f25,000. Verscheidenheden Goedkoop. EjgrOBaoaTSBxna STjggaiT. Correspondentie. VER&OOPING onder Oost-Duiveland Uit de hand te koop Uit de hand te koop: Uit cle Hand te koop: Een lïoefsmids-Iinecht be Staathuishoudkundigen beweren, dat ver meerdering van dagloon in strijd is met den geest (Ter 19de eeuw. Ze rijn pas op iiet spoor om soep van hoornen te koken, en dan zou die uit vinding niet ten algerneene nutte in werking kun nen gebragt worden. De Heilige Vader heeft de patenten in zijne Staten afgeschaft, tot zoolang de levensmiddelen zoo duur zijn, en in Nederland worden ze nog vruchtbaarder gemaakt. De Zwaantjes uitliet St.-Jahobsstraatje te Rotterdam, schijnen de hen in Augustus gegeven raad niet op te volgenindien dit nog langer het geval is, zal de raadgever zich genoodzaakt vinden hunne ge dragslijn naauwkeurig aan het licht te brengen en wel op eene wijze, zooals vroeger door een ander is gedaan geworden. Geschoten te Brou wershaven een Kok zonder haas op het leger bij Tannetje, door een jongen Gast. «Neemt maar een borrel," zegt Juantje te Goes, wanneer zij een zieke oppast en hij om water vraagt eenige uren voor zijn dood. Naar men zegt is er reeds een burgemeester in de maak voor Colijnspiaat, dus Neeltje zal toch op liet spoor komen. De koning van \Vaarde wordt aangeraden zijne paarden wat meerder boonen te geven en wat minder slagen. Eenige dames van Oud-Vossemeer hebben Nicuw- Vossemeer met een bezoek vereerd, en hebben de Graaf met vlonijen bezet, die van verdriet grijs zijn geworden. Kuosje Ie Oud-Vossemeer wordt ver zocht geene onwaarheden te verspreiden, wanneer zij van N.-Vossemeer terug koml. Bij de tegenwoordige duurte der levensmiddelen kan het niet onbelangrijk geacht worden, een te genhanger daarvan mede te deelen, al ware het alleen, om het verbazend verschil van lijden en omstandigheden te doen in het oog valletr, vooral, als men düarbij opmerkt, dat die guedkoopte niet ontstond uit eeDen zeldzamen voordeeligen oogst of invoer uit den vreemden, of andere zeldzaam gunstige omstandigheden. Zoo werd te Dordrecht ten jare 1456 op den maaltijd van St.-Pioters Heeren uitgegeven: Aan drie schapen 52'/a stuivers, dus ieder schaap voor 17'/a stuiver; aan een verschen zalm 16 stuivers; aan 38 hoenders 25 stuivers, dus ieder lioeD 5 duiten; aan een vette gans 9 duiten; aan 50 maten boter 22'/a stuivers, dus nog geeo halve stuiver de maat; aan 13 pond rozijDen 10 stuivers min een oorlje. In het beleg van Leijden, ten jare 1419, kocht men te Haarlem 1284 louDen bier voor 15 stuivers de ton; terwijl ten zelfdeo jare voor een aam Rhijnschen wijn slechts 86 stuivers, en dus 14 stuivers per anker betaald werd, eu voor een anker rooden wijn 21 stuivers. Zoo werd te Dordrecht tei: jare 1465 vooreen pond kaarsen slechts 6 duiten betaald, en de zoutziederijen te Ueijmerswale en to Brouwershaven kochten den graauwen turf voor 4tot 6 duiten de ton; terwijl de zwarte of llaardturf werd geleverd voor 7 duiten en eene stuiver de ton. En, zelfs tot den jare 1589 werd een schip turf gekocht voor 23/4 stuiver de Iod. Opgelijken lagen prijs stond ook het artikel der kleedingstukken. Zoo werd aan den Secroiaris van Graaf Jan van Beijeren, meesier Dirk, in 1419 een nieuwe tab baard geschonken welke slechts f 6, 4 stuivers kostte, en aan eeo ander Bediende werd het bontwerk voor zijn mantel geschonken, hetwelk bedroeg f 1, 10 stuivers; terwijl voor zes paar handschoenen, aan de priesters van de Sl.