Hollo way's pillen. Verscheidenheden. Correspondentie. Graanmarkt. Middelen van Vervoer. MIDDELBURG, ZIERIKZEE EN BERGEN-OP-ZOOM, AFVAAnT-TBElT. DECEMBER 1853. Ban iïtibbftburg: »nn fierucn: De Griffier G. van Wage De Notaris C. van der Halen KNODSEN. 222ste Staats-Loterij. fi Horlogiemakers-Affaire wi.nrvan een gedeelte ren kruistogt langs de kusten van die zee had gemaakt in den Bosjhorus zijn terug gekeerd om die standplaats vooreerst niet weer te verlaten. Eenige afzonderlijke vaartuigen waren alleen in de Zwarte Zee verbleven doch men verwachtte hunne terugkomst en de Divan had het besluit genomen dat derwaarts in het gegeven geval slechts divisien van drie of vier vaartuigen zouden worden gezonden t om des noods een gevecht te kunnen doorstaan tegen de Rus sische stoomfregatten welke op verscheidene punten van de Zwarte Zee kruisten. Ongetwijfeld heeft het nemen van een Egyptisch stoomvaartuig van tien stukken door de Wtadimir de Poite tot dit besluit gebragt. De Oustenrijksche bladen melden dal Chur- H'.hid-Pachagouverneur van Bustiie uit Konstan- tinopel het bevel had ontvangen om de Servische 'grens met 10,000 man reilifs te bewaken, en 5000 Herzogewijnen te Mustar te plaatsen om het oog "P Montenegro te houden. Deze tijding komt overeen met de tegenspraak van de vroeger ge melde nederlaag der Turken door een korps Serviërs. Het dagblad Pressc van Weencndatgelijk men weet, geheel de Russische zaak is toegedaan, meldt, dat de Turksche bevolking te Aides eene villa had verbrand welke aan het Russische ge zantschap toebehoorde. Deze daad had de groote ontevredenheid van de Porte gaande gemaakt, welke de strengste bevelen tot hel opsporen der misdadi gers had gegeven. Geloofwaardige berigten uit Wecnen over den gezondheidstoestand des Turkschen legers hangen een treurig tafereel daarvan op. De talrijke zieken- depóts in het Tuik?che leger waren reeds in de eerste week van Nov. opgevuld. By de gewone plagen van de Turksche troepen, cholera-koortsen, dyssenterie, longontsteking en rhumatismus waren nog bijgekomen tylius en verwondingen in alle vormen en de lïoriger; men kan er nog de vorst bijvoegen. De bekwame bevelhebber, Omer Paella, had zich alle mogelijke moeite gegeven, om hulp van Varna en Konstantinopel te erlangen; maar de weèrsgesteldheid en de onbegaanbare wegen, ten gevolge van de regen*, stormen, sneeuwvallen, enz., maakten allen vervoer onmogelijk. De or ganisatie van de geneeskundige dienst is hel zwakste gedeelte Yan het Turksche krijgswezen; bij de gevechten bestond geen regelmatig verbandvan eene doelmatige ambulance is geen spoor; de Oosterling wil, wanneer hij gekwetst is niets Weten van operatie.!, zootla^ reeds daaraan meer dan de helft der gewonden bezwijkt. Eenige andere berigten uit Belgrado van 21 Nov. bevestigen deze ongunstige voorstelling. Rusland heeft besloten tol oorlog en wil van .geene onderhandelingen meer weten. GEillISftGDE BËItlGTEN. Van Rappard in de Tweede Kamer is er sterk tegen dat de belasting gaat van de beesten. Aan den nationalen trog zijn niet minder dan 15 van Radpard's gebonden die jaarlijks nog al eenige tonnen gouds aan voeder kosten. Om de smalle gemeente dom te houden wordt het ontberen van vleesch aanbevolen. Ondor Harlingen is te ver geefs voor een rundbeest geboden 850. Zijne Majesteit heeft het personeel der rekenkamer bij zich ten eten gehad. Vóór op de vlugt te gaan, heeft de keizer van China zijne contanten ingepakt doch de rebellen zitten hem echter na op de hielen. Het goud is in Indie vrij gesteld van inkomende regten in navolging van Nederland waar het misschien het eenigste is dat onbelast iszelfs van menschenhaar moeten er