No Donderdag, 8 December 1855. 10e. Jaarg, Nieuwstijdingen. - 0,30. - 2,30. e - 3 ,23. -1,23. r- -0,23. - 2,30. -0,23. -0,23. i) 0,23. to Ic - 0,10. -0,60. :1, 1,20. in -1,23. iS- -2,90. -2,30. r 1 -1,40. a - 1,— ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MEN ABONNEERT ZICH: fa Nederland, bg den Uitgever. Bij Rile Boelibandelaren en Postdirecteuren, In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, ABONNEMENTS-FRIJS c VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden. 1.30. Franco per post in Nederland- 1,30. Voor Noord-Araerika. Franco New-York. Dollars 1,10. verschijnt Op Maandag en Donderdag, ADVERT ENTIENs 10 Cent voor eiken regel. Eegelregt voor iedere phatsing 33 cents. De iniending der Advertentien Kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierikv.e® Hoek van dc SeiiuitliavenLett. B, No. 94 Brieven en ingezonden Stukken Franco. Nieuwe Heeren, nieuwe Wetten. De ondervinding waarheid ook van van alle tijden heeft de dit spreekwoord genoeg zaam bevestigd, vooral in zaken van Lands- Plaatselijk- en zelfs Kerkbestuur, om daar over niet in het breede te moeten uit weiden. Weinig lijds geleden, was onder een af getreden Ministerie de leus en het wacht woord der geheele oatie: bezuiniging. Waar deze niet werd toegepastdaar vond het beste zelfs afkeuring. Oin aan dien alom geboeiden kreet te voldoen, werden er dan ook bezuinigingen ingevoerddie neerkwa men, op wie? meestal op dezulken wier inkomen geene vermindering gedoogde. Ja. menigeen heeft daardoor eeno betrek king verloren, welke zijne eenige beslaanbron voor zijn gezin uitmaakte, eu kreeg daar voor eene schadevergoedingnaauwelijks toereikende om hem met do zijnen niet te doen sterven van gebrek. Men meene echter niet, dat dal algemeene wachtwoord een volkswaan was. die oorsprong of voedsel nam uit opruijing van eene of andere Volks- of Staatspartij. Neen, hel was wel waarlijk zoo. dat er kwistig met 's Lauds gelden gespeeld werden er jaren lang beambten ten koste der natie onderhouden zijn, die later gebleken zijn, zeer wel en zonder schade van de schatkist te kunnen gemist worden. Man lette slechts, om iets te noemen, op de ineonsmelting van onder scheidene Ontvangers- eu andere posten op de afschaffing, die van District-Commissaris sen, Opperstraodvonders en dergelijke en niemand zal beweren dat bezuiniging loon eene overtollige daad was. Onder die bezuinigingen wilden vele regl- schapendoorzigtige mannen waaronder ook toen de lieer van Hallbegrepen heb ben de verbazende sommen, besteed aan onze gezanten bij vreemde Hovendie volgens eene toen algemeen bekend gemaakte opgave de helft meer bedroeg, dan welke de Belgische genieten; der Ministers tracte- menlen, enz. Doch de val van dat Mi nisterie belette de uitvoering van den verklaarden volkswil deswege. Nu trad een ander Ministerie op, en ook toen gold hetNieuwe Heerennieuwe wellenwant het hoofdorgaan, de spil van hetzelve, maakte met een' pennestreek den volke bekend, dat de deur voor bezuiniging gesloten was. In plaats daarvan echter trad er veel nieuws en goeds èu den volke èu der schatkist heilzaam in liet licht. Eene ongelukkig opgewonden agitatie, door sommige te reglde Bisschopskoorts genoemd, maakte een einde aan al dat goede cn dreef de bewerkers er vau, van den Ministeriëelen zelel, thans door anderen ingenomen, van welken het in nadruk geldt Nieuwe Heerennieuwe Wetten. Wij zullen niet stilstaan bij de schrale illusie, welke dier Bisschopskoorts is te beurt gevallen. Zij is te nietig, om voor de dui zendste maal nog eens te huoren zeggen ich oplost daarin dal de geheele grap dat de Bisschoppen in Nederland erkend en ingewijd zijn, en dat de driekante hoed geen deel uitmaakt van het pleeggewaad der predikanten; want, dat menige Wal- chersche boer in zijne eenvoudigheid ook een steek draagt. Neen, wij willen ons bepalen tot daad zaken en cijfers. Wel verre, dat die Heeren zichrop gelijke wijze beijveren, om sympathie te verwekken door hel volk te verblijden, met opheffing vau belastingen, verklaart de Minister van Fi - nanciën, dat het Gouvernement geen fplan heeft, daartoe over te gaan. Maar nog meer: nevens die Heeren heb ben er ook in de Tweede Kamer ware afdruksels der natie plaats genomen, die, in plaats van volkslasten af te nemen, veeleer ongevergd verklaren te willen, dat de natie nog meer gedrukt wordt, door te zeggen dat hetgeen] op de Staatsbegrooling voor het Ministerie van Buitenlandsche Zaken is-uit getrokken, te weïmg is Zou men van de zulken ook niet mogen