f ooo. STEENKOLEN. Amerika, Hollo way's pillen. Verscheidenheden. Uit de Hand te koop: Uit de hand te koop: 22is!e Stunts-Loterij. PSIIJS van f KDöö co PREMIE van f 50,000, 221ste Staats-Lolerij. PRIJS van f 1000 eo PREMIE van f 50,000, 3 VERMIST Voor Landverhuizers Ook te Zierikzee worden lichten gevonden; daar blijven de deurwaarders na hun dood nog in func tie. Daar staat o;> een grafsteen: J. Gister us Deur waarder. In 170 talen is thans de bijbel gedrukt. Terwijl er iu hel Oosten gevochten wordt in het grout, hebben er in het Westen kleine schermut selingen plaats, zoo wel in Noord-Brabant als iu Vriesland, tusschen Zijuer Majesteits beminde on derdanen eu Zijuer ïl.ijcslciis krijgsknechten, In Rusland is de winter begonnen met veel sneeuw. Aangekomen te G.: een ontvanger, die het op een loopen had gezet, eu te veel kasgeld had mede genomen, Te Zierikzee zijn weder kleine diefjes, van drie voet lengte, verwezen naar het hötel de witte Leeuw. Ten gevolge der duurte van de boter, is het personeel van policie toch be lust geworden, iu boter om uiet, doch zo hebben maar dén korfje boter kunnen snappen. Een man te ltolterdain zijn zijne oogen bijua uitgekraauwd, door eene vrouw die iu de Schie zich wilde ver drinken, met een briefje om haren hals, waarin stond: «Zorgt voor mijne zes kindereu." Hoi» veel pogingen er ook werden aangewend, zq wilde niet gered wolden en is verdronken. Het is de zuster van die zijde: »lk ben blij, dat zij weg is!Daar over nader. Do joden aldaar spt'leu thans eene goede kaart met de landverhuizers, ko mende uit Duitschlaud a 13 1400 per dag. Aldaar verzamelt 's avonds zich groole tolkshoopeu, niet het doel om de bakkers te plunderen. liekking is f 150 beloofd van deu burgemeester van Rotterdam, als zijn draad goed bevonden wordt. In deo Haag zijn geene kamers meer te huur, legen den dag dal Willem 11 moet ontkleed worden. Er zijn er reeds verhuurd voor ƒ300. Dat is verlichting. Te Rotterdam hebben de inceste domines zich ontdaan van steek en korte broek, terwijl de koslerinnen toch het stoelengeld blijveu verhoogen naar welgevallen. Eene burgervrouw is er te arm om naar de kerk te gaan. De soep aldaar wordt er met den dag slechter, en vleesch is er niet meer in te vinden, boe wel er geld ge noeg voor besleed wordt. Te Ginnike zijn twee gekken handgemeen geweest doch de nog levende heeft reeds grijze haren en wordt geplaagd door de nachtmerrie en zijn geweten. Daar bat Toon te Dordt mislukt is, de dochter van de ei-bak- kerin te bedotten en hij daarover wraak neemt, en zijn weg blijft volgen, zoo loopt hij ge vaar de beloofde f 1000 niet ter leen te krijgen. Bethje van de voorstraat aldaar, moet hare avondwandelingen staken daar zij anders gevaar loopt, geschaakt te worden in de munt. »!k vind je heel lief en mottig," teide lau tegen An- tje in de wagenstraat te Rotterdam, viuur je vak is te vuil," en hij lust geen zoute visch. De Waardt van baas Kuijmans aldaar, is gewogen eu to ligt bevonden voor eene Sociëteit, SSloc 232cis een weggcloopcn slaaf in Amerika nog vervolgt. In de New-York Tribune Tan 7 Sept. jl. local caen: Uit Welkersbarre, in Pensylvauië, sefcryfi men ons, onder dagteekening van 3 Sept., het volgende: Dezen morgen had in onze sUd een der brutaalste en afgrijsselijk9te tooneelen plaats. Ik neem de vrijheid het u in al zijne bijzonderheden mede te deelen, omdat misschien anders niemand publi citeit aan een schandaal zou geven, dat toch zou hoog noodig is. Ai wat ik u verhalen ga., zag ik met eigene oogen. Gij kunt het dus i;i allen deele voor geheel overeenkomstig met de waarheid houdeu. Heden morgen omstreeks 7 ure hebben de heer Wenkoop, adjunct van den maarschalk in de Ver eenigde Slaten van Pensylvanië en een 2ekere Juf, Koscoe, met behulp van drie Virginische slav en- jagers, beproefd een jongen mulat, bediende in het hotel Phenix te arresteren. Bill, zoo is de naam van den voortvlugtigen slaaf, is een lang en schoon jong mensch met een schrander uiterlijk. Zoo