UKZEESCHE NIEUWSBODE. 1050. Donderdag, 16 1854. 'l©e. Jaarg. len. cnlaal "pen. rlin Nieuwstijdingen. de geheelu iet Engelsch (apt. R. Ro- L d- C.' zijne Stad- hij zich te R gevestigd am in hunne nette en so- 5TEIN Hertstein. ken abonneert zich /n Nederland, brj deu Uilgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, lu Noord-Amerika, bij J. QÜINT13S, te Seboygt ABONNEÜSENTS-PRIJS t VOGR BL IDE DlTGAVEB. Voor 3 maandenf 1.30. Franco per post in Nederland- 1,30. Voor Noord-Aiueiika. Franco New-York. Dollars 4,10. verschijnt Op Maandag cn Donderdag, advert entien 10 Ceut voor eiken regel. Zcgelregt voor iedere p'aatsiug 35 cents. De inzending der Ad verten lieu kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zicrikv.ee Hoek van de SeimithaveuLelt. 3, No. 94. Brieven en Ingezonden Stukken Franco. - iNte Zie- avonds ten WARTS. eene Dame ichip »Roe- md is inge- roorzien zal S om to t een aantal urg waar- sagiers uit kosteloos en kunnen ling te Ant- ;ren duur n verzorgd. Yorkmet I op slechts mar JVeto- bchoorlijk nd. Adres angendelft WEEK KU'.tAIt ÏMB Elk Ah WIET WUKUT GE2EAAEU. Het is reeds dikwijls en krachtig genoeg itoogd, dat het alom bekende ontwerp der rdienstelijke negen mannen zulke heilige strijders heeft gehad, niet om de zaak, Is zaak. iniiar meest, zoo niet alleen, 0111 j>n wille der personen, die het wagen ilurf- een zoo stouten greep in het financieel des bestuurs te slaan. De beweeg- [lenen, die velen geleid hebben, 0111 het Ive af te stemmen, ook deze zijn le over keod. Maar er zijn er, helaas, die zitting de Tweede Kamer hebben, en om geeoe r beide genoemde redenen het voorstel vor- lerpeu, maar die uitgingen van een beginsel, even veil'oeijenswaardig, als verderfelijk voor de maatschappij. Ja, wat meer is, opentlijk verklaarde dat zij alle po- igeu veroordeelde, die er vroeger of la- inogleii gedaan zijn of aangewend worden opbeuring van den geringeren stand idul elke zoodanige poging een vergrijp tegen de Voorzienigheidwier wil men irdoor weerstreefde. De man, het lid der veede Kamer, die deze stelling durfde afdragen, is jonkheer in.r C. van Foreest. een turksch fata- der bedoelde 11e- Thorbccke. onvorgclij- ekkige spijs- in dienst t geruime»» 1 maag- en on verleren, ;n 0 zenuw- e gevolgen leu hadden van haar na in tot de lijds nieuw 3,50/"20,50 20,93 ekooien bij f d p 1 a at, Hertogen- Holloways i5i een A ECHT clie Gods- Rilland, Joch liefst weest is, van Kost, persoon te man, die die stelling mus noemde, was één mannen de lieer YVelliit heelt die Turksche leer bij db T.OOZE dezen genen, die niet diep doordacht, bijval onden, en de vrees, om du Voorzienigheid en le werken, teruggehouden, om mede werken lot verligling van den zoo knel den druk der geringere standen. Ge- kig echter vond dezelve eeuen bekwamen 'rijder, wiens pligt hem gebood, daar legen uliuar le velde te trekken en daartoe weg koos der uitgave van een open f, waarin hij de gronden van den lieer jest meesterlijk wederlegt, en welke ver- 'l zoo algemeen bekend te worden, dal U' dagblad dien moest opnemen, ie man, dat Lid der Tweede Kamer, is Heer S- Blaaupot ten Kaledie daartegen volgende aanvoert Vonden de woorden van den HeerForeest gen weerklank, spoedig zou men omtrent slaats-verordeningen en bijzondere in- ngeu van lieldadiglieid met liure spaar- ien, hulpkassen, bewaarscholen, armscho- werkplualsen, enz. de moedeloosheid en van dezulken, die als op rotsen ;en. Eu