Hollo way's pillen. Graanmarkt. Middelen van Vervoer. w- 261 OLMEN BOOMEN, Publieke Yerkooping. 2 Sluizen en 5 Moeshoven, Terstooc! uit de hand te koop, Eene Keukenmeid beurtenissen en de gevolgen voorstellen, die uit deze botsing ontspringen kunnen. Die gevolgen zijn onberekenbaar, en, is eenmaal de oorlogslakkel gezwaaid, is liet niet te voorzien hoe verre de brand zich kan uitstrekken bij de ontvlambare stoffen, die allerwege in Europa zijn opgehoopt. Hongarije, Polen, Itaüe zijn, ja, bedwongen, maar hoe vele duizenden staan niet heimelijk gereed, om op het eerste sein den ouden strijd te her nieuwen? Zoo de kansen voor een oogenblik gun stig schijnen, zal men wclligt eene hernieuwing zien van den tuimel van 1848. Maar zooverre willen wij niet op de gebeur lijkheden vooruilloopen. Wij willen alleen op merkzaam maken op den zin en de beteekenis van de dreigende worsteling in den omvang, waartoe zij zich tot nu beperkt. Een geschil tusschen Rusland eenerzijds en Tur kije van de andere zijde, heeft op zich zelf weinig wat de sympathie van de beschaafde natiën van het westen kan wekken. De Tui ken zijn een vreemd bestanddeel in het christelijk Europa, en sedert langen lijd zijn wij gewoon geraakt het Öttonuinnisr.he rijk te beschouwen als neigende tot verval en als alleen staande gehouden door de ijverzucht van de groolc mogendheden. Ja, niet onnatuurlijk kwam de wensch voor, de Turken Toor goed uit Europa gebannen te zien, en die schoone landen, weike zij nog be/.ct houden, als een christenstaat in het Europeesche verbond te zien optreden. De drie milliocn Turken, die in Europa omstreeks 10 of 12 milliocn christenen overheerschen, kunnen weinig aanspraak maken op onze deelneming of onze genegenheid. En wanneer de Russische keizer de rol wilde op zich nemen, om de Turken te verdrijven uit Europa, en de volken, die zij beheerschen, van hun juk te ver lossen, waarlijk hij zou wegens zoodanig voornemer), door de beschaafde natiën, die builen belang zijn, niet worden gewraakt. Maar uit dat oogpunt doet zich de nadere Wor steling niet voor. Er ligt daaraan een veel dieper zin ten grond, zij heeft veel grooter beteekenis, en ik meen, dat ieder, die den wcnsch naar voor uitgaande beschaving der wereld in het hart draagt, bij eeuig aandenken zal moeten toestemmen, dat het voor de veiligheid van Europa volstrekt noodig is, dat de Russische overmoed bij 11jcis en voor goed worde gefnuikt. O >k wij, Nederlanders, hoezeer wij geèn belang hebben bij het geschil en hoezeer wij onze sympathie aan de Turken niet schenken kunnen, moeten hopen, dat de Russische magt het hoofd stoute en vernederd Worde. Ziet, het is geen ijdele waan der Westersche Volken, die hun sedert jaren naar den steeds aan- groeijendei» Russischon kolossus deed wijzen als naar een dreigend onweer, dal met stormen en orkanen boven hun hoofd zou losbarsten. Het Russische volk, half beschaafd, maar door eene standvastige politiek onder militaire tucht gebragt^ is een geducht werktuig in de hand van een ver overaar. Eene publieke opinie bestaat in Rusland niet, dan bij den adel en bij de geestelijkheid; de adelijken, die bijna allen tot den krijgsmanssland behooren, zijn uit den aard der zaak oorlogzuchtig; de geestelijken, die in den keizer hun opperhoofd eerbiedigen zijn gewillige en hartstogtelijke hand langers, zoodra eene sluwe politiek het belang der godsdienst of liever der kerk in het spel weet te brengen, en zij oefenen een onmetelijke!» invloed uit op het volk, dat geene andere stem verneemt dan de hunne. Een zelfstandige middenstand inaglig genoeg om. zich te doen gelden en ont wikkeld genoeg,,orri een-eigen oordeel uit (e spreken* bestaat er in Rusland niet. Eenige duizende rij ken, het bevel voerende over millioenen willooze werktuigen, een tal van officieren aan het hoofd van een ontelbaar leger gedresseerde soldaten, zietdaar liet Russische volk. En aan het hoofd van dat volk een heersch- zuchtig