weinig Afrikaansch bloed zit hem in de aderen, dat men hem bij den eersten oogopslag voor een blanke houdt. Rij had den Heer Wenkoop en zijn ge zelschap in het hótel van een ontbijt bediend en voelde ziel) al aanstonds in ongerustheid, daar hij in hen mannen herkende, die zich van hern dood of levend zouden willen meester maken, toen hij sich eensklaps van achteren voelde aangegrepen en met knodsslagen ooi verge worpen werd. lleeds was 2ijne regterhand in boeijen geklonken, toen het den ongelukkige, die met wanhoopige kracht streed, gelukte aan zijne vijf vervolgers te ontsnappen. De ijzers zelve, waarmede zijn hand was beladen, dienden hem tot wapen tegen zijne aanvallers; hij hragt er hun zulke gevoelige slagen mede toe, dat de sporen daarvan niet spoedig zullen verdwijnen. 3n weerwil van het ongelijke van den strijd ge lukte het alzoo den mulat de plaats te ontkomen, waar men te vergeefs getracht had hem te vatten. Toen hij het huis verliet, was hij geheel bebloed. Men had hem onder het gevecht de kleederen van het lijf gerukt, en van al zijne kleederen was hem niets dan een aan darden gischeurd hemd overge bleven. Eenige schreden van het hö el Phenix verwijderd stroomt de rivier; Bill wieip er zich in, aan eenige personen, die hem dit wilden beletten, zeggende: «Laat mij begaan, liever verdrink ik mij, dan levcud te vallen in de handen van mijnen vo- rigen meester." Zijne belagers, die hem op den voet gevolgd waren, zonden hem, toen zij hem miJdon in het water zagen, eenige karabijnschoten op het lijf, maar gelukkig werd de hardnekkige zwemmer door geen der kogels getroffen. I)e slavenjagers daarna de brug overgaande, wachtten hunne prooi oau de. audere zyde der rivier op. en op het oogeh- blik dat de vlugteling zich gereed maakte het water te verlaten, begonnen zij weder op hem te schieten, «iet bevel zich over te geven. «Neen riep hij uit, liever sterf ik." Daarop werd uit vier monden te gelijk op hem gevuurd. in minder dan eenige minuten werd dit nog vijf oialcü herhaald. Een kogel trof den onge lukkige!) mulat aan het hoofd, liet gelaat met bloed bedekt, zag men hem boven het water op springen en hoorde hem hartverscheurende kreten uiten. Dit tooueel was door cene aanzienlijke menig te aan den oever der rivier gadegeslagen. Reeds werden de hoofden opgewonden en sommigen ver weten deu slaven jagers, mei verontwaardiging, hun oumenschelijk gedrag. Deze achtten het voorzigtig zich te verwijderen en op eenigen afstand te over leggen wal hun te doen stond. Rill, hen niet meer ziende, meende dat zij ver trokken waren, en daar hij geen kracht meer had om langer in het water te blijven, naderde hij deo oever. Toen men hem geholpen had voet aan wal te zetten, wareu zijne krachten zoo uitgeput, dal by bewusteloos neerzeeg. Eenige oogenblikken hield men hem voor dood, waarop een der sla venjagers zeide: «Welnu, dan is onze strijd ge ëindigd; een doode neger is niets meer waard voor het zuiden." De arme Bill begon daarna, tegen aller ver wachting aan, weder leekenen van leven te geven, waarna men hem een broek en hemd bragl. Nadat hem die kleederen waren aangetrokken, maakte een, genaamd Bex, hem bij den arm nemende, zich gereed het ongelukkig slagtoffer naar zijne woning te brengen, toen de Virginianen, met het pistool in de hand, terugkeerden en iedereen dreigden te doodeo, die her. hunne prooi zou wilden onirooven. Andere blanken, vrienden van Bex, raadden hem aan, zyn liefdewerk te staken, waut zeiden zij, zij zulle» u dooden. De kleinmoedige raad had het verwachte treu rige gevolg. Ii weerwil van hunnen schijnbaren urioed, duiven die lieden uit het zuiden niet veel te doen, wel te dreigen; maar, toen zij zagen dat men hunne dreigementen ten ernstigste opnam, weiden zij stoutmoediger. Bex, ontmoedigd raadde den mulat aan zich weder in het water te werpen, opdat hij niet gevat zou worden, Bill, de pistolen ziende, waarmede men gereed stond op de menigte te vuren, wist niet beier te doen dan den