Hollo way's pillen. V erscheiden heden Correspondentie. RAAK VAA LEE AI AG. Uil de hand le koop: De vreugde te Sl-Pcterstmrg over de jongste nederlage der Turken is zeer groot. Onder andeier. blijkt dit uit een schrijven des keizerswaarin ge zegd wordt, dat Z. M. met tevredenheid gezien heeft, dat men in de Russische vloot, Tschesma nog niet vergeten heeft en dat het nageslacht zich de daden der grootvaderen waardiglijk herinneren. In Hongarije is men eene nieuwe godsdien stige sekte op het spoor gekomen, die zich onder de benaming van «navolgers van Christus" gevormd heeft. De leer dezer socte is: uitsluitend de er kenning van de H. Schrift, verwerping van de ker kelijke hiërarchie en verbod van alle priesterlijke verrigtingen. Die bij de sekte wil worden opge nomen, moet zich aan een streng onderzoek on derwerpen en eene afzonderlijk daarvoor vervaar digde geloofsbelijdenis, in handen van den oudste, '«bisschop" gepoemd aileggen, die hem daarna den doop in eene rivier of beek XoedlenU De aanhangers dier sekte noemen elkander' onderling: broeder en zuster, en helpen elkander wedorkeerig in den wood, Eene telegrafische depeche uit Turijn van 30 "Dec. meldt dat er te Aoste eenige ongere geldheden hebben plaats gehad wegens een onge grond gerucht dat het bewind de belasting wilde verhoogen. De autoriteiten hebben onverwijld maat- regelen genomen en de rust is spoedig hersteld zonder dat het tot eene botsing tusschon de ge wapende magl -en de bevolking is gekomen. Uit Polen schrijft men dat aldaar de uit- .voer van rogge haver en geestiijke dranken is verboden. Dit is een belangrijk besluit. Men vreest steeds dat Rusland ook lot zulk een verbods-maat- regel zal overgaan en dat zou gewis van groeten invloed zijn op de reeds zoo h <ogc graaoprijzen. Volgens lijdingen uit Engeland zouden de rege- menten infanterie in Ierland gestationeerd last hebben bekomen om zich ovor een togt naar het buitenland marschvaardig te» houden. Engeland «ou op het punt staan van een han delsverdrag te sluiten met Denemarken. De han del zelf zal rlaarbij wel van ondergeschikt belang vijn. 't Is hier te doen om «de sleutels van den bond." waarop Rusland zulk eeu begeerig oog *i.ia4. Zweden en Denemarken veisterken hunne kusten. Den 25 dezer boorden eenige personen te Assen een zonderling geluid dat uit een kamertje kwamdat door een man bewoond werd. Men hrak de deur open en vond den man op den grond liggende met den dood worstelende. Ondanks «Ie dadelijk aangebragto geneeskundige hulp, blies ♦te ongelukkige weldra den laatste» ademtogt uil. Alen schrijft dit vooral aan ellende en koude toe. biei;m;ti:i\. Zijne Majesteit ziet wièr naar een span nieuwe ministers uit, en naar diie keukenmeiden. In de Tweede Kamer worden er plannen beraamd •om de Staats-Loterij af te schaffen, ten gevolge van de vele bedriegerijen die er mede gepleegd worden. Ook heeft bet gedeputeerd bestuur van Zuid-Hojland aan de gemeente-besturen voorge steld, om de kennissen af te schaff-n. Een Middelburger heeft uitgevonden, om wortels in het roggebrood te bakken, voor Zijner 'Majesteits be minde onderdanen. Ook is er sprake om schave lingen in de soep te koken, en dat J» een land waar duizende runderen per jaar worden uitgevoerd. - De