pillen. No. 1058, Donderdag, 2 F1854. 10e. Janrg. koop, tentieblad .-Knecht, iGT VGT s-Knecht nmeid Afschaffing der Slavernij. Nieuwstijdingen. Verscheidenheden. De Oostersche oorlog. bruikbare MKT- DEURK0Z1JN lol res' onder letter ven franco. sedert 1 Jan. jI. en Boekhandelaar te Neuzen. en franco worden geplaatst voor eiken regel dregt. Men abon- 5 en Postkantoren in de borst Hollowoy. Mêjufv'j lat te So'.Uwarlt lieke borst dat liet te voéden. Er had afzonderlijke kanker de verceni^de po- heelkundigen ver-! t men tot .snijdeu' ter verzette zich d; aren toevlugt tot de vólge waarvan har® sle gezondheid geniet ju de op nieuw Ie volgende /G,75 A 3.50 20,3( - 7,03 -13,85- 20,9; te bekomen b: te Bergeri-op-Zoom te II o o f d p 1 a' al te 's Herlogci 244, Hoïloivay] - 'D tegen 1 Mel| ende. Adres me il A K It te Noorl - fM51KRHi\S met vrije Kust ej oun of met franc Boekhandelaar verstaan^ ■soon of met franc!, e Kapelle (Eiianfej indo om dodelif een jaar lang goed dagloo Adres niet fraiir Schoenmaker j Mev. KELL1 VAN P. DB LOO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. MEN ABONNEERT ZICH: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren ea Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, ABONNEMENTS-FRIJS t VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden. f 1.30. Franco per post in Nederlandgo. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierikzee Hoek van de SchuithavenLett. B, No. 94 Brieven en ingezouden Stukken Franco* Vervolg van het vorig Nommcr.) Iloe zal men in Nederland in 1854 in een christenland doen? vroegen wij. Dit, voorzeker, is nog niet bepaald aan te geven. De beslissing daarvan hangt niet al' van de hooge Regeringinaar wel van hetgeen daaromtrent zal besproken worden in de Tweede Kamer. Envoor als nog achten wij dit in het belang der ongeluk kige in slavernij smachtenden een groot geluk. Want. hoe de Regering daarom trent denkt, dit is. dunkt ons. genoegzaam gebleken in het nieuw aangeboden Reglement up bet beleid der Regering van Neèrlands Indië. Daaiin ten minste is de vrijzinnige bepaling van art. 113 van het vorig ontwerp niet Ie vinden, hetwelk bepaalde, dat de kinderen uit slavinnen in Nederlandsch Indië geboren voortaan vrij zullen zijn. Vrijgevigheid echte christelijke zin kan men dus van die zijde, zoo liet schijnt, niet verwachten, ten minsteindien de ontwei pers van dal Reglement worden ge- inspireerd door of handelen in den geest van het Gouvernement. Men bedenke hierbij dal zoo in hol staalkundige, als in hel godsdienstige en burgerlijke, de uitersten siiel zelden elkander raken, Ken jaar ge leden ademde alleswat van de Regering uitging, vrijzinnigheid, vrijgevigheid. Maar de bordjes zijn verhangen. Sedert 12 maan den heeft er eene Aprilbeweging plaats gehad, en met deze schijnen de gevoelens krachtig te verschillen van alles, wat vroeger de geest en adem was van alle politieke handeling en beweging. Gelukkig, zoo wij hopen, voor de in slavernij nog zuchtenden dat de oogen van vele Nederlanders voor hun bi-klagelijk lot genoegzaam geopend zijn door do Negerhut en Waarheid erger, dan h erdichl.ingom te hopen, dal zij kiachtig zullen opkomen te gen de instandhouding eener maatschappe lijke iurigling welke den meuseh zoo diep vernedert. Spanje moge zich bezoedelen met de schande, dat zij de slavernij gedoogt niet' alleen maar verdedigtNederland weet, bij eene tachtigjarige ervaring, wal Spanje is, zoo in het staalkundige, als