Maandag, 16 J 1854. No. 1055. 1 Oe. Jaarg. Algetneene Dankstof. Knecht, eht t, AiemvslijrSingeo. legrafcnisbeurs LAN GENS, ie de belsngheh— met de ont- schc Contrl- »EW aanvan- NUARIJ en MAART aan- lezelve STAFF Boekhouder. de zo» beroemd tlCA bekend van eene even pianl, welke, van bijzonder loral de spijs- Zij kan zich geslaafde goed- kste personen. 1 zij dan ook r snel en zeker J wondermiddel" gal- en lever- lerlamming en isend gevolg bij lijk aangewend. EK, ZÜRICH. ega in Hanovar,:: rsllijders bezig de Uevalenla ene Vrouw toe- as en de dood ling. Ik moet ulsle verwach- lelijke zweten, en na 6 weken aagdenbgrg. k voedend en k Ie verleren nd in diarrbéen. ewegen, nier- .an beginnende IR, in Bonk. Arabica ge- glieid en hare IE, Londen. nta even goed 3 de tegenover- IY, Londen. Z1ERIKZEESGHE NIEUWSBODE K3EN ABONNEERT ZICH: fa Nederland, brj den Uilgever. Bij slle Boekhandelaren er» Posl directeuren, ïn Noord-Araerika, bij J. QDINTUS, te Albany, ABOïVNEKIEHTS-PRIJS i VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden. 1.30* Franco per post in Nederland. - 1,50. Voor Noord-Ameiika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere phatsiug 35 cents. De inzending der Adv?rtculiëü Kan geschieden lot Maandag en 'Woensdag, voormiddag 11 uie. BUREAU: Zieiik-zee. Hoek van de SchuithaveaLett. 3, No. 94 Brieven eu ingezonden Stukken Franco. sdc, Jufv.J.M.Auwer. A. Engeler cu O. I. v. d. Kamer. A. Klinger en C. M. Kalbfleiscli. v. d. Klokken. van Schaik. K WAM E nee ht anlsche Gods- Molenaar le efst in persoon. met 1 Maart Tien adres in J. VJNK le pril of Mei een franco of in anstaande, een ongehuwd lepswerk ver- ïde adressere ieven bij JAC. Middclliarnis. kers te Zierik- n Leerling. t P. DE LOOZE. Dat de Malie in hare billijke verwach tingen jammerlijk is te leur gesteld en al gemeen de hoop opgeeft, verlost le worden van een pak, dat zij niet langer lorschen kan hel gehate, onchristelijke, antinatio nale en zedenbedervende pak der belastin gen in het algemeenvan de accijnsen in het bijzonder, zij heelt dit. wij weten het, te danken, deels aan die Ministeriële Ver tegenwoordigersdie niets schijnen goed te keurenwal niet door de Regering wordt voorgedragen of ondersteund deels aan die koudvochtigen, die meenen, dat het Volk daarom niet behoeft te gemoet gekomen le worden in deszeifs drukomdat het gewoon is to lijdendeels aan die halstarrige en hardnekkige tegenstanders der constitutionele partij in de Tweede Kamerdie welligt meenen Gode eene dienst le bewijzen, door alles legen le werken, wal uitgaat van man nen aan welke zij de laagste bedoelingen toeschrijven; deels en vooral aan het snug gere verzet legen het wijd besproken voor stel van den toenmaligeu Minister van l'i - iianciën den Heer E. C. U. van Doorn, wiens refrein op alle de zoo grondig aange voerde argumenten was dat er aan geene vermindering van Belastingen kon worden gedacht. Toen die, nog nooit door eenig gunstig antecedent bekend, man belast werd met de portefeuille van Financiën kon niemand daarover zijne bevreemding verbergenmaar men troostte zich voor 's hands niet de toe passing van het bekende spreekwoordmet het ambt komt het verstand. Doch toen zijne werken openhaar werden en zijne ge schiktheid en bekwaamheid voor die veel omvattende betrekking den volke moest blijken kwam de aap spoedig uit den mouw, en werd men al aanstonds gewaar, dat de muil zeer onhandig en alles behalve was doorgedrongen in de vereischte kennis van het Departementaan welks hoofd hij stond, al schenen (zoo als een geacht Dagblad eigen aardig zegt) de Initialen van zijne voor namen