ZIERIKZEESCHE \IEl US BORE No. 1050. 10e. «laars. Donderdag, 5 JS 85 i. Nieuwstijdingen, Mutsaard' riuarij 1854 MEN ABONNEERT ZICH; In Nederland, brj den Uilgever. Bij alle Boekhandelaren er» Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, ABONNEWEENTS-PRÏ JS t VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden Franco jvr post in Nederland, Voor Nuord-Aiuerika. Franco New-York.. f 1.30. - 1,30. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIES 10 Cent root elkrn reg?l. Zegelrcgt voor iedere p'iatsing 35 cents. De mxendtng der AdvmleDliên Kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure» BUREAU: Zierikcee. Hoek van de SeimithavenLett. B No. 94 Brieven en ingezonden Stukken Franco. Londen 9 27 Dec. De ministeriële Maden gaan voort liét Britsche volk voor to bereiden op een oorlog met Rusland. De Times zelfs, anders zoo vredelievend in het geheele Oostersche vraagstuk verklaart dat het oogenblik tot handelen is geko men en dat Ruslands Keizer ervaren zal dat noch de Britselie regeringnoch het Britsche volk te kort zullen schieten in de gewigtige worsteling welke op handen is, en wel te minder, omdat men die niet ge/ocht, noch gewild heeft. Het blad moedigt er toe aan, dien oorlog met al de kracht te voeren welke er alleen een spoedig einde van i.an doen verwachten, ofschoon men erkennen moet, datindien eens het oorlogsvuur tussehen zoo groote tegenstanders ontbrandtmen kwalijk^ kan voorzien, waar en wanneer dit zal ophouden. Langs den gewonen v eg uit Konstantinopel ontvangt men berigten, de dagteekening voerende van den 12 December behelzende eenige inderdaad belangrijke bijzonderheden betreffende het gebeurde bij Sinope. Men vindt die in de mededelingen vun de bevelhebbers der.stoomfregatten Retribution ty» Mogador welke zoo als vroeger reeds is be- ligl, deo 9 dezer van Sinope te Konstantinopel zijn teruggekomen. De genoemde bevelhebbers heb ben een zeer treurig, tafereel opgehangen van het geen zij hebben gezien en onder anderen verhaald, dat niét alleen de zee voor de stad bedekt was met lijken en stukken van verbrijzelde schepen, maar dat ook de schecpslimmerwerven geheel waren ver brand en de stad voor diie vierde gedeelten was vernield. l)e geneeskundigen welke zich «aan boord der stoomfregatten bevonden hebben onverwijld hun nen arbeid begonnen en de gekwetsten geholpen van welke ongeveer 250 naar Konstantinopel» zijui overgebragt. H"t gedeelte der stad Sinope, hetwelk door de Christenen wordt bewoond heeft niet geleden. Één persoon slechtsnamelijk een bediende van den O.isleiirijkscheti consul is in dal kwartier door een Russischen kanonkogel gedood. Deze omstan digheid is met genoegen vernomen, omdat zij strekt tot genoegzame wederlegging var» hetgeen eerst in Konstanlinopel door de Gfiekselie Christenen is verspreid, betreffende ongehoorde wreedheden, waar aan de Turksche bevolking te Sinope zichten aanzien der Grieksche aldaar zoude hebben schul dig gemaakt. Het is verder uit de verslagen der hevelhebbers der stoomfregatten op de meest over tuigende wijze gebleken dat de Turken zich met de grootste kloekmoedigheid te Sinope hebben te weer gesteld. Men heeft zich niet weinig beklaagd over het gedrag van den militairen bevelhebber van Sinope die zich, nadat de eerste bommen waren gevallen uit de voeten heelt gemaakt. De Turksche zeemagt van Sinope was veel zwak ker, dan de Russische, welke laatste zes linieschepen, waaivan twee diicdekkers, telde, en verder zes fregatten en eenige kléine vaartuigen. Daarenboven was de ligging der Turksche divisie onder den wind cn alzoo zeer ongunstig nadernqal het door den damp van het buskiuid niet mogelijk was, dat üe. bewegingen der Russische vloot door de Turk sche bevelhebbers w erden waargenomen Vei der kon de Tmksche vloot door het geschut der bat terijen niet worden ondersteund of beschermd en had zij slechts te beschikken over de helft harer artillerie. Niettegenstaande al deze uiterst nadee- lige omstandigheden., hebben de