godsdienstige, en dat het voor eiken anderen slaat genoeg moet zijn dat Spanje die iurigling in stand houdt, om haar daarom alleen onvoorwaar delijk af te keuren. Wij kunnen echter onze bevreemding niet verbergen, dat men van Regeringswege zoo inconsequent handeltals de daadzaken doen vermoeden. Aan den eenen kant tncli wil bel. Gouvernement de onbelemmerde maat regelen toestaan om het Christendom ouder de slaven te verspreiden en er deszelfs wel- dadigen invloed hij te doen uitoefenen; terwijl het aan den anderen kant al da - delijk verbiedt, out de kinderen, uit slavinnen geboren vrij te verklaren. Tegenstrijdiger maatregel is er wel niet uit te donken. 01', boe is het tc rijmen dat cr zendelingen tot de prediking van het Evangelie worden toegelaten(lat die zen delingen te Batavia Samnrang en Soerabaija vertalingen van gedeelten des Bijbels ver vaardigd gedrukt en rondgedeeld hebben; dat de Afgevaardigden van het Nederlandsch Bijbelgenootschap gedurende vele jaren het Javaansch hebben beoefend in het centraal gedeelte van Java dat de Regering in Nederlandsch ludie den invoer niet belem merd heeft van de in Nederland gedrukte vertalingen des Bijbels, of het verkoopeu derzelve aan de Javanenen dat men aan eene moederchristin gewordende heiligste regten wil ontnemen, welke god delijke en menschelijke wellen eener moeder vóór alles toekennen het vrij en ongestoord bezit, namelijk, van en regt op de vrucht harer s ui ar te? Hoe is het te rijmen, het Christendom met al deszelfs heilrijke gevolgen voor te staan en te willen verspreiden met de eene hand. niet slechts in den Molukschen Archipel Timor en onderhoorige eilandenmaar ook in die van Bali, Lombok en Borneo, en niet de andere den doodelijksten slag aan de vrijheid toe te brengen en daarbij den eersten grondregel van het Christendom te verzaken doe aan anderen wat gij wilt, dat aan u geschiede'-* Wij laten daarof de Regering zich mengen of bemoeijen mag in zaken van godsdienst ten opzigle van de slaven. Doch, daar zij reeds in dezen passif gehandeld en indirect baar zegel gehecht heeft aan hetgeen ten behoeve dier ongelukkigen voor hunne geestelijke belangen reeds verrigt is, hebben wij reden te vorderen, dat zij althans niet zou difficulleeren iu hunne emancipatie. Maar. er is een ander struikelblok. Vol gens de bekende berekeningen van sommigen, zou die emancipatie niets minder, dan 20 a 24 millioenen gulden aan de schatkist kosten. In de waarde dier berekening tre den wij nietdoch, al ware dezelve voor de helft overdreven ook dan nog is immers niet te denken aan emancipatie, nadat de voormalige Minister van Financiën stijf en sterk beweerd beeft, dat de schatkist zelfs geen gemis van eenige tonnen gouds kau lijden, en dat daarom het voorstel der negen mannen was: eene hespottims der natie. En waar men het mindere niet kan missen waar zal men daar het zoo veel meerdere halen? Dit is immers onzin? Wien dus, die aan die Doornachtige ver klaring geloof hechtzal het iu den zin komenmet goeden ernst aan te dringen op eene tflschaffing der slavernij die ons op zoo hoogen prijs zou te slaan komen Gewis niemand en ook dat goede werk zal vree/.en wij even als de poging tot afschaffing der accijnsen schipbreuk lijden op andere inziglen en bedoelingen. Misschien zou men hij eene voordragt tot emancipatie, weder het oude argument hooien de slaven zijn vereenzelvigd met de slavernij, dat is: de slaven kunnen, niet in vrijheid leven. Doch hoe het