gen; Donderdag, 25 Februari1854, fi©e. Jaarg. koop koop: 000. ikhond Het ware weldoen. eer lieg Nieuwslij d i n gen KOKUS VAN Jeht wordt is idtjrgeieekeiiden. DER GRIJP. ieuiverkerliin tocbehoo* can D. M. FRANK, ischslop maakt noot on bekend, [£EM naar den tevens ruim Horig ene, is in dei 222ste m op No. 7450 en, SieeSe en voorts gelee- Die genoemden of dood zal 'S bij den Uit- i een volmaakt en en bedolven do gezond beid vreemde en den bêsctiouwd', n door diegenen zware liooKI- tlie welke aan- zekerdor middel welke aks bel i wei ken noene llai c- niiwcr- zijn zij op nieuw >1 é^cudê /l3.80/~20.50 - 13,85- 20,95 ie bekomen bij Bergeii-op-Zootu, ;r te 's fiertogeii- Hollow aj s Brood-, van be wij /.en van 3Sseie zich in J. G. KUIJ- SffflAItBRS- aiitschr Guds- der ENT, ie NIEUWSBODE 9 H5EN AÖÖKNEEÏIT ZICH i In Nederland, bg den Uilgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Seboygan. ABONNEMENTS-PRIJS t VOOR BP1DE UITGAVEN. Voor 3 maanden. f 1.30. Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIE!** 10 Ceot voor'eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Adverteolien Kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: gieriktceHoek van de Schuithaven, Lett. S, No, 94. Brieven en Ingezonden Stukken Franco. Hij het Hervormd Diaconie-Armbestuur is tot op lieden voor de belmeftigen van alle gezindten, die iij de ramp van 18 dezer, verliezen hebben ge leden in de bussen ontvangen Een pakje met 2 Russ. Coup., k f 50 f 100,00. Een dito met één Muntbiljet 10 - 10,00. En in specie- 175,62. Te zamen f 285,62. Terwijl Diakenen voor het bovengemelde, namens de noodlijdenden aan de gevers hunnen hartelijken dank betuigen, bevelen zij die noodlijdenden hij voortduring aan allen aan, daar de behoeften velen lijn, en uit het imtvangene slechts het allereerst benoodigde kan bestreden worden. Zierikzec, Het Herv. Diaconie-Armbestuur, 22 February 1854. S. G. NA UT A v. o. GRIJP, V.1 G. VERDOORN, Secr. .7 jaren oud in is geneest, lege zicli met Lange Nnbel- Ifleveniigen. HRgenomen bij den Uitgever. jur den Boek en uitgegeven; LAMP, d van den 18 ;etroffen heeft. LP. DE LOO 'E De winter spoedt met al zijne gestreng heid ten einde en binnen kort, hopen wij, is de lijd daar. dat de natuur, uil haren dood slaap ontwaakt, met nieuwe pracht zal te voorschijn treden en hel aardrijk looijeu mei prachtiger lapijl, dan de kunst ooit zal kun nen vervaardigen Met dal lagchend tijd perk, en nog vóór hetzelve, komt ook weder liet werk le voorschijn dat den vlijtige» arbeider iu staat stelt, zich door eigen ver diensten met de zijnen le kunnen voeden. Hel is. niettegenstaande alle vit-en bedil zucht, niet te weerspreken, dat in dien zoo tia algeloonen winter door de rijken en gegoeden veel. zeer veel is gedaan tot ver zachting en leniging van den druk en ar moede onzer stadgeiiooten en dat men hoogst onreglvaardig zoude handelen, indien men klagteu daarover aanhief, ol moer van de milddadigheid vorderde. !\u echter mildgezegenden blijft tt en 'wel bij voortduring nog één pligl Ie vervullen over. De goederen en rijkdommen, waar mede gij boven zoo vole duizenden bevoor- regt zijl, zijn voortgesproten uit de maat schappij. liet is dus billijk, dat de renten daarvan, na aftrek van uwe eigen behoeften, in die maatschappij lerugkeeien. Zoo van de zijde der zedelijkheid, ais ten opzigte van uwe Staatsburgerlijke verpligting, wordt dit niet liet volste regt van u verwacht en geëisclil. Met andere woorden: verschaft der arbeidende klasse aanhoudend werk! Het is veelmalen en met