-Piêterskapel Ie Dord recht geschonkeo, voor ieder paar betaald werd ééne stuiver. Niet anders was het gesteld met de arbeidsloo- nen en bouwstoffen. De turfdragers verdienden in 1548 voor het opdragen van turf van de twee ton één .duit, en de turftonsters voor loon van de 100 ton turf zeven duiten. Een makelaar in granen verdiende aan provisie voor het inkoopen van 92 zakken tarwe 31/, stuiver; eeD molenaar voor het malen van tarwe tot meel 16 stuivers van het hoed, dat is l'/> stui ver van den zak, en een bakker, die van dat meel brood baktegenoot voor de 8 pond tarwe brood n duit, en verdiende in den jare 1564 voor 132 zakken meel, die hij verbakken had, f 20: 8 stuivers. In het jaar 1448 werd er te Ridderkerk eene nieuwe kerk gebouwd. Dit werk werd uitgegeven; voor 271,000 steenen 10 stuivers per duizend, voor 83 hoed kalk tegen negen stuivers en een oortje het hoed; voor 112,000 schaliën of leijen tegen 18 stuivers het 1000, voor balken en binten, ieder van 30 voeten lang, tegen l'/2 stuiver stuk, voor de gróote balk, die over het koor moest liggen, 14 stuivers, voor de sparren, de 50 stuks f 4, voor lood 43 stuivers de 100 pond, en voor riet 3'/v stuiver de vim, terwijl de metselaar had aangenomen de kerk te bouwen voor 5 sluivers arbeidsloon van ieder 1000 steen. Hel spreekt wel van zelf, dat lot die algerneene goedkoopte de huur der huizen en landerijen iu verhouding stond. Zoo werd een groot huis te Arnhem, waar inde W eeuw de Latijnsche school gehouden werd, gehuurd voor f 6 in het jaar, dertien morgen of 26 oude gemeten lands werden in Zwijndrecht verpacht voor ƒ54, den hoop, alzoo ongeveer f 4 het morgen of 8 het gemet. Met de weijen was het nog veel minder. Te Werkendam werden ten jare 1526 de 32 morgen weilanden verpacht voor ƒ13 in het jaar den hoop en 2 vette ganzen. Zoo ook was het met de drukloonen en papier. In het jaar 1558 werd, om den nood des lands, een tiende penning gelieven op alle inkomsten en Vluchten des lands van den bruiker, en 7 gruuteu op elke morgen lands van den eigenaar. Voor deze belasting werden te zamen 1200 plakkaten gediukt, en daarvoor aan een drukker te Leijden betaald f 10,10, Maar de jaarwedden en beloonin- gen strekken meer, dan eeuig ander lot maatstaf van de inkomsten, welke er benoodigd waren, oui in die lipten te kunnen leven. Zoo werd iu 1395 een kind, dat Ie vondeling gelegd was, in den kost besteed voor 42 stuivers in liet jaar. Graaf Willem van Henegouwen, begiftigde de dochter van den Heer Gerard van Velsen met een pensioen of lijftogt van ƒ10 iu het jaar, zoolang zij ongehuwd bleef. Zekere schipper Thjjs van Dordt, voerde een schip met wijn geladen naar Gouda voor 3 schel lingen en 8 grooten, dat is voor 22 stuivers, van daar voer hij met denzelfden wijn naar het leger van Hertog Jan naar Leiden, en verdiende toen nog eens 22 stuivers. Hij bleef aldaar drie we ken liggen, omdat er gecDe gelegenheid was tot berging van den wijn eu kreeg 3 schellingen in de week voor ligdagen. In liet jaar 1562 werd een poortier te Amers foort aangesteld op een traclement van 4 duiten per dag. Gelijk het was in Burgerlijke betrekking, was het ook in Geestelijke. Zoo genoot in de provincie Zuid-Holland de pastoor te Hoogvliet een inkomen van ƒ20 cn de koster van ƒ7 