fitïe. Jaare. No. 1025. Donderdag, IS D 1855. en Armoede. Arbeid. Hulp. Nieuwstijdingen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE KEN ABONNEERT ZICH: In Nederland, bg den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, fu Noord-Amerika, bij .1. QUINTUS, te Albany» ABONWEMENTS-PRIJS t voor beide uitga ves Voor 3 maanden. 1.30, Franco per post in Nederland.- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 4,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. AD VERT ENTIEN 4 0 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere p-Hatsing 35 cents. De intending der Adv^rtenliën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Sïeiikieff, Hoek. van de SeiiuithaveaLett. 15, No. 04 Brieven en ingezonden Stukken Franco. Armoede, vreesseüjk woord alleen in al hare afschuwelijkheid gekend doorhem, die tot dezelve gedoemd is. Wie, die gelukkig genoeg is, haar slechts hij name te kennen is verhard genoeg, om niet hel diepste mededoogen te gevoelen met den zwaar van den Hemel bezochtendie geen dak boven zijn hoofd, geene peluw voor zijn gemarteld ligchaam, geen vriend heeft, aan wiens horst hij zich met vertrouwen kan nedervlijen maar die, van ieder geschil wd en veracht, een leven leidt, dat niet eens dien naam waar dig is? En', ach, er zijn zoo velen, wier gevoel verstompt genoeg is, om nimmer den traan der deernis in hun oog te voelen paaiden over den ellendige» broederwien het aan alles ontbreekt, en die hel eenig schepsel schijnt te zijn voor wien de He mel nimmer druipt van zegen voor wien de vruchtbaarheid der aarde geene andere rente oplevert, dan de schrale bete broods, dien hij anderen eiken dag moet afbedelen, wil hij den hongerdood niet in de armen zinken. Maar ook er zijn erdie innig zijn aangedaan met het lol van zulke on - golukkigcn en gaarne van hunnen meerde ren zegen en overvloed met liefderijke hand bijdragen, om hetzelve te lenigen en le ver minderen. Het best en op de doelmatigste wijze doen zij ditdie de armoede pogen le weren door den behoeftigen arbeid te verschaffen en hem langs dien weg in staal le stellen, door eigen hand in zijne behoeften en 1100- den te voorzien. Reeds daardoor wordt eene weldaad bewezen die door de armen meer op prijs gesteld wordt, dan de rijke en ge goede zich schijnt le kunnen verbeelden. Of meent men dat het geen verschil op levert of een huisvader aan den avond van den dag tol de zijnen wederkeert met cenige drooge brokken die hem half zijn toege worpen of met het loon van zijne verdien sten en werk Hel is er verre af. Het eerste wordt met geringschatting zoo niet met smaad, het andere gewaardeerd, als bedauwd met liet zweet des nijvei'flti. 'lol eer der menschheid bewijst men op vele plaatsen dat men dat onderscheid gevoelt, en van daar, dat vele particulieren, plaat selijke en hestoren van andere Inriglingen zich sedert geruiinen tijd beijveren den armen werk te verschaffen en alzoo het goede en edele met het nuttige te paren. Ook in onze Stad heeft men herhaalde malen geloond doordrongen te zijn van de waarheid dat niets minder doelmatig werkt, om armoede en bedelarij te weren dan aan de huizen of op straat geschonken liefdega ven niet zelden het meest ten deel vallende aan onwaardigen en onbeschaamdenen verkwist en verteerd op eene wijze geheel in strijd met het doel des gevers. Onder de middelenwelke in waarheid hulp aan armen verleenen, behoort dan ook ougetwij- eld arbeidarbeid waardoor het eergevoel des armen wordt staande gehouden of op gewekt en waarhij hein het slreelend he - wustzijn geschonken wordt, dal hij geen onbruikbaar lid geen hallast is der maat schappij maar dal ook hij een schalm uit maakt van de groole keten die de zamen- leving uitmaakt. Er zijn echter ook vele armen, wier lig- chaamssmarlen kwalen verzwakking en ouderdom wettige hinderpalen opleveren om het werk te verriglen dat men hun zou willen opleggen. Den zoodanige kan men mitsdien alleen te hulp komen door uitrei king van liefdegaven en tijdelijke hedeelin- geu uit weldadige fondsen. Aan zoodanige goede Inriglingen en be deelingen ontbreekt het ook hier geenszins. Doch met dat al, geloof ik, dat men vooral met liet oog op de tegenwoordige huiten- gewone duurte, nog iets zou kunnen doen, om het lot van zeer velen onder ons te verzachten. Tot de mededeeling van een denkbeeld dat in mij is opgerezen roep ik de