KINDERWERKJES, l\u of nooit, goedkoop vleesch. Correspondentie. - Graanmarkt Middelen van Vervoer. MIDDELBURG, ZIERIKZEE EN BERGEN-OP-ZOOM, 1. De Griffier G. van Wage geen plaats hebben Plaatsvervangers ÏVummerverwisselaars, St.-iXikolaas-Geschenken. BEXOOIHGD: Een Smids-Kneclit scheidene korenwormen geplaatst hadden. Ik ge loof hierdoor het middel gevonden te hebben, om dit schadelijk gedierte uit te roeijen. Ik heb al het graan op den zolder doen opscheppen en zelfs de muren goed doen schoonmaken, daarna heb ik een dertigtal door midden gesneden appelen op den vloer gelegd, den volgenden morgen waren er een aantal wormen onder dat gedeelte van den appel vereenigtl dat naar beneder. lag. Na de appelen zorgvuldig te hebben doen wegnemen deed ik dezelve door anderen vervangen, dit is gedurende tien dagen herhaald en na dien tijd zijn er geene wormen meer gevonden. Zoo zij allen niet uit geroeid zijnis het toch zeker dat er weinige oyerbleven. Zierikzee 28 Nov. Men verneemt dat het bekende voorstel der negen leden in de af- deelingen van de tweede kamer der stateu-generaal is afgeloopen en dat het voorloopig verslag des wege wordt opgemaakt. Heden Maandagzullen de afdeelingen zich bezig houden met het onderzoek van eenige ont werpen van wet. De beriglen van het krijgstoonee! in Europa blijven even onzeker als verward. Daarentegen heeft men over Konstantinopel tijdiogen wegens de gebeurtenissen in A/ie, die van-stelliger aard zijn: Het fort St.-Nicolaas dat bij den aanvang der vijandelijkheden door de Turken is ingenomen, is tot vijf malen toe door de Russen aangetast doch telkens zijn die aanvallen afgeslagen. Een Russisch stoomschip, dat hulptroepen aaribragt, is aan lagerwal geslagen en de Turken deden daarop eenen uitval waardoor een groot gedeelte dier hulptroepen in hunne handen is geraakt. Wat verder de Ooslersche zaak betreft in Engeland wordt wièr.sproken dat er eenige moei- jelijkheid deswege tusschen dat land en Frankrijk zou zijn ontstaan en dat daaraan de reis van den graaf Walewski naar Fontainebleau moet worden toegeschreven. Geachte, bladen houden vol dat de meeste eenstemmigheid tnsschen de regering dier beide landen bestaat doch dat de verder te nemen maatregelen veel van den loop der gebeurtenissen 2ullen afhangen. Uit Konstantinopel vei neemt men dat de Oos tenrijkst he en Pruissische gezanten de heeren von rock en von Wildenbruek door hunne regeringen zijn teruggeroepen en waarschijnlijk spoedig zullen Worden vervangen. De geruchten wegens eene wapenschorsing hebben geheel opgehouden en men verwacht meer dan ooit eenen aanval vap Kalefat waarvan de uitslag op den verderen luop der zaken van veel belang kan zijn. Den 17 bevonden zich de verbonden vloten nog in den Bosphorus zonder eenige toerusting le maken ten einde de Zwarte Zee in te loopeo. Uit Alexandria wordt van den 8 gemeld dat op nieuw eene niet onaanzienlijke hulpmagt (men spreekt van 10,000 man) naar Konstantinopei is ingescheept. Men houdt het er voor, dat indien bewegingen in de Zwarte Zee mogten plaats hebben de Egyp tische vloot het eerst derwaarts zal worden gezun- den men wil dat zij reeds eenige verkeubingen daartoe gedaan beeft. GEMENGDE BEKIGTEft. Het