vrees voor eenen algemeenen oorlog ver meerdert met den dag. Jan de soep-ontvanger te H, maakt het den commiezen zeer gemakkelijk. laar hij in persoon 'met loodjes en tang, de run deren gaat schatten, onder hel houden van toe passelijke aanspraken. Hoe mooi toch De gekken kent men dus aan zijne werken. Te Ooslerland ■is het portret van een dominé verruild geworden «oor een stok, aan den knecht van de wed. Ba tenburg onder den Oudendijk. Onderwijl de Hoterkop te Z. en zijn zusje elkander op kersnacht uitscholden, danste zijn knecht op de stoep. Die man heeft nog al gehoopt diaken te worden. Te Arnemuiden is bij den eester op Kersnacht ene witte duif in de achterkanjer gevlogen, en na 'eerlijk gepikt te hebben weèr verdwenen. Jaantje te K. wordt verzocht, de f 22 te komen vuldoen, die zij schuld gemaakt heeft om te trou wen, dal haar echter mislukt i«. Aldaar hebben twee knechts eene halve kist met koek opgepeuzeld van de meid, ten gevolge waarvan zij geen tijd hadden om te werken. Leen en Leentje te St.- AJaartensdijk, Tiebbe» zon kermis gehouden dat ene hoogdravende familie er mede verlegen wordt. De aartsbisschop van Parijs heeft bij de strenge weêrsgesteldheid het vasten opgeheven; er ontbreekt >u nog slechts vleesch en spek. Overleden in IV-lgie, de oudste veldwachter 1001/, jaar oud zijnde arm. De Sultan zal een gedenkteeken laten oprigten op de plaats waar de ramp van Sinope voorvielals eene herinnering aan de vele dapperen die daar den dood vonden. Op de Belgische markten zijn de prijzen der granen, in weerwil van den geringeren aanvoer, dalende. Al de Parijsehe naaisters van naam zijn thans bezig met het vervaardigen van mantcaux de cour. "ii eene voorname to ii louse is thans voor eene rijke hertogin een in de maak die, met paarlen geborduurd 32,700 frs. kusten zal. Het Weekblad voor de Burgerlijke administratie vestigt de aandacht der gemeente-besturen op een besluit van liet Ministerie van Finantiën van oen 28 October 1853, no. 12, waai by woicit lastge geven tot eeu beiigt aan den Gouverneurdoor de plaatselijke besturen en tot een Luezigt van den. controleur der directe belastingen op de werk zaamheden der Burgemeesters. Het Weekblad vraagt: «Tan waar de inagt des Ministers, om de wet «zoodanig tut te breiden van waar /ij» gez.rg over «de hooiden der plaatselijke besturen die geenszins «zijne ambtenaren zijn „Wij betwisten hem dat gezag. De Gemeente— »wet bevat nergens eene bepaling, die den bur— «gemeester in hel belang van den Fiscus tot «dienaar van den fiscalen Minister benoemt. «Maar de Minister gaal verder: de hoofden 'Hu «plaatselijke begluren worden hier onderdanig aan «den conlroleui verklaard; hij zal toezien, dat de «hoofden der plaatselijke besturen regelmatig, en «binnen den kortst mogelijken tijd werken de «controleur zal dus over den tijd des burgemees- «ters beschikken hem bevelen welligt hem ook «berispen 1 Wanneer men bedenkt, dat tegen woor- «dig de controleurs meestal jonge lieden zijn, die, «op examina voor Breda ol elders afgewezendoor «voorspraak surnumerair, en dan controleur wor- »denwanneer men dal, zeggen wij, bedenkt, «dan «niet waarlijk het besluit des Ministers ver- «ontwaardiging verwekken. De Minister van Oorlog «stelt de burgemeesters onder