hare veronachtzaming of vei ling zou strekken ten verderve van de bge e standen niet alleen, maar van de ele maatschappij. De geringere standen en nog meer of in onverschilligheid, of ïiihoop worden neergedotiipeld, zij zou- of de rust van den staat bedreigen, zoo dikwijls is geschied, of in vol- n moedeloosheid het aanzien bekomen en zeker souffredouleur, (smart lijden) Dver alle energie lieèn is, en die elke 'illekeurige drukking, zoo wel p, beschouwt even als hagelslag liksemvuur, als iels onherstelbaars, als wet der natuur eu eene ting of Ike ramr tuchtiging, onmiddellijk van deu hemel aan den armen sterveling gezonden." De Heer Fureest eindigt zijne Turksche stelling met een woord, dal hij zeker 0110111- stoolelijk achtte en om met dien bluf de gel digheid van zijn argument le bewijzen, bij zegt, namelijk, «dat wij aan geen toeval le «denken hebben, maar aan een hooger plan in liet wereldbestuur-" Doch de Heer ten Cate voert hem hier op legen: Maar ik betuig niet te begrijpen, hoe iemand lot deze overtuiging komen kan daardoor, dut iedere poging, 0111 den toestand van de eene ol andere klasse der maatschappij le verbete ren, tot nog toe geheel is mislukt, eu dut er nog geen enkel oogenblik van toenade ring tusschen de verschillende standen is te weeg gebragt. Ik kan evenmin bij deu Heer van Foreest, als bij eeuig lid der Tweede Kamer, zulk eene volstrekte onwetendheid van de geschiedenis voorstellen, noch aau opzettelijke verdonkering vau hare feilen geloof slaan. Ik moet dus zijne zwakheid van geheugen le gemoet komen, door, bij voorbeeld, op enkele groole gebeurteuissen le wijzen, zoo als daar zijn: de afschaffing van de slavernij 111 het grootste gedeelte vau Europa, het langzamerhand meer en meer verdwijnen van lijfeigenschap eu leenstelsel, de opkomst der burgerlijke gemeenten, enz., gebeurtenissen, wier invloed op eeuen ge- heeleu stand der maatschappij niet kan ont kend worden. Met even veel grond als de lieer Foreest nu, bad ook in vorige eeuwen iemand kunnen zeggen: schuit de slavernij en lijleigenschap niet af, stelt niet alle in gezetenen gelijk voor de wel, want tot dusverre is het niemand gelukt, zulks te veranderen, en daarom denk ik hier een hooger plan in het wereldbestuur. Neen, ook ik denk aau een hooger plan van liet wereldbestuur, maar ik trek au- deie gevolgen uit de geschiedenis. Ik zie in dal bestuur eene langzame, trapswijze ontwikkeling des uiensclidoms. Ik zie men- scheu, die deze ontwikkeling zullen bevor deren, eu anderen, die ze met kracht po gen tegen te gaan, ofschoon ik met den Hoogleeruur Tzschirner eu anderen geloof, dat hel stelsel van terugwerking wel voor een korten lijd, maar nooit duurzaam zal gelukken. Ik wil evenwel alle tegen werkers niet veroordeelen, gelijk de Heer vau Foreest alle liberalen veroordeelt, door aan le nemen, dat zij, met miskenning van de plannen der Voorzienigheid, alles gelijk willen maken en tiaar regelen van eigen wijsheid willen schikken. Wijders zegt de Meer teil Cate tot we derlegging van hel gevoelen vau Foreest, die beweert, dat de ongelijkheid vau deu meiischelijken aanleg, die zich openbaart in ongelijkheid van politieke eu sociale standen openbaart, de eenige oorzaak is van het ontstaan dor verschillende klassen en de ongelijkheid der toestanden in de maatschappij, dut er veeleer drie hoofdoor zaken van armoede zijn, te weten: 1." uit die onvolmaaktheid, welke onafscheidelijk aan deu stand