onbevangen en onbevooroordeelde aan dacht en beoordeeling in van die menschen- vriendendie gaarne een spaandertje van hun hout aan minder gelukkigenaan armen afstaan. Op sommige plaatsen van ons Vaderland heelt men eene spaarkas aangelegd welke strekt, om den armen ten allen tijde voor een bepaalden matigen prijs brood te kun nen koopen. Op groooler schaal schaffen in andere Stalen de Regeringen zich voorraad schuren aan van granen uit welke dezelve aan iningegoeden en behoeftigen voor min deren, dan den marktprijs worden geleverd. Voor heide deze liefdadige Inriglingen aciit ik deze Stad buiten magte, zonder de rijken en gegoeden bovenmatig le drukken. Maar en zie hier hel in mij opgerezen denk beeld zou men niet met gcwenscht ge volg een fonds kunnen bijeenbrengen om daaruitonder op- en toozigl der deelne mers en onder behandeling van twee bekwame, eerlijke bakkersknechts eene broodbakkerij op te riglen; zich de noodige hoeveelheid rogge aan te schaffen daaruit alleen en niets anders, dan roggebrood to hakken en alzoo le beproeven hoe veel goedkooper men. na aftrek van alle de daartoe vereischle kosten het brood zou kunnen verkoopen dan waar voor het nu verkrijgbaar is. Ik vlei mij op grond van deswege in gewonnen, geloof verdienende inlichtingen, dat deze hulp lol stand tc brengen is en geweuschle vruchten zou dragondie niet alleen voor den directeu armen en behoef tigen maar ook voor de gehcele arbeidende klasse eene milde bron van leniging en te gemoetkoining zou opleverenwelke ik daarom met vertrouwen op de milddadigheid mijner stadgenooten durf voordragen en aan bevelen als ik indenkwat dezelve hebben gedaanom eene bank van leening op te rigten die, sedert hare oprigling de deur voor altijd heeft gesloten van den woeker waaraan le voren allen ten doel stonden die ongelukkig genoeg waren de loevlugt tol de leenbank te moeten nemen. Zonder le hoog met mijn denkbeeld in genomen te zijn acht ik hetzelve toch be langrijk genoeg, om er do aandacht van menschenvrienden op le vestigen. Weel men een ander en beter middeloiri het voor schreven doel le hereiken dan geef ik liet mijne gaarne er aan prijs. Een oud Zierikzeenaar. (Ingezonden.) Londen, 9 Dec. Te Portsmouth is een matroos overleden, die, wegens ziekte, zoo men meende waterzucht, uit de Oost-Indische dienst was ont slagen. Kort voor zijn dood braakte hij eene 9 duim lange stang uit. welke hij waarschijnlijk als een onzigtbaar diertje in de omstreken van Trincomalee zal hebben ingezwolgen, onder het drinken van rivierwater. Dezer dagen is le Bristol een kind van zes maanden overleden, ten gevolge van don beet van een rot, die het wicht onder het regteroog eene doodelijke wonde had loegebragt, terwijl het in de wieg lag te slapen. Parijs, 9 Ree. Te Rambouilet is liet huis van zekeren kabinetwerker Niard totaal afgebrand; de eigenaar, een grijsaard van 73 jaren, en zijne echtgenoot, die 65 jaren telde, zijn in de vlam men omgekomen. Berlijn, 10 Dec Van de Poolsche grenzen wordt geschreven, dat hel toezigt op de meeste punten, vooral ten aanzien van reizigers, zeer streng is. De oorzaak is liet beletten van dienst- pligtigen, om het land te verlaten. Wildervank, 9 Dcc. Ten einde in de be hoeften der arbeidende klasse te helpen voorzien, is er door den gemeenteraad alhier een besluit ge nomen, om, gedurende den hoogen prijs der le vensmiddelen, het roggebrood van 4 Ned. ponden, hetwelk thans 53 cents kost, voor de niet bedeelde behoeftigen verkrijgbaar te stellen yoor 40 cents. Amsterdam, 10 Dcc. Zie hier een klein be- wijsje der veiligheid op de publieke wegen, als mede van de waakzaamheid eo hulpvaardigheid onzer poticie binnen deze stad. Gisteren avond, omstreeks 7 ure, wandeldein burgerkleeding, een officier van het O. 1. leger, hier te lande met verlof, over den Vijgendam, den Dam en Nieuwendijk, gaande naar de Ou debrugsteeg. Op den Vijgendam schoolden zich eenige jongens bijeen, uitroepende: «daar gaat de kinderendief, dat is de kinderenmoorderiaar, enz., enz. De officier niet wetende, wat dat beduidde, en niet denkende, dat zulks op hem doelde, ver volgde zijnen weg over den Nieuwendijk, zag evenwel, dat de menigte nog aanhoudend toenam, en bespeurde ook alslocn, dat hij het voorwerp was van genoemden oploop. Op zijne vragen, wat- zulks beteekende, ontving hij een antwoord: «Siec- nig hem, smijt hem in het