T SZEESCHE NIEUWSBODE Donderdagf December 1855. 10e. Jaarg. Nieuwstijdingen. n echt Sm Verder MEN ABONNEERT ZICH; fn Nederland, bij den Uitgever. Bij »lle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerikabij 3. QU1NTUS, te Albany* ABONNEMENTS-PRIJS t VOOR BEIDE UITGAVBH. Voor 3 maanden.f 1.30. Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Douderdag, ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 eents. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 are. BUREAU: ZierikzeeHoek van de Sohuithaven, Lett. B, No. 94 Brieven en Ingezonden Stukken Franco. Londen26 Nov. Te New-Caslle zal eene school opgcrigt worden uitsluitend bestemd voor de kinderen dier ouders, die als slagtoffers der cholera gevallen zijn. De inteekengelden voor de nagelatene weduwen en weezen aldaar bijeengebragt bedragen o£ 6009. Uit Ierland komen bittere klagten over de liooge prijzen van het brood en het Belfast Journal toont aan dat de prijzen der tarwe thans het dubbel bedragen van die, gedurende een corresponderend tijdvak van het jaar 183436. Londen, 25 Nov. He Hongaarsche ex-dictator Kossuth was uitgenoodigd tot het bijwonen van eene groote vergadering te Glasgow, ten behoeve van Turkije. Hij heeft om zekere bedenkingen de uitnoodiging afgewezen, maar een brief gezon den, waarin hij door onderscheidene drangredenen de noodwendigheid tracht te hetuogen, dat Groot— Briltanjo krachtdadig voor de Turken partij kieze. 3.50/"20.sr> 3.85- 20,95 pkomen bq f rl n 1 a n I. 's tierto«eilJ Holloway franco en Boek- Neuzen. LCOvE Parijs26 Nov. De dagbladen zijn opgevuld niet geruchten nopens de arrestatien die in het departement du Nord plaats hadden en de rege ring er nam. Onder de gearresteerden behoort de heer Dusauloirgewezen redacteur van den Mcssagar du Nord men heeft ten zijnen huize 150 patroonen gevonden. Te Redon heeft dezer dagen eene ontsnapping uit de gevangenis plaats gehad welke van eene zeldzame vermetelheid getuigt. Onder de gevange nen aldaar bevond zich zekere Danard voor eenige maanden door het hof van assises van IIIe et Vilaine veroordeeld tot twintig jaren dwangarbeid, wegens een op het kasteel Beaumont gepleegden diefstal. Hij was voorloopig te Kedon gekerkerd onder de beschuldiging van een anderen diefstal welken hij op het kasteel \llerac zou gepleegd hebben. In dezelfde gevangenis bevond zich met hem een andere boosdoener wiens leven en naam een raadsel zijn deze was gevangen genomen in ge zelschap met eene vrouw, bthoorende tot eene achtingwaardige familie van welke zelfs verschei dene leden in het leger bij de regterlijke magt en in andere burgerlijke betrekkingen zeer hooge posten bekleeden. De geregtelijke procedures tegen dezen nog zeer jeugdigen persoon die reeds zes malen veroordeeld is toonen aan dat hij achter- volgens de namen heeft aangenomen van Mercier, BarhettePhilidor en Salvado. Onder laatstge noemden naam woonde hij te Redon hij gaf zich voor een te Valencia geboren Spanjaard uit. In 1851 tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld was het hem gelukt, uit de gevangenis van Redon te ontsnappen", doch, dank zij der ijverige naspo ringen van den substituutwerd hij in eene stad van zuidelijk Frankrijk ontdekt en naar Redon teruggevoerd waar hij nog slechts weinige dagen was opgesloten. Den 15deu November hadden Danard en Salvado te zam^'z op de binnenplaats der gevangenis ge- wandel |d/Op het oogenblik dat zij naar de slaapzi zouden terugkeerensprong Danard van dtPMwezigheid des wachters gebruik makende, ïaar den draad van de schel welke overging. Eekere vrouw niet name Olivierdie zich aan le gevangenis bevindt en belast is met het openen Ier deur nam de sleulels in de meening dat emand buiten de gevangenis gescheld had doch Canard en Salvado wjerpen zicli oniniddelijk op ïaar, om baar de