1 No. 11)19. löe. Jaarg. Donderdag, November 1853. den klaauw kent men den Leeuw. Küeuwstijcf&ngen. NIEUWSBODE BEEN ABONNEERT ZICH; /n Nederland, bij den Uilgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. !u Noord-AmcriUa, bij 3. QUINTUS, tc Albany. ABONNEIKENTS-PRÏJS t VOOR BEIDE UITGAVE». Voor 3 maanden. 1.3G, Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT On Maoudag en Donderdag, ADVERT EN TIEN 10 Geul vooi ellleu regel. Zegelregt voor iedere p-Gatsiag 35 eëuts. De rnzendio» der Adv^ileulien Kan geschieden let fciaauda» en Woensdag, voormiddag 11 uie. BUREAU: Zietiktee Hoek vau de Seimithave»Lett. 3, No. 04 Brieven ea ingezonden Stukken Franco. Aan Dit spreekwoord, 7,00 waarals oud, \itidl ovcrdraglelijk dagelijks te veel be- wijzen, clan dat wij het ttoodig achten hierover in heioog te treden. Welke kracht, welke woede het wonddier ook moge ten toon spreiden, wanneer de koning van het woud zich doet hooren en gelden, men herkent hein aan zijnen vreesselijken klaauw, en al het overig gediert sluipt vreesachtig naar zijn hol en krocht terug. Zoo kenmerkt zich de mcnsch in de grondtrekken van zijn karakter, gevoelens en denk wijze, wanneer dezelve door tegen overgestelde bestreden en aangevallen wor den vooral dan. als onder die bestrijders de klaauw van een' Leeuw wordt herkend. Men gevoelt al aanstonds, ja wel zijne zwakheid tegenover hein, doch het over- htiorsehond beginsel, de spil, waarbij alles op hem draait, hij kan hel niet verbergen, in welke hogten bij zich ooi, 111 andere opzigten dagelijks wringt, komt voor den dag. Ook de tegenwoordige dagen vertellen de waar- en juistheid dier opmerking. Het volk. het uitgemergeld, verarmd volk wordt buitengewoon zwaar gedrukt. Geen redelijk wezen onder hetzelve, die het niet onweèr- liouden erkent. Men moet naar middelen van leniging uitzien, wil men rampen voor komen, die hel Land in liet algemeen, de rijken in liet bijzonder zouden kunnen treffen. Welnu, negen mannen treden op, en, niettegenstaande de hooge Regel ing heeft verklaard, niets meer te kunnen of z 11 Heil doen, om den gr.ooten algcmeencn druk le verliglen of weg le nemen hebben zij tneusclieljjklieid en moeds genoeg, den volke aan te kondigen, dat limine lasten wel degelijk kunnen verminderd worden, ja. dat de schatkist overvloedig middelen bezit, om dezelve voor een groot doel er van te ont heffen. Rond en open treden die mannen onder hel oog der Regering, en vragen voor het arme volk ophef van de lasten, waar- ouder zij gebukt gaan en kwijnen Men kant die leeuwen aan hunne klaauwen. Geen wonder, dal een Panische schrik liet hart vap vele laauwhartigen en eigen- baligen overmeestert, en het denkbeeld post vat, dat, als minderen worden ontlast, de rijken meer belast zullen worden. Geen wonder, dat men de goede bedoelingen der ontwerpers op laaghartige wijze miskent, niet alleen, maar hen als straatjongens uit jouwt. Ook hier kent men den leeuw aan zijn' klaauw. Daarom echter versaagt het negenman schap niet en acht zulke aanvallen te regt als het gekel' van een schoothondje, dat zelfs lieni niet durft naderen, veel minder bijten, dien het aauhlalt. Het ontwerp wordt met vertrouwen aangeboden, omdat het steunt op hechte, onbetwistbaregrondslagen; omdat liet berust op cijfers, welke de Regering zelve aan het volk openbaar gemaakt heeft. Het wordt ingediend en ter behandeling overweging en tegenspraak aangeboden. Geen wonder, dat het heilige bestrijders en kampioenen vindt, die er al dadelijk-mon sterachtige. schrikbeelden in herkennen. De Heeren van der Brugghcn en Groen van Prinsteren zijn de eerste kampioenen. Zij beweren, dat liet voorstel ontijdig populair is, en zij het afkeuren we gens de politieke strekkingzij keuren liet en daarom af niet alleen maar willen het niet eens in overweging genomen hebben omdat, zoo zij zeggenhij de ontwerpers de gezindheid eu het plan bestaat, om langs dien weg tot eene wet van income-taxe te gerakenen een income-taxe is bij hen een gapende afgrond. Alles, wat daartoe leidt, moet zorgvuldig vermeden en zeils de eerste stap daartoe belet worden. Al weder: aan den klaanw kent men den Leeuw. Engeland heelt dan al vrij lang langs dien gapenden afgrond gedarteldeu Belgie houdt het er mede sedert eenigen tijd zóó goed op uit, zoodanigen af- dat wel ieder weuscht, voor grond 7.00 veel goedkooper brood en