onwederlegbare bewijzen gestaafd, dat eeno der naaste oor zaken van het steeds toenemend pauperisme te vinden is, in het verwaarloozen van dien pligt en door het voor de welvaart des volks verderfelijk Effecleu-systeeui. Door gebrek toch aan armoede ontstaat liet noodwendig gevolg, dat de Burgerstand, fldie iu don winter den arbeider door crediet slaande en in liet loven houdt, onder voor waarde van het geborgde terug te betalen uit zijne werklooneu, door dezen niet kan voldaan worden en de Burger alzoo weldra zelf insolvent of genoodzaakt wordt zijn bestaan prijs te geven, door gebrek aan verlrouweu bij zijne kooplieden en gemis van contanten. Of, is liet niet zoo, dat de nijvere, op passende werkman, die gaarne de aarde met zijn zweet wil bedruipen, eer zij hem hare vruchten geeft, door gebrek aan werk wordt veroordeeld tot. den vernederenden en voor hem grievenden slaat van ledig loopen, die weldra ontaardt iu onverschilligheid en dronkenschap? Is gebrek aan werk niet meest de eenige oorzaak, dat de arbeider, die bij volop werk, gerust wordt vertrouwd iu de voile schuren des landmails, zonder er zich één korrel onregtvaardig van toe te eigenen, in de gereglszaien verschijnt als een misdadiger, die zich schuldig heeft ge maakt aan ontvreemding van eene onbe duidende hoeveelheid hout, om de verkleumde leden zijner vrouw en kinderen te verwarmen, of aait de toeëigening van eenige levens middelen om die voorwerpen zijner zorg en liefde te voeden? En zoo wordt de bruikbare, de vlijtige, de iu den grond eerlijke arbeider daar henen gevoerd tiaar de gevangenis en gebrandmerkt met een' stempel, die hem voor altijd alle vertrouwen doel verliezen en hem uit de maatschappij verbant, als ware hij een struikroover of moordenaar. Verschaft werk, rijken en gegoeden! Te I vergeefs zoudt gij voorwenden, dal de ge- I tegenheid daartoe u ontbreekt. Of zijn er geene moerassen, schorren, waterplassen en duinen genoeg voorhanden, die gij met nuttige, werkzame burgers kimt vervullen, indien gij uwe kapilalen niet op weder- regterlijke wijze aan de maatschappij onttrekt? Gij zult daardoor uwen naam iu zegening hooreu noemen, in stede van u benijd te zien om uwen rijkdom of, nog erger, u met verwenschingen te hooreu overladen. P.uste des gemoeds zal daarbij u op uwen weg volgen, in plaats van u door hel verwijt le voelen kwellen, dat gij een uwer duurste pliglen hebt verwaarloosd en aizoo medege werkt, om het monster de armoede dat u uit duizende monden en iu alzigtelijke beelden aangrijnst, mildehjk voedsel te geven en zijnen besmettende!) adem alom te ver spreiden. Meent niet, dat gij daardoor uw betame lijk eigenbelang in de waagschaal stelt of voorbijziet,- juist het tegendeel daarvan. Hoe meer verdierlijkt leven in de maatschappij, hoe meer het getal van nuttige, werkzame burgers afneemt, hoe meer onherstelbaar het evenwigt wordt; hoe meer lerligloopers en bedeelden, des te menigvuldige!' zullen kwade trouw luiheid onwil diefstal eu roof gevonden en gepleegd worden. Bij het gezegde is nog le herinneren aan de spreuk der heilige oudheideen arbeider is zijn loon waardig. Men verschaffe dus niet alleen den arbeider werk, maar betale hetzelve met een billijk loon. Al wal gij minder geeft, is onreglvuardige woeker, waarop gij den zegen van boven nimmer met vertrouwen kunt inwachten. Of, is het niet hoogst onbillijk, uwen evenmensen ge lijkelijk te behandelen met den Ezel. wien men lot bezwijkens toe lasten oplaadl? Of moet niet de vlijtigste eu eerlijkste allen moed verliezen bij liet