sleutels te ontrukken. Hoewel in moedigen weerstand biedende was zij echter iet bestand tegen de vereenigde pogingen van wee mannen, wier krochten nog door het uitzigt p eeue spoedige bevrijding verdubbeld werden zij maakten zich van de sleutels meestersloten de vrouw op in eene kamer waarvan de deur niet van binnen konde geopend worden, en open den, zonder eenigen hinderpaal te ontmoeten, de deur welke den toegang tot de straat verschaft; eenmaal daar gekomen zijnde wierpen zij de sleutels weg en namen de vlugt. Het was toen vijf ure des avonds. Marseille, 27 Nov. Heden is de Egyptus tan Konstantinopel alhier binnen gekomen, en heeft berigten aangebragt loopende tot 17 dezer. De vereenigde Fransche en Brilsche vloten lagen nog voor Konstantinopel en maakten geene toebereid selen hoegenaamd, om de Zwarte Zee binnen te zeilen. De Oostenrijksche en Pruisische gezanten, de Heer v. Bi tick eu v. Wildenbruch. zijn terug geroepen; hunne opvolgers zijn nog onbekend. Men wilde weteo, dat de Heer v. Biück te Weenen wederom in het kabinet zou treden. De nieuwe Fransche gezant, generaal Baraguay d' Hilliers. was te Konstantinopel aangekomen. De tweede afdee- ling van de Turksche vloot was de Zwarte Zee binnengevaren. De Russen hebben vijf aanvallen op het fort Chefkatil gedaan, die allen waren afgeslagen. Een Russisch stoomschip, hetwelk aan de belegeraars versterking aanbragt, is voor, Chefkatil gestrand. Er bevonden zich 1500 man aanboord. De Turken hebben een uitval gedaan en allen, die niet in de golven waren omgekomen, gevangen gemaakt. De Porte heeft voorschotten bekomen op de Egyptische schatting. De wisselkoers was te Kon stantinopel zeer gerezen. Te Odessa liggen 400 schepen welke graan laden. Meer dan twee jaren geleden is een Fransch luchtreiziger de Hr. Arban uit Barcelona opge stegen doch niet teruggekeerd weshalve men dacht dat hij in zee gevallen en omgekomen was. Een hier ontvangen brief uit Alicante meldt thans, dat hij met zijn luchtbol naar Afrika is overge waaid waar hij door de inlanders gevangen geno men en tot slavernij gedoemd werd en dat het hem eerst onlangs is gelukt te ontsnappen. De Engelsche admiraliteit heeft eene over eenkomst gesloten met onderscheidene handelaars van Malta, tot levering ven leeftogt aan de En gelsche vloot iu de Zwarte Zee tot aan Odessa en Trebizonde voor den tijd, dat de vloot in die wateren zoude blijven. Berlijn, 25 Nov, Het gerucht, dat van Rus sische zijde hier officiéél is aangevraagd, of, bij geval van een opstand in Polen de Pruisische regering het koningrijk met zijne troepen be/.etleo en den opstand onderdrukken wil, opdat Rusland elders de handen vrij houdt, is van allen grond ontbloot. Berlijn, 28 Nov. Heden middag ten 12 ure heeft door den minister-president, namens den koning, de opening der zitting van de kamers plaatsgehad. Het eerste gedeelte der openingsrede handelt alleen over binnenlandsche aangelegenheden; daarbij wordt onder anderen gesproken over de duurte der levens- middelon en de kwestie, om onder deze omstan digheden het vrije handelsverkeer in stand te houden. Aan het einde der aanspraak, zegt de minister-pre sidentdat de kamers hare werkzaamheden op een tijdpunt beginnen waar men de bezorgdheid koes tert dat de tot dus ver in stand gehoudene Eu- ropesche trede door de verwikkelingen in den Letant gestoord zou kunnen worden. De regering wil en kan niet verhelen dat deze bezorgdheid op daad zaken berust, doch ziet met tertrouwen op de toekomst. Pruissen steunt op zijne eigene kracht en is zich dezelve bewust. Gelijk tot nu toe zal de regering ook verder naar alle zijden zijne ijverige pogingen aanwenden, om de zaak des vredes te bevorderen en tot gematigdheid aan te manen in deze kwestie welke zulke gewigtige gevolgen kan hebbeuhet zal te dien einde hare