id [lamer# J. van i dochter. 27 F, W. Loewer. ougeli. zoon, dochter. C. htcr. er C. HOGEIJ- DER LEK HE •ke van JACOB ij 1854, 'sna- a van tie En tail Zieriltzee 1CEE, liggende DEN BUSSCHE oekp van den 5KOOPEII, op 's morgens len 'iet onder Ko ten voor WEKK- 531ITSAAR» lies liij kleine IMEJg. •Iiruarij 1854 zn I men in Uerkc pnhliek eren le ver- slioven deszelfs Be- eeiste Colijns- 20 ellen. kantore van en den Heer e 1IEN«§T. i bij 1ZAAG n te Colijns zeer nanheve- zwakke eti Drinwater te sedert gerui- aus nan zware en dikwijls telkens deden oorgeschfcvene zich niet. te gebruiken n geheel haar re hoofdpijnen olmaakt wel nieuw de 3.50/"20,50 43,85- 20,95 bekomen bij ;en-op-Zoom e 's Hertogen Holloway KELLER DB LOOZ B2EH a-ïJONHEE&T ZICHi la Nederland, btj den Uitgever. Bij alle Boek handelaren c:j Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QXJINTUS, te Albaoj», ABONNEirSENTS-PIU J3 VOOR BEIDE UITGAVEN. f Voor 3 maanden, 1,30. Fiauco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. ViERSCHI «?NT Op Maandag en Donderdag. ADVEET EN TIEN 10 Ceut voos eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De mzending der Adverteul iën Kan geschieden tot Maandag en 'Woensdag, voormiddag 11 me. SUEEAU: ZierikzeeHoek van dc SuhuithaveuLett. 3, No. 04 Brieven eu ingezonden Stukken Franco. /^tsidaaisen. CJ Het bciigt wegens den slag, door de Turksclte troepen in tie omstreken van Kalefat geleverd en do overwinning door hen op de Russen be haald bevestigt zit-h volkomen. De regering heeft zich gehaast het officieel aan de heeren Ambas sadeurs mede te doelen en in de Turksche cou rant de dépêche van den Pacha van Widdin te doen opnemen, in afwachting van liet bulletin hetwelk in al de bijzonderheden openbaar gemaakt zal worden, zoodra de Porte het rapport van Omer- Pacha ontvangen /.al hebben. Het wordt met on geduld te gemoet gezien, ofschoon men de hoofd zaken bereids kentwant hel schijnt, dat de 7,ege duur gekocht is en dat de verliezen der Turken vrij zsvaar, ofschoon niet zoo aanzienlijk, als die der Russen geweest zijn. Deze overwinning heeft het vertrouwen der Turken geheel hersteld, dat door de ramp van Sinope on de in A/ie ondervonden nederlagen eenigzins geschnkt was, zonder echter hunnen moed te doen vei(1 lauwen, of iets te ver anderen in hun beslw.it, om den oorlog len einde toe voort te zetten en een eervollen vrede te ver werven. Volgens het bovengemeld officieel berigt, aan gaande liet gevecht Dij Kalefat op 6 dezer, heeft tsmaöi-Pacha, op het vernemen van het zomen- trekken der Russen in Klein-Wallachije en dal een corps van vijftien duizend man, Yan Krajova opgerukt, Tchelané, op luim drie u<eo afstauds van Kalefat, bereikt had den vijand door eene stoute poging willen beletten, zich daar te ver sterken. Hij liet, tot dit einde, eene kléine be zetting in zijn hoofdkwartier achter, rukte met de generaals Mustopha-pacfu en Osman-paella, aan het hoofd van 13 bataillons infanterie, 3 regemenlen kavailerie en 28 stukken geschut op, ori viel, des morgens ten 6 me, de Russen on'vet hoed» aan. in weinige ougenblikken waren de verschansingen ver nield, en de Russische bataillons over hoop gewor pen, terwijl Mustapha-pach', die der» linkervleugel kommandeerde, den vijand in de flank aantastte en hem in de bosschen van Tchetané terugw ierp, waar, gedurende dei» nacht, de Turksche tirailleurs en karabir.iers insgelijks hadden post gevat. Sterk waren de pogingen der Russen, om de kracht dezer ge lijktijdige aanvallen te wederstaar., maar nadat hunne gelederen door de tirailleur» gedund waren, werden zij lei» li ure des voormiddags geheel op de vlugt gedreven, en gedurende 6 uren met den degen in de vuist vervolgd. Hunne reserve, 8000 man sterk, eu niet tijdig genoeg op het slagveld aangekomen werd insgelijks door het Tuiksch keizerlijk leger teruggedreven, welks reserve, onder bevel van den divisie-generaal Ahmed-pacha, de nederlaag dezer aanzienlijke versterking voltooide. Uit hooide van het groot aantal officieren