No. 1026. Maandag, 19 Oecember 1853. 10e. Jaars. Hoe rijker, hoe gieriger. Nieuwstijdingen. te Zit- r 18S3. Socdercn ERIKZÉESCHE NIEUWSBODE. men abonneert ZICH; In Nederland, brj den Uilgever. Bij idle Boekhandelaren err Posfdirecteuren, [u Noord-Amerika, bij 3. QÜINTU5, te Albany, ABQNNEI&EMTS-P^IJS t VOOR BüIDE üiTG.VVEH. Voor 3 maanden. -f 1,30. Franco per post in Nederland, - 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. verschijnt Op Ma&ndag en Donderdag, ADVERT ENTXENJ 10 Cent voos eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der' Advurlenlien kan geschieden tot Maandag en 'Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Ztetiktee Hoek van dc SermithavenLett. 3, No. 95 Brieven eu ingezonden Stukken Franco. Het ware te wensclien, dat dit spreek woord, ofschoon tot cere der menschheid niet van algemeencechter van mindere toepassing kon geacht worden. Het is toch niet gegrond tegen te spreken, dut menigeen alleen daarom schijnt te leven en geene andere of hoogere bestemming te kennen, dan al zijne krachten, tijd, moeite en ken nis dienst naar te maken aan de verkrijging oT vermeerdering van geld of rijkdom, dikwerf, helaas, langs wegen, die den toets dei' zedelijkheid niet kunnen doorslaan maar die zich daartoe geregligd achteu door liet bekend gezegdehebben is hebben., krij gen is de kunst. 15nis hun de greep gelukt en zien zij zicli in liet bezit van schat en rijkdom, dan, in plaats van door het in omloop brengen der renten van hunne kapitalen, of een gedeelte daarvan ten offer te brengen aan hunne minder gezegende of armoedige ualuurgeuoöten, schijnt het, dat hun niet zelden de vrees bekruipt, dat voor ben ook bet andere spreekwoord zal gelden: zoo gewonnenzoo geronnenof dat hel verkregene niet zal reiken lot op hunnen laatsten levensdag, en zoo wordt op hen van toepassing het hier boven geplaatst woord. Zij vangen aan met uil te zuinigen; zichzelven genoegens te ontzeggen, die zij vroeger genoten; ju, niet zeiden datgene, wat lot bun noodzakelijk onderhoud behoort. In één woord, zij worden gierigaards van een stempel, die hen met algemecue verachting treil. Wij hebben lot onze smart de zoodanigen gekend, die, ofschoon een vermogen nala tende van80,000. zich echter niet schaam den, hij anderen brood te gaan vragen eu de vuilnis der straten lot hun voedsel namen. En, gelijk het bijzondere personen gaal, zoo ook schijnt het niet zelden Staats- of andere Instellingen te gaan. Zóó gaat hel althans hier te Lande, tenopzigte van hel veel besproken voorstel der negen mannen. Toen de schatkist alles, behalve in guns- ligen toestand verkeerde, drongen sommigen der toenmalige Ministers op vermin dering en gedeeltelijke afschaffing van be lastingen aan. En thans, nu der natie met ontegenzeggelijke cijfers is aangetoond, dat ons financiewezen nooit op voordeeliger voet gestaan heeft; nu bijgevolg dc natie billijk vraagt en smeekt, dat men haar toch van een zoo onregtvnardig en knellend prangend juk ontlieffo, nu is men uit op allerlei spitsvondigheden, om het arme, uitgeputte volk wijs te maken, dat men aan geene vermindering van lasten kan denkendat het bedoeld voorstel niet 's volks heil, maar andere, onedele oogmerken bedoelt. Nu gaat dezelfde man, die als voormalig Gouverneur-Generaal van Nedorlandsch Indie geene zwarigheid maakte, om uil eigen be weging volkomen vrijstelling van bazarregten op rijst en paddiete geven, zoover, dal hij zelfs afschaffing van belasting met in plaats stelling van andere afkeurt. En waarom schafte hij de voornoemde regteu al? Waarom anders, dan omdat zij op Java de algeineene voedingsmiddelen uitmaken zoo van inenschen, als van dieren. En nu, wil liet hoog verdienstelijk negental niet om dezelfde redenen hun voorstel tot wel verheven zien Waarom dan nu die af keuring van den voormaligen Gouverneur- Generaal? Geldt bij hem ook het hoe rijkerhoe gieriger? dat is, omdat de schat kist nu zoo veel rijker is, dan vroeger? Hiertoe echter bepaalt bet zich niet al leen. Nu door de Gemeente-eu Provinciale wetten het geldelijk plaatselijk beheer in beleren slaat is, dan te voren, nu vernemen wij, dat de Minister van LSiiinenlatidsche Zaken, in overeenstemming met de Gede puteerde Stalen, hebben besloten, de jaar wedden der Besturen in Noord-Braband al dus vast te stelien, dat, in eene gemeente van 1300 zieleu, de Burgemeester 125, de Secretaris 150 en de Ontvanger 60 gulden tractement voortaan zullen genieten. Het hierboven