blijft uit alle oorden des Lands adressen regenen in de Tweede Kamer tot het aanne men der negen-mannen-wet, tot ergernis der dom pers. De minister van justitie, zal zuo men zegt, zijn paspoort nemen. In eene Sociëteit te Rotterdam, is iemand gedeballoteerd, op verzoek van een heer, wiens grootvader scheerder was, om dat hij niet gelijk wilde staan met iemand, die vroeger bij zijnen vader had dienstbaar geweest. De gekken kent men dus aan hunne werken! Te üordt zal een Rover zijn stok op stal moeten zetten, nu hij niet meer Yoor gek spelen kan. In het We district valt het brood thans bijzonder ligt. 01 Bram toch uw brood weegt 4 one te ligt; Ook wordt ge eens gewogen in 't jongste gerigt, Dan wordt gij gewis veel te ligt ook bevonden, Dan krijgt ge ook uw loon voor uw huiehlaars zonden. Arme gemeentt! Heerlijke politie, en /2o voorde broodzetting. De beurtman van Steenbergen wordt verzocht, geene brieven meer te schrijven, en die te Amsterdam op den post te doen bezorgen, voor een braaf meisje te Oude-lunge. De Pluimgraaf te N. V. heeft Griet nu vast aangesteld, als jager op klein wild. Aldaar heeft een pillenmaker uitgevonden, een Pot-wal, om het babbelen af le leeren. Gevonden onder Westmaas: Uilenspiegel in persoon, toen de dames te Oud-Beijerland te koop waren, De vrouw van Mozes te Oud-Vos- semeer zal benoemd worden als schoorsteenveger. Een Wolf uit Tholen wordt verzocht geen nieuwtjes meer over te brengen te Vosmeer, daar hij niet meer kan geloofd worden. Onder Noord- gouwe is een vreemd vogeltje waargenomen, waar op geloerd wordt van Landlust. Frans de snoe per te Cheeft bij het reparereu ,der kerk, de waterleiding verstopt, door er een dain in te brengen. Wordt verwacht te Sliediecht: een tweegevecht tusschen twee Aiie's. IlTOSIgOlTDBlTa STÏJZZEIT. N.N, November 1853. Door de commiezen X en Qalhier, werd dezer dagen eene koe aangehaald welke was aangegeven, voor eene waarde van f 10. en die slechts vijf we ken te voren nog f 55 gekost had. Een dier, dat naauwelijks staan of gaan konde; zóó was het iri dien korten tijd uitgeteerd en vermagerdblijkbaar tot aan de keel vol gortigheid, en dus eerder een geschikt voorwerp voor den vilder, dan voor de slagtbank. Dat noemen wij eerst brave commiezen die er op uit zijn om den lande te bevoordet'len braver dan dezulken die men, na het verlaten van den molen, het kippenvoeder uit den zak haaltII Eu wat heeft nu het slagtbeest opgebragt? o a. De huid zes gulden, zegge 6. Het vleesch negen gulden - 9, Het smeer, nihil- 0, Te zamen. f 15. Af voor slagtloon- 2, Dus de zuivere opbiengst f 13, Een bewijs derhalve, dat de aangegevene waarde wel degelijk te laag was, niet waar mijnheer X? En gij hadt dus wel gelijk, uwen collega in deze aanhaling «als het ware gedwongen te doen deelen! Neen, mijnheer! gij moest u tulk eene aanhaling schamen, als gij eenig gevoel va n schaamte althans bezit! te meer, daar gij volgens het getuigenis van dien zelfden ambtgenoot, het vee van andereu, ver, ja zelfs 15 it 20 gulden beneden de waarde er laat doorsluipen Maar bet is ook bezwaarlijk,- nietwaar? het vee dat men zelf (met den eigenaar) op waarde gesteld heeft later huoger te tauxeren en te