Hollo way's pillen. Verscheidenheden. BANK VAN LEENING. Stoomboot: Walcheren. Een Molenaars-Knecht Korenmolenaars-Knecht Broodbakkers-Kai echt Wordt gevraagd Een Timmermans-Knecht, SMIOS-KNECI1T Hoefsmsds-Knecht Horlogiemakers-Leerlingen, Men vraagt vrouw S. en krijgt er oliekoeken voor in plaats met oud opgewarmd vleesch. Ken dievenvanger Ie Hellevoet heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt inet het wegruimen der sneeuw, in de hoop daar door commissaris te worden. Aldaar zijn op t Nut van 't Algemeen, belangrijke bijdragen ge leverd. Inzonderheid heeft een uvutpuvj, scheeps agent, zijn dichterlijk talent zoo uitgepakt, dat de da mes in slaap zijn gevallen, doch hij heeft vergeten den lof van don nieuwen secretaris te bezingen: De ninu uioest nooit vergeten, Dat li ij ecu waardig burgerman Kan wezen, die niet lijmen kan, Noch zitten bij poëten. Oudejaarsavond-historie uit ons Dorp. In zeker dorp te S.. wilde men het Nieuwe Jaar opwachten, zooals dat in de stad bij veel lui lang in gebruik is. Op oudejaarsavond wou men zamen- kornen in het gemeentehuis en daar drinken klinken, jubileren en lustig wezen tut dat bet tijd stip kwam, dat het eene jaar scheidt van het ander. Als dan de ernstige, statige midderi.nchtskh-k sloeg, dan wou die een hoorn had blazen en toeten van wat ben je me; dan wou men mei geweten en pistolen in de lucht schieten; dan wou men: «Veel heil en zegen in het Nieuwe Jaar!" schreeuwen, dat elk Christenmensch hooren en zien en aan alle vensterglazen de lust tot heelblijven verging; dan wou men elkaar volzalig als broertjes en zusjes om den hals vallen en de handen drukken, dal ze nog bont en blaauw waren *ijf dagen na dato. Een paar, die al eens van het Oude in het Nieuwe Jaar over in de stad aan den zwier waren geweest, hadden dit alles daar zoo afgeloerd, en men weet wel, wat in de stad mode is, komt spoedig ook naar buiten overwaaijen en wordt daar doorgaans, als wat heel moois en kostelijks, met hoezee en victorie begroet. Zoo ging het ook hier. Alles was op het Oudejaarsavondfeest voorbereid, en alles was vol verwachting. Wie maar een beetje tneè kon doen en wat fatsoen had in zijn lijf, was tegen acht uur 's avonds in het gemeentehuis present. Bij het wijntje en Trijntje ging de tijd goauw en jolig voorbij, en geen, die aan zijn h »rlogie dacht. Om evenwel zeker van zijn zaak te wezen, een geval, dat hem tot nog tue nooit in zijn zaken mogt gebeuren, had mijnheer E., die aan het hoofd stond van de pret, een veldwachter op 't hart ge drukt dat die hem een teeken moest geven, zoodra de klok kwartier voor twaalf stond. Dat deed de veldwachter nu. Allen spitsen de ooren. Eindelijk beurde de zware hamer boven de torenklok zich langzaam op en het was klikker. Op dit ougen- blik stonden allen, die nog regt staan konden overeind, schoven of schopten allen hunne stoelen achteruit, en beurden de gevulde glazen let» hemel. De burgemeester en president van de zitting bad zijn neus gesnoten, gekucht en gehumd, zoodat zijn keel klaar was; die hoorns rijk waren, hadden den adem opgehaald en de wangen volgeblazen, om te toetende vensters waren opgeschoven, en die met geweer en pistool lagen vaardig, toen, toen Kwam een spook in het Gemeentehuis of stortte de zolder in? Neen, lieve lezer, bij zoo veel lich ten, als daar op Oudejaarsavond brandden, durft zich geen geest of visioen wagen; en de hane- balken bij ons te S. zijn uitermate stevig. Of kwam er order van het bestuur, om aan zulk spektakel en alarm bij nacht en ontijd een einde te maken? Neen, lieve lezer! want de lieeren leden van het gemeentebestuur met den burgemeester aan het hoofd waren in ons midden en die laatste voerde zelf den hoogsten toon. Of dan kwamen misschien de vrouwlui opzetten, 0111 hare lieve mannen naar huis te halen en hun over dat zwie ren en nachtbraken eens duchtig de ooren te was- schen Neen, lieye lezer! want de meeste juffers en vrouwen van S. waren mee van de partij en begonnen het nu eerst regt op zin te krijgen. Wat was het dan, dat liet