zijhet is le hopendat die ongelukkigeu desniettegenstaande man nen voor zich zullen zien optredendie hunne zaak ter harte nemen en pogen zul len alle hinderpalendaartegen opgewor pen weg le cijferen en hen te herstellen in den rang, waarvoor zij geschapen zijn. Aan ondersteuning zal het dier pogingen niet ontbreken. ÜefoietJUtwft. Gouda 29 Jan. Hier tracht men gedurende eenige maanden hoewel nog zonder gunstig gevolg, de groote Kerk, ten minste eene schemeringvan oeconornisch gas te bezorgen. Brielle 24- Januarij. Men zegt dat op gis teren voor een secreet onder twee tegels of steenen is gevonden het lijkje van een pas geboren kind van het mannelijk geslacht, gewikkeld in een papier. De justitie doet onderzoek. Zierikzee, 1 Feb. In de Amsterdamsche Couiant van Zalurdag 21 Januarij II. lezen wij het volgende berigt uit Middelburg: »15 Januarij. Heden avond heeft, gedurende den »lijd van twee uren met goed gevolg voor het eerst »het oeconornisch gaslicht iri eenige gedeeltens der «stad en bij sommige particulieren gebrand. Maar, »zoo als het meermalen gebeurt bij het beproeven «van iets nieuws niet dadelijk zijn alle zwarig- heden overwonnen. De reden waarom het licht »(dat overigens zeer heider is) niet den vastgestel- «deri tijd is blijven doorbranden schijnt daarin «gelegen te zijn dat zich ten gevolge van den «hetigen dooiwater in de buizen bevindt. Men «hoopt alles spoedig in orde te zien gebragtdaar «eene ongeregelde straatverlichting vele gevaren en «inconveniënten met zich voert." Wij voegen onzen wensch bij dien van den be- rigtgever en hopendat eenmaal de Incoovenienlen overwonnen worden die zich reeds opdoen bij de gedeeltelijke verlichting van Middelburg door Cos- sus gas. Dat deze mislukking ontstaan i9 door water dat zich in de buizen bevondtis voor de Heeren T. P. Kobbé en Comp. (de oudernemers) niet te hopen daar die hoeveelheid water zich alleen door de volgende oorzaken in de buizen kan bevonden hebben: 1.° Door eene slordige daarslelling, of door het gebruiken van defecte pijpen of buizen is het al leen vermoedelijk dat er in die mate water in de pijpen kon zijn dat de doorstrooming geheel belet wordt. In dit geval zou eene geheele herziening der pijpleiding noodig worden en zou er gegronde vrees ontstaan dat ook de overige werken aan deze zaak niet met de meeste naauwkeurigheid uitgevoerd zijn. 2 Gesteld dat bij de eeiste instrooming van het gas slechts weinig water in de pijper, was en (Jat het gas zich scheikundig met het water ver- eenigd had en daardoor den toevoer naar de bran deis bad opgehouden dan is liet ongerief met het oeconornisch gas iu Middelburg en Gouda niet te berekenen daar die plaatsen dan herhaaldelijk in duisternis zouden komen. Dat door de Heeien Kobbé en Cossas niet die maatregelen genomen zyn die bij eene eerste proefneming met eene gas—verlichting nimmer ver zuimd mogen worden kunnen wij niet denken zonder hunne bekwaamheid in twijfel te trekken, vooral niet, nu alle de desastres, waarmede die Heeren met dit gas te Gouda en te Tilburg te worstelen hebben gehad en nog voortdurend te Kampen hebben. GE.HEAGDK BEItlGTEN. Bij al het onderhandelen over vrede of oorlog, hebben er nu en dan nog al schermutselingen plaats, waarbij ineuigeu Turk en Bus zijn hoofd verliest. Uit Londen is eene commissie der Maatschappij van den eeuwigen vrede op reis ge gaan naar Petersburg, om Keizer Nicolaas te be praten het zwaard in de schede te steken. Te Weenen is