hern gegeven raad te volgen en begaf zich weder te water. Van tijd tot tijd lieten de bloedplassen, die uil zijne wonden stroomden, de plaats zien waar hij onder het water zich bevond. De slaven jagers durfden hunne prooi niet tot in het water vervolgen, want, toen een hunner er van sprak om met eene schuit er naar toe te varen, had Bil! uit geroepen, dat niets hem meer welkom zou zijn, clan te sterven, indien hij slechts twee of drie zijner moordenaars met zich tot op den bodem der rivier kon meè sleuren. Dit tooneel had reeds byna twee uren geduurd, toen onderscheidene der omstanders elkander af vroegen, of de wet op de voorlvlugtige slaven een dergelijk schandaal wezenlijk toeliet? Men opperde de vraag: of die menschenjagers thans niet op hunt e beuri verdienden gearresteerd te worden? Dc regter Cdlinsj mede getuige van hunne wreedaardigheid begon de slavenjagers volgenJer- wijze toe te spreken Wie zijl gij en uit kracht van welke wet of van welke magi gedraagt gij u aldus «Welnu wie zijt gij zelf?" was hun antwoord. «Ik hen Culins." «Welaan hernam Roscoe «gij zijt een gek, en veel te gc-k voor een regter, wij worden bijgestaan door den adjunct van den maar schalk der Vereenigde Slaten, bemoei u met uwe eigene zaken en laat ons gerust de onze doen." Rel publiek toonde hierop groote onlevredenhcid over eene dergelijke onbeschaamdheid. Daar er even wel geen politie—agent op de plaats zelve was, kon men hen niet arresteren. Sntusschen werd er geseind naar Hazleton, en een half uur daarna zond de politie dier plaats een barer constabels; maar Wenkoop, zich beroepende op zijne betrek king, verklaarde dat de Virginische slavenjagers onder zijne bescherming stonden, hetgeen ten ge volge had, dat de constabel de bevelen van deu regter Collins niet durfde uitvoeren. Jnlusscheii werden thans de gemoederen der omstanders zoo vol van verontwaardiging, dat de slavenjagers het zaak achtten voor goed op de vlugt te gaan. De arme Bill svas gedurende dien tijd met den stroom de rivier afgegaanen een goed eind weegs afstand van daar had hij voet aait wal ge/et, waar hij tegen den avond door eenige blanke vrouwen in een koornvekl gevonden werd en nadat zijne wonden verbon den warén bij eene van hen in veiligheid ge- bragt werd. Gedurende den nacht had men hem echter naar Canada doen vertrekken. De zaken zijn juist zoo voorgevallen als ik ze hiér voren mededeelde. God beware mij dat ik zóódanige proeve van wreedheid nog zou vergroo- ten. De verontwaardiging onder de inwoners is algeineen. De houding die de slavenjagers aan namen te midden hunner onmenschelijke wreed heden bragl algemeen den diepste» afschuw te weeg. Nu en'dan zeiden de aanvoerders legen de omstanders die zich met het lot van den mulat bewogen loonden: «Welnu opent eene inschrijving, en voor iOGÜ dollars zullen wij hem u laten, maar waagt het niet ons in onze pogingen, om hem te vangen te bemoeijelijken dat komt voor uwe verantwoording, want wij handelen in den naam der Vereenigde Staten. Diergelijke onmenschelijkheden gaan alzoo nog steeds door onder de bescherming der wetten van dat land der vrijheid. Waarschuwing voor Beizigcrs en JeflaiulcSBanizen Wij meenen onze lezers, 'die in het geval zijn veel per spoo»trein te reizen, te moeten opmerkzaam maken, om al de briefjes welke door de spoor weg-administraticn op hunne kolfers, valiezen, doozen, enz. bij vorige reizen ge plakt zijn, er afletrekken en er niets op te laten dan huil duidelijk geschreven adres. Men heeft cene rneuigte voor beelden, dat het verzuim dezer voorzorg hel verlies of het verkeerd bezorgen of verzenden der bagagie van reizi gers ten gevolge 6heeft gehad. Zoo bestaat het gebruik zelfs in vele handelhuizen om de met den post verzonden brieven in enveloppes of cou verten te sluiten. Deze gewoonte kan bedenkelijke ge volgen hebben. Voor en aleer de enveloppes in gebraik waren, wierden de postmerken op de brieven zelfs geslagen en men kon derhalve in reglen den datum van verzending en ontvangst voldoende bewijzen. Dit is niet meer het geval, wanneer die stempels op het couvert van den brief worden afgedrukt. Men handelt derhalve voorzigtig om althans voor brieveu van eenig belaug zich niet van en veloppes te bedienen. AOVERTENTIEN. JOH. OCHTMAN en M. HUSHOM. 