bewustzijn, dat al I zijn zwoegen ontoereikend is0111 in de eerste behoeften der zijnen te voorzien? Ja, zijt gij daardoor zelve niet de oorzaak, dat hij onverschillig, traag, zclls kwaadwillend wordt en uwe eigendommen benadeelt ol opzettelijk verwaarloost? En, gewis, indien gij met ons instemt, dat elk verlies ol ze delijk verval van een lid der maatschappij, een verlies is van een kapitaal, dat niet meer kan herwonnen worden, dan vertrouwen wij. dat de gegeven wenken niet nutteloos zullen nedergeschreven zijn, maar veeleer vruchten dragen zullendie niet anders kunnen, dan weldadig worden voor het heil des volks en het algemeen belang der maat schappij, althans: dit alleen was onze be doeling met het bovenstaand artikel. Parijs, 19 Febr. De Moniteur meldt, dat het antwoord des Keizers van Rusland op den brief van Keizer Napoleon gisteren te Parijs is ontvan gen. De Keizer Nicolaas neemt de voorstellen tot eene schikking, welke hem gedaan waren, niet aan. Het keizerlijk gereglshof van Nancy heeft eenen misdadiger van achttien jaren veroordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf, die van zich zeiven getuigde dat hij was een gaauwdief en vagebond. Terwijl hij door gendarme's omringd voor de reglbank stond wierp hij een grooten steen dien hij tusscben de kleederen verborgen had, naar den substituut van der. procureursgeneraal en trof dezen op de borst voor welke daad zijne straf met vijf jaren verzwaard werd. Toen hij zijn vonnis vernam was hij zeer ontevreden zeggende: dat men hem het hoofd moest afhouwen daar hij een geweldigen afkeer van het leven had. Borger, 14 Febr. Als een bewijs, dat ook hier hel bijgeloof nog niet geweken is diene het volgende Voor eenige dagen had een boer in deze gemeente twee kalveren ziek hij dacht aan stonds aan heksen omdat beide een weinig tij<i3 te voren door een persoon welke onder de be schuldiging van toüvcrij stond aangezien waren en bij die gelegenheid door dezen over den rug waren gestreken. De ounoozele boer hier o^er vertoornd, zeide ik zal hem dat wel afloeren, en ging daarop naar een duivelbander welke zeide, dat de heks door een gebroken ruit in zijn achterhuis binnen kwam. De boer ging daarna met een dikken knuppel gewapend des avonds bij die opening staan tot 11 b 12 uur toe; ein delijk hoort hij iets tot de opening naderen heft zijne knuppel omhoog en terwijl eene hand door de opening gestoken wordt slaat hij toe met den uitroep duu zast mij nou neet langer plaogen 'k weet wal das dou nou kepot zins. Hij loopt daarop naar buiten, oin de heks nog beier het terugkeeren af te leeren maar vindt o schrik zijn eigen zoon op den grond liggen welke ge woon was, als hij des avonds laat in huis kwam, door deze opening de deur te ontsluiten en zoo ongemerkt binnen te sluipen. Deze is er echter met eene ligte wonde afgekomen de schrik was het ergstehet had echter noodlottige gevolgen kunnen hebben. IBoorn19 Febr. Heden nacht had men in dezen omtrek een allei verschi ikkelijksten storm vergezeld van bliksem en donder. Naar men er- neemt moet het onweder op verschillende plaatsen in onzen omtrek brand veroorzaakt hebben doch men kan voor alsnog niet met zekerheid zeggen waar. Wel heeft men van onderscheiden kanten brand op gemerktdoch de afstanden waren te groot, op die juist te bepalen. Amsterdam, 20 Febr. De stemming ter beurze van heden was hoogst ongunstig. Men scheen nog altijd te hopen, dat de brief, door den Keizer der Franschen aan den Keizer van Rusland geschreven, een gunstig oor kon hebben gevonden en dat de