No. «012. 10e. Jaarg. Maandag, 51 5855. Nieuwstijdingen. les lie it iHJ eel >m t be aats oude lilacs f6 eu dat uring eene acht Vee gelcgen- verzorgen aan (leu ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ■I E3EN ABONNEERT ZICH: fn Nederland, brj den Uitgever. Bij «11e Boekhandelaren en Postdirecteuren, [u Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albanyr. AJBOMNEMENTS-PRIJS r VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden. o Franco per post in Nederland Voor Noord-Amerika. Franco New-York. r i.3o. - 1,50. Dollars 4,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERT ENTIEft 10 Geut voor eiken regel. Zegelregt voor iedere phatsiug 35 cents. De inzending der Adv^rtentiën Kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Ziorikvee Hoek van de SeiiuithavenLett. B, No. 94 Brieven en Ingezonden Stukken Franco. Londen, 26 Oct. De graanprijzen in Engeland zijn, onder den invloed van liet ongunstige weder in de vorige week en Ij ij de oorlogsgeruchten nog stijgende; daarentegen dalen zij steeds in Ierland, bij dea^wcsliging, dat de aardappel-oogst aldaar zeer .Sjtafoelig is uitgevallen. Men hoopt, dat liet ingevallen schoone weder ook in Engeland de prijzen tot staan zal brengen. De vorderingen tot verhooging van werkloon Worden hier te lande steeds inenigvuldiger en strekken zich tot alle takken van nijverheid en ambachten uit. De laarzenmakers, de kappers, de "timmerlieden*, en vele andere bedrijven in Londen verlangen wel 10 lot 20 ten honderd verhooging. De Times zegt in zijn jongste N°. «Zoo als de zaken nu staan mag men het er voor houden dat noch de regering var. Rusland noch die van Turkije den oorlog verlangt. Even- too is het zeker dat geheel Europa er groot belang_bjj heeft, dat de vrede bewaard blijve; en nogtans is hetondanks al deze omstandig heden volstrekt niet onmogelijk dat do krijgvoe rende mogendheden lot dadelijke vijandelijkheden kunnen genoodzaakt worden in weerwil van zich zelve. De troepen van Omor-Pacha kunnen den Donail overtrekken tegen de wenschon van den Divan aan lui leger van vorst Gortzakoff kan derwijze aangevallen worden dat een algemeenc strijd onvermijdelijk wordt, en een oorlog, wel- kf>ri niemand verlangt kan morgen uitbreken. In dit grval schijnen de Dnitsche mogendheden wel voornemens te zijn dien zooveel mogelijk op zijn eigen tooneel beperkt Ie houden, zoudat de strij denden die uit noodzakelijkheid moeten vechton als 't ware binnen hun eigen worstelperk besloten blijven. De redenen voor zulk ecne staatkunde zijn duidelijk genoeg maar het valt te betwijfe len of dit cordon wel aan het doel zal beant woorden. Indien toch, namelijk, de absolute huven verlangend zijn de gelegenheden lot geschil te voorkomen, zoo hebben hunne waakzame en stoute tegenstanders evenzeer belang in het verkrijgen van den tl'gcnoVergpslelden uitslag. Oostenrijk en Pruisen zouden volgaarne willen verklaren, dat een oorlog geen oorlog was, en dat zij, die naar zulk eene gebeurtenis uitzien, zich teleurgesteld kunnen re kenen; maar, indien 200,000 inan in eene vijan delijke aanraking komen, is het moeijelijk paaien perk aan den brand Ie stellen, en zij, die zulk een' staat van zaken als een oorlog bleven be schouwen, zonden eenig bewijs uit do daadzaken aan hunne zjjde hebben. Voor het tegenwoordige werken redenen van verschillenden aard, maar welke zich alle oplossen in den wensch naar vrede, zanren, om de wezenlijkheid, in eenigzins mislei dend licht voorgesteld, Ie doen blijken. De Keizer •nil Rusland, ofschoon hij de Porie met eene ge wapende magt in bedwang houdt, verklaart, dat hij in gecnen oorlog met Turkije is. De Sultan ofschoon gedwongen, den oorlog aan Rusland te verklaren, dóet dat voorwaardelijk, en met allo hoop, om zijne belcvfte onvervuld te kunnen laten. De Westersclre mogendheden zendon een magtig eskader naar hot Oosten, om de Porte te verde- i '.gen en zich tegen de Russische aanmatigingen te verzetten, maar wachten zich zorgvuldig voor