spel zoo 'eensklaps brak? Wat was het dan, dat onzen burgemeester in zijn toast of liever de toast in onzen burge meester deed blijven steken Wat was bet dan, <lat alle de haantjes-de-voorsten uit ons dorp de vlerken deed neet hangen en al onze schreeuwers en bluffers met den mond vol tanden staan zoo dat ze niet wisten wat niet hunne toeters, hunne pistolen hunne lang van buiten geleerde extem- porées aan te vangen, dat zelfs onze scherpst ge jongde en hardst gierende dames eensklaps tot zwijgen bragt Och, hel was maar eene kleinigheid. Een spot vogel had de klok verzet. I11 plaats van twaalf te slaan, sloeg het één. Zoo was het tempo dus verkeken en kregen de bewoners van S. onnoozele kinderen na Sint Sylvester. Ook wisten de meesten wezenlijk niet meer, hoe laat het was. Met een zuur gezigt lachte de een den ander uit. Som migen onder de oude lui hielden het voor geen goed teeken en allen gaven er elkaar de hand op, dat geen sterveling buiten de vier muren van liet gemeentehuiszoo als ze op dat oogenblik rondom het gezelschap stonden iets van het geval zou te weten komen. De man die de klok ver. zette was eve.iwel niet mee in liet gezelschap en zoo kwam de geschiedenis uit en verschijnt nu hier in het licht. IlTGrBS OITDEXTB ST"JS2S1T. 1854 don 9 Jan., hadden Middelburgse!) inge/e- lenen hel Ireutig schouwspel, om van over Veere le zien aankomen een 13 14 lal manschappen, benevens een boerenwagen, beladen mei hel ramp zalig overschot van de weinige geredde goederen der schipbreukelingen van het Engelsche schip in de nabijheid van Brouwershaven verongelukt. Hel spreekt van zelf, dat deze moiischen zich tot den Consul van hunne natie wendden, ten einde door hem naar hun vaderland te worden lenig gezon den, en ook, dat hij, Consul verpligt is, om voor hunne ievensbehotften en hunne passagio te zorgen. Dan, nimmer hadden wij kunnen denken, dat een Consul >an ei'i.e groole natie, en die het als een christelijke pligt beschouwt, om (en vooral zeelui) zoo karig te zijn, dat een Cinsul deze menschel) dadelijk in een ziekenhuis zoude be steden, daar allen zeer gezond waren? Wij vragen: of dit eene geoorloofde bezuiniging is, en of het van zoo iemand wel menschclijk is, om de zoo- iiienigvuldige logementhouders voorbij le gaan, en wel, daar zij op eene ungeliootde wijze in hunne laslen zijn bezwaard? Ook vertrouwen wij, dat loicli de regering, noch de directie van deze gods huizen, de ware bedoeling kennen, en hopen, dat UEd. door dit weinige de oogen zullen geopend worden. A. v. A. Mijnheer de. Redacteur In uw nomtner van 3 dezer komt een berigt voor uit Bruinisse, meldende dat de armoede daar zeer groot is, en dat er niets bedeeld wordt. Dat de armoede hier, zoowel als elders, groot is, is waar: maar zooals beits opgegeven, is overdreven. En wal het beheer der nalatenschap van Bal be treft, die wordt aangewend naar de bedoeling van den er (laterdie behoeftig zijn, 00 jaren hebben bereikt, te Bruinisse wonen en er zijn geboren, ge nieten volgens zijn testament, zoodat het niet noodig is, dat bevoegde magten die zaak onderzoeken. Rruinisse. Een gelegateerde. 10 Jan. 1833. (Al zulke nalatenschappen zijn voor niemand beter dan voor de administrateurs de man heeft veel nagelaten en er wordt weinig mede gedaan. Een Letterzetter.) Ecrc wie eere toekomt. Het spreekwoord zegt: nieuwe bezems vegen schoon. Dat zag men ook II. Donderdag op de botermarkt. De nieuwe agenten van policie na melijk, zaten niet met hunne slaapmutssen over hunne ooren bij den kagchel te verschroeijen, zoo als Karikootje gewoon was, maar met klokslag van twee veegden zij de boerinnetjes met hunne boter vatr de banken, overeenkomstig liet reglement van policie, zeggende: okorii, we zulleu de banken maar omgooijun waardoor zulk eene verwarring ontstond, (lat hel was, om de beenen te breken en otitniddelijk was al de boter verkocht legen 5 cents minder, dan met liet begin der markt. Zie, wanneer de bezems van die mannen nu niet te gaauw versloten zijn, dan zal er een regel op de markt zijn, waardoor