die uit alle landen herwaarts komen om iu dienst der Porte le treden heeft de Minister van Oor log bekend gemaakt, dat de Porte geene andere officieren in dienst zal nemen dan die van hunne brevetten voorzien ei» hem door de Ambassadeurs te Konstantinopei aanbevolen zijn. Lomlcn, 31 Jan. Heden heeft de Koningin het Parlemet geopend met de volgende aanspraak: »Mylokds en Heeren! »Het is mij altijd eene strooiende gewaarwording, u bij de opening van het Parlement te kun-nen verwelkomen, en in de tegenwoordige omstandig heden strekt het Mij tot een bijzonder genoegen, dat ik uwen bijstand en raad kan inroepen. »De hoop, welke Ik uitdrukte bij de sluiting van de jongste zitting, dat het bestaande geschil tusschen Rusland en de Ottomauisclie Porie spoedig zou worden bijgelegd, is niet verwezentlijkt, en tot Mijn leedwezen moet Ik u mededeelen, dat daar uit een oorlogstoestand is opgekomen. »Ik hel» bij voortduring in vriendschappelijke overeenstemming gehandeld met den keizer der Franschen, en Mijne pogingen, aangewend in over leg met Mijne bondgenooten. om den vrede tus schen de geschilhebbende partijen te herstellen, bleven tot dusverre zonder eenig gevolg, doch werden daarom niettemin onafgebroken voortgezet. Ik zal niet nalaten in die pogingen te volharden. Doch, aangezien door de voortzetting van den oorlog de belangen van dit land en van Europa kunnen worden in gevaar gebragt, is het nood zakelijk, dat Mijne zee- en landmagt worden ver meerderd, met het uilzigt, om daardoor aan Mijne ver tongen kracht bij le zetten, en om meer kracht dadig tot liet herstel des vredes werkzaam te zijn. ik heb de noodige bevelen gegeven, dat al de stukken, strekkende tot opheldering van de over deze aangelegenheid gevoerde onderhandelingen, binnen kort aan u zullen worden medegedeeld." Deze gewigtige aanspraak is, gelijk vooraf gemeld werd, te beschouwen als kalm en vastberaden. Wordt daarin zonder omwegen kenbaar gemaakt, dat de hoop tot herstel des vredes tut dusverre is te leur gesteld, die hoop wordt nog niet geheel uitgesloten, maar ter bevordering van dien ge- weuschten vrede wordt het nemen van krachtdadiger maatregelen aanbevolen, en wordt voorts gesteund op de innige zamenstemming met Frankrijk; de maatregelen van nadrukkelijken aard, die reeds genomen zijn, of genomen zullen worden, tot het hereiken van liet beoogde doel, worden blijkbaar als niet van aanvallenden aard voorgedragen. Lenige hoop op herstel des vredes blijft dus na deze aanspraak nog bestaan, doch slechts, indien Rus land ook meer tot toenadering komt en vooral, indien dit land de maatregelen, door Engeland en Frankrijk genomen, niet als eene feitelijke oorlogs verklaring wil beschouwen. Voor eene botsing der violen schijnt men altijd bezorgdheid te koes teren, daar de Russische vloot naar de Aziatische zijde stevent, en de verbondene scheepsmagt haar wclligt volgen zal. Men trekt bijkans het zenden van een corps troepen naar Konstantinopol niet meer in twijfel. Kr zouden 25 duizend man derwaarts worden af gezonden eu 15,000 Engelscheu daarbij worden gevoegd. Verscheidene compagnien der genie en hoogere officieren van dat wapen zullen aan deze expeditie deelnemen, welke ten doel zou hebbeo, de Turksche hoofdstad voor een overval te behoeden. Die stad zou door Fransche ingenieurs van meer dere verstel kingsyverken worden voor/ien. De Fransche magt zou uit twee division bestaan, de eene onder bevel van generaal Canrobcrt, de an dere onder die van generaal Pélissier, die naar Algerie is vertrokken, om de mobiele bataillons te formeren, welke tot dezen togt zullen worden zamengesteld uit het leger van Afrika. Het op perbevel zou aan den generaal Paraguay d'Hilliers zijn opgedragen. Later zou, des noodig, meerdere magt naar Konstantinopei worden gezonden. si Texel 30 Jan. Alhier heeft het volgende treuiige ongeval plaats gehad. Twee nog zeer jonge kinderen een knaapje en een meisje ver maakten zich met spelen toen het knaapje be proefde over eene lage heining le