onafhankelijke en onpartijdige stem doen hooren. Welke wending de gebeurtenissen ook nemen mogtenzal de Koning steeds gedachtig zijn, dat hij door de Voorzienig heid is geplaatst aan het hoofd eener natie, welke zich onderscheidt door vaderlandsliefde en eensge zindheid en zijne regering zal bij alles, wat zij geroepen zal worden te ondernemen hel behartigen van het ware belang des lands, hetwelk van dat der kroon onafhankelijk is, tot uitsluitend riglsnoer zijner handelingen aannemen. u. Brussel27 Nov. Te Gent is overleden, Mevr. de weduwe Claas Decocqnalatende een fortuin van verscheidece millioenen. Aan iedere harer vier dienstmaagden laat zij 100,000 frs. na aan ieder werkman harer katoenlabriek 400 fr. rente (er zijn er 4 a 500) de fabriek zelve aan een der meester knechtsal het materieel, machine, weefstoelea enz. aan een cndermeesterknechts haar woonhuis aan eene nicht en het overige van haar vermogen aan zekeren Heer Coppee die haar in het geheel niet verwant is. Voor eenige dageo bragt een boer uit den omtrek van Charleroi een brief op den post maar bleef daarna nog een geruimen tijd onbewegelijk staan. De schildwachtzich verwonderende over dit blijven vroeg hem Waarom staal gij daar reeds sedert een paar uren Ik wacht op het ant woord was de naive repliek. Te Bergen in Henegouwen heeft het giste ren zwaar gesneeuwd. Mcppel, 23 Nov. Hoe sommige lieden in den legenwoordigen duren tijd aan den kost weten te komen, daartoe kan Jt volgende staaltje atrekkeo. Zekere inejufvrouw, zoo men zegt van Amsterdam, nam voor eenige dagen alhier haar intrek iu 't lo gement van 0. O.; den logementhouder een wijl tyds bekend makende, dat haar eene vrij aanzien lijke erfenis was te beurt gevallen, en zie, wie lo geert niet gaarne zoo iemand, voor wie zeker notaris alhier belast was om zaken te administreren, en bij wien zij nil de gelden, die eenige duizende guldens bedroegen, kwam halen. De zaken evenwel, omtrent deze aan haar on verwacht te beurt gevallen erfenis, schenen nog wel niet geheel in orde te zijn, althans zij bleef onderscheidene, dagen alhier bij den niets kwaads vermoedenden logementhouder logeren, altijd nog wachtende op den definilieven uitslag der erfenis. Echter na verloop van een 10 k 12 tal dagen heeft ze 't logement op eens verlaten en is thans nog niet wedergekeerd} of ze de erfenis ontvangen en medegenomen heeft, weten wij niet, maar dit we ten wij wel, dat de logementhouder bij voortdu ring ongaarne zulke regt onbeleefde gasten logeert. Volgens narigt, heeft ze haren weg van hier naar Steenwijk vervolgd, of ze daar of elders ook weder dezelfde rol zal spelen, om zich eenige dageu den kost le verschaffen, zulks moet de ondervin ding nu nog leeren. Ten platte lande alhier valt zoodanige opligterij meermalen voor. Men moet weten, dat aldaar 't ge bruik bestaat, dat, als er ietnar.d komt te over lijden, daar de bureo verpligt zijn om de familie van den overledene, die somtijds in zeer ver afge legene plaatsen woont, daarmede bekend te maken; hiervan nu maakt de kwaadwillige wel eens een slechte practijk; hij reist namelijk van plaats tot plaats deze of gene familie bijlangs, om die ran 't overlijden van een lamilie-lid kennis te geven, zonder dat er echter iemand der bedoelde familie is overleden noch ziek geweest, enkel, orn maar eenige dagen aan den jtost en aan fooitjes te komen, waarmede, zoo ook al 't gebruik medebrengt, zij meestal zeer goed worden begiftigd. Verleden week is alhier een bijna 9jarig zoontje van J. t, W. overleden, waaromtrent weldra treu rige geruchten in omloop kwamen, namelijk, dat de huishoudster van W. dit kind op verschillende wijze dermate zou mishandeld en geplaagd hebben, dal zulks den dood ten gevolge had gehad, welke geruchten ook eindelijk ter ooren kwamen aan de regering, die daarop 