inkomende regten betaald worden. Dominé Calkoen te Sloterdijk heeft een pastoor in zijne gemeente ingelijfd. De voorzangers en de predikanten in den Haag hebben mantel en bef afgelegd om geen ruzie te inaken. De Sultan heeft een corps Christenen in dienst genomen. Een fuselier in de Oost heeft zijn kapitein doodgestoken als vergelding voor vier dagen provoost. Gestolen te Meppel de wasch bij al de predikanten. Prins Frederik en vrouw hebben hun winterkwartier betrokken in den Haag en rekenen op veel pret. Het metalen kruis wordt alom in bescherming genomen door den koning behalve de Zierikzeeschedie meest verkocht zijn voor oud koper. Volgens naauwkeurige berekening is het gebruik van vleesch gemiddeld in het jaar 121/* pond Nederlandsch, per Nederlander. Naar men zegt, zulleo de agenten van justitie ook eene gratificatie krijgen zoo wel als de commiezen hebben gekregen ten gevolge der duurte. Zijne Majesteit wil dus geen stiefvader zijn. Vier oneen of zoo daaromtrent Is 't brood te ligt van Bram die vent En daarbij schraalgelijk een slof, Mij dunkt, Bram maakt het veel te grof. Neen, dat is toch geen handelwijs, Bij zulk een duurte en hoogen prijs, Zoo schand'lijk 't brood te bakken. 'k Wil Bram dan voor zijn schurkerij f Tot wering van die knoeijerij Eens in den Nieuwsbod plakken. Ook te Zierikzee is hel brood bij velen te ligt en zemelachtig doch dat /al wel beteren na Sin terenklaas. Te Tholen hebben de stads-com- miezen een vat water aangehaald in plaats van een vat olie van rogge. Te Bergen-op-Zoom is ook een Kamer van Koophandel opgerigt doch het stinkt er zoo naar oude vodden en/., dat men meent op de luizenmarkt te zyn te Botterdam. Jozeph heeft te Zierikzee de diktemaat der puls, kuit en knie in centimeter juist opgemeten van Flora. De zwarte bok van den doodgraver te Heenvlict heeft de gespikkelde kip gevangen van een tollenaar. De hecren M. H. Binger en Zonen, te Amster dam, hebben eene brochure uitgegeven ter aan prijzing van »Het voorstel der negen mannen." Wij wenschen dit geschrift, uitblinkende door ge matigdheid, onpartijdigheid en kracht van redene ring, in duizende handen. Menig fragment rneenen wij, van dit belangrijk geschrift, onzen lezers, te moeten me.dedeclen. Zie Kier het betuig, dat de Schr o. a. geeft op hetgeen bij to regl »de gewilligste vraag van allen" noemt: Maar de gewigtigste vraag van alten blijft ons nog ter beantwoording ever. We moeten nog steeds onderzoeken, of men kans beeft, om met liet voorgestelde middel liet gcwenschle «loei te bereiken. Meu wenscht, dat het dierlijk voedsel uiecr binnen tiet bereik van den kleinen' burger gebragt worde; nu doet natuurlijk de vraag zich op: kan afschaffing van den accijns daar den weg toe banen? Het «nlwourd op dk vraag moet over dc waarde van het voorstel beslissen. Door velen wordt liet luide ontkeud, cu de oudervin- ding, bewercu zij, heeft de juistheid van hunne meening gestaafd, tin zeker, er is een feit, dat oogensch ij olijk ten hunnen voordeele pleit, Siuds dc accijns op de var kens en schapen werd afgeschaft, is de prijs van het schapen- eu varkensvlcesch niet gedaald, iutegendec-I, hij is nog huoger geklommen. Maar of dat feit bewijst, wat het bewtjzeu moet, de nutteloosheid namelijk eener af schaffing van accijnseu, ziedaar wat ik geloof te moeteu betwijfelen. Stel, dat men zich van eeu rijtuig bedient ten einde in korteu tijd vau de eene plaats naar de an dere te komen, maar iiu vertraagt dc slechte weg den Voortgang «Ier reis; zal men dc schuld daarvan aan het rijtuig geven en er de nutteloosheid der rijtuigen als mid delen vim vervoer uit gaau afleiden Welnu, eveneens is het hier. De prijsver hooging