Maandag, 25 Januarij 1854. oopmg t Jaar: 10e. Jaarg. Nieuwstijdingen. ■Knecht gel 5T DM,. 854 des voor- Huis te in massa van NIEUWSBODE van 25 bunders Hen extra vrucht- B^U W- en ©EK, gelegen Kloetinge Hoogwelgeboren Mr. JACQUES ander bij uitge Kantore van voor een Pak- LE Mr. Tim- MEKT ABONNEERT 2ECH; In Nederland, bij den Uilgever. Bij <i31e Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Ainerika, bij 3. QUINTUS, te Albany* ABONNEMEHTS-FH5JS r VOOR BEIDE UITGAVEM. Voor 3 maanden. f 1.30. Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amei ika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERT ENTIEN 10 CeDt voor eiken regel. Zegelregt voor iedere phatsiag 35 cents. De inzending der Adverlenliën Kan geschieden tot Maandag en 'Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierikzee Hoek van de SchuithavenLett. 3, No. 94 Brieven en ingezouden Stukken Franco. O. EST «L7 van Rhuma- in Van 1 19 jaren oud 3rt twee maanden haar geheel be- ledenialeu nietle- voornaamsle ge* ifs haren toestand van Holloway te korten tijd vol- iervau zijn getrok- 0,75 /13,50/20,50 T,05 - 13,85- 20,95 »t te bekomen bij mjildV una t'ENNE ie Goes rev ia' is, welke wij le Parijs houden, en dat wij JFrttiï&ttjfe» Parijs, 20 Jan. De generaal Canrobert hoeft §?zer dagen eene revue gehouden in het veld van ars en, na afl »op daatvan, de volgende woorden tot de hem omringende officieren gesproken: Bergen-op-Zoom9 |rial ons hopen, Mijneheeren! dat dit de laatste VENNE te Goes, re uder te 's Hertogen de volgende te Konstantinopel passeren." Dezi i 244, Holloway9 woorden moeten, naar men zegt, aanleiding hebben gegeven tot een rapport der gezanten aan hunne e respective Hoven. Cflfcl0.OlS.Cl Volgens de jongste berigten had de hoogere Stand der beursprijzen die zich Zaturdag te Parijs vertoond had, zich niet kunnen handhaven. Men houdt het er voor, dat de Russische gezanten Parijs en Londen spoedig zullen verlaten, en dat de oorlog lusschen Rusland en de beide groote zeemogendheden onvermijdelijk is. Alleen hoopt nien nog, (lat die tot hel Oosten zal beperkt blijven. De voorwaarden, waarop de Porte de vredes voorstellen beeft aangenomen zijn ook niet van reuen aard, om gerust te stellen wegens de aan— 'noming daarvan door Rusland. Zoo moet zij, volgens geloofwaardige berigten, de ontruiming der Dniiau-vorstendommen wel niet dadelijk verlangd hebben, maar toch, dat dit punt het eerst op het congres, dat over de Ooslersche zaken zou bijeenkomen, zou behandeld worden. De Porte vikent ook wel het bestaan der oude verdragen lusschen haar en Rusland, maar alleen onder waarborg van het ongeschonden blijven van haar grondgebied, door al de groote mogendheden. Door Soortgelijke bepaling over de gezindheden, tracht zij ook het beschermheerschap van Rusland over 'de Grieksche onderdanen le ontgaan. Rij dit alles verzekert men meer dan ooit, dat keizer Nicolaas de Vredes-voorstellen niet zal aan- ierei. 1 Jan. j!., Boekhandelaar te Neuzen aanden en franco worden geplaatst oor eiken regel Men abon- en Postkantoren OON van de van ad- 9 eene fiksclie gschriften kun— middel van burgerlijke be- f 500 jaarlijks aats of provincie ij den Uitgever aanstaande bij Brieven franco. 'ame BROOD- VUT, ongehuwd ist. Belanglieb- schritlen, adres litvrije brieven, le Virlcsland, ;en gehuwde erslaatbij franco. P. GEHUWDEN n van de Her- Letter Z., bij een KNECHT vast werk, het nde, bij A. M. die goed rigten, bij Me- N P. de LOOZE nemen. Velen verwachten altijd, dat de Russische ;ezanten Parijs en Londen zullen verlaten wan neer zulks geschiedt, móet men geene inwilligingen van de zijde des Keizers van Rusland verwachten. Inmiddels worden de voorbereidende werkzaam heden om het leger op den voet van oorlog te brengen, voortgezet. Men zegt, dat de kaders gereed zijn om het effectief tot op 700.000 man te vermeerderen. De minister heeft aan de fabrieken van ElboeufLouviers en Sedan bestellingen van laken gedaan voor ineer dan 1,500.000 fr. De kapiteins met de remonte belast hebben ieder in stede van 150 paarden zoo als gewoonlijk niet minder dan 400 