geplaatst spreekwoord is daarom te regt de oorsprong genoemd van bet niet minder ware en bekende: de gie righeid bedriegt niet zelden de wijsheid. Uit en soortgelijke scheeve handelingen roepen in ons geheugen terug de fabel van den Draak. Een Draak had geheel zijn leven besleed, om goud te zoeken. Daardoor had hij het gulden vlies van Colchos, eu de gouden appelen der Hesperidenbeneveus vele an dere verborgen schatten in zijn bezit gekre gen. Over het bewaren van dezelve werd hij zóó bezorgd, dat hij die schatten nooit verliet, maar met zijn lijf bedekte, en zich daardoor dag noch nacht rust vergunde lot dal hij, door een slaapdrank en de kunsten van Media in slaap gevallen, van alles be rooid, en daardoor zoo ontsteld werddat hij, om andere nieuwe schallen te vinden, overal loopende, eindelijk in een smidswinkel kwam, en, eene blinkende vijl voor een' groolen schal aanziende, dezelve wilde op slokken, ten einde dezelve Ie beter te be waren. Doch hij brak op do vijl al zijne landen, en weid daarenboven duor ieder bespot; terwijl hij de smart ondervond, bij niemand troost te viuden, omdat hij te voren niemand wel gedaan, medelijden geoefend, niemands druk gelenigd, veel minder iets van zijnen rijkdom medegedeeld bad. Nagaande welke schuine en ongeldige argumenten er gebezigd wordenom liet voorstel der negen mannen schipbreuk te doen lijden, waaronder ook behoort, dat het vleeschgcbruik niet vermindert door den accijns, die van hetzelve gelieven wordt, en daarbij zich herinnerende, dat, ouder alle de aangevoerde bezwaarpuntenniemand echter durft tegenspreken, dat de schatkist de afschaffing van den accijns en tonnegeld gedoogt, zonder er iets voor te moeten in de plaats stellen, moet het denkbeeld post vatten dat de schatkist hoe rijkerhoe gieriger is, cn maar niet kan dulden, dat men haar ééu enkel kalfje ontneemt. Gaat men aldus voort, en mogt de Tweede Kamer zich van de aanneming van het voorstel laten afschrikken, omdat hel legen het gevoelen is der Begering, overwege deze dan, of zoodanige handelwijze doordacht Staatsbe leid eo wijze voorzorg tegen mogelijke ge volgen zou mogen genoemd wordendan wel, of de Tweede Kamer zicli daardoor zou schuldig maken aan roekeloosheidcn den schijn niet op zich laden, hel volk te willen drukken, in plaats van te verlig- ten? Wie zóó 's Lands schatten wil be houden, is gierig op deszelfs rijkdomen gierigheid bedriegt meermalen de wijsheid. Vergete Regering en Vertegenwoordiging dit niet! •"wil Den 28 Oct. is te Philips'i (in Virginia, Ver. Staten van Amerika.) Thomas Board, oud 26 jaren, die Ier dood veootdeeld was, wegens het plegen van moord op zijn zesjarigen neef, opgehangen. Reeds in den vroegen morgen was er eene buiten gewone volksmenigte op de strafplaats vereenigd. De galg bestond uit een boomstam van 19 voet hoog, met eenen vooruitspringende tak, waaronder een stellaadje was opgerigt. De veroordeelde, die een lang wit hemd aan had, werd op eene kar naar de strafplaats vervoerd. Men deed hem op de stellaadje klimmen en daar op een stoel neder- zitten, terwijl men hem een deken over de schou ders hing, om hem tegen den regen, die met stroomen nederviel, te beschermen. Toen heeft een geestelijke den delinquent eenige woorden toe gesproken en niet hem gebeden. Nadat het gebed was geëindigd, werd de veroordeelde op een val geplaatst, het koord werd hem om den hals ge slagen en aan de galg vastgemaakt. Op dit oogen- blik vrceg hem de sheriff of hij bereid was om te sterven. Op het toestemmend antwoord werd er op eene veer gedrukt en de val ontzonk de voeten van den patient; maar door den geweldigen schok brak het koord en de veroordeelde viel op den grond. Eene siddering vervulde de menigte, toen men den patient hoorde uitroepen: moord! moord! De koord werd losgemaakt, zoodat hij weder ademhalen kon. Hij werd op nieuw op de stellaadje gedragen en op zijn stoel gezet. Maar terwijl men alles gereed maakte, om hem ander maal te hangen, wierp hij zich vao de stellaadje op den grond, om alzoö een einde aan zijn lijden te maken. Gedurende eenige oogenblikken dacht men dat hij dood was, eindelijk echter kwam hij tot zich zeiven. Men droeg hem op nieuw op het schavot, de koord werd hem om den hals gedaan, de val ontzonk zijne voeten en de patient slingerde met zijn bebloed hernd tusschen hemel en aarde. Men meldt uit de Hollandsche kolonie She boygan, van den 15 Nov. jl. Den 3den de/er werd door J. J. Arnand en D. Brikken de