der menschen aan dit leven is verbonden; 2." uit eene onvolmaaktheid in de burgerlijke maatschappij, ol de ver- riglingeu van den staat, en 3." uit eene on volmaaktheid in 's menschen karakter en daaruit voorlvloeijcnde dwaasheden eu on deugden. ILonden, 10 Maart. In «ie Kamer der Lords heeft g^teien de graaf vAberdeen, op de tot hem gerigte vraag of de naar de Oostzee be stemde vloot wel hehoorijik was bemand, de ver zekering gegeven, dat die scheepsmagt met weibe varen volk bemand was en dit zonder dat men tot pressen de toevlugt had behoeven te nemen zoo als in vroegere» tijd geschiedde, en dat zij in allen deele in staat was, om met tenen vij and in het strijdperk te treden. Aan de havenmeesters der Tyne is last ge geven om ruimte te maken voor een depót van steenkolen, ten behoeve van het Fransche eskader. Er worden nog bij voortduring bevelen uit gevaardigd ter samenstelling van het tweede ex peditionaire korps; zoo hebben drie regementen te Dublin eergisteren bevel ontvangen, om zich tot inscheping voor te bereiden. Ook zal een tweede korps artillerie van 02 stukken eerstdaags naar het Oosten vertrekken. JFr&w&trtjjli;. Parijs, 13 Maart. Dij de zeernagt hebben be langrijke promotion plaats gehad. Kr zijn 10 ka piteins ter zee, 40 kapitein-luitenants eu 54 lui tenants ter zee benoemd. De Siècle deelt mede, dat sir Charles Na pier, opperbevelhebber der Oostzee-vloot, bij het banket, hem dezer dagen door de Reform-club te Londen gegeven gewed zou hebben dat hij deti dag nadat het eerste kanonschot tusschen de En- geisch-Frausehe en Kuxsische vloten gewisseld is, Kroonstad zou bombarderen en twintig uren later deze zoo men zegt onneembare vesting innemen terwijl bij vijf dagen daarna St. Petersburg inne men zou. De weddingschap aangegaan voor 300,000 francs is dadelijk aangenomen hoewel de partij, die legen hem gewed heeft natuurlijk niets liever zou zien dan dat zij die verliest. Frankfort10 Maart. (Jit hoofde van dei» aanhoudenden sterken uilvoer van paarden uit Zwitserland naar Frankrijk en Sardinië heeft de bondsraad aan de kantonnale regeringen aangeschre ven le zorgen dat een genoegzaam aantal remonte e» andere paarden voor de Zwitsersclie troepen terug worde gehouden. In deze aanschrijving wordt onder anderen ge/ogd datofschoon Zwitserland in eene neutrale houding zal blijven hetzelve echter op alle eventualiteiten behoort voorbereid te zijn om de/e houding indien noodig door de wapenen le handhaven. In weerwil der schitterende Carnavals feesten, die in Warschau plaats hadden, heerscht daar eene zeer sombere slumming. Bij het krijgsgewoel de ligtingeu en loei uslingeii van aJleilei aard, be staat daar veel nood en gebrek ormer de bevolking. Vele personen die in vroegere jaren met demo cratische clubs in verbinding stonden zijn dezer dagen in ballingschap gezonden met verbeurdver klaring hunner bezittingen. Nijmegen, 11 Maart. Een vreedzaam huis gezin in deze stad geraakte voor eenige dagen op t het onverwachts zonder hoofd. De kantoorüe- diende Hbij den heer ontvanger der directe belastingen in het naburig dorp Beek, werd door den heer controleur der divisie belast met de bezorging van benaderde goederen naar Amster dam, ten einde ze daar op de voordeeligst mo gelijke wijze aan den man te brengen. Hij heeft zich van die taak gekweten, maar in plaats van terug te keuren en den koopprijs te verantwoor den, is hij daarmede naar Noord-Amerika vertrok