paarden aangekocht. Uit Toulon wordt gemeld onder dagteekening vaii den 11 Jan. dat in die stad last was bekomen tot het wapenen en uitrusten van eenige stoom- fregatten, ouder welke de Vauban en Cacigan wor den genoemd. Een adjudant van den minister van marine was le dier plaatse aangekomen om op de belangrijke aldaar verordende werkzaamhe den hel toezigt uit te oefenen. De magazijnen van het arsenaal aldaar waren van oorlogsbenoodigdheden en leeftogt voorzien voor oen corps van 40,000 man 't welk, des gevorderd binnen een tijdsverloop van eene maand kon ver— eenigd worden en gereed zijn om gedeeltelijk uit Marseille gedeeltelijk uit Toulon in zee te steken. Te P.idesborn is de hondsdolheidin weer wil der genomen maatregelen zoo sterk toegenomen, dat men, sedert eenige weken zich binnen de stat! en hare omstreken niet rneer veilig op straten of wegen begeven kan. Zoo werden den 20 Dec. bin nen den lijd van anderhalf uur niet minder, dan 19 rnenschen door dezelfde dolle honden aangevallen «n vrceselyk gebeten. Dien ten gevolge hebben de landraad en burgemeester de gezameollijke genees— heeren en veeartsen bijeengeroepen en hun over de beste middelen geraadpleegd om een einde aan deze onveiligheid te maken. De uitslag is geweest, dat het aanleggen van muilkorven het langer vastleggen en andere gewone middelen onder de bestaande omstandigheden ontoereikend geacht zijn en er niets anders overbleef, dan op alle plaatsen, waar de ziekte zich in het laatste jaar vertoond had alle honden te dooden. Diensvolgens is het besluit genomen de koninglijke regering verlof tot het uitvoeren van dezen wel harden maar voor de veiligheid noodzakelijken maatregel te vragen en inmiddels alle honden aan den keiling te leggen en gedurende den tijd van zes maanden het los- luopen te verbieden. ÜklgU. Een Antwerpsch dagblad verzekert dat de Hollaudsch-Belgisclie spoorweg lusschen Antwerpen en Rozendaal bereids in de eerste dagen der maand Maart zal worden geopend. Op het tweede gedeelte zullen de werkzaamheden in de aanstaande week een aanvang nemen. Vijf honderd werklieden zul len er bezig worden gehouden. Op den West-Vlaamschen spoorweg bij Kortrijk is een grijsaard die doof en blind was, door den trein overreden en op de plaats dood gebleven. Te Dotlignies 7 bij Kortrijk is een man in hechtenis genomen als verdacht van moord op zijne vrouw die veel ouder dan bij was en wel ke hij om haar geld had gehuwd. ILeea&waröera, 19 Jan. Vrijdag werd ten huize van den logementhouder de Koe alhier eene bijeenkomst gehouden van onderscheidene burger lijke ambtenaren binnen dit gewest, tot nadere bespreking van een hoogst gewigtig onderwerp, het aanwenden namelijk ceoer poging bij de Hooge Regering, om de bestaande wettelijke bepalingen op het stuk der pensioenen zoodanig gewijzigd te krijgen, dat ook aan de weduwen en weezen van overledene ambtenaren het genot van pensioen worde verzekerd, onder zoodanige bepalingen, als tot bereiking van dat doel noodig kunnen zijn. Hoezeer hel min gunstige weder onderscheidene, van de hoofdstad verwijderde ambtenaren had teruggehouden tegenwoordig te zijn, bleek echter schiiftelyk van de belangstelling der groote meer derheid in eene zaak, die zeker als algemeen ge wild mag worden beschouwd. Door de tegen woordig zijnde ambtenaren werd besloten, zich bij eerbiedig adres tot Z„ M. den Koning te wen den en tevens gelijktijdig den heer minister van finantien van deze démarche in kennis te stellen, met aanbeveling van d^ overweging en bevordering der bedoelde wijziging t aan Zijner Excellence's zorg. Uit Staphorst wordt geschreven Uit eene goede bron deelen wij mede dat de jongstont- vangen brieven van in de laatste jaren van Rou* veen naar den staat Michigan in Noord-Amerika vertrokken personen zeer gunstig luiden. Een ongehuwd persoon als boerenknecht daar dienen de en zonder eenig vermogen had het reeds zoover gebragtdal hij, door oppassing en vlijt na zijn huwelijk met de dochter van een landman van Nieuwleuzen ook landverhuizer aldaar een geheel boerenerf had aangekocht en 't van eene fiksche