de korporaals die «van Finantiën onder de controleurs. Waarlijk, «de vroegere Amsterdamsche burgemeesters zullen «zich in het graf omkeeren 1 «Bovendien vragen wij de Minister spreekt in «zijn besluit van eene correspondentie met den Gou- »verneurzijn de Gouverneurs uit den doode her- «rezeu Wij kennen alleen Commissarissen des «Konings." Het Weekblad schijnt er niet op te hebben gelet, dat «de tegenovergestelde rigting" zich nu toch eens op eene positive wijze inoet openbaren 1 «De klove «tusscheu het Ministerie van Hall en liet Ministerie Tiierbecke kan nimmer worden aangevuld 1" zegt de heer van Hall. Toevallig afgeluisterd gesprek, om de waarheid der zaak medegedeeld. IITCy35ClT5SlT5 STTJZZSiT. 19e tijd leert mcnschén kennen. Wat zegt gij er nu van, heb ik tl niet altijd voorspeld, dat ik het met mijne relatie» veel ver der zou brengen, dan gij met uwe meerdere be kwaamheid en, inet uwe verdiensten? Wat baat ii het militaire kruis! dit is goed in andere Lan den, daar strekt het tol aanbeveling, maar by ons zout men er u eens vooral, meè af. Heeft men u niet openlijk gemankeerd? Dit zou mij niet gebeurd zijn, daarvoor waarborgden mij mijue relatie». Het spijt mij vriend, dat ik u niet kan tegen spreken; ik heb zeer goed gevoeld dat ik niet wel behandeld ben, «naar desniettemin blijf ik gelruuw aan mijne beginselen, dat ik ben, ben ik door mij zei ven en niet door voorspraak ofj kuipery, en dat is mij genoeg. Beginselen 1 die *taan u in den weg, ziet gij dan niet dat juist zij epoque maken, die zich naar den lijd schikken? Vroeger liet men u loo- pen omdat gij beginselen hebt. Draaijen man, draaijen. Ziet gij niet, dat zij die in 1848 het volk vleiden, nu de grootste koningsgezinde» zijn en er wel bij-varen. [)ij Oranjevlag uit als de koning er is mede gescholden als er geschol den moet worden. Zie, zoo komt men er, en werkt men zich vooruit, maar niet door eerlijk heid en trouw. Hoor Frits, laat ons van dit chapitre afstappen, gij moogt het met uwe relatie» zoo ver brengen als gij wilt, dit heb ik dan toch hoven u vooruit, dat wanneer wij beide voor den koning staan, ik Hem vrij in de ougen durf zien en'] bij mij be teeken t dit veel. Gij /ijl een onverbeterlijke dweeper en toch heb ik respect voor u nu over wat anders Een trek uit het leven van den Hertog van Wellington. Onder de gebreken, welke vele menschon aan kleven behoort ook het ligtvaardig beoordeelen van de personen en daden hunner evenmensehen. Dat dit gebrek hoogst schadelijke gevolgen heeft, valt mede niet te ontkennen. Wij hebben daarvan in onze gemeente onlangs een sprekend bewijs gehad. Doch, waar de weldadige tijd ons tot an dere inzigle» en overtuiging brengt daar is het pligt, dit open tl ij k te erkennen en niet hoogmoe dig genoeg te zijn, te belijden dat verblindende eigenwaan, oorblazingen opruijing ons geleid heb ben tot eene ongegronde oordeelvelling. In zoodanig geval verkeeren wij bier. Toen bet onzen geëerbiedigde» Koning goed docht, den Heer A. van der Have lot Burgemeester dezer gemeente te benoemen, werden er meer, dan één, die zich daarmede gevleid, en er. zoo zij vermeen den, aanspraak op hadden, in hunne verwachting te leur gesteld. Het is bekend dat men zich niet alleen niet onthield, zijn