klauteren door een onbegrijpelijk toeval bleef zijn halsdas onder dat bedrijf aan den spijker haken en schijnt hij door schrik of' onnoozelheid zich niet le hebben weten los te rukken zoodat hij* bleef hangen. Zijn zusje, jonger dan hij, kwam kort daarna iu 's ouders huis eu verhaalde aan de moeder, dat haar bioertje eerst gehuild had ma.ir nu sliep; men spoedde zich naar buiten en vond liet jongske levenloos aan den spijker hangen. Men verbeelde zich den toestand der moeder op dat gezigt. B5sasehe<ilés 31 J.»u. in het laatst der afgc- loopen week, keelde een der predikanten uit 1 wen te, iu schemerdonker, en in een klein rijtuig gezeten, van liet bezoeken van een naburigen collega, over de heide naar zijne standplaats terug. Onderweg werd hij door twee flksche knapen staande gehouden, die hem zijn geld afeischten. Gelukkig bedroeg dit niet veel, en werd bereidwillig aan hun ver zonk Yoldaan. Doch daarop bedacht een hunner, dat er ook nog wel in een of ander vestzakje een horiogie kon schuilen en begeerde dit. De aan gerande verklaarde, dat hij het liever wilde be houden, duel» dit mogt niet baten, het gouden cylinder horolugie werd uitgeleverd, waarna de bestolene kon vertrekken. Men weet voor als nog niet, wie de daders zijn. 's Bosch, 30 Jan. Op aanvraag van de orde der Redemptoristen, heeft liet algemeen armbestuur alhier, under nadere goedkeuring van den gemeente raad, toegestemd in het afstaan aan^dio orde van eene hofstede metmoestuin, in de tweede Nieuw- straat, tegen eene koo| som van f 7500 of eene grondrente Yan f 300 's jaars, ten einde te dier plaatse te stichten eer» klooster dier orde niet kloos terkerk. ïri navolging van hetgeen dezer dagen te Leeu warden is geschied, hebben de ambtenaren bij 's Rijks »belastiiigen binnen deze stad ziel» ver- c-enigd tot het ontwerpen van een eerbiedig adres, hetwelk na ter mede onderteekening aan hunne ambtgenooten in de directie te zijn rondgezonden, aan Z. M. den Koning za! worden ingediend eu hetwelk het bescheiden verzoek inhoudt, d.il liet HD. goedgunstig moge behagen de bestaande wet geving op het stuk der pensioenen van burgerlijke ambtenaren zoodanig te doen herzien en wijzigen, dat daarin, des noods tegen verhoogde storting en korting ten behoeve van het pensioenfonds, ook hunne weduwen, en weezen opgenomen worden. ZScrikzce, 6 Feb. Men verneemt dat, bij de drei gende politieke vei wikkelingen die eene verzwakking onzer financiële krachten onraadzaam doen schijnen, in het plan vat» het Mioisleiie met betrekking tot de belasting-vermindering eene wijziging zijn gekomen en het kabinet ^voornemens zijn, wel de afschaf fing van den turf-accijns en der deuren- en ven sterbelasting voor te stellen, doch tegen eene aan zienlijke verhooging der belasting op de huurwaarde voor de meergegoeden, als aequivalent, hetwelk de door de afschaffing der-eerstgenoemden belasting te verwachten vermindering, meer dan dekken zou. De Fransehe Regering vraagt opsporing en uillevering van: Carriol, Leopold, commies bij een bankiershuis, wonende te Marseille, oud 32jaren haar don kerbruin kort geknipt en zeer dun op 't voorhoofd, dito knevel en bakhaard gestalte middelmatig uitwendig voorkomen gezond zonder buitengewoon gezet te zijn, sproetvlakken in het aangezigt on zekere blik hij stamelt een weinig en herhaalt als hij begint te spreken, gewoonlijk de eerste lettergreep van het woord. Beschuldigd van gedurende geruimen tijd ver schillende folsiteiten te hebben gepleegd in handels- en bankpapier en daardoor aan het bankiershuis Chat and Decugis et C°. ongeveer 500,000 francs te hebben ontvreemd. Bevel van gevangenneming is tegen hem ver leend. Hij wordt gezegd naar Nederland de wijk te hebben genomen. Het stadje Elvara in Andalusie, is den 8" dozer door eene hevige aardbeving geteisterd. De alcazaba en een groot aantal hui/en zijn ingestort; 84 personen zijn levenloos van ouder de puinhoupen to voorschijn gehaald. De Arnhcmsche Courant vestigt de opmerkzaam heid op eene overtreding der