Ecu, (een kroon, muntstuk) hem voor te bestemmen als tinanciërof als groot administrateur, of om in het geld le ram melen. Vooral toen bet er op aan kwam het bedoeld voorstel te debatterenbleek het middagklaar, dat hij in het Ministerie on houdbaar, ja, met regt een Doorn was, daar hij bij die gelegenheidten bewijzedal de schatkist het verlies der voorgestelde accijnsen en tonnengeld niet kon lijden beweerde, daler zich in het verschiet naau- welijks een overschot van drie Ion opdeed, terwijl de Staats-Courant op den dag. die op die bewering volgde, die bewering logenstrafte. VVel nudie mandie Kroon van hel Ministerie die de strekking van het voorstel der negen mannen een gruwel noemde; die, toen hij gevoeldedat hij met zijne armza lige argumenten aan den grond zat en niets krachtigs lol aandrang van zijn bekrompen sustenu wist aan te voeren met de hand op de tafel sloegals ware de zaal der hooge Staatsvergadering een kroeg waarin meestal de bezopenen met de vuisten op tafel slaan als jenever-argumenten, die Mi nister is ontslagen. Zoo er ooit voor de Natie eene algemeene dankstof heelt plaats gehad, voorwaarhot is deze. Wat goeds locli had zij ooit Ie wachten van een' Staatsman die zich van eene kroegwijze heeft leeren kennen en van wien wij le regt lazen, dat zijn stok paardje was, dat er aan geene vermindering van belastingen kan worden gedacht? Wij willen niet treden in eeoe beoordee ling, of en in hoe verre de portefeuille van Financiën thans in geschikte handen is, en ol hel zich ook van den bekwaamsten man, laat geloosen dat hij twee zulke belangrijke betrekkingen vooral in deze tij den met de vereischte zorg en omziglig- heid kan waarnemen. Dit moet later blij ken. Voor 's hands laat het zich aanzien dat er eene of andere belangrijke financiële rol te vervullen zal zijn welke dan ook. Maar wij willen alleen met het gezegde lot het bewijs komen dat de aangegeven Dankstof niet uit de lucht gegrepenof een kind ouzer verbeelding is. Tan Doorn toch wilde van geene afschaf fing of vermindering van lasten welen en legde die verklaring al' als Raadsman des Konings, dus als in naam van Hoogslden- zelveu. Maar van Hallook een raadsman des Koningshandelt, geen maand later, geheel uuders. Althans men houdt hel voor een feit, dut van Hall in den Ministerraad de stelling heelt ontwikkeld dat thans de tijd gekomen was, om van wege de Rege ring een voorstel le doen tol vermindcrin<r van lasten en dat hij meentdal daartoe het eerst in aanmerking moet komen: de afschaffing van hel tonnengeld eu van den accijns op de brandstoffengepaard uiet eene verbetering op het personeel. Hoe dat voorstel van Doorn als een donder slag in de ooren moest klinken, laat zich den ken; en wien bevreemdt het, dat hetzelve hem een zóó scherpe doom was, dut hij er niet alleeu niet in kon toetreden, maar dat de schrik er van voor hem zóó panisch was vooral, toen hij hoorde, dut het voorstel van van Hall des Konings goedkeuring ver wierf, dat hij zijn ontslag, hoe noode uuk uitgebragt, vroeg? Ende Koning ver leende hem terstond dat ontslag, tot vreugde en dank van het gansche volk dat juicht ontslagen te zijn (voor wat de financiën aangaat) van zulk een Doorn. Welke Doorn hij zal blijken le zijn voor de Ëeredienst, zal de tijd leeren. Ten slotte: zoo leert dan de uitkomst, dat het zaaddoor de bekende negen man uen gestrooid, niet verloren gegaan, maar in goede aarde gevallen isdal de negen mannen alleeu overstemd, niet overwonnen zijn rnaar dat zij. integendeel, van iieelcr harte het loflied der overwinning kunnen schallen op al die scheeve argumenten, door hunne