Czaar daardoor in het belang van den wereld vrede, iets van zijne eischen zou hebben laten varen. Deze hoop moest echter heden ook eindelijk worden opgegeven na de bepaalde tijding in den Franschen Monileur dat de Keizer van Rusland de hem gedane voorstellen van de hand wijst. Dit en de taal van het Engelsche ministerie in het Parlement, eene taal, welke aantoontdat ook hij de regeling van root—Brittannie alle hoop op eene minnelijke beslechting van het Oostersche vraagstuk vervlogen schijnt, waren de meer dan gegronde redenen van de aanzienlijke daling, welke zich in schier alle effecten vertoonde. Uit eene officiate opgave nopens de geboor ten in Engeland en Wallis heeft men de bedroe vende slotsom verkregen dat van de 578,150 kin deren die in het vorige jaar aldaar zijn geboren, niet minder dan 30,334 buiten eclit zijn verwekt. SS si cl Ie, 19 Febr. Wij meenen de aandacht onzer stadgenooten te moeten Vestigen oj» de hier ter stede bestaande Vereeniging onder de zinspreuk: lot Nut en Genoegen," op aanstaanden Woensdag den 1 Maart. Heeft die Vereeniging reeds veel gewonnen bij een veel doelmatiger lokaal, het heeft tevens eene belangrijke aanwinst gedaan, in het getal werkende leden, en, in aanmerking ne mende, de geringe geldelijke bijdrage, die jaarlijks tol goed making van onvermijdelijke kosten (ook ten behoeve der volks-voorlezingen, waarvan die Vereeniging een uitvloeisel is) worden gevorderd, kan liet wel niet anders ol' ieder burgerman, die daar met zijne vrouwelijke betrekkingen maande lijks eenen genuegelijken en nuttigen avond mag door brengen, zal geredelijk het lidmaatschap willen aanvaarden. M 'ge alzoo eene krachtdadige mede werking de streelendste helooning voor hem w'orden, die zich zoo veel moeite en onaangenaamheden heeft getroost, om een edel doel te hereiken. 20 Febr. Wij hebben hel genoegen te mogen vermelden dat bij Raadsbesluit van den 18 dezer is beslist, dat de gewone Jaarmarkt of kennis al hier, in het belang der nering-doènden, niet zal worden afgeschaft. Volgens een berigt uit Brielle, dan zou op aanstaanden Zondag morgen den 26 dezer, het nieuwe Orgel in Je Groote Kerk aldaar ingewijd, en de gelegenheidsrede worden gehouden door den WEd Kerw. Heer v. d. Tuuk Adriani. In den avond van dien dag zou er geen dienst zijn, maar van 7 tot 8 ure door deri kundigen Organist G. P. Koning op dat Orgel eenige stukken weiden uitgevoerd. Uit de avondkerk zullen de noodige lampen ter verlichting worden aangebragt, en ten behoeve der Diaconie-Armen worden gecollecteerd, terwijl het programma der u«t te voeren stukken, tegen Delating var» 10 Cts. ten behoeve der Kerk, verkrijgbaar /oude zijn. Goes20 Febr. Bleef onze stad van de gevol gen vun storm en onweder in dit barre jaargetij verschoondin den vroegen morgen van II. Vrijdag den 17 dezer dreigde een noodlottige brand hier veel verwoesting aan te rigten inzonderheid scheen dit onze oude eu nieuwe mee- en ga racer e-fabrie- ken even builen de oostpoort, langs de haver: van G.»es gelegen te zullen gelden. Gelukkig woei de windt uit den Z. W. yerschoonend voor de stad en verhief hij zich niet bij het aanbreken van den di» toen omstreeks 5 uren hot gelui der klok de burgerij uit den slaap wekte tengevolge der inge roepen huip van de brandweer door den hoofd directeur van de meelfabriek Zuid-Ileveland aan komende de maat'Chapi'ij van verbeterde meekrap- bereiding in Zeeland alhier gevestigd. De brand is er ontstaan in éénder drie ïpitale droogtorens.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 1