L No. 1014 Maandag, fl©e. Jaara. d Nieuwstijdingen. €Ettgj4ïroijr, BÜIELSCH ALLERLEI. V erscheidenheden Zii-rihzee. 1EVALENTA met n. lie bleef maar in liet wing, zonder weeten vier weder in, de noodige te huis niet man tiden ge- met alle mijne ge- Iet de vaste mij kon ienighcid mij ndenen ik Gczoudheids- n Junïj het Mijne ■slcld. 'Nadat A gegeten na nog zes ie aan maag- veel waarde ont- joven no. 92. eneeskraehtig ioken aan te geneest zeer in de ver- ik pijn stui— windzucht, hoofdpijn en ijllioof- in bijna alle g en verzwe- klier- (wanneer zij ichtinllu- ?ude de zwan- milt- hoest, aam- on- aanleiding tot moedigheid zucht tot Depots ver- uld. re Canisters doos. wij zoo nt dit Meel zijnde Welsch. en C, llinger en C. I\ a'h fleisch. i Schaik. ÏUWSBO MEK ABONNEERT ZICH: Ia Nederland, brj den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, lu Noord-Amerika, bij J. QTJINTUS, te Albany, nicnw le ,85- 20,95 komen L>rf -op-Zoom s Hertogen- IT, niet W. VAN nd. Brie- DB LOOZE ABONNEMENTS-PRIJS t VOOR BEIDE U1TGAVEH. Voor 3 maanden. Franco per post in Nederland Voor Noord-Amerika. Franco New-York. f 1.30, r - 1,50. Dollars 1,10. HERSCHIJNT Op Maandag ea Donderdag. ADVERT ENTIEN 10 Cen'c voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 ccnt9. De inzending der Adv^rtenliën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierikzee Hoek van de Schuithaven, Lett. B No. 94 Brieven en ingezonden Stukken Franco. Konstantlnopcl24 Oct. De gecombineerde viool ligt in de Darilanclleunabij Campsahc(?}. De Russische beambten rijn per scheepsgelegend- lieid naar Odessa vertrokken, terwijl de overige Russische onderdanen onder bescherming van den Ooslenrijkschen gezant zijn gesteld. Fransclie en Engelsche officieren hebben in geval van oorlog, hunne dienst aan Turkije aangeboden. Het Rus sische consulaat-generaal is van Sinirna naar Athene verplaatst. Londen1 Nov. De Britsche oorlogsvloot bestaat op dit oogenblik uit 545 schepen (in aan bouw opgelegd of in werkelijke diensl)voerende van 10 tot 120 stukken geschut, behalve nog 118 schepen die havendienst verrigten en 50 kustwach ters. Londen 3 Nov. De graanmarkt vertoont in weerwil van niet zeer groote aanvoeren in de jongste dagen zekere neiging tot prijsvermindering, hetgeen bewijst dat de vrees voor gebrek begint te wijken. Te Blackburn zijn onlusten uitgebroken de maatregelen om ze te keer le gaan zijn zonder vrucht gebleven. De onlusten duren voort. Assen 9 30 Oct. Het volgende zonderling voor val had hier zaterdag jl. plaats. Terwijl een jonge koehoeder zich met het aan zijn op/.igt toever trouwde vee op het land bevond, kwam een def tig gekleed hem onbekend persoon een gesprek met hem aanknoopen. Na eenige woordenwisse ling en onder aanbieding van een perinemes, waar van hij verzekerde, dat het scherp genoeg was, verzocht hij den knaapof deze hem den hals wilde afsnijden onder bedreigingdat hij dit an ders den knaap zoude doen. Onthutst over dat verzoek en bevreesd voor die bedreiging nam de jongen de vlugt «achtervolgd dour don vreemden die echter weldra het vervolgen slaakte, zich weder naar den ingang van tiet stuk land begaf en daar als een waanzinnige zich gedroeg eerst den wring en daarna eenige boomtakken op een rnwe wijze bebijtende verdween de man, zonder dat de knaap later iets van hem vernomen heeft. Misschien moet hier aan een elders te huis be- hoorende zinsverbijsterde gedacht worden. (N. Dr. C.) (CtOliada, 31 Ocl. Ter voorkoming van verkeerde geruch ten, die omtrent de hier in aanbouw zijnde gas-fabriek der Heeren F. S, Robhé Weslerroan eu Cliaufcpied en C°. iu om loop inogten komen, plaatsen wij gaarne liet volgende: Gedurende de geheele afgeloopene week, is hier onaf gebroken met 4 retorten de compositie gcdislelleerd, die gebruikt moet winden om het Oeconomisch gas te ont wikkelen der Heeren Cossas en C3. te Amsterdam, -zon der dat dc gas door dicu aanvoer van gas wilde rijzen. Hier kan wel verondersteld worden dat het procédé der gasdistcllatie der Heeren Cossas er. C°. niet op goede gronden steunt, daarvoor staat de soliditeit en