evn naaldridder en een scheerder in beslag genomen, die eene nieuwe leer meende te stichten. Het standbeeld van Willem II kan maar niet onthuld worden, waarover prins Hendrik de Yacht-club te Rotterdam heeft wezen raad plegen. In 't Asyl voor gevallene meisjes, is eene jonge jufvrouw in arrest genomen, verdacht van kindermoord. Te Parijs zijn de slagters in regten vervolgd geworden, wegens eene ver- eeniging om het vleesch tot verminderde prijzen te verkoopen. Bij het zoeken naar het schip Borneo, dat II. Zaturdag aan den grond was ge raakt, riep een strandjutter: «ik hoor de zeilen al slaan;" en een ander riep: «ik zie de vlag waaijen," en hij zag de kerk van Yeere, terwij! de Borneo reeds voor Brouwershaven was ten anker gekomen. Ook heeft aldaar een groot abuis plaats gehad, tengevolge waarvan de schutterij in de wapens is moeten komen. Een matroos n.l. had met een stuurman verschil over eene dame gehad, het welk door kracht van wapenen is moeten beslist worden. Men zegt dat de grootste helden wegens dit wapenfeit tot ridders zullen bei-Oimd worden» Eene Zierikzeesche kuipers-weduwe, heeft haar huwelijk wezen bekend maken met statie, en zal hem nu toch in de fuik krijgen. Ook te Mid delburg heeft eene veertigjarige een kruidenier in 't netje gekregen, ten k«sle van zijn beurs. In den ossenkop te Tholen, worden de dienstmeisjes verpligteiken dag deel le nemen aan den dans. De dochter van een rentenier te Goes, staat een cadeau te wachten van Liederlijke bert dat zij niet ten geschenke kan geven aan de Goesscbe Tombola. Te Spijketiis is met de kersmis een Wijngaardrank gaan bloeijen, maar heeft loutere bloesems gedragen. Hoe het te Hoogvliet ook gevroren heeft, toch bleef er een wak in de Maas, tot groot ongemak der reizigers, daar dit juist de baan was voor de scbiet-scbonw. Alles heeft zijne redenen. - Aldaar kunnen sommigen wel boter letters present doen om invloed te krijgen, en de anderen hunne rekeningen nazien. Te H., in N.-Braband, is eene vrouw aangesteld als armen- vader en doet reeds vroegpreken, terwijl haar baaske voor de ledige kas zorgt. Een ossen- weider te Middelharnis, zoekt voor de derde maal een vaarsje op zijn stal te krijgen, doch het zal niet gelukken, daar hij meerder zorg draagt voor zijne ossen dan voor een vaarsje of koetje. Te Tholen heeft een boer een rundbeest verkocht voor f 130, en dat sommetje dadelijk door de keel ge spoeld. Een stadsmeter aldaar, zal eene zeoge publiek verkoopen, en eene bigge tot strijkgeld geven. Belletje wittebrood, heeft het 's nachts drukker in hare hakkeel, clan bij dag in bare herberg; men vindt er clan Korte en Lange gasten bij. Bij den kastelein in cJe Eendragl U Ovezande, heerscht zoo veel eendragt dat er twee feesten in ééne week zijn gegeven geworden, zonder over de schaar te kunnen klagen. Een Mol te Q heeft een schat gevonden, waar hij zelf bang van is. en nu meer en meer op een drommedaris begint te gelijken. »Kom, waar zullen wij nu een gaan," zeide iemand te Sliedrecht op een feest, waar voor 20 cents punch verschonken was, ende gasten vertrokken. Met eiken dag wordt hel waarschijnlijker, dat eene worsteling tussëhen de groote mogendheden van Europa op handen is. Zelfs de optimisten geven de hoop op het behoud van den vrede verloren. Na een wapenstilstand van 38 jaren schijnt het, dat eene botsing onvermijdelijk is geworden. Wij willen geenszins vooruitloopen op de ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 1