biltere tegenstanders aangevoerd. W' De berigten uit de Vorstendommen luiden oorlogzuchtig. De generaal Aarep die te Krajona commandeert heeft bepaalden last bekomen om te zorgen (lal de wegen van die plaats naar Slatina en Kalara?ch voor den eersten Jan. in bruikbaren toestand zijn gebragl voor het vei voer van zwaar geschut. Men wil dat Omer-Pacha met 40,000 man een uitval uit Kalafat in Klein-Wallachije zal beproeven en inmiddels den Donau op andere pun ten zal overtrekken ten einde de Kussen in de flanken te verontrusten. Het blijkt niet dat er tot den 31 Dec. iets belangrijks lusschen de strijd- voerende inagteo voorof bij Kalefat is voorgevallen. Eene Turksche stoomboot heeft een tachtigtal uit Konstantinopel verbannen oproerige Soflas of studenten te Canea overgebragt alwaar de oud heden stienge maatregelen tot beteugeling van de dagelijks toenemende dweepzucht namen. Leeuwarden 12 J^n. Drie dagen geleden zijn uitliet Huis van Keclusie en Tuchtiging alhier 4 gevangenen ontvlugt. Het werd echter bijna on- niiddelijk door de militaire wacht ontdekt die de vlugtelmgen over liet ijs nazette en op den Grachts- wal dadelijk een hunner weer in handen kreeg. De drie anderen liepen den weg achter de Hoven op en werden ook terstond door militairen en gevangenbewaarders achtei volgd, zoodat liet ten laatste vooral door den krachtigen bijstand van eenige land lieden die de vlugtelingen aan hunne kleeding als gevangenen herkenden gelukte mede deze in handen te krijgen. Wat het heerschen der cholera betreft zoo vernemen wij dat sedert onze vorige opgaaf, weder eenige gevallen zijn bij gekomen waardoor bet totaal thans is: 20 aangetast waarvan iö overleden, 2 hersteld en 2 nog in behandeling. Zierlbzee 14 Jan. Aan de Indépendance Beige is uil Parijs het volgende geschreven: »Het bestuurder makelaars, die aan de Parijsche Beurs van staatswege aangesteld zijn, is gewoon, bij de vernieuwing van het jaar zijne opwachting bij de onderscheiden Ministers te maken. Toen liet zich dit jaar bij den Minister van binnenlandsche zaken vervoegde, heeft deze hun te kennen gege ven, dat zij op eene hoogstwaarschijnlijk spoedig aanslaande oorlogsverklaring moesten rekenen, dat het Fransehe gouvernement waarschijnlijk twee honderd millioen francs boven de inkomsten der schatkist zou behoeven, dat het die som niet op de gewone wijze wilde opnemen, maar regtstreeks niet de voornaamste bankiershuizen wilde hande len dat uien alzoo maatregelen diende te nemen voor gebeurlijkheden, waarbij de invloed der ma kelaars oj» de geldmarkt het gouvernement zou kunnen van dienst zijn. De minister van oorlog heeft naar verze kerd wordt aar» de officieren, die hem met den aanvang des jaars kwamen begioeten, met zoovele woorden gezegd: »Gij zult nu bevordering eu ridderteekens op het slagveld gaan verdienen." De Times zegt dat het jaar 1853 welligt voor langen tijd het laatste jaar zal zijn, liet welk eene zoo gunstige slotsom voor 'a lands finautiën oplevert en dal de oorlog in 1854 weder nieuwe schulden en verzwaring van belastingen zal kunnen beiokkenen waaraan Engeland sedert lang ontwend was. De Amhcmschê Courant zegt Algemeen is men van oordeel dat de heer van üall een meesterlijken polilieken zet heeft gedaan door zich met de portefeuilles der beide gewiglige de partementen van buitenlandsche zaken en fn antien te belasten. Men zegt namelijk dat hij spoedig na het bijeenkomen der kamers eeoe belangrijke wijziging iu ons belastingstelsel zal voorstellen onj bijaldien dat voorstel de goedkeuring der wetge vende magt niet rnogt wegdragen, zijn ontslag zeil nemen