bekwaam heid «lier heeren borg; derhalve kan men zich half en half gerust stellen dat deze mislukte proefneming hare oorzaak vindt in een aantal klciue 011 volkomenheden, die nimmer bij een dergelijk -samenstel te vermijden zijn. Don onder nemers komt alle eer toe dal zij niets onbeproefd laten, om <le zaak ten spoedigsteu eon geweuschten uitslag te geven ten blijke hiervan dat zij hunne thans nog eenige gashou der hebben trachten le doeu rijzen door ceue overlading van tegenwigt; ofschoon dit hulpmiddel hun mislukt is, en de gashouder belangrijk uil elkander moet gescheurd zijn, is hiutue onvermoeide ijver niet bezweken, en zal, «aar wij vernemen, een nieuwe gashouder worden gemaakt.- Wij gelooven, dat deze geringe tegenspoed geene ver traging te weeg zal brengen in den tijil van gereedkomen, daar toch wij ecu gioot gedeelte der gas-buizen iu de ■stralen gelegd en de meeste lantaarnpalen eu armen no" geplaatst ruoeten wordou. Twijfel zal er wel uict bestaau dal ceue tweede proeve beter zal gelukken, eu dat het dan blijken zal, dat alle de bezwaren tegen de Oecono- miteit en deugd vau dit nieuwe gas, slechts ijdele vrees is geweest. (Iugez.) 9 s Crravenlhage29 Oct. In de residentie is aangekomen en aan het hotel Fuhri afgestapt de heer Annibal Jorestiambtenaar bij de Turk- sche regering komende van Konstanlinopel. Naar men verneemtheeft de komst van dezen heer hier te lande ten doel het zoo mogelijk in dienst nemen van marine-officieren. Er zijn bij de Kamer ingediend twee wets ontwerpen, houdende beschikbaarstelling van sommen wegens verstrekkingen voor de departementen van oorlog en marine. Zierikzee 9 5 Nov. Naar men verneemt moet er eene verandering van ministerie op handen zijn. De heer van Keenen zou de portefeuille van Bm- nenlandsche zaken verwisselen met die van Her vormde Eeredienstterwijl de portefeuille van Binnenlandsche Zaken zou worden opgedragen aan den heer de Kempenaer of aan den heer van der Heim van DuivendijkeCommissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland. Men zegt voorts, dat, terwijl de heer de Kem penaer meer in gunst staat hij het ministerie, daarentegen de heer van der Heim voor de be doelde betrekking van hoogerhand meer geschikt wordt gerekend. Uit 's Bosch wordt ons van den 31 October gemeld Ter gelegenheid der alhier heden gehou den jaarmarkt, hebben verschillende ongeregeldhe den plaats gehad.Behalve drink-en zwelgpar tijen, vergezeld van straatschenderijen, etc. welke gedurende den gcheolen nacht voortduurden heeft er een ernstig gevecht plaats gehad tusschen twee sergeants en twee burgers. Een der laatsten is zeer ernstig gewond zoodat men aan 2y.i1 behoud twijfeltde twee anderen zijn onmiddellijk i-u arrest genomen. Heden ten drie ure, is eene compagnie militairen van 's Bosch naar Helmond vertrokken, om de aldaar heerschende wanorde tegen te gaan. Dewijl de arbeiders meer loon vroegen en de meeste fabrikanten dit weigerden hebben de eer sten zich aan verschillende ongeregeldheden schul dig gemaakt. In onderscheidene huizen van Fabri kanten als ook va 11 den Burgemeester zijn de glazen met steenen ingeworpen en naar men zegthabben de meeste arbeiders hun werk ge staakt. Zoo als men weet, mogen lucifers, daar zij in Polen een monopolie van den Keizer zijn niet ingevoerd worden en wordt het invoeren van elk lucifertje met eet! dag gevangenis gestraft. Op dit oogenblik zucht eene arme Jodin in de gevangenisomdat zij in Julij een pak van 20 doozenelk met 1000 strik lucifers bij zich had, zoodat hare straf volgens de wet in 20,000 dagen gevangenis bestaat. Zij is ongeveer 50 jaren oud en zoude dus ouder dan 100 jaren moeten wor denom hare straf geheel te kunnen boeten. De landverhuizing neemt in Middcn-Duitsch- land op eene bijna ongeloofelijke wijze toe. De bevolking eener geheele gemeente in het Baden- sche maakt zich gereed om in massa naar Ame rika te vertrekken en biedt huizen schuren akkers, enz. voor eene ronde som te koop aan. In de Veluwe circuleerd het navolgend adres aan den Koning: Sire De ondergeteekenden allen bewoners der Veluwe, provincie