Donderdag,12 Jmiwarij 1851. XING. Ho. 1052. 10e. «Jaarg. n e c h t ligd JXieavvstijdmgen ling te Zie- ij 1834, des ane panden Dingsdag uilen moeten uiterlijk op dien lijd zal te vul- pman in Ta kt aan zijne end dat hij eft en ten se- mt en mf- Hij beveelt PETTEN. [R SCHUW/), aan de liggende te den Ge en voldaan. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WEN ABONNEERT ZICH; In Nederland, bij den Uitgever. Bij tile Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QTJINTUS, te Albany, ABONNEMENTS-PRÏJS r voor beide uitgaven. 3 maanden1.30. - 1,50. Dollars 1,10. Voor Franco per post in Nederland Voor Noord-Araerika. Franco New-York. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERT ENTIEN 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advnrtenliën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU; Zietikzee, Hoek van dc SchuithavenLett. B, No. Brieven en Ingezonden Stukken Franco. deszelfs aangelegenhedeu wor- hhen menigeen or hnid- diergelijke cdorveu blo<d genozen beslaat olloway. Daue- dit uit m (intend l zuivert liet ro' jit. Metzel- i kankerachtige en een ieder an gebruik le c op nieuw gezide '5 3.50/"20.5rt - 13,85- 20,15 te bekomen bij Hoof (I p 1 a at er te 's lieribneri li 4, Hoüoway K W A M E antsche Gods— j Molenaar te i'fst in. persoon. WE UK "■-ET' g verslaande i brieven bij A* in en Metselaar nSKMECllT EK WIJN te KEl'KEN- Mevr. VAN E1JK. bij Mevrouw ken en tevens ïSMEID be- CKANEVAM N P. nu LCO'E Nog lets over de verwerping Tan het voorstel der negen mannen. Het is van velen onzer lezers niet te vergen, dal zij alles niet vereischte opmerk zaamheid hebben gelezen, wat, bij gelegen heid der discussiën over hel bewusle voor stel, voor en tegen is aangevoerd. Intusschen komen daarin gezegden voort, welke alge meen verdienen bekend te zijn, als het arme uitgemergelde volk op de hoogle stellende, om juist te beoordeeleii, hóé hetzelve door velen wordt vertegenwoordigd, en hóé slecht en onwaat'di den behandeld Zeer opmerkelijk, maar bedroevend tevens, is hetgeen de eerstgeuoemde der voorstellers van de afschaffing der accijnsen, de Heer de Mandaaromtrent in zijne ter Tweede Kamer gehoudene redevoering zegt, Eene eerste bedroevende opmerking is zijn gezegde, dat de Tweede Kamer sedert lang verdeeld is in twee partijen. De eeue beslaat uil hen, die als leit stellen, dat de mindere standen builen alle verhouding lot de hoogere zijn bezwaard, en daarom wen- sclien, daarin te genioet te komen; de an dere partij bestaat uit dezulken, die dat feit ontkennen, en die de belastingen willen behouden, die nu bestaan. Men heeft in andere Rijken en Stateu wel liet voorbeeld, dat er eene Regerings- en eene Volkspartij beslaat ten aanzien van direct politieke aangelegenheden; maar Ne derland levert, helaas, het eenige bewijs, dat volksvertegenwoordigers als zoodanig een verschil van gevoelen en grondstellingen hebben, dat zoo scherp afgeteekend en con- trasleerend is, als men dit zich eenigzins denken kan. Reeds is zoodanig een verschil op zich- i zeil' eeue waarachtige ramp voor het uit— gemergeld volk, dat wel met geen ander doel deszelfs vertegenwoordigers ter Kamer zendt, dan om, behalve andere gewigtige punten, hetzelve zooveel doenlijk le onthef fen van lasten. Intusschen schijnt het voor nemen daartoe zelfs niet te bestaan bij die partij, die het bestaande belastingstelsel wil behouden, en vau niets anders weten. Maar waarom wil zij dit niet? Alleen omdat het onevenredig deel, dat den Burger en de arbeidende klasse druktvoor het onbillijk gedeelte op hunne schouders zou gelegd worden. En, daar zij hiervoor en voor een Inkomen-taxc