misnoegen daarover te openbaren, maar zelfs openilijk weigerde, den Heer van der Have als Burgemeester te erkennen. Dit gaf ook onder de Burgerij aanleiding tot het vormen van twee tegenovergestelde partijen, z cod at men gepoogd heeft, den Koning te-bewegen, de benoeming van den Burgemeester in te trekken. Hieraan geen gehoor gegeven zijnde, en alzoo genoodzaakt, de gedane keuze te eerbiedigen, had zulks ten gevolge, dat men des Burgemeesters handelingen en verrigtingen zorgvuldig naging en scherp beoordeelde. Het gevolg daarvan is zooda nig, dat het ons verpligt tot het openbaar maken van onze bevinding. Daarbij is tot onze blijdschap het spreekwoord bevestigd: de tijd leert menschen kennen, en zulks ten zijnen opzigte met een. zeer gelukkig gevolg; vermits Z. E. A. zich, gedurende den korten lijd zijnes bestuurs, zich zoo gunstig heeft leeren ken nen, dal hij, ter gelegenheid van de keuze voor een lid van den gemeenteraad, de meerderheid der stemmen van de kiezers op zich vereenigd hec-ft, welke meerderheid hem opzettelijk is toegekend als een bewijs van de algemeene sympathie, welke bij zich als Burgemeester heeft verworven. Moge waaraan wij niet twijfelen al de overige tijd zijnes bestuurs zich kenmerken als een' gegronde hoo,p voor den bloei en de welvaart eener gemeente, in welke, zoo ergens, onderlinge vrede en eens gezindheid eene hoo.ge behoefte is. OosterlandEenige gemeentenaren. Januarij 1854. De meeste bankers vragen of zij geene restitutie krijgen voor den teveel betaalden accijns van hun voorhanden hebbend meel. Het stuk uit Achthuizen zal in een volgend Num mer geplaatst worden. ADVERTENTIES. Men heeft lang gedacht, dat de hertog, in de vele veldslagen die hij bijwoonde, niet ééoe enkele maal werd gewond. Gelijkluidende mededeelingen van ooggetuige bewezen later echter dat hij, kort na de bestorming van Badajoz, in een gevecht, bij de fransche grenzen, door een geweerkogel in de zijde werd gewond. Dit beteekende echter weinig, de wond werd op de plaats zelve verbonden en de hertog riep verheugd uit: «Eindelijk toch eens getroffen." Tot die, e smart van mij, mijne kinderen en behuwddochter, overleed op heden, ten gty.dge eener borstkwaal, na veeljarig Christelijk doorge staan lijden, mijne dierbare echlgeooote MARGA- RETHA HERMANNA BLAAUW, in den ouderdom van ruim 71 jaren, van welke ik ruim 37 jaren door den gelukkigsten echt met haar vereenigd was. Groot ons verlies, maar wat ons vertroostend is het sterven tiaar, wier leven Christus was. gewin. Zonnemaire. A. H. BLAAUW. 28 December 1853. De Notaris C. J. van der HALEN zal. ten verzoeke van de Erven van wijlen den Heer CORN EI JS HOCKE, op Dingsdag den 17 Januarij 1854, des morgens ten 9 ure, in de gemeente van Zonnemaireop de Hofstede door gemelde Erven bewoond, in het openbaar verkoopen: SO a 60 stuks zware Mpcn- en T$5jp§j> Esscheu IIIMLTHEIV, ALLEN zeer ge- schikt voor Werkhout. Verkooping aan de Rank van Leening te Zie rikzeeop Woensdag den 18 Januarij 1854 des namiddags ten 2 ure, van de verstane panden ingebragt tot ultimo October 1852. Dingsdag namiddag van 3 tot 4 ure te bezien. De Gouden en Zilveren Panden, zullen moeten worden gelost of verlengd, ^óór of uiterlijk op Dingsdag den 10 Januarij 185'4< na dien tijd zal men verpligt zijn, de kosten der keuring te vol doen. De Notaris i). q. dk JONGE van der HALEN zal ten verzoeke van F. BRAN- ï^DENBURG op Dingsdag den 24 Junuaiij 1854, des namiddags ten 3 ure, ten liui/e vau A. PAULUSSEN, te Zierikzeepubliek presente ren te verkoopen de navolgende Gebouwen eu Erven staande binnen de stad Zierikzee: 1 WoonSueis en Erf in de St.