woning had voorzien. (Die werken kan en wil, vooral boerenarbeiders en boerenmeiden, zijn aldaar niet alleen gezocht, maar kunnen er veel verdienen men moet er echter evengoed als hier met vlijt en overleg arbeiden. De lui aard of wie er een gemakkelijk leven hoopt te vinden zal zich deerlijk bedriegenhet i3 er evenmin een luilekkerland als overal elders. De hoofdzaak is echter, dat men i i Noord-Amerika niet zooals in Nederland grootcndeels voor de belastingen moet werken, waaruit de ontelbare rijk bezoldigde ambten en posten moeten betaald worden.) Bij een der voornaamste landbouwers den heer S. te Eist (Over-Betuwe) was dezer dagen een scharige os zoo als later bleek ten gevolge van ontsteking van ingewanden en daarbij komend kwaad vuur zeer ziek zoodat de heer S.... in den vroegen morgen van II. Vrijdag beslootom het vleesch aari de armeen uit te deelen en (on der goedkeuring van deskundigen) het dier on- middeüjk te doen slagten. Ter voldoening aan de bestaande voorschuilen werd het dier tegen f 40 veraccijnsd aan de rijkskomie/en alhier. Deze maakten gebruik van de hun hij de wet toege kende bevoegdheid en benaderden liet afgemaakte dier voor de aangegevene som. Zij verblijdden zich over het behaalde voordeel, toen het hoofd van het bestuur ter dezer plaatse de lucht van die voordeelige speculatie kreeg, het vleesch door een deskundige, daartoe gerequireerd, deed onder zoeken en op diens verklaring, dat het schadelijk voor het gebruik was, gisteren morgen de liefde- lijke kluifjes (die tot verschillende prijzen waren verkocht) deed opzamelen, ten einde dezelve aan den schoot der aarde prijs te geven. Volgens gerucht is het vleesch, dat in den tuin van deo burgemeester was begraven, 's nachts door diefstal aan den schoot der aarde weder ontrukt. De policie zoekt de daders op. Den 17den Jan. stond voor het provinciaal geregtshof van Gelderland ter kamer van correc- liunnele appellen de persoon d. W.timmerman te Eek en Wiel teregt, wiens misdrijf onwille keurig aan den beruchter) moordenaar de l'Oeuil deed denken. Genoemde D. W., bij vonnis der Tielsche regtbank schuldig verklaard aan het ver regaande mishandelen zijner vrouw en deswege veroordeeld tot eene gevangenzetting van zes maan den had rich hiertegen in appel voorzien, terwijl ook het openbaar ministerie mede had geap pelleerd. Het bleek aan den Hove, mede uit de bezwarende verklaring van een in den eersten aan leg niet gehoord buurmeisje des appellants, onder anderen, dal de buren meermalen het angstgeschrei, der op een bovenvertrek van de gemeenschappelijke woning opgesloten vrouw, hadden vernomen, dat zij hiervan aan den burgemeester hadden kennis gegeven, dat deze ambtenaar daarop, bij onderzoek de vrouw in den door gebrek en onreinheid be klagenswaardigste!) toestand had aangetroffen. Deze omstandigheden noopten den lieer Procureur-Ge neraal het maximum der bij de wet gestelde straf ter toepassing op den appellant te requireren. Het Hof zich hiermede vereenigendeheeft het vonnis der Tielsche regtbank vernietigd en op nieuw regt doende en den appellant schuldig ver klarende hem veroordeeld tot eene gevangenis straf van twee jaren en eene geldboete van hon derd gulden terwijl onmiddellijk liet bevel tot gevangenneming werd uitgevaardigd. Nog werd te zeifder tijd op last van den heer Procureur- Generaal voorloopig aangehouden, de zoon van bovengenoemde!) D. W.die, gewapend met een zwaar geladen pistool zich niet ontzien had om de even voormelde getuige, ter zake harer afge legde getuigenis tegen zijnen vader, op eene beangs tigende wijze te bedreigen zoodat het minder raad zaam geoordeeld werd die beide personen geza menlijk naar hunne landelijke woonplaatsen terug keer en. ESooria, 18 Jon. Gisteren had men hier een zeldzaam voorbeeld van poging tot zelfmoord die toevallig tot dusverre verijdeld is. De sergeant van de wacht geplaatst bij het Huis van C »rreclie nam het oogenblik waar dat niemand buiten de wacht was dan alleen een jong soldaat, die schil derdeeo terwijl deze van hem afgekeerd was, sprong hij van den dijk af en wierp zich