en dc afschaffing van den accijns slaan met elkaar in geen hel minste verbaud. Als oorzaak vau de eerste zal de laatste dan ook wel door niemand beschouwd worden- üe vraag blijft nu: waarin is die oorzaak dan te zoeken? In twee zaken. Vooreerst -iu de prijsverbooging, die al tie eerste levens behoeften en al de vleeschsoörten hebbtn ondergaau. Dat daardoor ook van het schapen- eu va i keus vleesch de prijs in eene evenredige male moest stijgen, is ligt te begiij- |>cu, en alleen de afschaffing vau den accijns heeft belet, dat de p«ijs niet nog eeuigc centen meer per pond is ge lezen. Ouieddijk -eu ongerijmd is het, de afschaffing var» accijusen als nutteloos te -beschouwen, wanneer ze niet belet, dat de nu -onbelaste door een zaïneuloop van aller lei omstandigheden soms -een huoger prijs kan gelden, dan vóór de afschaffing vau den accijns. Maar tr is nog eeu tweede reden, die daling van den pi ijs der schapen eu varkens belet heeft. Die tweede reden is: het vooi toe slaan van den accijns op liet ruudvec. Hoe wonderspreu kig het klinken moge, het is zoo. De prijs vau hei schapen- eu va» keus* leesch wordt bepaald door then van het rundvleesch. Want de heide eerste vjeeschsoortcu zijn altijd goedkooper dau de laatste, Eu hoe hovger nu de prijs van het rundvleesch is, hoe meer menschel» uit den burgerstand, omdat ze die niet meer bekostigen kunnen en toch nog vleesch willen blijven eten, zich met scha pen- en varkensvlcesch moeten vergenoegen. De aanvraag daarnaar vermeerdert, gedurig, eu in die mate stijgt ook de prijs. Eu wel verre dus, dat afschaffing vau den ac cijns op het rundvee door de gevolgen der afschaffing van den accijns op de varkens eu schapen zou woideu ont raden, wordt ze gebiedend veieisclit ook oui de/.en blut sten maatregel icgt vruchtbaar te doen werken. Ze is noodig, al was hel dkarum alleen. Maar te gelijk is ze geschikt om den prijs van het rund vleesch te doen dalen. Te gelijk is ze iioudig als T eeuigc middel hetwelk tot dat doel den weg kan hanen. Eu te regt zeggen de negen mannen, dat de behoefte van afschaffing middag klaar is. Zoo als het uu is, kan het niet blijven. In Engeland betaalt men geen iiivoerregten eu geen accijns van bet ruudvec. Maar bet vleesch verbruik is er, ten gevolge ook van de hoogere werk luoueu, veel algemeener dau hier. Door die 6le»ke aauvraag rijst de prijs vau bet rundvee cu rundvleesch ook hier te lande. Maar hier te lande moet de siagtcr nog bovendien van ieder stuk rundvee een vrij hoogen accijns betalen. Uel gevolg, daarvan is, dat de prijs vau bel hollaudsche rundvleesch iu ons eigen land tegenwoordig duutder is dau iu Lon den. Natuurlijk, De veehoeder verkoopt aan den gene, die hem 't meest biedt, Hij verzendt dus zijn vee gaarne naar Engeland, wnar hij, legen de geringe kostcu van der» overvoer zeer huoge prijzen maakt. En de Hollatidsche slagter moet hem nageuocg evenveel betalen als de Lou- denaar maar. die koopprijs wordt door deu accijns nog aanzienlijk verhoogd. Het is dus volmaakt hetzelfde, alsof meu een premie vau uitvoer betaalt 't Is dagelijks te zien.. Blijft het zoo voorigaau dan is het tijdstip zoo ver niet meer verwijderd j dat we geen vleesch met-r zullen hebben om iu onze eigen behoeften te voorzien, of alleen tegen een onmatig hoogen prijs. Deu uitvoer te gaau verbieden zou ook uiel geraden zijn we stipten boveu reeds aan dal het verarming van deu Staat ten gevolge zou hebben. Er blijft dus maar één middel over dat helpen kan hel is afschoffiug van deu accijns, 't Is uiel meer de vraagof ze wcnschclijk is ze is onvermijdelijk geworden. JTagtwet. Voor eenige dagen las ik in het weekblad van het regt dat er een kantonregter zou zijn die een' hond veroordeeld heelt. Dit klinkt voorzeker vreemd en zoo iets zou ons eene eeuw drie vier terugbrengen (Bijdragen tot het oude strafregt in Belgie. Brussel 1829), maar voor die zienswijs, hoe wanstaltig dan «n>k in onze dagen is toch wel eenige grond. Immers het is bekend dat geen hond in het veld mag los loopen zonder voorzien te zijn van een' slepende kruishungel. Heb ik mijn hond dus zulk een stuk hout orn den hals gehangen dan ben ik schootvrij buiten het bereik van J.