gouvernement, dat uit eene overgcéifde politiek geene andere rigting kent, dan zicli uit te breiden en alles aan zijnen wil en zijnen in vloed te onderwerpen. Was de magt aan den wil geëvenredigd nu reeds regeerde de Ceaar van Rusland over geheel Europa tot aan de boorden van den Oceaan. Geiukkiglijk heeft de westersche beschaving een niet zoo ligt te vernielen dam opgeworpen. De tijden zijn voorbij, dat horden barbaren beschaafde rijken konden oYerstroomen. Thans moet men geregelde legers aanvoeren, ontelbaar geschut weten te rigten, om vesting bij vesting te veroveren en zich in het open veld tegen strijdvaardige natiën staande te houden. Geen over magt van menschen- handen beslist meer, maar krijgskunst en verfijnde oorlogsmiddelen. En hoe magtig de Russische keizer binnen zijn eigen rijk zijn moge, het is niet waarschijnlijk, dat hij legers zou kunnen organiseren en over de grenzen brengen, die voor de groolere westersche staten gevaarlijk waren. Maar een andereu weg vervolgt Rusland met onvermoeid streven. Sedert Peter de Groote met eigen hand den bijl zwaaide, is de toeleg, om eene zeemogendheid te worden, in Rusland in- heemsch. Slechts als eerste zeemogendheid is er kans van slagen, om den Russischen invloed over geheel Europa uit te breiden. Maar daartoe is geene mogelijkheid zonder het bezit van Coostan- tinopel, zonder het bezit van de zeeëngten, die de Zwarte zee met de Middellandsche verbinden. In het Noorden beeft Rusland zijne havens aan eene binnenzee, die zes maanden en langer in het jaar door het ijs onbevaarbaar is, eene binnenzee, die moeijelijkheden van allerlei aard aanbiedt en waartoe de toegang door vreemde mogendheden kan worden afgesneden. Daarom heeft ook Rus land zijne voorname maritime krachten in de Zwarte zee ontwikkeld, maar wat baten zij daar om invloed naar buiten uit te oefenen, zoolang de Rosporus gesloten blijft? Het bezit van Constan- tinopel, of de onbeperkte invloed in Turkije, die dit land als een willoos werktuig aan Rusland onderwierp, opende den weg naar de Middellandsche zee, en zou Europa door den Rwsstsclten reus, van het Noorden tot het Zuiden doen omvademen, wel ligt spoedig doen verstikken. Ruinen vijftig jaren is Europa republikeinsch of kozaksch zeide Napoleon. Zijn heldere blik deed hem voor/ien dal er noodwendig eene worsteling tusschen de westersche beschaving en den Russi schen knoet moest komen dat de twee beginselen van vrijheid en onafhankelijkheid en van despotisme en overheersching noodwendig in botsing zouden moeten komen. Wij zien een aanvang van die worsteling. De poging van Rusland om Turkije arm zich te onderwerpen, zou, als zij gelukte, aan dat rijk een vreesselijk overwigt geven het in eene voor de veiligheid van Europa dreigende Stelling plaatsen. Eenige jaren lang de voeten in de Middellandsche zee vastgezet en wij zouden niet meer zeggen dat Rusland ons uit het Noor den bedreigt maar uit het Zuiden of uit het Noorden en Zuiden te gelijk. Die poging moet worden verijdeld. Engeland kan niet dulden dat Rusland eene zeemogendheid worde en gelukkig zien wij Frankrijk ééne lijn trekker, in dat verzet tegen het dreigend despo tisme. Het is een zeer gelukkig verschijnsel het fransche keizerrijk te ontmoeten in een bondge nootschap voor het beginsel van vrijheid. De toe stand van Europa zou ligtelijk hebben kunnen medebrengen, dat het despotisme tijdelijk op Frank- rijks hulp had mogen bouwen. Maar de gangen der politiek hebber. wat een jaar geleden naauw denkbaar scheen verwezenlijkt en eene toenadering tusschen Engeland en Frankrijk bewerkt. Daar staan zij verbondenschijnbaar om Turkije te beschermen maar denkt men dieper na wezenlijk om een strijd te voeren tegen dreigende overheer sching zij staan daar als vertegenwoordigers van het levensbeginsel der westersche' beschaving staatkundige vrijheid en onafhankelijkheid tegen het beginsel var. despotisme en overweldiging. De banier der