ken met achterlating van vrouw en drie kinderen. Men zegt, dat hij vóór de afreize aan zijn patroon eene acceptatie voor liet montant van den koop schat, plus minus /"900, heeft toegezonden, daar bij aannemende dien over eer» jaar met Califor— nisch goud te betalen. Doeveren 12 Maart. Morgen vertrekken van hier en van het naburige dorp Gen deren 18 ar beiders naar de Haarlemmermeer. Het zijn alle aanbevelenswaardige en brave werklieden die door hoogere dagloonen worden uitgelokt hnnne geboor teplaatsen waar de dagloonen op dezen oogenblik slechts 50 cents daags bedragen te verlaten om in dien nieuwen polder zoo mogelijk een beier bestaan te vinden. Onderscheidene van hen laten voorloopig vrouw en kinderen hier. Zferlkzec, 14 Maart. Men schrijft uit Zuid— Beijeilaod d. d. 2 Maart: Meer dan 80 bewo ners van dit dorp Klaaswaal en Numansdorp zullen dei» llden naar Amerika vertrekken; de meesten zullen zich naar Pella begeven, om zich bij de gemeente van ds. Scholten aan te sluiten. Uit Udeu (Noord-Braband) zijn onder aanvoering van den R.K. kapelaan H. van der Wijst een 70lal landverhuizersvan Uden en elders bijeengekomen, vertrokken om zich over Rotterdam naar de Ver- eenigde Staten te begeven. Deze expeditie zal uit die streken door eene tweede gevolgd worden tegen het einde der maand. Verder schrijft men nog uit Noordbraband over de landverhuizing aldaar 't volgende: De landver huizing schijnt uit deze provincie dit jaar op eene groole schaal te zullen worden ondernomen buiten de 56 personen welke uit de gemeenten Nuiten Gerwen Neder wetten en Lieshout te 's Bosch zijn doorgetrokken zich naar Rotteidam begevende zijn er ook nog 10 uit Gemert doorgekomenter wijl van daar binnenkort een tweede gezelschap zal op reis gaan. Ook moet er te Ravenslein een kara vaan van 160 man gezakt en gepakt staan om eerstdaags de Maas af te zakken naar Rotterdam en verder naar de nieuwe wereld om hun geluk te beproeven. Men wil hebben opgemerkt dat gedurende het Ministerie van Hall de zucht tot landverhuizing aan merkelijk is toegenomen dewijl naar veler gevoe len do staatkundige toestand van ons land door de Apiilbeweging zoo niet voor altijd bedorven althans voor vele jaren verstoord is en voor burger ei» nijverheid vooreerst hier nog geen heil te verwach ten. Redenen waarom men ziet» nog bij tijd» in bet land van vrij loon voor v»ijen arbeid tracht te redden eer men hier systematisch te gronde wordt gebragt. Zlcrlkzce, 13 Maart. De Amstcrdamsche beuis heelt in de vorige week, althans voorshands, haar laagste standpunt bereikt en was in de jongste dagen iels williger. Er zijn zeker vrij aan zienlijke verliezen geleden. Zelfs menschen. die in 'tminst niet gedwongen werden hunne efleetei» te verknopen, ontdeden ziel» daarvan, en zulke voorbeelden slepen ook minder bevreesden mede. Volgens geruchten zoude er van de zijde van Engeland en Frankrijk ernstige pogingen aangewend worden om de NedfrUndsche rtgeiing te bewegen, deel te nemen aan deu om log. Wat echter daar van waar is, zal nader moeten blijken. Van het oorlogstooneel is weinig nieuws. Het bevestigt ziet», dat Worst Pa-kewilsel» beuoemd tot opperbevelhebber van de Bosnische troepen aan den Donau in bepaalden last heeft om zich tot eene strikt defensive houding te bepalen weshalve de pronte aanval tegel» Kalafat uitgesteld is. De Tutksche bezetting van Kalafat heeft daaren-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 1