zeggenaan den klaauw kent men den Leeuw? Wij spraken straks van het vroeger aan getoonde en te hoog opgevoerde Iractement onzer Gezanten. Maar als men die afdruk sels der natie hoort en wil toegeven, dan hebben die Heeren nog veel te geringeu Iractement, even als dat der Ministers naar hun oordeel ontoereikend is voor.j hunne behoeflen. Kortom, die zoogenaamde waar achtige tolken des volks hebben voorgesteld, dat volk ten bedoelden einde een last op te leggen van meer, dan drie en eene halve ton gouds per jaar. Als dit gevoelen bijval vindt in de Tweede Kamer, en men houdt daarbij in het oog, datin dat geval hij het aftreden van dit Ministerie en van hel ontslag onzer gezanten en diplomaten, ook hunne pensioenen aan merkelijk móeten vermeerderen, waar, vra gen wij, moet het. dan in het vervolg heen? Men is ongezind," het ontwerp der negen mannen tot afschaffing der accijnsen op het geslagt en het tonnegeld tot wet te maken; ja wij zullen het welligt beloven, dat meer, dan één dat voorstel daarom alleen verwerpt, omdat hetzelve geen bijval vindt bij de regering; maar, men maakt geene zwarigheid, om hel volk 3'/» ton gouds meer te laten opbrengen, orn verteerd te wordeu in den vreemde en daar eene vertooning te maken, alsof de natie overvloeide van goud. Heet dat niet met regt: Nieuwe Heerennieuwe Wetten. Jammer maar, dal er een spreekwoord tegenstaat; er komen geen jonge, die de ouden verbeteren. Londen 2 Dec. Volgens de laatste herigten uil Curk had de cholera zich daar vrij sterk uit gebreid doch hoofdzakelijk in digt bewoonde armoedige en morsige woningen hare offers gekozen. In den Courrier des Etats Unis leest men de beschrijving vaneen nieuw, zeer schrander uit gedacht middel om eezonken vaartuigen naar boven te halen. In het 15 voet diepe Atlantic Dock was eene zwaar geladen kanaalboot gezonken. De uit vinder van dit middel de Heer Forman deed aan weerszijden van het vaartuig zes ledige olie vaten bevestigen van onderen van eene opening voorzien. Eene buis van gutta percha werd ver volgens zoo wol met de vaten als met den toestel van gecomprimeerd gas in verband gebragt. Zoodra de kranen waren geopend werd het water met onweerstaanbare kracht uit de vaten geperst, kwam de boot in beweging en vertoonde zich weldra, onder het gejuich der talrijke toeschouwersaai» de oppervlakte van het bassin. De Heer Forman wil nog groote verbeteringen in zijne uitvinding maken. De jongste Indische bladen geven een om standig verhaal van het uiteinde van Oola-Moha- med die onlangs den kolonel van de Brilsch- Iiidische krijggmagt Mackeson vermoord heeft. Hij is den lsten October, te Peshawur opgehangen aan eene galg die opgerigt was voor het huisalwaar hij de misdaad had 'gepleegd vervolgens is het lijk verbrand en dé asóh in een moeras gestrooid. De Mahomedaansche bevolking der stad vierde den dag meteen algemeen vasten en met gebeden voor den moordenaar, daar iemand welke op die wijze verbrand is volgens de nteening der inboorlingen, alle aanspraak heeft verloren om in het paradijs toegelaten te worden. Berlijn3 Dec. Het Hamburger schip Mar- schall met 34 landverhuizers is door aanzeiling met de Humber totaal verongelukt. Te Warschou loopt het gerucht dat de Kei zer van Kusland indien het geschil met Turkije dan nog niet mogt zijn bijgelegd tegen het voor jaar voornemens zoude zijn zelf naar het leger aan den Donau te gaan. Brussel, 2 Dec. Men méldt ons, dat laatst) Zondag, in de kerk te Huulliave (West-Vlaande- ren), bijna een groot ongeluk is voorgevallen. Op het oogenblik dat de geestelijke den preekstoel beklom, boorde men iets kraken en eensklaps viel vau boven uit de kerk een groot gewigt, te midden der geloovigen. Het was bet tegenwigt van het uurwerk uit den toien, samengesteld uil 3 groote kanonkogels met eenen ketting aaneengeschakeld, dat door het verwulf der kerk viel. De schrik was algemeen en men dacht dat het geheele ge bouw instortte, zoodat ieder zich met de vlugt iu veiligheid trachtte te stellen. Door eene zon derlinge beschikking der Voorzienigheid, heeft er gelukkig niemand eenig letsel bekomen, als alleen een jongeling, die ligtelijk aan zijne wang ge kwetst is. Verder meldt men de volgende diefstal, te Gent gepleegd. Een fatsoenlijk gekleed persoon kwam bij eene werkvrouw, die alleen te huls was, en bood baar een paar hruodkaarljes aan, zeggende, dat bij liever verkoos dezelve aan een behoeftig huisgezin, dan aan bedelaars te geven. Hij vloog baar verder, of zij de broeden dodelijk wilde gaan halen en ze