de boerinnen soms niet tot drie ure zitten te teuten, om hunne boter tot hoogere prijzen le veikoopen. De belasting is er nu af, dus is het niet meer dan billijk, dat de prijzen der boter niet kunstmatig worden opge dreven. Nu is er nog iets, waar de policie voor zorgen kan, dat de boter minder duur blijh. Het is dit: Vele boerinnetjes, die misschien le hoogmoe dig zijn om met hunne boter op de markt te komen, brengen hunne boter hij bekenden en bij winkeliers, volgens de markt. Dus hoe minder boter er op de mat kt is, hoe liooger de prijzen. Daardoor hereiken alzoo die dames twee oogmer ken, namelijk: gemak en geld, terwijl de winke liers opgehoopt worden met boter en dus den meesten tijd slechte boter moeten verkoopen daar de oudste altijd het eerst moet verkocht worden. En zegt men zulks legen de boeren-datnes, dan is het antwoord: »As je men butler niu ebbe wil. dan. wil ik geen boodschappen ebbe aak," Dus is ieder winkelier nel verpligt, al die opge- drongene boler le aanvaarden, en er weken lang zijn geld in le steken. Wanneer alzoo de nieuwe agenten van policie, eens een paar boeriuueljes, die hij alle uitspan ningen op het spoor zijn te komen, eens bckeui- den en haar naar de botermarkt verwezen, dan zou spoedig al de boter op de maikt komen, waardoor meerder bedrijvigheid zou ontstaan, en de prijzen billijker zijn, terwijl de winkeliers van een grooten overlast zouden verlost worden. Kijk, wanneer die nieuwe agenten dit kunnen bewerken, dan krijgen ze uiet Nieuwcjaar een groote peper koek van Een Winkelier. 1^X3) f(vro GRBORE.N* 2 Jan. Eene dochter van J. Kodde en M. Tuijtel. 3 dito. Een zoon van tl. M. Kramer en M. den Bleekcr. 6 dito. Eene dochter van C. Music en G. Nuglcien. 7 dito. Eene dochter van II. de Vos en N. Gerre. 8 dito. Eene dochter van C. van den Berge en P. Loeuc. 10 dito. Eene dochter van G. P. den Herder en F. de Vos. Eene dochter vau C. P. Razcluis en J. D. van der Vliet. gf.huwd: 11 Jan. A. A. J ui se eu C. Geers. J. Scliikkcr en J. van Ncureii. overleden: 29 Dt-e. E. Beekman, oud 30 jaar ongehuwde zoon. 31 dit<». P. B.dje oud 4 jam (i maanden (dochter.) 2 Jan, C. de os oud 53 jaar echtgenoot van A. Flik- weeit. 4 <1 ito. .S vau tier Ree oud 84 jaar weduwe van Breugelinaus. 5 dito. VV. Verschuur oud 4 maan den (zoouj. Idem. M. C. Vonk oud 78 jaar weduwe vau J. G. Stettorogge. 6 dito. II. de VVeerd oud 57 jaar echtgenoot van B. II. Hnrinck. 7 dito. A. Oole oud 2 jaar (zoon). 9 dito. J. M. Kramer, oud 6 dagen (zoon) 10 dit". M, den Broeder oud 7 maanden doch ter Idem J. Klink oud 6 jaar zoou ADYERTEXTIEN. Het behaagde de Almagtige heden mijne hartelijk geliefde Echtgenoote, HENBICA STAAL, van mijne zijde weg te nemen. Een plotseling toeval maakte een einde aan haar leven. Slechts acht jaren en vijl maanden mogt onze huwelijks band gesloten zijn. Treurig staar ik de dierbare overledene na, doch hoop in Gods wil te berusten. Utrecht, C. MOMMAAS. 13 January 1854. Kennisgeving aan Vrienden en Bekenden. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van St.-Annaland, zullen, op Don derdag den 26 Jonuarij 1854, des morgens ien 10 ure, op het Gemeentehuis aldaar, in het openbaar aanbesteden Het afbreken van het oude en het bouwen van een geheel nieuw GEMKEXTESIUIS, met de leverantie van alle daartoe beooodigde materialen. Het bestek en teekening, liggen acht dagen voor de besteding ter Secretarie dier Gemeente, ter lezing. Zullende twee dagen te voren de noodige aan wijzing in loco worden gedaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. J. BIERENS, Burgemeester. M. A. van VOORSTCATSHOEK, Secretaris. Verknoping van HAK- en BEOK- ^wliEELUOUT KNOHSE1V MUTS- _J§^AAK»S en POPBLIERES BOO- MEiS, op Diogsdag den 24 Januarij 1854, 's mor gens ten 9 ure, op de Hofstede van J. de VLIEGER, onder Noordgouwe. m Verknoping van HAKHOUT en jgpuzg- DROOG HOUT, op de Buitenplaats Monplaisironder Noordgouwe, op Woensdag den 18 Januarij 1854, 's morgens ten 9 ure. Verkooping aan de Bank van Leening te Zie- rikzeeop Woensdag den 18 