in eene sleuf, aldaar door den stroom gevormd, met oog merk, om zich van het leven le beruoven. Ge lukkig gingen juist twee burgers van hier over de brug, die het huis met de stad verbindt en deze schotel» ylings toe, riepen do wacht, zonder nog dadelijk hulp te krijgen van deze, en haalden hem eindelijk, met eenige manschappen, die, na lang roepen toegeschoten waren, met veel moeite, dewijl hij hunne pogingen telkens afweerde, van onder het ijs van daan. Op last van den heer Kommandant werd hij, meer dood dan levend, in het hospitaal van het gesticht gebragt in eenen bijna hopeloozen toestand. Gekrenkt eergevoel en huissclijke ongelegenheid, (de man is gehuwd en is vader van eenige kinderen) wil men, is de oorzaak van die poging tot zelfmoord van dien anders onberispelijken militair. 's Bosch, 17 Jan. Men zal zich herinneren, dat gepasseerde maand in de dagbladen is melding gemaakt van eenen diefstal van eenen zak met geld, inhoudende ongeveer f 800, van de diligence van 's Bosch op Breda; wij kunnen thans mede— deelen, dat, door tusschenkomst van eenen R. C. geestelijke, de gelden, behoudens eene geringe som, welke er af was, aan de heeren Bogaerts en Cie. is terug bezorgd, met belofte, orn het ontbrekende zoo spoedig mogelijk aan te zuiveren. Kïerükzee 21 Jan. Niettegenstaande alle mooijel ijk heden zet de Oostenrijksche regering hare bemiddelende werkzaamheden voort. Dezer dagen zijn depeche9 van Weenen naar Petersburg ge zonden wier inhoud strekt, orn eene minnelijke schikking der Levautsche kwestie te bevorderen. Overigens neemt de regering maatregelen, om d<>or de gebeurtenissen niet verrast te worden. Zoo is een korps vgn 40,090 man mobiel verklaard en een aantal regementen heeft bevel bekomen, om zich marschvaardig te houden. Nadere berigten uit Konstantinopel melden dat de Porte bevelen gegeven heeft om Konstan tinopel van de landzijde te versterken. Een es kader, uit 34 schepen beslaande, is de Zwarte Zee binnengezeild en convoijeert 5 Turksche fre gatten met versterkingen voor Batum. Twee stoomschepen zijn te Konstantinopel achtergebleven. De Impartial meldt dat 14 Russische schepen voor Varna kruisen. Er is een gerucht in omloop, dat het geheeie Russische eskader Sebastopol heeft verlaten en langs de kusten van Azie kruist. Eierfkzee, 23 Jan. Naar men verneemt ligt er ie Rotterdam reeds een zeilvaartuig in lading, orn, zoodra mogelijk, naar Zierikzee te vertrekken, en zulks zoo lang vice versa zal doen, lot de Stoomboot: Stad Zierikzee, de vaart zal hervatten. Men heeft het verschrikkelijke berigt ont vangen dat het van Liverpool naar Boston ver trokken Amerik. schip Staffordshire, op de hoogte van Gap Sableis verongelukt waarbij de kapi tein de stuurman de verdere equipage en 146 landverhuizers zijn omgekomen. Een Amerikaanse!) blad geeft berigt aangaande een fabrijk aldaar waarin 300 werklieden be zig zijn per dag 800 schoener» afleverende. Alles geschiedt met groeten spoed veroorzaakt zoowel door het gebruik van machineriën als door de uitstekende orde der inrigting. De zolen worden gesneden, niet met een mes, maar met een scherp werktuigout met eiken stoot de geheeie zool uit dik Ieder slaat. Even zoo wordt het bovenleer uit de bereide huiden geslagen. Het naaijen geschiedt per machieueeen werktuig dat den arbeid van 10 man verrigt. Treffend is liet de fabrijk te zien werken aan den eenen kunt ziet men hoopen lederlaken schoennagelssciioendraad enz. dat alles gaat op weg, treedt lusschen pletr><llen, snij werktuigen en treed aan den anderen kant als een massa schoe nen te voorschijn. De fabrijk levert aan meest alle groote plaatsen der Vereeuigde Staten, tot nog toe voornamelijk aan de zuidelijke. Eicrikzee, 23 Jan. In 1852 werd door de arroiidissements-regtbank te Goes, den heer C. M. de W. gewezen c mtroleur der directe belastingen te Sas van Gent wegens schennis der eerbaarheid veroordeeld t>t gevangenisstraf en geldboete. Het provinciaal hof van Zeeland bevestigde het vonnis maar de hooge raad vernietigde 's hols arrest en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 1