llRIkZIJSCIII' NIEUWS Mo. 1049. Maandag, 15 Maart i©e. Jaarg. Nieuwstijdingen. Verscheidenheden. R3EN ABONNEERT ZICH l In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Scboygnn. ABONNEMENTS-PRÏ JS i VOOR BBIDE UITGAVE». Voor 3 maanden, 1.30. Franco per post in Nederland- 1,30. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. £cgelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Adv?r!cnliën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 uie. BUREAU: Zieiiluee, Hoek van dc SehuithavcaLett. B, No. 91. Brieveu en ingezonden Stukken Franco. ï.onden 8 Maart. De koningin zal met haren echtgenoot eo hare kinderen waarschijnlijk eerst aanstaanden Vrijdag naar Wight vertrekken en zal, naar men zegt, tevens (ie vloot validen admiraal Napier bij Spithead in oogenscliouw nemen. Vol gens anderen zal zij aanstaanden Zaturdag eene groote revue over de vloot honden. Wat hiervan zij het schijnt evenwel bepaald dat de eerste divisie der vloot reeds Zaterdag of Zondag naar de Oostzee zal stevenen. Tot op dat tijdstip zal men de voorhoede der Fransche Oostzcevloot af wachten of in het gezigt trachten te bekomen. Do eerste divisie der Engelsclie Oostzcevloot zal bestaan uit 53 vaartuigen mei 8340 paardenkracht, 1326 kanonnen en 13,326 man zoodat deze voorhoede van Napier's vloot reeds sterker is dan het geheele eskader van admiraal Dundas dat thans uit 32 vaartuigen met 1282 kanonnen en 12,740 man bestaat. *S ®raVCraEiage 9 8 Maori. Gisteren werd bij den Hoogeu Rond (kamer van strafzaken) behandeld de zaak van S. A. Dwars die zich in cassatie voorzien had tepen een arrest van het Hof in Noordholland. De aanleiding tot dit regtsgeding was, dat hij bevonden is de schrijver te ziju van een pamphlet getiteld De vermakelijke en curieuse Roomselie poppenkast oj» nieuw aan den volke vertoond door Jan Klaassen. Hij werd ter dier zake hij vonnis vau de Arroud. rcatbniik te Amsterdam van 17 Nov. 1833 met toepassing vau «le artt. 287 en 289 van het Wetboek van Stralregt en artt. 1, 2 en 3 der wet van 28 Jnoij 1831 veroordeeld tot gevangenisstraf van 6 maanden in eenzame opsluiting le ondergaan geldboete van ƒ230, enz. Van dit vonnis kwam hij bij het Hof van Noordbolland in hóogcr beroep welk Ilot, hoewel het vonnis vernietigende wegens schending van vormen echter bij arrest vau 19 Jan. 11. op nieuw regt doende, den req. mede schuldig verklaarde, en hem tot dezelfde straffen veroordeelde, als hem door de regtbank waren opgelegd. Eeue uitvoerige memorie behelsde de zes voorgeslelde middelen van cassatie. Op 14 Maart zal de procureur - generaal in deze zaak conclusie nemen. 'S BoscSï 9 7 Maart. De landverhuizing uit deze provincie neemt meer en meer toe. Behalve dat 36 per sonen «it Nunen Gerwen Nederwelleil en Lieshout zijn vertrokken ziju er lieden nog tien personen uit Gemert deze stad doorgetrokken om zich naar Rotterdam te be geven terwijl van daar weldra nog een tweede gezelschap zal vertrekken, benevens 100 man uit Bavestcindie allen in Noord-Amerika zullen gaan wonen, Men verneemt dat liet verzoek om gratieingediend door de beide leden van den Gemeenteraad van Appcl- tern die ter zake van de openbreking van het Prote- stantsche schoolgebouw aldaar tot diie maanden gevan genisstraf zijr. veroordeeld door Z. M. is gewezen van de hand. ©OSlfirM&rsiiiïMj 3 Maart. In den nacht van 3 op 4 dezer beeft men getracht bij den koopman J. B. alhier door middel van braak den winkel in Je dringen. De huisvrouw, omstreeks 2 uur ontwakende, en ecnig ge- druisch hoorende, staat direct op in de meening dat er eene kat binnen was geslopen. Zij bemerkt echter verder niets en begeeft zich weder gerust naar hare legerstede. Niet lang daarna evenwel wordt zij door de nachtwacht in haar slaap andermaal gestoord daar deze bemerkt had dat een twaalftal steeuen uit dei» muur waren gebroken en dus alle reden tot vermoeden bestond dat hier diefstal door middel van inbraak