ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE No. t047, 10e. <faarg. Maandag, 6 Maart 1854. Een nieuw Boekske. Meu wstijd in gen ten* 0 KEI? ABONNEERT ZICH In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, ïn Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, tc Scboyga ABOWÏJEMEKTS-PRIJS t VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden. f t.3ö. Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERT EN TIEN 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Ad verten tien Kan geschieden lot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zicriki.ee. Hoek van de SeimithaveaLett. B, No. 95. Brieven en ingezonden Stukken Franco. Ons is door de welwillendheid van eenen ich noemenden ambachtsmanmaar zeker liet een van den gewonen stempel, wiens luvenkamer meerdan gewoonlijkis emeubcld en gestoffeerd, een boekske toe zonden, met uitnoodigiug, om, indien wij er hetzelve een gelijk oordeel velden en [er goede zaak, daarin behandeld, bevor- irlijk wilden zijn, deszells inhoud in dit lieuwsblad op te nemen, ten einde hetzelve gemeen meer bekend worde en velen, van Ie waarheid er in vervat, doordrongen, elk den zijnen zich moge beijveren, om op le noodzakelijkheid van het aldaar aange wezene aan te dringen hij onze volksverte- [ènwoordigers, ten einde deze niets onbe- iroel'd late, den algemeeneu volkswensch ,oo spoedig mogelijk gehoor le leenen en jlzoo mede tc werken lot: afschaffing der Belastingen., bepaaldelijk der aeejmen en vanjhetj Tontiegeld. Wij voldoen gaarne en gereedelijk aan ie uitnoodigiug en vangen aan, met het joekske aan onze lezers bekend te maken, ivaartoe wij eerst deszells doel en strekking uilen rnededeelen. De algëmeenc ellende, die er heerscht, icelt den wdgezindeu, bekwamen en useiisch- lievenden schrijver, die, zeker uit zedigheid, lijn' naam verzwijgt, gedrongen na le deuken, im die ellende ecnigzins le lenigen, en is le regt van gevoelen, dat men alleen en lerst door zedelijke verbeteringte willen werken, de paarden achter den wagen zou pannen. Ook niet door aalmoezen zal men die ellende lenigen, veel minder doen verdwijnen, al wordt do zucht daarvoor ook nog zoo krachtig O O geopenbaard in spijsuildeeling, verlotingen, >ouverhooging, Bals en Concerten en wat daartoe'meer le baat genomen wordt, even ftnin als door liet verderfelijkste van alle hulpmiddelen, de openbare liefdadigheid dal is: bedeeling door de armbesturen. Neen, naar zijn inzien bestaat er maar één radicaal middel voor die ellende, hel Is: wijziging van ons indirect Belasting stelsel, waarvan de accijnsen, dat is: eene belasting op suikerwijn, gedistilleerd., zout, ecpvleesch, tarwe, rogge, turfsteenkolen, bier en azijn, moeten afgeschaft worden, even als alle gemeente-belastingen op voor werpen van verbruik, en daarvoor in de plaats te stellen, eene vei-leringsbelasting ten bedrage van dezelfde som. De schrijver licht dit vooropgestelde toe door de aanhaling daaromtrent van één der beroemdste Oeconomisten, die zegt: «dat geen plan om de armen te ondersteunen, de aandacht waardig is, zoo het niet strekt, om hen in slaat te stellen, in het vervolg >geene ondersteuning meer le behoeven." Te regt vraagt hij daartoe: Begrijpt men niet bij eenig nadenken, dat het een on natuurlijke toestand is, steeds van anderen In Up te behoeven? Begrijpt men ook niet, [ia het eene dwaasheid is, dal men aan de volksvertegenwoordiging magl geeft, dat zij die standen laten opbrengen, die men tenzelfden tijde ondersteunt; dat men aari