vleesch te kunnen eten, dun hier aan do vrucht bare rivieren waar men het noodige tot levens-onderhoud niet kan verkrijgen. Hoe! wordt de Heer Groen beducht, dat hij een vlokje van zijn effectenkleed aan de minder bedeelden zal moeten ten offer brengen? Hoe, de kampioen voor kerk en godsdienst, vreest hij de opvolging der les des grooleu Meesters: indien uw broeder naakt is en koude lijdt, geef hem uwen mantel? Trouwens, ook hier geldt welligt iiet spreekwoord: Vele mijlen Tussclieu doen Het denkbeeld der negen mannen is toch geen hersenschim, noch uil d: lucht gegre pen. De Regering zelve heeft het kort geleden, als een krachtig, zeker werkend hulp- eu redmiddel aan de Tweede Kamer aangeboden en gewild dat er een income- taxe 7.011 daargesleld worden, en heeft daar toe de grondigste argumenten aangevoerd, die afgestuit zijn waarop? op de be ginselen van de zoodanigenals de lieer Groen er een is. Maar, wie 7,011 hebben durven denken, leggen en zeggen. dat eeuig Volksvertegenwoordiger zoo onbe schaamd zou durven wezen, om een wets voordragt lot verligling van 's volks druk eu jammer daarom af lo keuren, omdat die voordragt populair is. Van wien ontleent de man, die dat durfde zeggen, zijn man daat, om in de kamer te verschijnen? Is het niet van het Polk, en verdiende dan 7.00 iemand niet der openbare afkeuring ten prijs gegeven te wordcudie zóó de belan gen zijner committenten met voelen durft treden en dat, terwijl de ontwerpers luide verkondigen, dat zij den druk der belas tingschuldigen wenschen te verminderen bij den in de schatkist voorhanden zijnden overvloed Zietzoo wordt het blijkbaardat de rijken en aanzienlijken, wanneer liet den levenslust geldt van den minderen stand, dool' is niet alleen voor zijne billijke eischen, maar dezelve zelfs dau tegenstreeft, wanneer regtschapen mannen zich hunne zaak aan- trekken. Ziet, zoo toonen zij, dat zij eiken minderen beschouwen en bejegenen als hun lastdier, geschikt en geschapen, om hen te dienen en te verligten. Wee over hen, die de goede bedoelingen voor den Burger nijverheids- en arbeidsslarid op zoo laag hartige wijze en met zulke drogredenen, als hunne organen uittrompetten, in den weg staan! fleu treffe «Ie welverdiende straf, als het' Volk, moedeloos en twijfelmoedig, er toe mogt komen met geweld te eischen, wat nu voor heil langs grondwettige wegen eu door gegronde redeneringen gevraagd wordt. Ervaren zij ook dan. dat men den getergden Leeuw aan zijne klaauwen kent. ILcmdlezi 18 Nov. Dezer dagen heeft eene geneeskundige commissie uitspraak moeten doen over de deugdelijkheid van 58 monsters sigaren van welke niet meer dan 3 bleken werk el ij ken tabak te bevatten de overige waren gefabriceerd uit gedroogde aardappelschillen hooi afval van tabak aanveegsel enz. Frankfort18 Nov. Er hebben thans aan zienlijke granen-toevoeren in de Westelijke en Zuidelijke Duitsche staten rijn-opwaarts plaats. Op de markten van Bcijeren Wurtemberg en Ba den wordt reeds eene daling in den prijs waar genomen. 25woEIe, 18 Nov. Wij deelen hieronder liet adres aan de Tweede Kamer, w,aarvan wij in ons vorig Nr. melding maakten en dat reeds door een aanzienlijk getal kiesgeregtigden is geteekend aan onze lezers mede. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, de Qndergcteckenden kiesbevoegde Ingezetenen van Zwolle dat zij met groote vohioening kennis genomen hebben van het voorstel van den Heer DE MAN en acht leden der Kamertot afschaffing van het Tonnengeld, de Accijns op het geslagt en tot den vrijen invoer van levend^ have; dat zij in de afschaffing van het tonnengeld eene gewiglige schrede zien tot meerdere vrijheid van handel en scheepvaart, die de groote bron van onzen inlandschen bloei uitmaken, en die door deze ton nengelden gevoelig gedrukt worden; dat een vrije veehandel behalve dat deze in het belang van den hinneniandsehen verbruiker is, naai' hun oordeel eene weldaad voor de grensdis tricten zoude zijn die reeds in zouveel opzigten door het onvrije territoir gedrukt worden dat de accijns op het geslagt thans een lokaas voor den uitvoer naar Engeland is, waar men die accijns niet heefttot groot ongerief van de bin- nenlandsche verbruikers die bij de duurte van alle andere levensmiddelen zich n»eer en meer van alle gebruik van vleesch moeten onthouden dal deze belasting, meer dan eenige andere tot vexntien en