Turken zich, ge durende vijf uien, manmoedig verdedigd. Elf hun ner schepen zijn vernield en men begroot het aantal der gesneuvelden op meer, dan de helft der gflieele bemanning ten getale van meer dan 4000 schepelingen. De Russen hebben ongeveer 200 Turken dié zich met zwemmen zochten te red den, gevangen genomen en naar Sebastopol vervoord. Ouder dezen bevond zich de admiraal Osman-paclia. De schoiit-bij-nacht Hussein-pacha die zijn fregat niet heeft verlaten dan nadat het bijna geheel was gezonken is door een kogel getroffen op het oogenblik, dat hij, op eer» stuk hout drijvende, de kust zoude bereiken. Na liet Turksche smaldeel te hebben vernield is de admiraal Naschimoff overgegaan tot het bom barderen van de stad.* Nadat ook in ditopzigtde bevelen der Russische Regering waren volbragt heeft het Russische eskader den 2 December den terugtogt aangenomen. Alvorens te vertrekken heeft de admiraal Naschimuff een blief gezonden aan den Oostenrijkschen Consul waarin hij ver klaart dat hij verpligt was geweest om met zoo danige gestrengheid te werk te gaan omdat hij had vernomen, dat Turksche vaartuigen, waar mede aan Rusland cijnsbare volksstammen gedurig wapenen en oorlogsbehoeften bekwamen oin den strijd tegen Rusland vol te houden eene schuil plaats hadden gezocht en gevonden op de reede van Sinope. Terwijl de vroegere telegraphische berigten reeds vermeldden dat de vereenigde vloten de Zwarte Zee waren binnengestevend en de halfofïiciële ver klaringen iri Frankrijk en Engeland dit ook doen verwachten rneidt een telegraphisch herigt uit Weenen van heden 26 de tijding uit Konstanti nopel van den 16, houdende, dat de admiralen hebben geweigerd met hunne vloten naar de Zwarte Zee te stevenen omdat de bij Sinope ver nielde vloot bestemd is geweest, om krijgsbehoeften aan Russische opstandelingen over te brengen dat deze vlootvoogden een aanval op Sebastopol afraden, maar zich bereid verklaren om de Turksche ha vens te helpen beschermen. In hoe verre nu de sedert in Londen en Parijs genomen besluiten met deze tijding overeenkomen, zal de tijd moeten leeren. Er zijn wederom drie oorlogschepen uit Ports mouth naar de Middellandsche Zee vertrokken. Eene massa schepen uit alle oorden der wereld worden door den oostenwind aan het opzeilen ver hinderd men spreekt er van, om hen door stoom schepen van proviand le doen voorzien die hen I levens behulpzaam zullen zijn in het bereiken der havens. De Express zegtmet zekerheid te kunnen berigten, dal de russische groot-admiraal, toen hij onlangs de vluot in de Öo>tzee inspekleerde de helft der schepen als onbruikbaar heeft afge keurd en dat er toen besloten word een 30tal linie-schepen aan te bouwen. Waarschijnlijk zal een deel dhr bodems op de werven aan de Clyde of den Theems worden gebouwd, terwijl men vermoedt dat ook Amerika eenige zal leveren. Twee jaren op zijn minst zullen tut het in gereedheid brengen van al die vaartuigen noodig zijn. Leiden, 30 Dec. Heden werd voor de Ar- rondisseiiieuts-Regtbank alhier behandeld eene klagte van onderscheidene personen tegen eene inbrengster in de Stads-B.tnk van Leening, ter zake van be- nadeeling door het niet lossen van panden, waartoe haar de voorschotten met de renten waren ter hand gesteld, alsmede door het beleenen van pan den tot hooger son\, dan door haar aan de eige naars was voorgeschoten. Meer dan vijftig geval len van dezen aard wei den bij het getuigen-vei hoor onderzocht en voor het meerendeel bewezen. De Substituut-Officier, Mr. B. J. Gratama, betoogde de strafbaarheid der bewe.zeiie feiten, op grond van art, 408 C. P. en requireerde eene gevangenisstraf van twee jaren, benevens acht en veertig geldboeten ieder van f 12,50. Tot adsliuclie van het requisi toir van 48 geldboeten was aangevoerd dat de inbrengsteis niet zijn agenten van de Administratie der Bank van Leening, maar beschouwd moeten worden als handelende voor en in naam der be- leeners. De bepaling, dat zij door die Admini stratie worden aangesteld, tot