die standen nog andere lasten oplegt, die voor hen bijna ondragelijk zijn en der ze deloosheid zoo zeer in de band werken? De Belasting heffing moet dus veranderd worden, en met name die der indirecte belas tingen, die niet van de personen, maar van de eerste levensbehoeften geheven wordeneven als de accijnsen, in- en uitgaande en der scheepvaart, die met de nijverheid in on middellijk verband slaan deze allen moeten afgeschaft worden. Wat de Directe Belastingen aangaat, deze zouden, als de geheven worden van den persoon, die eigendommen bezit, hediendeu houdt of eenig beroep uitoefent, vooreerst geene wijziging behoeven, als zijnde de miustdrukkende, (met uitzondering alleen van die van hel patent) en betaald wordende door die genen, die er bet best toe in staat zijn. Zóó handelende, zegt de schrijver Ie regt. zoude niet alleen de lagere klasse der maat schappij, maar ook de middelstand verligt worden, terwijl door- de invoering eener verlerings-belasling in de bchoeflcn der schatkist voor zoo veel noodig zou voorzien worden, maar zoo goedkoop mogelijk, doch dat eene le gemoelkoming door accijnsen 7.oo duur mogelijk is. De aangeprezene verterings-belasling zou geen nieuwe belasting zijn. maar alleen eene verplaatsing, die, bij eenig onderzoek, zal blijken veel le doen winnen, of, juister gezegd, minder te doen verloren gaan. Na aldus doel en strekking te hebben opgegeven, ontwikkelt de schrijver het plan van zijn boekske, waarin hij: 1°. zal spreken over de Belasting in het algemeen, en het accijnsstelsel, de in- eii uitgaande regten en scheepvaartrog- ten in het bijzonder en de nadeden daaraan verbonden, ten minste wat de hoofdbezwaren betreft: 2°. de voorgestelde belasting zal ont wikkelen met aanhaling van een paar plaatselijke voorbeelden van het bedrag der belastingen, zoo als die nu ge heven wordt, en 3°. over de voor- en nadeden van dit stelsel spreken, om met eenige op merkingen le beslui ten- Zoodra wij ons overtuigd hebben, dat de Uitgever, de lieer Otto Petri le Botterdam, de openbuarmakiug van dit zoo goed ge schreven werkje niet als verboden nadruk aanmerkt maar er ons vrijheid toe ver- leenen zal, hopen wij aan de gedane uit noodigiug gevolg te geven- len doodelijk de overige lijders herstelden. Genees middelen de bekende choleradratik waren in vol doende hoeveelheid bij de inlandsche hoofden voor handen. Ook ter hoofdplaats Telok Belong had de ziekte zich vertoondeen Europcsche ziekenoppasser en een matroos van de kruispraauw waren hevig aan getast de eerste overleed na een kortstondig lijden. Blijkens berigten uit de Lampongsche distrikten waren te Telok-Betong alwaar de cholera zich voor eenigen lijf] onder de bezetting openbaarde sedert den 4den tot en met den ITrten December jl. door die ziekte aangetast twee Europcsche en drie inlandsche fuseliers en twee militaire vrou wen benevens een der opvarenden van de aldaar gestationneerde kruisbool. Daarvan herstelden een iniandsch fuselier en de beide vrouwen terwijl de overigen overleden. Sedert den 10 December deden zich geene gevallen van cholera onder de bezetting of bemanning der kruisbool meer voor. Onder de bevolking van Telok Belong heerschte de ziekte nog vrij hevig; van de 36 aangetasten, sedert het begin dier maand herstelddcn er slechts 4. BSatavSa 9 9 Januarij, Men herigt ons dat in hel district Toelang Ba wang (Lampongs)de cholera wedeiom is uitgebroken. in de maanden September ei» October kwamen aldaar 1093 bekend geworden gevallen dezer ziekte voordaaivao