hatelijke huiszoekingen aanleiding geeft, en daarom met grooten weerzin gedragen wordt dat de natiena al de beproevingen die zij heeft doorgestaan na al de verbazende geldelijke offers, die zij gebragt beeft, inag vorderen, dat wanneer de toestand der schatkist gedoogt gelijk voldoende door de voorstellers is aangetoond, dat eene belasting die zoo hatelijk geworden is als de accijns op het geslagt wordt opgeheven die opheffing plaats Itebbe; redenen waarom adressanten U mijne Heeren met de dringende bedenaderen dat het U moge behagen het bovengemeld voorstel van den Heer DE MAN en de acht overige Leden tot irel le helpen xerhejj'en. Hetwelk doende Mcppeï, 20 Nov. Door 's rijksambtenaren is dezer dagen eene koe benaderd van den heer E.G. alhier. De koe, die door genoemden heer was aangegeven voor de waarde van f 120. kon hij van de ambtenaren terug bekomen voor f 150; doch zulks niet verkiezende, zoo moesten de amb tenaren de koe behouden, en doordien zij hier geene koopers konden erlangen, zonden zij daar mede jl. Maandag iemand naar de weekmarkt te Steenwijk; doch daar komende, klonk het o«»k daar van mond tot mond: «het is eene benaderde koe, wilt gij die koopen?" Het gevolg hiervan was, dat niemand de. koe wilde koopen; eindelijk even- we! deed zich een kooper op, echter onder voor waarde, dat men hem de koe op zekere pU-als, ver buiten de stad, moest bezorgen, ten einde bet Verwijt der menigte te ontwijken, dat hij zoodanige koe, die niemand wilde hebben, kocht; zoo gezegd, zoo gedaan; de verkooper, niet weinig verblijd, toog met zijne koe naar de aangeduide plaats en zat er van uur tot uur met ongeduld te wachten, doch wie niet kwam, was de gewaande kooper. Ein delijk bemerkende, dat hij door een snuggere Over ijssel smn n duchtig was gefopt, begaf hij zich weder naar Steenwijk, om ruet de onverkochte koe. zijn weg naar hier te kunnen vervolgen. Men vernoemt, dat de ambtenaren sedert geene poging weder heb ben aangewend, om deze koe te verkoopen, maar haar voor eigen rekening hebben geslagt en gehouden, Maastricht 18 Nov. In den nacht van 1G op 17 dezer zijn, in eene woning, gelegen onder de gemeente Valkenburg vier gewapende personen ingeklommen die de bewoners met den dood bedreigden zoo zij geene aanwijzing doden van het voorhanden geld en geldswaarde. De man des huizes, met behulp van zijne vrouw en drie kin deren, stelden zich kloekmoedig le weer, en rie pen uit al hunne magt om hulp. Dit laatste scheen ecliter overbodig, want toen er hulp kwam opdagen vond men twee der boosdoeners in de magt der huisgenooten en wel zoo gewond en geboeid dat er geene mogelijkheid tot on I komen meer bestond. De twee overige den kwaden uit slag bespeurd hebbende, hadden zich door de vlugt gered. De twee aangehoudenen werden in bewaring gesteld bij de brigade maréchaussée te Valkenburg, en van daar naar deze stad gevankelijk overgebragt, benevens nog één der twee, die gevlugt Waren die gisteren bereids is aangehouden. De vierde is ook bij name bekend. Een van het complot ge naamd Priekaerts, is pas ontslagen van eéne 8 j-arige gevangenisstraf. Allen staan ongunstig gesig naleerd en belmoren te huis óp de Boerlevheide. 's CiravcBihagc 19 Nov. Voor het prov. geregtshol in Zmu-Hjlland kamer van strafzaken, is op li en 12 dezer-behandeld eene zeer omsjag- tige en ingewikkelde zaak waarbij het gold de teregtstelling van zeven personen meest allen woonachtig te Usselmonde en beschuldigd de drie eersten van diefstal van vlas jegens hunnen mees ter den heer van der V., vlasboer te IJsselmoncle. en de vier laalsten aan medepligtigbepj door liet des bewust helen van het gestolene. in dit ge ding heeft zich do zeldzame omstandigheid voor gedaan dat niet de eigenaar van het ontvreemd", maar een ander, later als geinige gehoorde, aan gifte bij den burgemeester zijner gemeente heelt gedaan welke persoon' was teleurgesteld in zijne pogingen tot aankoop van vlas terwijl de meesier, ook iia de ontdekking vau hel gebeurde, dé diie eerste beschuldigden uit medelijden in zijne, diépst had geh uiden tol den dag hunner arrestatie. 32 g-tuigen zijn in deze zaak gehoord. De adv.-gen. G fken heeft de beschuldiging tegen zes der be schuldigden volgehouden en tegen sommigen cri minele, legen anderen correctionele straffen geeischt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1853 | | pagina 1