bet stellen van burg- togt, verpligt en onder baar toezigt staan, maakte hun nog niet tot agenten der Bank. De benoeming van Notarissen, Makelaars en Hypotheekbewaarders, en de door deze te stellen borgiogten, geschiedde in het algemeen belang, met welk doel evenzeer hel toezigt van het openbaar gezag plaats vindt. Art. 73 vati tiet Stedelijk Reglement diukt juist uit, dat de inbrengslers in hunne bewerkingen bij de Bank alleen de beleeners, die niet zoeken of willen bekend zijn vertegenwoordiger». Art. 59 bepaalt, dat de Administratie liet bedrag der borg- togt vaststelt, en art. 65, in verband met art. 39 van het organiek besluit van 31 Oct. 1836, dat de boeten en vergoedingen, die zij aan de Bank of aan de beleeners zouden kunnen schuldig zijn. op dien borgtogt goedgemaakt kunnen worden. Ait. 68, in verband met art. 63, bewijst, dat bet voor- loopig beleeningsbriefje, door de inbrengster alge geven, slechts geldig is. tot dat het originele bank- bewijs aan den beleener is Ier hand gesteld en art. 72. dat hetgeen door de inbrengster >ietr is voorgeschoten dan Lij de B»rik wordt verkregen, voor renten of bewe/ene diensten geen vergelding van den beleener mag worden geëischt. Uit welk een en ander pleiter geloofde te kunnen en te moeten opmaken, dat de inbrengsters zijn de agen ten van de beleeners, die de nnouymiteit begeeren, welke anonymiteit evenwel onderworpen is aan de daarop in het algemeen belang gestelde regels tol het houden van registers, waarop de namen der beleeners er» de ge het je orustaiidijJmid der beleening staan uitgedrukt, en waarvan de handhaving en het toezigt evenzeer in het algemeen belang bij de Bank-administratie berust, zonder dat evenwel de Bank in eenige verantwoordelijkheid tegenover den beleener komt. dan voor zoover zij zich regtstreeks met hem in betrekking heeft gesteld. De uit spraak is bepaald oji 6 Januarij aanstaande. Pijnacker30 Dec. Algemeen is men hier en in de omstreken verontwaardigd over het he rigt dat Engeltje van der Vlies werkelijk voedsel gebruikte. Men is zulks ie meer omdat men dit volstrekt niet van de vrome ziel verwachten kon. Toen de lijkschouwing den 25<ten December plaats had heeft de persoon, bij svien Engeltje van der Vlies verpleegd werd bekend dat zij dagelijks thee. bouillon en melk gebruikte; daar van is dadelijk eene acte opgemaakt. 's Bosch, 26 Der. De festiviteiten bij gele genheid van de terugkomst van het beeld van O. L. Vrouw had lieden in de groote kerk van Sint- Jan. binnen onze stad plaats. Ten 9 ure werd mgr. Zwijsen aartsbisschop van Utrecht, aan de Luipowrt door eene talrijke priesterschaar afgehaald en naar het groote koor geleid, alwaar Z. D. H. het H. Mis offer zoude opdragen. Onze grijze kathedraal was naauwelijks groot genoeg om de toegestroomde menigte, zoowel vreem delingen «als stedelingen, te bevatten. Het H. M is- tfer werd met veel plegligheid den Allerhoog-den opgedragenna hetzelve werd het Vermaarde beeld van O. L. Vrouw van 's Hertogen bosch hetwelk, bij het overgaan der stad in 1629, aan zekere J mkvronw, Anna van Hambkoek gehee- ten werd in bewaring gegeven welke hetzelve naar Antwerpen en wijders naar Brussel vervoerde. Nadat het eerst eenigeii tijd in de kerk der abdij van Koudenberg te Brussel had berust, is het in 1630, in tegenwoordigheid van de aartshertogin Isabella en van het geheele hof met groote plegtigheid naar de keik van den H. (Vaugeneus in dezelfde stad overgebragt-; doch den 16 Mei 1641 werd het, door den prins kardinaal Ferdinand van Oostenrijk, naar de kerk der abdij van Koudenberg met giooten luister te»uggebragt waai hetzelve zich tot heden bevond den 16 Dec. jh, den katholijken van 's Bosch, werd weder gegeven; en uit hel groote koor op eene plegtsintige wijze de kerk rondgedragen en op het altaar vóór het koor geplaatst. Het werd ver gezeld door onderscheidene corporation met hunne vaandels voorafen brandende flambouwen in d»* hand daarna volgden de theologanten van het groot seminarium te