waren 528 geval Idranen» 2 Maart. De dag van gisteren 'ken merkte onze anders steeds zoo rustige gemeente door een verregaand straatrumoer en volksoploop. Een complot baldadige gasten van het ligste kaliber uit de Gemeente Vv\... kwam op eene open kar gezeten onder de walgelijkste gebaren en een oor- verdoovend geschreeuw hier door trekken. Even buiten de huizen gekomen randden zij, in hunne beldadigheid een eenvoudig landbouwer aan en mishandelden hem op eene drieste wijze hetgeen al spoedig in de Gemeente ruchtbaar werd. Tegen den avond terug keerendeherhaalde zij in de Gemeente op nieuw hun afschuwelijk gedrag. Hier door werd eene groote menigte volks op straat gelokt, die weldra deed blijken weinig gesticht te zijn door de houding der voyageurs door lier op eene gevoelige wijze, blijken van hun afkeer te geven hetgeen welligt zeer bedenkelijke gevolgen zou na zich gesleept hebben zoo niet de plaat selijke politie ware tusschen beide gekomen die een paar der belhamers buiten toegang der menigte stelde en de overigen die zich tusschen den zaam- gedrongen volkshoop bevonden een vrijen uitweg baanden waardoor weldra rust en orde hersteld waren. Daar onze politie zich de zaak wijders ten ern stige heeft aangetrokken vleit men zich voortaan van dergelijke onaangename straatvertooningen ver schoond te blijven. BSerwsjncsi 22 Febr. Uitgelokt door de gun stige berigten welke van tijd tot tijd uit Noord- Amerika worden ontvangen zullen weldra van hier wederom een 60-tal onzer mede-ingezetenen de reis derwaarts aannemen om zich alsdan te Pel la en omstreken te vestigen. Xicrikzcc, 6 Maart. Door den keizer van Rus land is het navolgende Manifest uitgevaardigd; AV ij NICOLA AS tie Eerste, bij de gratie Gods, Keiier en Al leen Iner.seller aller Russen Koning van Poleu, enz. doen iedereen te welen: s Wtj hebben onv.cn beminde en getrouwe onderdanen bereids de oorzaak van onzen twist met de Oltonianni- sche Potte bekend gemaakt. t Van dien !ij<l at hebben wij niettegenstaande de ope ning tier 1<iijgsoperaticn niet opgehouden van harte te wenscheu gelijk wij ook thans uog wensclienaan hel bloedvergieten een einde te maken. Wij koesterden zelfs «le troop dat overdenking en tijd de Tnrksche regering zouden o erluigen van hare dwaling welke was veroor zaakt door arglistige inblazingen waarbij men onze bil lijke, op verdragen gegronde eischen voorstelde als een aanval op hare onafhankelijkheid en als het voorwendsel tot eene voorgenomen opper heerschappij. Te vergeefs vraren echter tot nu toe ouze verwachtingen. De lïngelsche en Fiauschc regeringen traden voor Turkije op en liet verschijnen van hare vercenigde vloten bij Kou- slurtinopel strekte tot giuote verstel king van zijne hard nekkigheid Eindelijk deden die heide westelijke mogendheden zonder voorafgaande oorlogsverklaring, hunne riolen de Zwarte Zee binuenzeilen terwijl zij haar voornemen te kennen gaven de Turken te verdedigen en onze oor logschepen in de vrije vaart ter bescherming onzer kusten te belemmeren. Na zulk eene ouder beschaafde sinten ongehoorde handelwijzehebben wij onze gezantschappen uit Euge- 1 au cl en Frankrijk teruggeroepen en alle staalkundige betrekkingen met die mogenheden afgebroken. Eu zoo stellen zich op eene lijn met de vijanden des Christendoms, Engeland en Frankrijk tegenover Rusland hetwelk voor de orthodoxe kerk strijdt. Maar Rusland zal zijne heilige roeping niet verloo chenen en wanneer de vijanden zijn gebied aantasten dan zijn wij bereid hem met de van »nze