vrijheid tegenover den knoetdie Europa bedreigt. En wie zal niet wenschen dat in dien strijd de zege aan de vrijheid verblijve Laten de Turken verjaagd worden maar bovenal Ruslands magt gefnuikt. God geve dal dit pas begonnen jaar voor het ten einde is die uitkomst oplevere. Wijze: Wien Ncér lands bloedenz. Wien 't Hollandsch bloed door de ad'ren stroomt Van eiken kluister vrij, Wie niet vat» gouden bergen droomt, Verhef zijn lied als wij! Wie hier, al is zijn schat niet veel. Van heilgen ijver brandt. Die zing met ons, uit heesche keel, Van 't lieve vaderland! Ons lied ruisch' heinde en ver alom, En maak den trutschen Brit Van hooggespannen aandacht stom, Waar hij bij 't roastbeaf zit. Hij zie, hoe iu ons dierbaar lai»d Waar vader Willem troont, Het hart van louter liefde brandt, En echte geestdrift woont. Wat nood, al trekt men ons de huid Tot over neus en our, Al zuigt men 't bloed ter polsen ons uit, Wij zingen daarom door! Wat nood, al grijnst ons ook van ver Dat grimmig nachtspook aan: Het is voor ons de morgenster Van grootscher Volksbestaan. Geen nood'l Wat nokt aan moeders borst Dat wicht van pijn en smart Waartoe 't nog langer omgetorschf, Gekoesterd aan haar hart? Het kermt om brood Ons brood isj heen Het vaderland gebiedt. Al knaagt de nood aan merg en been, Wij, braven, eten niet. Hier staan we ootmoedig en beleefd, Maar kaal en moedernaakt, Terwijl, hoe 't lijf van kou ons beeft, Ons hart van geestdiift blaakt; Hier staan we en btengen lijf en goed Als willige offerand 't Is wijsheid alles wat gij doet, Grootgeeslig vaderland! Wel kermt en knaagt te huis ons kroost, Gekrield door hongersnood'; Wel zit onze ega /'ónder troost En snakt vergeefs naar brood Wel pijnt die aanblik ons 't gemoed, Wel ijjt hij 't hart van een, Wel spreekt, waar zóó de honger woedt, De wanhoop: God, waarheen!... Wij ofT'ren gade en kroost u op Eu doen onz' eed gestand, En heffen, fier do vlag in top Voor 't lieve vaderland, En slaat de dood die armen neèr.,.. Wat nood! /ij rusten zacht. Wat offer duet den boezem zeer, Aan 't vaderland gebragt? Wij derven gaarne 't schamel brood, Al jeukt ons ook de maag, Als 't dient tot stilling var» den nood Der heeren in den Haag. Wij leven (moet het) van den wind En sukklen, naar 't behoort, Het land in 'l rond met vrouw en kind, Naar 't gastvrij l'redriksoord. En roept de krijg, voor 't land en de eer, Ons op naar 't oorlogsveld, Dan ziet ge ons als scherm ink els weer, Onlvleeschd, ontmergd, ontveld. En zinkt, door sabel en kartouw, Ons rif vermolmd in 't zand, Dan snikt het luid, zijn' eed getrouw: s>6 Dankbaar vaderland IS.TGK35CiTD531T3 STTTZZBir. Al vragende wordi men wijs. XENOFON. Daar sedert eenige jaren ouder liet zoogenaamde Dominé's-briefje wekelijks een uittreksel uit de Registers van den Burgerlijken Stand te Brie!Ie wordt gevonden zoo vraagt rnen wat de redenen mogen zijn dat op No. 3 van dit jaar niet staat ver meld de bevalling van Jansje Hartman, ongehuwd op den 9 Januarij van een zoondie op den 13 daaraanvolgende is overleden en op No. 4 even rnin bij de bevalling van E. Hendriks van eene dochter wordt gevonden het woord ongehuwd. Zij die deze beide vragen naar waarheid in dit blad kunnen beantwoorden zuilen de olgemeene goedkeuring van alle weldenkende Rrielenaren weg dragen* E&otterdam, 10 Januarij. Door de ingevallen vorst en daardoor gestremde vaart in het begin van December 11., waardoor wij geene ge regelde markt hadden, bepaalde zich het gepasseerde alleen aan hoogbenoodigden te weinig om er door berigten melding van le maken. Heden hadden wij door enigen toevoer weder eenen gewonen marktdag en kunnen daardoor van alle artikelen eenen bepaalden marktprijs opgeven. Tarwe. Vlaamsche, Overmaassche en Flakkcesche, Nieuwe puike f 16, ƒ16,50. iels miuder ƒ15,50, ƒ10,75, d' af wekende/ 15, /lö,25. Jarige te noteren de puike f 15,50, 16,25, de mindere naar kwaliteit. logge. Vlaamsche en Flakkcesche, nieuwe 