in hel jaar. En hieriu maakten zelfs buitengewone omstandigheden, waarmede ge vaar voor leven en gezondheid verbonden was, weinig verandering. Althans men viodt opgetee- kend, dat zekere dienstmaagd, die in het pesthuis de besmette zieken oppaslle, slechts 18 in het jaar verdiende, terwijl eene andere, die in het kinderhuis de kinderen verzorgde, maar 5 iu dat zelfde jaar voor loon trok. Eindelijk zij nog opgemerkt, dat zelfs de aan zienlijkste Lands of Staatsbetrekkingen naar gelij ken maatstaf bezoldigd werden. Zoo werd ten jare 1550, bij resolutie van de Staten van Holland, aan's Lauds Advocaat, welken wij in later lijd nog onder den naam van Raad pensionaris gekend hebben, een tractement toege legd van 400 in liet jaar, aan den Bode der Staten eerst 14, docli later in 1557 18, eu zulks, zoo als er iu de notulen staat, om den DIEREN TUD. Aan de Kiezers voor den fiemeente-JKaad te St.-Maartensdijk. Op Dingsdag den 8 November 1853 moet gij weder uw stembriefje voor één lid van den Raad iD de bus komen breugen en daar er te St.- Maartensdijk geene eerlijke openbare, voorloopige kiesvergadeiing bestaat, zoo zoude liet kunnen gebeuren dal velen uwer een persoon wordt op gedrongen die niet uwe keus was, en dal is niet goed zou ik zeggen zoo beveel ik U aan een getal van drie geschikte menschcri oru daaruit de keus van één te doen. Zij zyu CORNEL1S UAGEN Dz.. Gareelmaker. CORNEL1S DE WILDE Landman. WILLEM DE GRAAF Landman. Een Kiezer. Het Bestuur der Vereeniging tot wering der armoede alhier, wendt zich langs dezen weg tot zijne geachte Stadgenooten, ten einde hen, zooveel noodig, te wijzen op de tegenwoordig zoo hooge prijzen der eerste levensbehoeften en op het groot aantal zieken iu den laatsten lijd, waarduor nood wendig de uitgaven dier inrigting aanmerkelijk zijn geklommen. Het neemt de vrijheid oj> te merken, hoezeer in dusdanige dure tijden de aanvragen om giften aan de huizen plagleu te vermeerderen, en daarbij te herinneren, dat het juist de bedoeling dezer ver eeniging is, om die bedelpenningen, welke vaak aan onwaardigen uitgereikt worden, te doen ver vangen door geregelde giften, waaruit de wezenlijk hulpbehoevenden in eene billijke verhouding en op meer doelmatige wijze ondersteund worden. De taak der Vereeniging is wel Diet, om ge regelde bedoelingen te doen, zooals zij zich daarom ook zooveel mogelijk onthojjdt; maar een groot deel der laagste burgerklasse is Volstrekt onver mogend, om de kosten vari geneeskundige hulp of begrafenis te dragen. Vele zijn ook de gevallen waarin eenige tegemoetkoming dringend noodzakelijk is, zooals bij ziekte van de hoofden der huisge zinnen, tegenspoeden in beroep of bedrijf, rampen van verschillenden aard en dergelijken; terwijl slechts een klein deel der arbeidende klasse in staat is, den geheelen winter door te worstelen zonder althans eenige ondersteuning in voedsel brand en kieeding te behoeven. Hoe gering nu ook die ondersteuningen op zichzelve wezen mogen, zoo maakt tocli de talrijkheid, wegens het groot getal der hulpbehoevendeneen vrij aanzienlijk bedrag uil. Wij nemen daarom de vrijheid UEd. vriendelijk uit te noodigen, om, gedurende dezen winter, uwe bijdragen, in verhouding tot de meer ongunstige tijdsomstandigheden te verhoogen, opdat wij niet verpligt worden, aan menigen lijdenden en hulp behoevenden niedeinenscti en medeburger, de meest