Bonder dag, 5 jOuitssdWsmfc, jEebeshxttb. Afschaffing van Accijnsen en Verbod van Uitvoer. Wieuwstijdingeü. ZIEMIZEESCHE NIEEWSBOl MEN AJSONWEERT ZICH; Xu Nederland, bij den Uilgever. Bij alle Boekhandelaren en Posldirecteuvea. lu Noord-Araerika, bij J. QGINTUS, te Albany ABOKNEKmTS-PRI JS r VOOR BRIDE OITGAVEW. Voor 3 maanden, 0 ...«..„o../" S3© .Bianco per post in Nederland Voor Noord-Atneiika. Franco New-York. Dollars 1 10. 17EHS CHIOTT Op ftla&ndag etc Donderdag, ABVEHT ENTIEW1 SO Geut Voor eiken regeL J£egelreg£ voor iedere phatsing 3S cents. De Sflïecding der Advertediëu Kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zisri&see Hoek van dc SchuilhavenLett. B No. 94 Brieven eu ingezonden Stukken Franco. 10e. Jaarg. romp gescheiden hoofd werd weldra op den grond der sloot, die langs de wandeling looplgevonden, verborgen onder een hoop bladen en mosen in een staat die aanduidde, dat het reeds eenigen lijd daar gelegen had. Bij het geregtclijk onder zoek bleek hetdat deze ongelukkige de vrouw was van zekeren daglooner, Frederic Savadou. Voor den regter geroepen verklaarde Savadou dat zijne vrouw iu den nacht van 5 dezerde gemeenschappelijke woning had verlaten en dat li ij haar niet had terug gezien. Do vermoorde was 27 jaren oudmoeder van twee kinderen en leidde eci e nog al ongetegeide levenswijze. Zij had reeds meermalen baren echtgenoot verlaten hare betrekkingen met een onder-officier hadden herhaaldelijk huiselijke twisten veroorzaakt. Den oden kwam zij zeer laat te huiswaarover zij van haar man ernslige en welverdiende verwijten ontving. Wat is er in den volgenden nacht ge schied? De ongelukkige is verdwenen en haar dood is waarschijnlijk het gevolg eener misdaad. Savadou is voorloopig in verzekerde bewaring ge steld. Wecnen t 31 Oct. Dc Turken zijn den Donau overgetrokken en hebben kalefai (Waliachye) aar» de Russen ontweldigd, Te Kapel» is too men zegt eene op aan sporing der regering geschrevene brochure ver schenen waarin onder anderen op de volgende liefderijke vriue e/er Engeland gesproken wordt De wereld zal nooit tol rust komen voor dat liet den gezamenlijk verbonden vorsten gelukt r.al zijn deze roofzuchtige natie vernietigen en haar uit de rei der volkeren te doen verdwijnen; voor dat de EngelSchon over de aarde verspreid zijn als de Joden, en Londen als Jeruzalem in puinhoo- pen verkeerd is; dan eerst zal Europa in veilig heid zijn. Laat «ns op God bouwenFrankrijk zal het doen. De tijd is nabij I Schokland23 Oct. Den 22 dezer had al hier het volgende voorval plaats hetwelk op de daarbij betoonde meuschlicveude daden behoort bekend te worden. Een kind vau 8 jaren had het ongeluk in zee te vallen en door den stroom medegevoerd te worden. Een SchokkervisscherB. Zoet, dit zien de, stortte zich dadelijk in hit water, doch, nipt kunnende zwemmen t koude hy het kind niet redden waarop A. Bier ook iu zee sprongen niet ge heel onbedreven io hel zwemmen had hij het geluk, het kiud te grijpen» Bel was hem echter niet doenlijk, om mei het kind den wal weder te bereiken. Boor genoemden Zoet geholpen, had den zij beiden het geluk na veel inspanning m geisar, met het kiod a*n wal te komen, uadat het een half uur in het water was geweest. De drenkeling was schijndood.De bekwame en ijverige Geneesheer (de Heer Frank er hij gekomen zijnde, wendde dadelijk alle middelen aan oenware bet caogeiijk het kind io het leven terug te roepeneu had oa veel moeite het genoegen, tiet joitgeRtje in het leven terug te brengen en aan sijce bedroefde saoecfcr die weduwe is weder te geven. Ssiceïi 9 29 Oct. Gisteren avotid weed alhier gevankeluk binnen co iu liet huis van arrest ge- bugt G.winkelier te Lemmer. Men brengt deze gevangenneming iu verband met het geval dal er in de laatst verloopen maand September leu zijnen huize up Zondag terwijl alle huisge noot en ter kerk waren brand is ontstaan ver moedelijk door brands lichting welke hier alsdan zoude zijn gepleegd als redmiddel hy achteruitgang van zaken en geldelijke verlegenheid. Amsterdam, 30 Oct Het beiigt. dat de vijandelijkheden aan den Donau begonnen zijn heeft nog al opzien gebaard, te meer, daar men verwachtte dat, indien iets van dien aard gebeurde, dit eerder in A?.ie zoude plaats grijpen. Uit het Mo. IQI5. Wij bobben ons, in het