12,50. ƒ13; Noord-Brabandsche 12; f 12,50. Van andere soorten verkocht bij eukele lasten aan benoodigden. Gerst ruim aangevoerd en ten decle maar verkocht. Winter, zakmaat, puike 7,80. Zomer, puike 7, mindere 20 a 30 cents per mud lager. Erwten ruim aangevoerd en verkocht Blaauwe op de kook, de puike kleine ƒ10,50, 11, mindere 10, 10,30, groote f 12, j 13. Meekrappen. Ofschoou sommige schippers met merk baar verminderde prijzen aan de markt kwamen, was er nog zeer weinig kooplust, eu werden slechts kleinigheden gedaan. Dagen en uren van vertrek in de maand jFetmtarij 1854. Van Kottcrilam Van Zicrikzee Wocnsd.15 'sniidd. 12 u m, Vrijd. 17 'sinorg. 5 Zond. li) 5 30 Woensd.22 8» Vjrijd. 24 10» Zond. 26 'sniidd. 12 Dingsd. 14 :smor Doud. 16 Zaturd. 18 Dingsd. 21 Dond. 23 Zaturd. 25 Dingsd. 28 in. 6 u 6 30 7 30 Ha 5 >)- 6 »- geboren 28 Jan. Eene dochter van J. Baljc en P. van Hoven. 30 dito. Eene dochter van V. Hogerzeil en C, van deu Bout» J. van v gehuwd: 1 Fobr. J. Blom en II. P. van den Hamer, dé Stolpc en E. Plukhaar, overleden: 25 Jan. A. de "Vos oud 18 dagen dochter. 27 dito, C Dhont oud 83 jaren wed. van F, W. Locwer. 28 dito. A. Jongman oud 23 jaren ongeh. zoon, 29 dito. J. J. Klink, oud 3 jaren, dochter. C, Dikkcnberg, oud 29 jaren ongeh. dochter. A DYERTEOTSER jj. Bevallen van eene Dochter C. HOGER- ZE1L geb. van den Bout. Zierikzee39 Januarij 1854. De Notaris Mr. C. van der LEK de JlPIlP CLERCQ zal ten verzoeke van JACOB DORST, op Donderdag 2 Februarij 1854", 's na middags om 2 ure aan het einde van de En- gelsche Kade, even buiten de Stad Zierikzee publiek presenteren te verknopen Drie groote partijen MIE§T-&S®EC£I3, liggende aldaar. Dr Griffier K. I. VAN DEN RUSSCHE te Kortgene zal ten verzoeke van den WelEdelGeb. Heer L. A. PAARDEKOOPER op Woensdag den 8 Februarij f854, 's morgens ten 10 ure bij de Buitenplaats Zuidvliet onder Ko- lijnsplaat in het openbaar verkoopen roods geveld liggende, en geschikt voor WE11K- 11 OUT. Ongeveer 2®®f5 ernene olsneai ÏHIITSAARO en eene pari ij gi'AAKBEKS 5 alles hij kleine partijtjes. Op Woensdag den io Februarij 1854, des namiddags ten 3 ure, zal men iri het Parochie-Huis te Wissenkerkc publiek en aan de meestbiedenden presenteren te ver koopen staande en liggende te Wissen kerke. Alsmede een eind IeF ïfö met deszelfs B8e- pEaBïtmgeia liggende in de Gemeente Colijns- pAaat groot 2 bunders 65 roeden 20 ellen. Snformatiën zijn te hekomen ten kantore van den Notaris L. VAN DER MOER en den Heer J. VAN LEEUWEN te - Colijnsplaat. Gc'n kastanjebruine vierjarige MEW©§T« P Adres met. franco brieven bij IZAAG jLM.96 VERHULST Landman te Colijns plaat. BDe pillen van EÏOÏSoway zijn zeer aanbeve lenswaardig in gevat van zware hoofd pijnen zwakke en zenuwachtige gestellen duizcliug enz. M<j. Drinwater le Liverpool (Castelslreetwoonachtig was sederl gerni- meu tijd ziekelijk geweest lijdende doorgaans aan zware hoofdpijnen, ecu zenuwachtig eu zwak gestel en dik wijls aan duizelingen onderhevig zijnde die haar telkens deden n'edervallcn. Zij volgde stiptelijk de haar voorgeschrcvene geneesmiddelen, maar haar toestand verbeterde zich niet. Eindelijk begon zij de pillen van Hollowny te gebruiken, welk voortreffelijk geneesmiddel hare maag en geheel haar gestel binnen korten tijd versterkte en hare hoofdpijnen deert verdwijnen zoodat hij zich thans volmaakt wel bevindt. Door het vermeerderd Debiet zijn de op nieuw verminderde PRIJZEN nu de volgende DoosjesPilten van ƒ0,80 ƒ1.85 ƒ3,09/6,75 f\3.5020,50 Potjes Zalf van - 0,S0 - 1,85 - 3,00 - 7,05 - 43.85- 20,95 Zijn op franco aanvrage a Coniptant te bekomen bij deu heer J. P. VERLINDEN te Bergen-op-Zoom JSTRAA TM AN, I-loofd-depóthouder te's Hertogen bosch, alsmede te Toonden, Strand 244, Holloway Etablissement. bencodigd met Mei e. k. bij Mev. KELLER Voor den Dag. TE ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN P. dp, looz

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 4