No. 1017. 10e. Jaarg. Donderdag, 17 November '1855. Nieuwstijdingen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MEN ABONNEERT ZICHó Ia Nederland, brj den Uitgever. Bij ille Boekhandelaren en Posldirecteuren. In Noord-Ainerika, brj J. QUINTUS, te Albany, ABONNEMENTS-PRIJS t VOOR BEIDE UITGAVE». Voor 3 maanden1.30, Franco j»er post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amcrika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERT ENTIEN 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Adv^rtenliën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zieiïktee, Hoek van de Schuithaven, Lett. B, No. 94 Brieven en Ingezonden Stukken Franco. Zie hier het manifest des Keizers. Bij de gratie. Gods, Wij Nicolaas I, keizer en allecnheerscher aller Kussen enz., enz., enz. Doen te weten: Bij Ons Manifest van den 14 Junij van het tegenwoordig jaar hebben Wij aan onze getrouwe en zeer beminde onderdanen de beweegredenen doen kennen welke Ons in de noodzakelijkheid gebragt hebben van de Otlomanische Porte on schendbare waarborgen ten behoeve der heilige regten van de reglzinnige Kerk te eischen. Wij hebben hun evenzeer kenbaar gemaakt dat al Onze pogingen om de Porte door overre ding langs den minnelijken weg tot gevoelens van billijkheid en tot do getrouwe naleving der verdra gen terug te brengen vruchteloos waren geble ven en dat Wij het bij gevolg onvermijdelijk hebben geoordeeld; Onze krijgsbenden in de Doneu vorstendommen te doen binnenrukken. Maar terwijl Wij dezen maatregel namen behielden Wij nog de hoop dat de Porte haar ongelijk zou erkennen eo besluiten zou regt aan Onze billijke vorderingen te doen wedervaren. Onze verwachting is teleurgesteld. Vergeefs hebben zelfs de voornaamste mogend heden van Europa, getracht door hare vermaningen de blinde stijfzinnigheid der Oltomanische regering te verwrikken. Door eene oorlogs-verklaring door eene proclamatievervuld van de logenachtigste beschuldigingen tegen Ruslandheeft zij geant woord op de vredelievende pogingen van Europa, even als op onze langmoedigheid. Eindelijk heeft de Porte, na de omwentelingzuchtigen van alle landen in haar leger opgenomen te hebben de vijandelijkheden aan den oever van den Donau aan gevangen. Rusland is ten strijde uitgedaagd er blijft hetzelve dus niets anders over dan met vertrouwen op God de toevlugt tot de wapenen te nemen, om do Oltomanische regering te dwin gende verdragen te eerbiedigen en om herstel te erlangen voor de belcedigingen waardoor zij Onze meest gematigde eischen en Onze regtinatigc bezorgdheid tot bescherming van het reglzinnig geloof in het Oosten beantwoord hpefteen gelooi, dat ook het Russische volk belijdt. Wij houden er Ons inniglijk van overtuigd dat Onze getrouwe onderdanen zich met Ons in de innige gebeden tot den Allerhoogste zullen ver eenigenopdat Zijne hand Onze wapenen zegenen in de heilige en regtvaardige zaak welke ten alle tijde bij Onze vrome voorvaderen vurige ver dedigers heeft gevonden. Gegeven te Carscoleselo den 20 der maand October van het jaar des Heeren 1853 en van ónze regering het acht en twintigste. [gel.) Nicolaas. De indruk van het manifest van den Keizer van Rusland wordt eenigzins getemperd, door eene circulaire van den Heer v, Nesselrode, waarin deze Russische kanselier aan de buitcnlandschc agenten van dat rijk op nieuw betoogt, dat het Russische bewind geene veroveringen betoogt en door vrede lievende bedoelingen geleid wordttevens echter wordt daarbij verklaard, dat de Czaar geen enkelen zijner eischen terug neemt en de vorstendommen niet zal verlaten, dan na bevrediging erlangd te hebben. Er worden overigens geene nieuwe berigtcn van het tooneel des oorlogs medegedeeld. Alles bepaalt zich nog tot herkaauwingen van de berigten over de gevechten bij Oltenitza. Alleen meldt eene te Londen ontvangen