-Dumusstraat Wijk I), No. 346. 1 dito en TuSn in de Nieuwe Boogerdstraat Wijk I), No. 224. 4 dito in de Hoofdpoortstraat, Wijk C, Nos. 629 y 630 631 en 633. 1 dito met Tulaa in rle Reger.boogstraat, of zoo genaamd, op het Padje Wijk C, No. 401. 1 dito met Bleek in de Pieterseliestraat Wijk C N525. 1 dito aldaar Wijk C. 886/387. 1 dito in de Ravenstraat, Wijk C, No. 475. 1 dito in de Niouwstad Wijk C, No. 442. 1 dito in het Gat van Westnoordwesten. Wijk C, Nu. 496. 1 Schuur en Erf aldaar Wijk C, No. 499. 1 Woonhuis Erf en Moesgrond, aan de Noordzijde van de Nieuwe Kerk Wijk C. No. 428 Zijnde nadere information te hekomenalsmede gemelde Panden, inmiddels UIT DE HAND TE KOOPten Kantore van bovengenoemde» Notaris Een Perceel Bouw land, onder de Ge meente Nieuwerherk in Duiveland groot 3Bunders 3 Roeden kadastraal ingevuld sectie M.. No. 7981 bij den Eigenaar C. STOUT- JESDIJK te Thojen, Zijnde het perceel genaamd den Hoogen Blok. Be pillen van Blollowayzijn een zeker mifhlci tegen de waterzucht. Ue heer James Smith in de Ox- fnrt straat te Ma richest er woonachtig was scdiul ja mi aan wntczucht ondeihevig geweest, zijn geheel ligchnam en vooral «ie becnen waren steeds buiicirgctncoii gezwollen eu men voeile geene hoop «neer op zijn herstel. Behalve dat hij cenigen lijd had dourgebtagt in een ziekenhuis waren door hem alle middelen beproefd wel ke gewoonlijk door watcrzuchlige» gebezigd wo den doch alles te vergeefs en men verklaarde hem voor onherstel baar. Toen nntn hij zijne toevlugt tot de de pillen van Ilolloway welk geneesmiddel spoedig de zwelling deed verdwijnen zoodat hij thans in ccueu volmaakt gezonder» toestand verkeert. Door het vpj meerderd Ocb-et zijn de op nieuw vermiuderde PRIJZKN nu. de volgende: Doosjes Pillen vsn f 0 80 1.85 ƒ3,00/G,75 /l3.50/"20,50 Potjes Zalf van - O,S0 - 1,80-3,00-7,05- 13.85- 20,95 Zijn op franco aanvrage b Comptauf ie bekomen bij den heer J. P. VRKLÏISDEN, le Bergen-op-Zoom t J. STRAATMAN, Hoofd-depóthouder le 's Flertogen- hosch, alsmede ie honden. Strand 244, Hollotvay's Etablissement. Een ongehuwde KORE NMOLE- NAARS-KNECHT benoodigd bij j. ALMUAANSSK, te Goesbrieven franco* Een bekwame HOEFSMID 3- K M II f benoodigd van de Protes— tautscbe Godsdienst ongehuwd, liefst van stonden aan of met den isten Maart 1854 in persoon of met franco brieven tc Oudvossemecr bij JACOB VER KERKE, Cc. Terstond een GBOFSMIDS KNECHT benoodigd, bij JOH*. EVER wijn, ».e Drcischor. Brieven franco. Met 1 Mei eene DIENSTMEID be noodigd, bij Mevr. DE JONGE van der HALEN Tromp. KSs?" Tegen Mei eene bekwame KEUKEN- en WERKMEID benoodigd bij Mevr. SCHUUR- BEQUE BOEI JEvan Weel. ||gp0 Eene KEUKENMEID tevens Hufs- werk verngtende, nx t Mei benoodigd, bij Él!!! Mevrouw VER DOOR EN. TE ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN P. de LOOZE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 2