Gelderland erkentelijk voor het vele goede dat onder den zegen des Allerhoogsten door Uwer Majesteüs wijs bestuur tot welzijn des Vaderlands is daarge- steld erkennende den geest die Uwe Maj. bezield om de lasten die Uwer Mjs. onderdanen zijn opgelegd zooveel mogelijk van de schouderen dergenen die niet hebben te leggen op hendie door Gods goedheid ruim met aardschc goederen zijn bedeeldblijkbaar aan eene vroegere, door Uwer Mjs. regering voorgesteldedoch door de Volksvertegenwoordiging verworpen wet op de hef fing eener rente-belasting in aanmerking nemende den duren prijs der eerste levensbehoeften smeken Uwe Majesteit de belasting op het ge maal en geslagt zoo spoedig mogelijk te willen opheffen. Deze belasting toch geeft aanleiding tot duizen derlei onaangenaamheden en kwellingen gaat de welvaart des volks tegen en wat hoogst onre delijk is treft den arme en den rijke gelijkelijk. Redenen waarom ondergeteekenden bij het na deren vao den winter Uwe Majesteit eerbiedig de bede herhalen in het belang van een groot deel Uwer Mjs. landgenooten en onderdanen de arbeidende klasse; in het belang zelfs misschien van een klein gedeelte, der rijken in den lande, de bovengenoemde belasting eerlang af te schaffen en door eene rente-belasting of income-tax te ver vangen waardoor de alom in Nederland bestaande kommer wijken en men Usver Mjs. regering zege nen zal. 't Welk doende enz. GEMENGDE BEIUGTEN. Zooals voorspeld is geworden, komt er wéér geld te kort voor 't soldaatje spelen en 't scheepje varen. In Zuid-Holland zal den accijns op het geslagt een weinig verhoogd worden, door de Provincie. "Wat wilt ge dus cnenschen, Met ijdele wenschen Accijiiscn verroiudren Foei schaamt go landskindren 1... Die zwoegen en zweeteu Die mogen «iet eten Van koeijéu en schapen, l)ie zijn voor de apen, Met togen en veren, Die ons gokd regeren, En voor fijne monden De rest gaat naar Londen. Bij mevrouw Snor is het vleeschcten in de keuken afge schaft. Ook heeft eene mevrouw de boter op de boter hammen der schuursters door overschot van appelmoes doen vervangen. Tc Helmond blijft het inslaan der glazen aanhouden. De Tweede Kamer zal thans hoofd zakelijk zich bezig houden, met steekjes, boffen eu korte broeken, en niet niet de magen der Noderlaudsche Jobjes. Ook is de naaischool geopend te Scheveningen, van de Koningin-moeder. Te Rotterdam heeft de stads-bouw- meesler een gulden rijgeld per dag, en 70 gulden kostgeld per week. Naar men zegt. wordt er in den Haag accoord gemaakt met een Turksch beambte, over het leveren van Nederlandsche zee-ollicicren, matrozen en joDgensonder voorwaarde, van goed eten eu geen slagen, zooals in Ne derland de mode is. a Twee honden aan één been, gaan zonder been meest heen," zegt de dikke kleine koning nu er twee boeren van Kreuniugen aan den brandewijn zijn geraakt, over de dochter van den boekhouder te Kwadendamme. Aangekomen te S.Jan zonder lenden, na zes dagen vermist tc zijn geweest. Arme hazen en koeijen. Ook wordt er verwacht: het innemen der ver loren tien flesschen fijne. Arme patrijzeu Arme Kris I Arme Aai! Aai tc Rozendaal, is nog altijd verliefd; doch Aart zal wel op zijn nichgie passen. Bevallen te Sde dochter van een commies, van een klein smidje. Toon van de Liudegracht le Dordt, heeft ge meend /"ll.OOO uit de loterij getrokken te hebben, en het was een Niet, doeh P. G. weet toch wel hoe het melde Bank gesteld is. Woidt verwacht aldaar, op 20 Nov., een receptie van 700 bij T. en hij heeft weer een blaauwtje geloopeu hij Jaaiitje. Een molenaarszoon te Ellen, tevens een geweldige Nimrod, niAaUt uu jagt op de molenaars-weduwe te Rozendaal, na een aantal jonge boe rinnetjes misgeschoten tc hebben. Hendrik, Hendrik! de jager slikt de peer nog naar binnen," riep iemand te Oud-Vossenieer verschrikt uit, toen de jager zijn keel open deed bij bet zien vau een peer, Te Nieuw-Vossemeer wordt de tong van eene lange meid gebruikt door de dochters vau den baas, omdat ze zelf dezen eu genen niet durven belasteren. Eene dame aldaar is bevonden geen goede neus te hebben, voor een zijden