telegrafische depêche de verove ring van de stad Tscherkedy, in Azie, door de Turken, terwijl de Patrie berigl, dal het Engeische eskader te Therapia en het Fransche te Rujukduré zonde gaan ankeren. Volgens een gerucht, dat te Parijs in omloop was, zouden de mogendheden op nieuw voorstellen tot eene schikking doen, zoodra een ernstig ge vecht tusschen de Turken en Russen zoude plaats gehad hebben. Aan het berigt aangaande een Europeesch congres te Londen, hechtte men gee nerlei geloof. Kukarest9 Nov. smiddagsSedert 3 uren hoort men hier het kanongebulder uit het hoofd kwartier te Rudeschti waar de Russen 35,000 man geconcentreerd hebben. ('s avonds.) Het kanongebulder duurt voort. Londen10 Nov. De Zuid-Afrikaan, kaapsch dagblad deelt het volgende extract uit eenen privaten brief, gedagteekend Richmond 31 Aug. 1853, mede: «Verleden Dingsdag, den 30, 's avonds te 7 uur, was ons geheele dorp in de uiterste verwarring en onsteltenis. Een der kruid- magazijnen behoorende aan zekeren heer Caro en waarin zich omtrent 1400 pond kruid bevond, sprong in de' lucht. De schok was gelijk eene aardbeving; geen steen is er gebleven, in vele huizen vlogen de dubbel gesloten deuren open alhoewel liet magazijn ruim 1*200 schreden van het naaste huis in het dorp stond. Drie Engel- scher» die verdacht gehouden worden liet maga zijn aangestoken te hebbenzijn in hechtenis genomen." Wat de feiten van den oorlog betreffende Turken zijn op vijf pnnten den Donau overgetrok ken en beheerschen den stroom van Widdin tot Silistria. Hunne magt aan den linkeroever der rivier wordt op 4-0,000 man geschat. Omer-pacha dcet thans in allerijl versterkingen oprukken. No pens de houding der Russen is men het niet eens. Volgens sommigen is hunne acbterwaartsche bewe ging een gevolg van wezenlijke minderheid, door ziekten a's anderzins; volgens anderen is die eene krijgslist om de Turken dieper in het land te lokken waar de hoofdmagt der Russen in eene linie van Rrajowa tot Bucharest staat. In Engeland is het ministerie, zoo het schijnt, nog onzeker en verdeeld, wat bepaaldelijk te doen. De partij van Lord Palmerston blijft duidelijk tegen Rusland gekeerd die van Lord Aberdeen geeft de hoop op de zege der diplomatie nog niet op en die minister heeft dezer dagen bij eene openbare gelegenheid verklaard dat de tegenwoordige tijd meer dan ooit behoefte aan vrede had dat oorlog wel niet onmogelijk wasdoch dat hij voor zich er nimmer de toestemming aan zou geven dan in het uiterste geval als de noodzakelijkheid er wel van bewezen was en alle middelen tot schik king waren uitgeput. Welligtdat zwakke punten in het Noorden van Britsch-Indie die door Russischen invloed bedreigd worden het Engeische kabinet bijzonder behoed zaam maken. liOttdeHBj 11 Nov. De Morning Chronicle deelt de volgende depêche uit Konstantinopel dd. 3 Nov. mede: Do Turken hebben Tchcrkcdy in Azie be- magtigd. Gisteren kwamen vijf Russische krijgs gevangenen hier aan. Twee Engelsc.be en twee Fransche linieschepen, benevens 8 stoombooten, liggen in den Bosphorus geankerd. Bij Widdin zijn 25,000 Turken den Donau overgetrokken. Parijs, 11 Nov. Men verzekert, dat de Heer A. Berlin, hoofdredacteur van het J. des Débats van hoogerhand is uitgencodigd, om uit de brieven van zijn correspondent in Turkije, den Heer Xavicr Raimond, weg te laten, al wat ten nadeelevaude Turken luidt. Het is thans stellig, dat te Toulon en Metz twee legerkampen zullen worden opgerigt. Parijs, 14 November. Bij liet gevecht bij Oltenitza hadden 9000 Turken het quarantaine gebouw en eene oude redoute bezet van waar zij de Russen met bommen en kogels beschoten in het naburige dorp waar de generaal Danuenberg zijne operatiën bestuurde. Het verlies der Russen wordt geschat op 1200 dooden en gewonden vele Rus sische kolonels en de meeste majoors zijn