Grondwet, begaan door den heer van Reenen in het door hem ge contrasigneerde besluit van 5 Jan. il. op de dienst van den rijkstelegraaf. Inderdaad, de minister, het besluit van zijnen voorganger, bij de uitbrei ding dor ielegiafendienst, aanvullende, heeft gemeend, daarin ook te moeten maken eene aanvulling in tegenovergestelde rig ling door, namelijk een on grondwettig privilegie le geven aan de prinsen en piitisessen van het koninklijk huis. Die goede van Reenen, een man, naar men zegt, van regt— schapen hart en eerlijk gemoed, maar volstrekt onbekwaam voor de moeijelijke laak, die hij zich in het April-rumoer heeft laten opdringen, heeft hier dan deerlijk misgetast, en wij hopen, dat hij deswege, zoodra de Tweede Kamer weder bijeen is, behoorlijk zal worden op zijne plaats gesteld. Geene schennis der Grondwet mag lijdelijk worden toegelaten, al schijnt de zaak op zich zelve dan ook van weinig beleekenis. Het besluit van Thorbecke bepaalde/dat rege- ringsberigten voor alle andere zouden gaan, en noemde als regetingsberiglen de berigten van den koning, van de minister!», van de gezanten, enz. Zeer juist, want deze alle zijn regeringspersonen, en het is niet eene gunst aan hunne personen, maar aan hunne kwaliteit ten behoeve der open bare dierst. Om gelijke reden als zij, niet per soonlijk, maar in die kwaliteit, vrijdom van biief- port n. v. g< nieten, kunnen zij .wettig een voor»egt hebben bij de dienst der telegraaf-, namelijk, niet de heer van üall of de heer van Reenen, maar de ministers, de koning, onveischillig wié met die hooge waardigheid bekleed mogen zijn. Maar van Reenen gaat persoonlijk privilegiën uitdeden aan alle leden van hel koninklijk huis. Dat is in stiijd met de Grondwet, die geene privilegiën in het stuk van belastingen gedoogt, eu teregt mei kt de Arnhemsche Courant op, dat de telegraafdienst, evenzeer als de btievunposterij, eene belasting is, waarbij ieder, die betaalt, gelijk moet zijn. De koninklijke prinsen en prinsessen nu zijn geene regerinspersonen en hunne beiigten geene regeringsberigten. Zij zijn, tenzij zij eene betrekking beklceden, eenvoudige particulieren, die geen meer regt kunnen hebben, dan ieder ander. De heer van Reenen geeft hun eene ongeoorloofde privilegie. Het' kan zij dat-geen opzetj maar alleen onervarenheid daarvan de schuld zij het moet genoeg wezen, dat de opmerkzaamheid op die overtreding zij gevestigd, om te verwachten, d3t zij hersteld zal woiden. Verbeeldt u, dat de koopnianpof indrustriëe! voor dringende belangen de hulp varteen telegraaf in roept, maar wordt afgewezen .niétvde boodschap, dal de prinsjes en prinsesjes op het Loo of elders vertoeven en voor de bestelling van paarden of Valken, of uilen, of andere voor de feestelijkheden noodige zaken, den lelegiaaf bezet houden, en dat hij dus wachten moet tot dat die regerings berigten zijn overgebragt, met het dtarop inkomend antwoord hoe gelooft gij, dat die man le moede zou zijn en deuken zal over het besluit van onzen goeden van Reenen? Reken daarbij de lukeijcustoet, die op naam hunner meesters voor zich bestellingen zullen d ien want lakeijen zijn een zeer brutaal slag van menschen en men zal het ongerief kunnen opmaken, dat voor den nijvere» en betalende»» handelsstand uit dat ongrondwettig privilegie zal kunnen geboren worden. GEMENGD*: UEIilGTEK. Het standbeeld van Willem II kan maar niet i n huid worden, en zal misschien publiek vet kucht wol den voor oud ijzer. Naar men zegt, zal de Koningin-Wed. naar Petersburg verkassen, indien het tot eene»» algemeenen oorlog mogt komen. Nu, de Natie zou dan eene kustgangsler verliezen en 'i 1/a ton per jaar winnen. De Nederlandsche officieren beginnen reeds feestdronken te drinken op liet vveRijn vin Keizer Klaas. Doch dit zullen zeker dapperen zijn bij volle bekers, en loopers, zonder om te durven zien, bij volle kanonnen. Volgens de vermaarde schardiju-profelie moeten de paarden reeds tut over hunne kniën in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 1