Jannarij 1854 des namiddags ten 2 ure, van de verstane panden ingebragt tot ultimo October 1852. Dingsdag namiddag van 3 tot W ure te bezien. Dienst van middelburg op Zierikzee en Bergen-op-Zoom, vice versa. De geregelde Dienst zal worden hervat, te be ginnen van Maandag den 16 dezer van MIDDEL BURG dos morgens ton 51/, ure, en van BERGEN- OP-ZOOM Dingsdag den 17 dezer, des morgens ten 6 ure; zullende de Dienst (behoudens wettige beletselen) geregeld worden voortgezet lederen Vrij dag en Maandag van MIDDELBURGen iederen Zalurdag en Diogsdag van RERGEN-OP-ZOOM. De Afvaartlijsten zullen eerstdaags verkrijgbaar zijn. Middelburg, 13 Januarij 1854, Eene Iiopelooze klierziekte door de zalf en pillen van Holloway. De heer Heydon te Sidney, agent voor tien verkoop van de geneesmiddelen van Hol- loway te Nieuw-Zuid-Wallis schrijft dat Thomas Evans, in dienst vim deu heer C. Thomsomte Bcrambulu aan klierziekte leed aan den halsen dat overigens zijn ge heel ligchaam overdekt was met zweerenwaaruit on ophoudelijk een slijmerig vocht vloeide. Hij had onder scheidene geneesmiddelen gebruikt maar niets had hem geholpen. Eindelijk maakte hij gebruik vau de zalf en pillen van Holloway waardoor hij in zeer korten tijd zoo volmaakt herstelde dat hij lot dusverre iu den bes ten slaat vau gezondheid verkeert. Door het vermeerderd Debiet zijn de op nieuw vermiuderde PRIJZEN du de volgende DoosjesPillen van ƒ0,80 ƒ1,85 ƒ3,00ƒ6,75 /13.5<^20,50 Potjes Zalf van - 0,80 - 1,85 - 3,00 - 7,05 - 13,85- 20,95 Zijn op franco aanvrage a Comptant te bekomen bij den heer J. P. VERLINDEN te Bergen-op-Zoom de Wed. H. van RIJSSEL en ZOON te Tholen J. STRAATMAN, Hoofd-depölhouder te 's Hertogen bosch, alsmede te Londen, Strand 244, Holloway Etablissement. benoodigd tegen den eersten Mei aanstaande bij* H. WIJNANDS, te Oud-Vossemeer. Brieven franco, doch liefst in persoon. Berli tot verb« «en eers1 van Eng vloten, c wel op verboden Wet Mei aanstaande, een bekwame benoodigd, het bullsclierpen kundig en onge huwd. bij J. SCHR1ER, Muleuaar te Vlissingen. Brieven franco. 563?* Met Maart aanstaande, een aankomende benoodigd van de Gereformeerde Godsdiensttij B. M. den BOER, le Goes. Brieven franco. tegen 1 Mei aanstaande, een bekwame BROOD~ en BESCHUITBAKKERS KNECHT, ongehuwd en van de Protestantsche Godsdienst. Belangheb benden, voorzien van goede getuigschriften, adres seren zich in persoon of met vrachtvrije brieven, onder lett. G, aan het Postkantoor te Dirksland. die zijn werk grondig verslaat kan met 1 Maart voor een jaar vast werk bekomen adres in persoon of met franco blieven, bij J. VINK, te Noordgouwe. Tegen Mei aanstaande een benoodigd, van de Hervormde Godsdienst, bij G. GOOSEN, te Nieuwerlterk. Brieven franco. B. H. JANSE te Tholen, legen April of Mei een benoodigd. Adres met brieven franco of in persoon. SS» OCHTMAN Ar BAL, Apothekers te Zierik zee verlangen ten spoedigste eenen Leerling. Worden ten spoedigste gevraagd, twee in persoon of met franco brieven bij J. BALJz., Appelmarkt te Zierikzee. eene DIENSTMAAGD liefst van de Prote stantsche Godsdienst en van goede getuigschriften voorzien, om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden. Adres, den Heer P. J. KLEIJMANSBoek drnkker, onder letter W. E., le Bcrgen-op-Zoom, brieven franco. TE ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN P. de L0O7.E Gron kier Slate opgezond gemeente »dat zij 'gemoet z schaarse! tegen zi stoken vi I godsdien 4.* gelde !t vrije ver van 11 ja alleen veelheid 14 millioi J bereiding nemend de bczor dat er I verstookt verzoeke eetwaren ken van ons dadi geheel ti nuodigen van andi zelfde vt en voor eischle z 's He zijn de Blarkom f tlit Maas bende d welke la. zijne gei kunnen l Wijze hel door de (■ok de v R. zich Een land ambtenar gekend li toe, doch tusschenl letten. die man hij, onde uitdaging de hand nog vijf verlieten eene and zijnen op ook in c sloten toi woonde zes mam hem, de hem voo slag op worden i en hen zich op gevoelcm

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 2