gedood of gekwetst. De wonden zijn te gevaarlijker om dat de Turken met kegelvormige kogels schoten. Prins Gortschakoff zou de Turken op den 5deri November te Oltenitza aanvallen met 24,000 man. Zwttsersche (ürenzen, 10 Nov. De radikale bladen uilen de vrees, dat er rustverstoringen op handen zijn in het kanton Freiburgmen bespeurt een verdacht heen- en weerreizen van geestelijken, even als zulks kort voor de jongste poging tot opstand plaats had; zelfs de uit Zwitserland ver bannen overste Perrier, moet zich weder op Zwit- sersch grondgebied bevinden en moet zelfs in Frei burg gezien zijn, en twee andere verbannene op standelingen zijn in dat kanton aangekomen. Na tuurlijk vereischen deze berigten nog nadere bevestiging. Maastricht, 11 Nov. Voor het Provinciaal Geregtshof in Limburg werd beden behandeld bet hooger beroep tegen een vonnis van vrijspraak der Arrondissements-Regtbank te Roermond, in zake van den Heer P. Chr. Hafmans, wethouder der gemeente Grahbenvorst, aangeklaagd van het boos- aardiglijk aanranden der wetten en wettelijke ver ordeningen, en het aansporen tot ongehoorzaamheid aan dezelve, misdrijfvoorzien hij art. 3 der wet van 1 Junij 1830 waarbij eene straf van 6 maan den lot 3 jaren wordt bedreigd. De beklaagde had op 20 December 1852 io het openbaar voor gelezen een geschrift, waarin hij bekend maakte dat de rekening, door den ouden gemeente—ont vanger afgelegd, niet wettig was gearresteerd en dat men aan den nieuwen ontvanger, den zoon als opvolger van zijnen vader, niet behoefde te betalen, omdat hij onwettig fungeerde, als hebbende nog geen borg gesteld. Dit de debatten gebleken zijnde, dat inderdaad op het tijdstip van die bekendmaking geene wettige rekening door den afgetreden ge meente-ontvanger was gedaan en goedgekeurd, en dat ook de nieuwe ontvanger niet wettig in functie was, zoodat de behandeling van den beklaagden wethouder, als op de waarheid gegrond, geacht moest worden niet boosaardig te zijn gepleegd requireerde de proc.-generaal de vrijspraak van denzelve, met welk requisitoir zijn verdediger Mr. Swart, zich geheel en al vereenigd heeft na te hebben aangetoond, dat zijn cliënt allezins pligt- matig gehandeld heeft. Het hof zal over 8 dagen uitspraak doen. Rotterdam, 12 Nov. Heden avond omstreeks 10 ure heeft eene 72jarige vrouw in de Toren straat alhier, op eene vreeselijke wijze den dood gevonden. Op een stoel zittende, met eene stoof met vuur onder de voeten, schijnen hare kleede ren vlam te hebben gevat; zeker is het, dat de buren op het flikkeren van de vlammen kwamen toesnellen, de deur van het kamertje, waarin de oude vrouw woonde, open trapten, en haar bran dende op den grond vonden liggen. Men bood alle mogelijke hulp, doch de ongelukkige had zoo geweldig van het vuur geleden, dat zij, na nog een flaauw teeken van leven gegeven te hebben, onmiddellijk den geest gaf. Goes 14 Nov. Voorleden vrijdag is door den schultersi'iiod der dienstdoende scliutlcrij alhier uitspraak gedaan in de aaak van G. M. N. schutter. Ten processe bleek dat de beklaagde legen den ser geant E. had gezegd: smeerlap, blijf van mijn lijf of ik sla je de kolf van *t geweer in den nek." De auditeur vcrraecuende dat door die uitdrukking art. 54 der wet was overtredeu concludeerde dat de beklaagde zou wordeu weggezonden uit de schutterij, met verdere veroordeeliug in eene geldboete van/SO tot ƒ100, te betalen bij wege van jaarlijksche contributie, gedurende zijnen nog overigen diensttijd. De raad zicb niet met die conclusie vereenigende, over woog in supstantie, dat de gebezigde woorden niet daar. stelden verzet met woorden of daden tegen eenen supe rieur, doch gekwalificeerd moesten worden als gedrag te gen de ondergeschiktheid, waarlegen is voorzien by art. 58 van gemelde wet. En veroordeelde diensvolgens den beklaagden in eene