vreezeu, offeren zij het zoo diep uitgeputte volk aan hunne zelfzucht op. Zij durven dit wel niet luide openbaren, maar verschuilen zich achter het ondoelmatige en ongenoegzame van het voorstel, eu beweren dat de afschaffing van den accijns op het ge- slagt den volke niets zou baten, en men wendt daarom quasi voor, dat de afschaf fing van het gemaal veel doeltreffender zoude zijn. Maar liet is daarmede juist, zooals de Heer de Man heeft gezegd Indien wij de afschaffiug van het gemaal voorstelden, men zon gewezen hebben op de brandstoffenhadden wij de brandstoffen voorgesteld, men zou zich geworpeu hebben op het geslagten zoo zoude men de ge- heele reeks van accijnsen, zeep, zout en andere hebben doorgeworsteld. Neen, dat alles waren maar ijdele voor wendsels, maar het is, zooals die voorsteller te regt aanmerkte: indien ik, zegt hij, alleen le doen had met mijne tegenstandersik zou ge zwegen hebben want ik zou begrepen hebben, dat mijne woorden nutteloos zouden zijn Het is dan helaas, in de Tweede Kamer genoeg, dat zekere partij iets ten behoeve eu tot heil van het volk voorstelt, om zeker te wezen, dat het verworpen wordt, al ware het, dat het regt en de waarheid middagklaar aan hare zijde is. Ongelukkig volk dat op die wijze de speelbal is van den twist en intrigues van deszelfs Vertegenwoordigers! Zoo zoude de gehate volkspartijbij voorbeeld, naar ge weten een inzigt en besef kunnen hebben van de noodzakelijkheid eener algemeene wapening tegen van buiten dreigende geva ren. Maar indien ook dan die partij moest zeggen, dat zij vooraf wist, dat hare woor den nutteloos zouden zijn, eu dien ten ge volge ook dat voorstel met voeten getreden eu ons Rijk door vijanden bestookt, beoor loogd en overwonnen werd wat zouden dan die Beltoudsmannen tot regtvaardiging hunner verwerping aanvoeren? En het geduldige, altijd maar betalende en verar mende volk wat zou het zeggenwat aanvangen? Welligt. zooals de Belgen nu doen, twintig jaren later juichen, dat het leefde onder eeue andere wet en zooveel minder betaalde, als zij het nu le veel doet. En waartoe nu dit alles? Waarom die heftige tegenstand? Alleen, en nergens anders om, dan om de insinuatiën. waaraan men de voorstellers heeft blootgesteld. Ach terdocht, en deze alleen was het roersel. Men heeft hun daarom dan ook te genioet gevoerd: Gij stelt de afschaffing eener belasting voor. maar dat is uw doel niet; uw doel ligt op den achtergrond,- uw doel is geheim, en wat er door ieder voor gehouden wordt is, dat gijl. uwe populariteit wilt herwin nen, die gij vroeger trotseerdet, maar ver loren hebt. Arm, in uwe verwachting bedrogen volk! Maar gij verlaat u welligt op de beloile der Regering, dat zij met beide handen de eerste gelegenheid zal aangrijpen, orn uwen druk te verligten? Hoe veel gij op beloften kunt rekenen, beeft u 1843 en 1844 ge leerd, toen u eene grondwets-herziening werd beloofd, maar gij dezelve niet kreegl, voor dat de Fransche Februari-revolutie u meer schonk, dan gij vroeger vroegt, ook toen daarin geholpen door negen kloeke, trouwe Volksvertegenwoordigers, waarvan menigeen nu onwaardig uit den zadel is geligl dooi de belagchelijke April-beweging- Doch, oefeueu wij geduld! Na regen zonneschijn,- na storm, zoel en groeizaam weder. Het belastingstelsel heeft toch een schok ontvangen, die hetzelve eenmaal zal doen instorteo. Leeuwarden, 7 Jan. Men begon zich reeds mei de hou|> te vleijen drilde noodlottige ziekte, die in ons land in het vurige jaarmenig slagt offer eischte van hier was'geweken.: In die hoop is men echter te leur gesteld want blijkens aan gifte bij de commissie van geneeskundig