Haarenwelke werden opgevolgd door het beeld van O. L Viouw van den Rnsch hetwelk door vier Dekens allen B sschenarcn van geboorte werd gedragen en van weèrszijde door de paters Redemptoristen werd vergezeld verder de ceremoniemeesters, vervolgens Z. D. H. de aartsbisschop van Utrecht benevens de nieuw be noemde bisschop van Samos, opgevolgd door Z» D. H. den Prelaat der abdij van Berne en verder de pastoor der stad welke door een 601a 1 priesters, welke de processie sloten, werden opgevolgd. De Paters Redemptoristen houden dagelijks in de hoofdkerk van St. Lm indrukwekkende pre dikatiën. ten aanhoore var: dui/.ende en dui/.ende menschen, van, allerlei stand, ouderdom en gods dienstige belijdenis. 29 Dec. Het Provinciaal Geregtshof van Noordbrabant heeft in de zaak van Jan Buuts, beschuldigd van moedwilliger» doodslag (moord] van zijne minnares, waarover wij in de verledene week schreven, uitspraak, gedaan, de voorbedachten rade niet aangenomen, en den beklaagde veroordeeld tot de straf van het zwaaijen met het zwaard over het hoofd en eene gevangen-zitting van 12 jaren. De veroordeelde heeft hij den gebeden loop van liet regtsgeding de grootste onverscliilligheidJ/joan den dag gelegd. ISratnisse 3 Jan. De armoede heeft alhier eene hongle bereikt die alle beschrijving te boven gaat. Alle eerdiensten hebben reeds lang opge houden en" bedeelingen zoo als er elders plaats hebben zijn hier onbekend en dat op eene plaats, Wdar vermoeden bestaat dat zulks uit de nala tenschap van Bal gemakkelijk zou kunnen gevonden worden terwijl er misschien dan beter aan fs mans bedoelingen zoude worden voldaan. Het is dan ook te vvenscheo dat bevoegde magten z.ich die zaak aantrekken en onderzoeken of uit die nalatenschap niet te vinden zoude zijn dat er geene menschen van gebrek omkomen, dat men anders kan voor zien daar milddadigheid hier zeldzaam is. Ingezonden, Zfierakzee, 3 Jan. Keizer Nikolaas zou weinig geneigd schijnen, orn de jongste Weenei vo »rsJelien aan te nemen. De door Turkije gestelde eisch tot vernietiging van al de bestaande traktaten tussehen de Porte en Rusland, zal den C/aar zeker niet toegevender stemmen; waarschijnlijk zal deze eisch hem in zijne weigering versterken. De Times, die, even als de overige engelsche bladen, steeds een oorlog'.uchligen toon aanslaat, deelt eene dé, è.he mede uit Parij-, waarin gemald wordt, dat de kabinetten van Engeland en Frankrijk zoo weinig hoop hebben, op eene vredelievende oplossing der oostersche kwestie, dat zij toebereid selen maken, niet alleen om Turkije in de Zwade zee te ondersteunen, maar ook voor eene expe ditie, die zij in het aanstaande voorjaar in de O <st- zee denken te ondernemen. Sir Charles Napier zou dan de engelsche vloot kommanderen. Hetzelfde blad bevat een brief uit Stokholm van 11 Dec. In die stad was nog al bekommer nis ontstaan, ten gevolge van de aankomst van een russischen koerier, overbrenger tan een bevel van keizer Nikolaas, om de zweed-che havens voor de engelsche schepen en onderdanen te sluiten. Dit herigt, waarvan de waarheid door den inzender zeiven wordt betwijfeld, verdient echter niet het minste geloof. Wel mag als stellig aangenomen worden, dat de iweedsche regering eene russische nota heeft ontvangen, doch den joh -ud van dat stuk is niet bekend. Alleen wil men dat Ru* and vastbesloten is, ten koste van wat ook. Zweden op zijne zijde te trekken. De zweedsche konink lijke familie zou er wel toe oveihellen, doch de natie verzet er zich tegen. Overigens leest tnén in denzelfden brief, dal Rusland zich geducht ten strijde rust, en ter zee de fransche en engelsche vI»v»t /al aanvallen. Bjvondien zouden russische zendelingen over geheel de wereld verspreid zijn, om de propaganda ten v.tórdecle van hunne rege ring uil te breiden. Ware het niet dat de Times dien blief behelst, er zou welligt vre<s kunnen ontstaan, in de eerste maanden van 1854 een algemeenen oorlog te zien ^uitbarsten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 1