als minister van finantien maar als minister van builenl. zaken in het kabinet zou blijven. Wat de voordragt zelve betreftsommigen mee nen te Weten dat zij strekken zal tot wijziging en gedeeltelijke afschaffing van den accijns op de brandstoffen en de belasting op het personeel. Men brengt met die voordragt ook de benoeming van den heer Boeije in verband naar men wil een ont\ erp van een geheel nieuw belastingstelsel aan den minister zou hebben onderworpen. Die berigten schijnen tamelijk met elkander in strijd, heiden echter worden door in de,i regel goed or.- derrigte personen medegedeeld. Z. M. heeft benoend; tot Min. vau het De- part. voor de Zaken der Herv. Ëeredienst, enz. den heer ridder Mr. A. G. A. van Rappard thans Directeur van het Kab. des Konings en tot lid van den Baad van State, Mr. E. C. U. van Doorn laaststelijk tijdelijk Min. van evengerneld Departe ment. HEMEMME BJËUSGTKN. Naauwelijks is van Hall aan de geldlade, of het bezuinigen wordt doorgezet; zoo heeft b. v. de heer Boeije, meesterknecht bij het departement van financiën, f 6000 per jaar opslag gekregen, en de secretaris-generaal f 1000. De welvaart in Noord-Brabant neemt zoo zeer to?, dat er op vele plaatsjes katten en honden worden gevangen en opgepeuzeld. Ook te Zicrik/ee is er vvèr een kind van honger gestorven, doch de armoede is bijna geweerd, door kunst en beleid. Een algemeenen oorlog is thans zeker, en nu moesten de Nederlandsche schaapskoppen éénparig weigeren de wapenen op te vatten, en dit overlaten voor hen die 40 jaren lang de landskinderen hebben uitgezogen. Om de onnoozele en liglgeloovige vaderlanders zand in de oogen te strooijen, wordt het brutaleu ktuis alom opgezocht, om zóó de ratten aan 't spek te 'krijgen. - Ook in de koe- diefstraat in den Haag is eene verandering gebmgt met de militaire-knoopen. De Kussen hebben weêr eene partij Turken, en de Turken eene partij Russen doodgeschoten, zonder dat die men schel» elkander ooit iels hebben misdaan. Het is toch of de mensehen nooit wijs zullen worden, en liever voor hunnen vorst sterven dan er voor leven. Te Rotterdam, de pochstad van Nièi lands welvaart, wordt er zoo verschrikke lijk gestolen ii» het klein, dat de policie deri gan- schen dag bezig is met het vangen van dieven. Zelfs op hel achterklooster is een jood en familie in beslaggenomen, die voor meer dan ƒ6000 ge- stolene goederen ver beneden de waarde heeftop- gekocht, terwijl nug eeoe bende van minstens 50 man met valsclie sleute's en ijzeren brekers hun handwerk uitoefenen, waarvan er slechts drie bed den hebben gtstolen. Aldaar is 1200 man bezig om de sneeuw op te ruimen. 0»k is de armoede aldaar zoo ver geweerd, dat een bakkers knecht door 20 zakkendragers werd aangerand, die zijn hond opstak, doch. dit arme beest werd let terlijk in drie stukken gesneden, terwijl (Je knecht werd gemuilband eu weggejaagd zonder brood. Aldaar is een man in den schouwburg uit de gal- lerij gevallen in den bak, ten gevolge waarvan de dames in ffaauwte zijn gevallen, en de man gestor ven. Oj» het Di iekonings-feest heeft men te Bosclicapelle lusschen het stal des burgemeesters en de kerk, een klein gedraaid spookje gezien, tot groot genoegen van een ambtenaar. Aldaar komt Katrijntje veeltijds te laat 't huis, en dan zingt de dikke Joris Goedbloed: «Zeg Trijn, als je in den donker loopt, Als niemand hier meer iets verkoopt, Wat heeft dat te beduiden? Wanneer ge nog eens gaat op hul, Djii zal ik waarlijk, oude knol. Een uur daarover luiden." Tc Breskens geeft een slager vleesch present 8an

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 1