schort. Benoemd aldaar: Griet als vlooijeuvaugster bij een Graaf, afkomstig van dames te Oud-Vossenieer. Aangekomen te 's Hee- rcnhock: dedominé, en vertrokken dc commiezen, tot groote vreugde der dorpelingen. Dc klom pen maker al- daar, zal nog maken dat zijne vrouw op de loop zal"gaan, als hij zoo dikwijls naar zijne buurtjes gaat. Te Goes heeft, een witte zakdoek nog al verwarring veroorzaakt tusschen ecu heer en een meisje. De bakkers te Hulst hebben soms tweemaal daags bet brood opgeslagen met bet rijzen der granen; doch nu de granen dalen, gaat het afslaan maar langzaam en met halve centjes. »Ik eet een peetje," antwoordde iemand die ll. Vrijdag voor de regtbank teregt stond, en gevraagd werd wat hij deed, eu de man at ook een peetje, ter grootte van een parkoen- paal. Tot ridder van deu distel, is den hertog can Brabant bevorderd door Victoria, nog maar 48 jarenoud. Te Brielle zijn de meeste bakkers op weg om rijk te worden; bij volle zolders wordt het brood wekelijks duurder, en heeft daar geen hrondkeur meer plaats; het in dus te hegrijpen: hoe duurder hoe slechter, zijnde hij den laatsten storm al de zemelen door het gebuilde verstrooid geraakt, en zijn deze daarom niet verkrijgbaar. De jonge Heer, die bij herhaling beterschap had beloofd, heeft al weder geen woord gehouden, en zal dus nu waarschijnlijk de bons krijgen; die dus het vette der aarde heeft, stelt er veel al geen prijs op, en die er naar snakt, blijft er naar zuchten. Wanneer aldaar een bakker het eene wiel van zijn wagen over de klinkerstraat laat loopen. dan wordt hij beboetmaar wanneer voor het huis van een Wethouder een rijtuig met twee ferme paarden zoo lang moet staan wachten, tot dat de heeren gedineerd hebben, de paarden eindelijk ongeduldig de spat zetten, en de halve stad in gevaar brengen, in hun ren een paard met rijtuig omver smijten, banken mede slepen, eu eene arme dienstmeid bij na den hals breekt, dan wordt er naauwelijks over gesproken, evenmin als wanneer er des avonds om half zezen, en dus in het duister, iemand over de wateremmers voor het huis van dien Weihouder tuimelt. Philemon was op den 6den er een van de vijf kwijt, en is van gedachten, dat men Item in de Sociëteit reeds zit te wachten. Nadat de Regering de meeste straten met zand had doen bestrooijen, zijn de ingezetenen nu gelast, dat weder te doen wegschuren. Zoo wordt het geld doelloos verspild. Aldaar wordt dagelijks verwacht: het uurwerk uit den grooten kerk toren. Te Brussel bestaat eene letterkundige vereeniging, onder den naam van Cercle artistique el literaire waar menschen van verschillende betrekkingen'bij - eenkomen; men vindt er schilders, professors, dagbladschrijvers ambtenaren van allerlei rangen, en zelfs eenvoudige burgerlieden die behoefte ge voelen om ook aan hel verstand eenige ontspanning te gunnen in afwachting dat zij den verderen avond in het koffijhnis met menig glas Faro gaan besluiten. Om aan het verlangen der leden te gemoet te komen heeft men wekelijksche bijeen komsten begonnen waarin men wetenschappelijke en letterkundige vraagstukken le berde brengt en bespreekt. De politiek alleen is uitgeschrapt van het programma. Daarentegen zijn er verscheiden onderwerpen van staathuishoudkunde behandeld die aan de toehoorders bijzondere belangstelling inboezemden. Het hoofd van het Stedelijk Bestuur van Brus sel de heer Ch. de Brotickeredie tevens een er ijverisste voorstanders van de Economie van Bel gië is heeft er deel aan genomen en heeft in twee zittingen de zaak van publieke armverzor ging besproken. Voorzeker een sterk bewijs van ware vrijzinnigheid en wezenlijken burgerzin maar hetgeen nog meerder opmerking verdient is, dat die Burgemeester de Brouckere die spreekbeurten heeft te baat genomen om de hevigste cretick te maken op het stelsel, dat, ten opzigte der arm zorg door de Belgische regering gevolgd wordt terwijl hij op wetenschappelijke gronden de her vorming daarvan vorderde. Het is de vraag: of die aanvallende discussie aan de administratie bij-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1853 | | pagina 1