*gto|izieners enz. enz.-— Wanneer ik nu met mijnen gebungelde» hond in het veld ga, dan ben ik strafbaar zoo serstaat men de wet al goed maar maar nu wandel ik alleen naar mijn land zonder rnijri' hond medetenemen dat mag ik vrij doenen nu verkiest mijn ge bungelde hond er ook heen te loopen dat mag hij vrij doen. Doch nu zijn wij er beide en d»l mag niet. Wie is nu de overtreder der wel? Ik voorzeker niet want ik ben niet met den hond in het veld gekomenmen kan mij noch kwaad opzet noch schuld te last leggen en toch moet er gestraft worden. Het hoofd loopt iemand zoodoende om Is het nu wel zoo vreemd dat de kantonregter(misschien wel iemand van wiens bekwaamheid en dienstijver men nog gee nerlei ondervinding heeft) zich niet anders uit de zaak heeft weten te redden dan door kort en goed den hond te veroordeeld» Ja, lieve Dames gij rnoogt niet zonder jagtakte of buitengewone magtiging met uw schoothondje op den arm in het veld komen buiten open bare wegen en voetpaden. Dit is niet gracieus zult gij zeggen. Maar wij leren ook niet in een' tijd de grace et d 'lionuenr. Heeren Gt-abonneerden buiten deze Siacl die hunne met 1 October 1!. verschenen abonnements gelden nog niet hebben voldaan worden verzocht, dit zoo spoedig mogelijk te doen ten einde geeue staking in de toezending van dit Blad te uudervinden. l&otterdam5 December. Tarwe. Zecuwsche Vlaamsche, Overmaassche eu Flak- kee.sehe hoewel niet ruin» aangevoerd vuml gecno driftige koopeis en was in tie beste soorten 30 ceuls iu de mindere 50 cents per mnd lager. Verkochtde extra puike klusjes f 16,75f 17.25, puike f 16, f 16,60, iels minder f 15,25, f 15,75, mindere soorten f 14,50, f 15 eu afwijkende f 13 14,25. Rogge. Dc aanvoer vau Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaassche is zeer beperkt, eu de aanhoudende vraag voor die soorten gaf aanleiding dat er 10 a 2C c, per mud honger te bedingen was, en verkocht de puike en goede partijtjes f 12,10, f 12,40, mindere naar deugd f 11 f 11,80. Geist. Zecuwsche, Vlaamsche en Overmaassche door de flaauwe stemming meer genegenheid tot afzenden ge komen zijnde, was de aanvoer ruimer, de koopers meer teruggetrokken veroorzaakte dat niet dan tol verlaging van 40 c. per mud iu beide soorten de puike te verkoopen was, als: Winter, zakmaat f8.40,8,50. Zomer, zakmaat f7,30, 7;40. Meekrappen. Van mooije on beroofde en 2/1 die tot vorige prijzen te koop waren zijn diverse partijtjes op geruimd. Voor ordinaire soorten bestaat vteinig kooplust en werden te vergeefs lot lageie prijzen gelaten. STOOMBOOT - DIENST tusschek benevens de tussches liggende plaatsen, als! WclphaartsdijkCatsclie Teer, Sas ran Goes en Gorishoek. Vrijdag 9'smorg. 5u.m- Zaturd. 10 'smorg.ll u.—in. Maand. 12 7 J Dingsd. 13 a 3 ADVERTENTIE#. lit den vroegen morgen van heden over leed lot droefheid barer Kinderen en Behuwd- Kinderen, in den gezegenden ouderdom van ruim 87 jaren, Mi-jufvrouw CORNELIA van den BOUT, Weduwe van wijlen den Heer JOH.' MOOLEN- BURGH. Weelzigl, onder Noordgouuie, Uil aller naam, den 3 December 18Ö3. J.» MOOLENBURGH. Strekkende deze tol kennisgeving aan Familie en Vrienden in de Eilanden Sehouvien en Duieeland. Door KERKVOOGDEN van do Her vormde Gemeente Ie Tholen zal op MAANDAG den 12 DECEMBER 1853, des vuoriniddags ten 10 ure, op het Kerkepleiu worden vei kocht. 