algemeen belang, gedrongen gevoeld, om bet onze bij te dra gen tot leniging en vermindering der tegen woordige duurte van alle levensmiddelen en verkozen daartoe den billijken vreed- zarncn grondwcltigen weg vau pelilionue- ment aan onzen geëerbiedigde» Koning en aan de Tweede Kamer. Wij noodigden stad- en landgenoolen uit, die petitie bij den uitgever dezes ruet luiune bandleekening te bekrachtigen, en vleiden ons, aan dien wenk gevolg te zullen zien geven. Tot onze bevreemding echter beeft die welwillende belangelooze poging weinig vruchten gedra gen eu slechts zeer weinigenzoo het schijnt, overtuigd van hare billijkheid en gegrondheid. Pe r'cde danV'vnn op te delven zou niet moeijelijk zijn, ofschoon wij haar, 0111 des vredes wille, thans niet openbaar zullen maken. Eene goede zaak en deze niet zelden het meest vindt altijd te genstrevers. Wij hebben vau elders onze poging niet alleen hooren afkeuren, maar als onstaatkundig, laakbaar, eerloos hoo ren uitkrijten. Dat die afkeuring en veroordeeling uitging van het handeldrijvend gedeelte der natie, zal wel geen betoog behoeven. Doch, daar dit van invloed schijnt geweest le zijn, achten wij het niet ondien stig, nog eens op dat punt terug te komen, en ons vorig schrijven daarover, ais bij resumé, nog eens onder de aandacht der lezers van dit lilad te brengen, De hardnekkigste vasthouders aan het tegenwoordig onroglvaardig eu loodzwaar drukkend belastingstelselhebben niet ge aarzeld te erkennen, dat de inkomsten der accijnsen eene zeer wisselvallige bron zijn van onze Staatsinkomsten. Eu, is dit zoo, zoo als dal niet le betwijfelen valt eu ook blijkt uit de periodieke opgaven van het Ministerie van Financiën, welke doen zien, 'dat er tusschen de eene drie maanden en de andere een aanmerkelijk verschil van ontvang bestaat; wat dan kan men billijker, gereeder verwachten, dan dat het Gouver nement zich haaste, die onzekere te doen vervangen door eene zekerehoedanige wij er twee onvvcderspiekelijke hebben' aan de hand gegeven? Men raast en tiert legen alles, wat den vrijen handel kan beletten; ja, men zou er welligt geene zwarigheid in vindenom het grootste deel der nalie te laten uithon geren indien maar de groothandel en de ontinenschle speculanten er wel bij rnoglen varen, maar nu, wat staat den vrijen handel, wat den in- en doorvoer meer in den weg, dan ons hatelijk accijusslolsel? IJ'at is meer eene der naaste oorzaken van de duurte der levensmiddelen Is het niet onredelijk, den hiiileiilandschen handel langs allerlei wegen le begunstigen, tot welken prijs ook, en den hinneulandschen handel als iu boeijen te slaan? En dit wordt gedaan door de accijnsen. Of kan meu in het binnenland iets vervoeren, zonder blootgesteld te zijn aan de recherche vau coinmisendie niet zelden zóó vexatoir handelen, dat zij, de hatelijke wet door hunne onhandigheid of uit behaagzucht, zóó scheef en nog hate lijker makendat men bekeurden voor regtbankeu ziet slepen, die al dadelijk bij de ontvouwing der redenen van bekeuring en vervolging de beklaagden iu den geest, en later bij vonnis vrijspreken moest Het is bekend, dat het gebruik van mais den arbeider veel voordeeliger zou uitkomen, dan ons tarwemeel, als voedzamer en meer uitdijende; maar, beletten de accijnsen het niet Zou men niet almede oneindig goedkooper spek, dat nu voor 80 cents het nederlandscb p. verkocht wordt, eten, indien men den handel in Amerikaanse!) spek be gunstigde, iu plaats van bemoeijelijkle? Ja, eene algeheele afschaffing van lands- en gemeente-accijnsen zou de arbeidende klasse in staat stellen, zich met dat gene te voeden wat zij noodig en waarop zij alle aanspraak heeft. En, wat het aangevoerde tegen bedoelde petitie aangaat, als of een verbod van uit voer eerlooslaakbaarenwat niet al le noemen is: wij antwoorden hierop, vooreerstdat wij in ons eerbiedig verzoek schrift alleen gevraagd hebben een tijde Ijk verbodkennelijk alleen niet het uit gedrukte doel, om in den tegenwoordigen al»emcenen nood te gemoet te komen. En, wij hebben het genoegennaar waarheid le kunnen mededeelen, dat wij landbouwers hebben aangetroffen, die zich bereid ver klaarden, hunnen voorraad tarwe voor f 9 en hun slagtvee naar rato te veikoo- pen en in den handel le brengen, mits men algemeen daartoe wilde