ca- langererf? Neen, foei 1 dat zoude veriadel'ijk zijn Maar wal zoude hier achter dan nu wel schuilen? Eu wat zoude het beteekenen, als de commiezen, na het bezigtigen van een slagtbeest, zeggen: »Géef ons maar een Ducaatmijuheer l dan kan de koe wel op de aangegevene som blijven staan 1" Als X deze vragen fikse!» beantwoordt, zal hij zekerlijk van den Heer Directeur eene eervolle onderscheiding bekomendit verzekert hem ZEd. Dy. Dienaar, Q. Q. Het voorstel van negen Leden der Tweede Ka mer om den accijns op het geslagt af tu schaffen, schijnt door de vleermuizen in die Kamer als een mirakel beschouwd te worden dat nimmer doel kan treffen en het vleesch geen cent goedkooper zal maken. Ik ken echter die heeren persoonlijk nietdoch het zullen zeker menschen zijn met ossenhoofden en blikken brillen. Bij voorbeeld te Zieiikzee, waar met primo Januarij der» .ste delijke» accijns op het geslagt ook wórdt opgehe ven dan zou een vleeschhouwer op elk rundbeest van 300 N. ponden 30 besparen of hij dus die som in zijn zak kan houden of op het kantoor moet brengen, dat zou dan zoo veel Diet kunnen ma ken om het vleesch daarom minder te veikoopen? Mooi uitgerekend. Neen wanneer er geene ac- cijnsen bestaan dan Wan liet vleesch geleverd worden voor 20 en 22'/j cents de 5 one, hoe duur het vee thans is. Het vee wordt thans gekocht tegen 20 cents de 5 c.nc het eene eens wat meer en het andere iets minder al naar deugd en kwa liteit. Verkoopt men nu liet vleesch voor 227, en 20 cents de 5 one dan zal men van de vier kwarten de koopsom maken en dan is de huid het vet en het afval winst dat men minstens op f 20 kan rekenen, en ƒ20 winst op een beest is toch waarlijk genoeg Dm afschaffing zou alzoo het vleesch niet alleen goedkooper maken maar het Zou ongetwijfeld het debiet nog vermeerderen. Ook zóu het debiet nog vermeerderen indien de Vleèschhal werd gesloten daar ervoor geen 10 vleesch per week in wordt verkocht. Dus Wanneer b.v. de Vleeschhal ingerigt werd Voor eene weverij, of tut pakhuis voor mee va ten dan zou de stad er meer voordeel van trekken dan nu terwijl het voor de vleesehhouwers dol en geld uitwinnen zou. Eene Vleeschhal toch behoort te huis in plaatsen van welvaart, zoo als vroeger Znrikzee was, toen de vleesehhouwers allen welgestelde menschen waren, maar nu 5 slagters 3 4 beestjes per week voor meer dan. 7000 monden moeten slagten is eene Vleeschhal een overtollig pronkstuk geworden. Een Vleeschhouwer. Rotterdam, 28 November. Tarwe. De aanvoer vau Zeeuwsohe, Vlaamsche, Over- maasische eü Flakkeesche begint langhaam toe te nemen, en ?.iju de puikste soorten 25 cents, de middel en afwij kende kwaliteiten 25 k 50 cents minder verkocht gewor den. Puike drooge blanke f 16,50, 17,25; middelbare flo, 16; geringe van f 13 tot f 14,50; zomer als voren van f 11 tot f 13,50. Rogge, Zeeuwsche, Ylaamsche en Overmaassche of schoon wel iets ruimer, toch nog voor de bestaande be hoefte te weinig ter markt, waardoor henoodigden wederom 25 c. pfijsveihoogitig hebben moeten bewilligen, puike blaukc zuivere f 12, 12,25. Gerst met vrij goeden toevoer; Zeeuwsche, Vlaamsche, Overmaassche en Flal#kee?.che Winter als voren goed van de hand gegaan; aakoiaat f 8,4C, 