66 stuks zware ©MIEN BOOIHEN, waarvan de Stammen de lengte hebben van 8 tut 11 ellen, en de dikte, in deu omtrek voor de borst gemeten, van 1,80 tot 2,20 el. zal, op Woensdag den 14 December 1853, voor- middags ten 10 ure, ten verzoeke van den Heer TON1S FRANSE van den BOUT, op deszelfs Hof stede onder Eikerzee, publiek presenteren teverkoopen: Eene groote partij opgaande BOOMEW waaronder geschikt tot Werkhout. zal ten verzoeke van den Heer A. MOOLEN BURGH op Dingsdag den 13 December 1853 des morgens ten 9 ureaan de Schuithaven te Rrouwersltaven publiek verkoopen Eene GROOTE PARTIJ DROOGE ESSCHEN De Deurwaarder R1NKLER zal op Donderdag den 15 December 1853, des middags ten 12 ure, in de Wevershoek, teZia- rikzee, publiek presenteren te verkoopen Eene aanzienlijke partij BOOMSTAN- ME1Ïzeer geschikt voor Werkhout; alsmede Planken, Balken, enz. Het iu omloop zijnde geruchtdat de ondergeteekende zijne Affaire zoude quit teren en elders gaan wonen, is ongegrond; in tegendeel hij zal steeds trachten zijne zaken nog meerder uit te breiden en beveelt zich bij voortduring in ieders guost aan. W. VAN DER POL, Korte St.- Jansstraat. TOprrn—m Bij den ondergeteekr-nd-n zijn veikrijg— |1' skf- haar heelc eu Gedeelten v.iri HOOP- en HDURILOTEjV Prijs-Courant. De Trekking der Eerste Klasse begint op Maandag den 19 De- cember 1853. J. OCHTMAN. De ondergeteekende geeft aan zijne ge- eerde Stad- en Landgt-noolen kennis, dat hij door aankoop is eigenaar geworden vau de van den Heer H. F. PERUENOUD slaande op de Oude Appelmarkt, wijk D, n.° 367, en dat hij, aanvang nemende mei den eersten Janu ary aanstaande, die Affaire vuor eigen reke ning zal voortzelten, met welk tijdstip hij, volgens de conditie van verkoop, eerst op het gebruik komt. Dat, daar de Heer Perreooud nu reeds heeft kunnen goedvinden, de A IT ire to sluiten, met eeu doel, hetwelk niemand twijfelachtig zijn kan, zoo vertrouwt hij nogtans, dat zijne geëerde Stad-en Landgenooteu hem met derzelver begunstiging zul len willen vereeren van zijne zijde de verzeke ring gevendedat hij de 2aak met de meeste activiteit en naouwgezetheid zoo wel In uitvoe ring als anderzinszal behartigen waardoor hij het algemeen vertrouwen zich zal trachten waardig te maken. Zierikzee den 7 December 1853. J. BAL, Jz. Gene dame genezen vac borstkwaal door de pillen vau Hollowayna eeu lijden vau twintig jaren. De agent voor deu verkoop der Holloway's pilleu iu NieuwZuid-Wallisschrijft iu eeuen brief aan deu pro fessor Holloway van onderscheidene buitengewoone gene zingen vau buist ziekten, welke iu deze kolonie hebben plaats gehad door bet gebruik dezer uitmuntende pillen doch wel bijzonderlijk van eene dame aan de Razorbak wonende, welke sedert. 20 jaren aau zware aamboislig- heid leed en dicnsvolgens niet in staat wasde aller minste inspanning van krachten te doen. Eindelijk ge bruikte zij de pillen vau Hollowayen gevoelt zich nu volgeus hare eigene uitdrukking iu staat deu Razor bak heuvel lot deu top te bestijgen. Door bet vermeerderd Debiet zijn de op uienw verminderde PRIJZEN nu de volgende DoosjesPillen van ƒ0,80 ƒ1,85 ƒ3,00/6,75 /13.50/20,50 Potjes Zalf van - 0,80- 1,85-3,00-7,05-13,85- 20,95 Zijn op franco aanvrage a Comptaut te bekomen bij den heer 13. van ASPEREN VEBVENNË te Goes, J STRAA TM AN, Iloofd-depóthouder. te 's Ilertogei.- bosch, alsmede te Londen, 8traud 244, Holloway'j Etablissement. TE ZIERIKZEE TER DRUKKERIJ VAN P. de LGO?E.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1853 | | pagina 2