25jaTlge aiiiwcIjjUs-Vercenlging. Zierikzee 12 November 1833. Voor de menigvuldige bewijzen van belangstellingbetoond bij gelegenheid hunner 25jarige Gedachtenisviering van hun Hu welijk op den 12 dezer, betuigen de ondergetee- kenden langs dezen weg hunnen harlelijken dank. Ziekikzke. JOH. OCHTMAN. 14 November 1833. M. OCHTMAN, Hushom. Daar de ondergeteckende de Stad met ter woon verlaat mept hij een ieder op, welke iels van hem te vorderen heeft om zich bij hem aan te melden vóór den Ifden dezer misansS. Zierikzee, den 12 November 1833. P. VERBOON. Cipier. Een WOO3S0IÏJIS en ERVE, zeer geschikt voor een WINKELHUIS, staande gelegen op het dorp Nieuwerkerkin Duivelandte bevragen bij M. HENDERSKSE aldaar. Eene partij drooge TKOKIiES bij JOHs. KL1PPEL, te Ooslcrland. De beste Negen gul den tweede soort Acht gulden hel voer. Een zeer geschikte gelegenheid om te laden. Van heden af en drie volgende dagen I Sf liOISINtr, goede kwaliteit Bra- bantsciie Schaal- en Maatkolen. Ze zijn te bekomen bij J. SMITS. Aan het Loterij-Kantoor van J. OCHT— pQ-a.y MAN t' Zierikzee, is getrokken in de 5de Klasse, 17de Lijst, op No. SJtffiïïf oea benevens vele mindere FJEMSKjV. M. WA ALE te Zierikzee is ge» SiS^S' ^©üskes* onder de Handleekening van den Heer J. OCHTMAN op No. 3.8>S5'5' een benevens vele mindere FISSJZERT. Bij A. H. FR ENK debitant der Staats- EÖfyLoterij i» de Poortstraat te Zierikzee is jn 221-ile Siaats-Loterij getrokken op No. 19G77 de FKIJig en PREMSE van 9 Zijnde vnor de 232ste Staats-Eoteri, Bleefe en ©edeeltera van EffiTËIV te bekomen. uit cene Weide aan den Ouden weg, onder het Poort-Ambacht van Zierikzee, van anderhalf jaar, zijnde zwartmet een ge» vlakten kop. Die hetzelve te regt brengt of daarvan aanwijzing kan doen zal eene belooning erlangen van den Eigenaar J. ISEBREE MOENS. Wij verschepen geregeld twee keer .wekelijks Passagiers, van hier over 1LÏ-» .verpool naar Moord- en Sizkï-Arae- rika, met groote schoone DltlEMASTSCfIEPEN, Eerste klasse, en den bij ons resp. aceoord-ma— kenden, kunnen wij, tot veimijding var. onnoodige oponthoudskosten, ook dag en uur van vertrek af Rotterdam vooruit juist bepalen. G. DRUIDING en C.°, te RAlerdam. !£e pillen van ESo'Moway zijn een zeker ge neesmiddel voor aamborstigheid en z waren hoest, Iu de 1;oude natte en mistige jaargetijden is de hoest en het vallen van koude meer algemeen dan in elk ander tijd stip en de aamborstige» lijden alsdan ook merkelijk meer. Daarom houde men wel iu het oog dat de pillen van Holloway de zwaarste aandoeningen van dien aard genezen. Men heeft dezelv-cn beproefd onder verschillen de omstandigheden en in verschillende luchtstreken maar altijd bevonden het beste aniddel te zijn dat met moge lijkheid kan gebruikt worden. De bijzondere eigenschap pen die zij bezitten ziju dat zij de borst verligleu, de vrije ademhaling bevorderen en aldus eene heilzame wer king op de long hebben. Door het vermeerderd Debiet zijn de op nienw verminderde PRIJZEN nu de volgende Doosjes Pillen van TO.Sö Tl,85 T3,00/6,75 ft 3.50/"20,50 Potjes Zalf van - 0,80 - 1,85 - 3,00 - 7,05 - 13,85- 20,05 Zijn op franco aanvrage a Comptant te bekomen bh 'den Heer 3. \V. VERBEEK VROLIJK te Axel, J. STRAA TMAN, Hoofd-depóthouder te 's Hertogen- bosch, alsmede te Londzrt, Sliand 244, Hollutvay^s Etablissement. Van stonde» aan benoodigd een be— kwame ongehuwde K<ÖREM-I?I©L*B3-« &AAE£!§-K&rJECMrif? liefst van middelbare jaren en R. K. G., uit de Provincie Zeeland ofiVoorrf- Braband. Adres, K. BUIJS Koren-Molenaar, to Achthuizengem. OcltgensplaatEiland Flaeké4 TE ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN P. de LOQZK

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1853 | | pagina 2