eenigeu stapdie gehouden zon kunnen wor- rtertvvoor eene openlijke vijandelijkheid tegen de Porie. - »Duze misleiding- wordt gemakkelijk begrepen, en ij in eenige opzigten zelfs hoogst prijzenswaar dig, maar liet zou onverstandig zijn er up te re kenen, die te lang vol te houden. Du keizer van Rusland, en hij alleen Ireolt de mogt een staal van zaken vredelievend te doen eindigen, dien hij zelf, in overeenstemming met alle anderen, afkeurt. Als hij zijne troepen de Vorstendommen doet ontruimen, dan kan hij alle gevaar van oorlog dadelijk wegnemen, en nog de gelegenheid behouden, zelfs met beter uitslag dan te vuren, de regtPn en vrijheden van de Christen-ouderdaiien der Porte te verzekeren. niVlaar noch de Cz3ar, noch eenige andere vorst, kan gewesten bezetten, die van eene vreemde kroon afhankelijk zijn, zonder gevaar van die daad als een oorlogsfeit te zien aangemerkt; evenmin kun- uen twee legers tot een' slag komen, zonder te geraken tot hetgeen de wereld op het laatst wel geneigd zal uiocten zijn als vijandelijkheden te beschouwen. De winter evenwel, waai in krijgs- operatien bijkans onmogelijk zijn, is nu ophanden, en, daar Orner-Pacha waarschijnlijk geene drin gende bevelen van zijne regering zal ontvangen, en vorst Gortzakoff volle vrijheid hebben zal tol louter krijgsvertoon, mogen wij hopen, dat deze ongewone stand der partijen welligt nog kan voortduren, zonder wezenlijke verslimmering van dien toestand en tot dat de diplomatie geslaagd zij, met eene schikking te treffen, waarnaar allen even reikhalzend uitzien." Volgens de jongste berigten uit New-York had men aldaar tijding uit Californie, dat dit ge west meer, dan ooit door rooverijeo der Indianen werd geteisterddoch onpartijdige berigtgevers voegen er bij dat die hel gevolg zijn van de mishandelingen waaraan die oorspronkelijke bewo ners des lands door weggeloopen goudgravers en matrozen hebben blootgestaan; zoodat die invallen der Indianen als eene soort van weerwraak zijn te beschouwen, lntusschen lijden de rustige goud delvers en landlieden er al den last van terwijl zij die dezen treurigen staat van zaken veroor zaakt hebben reeds voor lang misschien het land weder hebben verlaten. De Indianen hebben o. a. een dorp nabij Guayma overvallen en aldaar wel honderd personen vermoord. Er hadden ook bloedige botsingen plaats gehad. Het geneeskundig dagblad van Boston verhaalt, dal te Fairhaven een 48 jarige man leeft James Webb genaamd, die sints zijne vroegste jeugd eenen onleschbareo dorst ondervindt, In gewone omstandigheden zijn drie Nederl. kannen water per dag ter naauwernood voor dien man voldoende, err hij zoude den nacht niet kunnen doorbrengen zon der een emmer water naast zijn bed te hebben. Alleen door middel van zich deze groote hoeveel heid kond water door de keel te gieten, weet de Hr. Webb zijne gezondheid te bewaren zonder zich de maag te overstelpen. De Morning Chronicle ontvangt per telegraaf het volgende berigt uit Konstantinopel van den 17 dezer: »De Frapsche en Eugelsche vloten zijn door de Dardanellen gevaren; de schepen zullen een voor eon Ie Konstantinopel komen. De vijan delijkheden moeten onverwijld aanvangen." Langs den zelfden weg heeft genoemd blad het volgende berigt uit Bucharest van den 15 dezer ontvangen: »Omer-Pacha maakt aanstalten om den Donau over te trekken nabij itira'jja en Wrddin. Deze plaatsen zijn reeds door Turksche troepen bezet, en naar de tegenoverliggende eilandeu zijn bruggen gebouwd." Petersburg 15 Oct. Heden namiddag is eene deputatie van vier der voornaamste Britsche kooplieden, op last des Keizers, uitgenuodigd ge worden bij den minister van financien Ie komen, die hun eene inededeeling deedwelke in het wezenlijke hierop nederkwam Verrpits Z. Keiz. M. uit de Engelsclre dagbladen had ontwaard, dat voor het geval van vijandelijkheden groote bezorgd heid wordt gevoed ten aanzien van de veiligheid der personen of goederen van Engelscheu in Rus land, of op de Oostzee, heeft Hoogstel, den