/tllllkZIISIÜI NIEUWSBODE Donderdag, 20 D 1855. M*lan&. r' No. 1028. Geene Vermindering van Belastingen. Nieuwstijdingen. MER ABORTEERT ZICH; In Nederland, brj den Uitgever. Bij bJIc Boekbandelaren en Postdirecteuren, lu Noord-Araerika, bij 3. QUINTUS, te Albany, ABORTREI&ENTS-PRÏ J8 t VOOR BEIDE UITGAVE». Voor 8 maanden. 1.30. 'franco por post in Nederland. 1,50. Voor Noord-A mei ikn. Franco New-York... Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVEHTENTIEK' 10 Cent voor eiken regel, Zegel regt voor iedere p'ratsiug 35 cenïB. De inzending der Advertenti'én Kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 41 ure. BUREAU: Sicrik-cee Hoek van de Seimitbaven f Lett. B, No. 94 Brieven en ingezonden Stukken Franco. 71' M fiöe. Jaarg, Zoo is dan liet lol beslist van het voor stel der negen Mannen. Het is verworpen met 4 1 legen 24 stemmen. En zoo is dan alle hoop op vermindering en leniging van den druk. waaronder het arm en uilgemer- gcld volk gehukt gaat. niet alleen voor nu, maar ook voor altijd vervlogen. Geen won der, hel gold in dezen het lot des uilge- pulleii burgers en dat der arbeidende klas se. Had liet voorstel tot andere doeleinden geleid, hel ware er zeker anders mede ge gaan. Maarwat beduidt het voor die uitgemergelde menigte, ol' zij 12 tonnen gouds jaarlijks blijft betalen, dan of zij cr van ontheven worde, zij is gewoon gevild te worden. Geen wonder, nog eens, dat liet voorstel verworpen is, niet om de zaak. maar om de personen der voorstellers. Dat voorstel toch had. zeiile men, niet liet heil des volks ten doel. maar beoogde niets minder, dan ccne politieke demonstratie, om het Minis terie te doen vallen. Wie kon nog eenige hoop voeden, dat hetzelve zou aangenomen worden, zoodra men overtuigd werd door de toegevoegde smaadlaal, dat het waarheid was, dat men niet het voorstelmaar de ontwerpers wilde verpletteren. Wie kon zich met eerie goede uitkomst vleijen, toen hij die ontwerpers openlijk hoorde uitkrijten, niet als de partij, die de Grondwet wil na leven en handhaven, maar als eee.e ultra- democratische. ja wat meer is, als de vijan den des vaderlands en des Koning# Zoodra de ontwerpers in zulk een licht geplaatst werden, kon hel wel niet anders, of de meesten. zoo niet allen, die door de onzalige Aprilbewegiugde plaats in de Tweede Kaïner liehhen ingenomen van inannen, die sedert vele jaren geloond hebben bezield te zijn van eeuen echt constitutionele!! zin, rekenden zich verpligt al die toegeworpen smaadredenen voor goede munt te houden, en mitsdien het voorstel af le stemmen. Daarenboven was dat voorstel in strijd met de verklaarde bedoeling der Regering, en reeds dit is immers voor liet meerendeel genoeg, om hetzelve niet goed le keuren En zoo heeft dan de weldadige poging, oin der verarmde en dagelijks verarmende menigte een last te ontnemen, die hunne licha melijke en iudustriüele krachten ondermijnt, verlamt en eindelijk vernietigt, schipbreuk geleden op de enkele consideratie van de personen der voorstellers. Zoo zijn dan nu de Hoeren de Mam Thorbecke, van Rosse en de overigen vijanden van het vaderland eu van den Koning! Gelukkig voor de aanlijgers van dien hoon, dat er eene he- jinling bestaat, dat de Leden der 2e kamer niet strafbaar of vervolgbaar zijn voor hunne Ier kamer uitgebragle advisen. Durfde een journalist zich zulke grove heleedigingen veroorloven, hij zou spoedig gehukt gaan onder den ijzeren arm der justitie. Van Basse csn vijand des Vaderlands een man, aan wiens beleid kunde en eerlijkheid hel le danken isdat de schatkist nooit in zoo bloeijenden staat verkeerd heeft, zoodat zij bewezen is, thans overvloed te hebben: Thorbecke aan wien zijne bitterste vijanden den lof niet kunnen onthouden, dal hij zeer veel goeds, te voren nooit gekend, heeft in liet licht ge steld, zoodat hij daardoor voor altijd bekend staat als een Diplomaat, op wiens voetspoor te treden zijn Opvolger npenllijk verklaard heeft, zich lot laak en pligt te stellen; van Eekdie herhaalde malen bewijzen ge geven heelt, dat hij zijne plaais als Volks vertegenwoordiger overwaardig is de an dere Heeren maar genoeg deze zijn nu allen op eens vijanden geworden hunnes vaderlands eu van hunnen Koning'. Zou men zulk een hoon zich durven voorstellen le zullen hooreu in de hoogste Landsverga dering?! Sedert wanneer zijn die negen mannen zóó veranderd