komen. Zóó overtuigd is zelfs de eerlijke laudman, dat speculanten alleen, door welk roersel ook, financieel of politiek, gedreven, de naaste oorzaak zijn der duurte. Dacht elk zóó, dan zou men geen oude tarwe, voor f7 in gekocht, nu voor 16 verkoopenen men hel nederl. pond brood niet betalen met 25 cents. Maar ook behalve dat: is liet billijker en regtvaardiger zijn eigen land geheel te berooven, ol dat van anderen als vet te niesten, en dal alleen, omdat de vetweiders en grondeigenaars meer bij het buitenland kunnen bedingeu? Dat door eene drukking daarin, beiden zouden le gronde gaanis ecu bespottelijk argument,- wgut, geen vet weider of landman heeft ooit weijen aan gelegd ol vee gefokt, op hoop en voor- uitzigt van zulke hooge prijzen. Ja, vraag het den gemoedelijken af, of hij zijn vee en graan niet kan afzetten voor minder prijs, en dan toch nog zeer goed bestaan? En wat zou de groothandel zeggen en doen indien, op den tegenwoordigeu voet ai bet vee en graan uitgevoerd zijnde, voor de natie zelve niets overig bleef? Zou dan die woekerwinst hun niet welligt het eerst duurst te staan komen Zal de handel het volk iu bedwang houden, dat door honger ge prikkeld, misdadige banden zou kunnen uit strekken en welheteerst naar de bewerkers van hun gebrek en armoede? Elders beeft de duurte reeds demonstra tion doen ontslaan zorge men toch iu tijds, dat die ramp ons niet treffe; en daarom nog eens scliaffe uien alle accijnsen af eu belette meu tijdelijk den uitvoer van alle levensmiddelen loonden 28 Oct. Men meent te weten dat lord Palmerston en zijne partij in den II. Maan dag gehouden geheimen raad, er voor zouden aijn geweest, om het parlement onmiddelijk bijeen te roepen ten einde het gevoelen der natie omtrent de zsvaarwigtige k «restten van den dag te verne men co in overeenstemming met haar verlangen te handelen» Die partij heeft echter toegegeven ten gevolge van de plegtige beloften van den minister Aberdeendit men geeu nieuw uitstel tot verdaging van het parlement zoude toelaten wanneer de Ooslersche kwestie geen beteren keer had genomen, Het Clare Journal meldtdat dezer dagen in Doonbeg-baai een waiviscü op 6ka»td i$ geraakt en niet, dan niet veel gevaar is afgemaakt, daar hij met den *töart zoo geweldig io het rood sloegdat stukken steen van 20 pond van de rotsen afgeslagen en 60 voet ver geslingerd werden» Bet dier had eene lengte van 28 voet bij een o»vang van iü- voet. Te Genua zijn de accijnsen op mee! en brood van 1 Novoaiber tot ultimo April i85i opgeheven, Er is ernstig sprake van eeae ligting van matrozenen van het zenden van een korps troepen naar deD Levant. JFr&nlt «rijft. Farïjs 28 Oct. Thans tiet de acte van be- schuldrng het iicht iu de taait van de aanslagen in hel begin dezes jaars ouder indrreoin de opera tegen den Keiler. Daaruit blijkt dat de vervolging tegen 77 personen is ingesteld, waar van 33 voor het hof van Assises der Seine zijn verwezen ais beschuldigd van zattienspanning ge volgd door begin van uitvoering li aangeklaagdeo rijn vrijgesteld, of wel rijn vvegeus bet deelne men aan geheime genootscirappeo het herittea van verboden wapenen cru. eorrectioonctl ver volgd geworden. Van de 33 naar hel hof Van as sises verweieiicn zijn er 7 op de vlugt. De regering heeft 150,000 fr. toegestaan om onmiddelijk een aanvang te maken oaet het herstellen der havens vaa Duinkerken. Onlangs heeft de Keizer door do Keizerin vergezeld rich naar Lbru begeven en aldaar tiet vertrek in hel fort betigttgdwaar hij gevangen is geweest, li ij heeft der keizerin de bijzonderhe den van zijn verblijf aldaar eu vat) zijne vlugt op de plaats zelve verhaald. Farïjs 30 Oct. Eindelijk bevestigd, de Coh- tliluUonael het berigt van uen aanval der Uussen op dc Turksche vesting Isacicha. Üe Kussen heb ben na belangrijk verlies de vesting verbrand «i de passage van deu Donau geforceerd. Het bint doet met nadruk uitkomeu dat deze op zich zelf reeds vijandige handeling van Rusland boven dien lijnregt in strijd is met ar!. 3 van hel traclaat van Andrianopel. Een ijzingwekkend voorval beeft de stad Auxerre in verslagenheid gedompeld. Donderdag ochtend vond men op de openbare wandeling het lijk eener vrouw zonder hoofd. Het van den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1853 | | pagina 1