toevoor- zigt zijn van 30 Dec. tot k Jjn^ °l> nieuw 5 lijders aangetastwaarvan 2 zijn overleden. Maastricht 9 6 Jan. Even. ais in andere ste den van ons Kijk, worden hier pogingen aangewend tot voorziening in den tegeuwooriligen buitengewo nen nood der armen. Breda 6 Jan. In de vorige week is in het grensdorp Baarle- Nassau sen moord gepleegd door een man die met zijn broeder naar de herberg gegaan zijnde daar met twee andere personen ook broeders twist had gekregen. De eerstgemel- den wachten de laatste» later af, gewapend met een geweer en een slok, en de ontmoeting, die daarop plaats had, had ten gevolge, dat een per soon gedood en de ander belangrijk gewond werd. De dader is naar Belgie gevlugt. Zierikzee, 10 Jan. Om zich een denkbeeld te vormen van de ontzettende menigte in Belgie geval len sneeuw en de daardoor ontstane hindernissen, mogen de volgende verkorte uittreksels uit een te Rotterdam ontvangen brief dienen: »l)e reizigers, die Vrijdag morgen ten 7 ure 15 ^minuten met den spoortrein naar Duitscliland, Brussel verlieten, zijn tusschen Leuven en Tienen de acteurs vab een schouwspel geworden, het too- neei waarvan men alleen op den spoorweg der Alpen zou meenen te moeten zoeken. Die trein werd door vier locomotieven getrokken, en dit was naatiwelijks genoegom de. wielen het onophoude-_ lijk "uitglijden zonder een. el te vorderen te be letten. Langzaam, maar zonder ongelukken, bereikte men te midden van öigte sneeuw en stormdé plaats waar eens de tunnel van Cumpich instortte en waar sedert eene groote doorsnijding gemaakt is. Daar moest men stil houden. De voorste locomotief, die van den trein was los gemaakt om tot éclaireuT te dienen was zoo diep in de sneeuw gezakt, dat deze den machinist tot boven de knieën bedekte. Het was onmogelijk de doorsnijding over le komen, in welke de wind de sneeuw der naburige hoogten had opeengestapeld. Men keerde naar Vertryck terug, waarbij echter verscheidene reizigers door den schijn bedrogen, in eene gracht stortten en met veel moeite gered werden. »Te Vetryck vond de ongelukkige karavaan niets, dan eene gemeene herberg en het kleine vochtige stationgebouw tot schuilplaats. De herberg wordt door eene vrouw gehouden die daar opzettelijk geplaatst scheen om de onaangenaamheden van den treuriger» togt nog te vermeerderen. Zij wil geen k-offij zetten zij bromt, als men haar om brood vraagt, de boter moet men met geweld ontnemen, en toen men eindelijk lot de ontmoedigende over tuiging gekomen was, dat Tienen dien dag niet bereikt kon worden, verklaart zij ronduit, dat niemand, zelfs niet op stroo, den nacht in haar huis zal doorbrengen. Men vleit, men dreigt, niets helpt zij houdtzegt zij een kroeg, verkoopt niets, dan bier en jenever, zij zal niemand logeren. Vijftien Puitsche landverhuizers, die uil Amerika naar het land wederkeeren, weten geen raad zij zijn naati welijks gedekt onder hen is eene vrouw wier armelijke koffer te London gestolen is, en die schreijemle haar kind aan de borst drukt. En toch is er geen hoop op voor- of achteruit te gaan. Naar Tienen zouden minstens 2k uren noodig zijn, om den weg te effenen een locomotief, die naai Leuven gezonden is, om hulp te vragen, kan niet verder voort, door hel breken van een belangrijk deel der machine. »De steeds vallende sneeuw vermeerdert de moeije- lijkheden des wegsaide rails zijn bedolven. Men kan het station te Vertryck niet verlaten, en daar is brood noch ander voedsel meer. Nu gaan de postbeambten v. Goedsenhoven de opzigtcr Noëlen de stationsarbeider Laerman moedig naar de naburige dorpen dikwijls tut over het midden door de sneeuw wadende, orn