medebrengen 0111 ze hem te laten zien, daar hij reden had om te vermoeden, dal zij niet van die goede hoedanigheid zouden zijn, als waarvoor dezelve aangenomen waren te leve ren. Zonder argwaan begaf zicli de vrouw op weg, maar toen zij met de brooden terugkwam was de weldadige man verdwenen, te gelijk met hel koperwerk en alle draagbare voorwerpen van waarde, die zicli in baar buis bevonden. De Fransche Monileur van gisteren bevat de redevoering door den generaal Baraguay d' Hilliers, de nieuwe Fransche gezant bij de Fortetot den Sultan gerigt. Die rede luidt als volgt: «Frank rijk vreest den oorlog niet. Getrouw aan zijne roeping, wil het den vrede, doehoen duurzamen, eerlijken vrede, even véreereod voor Fiankrijk als voor zijne bondgenooten. Mei dit doel heeft de Keizerin overeenstemming met zijnen magtigen Bondgenoot eene vloot naar het Oosten gezonden. Vertrouwende op de verzekeringen van het Peters burger kabinet koestert hij de verwachting dat het geschil alsnog zal kunnen worden vereffend door de kwestie der integriteit van het Ottoman- nische rijk duidelijk voorop te stellen." Hoorn, 4 Dec. Gepasseerden Vrijdag had men hier voor de arrond.-regtbank een vreemd verschijn sel. Men zag daar namelijk te regt staan en op de bank der beschuldigden geplaatst, eene welge- kleede van hoed en voile voorziene dame, en wel om mishandeling van hare dienstbode. Uit gebrek aan overtuigend bewijs, concludeerde de Heer officier van justilie tot vrijspraak, doch de regtbank heeft ziel» met die conclusie niet vereenigd, en veroor deelde de beklaagde tot eene geldboete van drie gulden en in de kasten der procedure. De dienst bode is uit Overijssel als eerste getuige tegen hare vroegere meesteres gedagvaard. De IJsselbode meldt uit Ulstim van 27 Nov. dat bij de Hervormden en Christ. Afgescheidenen aldaar, adressen aan de Tweede Kamer circule ren houdende adhaesie aan het voorstel der ne gen leden en om verder de afschaffing van alle accijnsen op de eerste levensbehoeften te verzoeken en om het daardoor ontstane te kort te vinden door eene belasting op de inkomsten. Uit Zeist meldt men ons van II. Vrijdag dat in den avond van Donderdag een hevigen brand eene der schoonst; fabrieken van dat bloeijende dorp heeft vernield, zijnde de katoenfabriek van den heer Weiss. Deze fabriek is gelegen in de kom der Hernhutterbroedergemeente nagenoeg naast het huis waarin de ge/amentlijke publieke win kels zijn gevestigd. Niet alleen de spuiten van Zeistmaar ook die van Driebergen en de Bilt heeft men bij dit ongeval moeten aanvoeren, om eene verdere vernieling door de vlammen te be letten. Gelukkig was er geen wind anders had men vrees gekoesterd voor het gansch blok hui zen. De schade is toch reeds groot. Het verlies wordt op nagenoeg 100,000 geraamd de fabriek zegt men, was slechts voor een vierde gedeelte dier som voor brandschade gewaarborgd ook het magazijn heeft veel geleden. Het is treurig om te zien de massa balen katoen en wol verzengd of smeulende op elkander liggende, en allen, zoo niet vernield toch zwaar beschadigd. In de eerste ontsteltenis, die trouwens ontzaggelijk groot was, daar men in 16 jaren in dat dorp geen brand gehad heeft, vermiste men het jongste kindje van den heer Weiss, dat onrni htellijk naast de fabriek sliep. Jlet was echter gered, De fabriek is het eigendom der broedergemeentewelke deu beer Weiss als dierecteur had aangesteld. Zierlkzee 6 Dec. Een Kussisch dagblad de Satellite van Kroonstad! verzekert dat de Russische regering de onrlogstoebercidselen met steeds grooter kracht voortzette zoodat zij binnen drie a vier weken dus in het hart van den win ter offensief zou kunnen ageren. Is dit zoo, dan schijnt die regering volstrekt niet voornemens te zijn om de vijandelijkheden te staken en zal zij zich door het gure jaargetijde niet laten terug houden. Doch dit berigt van dc Satellite vereischt groulelijks bevestiging. Overigens is de algemeene opinie voor het behoud van den vrede, zonder dat zij zich zelve rekenschap daarvan kan geven. Men blijft nog altijd spreken van een Europeesch congres d->ch Telen meenen en te regt dat Rusland daarmede weinig gediend zonde zijn daar die mogendheid veeleer regtstreeks met Turkije wil onderhandelen tot vereffening van het bestaande geschil. Volgens brieven uit Konstantinopel van 20 Nov. zoude de Engech- Fransche vloot niet alleen in de Zwarte Zee zijn binnengeloopen maar zou den ook de Turksche en Egyptische eskaders

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1853 | | pagina 1