vaderen over geërfde standvastigheid te gemoet te treden. Zijn wij niet thans hetzelfde Russische volk van welks dapper heid de gedenkwaardige gebeurtenissen van 1812 getui gen Moge ons dan de Allerhoogste daartoe zijne hulp verlocnen opdat wij dit met de daad bewijzen »In deze hoop, terwijl wij voor or.ze onderdrukte broe ders die de Christelijke godsdienst belijdeu naar de wapens grijpen willen wij als uit eenen mond uitroepen; x s Ouze Heer Onze Verlosser dien wij vreezen 1 God sta op, opdat zijne vijandeu verstrooid worden."" Gegeven te Si. Petersburg deriOdeu Februarij (21 Febr.) in het jaar na Christus geboorte een duizend acht hon derd vier en vijftig van onze regering het negen-en twintigste. NICOLAAS." Men meldt, dat in den nacht van 16 op 17 Feb. twee Russische kolonnes, elk van 4- a 5000 man sterk, opgerukt zijnde om de Turksche voor posten van Kalefat aan te tasten, door de duisternis in eene noodlottige vergissing vervallen zijn en on geveer een en een half uur hevig tegen elkander gevoelden hebben. Eerst toen men bijna handge meen was geworden, bemerkte men met schrik, dat Russen tegen Russen niet tegen Turken vochten; men verzekert, dat deze noodlottige strijd ongeveer 300 dooden en gekwetsten aan de Russen gekost heeft. Men leest inde dagbladen, dat de heer H te Rotterdam oen gebouw heeft daargesteld tot doelmatige huisvesting van landverhuizers die anders bij aankomst, in slaapsteden, enz. de toevlugt moeten nemen, waar zij duur en slecht zijn, en ligtelijk worden misleid. Deze inrigting, die thans circa drie honderd, doch weldra duizend personen zal kunnen bergen is zeker een hoogst verblijdend verschijnsel, om verschillende oorzaken '1° voor de landverhuizers zelf2° omdat zij bij uitbreiding van dit begin selten gevolge kan hebben om den stroom van landverhuizers van Midden- en Zuid-Duitschland meer herwaarts te trekken hetgeen voor de stad Rotterdam en bij verloop van tijd op onze han delsgemeenschap met Amerika een gunstige» invloed kan uitoefenen maar vooral omdat het thans weder zal kunnen blijken dat dergelijke instellingen bij doelmatige regeling zeer winstgevende kapitaal belegging zijo en dit blijft het groote puntwanneer men op het gebied der philanthropische instellin gen komt alleen daar waar dit wordt te weeg gebragt is men vooruil weldadigheid en aalmoezen hoeft ons volk niet te leeren maar d« kapitalen moeten door eigenbelang den weg U>t beschaving der mindere klassen opzoeken, daartoe kan boven genoemde onderneming medewerken. De Independence Beige herigt, dat zich te Brussel eene maatschappij gevormd heeft, lot oprigting eener oecouomisehe en verbeterde bakkerij waardoor beter en «oedkoopcr brood voor alle klassen der burgerg verkrijg baar zat kunnen worden gesteld. Volgens de statuteu dier maatschappij zal hel graan van de beste quahteit, aangekocht door een comité van toezigt vermalen worden in molens tot de inrigting zelve hehoorende«uilen- de alle bijzonder bewerkingen der broodtnnkiug plaats heb ben volgens de uieuwste en meest doelmatige uitviudin- geu eu ouder bestuur van bevoegde en .bekwame per sonen zullende geene der voedende besfanddeeleu van hel graan lot andere einden worden gebezigd en aal de in rigting zich uitsluitend bepalen tot het bakken van brood, eu zich derhalve niet uitstrekken tot de vervaardiging van alle andere f bij gewone bakkers verkrijgbare artike len. BEIUGTEN. Het pospnot teren der miliciens is uitgesteld tot

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 1