en van steunpilaren vijanden van Nederland geworden? Is dal sedert de Aprilbeweging, welke geene andere illusie gehad heeft, dan dat men nu weet; wat, regte.ns een driekante hoed of steek is? Vroeger toch scheen men er niet aan te denken; althans zou niemand het hebben durven zeggen. En wat de grondslagen aangaat, waarop de negen mannen hun gebouw hebben op. getrokken, deze heeft inen niet kunnen ontwrichten. Al de tegenspraak, althans de grootste, beslaat uit personaliteiten, schelden, tieren en razen. Het hechtste, dat men zoo gaarne zou hebben willen aangrijpen, hel bewijs, namelijk, door de negen mannen geleverd, dat de toestand der schatkist de verlangde vermindering van belasting niet alleen toelaat, maar, dat dezelve zells over vloeit, heeft men niet kunnen aanvallen. Alleen heeft men daarvan gezegd: de Rege ring oordeelt, dat der schatkist geene meer dere opofferingen behooren opgelegd te wor den. en, daargelaten wat zou kunnen gedaan worden,(men kun dus iels doen tol op heffing van lasten, maar men doet het niet uit liefde voor het volk?) acht zij liet voorstel der negen mannen ondoeltreffend en ongeraden. Als het volk, dat konin 1S30 op den wapenkreet der Regering ook eens, in plaats van de wapenrusting aan te got den. haard steden en beroep le verlaten en zich als een muur rondom den troon le scharen, ook eens gezegd had: daargelaten wat wij zouden kunnen doen, wij blijven le hui», want wij achten dat vrijwillig dienen on doeltreffend en ongeraden? Wat zou er dan thans zijn van ons vaderland eu des- zelfs bestuur? Indien de natie, hij de uit schrijving der vrijwillige monstei leeoing van 127 millioenen gulden, zich eene geforceeide had laten welgevallen en het uiterste af gewacht, zou dan de schatkist geen ban kroet hebben moeten slaan? Zoo blijkt hel, dat men niet alles kan nalaten, wat gedaan zou kunnen worden. De algemeene druk der lijden, die den Burgerstand en arbeidende klasse met landen zwaarte drukt, is niet ontkend; dal hel aannemen des bedoelden voorstels dien druk met 12 ton gouds zou verminderen, is mede niet tegengesproken,- dal de schat kist door die vermindering niet benadeeld zou zijn, is ook niet positif beweerd, veel minder genoegzaam bewezen: waarom dan liet voorstel verworpen? omdat, 7.00 als iemand zich tot staving van zijn gevoelen uitdrukte, omdat liet volk gewoon is te lijden? Neen, men zegge wat men moge, maar het ontwerp is nergens anders om ver worpen. dan om de namen van van Rosse, Thorbecke. enz. en omdat men deze heiden vooral verdenkt van een laakbaar politiek doel. liet volk wordt dus opgeofferd aan den twist en de veete, daaruit ontstaan. Wel nu. het zij zoo. het volk is er niet door geruioeerd of verdelgd, maar wenschl toch, dal er nooit geen vrijwillige geldleeuing meer zal uitgeschreven worden. Te Ciiarlestown zijn op 26 Nov. jl. verschei den blanke personen wegens diefstalop het openbare marktplein niet 39 geeselslagen gestraft ook eene modiste heeftom gelijke reden één zweepslag op den naakten rug ontvangen. tklgU. Brussel, 18 Dec. Met hof van assises te Gent heeft den gewezen zijdc-fahriknnt J. Ui- cardwegens hedriegelijke bankbreuk tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld. Uit de stukken ten processe overgelegd is gebleken dat deze persoon van de regering, bij wijze van subsidie, in voorschot had genoten eene som van 138,000 frs., welke geheel is verloren. kroningen, \h Dec. Heden stond voor liet Geregtshol' alhier teregt de gewezen ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Meeden en Muntendam, S. B. J. A. de B >ck, van wien reeds meermalen in dit blad is melding gemaakt. Het hof lieefi hom verklaard schuldig «aan de misdaad vin het verduisteren van aan den Staat beboerende gelden, door een rijks-ontvanger, ten bedrage van meer dan drieduizend francs en den door hem gestelden borgtogt le boven gaande, welke gelden in zijne bewaring waren uit kracht van zijne ambtsbetrekking, en hem deswege verklaard eerloos, en hem verotudeeld tot rasp-of tuchthuisstraf voor den tijd van vijf jaren, geldboete van /'2U0 en in de kosten. EKselacdSe, 24 Dec. Ten einde in de bijzon dere behoeden der arbeidende klasse in dezen (lu ren tijd te gemoet te komen, heeft de raad be sloten. eene sou» van f 24-00 te bestemmen voor het beschikbaar stellen van levensmiddelen voor I verminde! de prijzen. Deze