't lijk door twee geneeskundi gen, in 't bijzijn der policie heeft laten onderzoe ken, hetwelk tot geen bevestigend resultaat als zoodanig heeft geleid; wel was 't kind zeer ver magerd en als geheel uitgeteerd, hetwelk, zoo 't ge rucht wilde, ten gevolge was van de zeer verre gaande mishandelingen, bestaande in het onthou den van 't noodige voedsel en het toedeelen van menigvuldige ligchamelijke straffen, genoamd gerucht dienaangaande duurde iotusschen steeds voort, de een wist er dil, een ander weder dat van, zoodat er dan in den loop dezer week op nieuw een nader onderzoek der onderwerpelijke zaak is ingesteld, zijnde tot dit einde al de buren omtrent deze af schuwelijke handelingen gehoord, die meest allen een getuigenis hebben afgelegd, dat zeer in 't na deel en van dien aard is, dat er thans reeds, naar men verneemt, proces-verbaal is opgemaakt tegen deze vrouw, die zich gisteren avond mek haar huisbaas W. in 't huwelijk heeft begeven, niette genstaande al de ten haren opzigte gerezene moeije- lijkheden. Hcerdo23 Nov. Heden werd alhier eene boerenplaats de Schutterij genaamd en gelegen aan den veldkantpubliek verkocht voor de aan zienlijke som vao f 17000. Dit zelfde erf is juist voor tien jaren door den laatsten eigenaar aange kocht voor f 5000. §teenwyk, 26 Nov. Men berigt ons uit Sneek, dat onlangs een koopman, aldaar wonende, van de Leeuwarder markt tegen den avond huiswaarts keerende, met chais en paardop den weg eene dame voorbij reed, die een klein pakje met een parapluie bij zich hadzij vroeg om een eind- weegs te mogen inederijden hetgeen haar werd toegestaandoch de dame eene hand gevende, om haar in het rijtuig te helpen, merkte de koopman, dat die hand buitengemeen groot en hard was waardoor hij eenige achterdocht kreeg, venneenende, dat het een manspersoon was. Gaarne van dien reisgenoot ontslagen willende rijn, haalde de koop man zijn zakdoek uit den zak en stiet daarbij, zoo het scheen bij toeval, den hoed van het hoofd. Hij vroeg de dame, doordien zijn paard eenigzins wild was, den hoed op te rapen, doch naauwelijks was de gewaande dame afgestegen, of de koopman reed zoo hard mogelijk voort. Eenige minuten voort gereden zijnde, ontmoette hij een man, die hem vroeg: of hij ook eeue jufvrouw met een pakje en een parapluie voorbij was gereden? waarop hij ant woordde: ja, die komt daar aan. Te Sneek ge arriveerd zijnde, gaf hij van het voorval kennis aan de policie, welke het pakje van de gewaande dame, dat in het rijtuig gebleven was, opende, en bevonden werd, niets anders to bevatten, dan eenige moordtuigen en een stuk touw. 's Hertogenboseh, 26 Nov. De sedert 14 dageu aanhoudende windstilte veroorzaakt een wer kelijk gebrek aan brood in de naburige sleden en in de omstreken der stad, waar niet, dan wind molens gevonden worden. Zo» is nog eergisteren een man hier aangekomen, welke verklaarde, in een dorp van het Mjas eo Waalsche geen brood voor zijn geld le hebben kunnen bekomen en vao daar hongerig is moeten vertrekken, en ware het niet, dat de stoomgraanmolen van de Heeren Ter winst en Ekels eo C.° alhier onophoudelijk, zoowel bij dag als des nacht?, voor deze stad, alsmede voor de buitensteden en gemeenten in werking was, dan zou er volslagen gebrek zijn. Nog gisteren vei trok ken van hier naar Z,-Bommel twee wagen?, ge laden met 42 mudden meel, op dien molen ge malen: nog een aantal partijen zijn voorhanden, waarvan de maling met ongeduld wordt gewacht. 's Gravenhage, 26 N<»v. Wij vinden in een buiteiilaiuhch dagnlad een brief, die het volgende middel aanwijst, om den korenworm, die dikwijls zeer veel nadeel op de graanzolders veroorzaakt, uit te roeijen: «Terwijl ik een mijner zolders bezocht, vond ik een appel, waarop zich onder-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1853 | | pagina 1