noodzakelijke, ja, oumisbare ondersleuning te ont houden. Zierikzee, den 28 October 1853. Het Bestuur voornoemd: A.MOENS van BLOOIS. Ter Ordonnantie: W. M. H. de JONGE. Eenige bewoners van den Dam vragen waarom de knecht van den burgemeester altijd zoo gek rijdt? Zoo reedt hij in de vorige week weèr zoo gek met een wagen mest, dat hij de helft der mest op den Dam verloor, waardoor de meiden een half schoft hebben moeten dragen om die meslhoopen op te ruimen. Verder vragen zij, waarom de agenten van policiegeen proces—verbaal opmaken van zulk gek rijden, overeenkomstig het policie-regleinent? Het stuk, handelende over de oude visscherij en de ƒ20,000 die thans door de Hooge Regering van de Stad gevraagd worden, zal worden geplaatst, indien het behoorlijk geleekend wordt ingezonden. F. vraagt of er vleeschkeurders zijn of niet, daar er bij de bovenmatige duurte van het vleesch alligt kwade praktijken niet alleen plaats kunnen hebben, maar sedert lang plaats hebben gehad. Zoo zag hij II. vrijdag weèr een geslagt beest op een wagen binnen brengen dat gestorven was door het kalven, en dat zeker óók voor 70 cents het N. pond is verkocht geworden. Zoo doende, zegt hij, kan uit het vildershuisje weldra de krengen in de vleeschhal binnen gesmokkeld worden, indien de vleeschkeurders er niet beter naar zien. Het ware dus beter, zegt hij, dat een burger geene dubbeltjes afgevorderd werd voor liet onnoodig keuren van biggen, en dal er naar zulke zaken werd gekeken, alsmede toezien, dat er geene nuchtere kalveren werden geslagt, waarvan het vleesch zoo wel komt op de tafels der rijken als op dc tafels der armen. Verder, zegt hij, is dit een gevolg, waar de keur meesters zelf slagter zijn, want dan zondigt een keurmeester tegen de wet, en dan een ander, dus wie weet wat een menscli zoo al in zijne maag stopt. Het is zelfs, zegt hij, niet onbekend, dat er wel honden zijn geslagt eo verkocht, zoo wel als geilen en bokken. Ve rtrek der Beurtschepen. Dingsdag 1 November. Naar Gouda, Haarlem eu Amsterdam, 'smorg. 4 ure. ADVERTENTIES Heden overleed na een langdurig en smartelijk lijden, mijne geliefde Echtgenoote, ELI ZABETH CAROLINA VAN DORT, in den jeug digen ouderdom van ruim acht en dertig jaren mij nalatende vier kinderen, waarvan drie uiteen vorig huwelijk allen te jong om dit treffend verlies te kunnen beseffen. Brouwershavenden 30 October 1853. C. VAN DEN BERGE. P.S. Deze strekkende tot bijzondere en alge rneene kennisgeving. van MEUBELEN, KAGCHELSHAARDEN, enz. in het Locaal van publieke verkooping in de Lange Nobelstraat te Zierikzee, op Donderdag den 10 November 1853. EEM3 BOOToud één jaar, groen geverwd met witte bies hebbende twee paar roeigaten, zonder mastgat in de dog. Degene welke deze BOOT gevonden heeft, of weet waar die opgevischt is gelieve daarvan kennis te geven aan P. SONNE- VELD, Scheepmaker te Willemstad. De Notaris JA- COBDS VERNÉE. residerende te Delft, zal, op Maandag den 14 en 21 November 1853, des middags ten 12 ureop Reineveld aan den Haagsclien Straat weg nabij de stad Delftopenlijk veilen en ver- koopen 1. Diverse Partijen goed gelegen aller best BOriVLASD te zamen groot 12 bunders 28 roeden 50 ellen in de St.- ChristolTelspolder van de Gemeente Sommels- dijkEiland Overflakkée Arrondissement Brielle kadastraal bekend iri sectie D n.