gouden brui lof gevierd Ie Malden, in den staat'Massar-chusetts; eene zeldzaamheid, welke misschien aan geene Hollanders in dit land is te beurt gevallen. De echte lieden hebben vroeger te Arnhem gewoond. Het te St. Louis gevestigde Ned. emigranten ge nootschap, heeft in eene vergadering op den 18den gehouden, vastgesteld, na den heei E. D. Diekenga tot zijn agent te hebben benoemd, dat liet voortaan ook ten doel zal hebben, om Hollanders, die aan de boorden van de Mississippi mogten aanlanden en zich in behoeftige omstandigheden mogten be vinden, bystaud te verleenen. Te Luik hebben in dun laatsten lijd door de policie verscheidene in beslagnemingen plaats ge had Yin tarwe meel, vermengd met witte booueu, in eene evenredigheid van 5 pCt. Het dagblad dan Luik, hiervan melding makende, voegt er bij, dat de politie aldaar met de meeste zorg voor de belangen waakt van de bevolking, en alle te koop gesteld wordende eetwaren met naauwgezelheid on- verzoekt of laat onderzoeken. Dedemsvaart, 8 Dec. Wij hebben, helaas, eene akelige gebeurtenis mede te deelen. In de nabijheid dezer plaats, namelijk, stierf deze week een bejaard en ziekelijk man den hongerdood. Zijne vrouw en kinderen lijden eveneens gebrek, d«»ch twijfelen wij er niet aan, of het zal nu uitgemaakt zijn, of de diaconie of liet gemeente bestuur van O. deze rampzaligen ondersteunen moet, immers het spreekwoord zegt: als het kalf verdronken is, wil men den put dempen. Dat er in een beschaafd land menscheu den hongerdood sterven, is een schandaal voor de regering, en eene gruwzame satyre voor hen, die de gezantschaps- posten enz. van het bloedgeld des volks willen verhoogd hebben, in plaats van door afschaffing van occijrisen den toestand des minderen mans te ver- ligten. ESocrmond 12 Dec. Voor eenige dagen heb ber, in de naburige gemeente Melik-Herkenbosch ernstige ongeregeldheden plaats gehad, bij gele genheid dat men aldaar zou over gaan tot eene openbare verpachting van gemeente-gronden de inwoners van Herkenbosch, zich voorstellende dat dit alleen ten voordeele van Melik geschiedde, hadden besloten de verpachting tegen te gaan. Daartoe waren ten gestelden dage meer dan hou der! vijftig boeren gewapend met zeissen pieken en knuppels en in hooge male door sterken drank opgewonden ter plaatse waar do verpach ting zou geschieden opgekomen en maakten deze, onder geschreeuw en bedreigingen schier ontoegankelijk. De notaris ziendedat van de verpachting niets zou komen wenschle alleen kenbaar te maken, dat zij zou wofdto verschoven, zich te dien einde door het volk dringende, met behulp van den welh. Trenken moeten aan laatst gemelde onderscheidene belangrijke slagen zijn toe- gebragt. De justitie doet ijverig onderzoek en naar tnen verneemt is door de regthank reeds tegen acht belhamels regtsingang met bevel van dagvaarding in persoon verleend. 9s Hertogenboscüili Dec. Met de diligence ondei neming van de Heeren H. B >gaert 4* Cie.« rijdende tusschen deze stad en Breda zijn giste ren verzonden aan liet adres van de Heeren Berkel Lehr& Ciete Rotterdam twee verzegelde zakken specie, inhoudende eene waarde van ƒ1600, gemerkt B L C I, 2. De conducteur had die zakken in zijne postkist gelegd zonder die te sluiten en die kist als naar gewoonte op de dili gence geplaatst. Bij de aankomst te Breda was de zak gemerkt BL C I, 2. gestolen zonder dat men den dief vermoedt of omstandigheden van den dief stal kent. Aan den Heer J. Berkel der bedoelde fiima welke het geld ter verzending had gedepo neerd en die i.itussshen van eene reis naar Eind hoven lieden was teruggekeerd is op zijne ver- klaiing, dat de gestolen zak specie ƒ918 had ingehouden, door de diligence onderneming ge- noemd bedrag onrniddeiijk vergoed. 's Gravcirehage13 Docemb. De bijzondere windstille van den laatsten tijd die de oudste onzer stadgenoten bijna niet heugtzou ten ge volge gehad hebben, dat de meeste onzer rnijnsto- kerijen uil gebrek aan meel hun werk hadden moeten staken ware men niet in de gelegenheid geweest om daarin te voorzien door de stoom- pel- en moutmolen; De Rijsthalm, onlangs hier opgerigt door den heer J. G. van Dulleldorp. De drukte, welke aldaar in de laalsle dagen heerschte, is onbegrijpelijk liundeide lasten die ook van Delfshaven en Rotterdam werden aangebrsgtzijn daar in korten lijd vermalen, zoodat de gevreesde stilstand van zaken niet tot werkelijkheid is ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1853 | | pagina 1