was gepleegd. Bij onderzoek is het echter gebleken, dat niets ontvreemd is, maar men onderstelt vrij algemeen dat de vrouw in hare onwetend heid niet eenen viervoetigen dief maar ecu of nicer twee- liecnige heeft verjaagd die het op hare goederen hadden gemunt. üliddclbarg, 10 Maart. Men schrijft uit Arnhem 8 dezer: Het gelal overtredingen der wet op de jagt en visscherijdie bij deze regtbank worden aangebragt, is legio: de nietigste zaken worden als overtredingen ver volgd. Ook bij andere regtbanken schijnt liet, naar hetgeen daarvan nu en dan wordt medegedeeld, niet anders le gaan. I)e tegen standers van den ontwerper der wet wijten dat aan de wet zelve; het is volgens hen een nieuw bewijs van het» onvermogen" der partij, die toen aan het bestuur was. Ande ren daarentegen wijten het niet aan de wet, maar aan de wijze, waarop zij wordt uit gevoerd: men zegt namelijk, dat aan de jagt- opzieners van ieder proces-verbaal, onver schillig of er veroordeeling volgtal dan niet eene premie van f 2 tot f 4 wordt bclaald dat er arrondissementen zijn, waarin daar voor f 600 en meer is uitgegeven. Waar lijk een heerlijk (ook eerlijk?) middel, om de activiteit van die beambten op te wekken Zou dit een gevolg zijn alleen van de «legen- overgestelde" rigling, of zoude het de bedoe ling zijn, door de vele overtredingen en nie tige vervolgingen, het denkbeeld op te wek ken, dat de wetten van Thorbcche onprak tisch, in de uitvoering gebrekkig zijn?'' Bij dit bcrigt der Arnh. Ct. kunnen wij voegen, dat men ook hier met de vervotg- ging van ruim 150 processen-verbaal ver legen zit. ZSerikzce, 10 Maart. Bij arrest vnn het provin ciale hof van Groningen, van den 6den Maart 1834 is aan Willen Johannes Angclbcek woneude te Oude Pckela, zich noemende leerling in de geneeskunstwegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde11a reeds vroeger ter dier zake te zijn veroordeeld opgelegd eene boete van vijftig gulden met veroordeeling tevens in de kosten. ZieriSizce13 Manrt. Maandag jl., den 6 dezer, heeft alhier de Verloting plaats gehad van vrouwelijke Handwerken enz., hebbende dezelve zuiver opgebragt de som van f 351,05. Met ge noegen deelen wij dit berigt even als in vorige jaren mede. Het strekt ten bewijzedat de wel willendheid en mildlu-id van zoo velen onder wieii wij ook 11. K. H. Prinses Fredcrik mogen noemen, die door rijke bijdragen deze verloting hebben bijeengebragt of zich ten gevalle der armen loten hebben aangeschaft weder niet te veigeefs is ge weest en de voortdurende hemoeijingen der dames, onder wier beheer die loterij jaarlijks plaats heeft, ook thans het gewenschte doel hebben getroffen. Aan allen daarvoor wanne dank en welverdiende lof. Mogeder armen ten voordeel nog menig jaar zulk eene verloting plaats hebben 1 Den 2Sdcn February is te Parijs met veel succes een tijtuig beproefd van geheel bijzoiideren bouw. In plants dat de paardeu vóór liet rijtuig ziju gespauuen spant men het rijtuig voor de paarden die alzoo achter den wagen loopen en hem voortduwen in plaats vau voor (trek ken. Het rijtuig rust op drie wielen, waarvan liet vooi- ste door den koetsier door middel van een stuur pen, in alle rigtingen kan worden gedraaid. Een toestel voer aan het rijtuig maakt liet onmogelijk om iemand te over rijden terwijl een ander toestel het rijtuig zelfs in vol len gang plotseling kan doen stilstaan. De paaiden zelve niet voor zich kunnende uitzien en daarbij door een scherm overdektzijn beveiligd tegen weder en wind en kunnen nimmer schichtig worden. GEMENGDE BEItlGTEN. Benoodigd voor Zijner Majcsteits schepen van oorlog: matrozen en soldaten, om, is'I nood, zich dood Ie laten schieten op voordeelige voorwaarden. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, geven hunne hoop te kennen, dat velen van deze gun stige gelegenheid gebruik zullen maken, daar er toch, bij al het toenemen der welvaart, geen brood te verdienen is voor den werkman in het gezegende Nederland, Te Goes zijn de plaatsvervangers ook reeds gerezen, lot f 1000 on daar hoven. In Frankrijk zal de ligting van 1855 óók onder de wapenen geroepen worden. De Heilige Vader heeft den Franschen gezant te 's Graveuhage be noemd tot ridder van den Heiligen Gregorius, als belooning voor zijne medewerking by de April-be- weging tot het vestigen van bisschoppen in Ne derland. Keizer Klaas verband alle vreemde lingen uit zijne staten, die niet vrijwillig geld willen offeren om den oorlog met kracht door te drijven. In den Haag zijn vier kockebakkcrs in de consistorie door de polïcio in beslag genomen, die rekenschap vraagden aan dominé Janssonius, wegens zijn gedane preèk. Ook zegt men dat de kerk in den Haag met militairen zal bezet worden, wanneer dominé Zaalberg zijne intrede prrókt. Zijne Majesteit heeft eene ffcee-partij gegeven, die van Vrijdag tot Zaturdag heeft geduurd. De onthulling van het standbeeld van Willem II is weèr 6 dagen uitgesteld omdat de Kcmpe- naer een turfzak gouden Willompjes vergeten had mede te nemen, en zich nog in Nederland bevindt. Getrouwd te Alblasserdam, een jongentje van 47, met een meisje van 77 jaren. Mevrouw Drabbe te Gorichem zal waarschijnlijk zelf nog officier worden, wanneer er gebrek aan officieren te Gorichem moet komen. Dikke ICarolien te Bergen leert thans het zilversmeden, en wordt -4er niet maaer op. Een gekke ontvanger te W. heeft zoo lang gereden, dat hij zelf stalknecht is geworden en zijne vrouw keukenmeid. Het aapthekerinnetje te Breda, zegt Lagerwij, wordt zoo vet, dat haar corset niet meer digt kan. De vrouw van Geepje te Bergen, wil een zwarten knecht gaan houden, om dat de blanken, zoo zij zegt, nergens goed voor zyn. Ook de dame uit den Ketel aldaar, behoorde geknipt te worden. De dames Moolenberg te B.... willen het con ceit niet meer bijwonen, daar, volgens hunne meening het publiek te gemengd is. Te Diest zijn twee juffertjes door de miltziekte aangetast, waarover nader melding zal worden gemaakt. - De gist op den Dijk wil maar niet rijzen bij Opmans; maar, zegt vader, de meid zal wel veranderen, want zij houdt veel van mij rif'zoon; verder zegt hij: »Hoe of ze ook vechten om een been, mijn zoon krijgt ze toch alleen." De bakkers laten thans het zoutwater door anderen halen bij avonden om cr brood mede te bakken. De namen van die bedriegers zullen eerstdaags bij name worden ge noemd. Te Dordt laat eene kockbakkerin, heeren voor in komen en achter uilgaan, als haar man de stad uit is. De dijkbaas te Colijnsplaat heeft zeker nieuwe constructief» ontvangen, daar hij op koopdagen altijd vast man Is, waarover de kanteniers bitter klagen. De kaalhoofdige») boer te S heeft te veel dienst van zijne tong als hij dronken is, en van een anders vrouw als hij nuchter is. Aan den Blaakschendijk heeft een boer met zyn schoonvader in een schuitje gevaren, om eenige percenten te verdienen, doch mooi praten kon zoo goed niet helpen als vroeger, toen hy een schipper f 100 heeft afgeleend. Een horlogiemaker te 's Hee- renhoek begeeft zich thans niet meer op straat, maar loert nu maar op eene muis. Aldaar zal Bethje eerstdaags het dorp vermeerderen met een man>klomp. Ontdekt aldaar een gaauwertje, met van Haal's vingors, die zelfs de stokvisschen niet kan laten liggen bij Hoodoog. Davidje met zijn ramlsel wordt verzocht zoo gek niet meer te rijden door den Zonnernaireschen weg, wanneer hij jonge meiden op zijnen wagen heeft, ten einde ongelukken voor te komen. Noel 'je te Noordgouwe zou gaarne de post willen houden, dan had zij gelegen heid oin in de stad te gaan vrijen. Een Jaap uit Nieuwerkerk heeft zijn geluk willen beproeven in Dieischor, maar liet is mislukt. Ontwerp van wet tot vrijwillige ver wisseling van staatsschuld. Dat is nu eens rest een ontwerpje van tegen overgestelde rigting Van Bcssc kende maar óén solide» en eerlijke») wegom tot rentebesparing