maatregel wordt zeer toegejuicht en het laat ztc'h aanzien, dat de voor die som nnodige hefting van oenen omslag niet de gewone bereid willigheid, door welke zich de meergegoeden hier steeds in dit opzigt k.enmei ken, zal wot don zamen- gebragl. (Hoewel wij het doel alle/ins billijken, vragen wij toch; of in 't algemeen die bijzondere w eldadigheids-manopin res niet iets vreemds en ongepasts hebben Kerst perst men de mindere standen door onevenredig drukkende aec.ijoshelas- tingen, enz. tc veel af, en belast dan later wcèr de meergegoeden om den minderen man het le veel betaalde eenigzins terug le bezorgen. Men moet wel zeer met ons belastingstelsel ingenomen zijn om de nadoelen hiervan niet te zien.) 's Bosch 22 Dec. Heden is v >or het Prov. Geregtshof van N.-brabant eene zoo ijssolijke zaak behandeld dat men er een zeer indrukwekkend drama van zou kunnen maken. Jan Buuts, uit Heeseh oud 25 jaar, metselaar stond teregt als aangeklaagd van doodslag, met voorbedachten rade (moord), van zijne minnares Adrians van den Boom, aldaar niet ouder dan 20 jaar. Het meisje was 6 maanden zwanger, zoo zij zeide van hem, eri drong herhaaldelijk bij hem aan om haar te trouwen. Hij ontkende zulks en bleef weigerach tig tot hij, volgens zijne eigene bekentenis, op den noodlottigen middag van den 26 September 1852, het voornemen opvatte, haar le dooden en zijne gruweldaad nog dien avond ten 7 uur door een slag op de hersenen met den kolf van een geweer ten uitvoer bragt. Hierop moet hij den bovenrok van de verslagéne over het hoofd ge trokken en even als een graanzak met de ban den van harén voorschoot boven het hoofd toe- gebonden hebben, ten einde bloedvloeijing op den grond te voorkomen. Bevreesd voor ontdekking, zou hij het lijk met boekweit en stroo bedekt hebben en, om allen argwaan weg te nemen de euveldaad uitgevoerd hebbende, zich in onderschei dene herbergen der gemeente hegoven, aldaar kaart gespeeld gegeten en gedronken hebben. Ruim ten 10 ure op dien avond moet hij naar de plaats van het moordtooneelzijn w edergekeerd de tieenen van het lijk op zijne schouders genomen en op die w ijze zijn slagtoffer 3/4 uurs ver naar eenen af gelegen kuil met water gedragen hebben, gedurende welken togt hij drie maal heeft gerust. Mij begaf zich later schijnbaar bedaard naar zijne woning legde zich ter ruste en hernam den volgenden dag zijnen gewonen arbeid. Het meisje werd vermist en eerst op den 4 October gevonden door eenen schaapherder liggende in bedoelden kuil eene plaats', waar misschien geene twee menschen in het jaar voetstappen zetten. De vader, zoo wel van den beklaagde als der verslagene, is overleden. Zij beiden hebben broeders eu zusters. De beschuldigde gedroeg zich vroeger vrij goed, en is slechte eens vervolgd geweest wegens stoor nis dor openbare godsdienstoefening. In zijne verhoeren bekende en ontkende hij beurtelings zijne misdaad. Niet minder dan 32 getuigen zijn in deze regtszaak gedagvaard en Mr. W. A. Verhellouw is voor hem als verdediger opgetreden. De beschuldigde bleef onverschrokken bij de teiegt- zitling. liet Hof zal aanstaanden Donderdag uit spraak doen. lleei'jansland21 Dec. Voor een paar dagen bad alhier een brand plaats, die gruote ge— Vulgen zuu kunnen geluul hebben daar er alhier geene brandspuit voorhanden is. Lmg is er dan ook op aangedrongen om eene brandspuit aan te schaden doch te vergeefs zoodal het le vreezen is, dat, 7.oo als liet veeltijds gaat, de put zal gedempt worden als het kalf verdronken is. (Ingezonden.) CwEngimk tienIGTËN Het voorstel der negen mannen, tot afschaffing van den accijns op het geslagt, is in de Tweede Kamer afgekeurd. De natie is te veel aan ac- cije.sen gewoon geraakt, om daarin verandering le brengen, zeggen de vertegenwoordigers van den adel. in de Tweede Kamer, is er bij ha gepluk haard geworden; zelf heeft een minister, even als een vischwijf, met zijn vuist op de tafel geslagen. Naar men zegt, zal Sire een reisje gaan doen, om zich persoonlijk te overtuigen, van den alge- meenen welvaart. Te Middelburg wemelt, het thans van bedelaars. De minister van financie is bevreesd voor oorlog, en daarom kan er geen -geld gemist worden. Ken Mol te Borselen zal nog dol woider», nu K.iat niet in het huwe lijksbootje wil scheep gaan. De bhuuiwe jas

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1853 | | pagina 1