brood te koopen, waarvoor zij niets terug w illen hebben. Men vraagt hun, of niet een paar rijtuigen le verkrijgen zouden zijn om naar Leuven terug te keeren; eenparig antwoorden zijdat geen voerman dien, voor de paarden ondoen- lijken togt zou wagen. Men moet te Vertryck blij ven; de kroeghoudster weigert nachtverblijf en de nacht is daar. »Nu zegt de brave postbeambte tot de Duitsche landverhuizers: »Gij zijt arme drommels en ik ben niet rijk, maar ik heb dit op u vooruit dat ik hier digt bijwoon; mijn huis is klein, maar gij moet u maar wat schikken. Aardappelen en hout heb ik, rnaar geen olie, brood of stroo; geef mij ieder 13 centimes, dan zal ik u zoo goed mogelijk voedsel en slaapplaats bezorgen." De Duitschers volgen hem, hij draagt het kind op den rug, de moeder volgt glimlagchende; voor haar was onder de overige reizigers eene kleine inzameling gedaan, en sedert lang was ?ij zoo rijk niet geweest. »Door de zorgen van den stations-chef Aerts, den chef van het convooi Bruneau en den machinist Hods-in. worden de overige reizigers deels naar Baulersem deels naar Roosbeek geleid. De moe dige gidsen, ieder met een lantaarn gewapend, waden door de sneeuw vooruit. Toen keeren zij over Vertryck naar Cumpich terug, wakkeren den ijver der overal in de omstreken opgezochte arbei ders aan, doen brood en drank voor hen aanbren gen, en bewegen hen den geheelen nacht door te werken. Daardoor gelukt het den station-chef van Tienen Zaturdag morgen ten half 12 ure Vertryk met eene hnlplocornotief te bereiken, en zoo konden de reizigers ten laatste binnen de stad bij een warmen haard en in goede bedden afwachten tot het verkeer langs den spoorweg hun het voortzet ten van den togt vergunnen zou. Andere reizigers, die Vrijdag avond met een spe ciale» trein van Brussel vertrokken waren, zyn Zaturdag teii 1 ure van Leuven teruggekeerd, naar dien de reis niet voortgezet kon worden. Naar meo verneemt, zal de Directie der Zicrikzcesche Stoomboot, te Botterdam een Zeilvaarluig in gereedheid brengen, om zoo spoedig mogelijk bij open water, vracht goederen naar Zierikzee in te laden, en zulks zoo lang uoodig heen en terug. Do 's Gravenhaagsche Nieuwsbode zegt, dat de minister van fiuanlien is afgetreden wegens ver schil van gevoelen met zijne ambtgenooten van justitie en buitenlandsche zaken omtrent vermin dering van lasten. De Bode zegt verder datals de vrees voor oorlog mogt wijken, en onze toe stand eene vermindering v«ii» lasten mogt godoogen hij de aandacht vestigt op de intrekking der bepa lingen van dé wet op hel personeel betreffende de vrouwelijke dienstboden de opheffing der pa- tentpligtigheid van eenige bedrijven en het doen wegvallen uit de rei dor accijnsen van dien op de bieren en azijnen. GEMENGD E B E KtGTEN. Er is sprake in den Haag om het lot der kaal bezoldigde ambtenaren te verbeteren doch aan het lot der kaal bezoldigde ambachtslieden wordt niet gedacht. In Noord-B. aband is'wcèr eene vrouw met een kind doodgevroren gevonden, op den pu bliek e r» weg. Te Petersburg worden reeds kaar ten verspreid van Konstantinopel, waarop die stad verdeeld is in Russische policie-dislricten. In Gelderland hebben op vele plaatsen de ambachts lieden opslag gekregen. Gedurende den vasten, te beginnen met half Februarij, zal de Tweede Kamer hare werkzaamheden voortzetten. De heer Lightenveldt, is reeds naar Parijs getogen, om zijn nieuw1 baantje te aanvaarden. Die is dus het best af gespeeld met de April-beweging. Het gele desertcurtje uit den polder, is te Zaarn— slag met zijne Nieuwejaars-visite maar slecfat uit-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 1