der staatsschuld te geraken inkoop van schuld brieven uit het batig saldo dat eenig dienstjaar mogt afwerpen en was de stand der beurs gun stig en de voorraad van beschikbaar geld groot eene conversie door aan den crediteur de keuze te geven tusschen volledige betaling of een effect, dat lagere renten afwerpt. Dit is ook een doodeenvoudige en solide handel wijs van den particulier, die uit zijno overwinsten, zijne schulden aflost of, kans ziende tegen lager renten geld te kunnen krijgen, eene obligatie ren tende vier percent aangaatom eene schuld waarvoor hij vijf percent betaalt af te lossen. Maar dat is voor den heer van Hall veel te eenvoudig daar wordt aan de beurs niet veel mede verdiend wie kan daarop speculeren Ieder een begrijpt het. Kunstige onbegrijpelijke finan- tiële speculation die rijzingen en dalingen geven waarvan niemand de reden weet maar die in weinige weken allerhande vnriatien aan de prijzen geeft dat lokt het spel makelaars en commissi* onnairs in effecten gaat het wel; groote specu lanten die hoe weet men niet toch meestal blijken door een reet in de toekomst te hebben kunnen gluren vinden er ook hun baat bij maar bonderden zijn er, die, als de manoeuvre is volbragt een treurig gezigt zetten bij mislukte speculatie». In de memorie van toelichting lezen wij dat de reüssite van dc geheimhouding om trent het hoe en wanneer dier geprojecteerde con versie afhangt. Wij willen den minister van Hal! die zeer rijk is niet verdenken dat hij zelf van dat geheim zal profiteren maar dit is zeker dat hij het niet voor zich alleen kan houden dat hij zulk eene speculatie wanneer door kunstige manoeuvres; het eene effect gedrukt het andere opgedreven moet worden meer dan één vocaal der beurs moet in den arm genomen worden en dat er met de millioenen in 's lands kas op allerhande wijze moet worden gewerkt om het doel te bereiken, fin dan rijst de vraag of die allen welke het geheim moeten kennen en zij, die door hunne relation het geheim leeren kennen of die allen ook zoo eerlijk zullen zijn om daarvan voor zich niets te profiteren Och de effecten-hande laar is geen heilige.Hij werkt niet mede, als er niet wat aan te verdienen valt 1 Men loopt daar niet uit pure liefhebberij rond om op een kwart of achtste te dingen. De beursdobbclaars en zij, die van hen leven, mogen het met wol- gevallen zien dat het gouvernement tot bereiking van een finantielen maatregel tot geheime kunste- narijen wordt gemagtigd zelden profiteert het land daar iets bij. Üe minister vraagt die exceptionele magt niet voor een korten termijn och neen 1 die inagt zal hem bijblijven tot don laatsten December 1857. Meer dan drie jaren lang zal men de beurs kunnen agiteren met aanbiedingen van conversie» op onverwachte geheimgehouden tijdstippen. Men heeft den heer van Hall altijd groote stoutmoedigheid toegeschreven. Het klimmen zijner jaren schijnt daaraan niets te hebben ontnomen. Immers het voorstel in zijne waarde of onwaar de latende men zal zeker te vergeefs naar een voorbeeld zoeken dat een minister van finantien, die slechts ad interim tot dat een opvolger benoemd zal zijn, die betrekking waarneemt, voor zoo langen tijd zoo groot een magt durft verlangen. Het zoude het vermoeden doen rijzen dat de heer van Hall voornemens is om nog gedurende eenige jaren het minislerie van finantien met dat van buitenlandsche zaken vereenigd te houden. Maar wat kan niet in drie jaren gebeuren? Gesteld al eens dat men den heer van Hall genoegzaam vertrouwen kan schenken om hem die magt op te dragen is het zoo ondenkbaar dat hij lang voor het verstrijken van den termijn door eer) ander is opgevolgd En zal die onbekende dan oven bekwaam in benrskmistcn en even eerlijk zijn als hij behoort te wezen wien zooveel magts wordt gegeven Voor zoovei' wij hot plan begrijpen zal do strekking] daarvan zijn, om b.v aar» hem, die een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 1