8,60, gestort I 8,80 8,90, zomer rnim ter liiarkl en tot 10 c. lager mocijelijk le plaatsen, zakiuaut 17,30, 7,70, gestoit 17,80, 8. Erwten io puike soorten 25 cents'hoogcr, gevrone kwa liteiten ruim prijshoudend, niooije groole blaauwe f 13,50 gewone soort f 12, 13; mindere f 11,25, 11,75, kleine van 111,50 tot f 12, graauwe als voren, groote Geldersche f 15, 16, kleine van ft13, 14k tot f 14,50, Zeeuwsche en Vlaamsche 10, 11. Meekrappen. Tut de prijzen der vorige week, waartoe miuder geveild werd, was er niet vee) kooplust. STOOMBOOT - DIENST TUSSCHEN BEAEVEKS DE TUSSCHEN LIGGENDE PLAATSEN, ALS! WolphaartsdijkCatsche Veer, Sas van Goes en Gorlshoek. AFVAAHT-TTBEIT. DECKMIlïïR 1853. san JRtMtclbury: snit fifryrn: Vrijdag 2'smorg, 5u.ra. Zaturd. 3'smorg. 6 u.ni. Maand. 5 a 7Oingsd. 6 a 8 a 30 STOOMBOOT-DIENST Dagen ca uren van vertrek in de maand fflecember 1853. Tail Zierikzee Van Rotterdam: Donderd. 1 smorg .11, ure. Vrijdag 2 'smorg 6 Zondag 4 5 Diugsd. 6 9 Douderd. 8 3 6«/, Vrijdag 9 a 10 Zondag 11 9 10 Diugsd. 13 a 5 Dondeid. 1 5 3 11 Vrijdag 16 3» »7« Zondag 18 a 117, Diugsdag 20 a 7,/a Douderd. 22 57. V lijdag 23 a 9 Zondag 25 a 7 a Diugsd. 27 a 10 Douderd. 29 10 a Vrijdag 30 a 5'/. Januarij 1851: Van Zierikzee: Zondag 1 's morgens 11ure. geboren: van L. Geers en J. Tuijtel. 19 Nov. Een zoon 24 dito. Eene dochter van C. Bal ,1. Lee uwe. Eeu zoon van J. C. Peisenaire en A. Jousse. 26 Nov. Eene duchter van C. Oliee en J. A. Versteeg. overleden 17 Nov. C. Kloote ond 7 weken zoon. 23J dito. A. J. de Waard oud 68 jaar weduwnaar. 24 Nov. J- Tuinders oud 68 jaar, echtgenoot van M. Nalteveld. M. Bos oud 9 maanden (zoon). C. Monlé oud 78 jaar weduwnaar. G. E. Peule oud 9 jaar (dochter). 27 Nov. A. Bodt. wed. fail L. Moreel oud 76 jaar. 28 dito. W. de Necff oud 57 jaar, echtgenoot van C. Mosselman. H. vau Huize echtgenoot van J. van de Velde oud 38 jaar. 30 Nov. M. de Crolij oud 28 jaar echtgenoot vau J. B. Bogerts. Levenloos aangegeven. 29 Nov Eenedochter van W. Koevoels en J. E. Reimerink. ADVERTENTIES. Iemand, welke veel de Kraan passeert, kan zich niet begrijpen dat de policie geen acht schijnt te slaan op dat mesthoopje, hetwelk daar altijd op het midden van het plein te vinden is; in zulk eene fatsuenlijke passage moest zoo iels niet te zien zijn; eenige dagen opuieikeus, hebben hem tot de weienschap gebragt, dat die vuilnis zijn oorsprong heeft te daiikeu aan het hubergje er regt over. De Notaris .Mr. C. van der LEK de CLERCQ, te Zierikzeezal, ten verzoeke van MARINUS van den ENDË, op Zaturdag den 3 December 1853, 's middags om 12 ure, aan de gewezen stal van den Heer JANSEN, in de Koe- kinderstraat te Zierikzeepubliek presenteren te verkuopen Kegen PAARDEjV, zijnde zwart en biuine Ruins en Meriie's, van ver schillenden ouderdom gediend hebbende tot het vervoer van sleenen op den Straatweg naar Brouwershavenbenevens vijf Boerenwa gens en hetgeeu verder ter vei koop zal worden gepresenteerd. £$3=* IIEDEN IN LOSSING voor rekening J. LANGUaMOIS DE DOES Rijn- en Zeelandmet zult geschikt vuur huisgebruik.' zal. op Woensdag den 14 December 1853, voor- middags ten 10 lire, ten verzoeke van den Heer TONIS Tvan den BOUT, op deszelfs Hofstede