°* 262 263 288 291 tot 295. Verhuurd aan Akie Plooster tot den 1 September 1859bij den hoop voor 750,75 's jaars. Over A.° 1853 aangeslagen in de Grond belasting met de Opcenten tot 92,42. Hebbende de Polderlasten over de 10 laat ste jaren bedragen door elkander per jaar 3 de bunder. 2. De HOOKS). VLAS- en andere TMBIÏ- IBfc\ benevens de VISSCMEESIJ in de Sl.-Pieters- en Elisobetbspolders van de Ge meente Werkingen in Overflakkée Arrondis sement Brielle voornoemd. Hebbende in de laatste tien jaren opge- bragt door elkander per jaar f 1155,68. NB. Eerst in blokken op te veilen en weder om afzonderlijk en daarna gecombineerd af te slaan en te verknopen. Alles breeder bij biljetten omschreven. Nadere informatie» zijn te bekomen ten kantore van de No'arissen VERNÉE te Delft en Mr. S. H. ANEMAET Pz. te Sommelsdijk. Eene goede toongevende 2* I A KT O* Van 6 Octaafin fraaije mnhofiijhouten Kast benevens eenige Muziekstukken en eene Méthode van Kalk- brenner. Te bevragen bij den Uitgever dezes on der de letters A. Z. Brieven franco. Een bruin BHJINPAAREI, oud li jaren te bevragen, met franco brieven, i^s^^tkender letter M., bij den Uitgever dezes. rM Een zwart ISBKKIEPAAKB oud CMI L4 jaren; Ie bevragen bij C. Jz. van £Der HAVE, te Omver kerk. Bij A. M. NATHAN gedelegeerde van —is' de 2e klasse der Slaats-Loterij te Colijns piaatis bij de 5de Trekking van de 5 Je Klasse der 221ste Loterij op een vijfde Lot van n.° 2974 getrokken, de kapitale Prijs van f. 25,fflffi®. Bij denzelven zijn nog te bekomen keele en gedeelten van LOVBH voor gemelde 221ste Loterij alsmede voor de volgende 222ste Loterij, in Koop of Huur, volgens Prijs-Courant. 0^ Ten Kantore van A. M. NATHAN, ge- gQ|yadmitteerd debitant te Colijnspiaat, is, •""Mr onder Handteekoning van J. P. BURGER te Goes, getrokken op n.° 2974, de kapi tale prjjs van Genezing van een open been 9 door de zalf en pillen van Holloway, nadal men alle andere middelen te vergeefs beproefd had. De heer John Eesi» man te Buenos-Ayres schrijft een brief aan den profes sor Holloway gedagteekend den il September 1850. Een heer, inboorling dezer stad, bezeerde eenigen tijd geleden de wreef van een zijner voeten waardoor eene open wond ontstond welke binnen kort zoo toenam dat dezelve zich uitstrek te tot aan de knie. Hij was eenige maanden onder behandeling van eenen chirurgijn alhier wiens heelmiddelen echter geen nut voorbragten. Toen besloot hij zijne toevlugt te nemen tot de zalf en pillen van Hollowayten gevolge waarvan hij thans geheel genezen is en de beste gezondheid geniet. Door het vermeerderd Debiet zijn de op nicnw verminderde PRIJZEN du de volgende DoosjesPillen van ƒ0,80 ƒ1,85 ƒ3,00ƒ6,75 ƒ13.5020,50 Potjes Zalf van - 0,80 - 1,85 - 3,00 - 7,05 - 13,85- 20,95 Ziju op franco aauvrage a Comptant te bekomen bij den Heer J. W. VERBEEK VROLIJK te Axel, J. STRAATMAN, Hoofd-depólhouder te's Hertogen* bosch, alsmede te Londen, Strand 244, Holloway's E La blissemen t. van de Protestanlsche Godsdienst, benoodigd, bii CORNËLIS PADMOS. JESs? Terstond eene BURGER-DIENSTMEID benoodigd. Adres bij doa Uitgever dezes. TE ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN P. de LOOZË gereeder ncment vervanger 'er twee liutul gt\ Meu t vrijen ha er wollig liet groot- geren, i ontinenscl varen 111 wat den dan ons I eene der levonsmid htiilenlan te begui den binn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1853 | | pagina 2