geldboete van f 10. com expensis. Zlerikzce 15 Nov. Naar men verneemt heeft de vraag over het in overweging nemen van het bekende voorstel der 9 leden in de afdeelingen bijna geene tegenkanting ontmoet, en hebben vele leden zich hun oordeel over de zaak zelve geheel voorbehouden. Alleen werd hier en daar de be denking geopperd of niet de behandeling van het voorstel zelf de behaodellng der staatsbegrooting zou kunnen vertragen waartegen weder werd te kennen gegeven dat zulks het geval niet kon zjjn. Eene herziening der wet van 6 Maart 1852, tot regeling der jagt en visscherij is stellig voor genomen. Van de Commissarissen des konings en van de procureurs-generaal in de verschillende provinciën, is de mededeeling gevraagd hunner opmerkingen nopens de werking en de uitvoering der wet, ten einde ook de ondervinding dier ambtenaren voor de herziening in overweging te nemen. Die mede deeling is bijna van allen reeds ingekomen. De regering stelt zich dus voor de wijziging binnen een betrekkelijk kort tijdsbestek,en zeker gedurende de tegenwoordige zitting der staten- generaal bij een wets-ontwerp aan den koning aan te bieden. De Commissie door de Regering belast met het onderzoek naar de waarde der inenting als voorbehoedmiddel tegen de longziekte onder het rundvee, heeft de uitkomsten medegedeeld der eerste reeks van proeven door haar aan 's Rijks Vee artsenijschool genomen. Al de ingeente runderen, waarover dat verslag looptzijn sedert 1 Febr. dezes jaars tijdelijk afgestaan aan vier veebezilters nabij Utrecht, in wier stallen de longziekte heerschte. Zij werden bij voorkeur geplaatst öf naast longzieke dieren óf waar deze gestaan hadden, of gestorven waren. Alle zijn tot dusverre volmaakt gezond gebleven. Bionen kort zullen zij in de stal len der school worden teruggebragt, en daar op nieuw aan de besmetting worden blootgesteld. Door een rijks ambtenaar te Anlo is eene geheele en allereenvoudigste zamenstelling van ver voer- en gewone rijtuigen uitgevonden die aan goedkoopheid vele voordeelen verbindt. De wagens, naar die zamenstelling vervaardigd worden met de grootste gemakkelijkheid door zich zeiven be wogen of voortgedreven en loopen op straat- grind en zandwegen met de snelheid van een kwartier uurs in een uuren met eene kracht van zes tot acht paarden. De uitvinderde heer Ortleb, zegt deze uitvinding ook op den ploeg te zullen toe passen zoodat het ploegen daardoor niet alleen zonder paarden, maar ook aanmerkelijk sneller zal kunnen geschieden. Naar wij vernemen heeft de uitvinder reeds octrooi voor vijf jaren en vele be stellingen van particulieren ontvangen. Wij nemen uit de Gazette de Tribuneaux het volgende over. De gemeente Morlac, kanton Chêtelet, dep. van den Cher, is dezer dagen het tooneel geweest van eene misdaad, welke eene algemeeoe verslagenheid aldaar heeft te weeg gebragt. Zekere Gilbert Lucquct had een doodelijken haat opgevat tegen den heer Rebillat, welken hij beschuldigde van zich tegen zijn huwelijk met zijne schoondochter verzet te hebben. Zondag den 23 Oct., nadat eenige woorden tusschen hen gewisseld waren, had Lucqet zich naar zijne woning begeven, en loste uit een venster een geweerschot op den heer Rebillat, wien hij het kakebeen verbrijzelde; terwijl men den gekvvesten naar zijn huis droeg, sloot de aanvaller zich in zijne woning op. De brigadier der gendarmerie, van ChMelet, kwam ter plaatse, om naar de oorzaak van het geweerschot onderzoek te doen. Hij begaf zich met twee zijner manschappen naar de woning van Lucquet, en sommeerde dezen, om zich over te geven. De brigadier opende daarop de deur, en ontving, een weinig heneden den hals, een kogel, die dwars door zijn ligcltaam ging, en hem het ruggebeen verbrijzelde. De ongelukkige viel dood neder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1853 | | pagina 1