onder Eikerzee, publiek presenteren te verknopen: Rene groote part ij opgaande BOOJIEX waaronder geschikt tut Werkhout. De geannonceerde publieke verkooping van Onroerende Goederen, aanko mende de Rrfgpnamen van wijlen den Heer COR- NELIS CATS en van wijlen Mejufvrouw JOHAN NA CATS, zal op den 14 December 1853, doch is lot nader aan te kondigen tijd, UITGE STELD. en voor de ligting 1854, even als in vorige jaren te bekomen ten Kantore van G. P. BLAAURERN en C." Ten Kantore van J. de KEIJZER, Ge delegeerde van de Klasse wonende tu Korlgene zijn voor de 333ste STAATS- Ia O T E R IJ te bekomen Slecle en Gedeel ten van Goten, in Koop en Huur. Eene zware klierziekte genezen door de zilf en pilleu vau Holloway. De v.oou vau dei» Heer Alliday te Cheltenham woonachtig Hoogstraat uo. 209 diie jaren oud zijnde had een kliergezwel aan den hals hetwelk in deu tijd vau vier jnreu 7.00 verschrikkelijk toenam dat hij tien afzooderlijke verzweringen kreeg behalve een kliergezwel tusscheu de oogen. De beste geneeskundige behandeling bleef zonder gevolg, daar.het bloed zoo bedorven was dat het oumogelijk scheen de ziekte te boven te komen. Toen besloot tot de pil len en de zalf van Holloway en iu twee maanden tijds was het jongentje geheel genezen en is nu sedert drié jaren bij voortduring volmaakt gezond. Door het vermeerderd Debiet zrjn de op nienw verminderde PRIJZKN nu de volgeude DoosjesPillen van f0.80 /"I .SS f3.00 6,75 /l3.50f 20,50 Potjes Zalf van - 0,80- 1,85 -3,00- 7,05- 13,85- 20,95 Zijn op franco aanvrage Comptant te bekomen bij deu Heer J. W. VERBEIJK VROLIJK le Axel J. STRAATMAN, Hoofd depóthouder te's Hertogei- bosch, alsmede te LondenStrand 244, Holloway s Etablissement. Inden Boekwinkel van A.M. F.van DIS HOECK is onJvamzer», een groot assor-' timent van de KIEtJIVITF. <fc FI1AA1ÜTE Pracht- en andere Almanakken en «laar- hoekjes voor lSÖdlj alsmede naar den laaM.eti smaak bewerkte Albums, Portefeuilles, »£ak- boekjes en Verwdoozen, zeer geschikt voor Voorhanden een partijtje PRENTEN - BOEKJES, welke tegen de lielft van den gewone prijs worden uitverkocht. Bij den Boekhandelaar P, de LOOZE te Zierikzeezijn te hekomen de i»i.i Liwsl uitgekomene KINDERBOEKJESzeer geschik voor St.-Nicolaas- en Rieuivjaars-cadcaux voor groolen en kleinen. Bijzonder bevelen zich hiertoe onder anderen aan; C. Schmid, de vruchten eener goede opvoeding. Willem Heen vliet, op Borneo en Balie. Zeeman, verhalen voor jongt lieden, ter bevordering van deugd en Godsdienst zin. Hoffmann, Moederlijke liefde, enz., allen iu fraai vergulde banden en van zedelijken inhoud voorts eene menigte Kinderboekjes f die tol den helft der vorige prijzen zijn veiminderd, waar onder lieve Boekjes zijn van 5 cents. Voorts in verschillende soorten* Ren bekwame IHOLEKAARS KNECHT, van de Hervormde Gods- 1 dienst, uin zoo spoedig rn^^lijk c térstuud, in dienst te treden. AdresiJlielst i persoon, bij J. de JONGE, Koreurnrtjciiaar Rilland. 1 die drie jaren op het ambacht is geweest za ziel» gaarne tegen Maart of Mei 1854 geplaaM. Adres met britveu franco JAN DANE te Oi Vossemeer. TE ZILR1KZLK, TEU DRUKKERIJ VAN F. DE LOOZ

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1853 | | pagina 2