water, sla hem dood dien moordenaar der kinderen." Zoodoende gekomen zijnde Ier hoogte van de Dirk van Hasseltsteeg zonder dat zich op dien geheelen weg één der policie-beambten had vertoond, zag hij aldaar voor zijne woning staan den Heer Barnasconi, winkelier in gemaakte kleederen aldaar. Op aanbod vari genoemden Heer, begaf hij zich in diens woning, en geraakte daar door bevrijd van eene op handen zijnde gruwelijke mishandeling, welke stellig zoude plaats gegrepen hebben, doordien hij zich reeds door vier- a vijf honderd wraak roepende menschen zag omgeven. De Heer Barnasconi zond oogenblikkelijk naar den Commissaris van pol icie der 2de sectie, bij den Oudenbrug, om assistentie, ten einde de me nigte volks, die gestadig nog aangroeide, van daar te verdrijven. Eenigen tijd daarna kwamen dan ook twee policie-beamblen maar gaven tc kennen, dat zij niets daaraan konden doen, dan genoemden officier met zich naar het bureau te nemen. Door den officier werd zulks natuurlijk geweigerd, daar hij zeer wel begreep, dat deze beambten, die reeds hunne onmagt hadden te kennen gegeven, hem niet zouden beschermen voor gruwelijke aanranding van eene opgewonden menigte. Aanmaningen bij meer genoemde policie-beamb- ten, om bij een nabij/ijnde militaire wacht ad- sistentie te vragen, bleef vnichteloos, en nadat genoemde officier circa een uur op die wijze ten huize van genoemden Heer had vertoefd, mogt het hem gelukken, in uniform gekleed, (welke hij in- tu>sehen van huis had doen halen) zijn logement, in de Oudebrugsteeg, te bereiken, alwaar zich eene bijna even groote menigte, gedurende een geheel uur, op nieuw voor de deur zamenpakte, zonder dat zulks alweder door de policie konde worden belet. JBferilizee14 Dec. De negen ^voorstellers tol het afschaffen van den accijns op het geslagt hebben in de memorie van beantwoording hun wets-ontwerp aldus gewijzigd: «In al de gemeenten vau ons Rijk waar de heffing der gemeente-opcenten op den rijks- accijns op het geslagt volgens de rijkswetten ge schiedt blijven de bepalingen dier wetten voor zoo ver zij de ver/.ikeiing der heffing ten doel hebben van kracht tot dat zij zoo noodig. door gemeente-verordeningen tot eigen heffing eerier be lasting op het geslagt zullen zijn vervangen d.-ch in geen geval langer dan tot op den 30en Junij 1854. De openbare discussion zijn door de Tweede Kamer in de zitting van lieden bepaald op don derdag e. k. des voormiddags ten 11 ure." Het volgende adres is aan de Tweede Kamer der Slaten-Generaal, toegezonden: Geven met verschuldigde!) eerbied le kennen de ondergeteekendenallen ingezetenen der ge meente Bodutu provincie Groningen dal zij met de grootste belangstelling het aan de Tweede Kamer voorgestelde wetsontwerp strekkende tot afschaffing van den accijns op hef geslagt en het lonnegeld door negen uwer leden gedaan, verno men hebben. Met het- cog toch op hetgeen door de meest ijverige bestrijders van dit wetsontwerp is de berde gebraglzijn zij daardoor juist des te meer tot de overtuiging gekomen dat de aanneming daarvan alle/ios wenscholijls is. Immers h >e kan Pij de bekendheid van den gunstigen fiaandelen toestand, waaronder dit mi nisterie is opgetreden, een voorstel tot opheffi'.ig van lasten waarmede eene der eerste levensbe hoeften bezwaard is, in deze voor velen zoo drukkende tijdsomstandigheden npraemedium" zijn Wat doet hel toch wel aan de zaak zelve af. of het donkbeeld daarvan is uitgegaan van leden, die eene andere staatkundige geloofsbelijdenis zijn toegedaan dan zij die het ontwerp bestrijden zoo daardoor slechts de waarachtige belangen van land en volk bevorderd worden Hoe de staalkundige toestand van Europa de wetgevende magt zoude moeten beletten, om Terligting le verschaffen aan hare staatsburgers in oogenblikken \a,i gebrek ei nood, waarlijk Edel moge; id? Hoeren 1 wij begrijpen dit evenmin, als dat hef noodig zoude zijn. de nietige aanmer king te wvórleggen; »dat door die afschaffing de iilusien der armen niet zouden bevrediad wor den Neen gewis, even zoo min als het noodig is, om aan Noderlandsche Volksvertegenwoordigers den zorgelijken en benarden toestand waarin een groot deel der kleine en toch zoo nijvere burgerij ver keert «aan te tooncn evenmin is het noodig, te bewijzen, dat het ondankbaar is, van haar te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1853 | | pagina 1