minister gelastom do kooplieden de verzekering te geven dat, wat er immer moge gebeuren, de personen eu bezittingen der Engelscheu, zoowel te land ols ter zee, zullen worden geëerbiedigddat tevens i alie reden bestaat, om te hopen (lat de vrede, j ongeschonden zal worden gehandhaafd, en in al len gevalle de overtuiging wordt gekoesterd dat, wat er in het Oosten ook geheure geen oorlog tusschen Rusland en Groot-Briltauuio zal plaats grijpen. Hel oorlogs-manifest is door een aantal af drukken allerwege in bet rijk verspreid, ën in alle moskeeën der hoofdstad afgelezen geworden. »Een afgezant van den priestervorst van Mecca is dezer dagen te Konstantinopel aangekomen rnet last, om aan de Porte aan te kondigen, dat 50,000 man ongeregelde troepeo aldaar op het punt ston den op marsch te gaan, om zich bij bet leger vao Azie te voegen. De berigten, hier uit de Zwarte Zee ontvangen, luiden dat er nog wel 200 schepen to Odessa liggen die zich gereed rnakeo, ladingen graan naar het westeo af te voeren. Parijs 26 Oct. De aanvoeren van granen uit den Levant en uit Amerika zijn sedert eenige da gen zeer aanzienlijk. In drie havens zijn niet minder, dan 80 schepen met ten minste 300 ,000 mudden graan aangekomen. In NewYork lagen in bestemming naar Havre nog wel 100,000 mud den. Deze berigten en het gelokkig ingevallen betere weder zullen naar men hooptniet zon der invloed op de prijzen blijven die len gevolge van hel jongste minder voordeelige weder door gaans met een frank, waren gerezen. ParUs, 28 Oct. De Muniteur van heden be helst een berigt van den Franschen consul te Bukarest van 25 dezer, volgens hetwelk twee ge wapende Russische stoomschepen en acht kannon- neer booten, den 23sten bevorens, de passage van den Donau geforceerd hebben. Bij deze operatie had de flottilje een hevig vuur door te staan van de kleine Turksche forteres Isakischa, op den reg- ter-oever der rivier, waardoor de kommandaDt der flottilje, drie officieren eu twee matrozeu het leven verloren en ongeveer vijftig manschappen gekwetst werden. Men zegt. dat de Russen het bovengenoem^t fort verbrand hebben. In eene der provinciën heeft eene treurige gebeurtenis plaats gehad, die, wel is waar, niet tot de staatkunde^ in betrekking staat maar des niettemin eene groote sensatie heeft verwekt. Een brigadegeneraalopperbevelhebber eener militaire sub-divisie, verdacht, namelijk, een officier van den stafvan in strafbare betrekkingen met zijne vrouw te staan. De generaal begaf zich daarop naar den officierna eene heftige woordenwisse ling viel de generaal den officier aan en sloeg en beleedigde hemdeze greep ia zijne woede een pistool dat hij op den generaal lostedio ten gevolge der ontvangen wonde, weiuige oogeublik- keu later den geest gaf. Boskoop 26 Oct. Wij achten ons verpligt het volgende hoogst merkwaardigo verschijnsel te berigten. Meermalen vernam men dat Choleralijders door de dusgenaamde Haarlemmerolie hersteld waren. Wij dachten, daarnaar information te mueteodoen, ten einde met zekerheid te kunnen inslaan voor het navolgende. In de Gemeente Middelburg (Z. H.) waar de cholera op een paar werven waar verscheidene huishoudens uit de mindere klasse wonen nog al eenige slagtnlfers gemaakt heeft woont een man, die tegelijk twee kinderen aan de cholera ziek kreeg. Zonder oogenhlikkclijke medicinale hulp zijnde neemt hij uit desperatie Haarlemmer olie en geeft ieder kind twaalf droppels in, na verloop van een uur nogmaals deze dosis toedie nende. Als bet ware oogenblikkelijk kwam er veranderingde kinderen loosden eene redelijke hoeveelheid urine, (dit is des te opmerkelijker, dewijl men bij geen choleralijders zulks tot nog toe heeft kunnen bewerken. En het eene kind was reeds zoo verre dat het rnet den dood wor stelde.) De huid werd lenigerde pols kwam terug en eene weldadige uitwaseming volgde het welk van dat gevolg wa9dat de tweo kinderen volkomen herstelden. De faam van dezo gebeurtenis verspreidde zich wijd en zijd zoodat thans meermalen gebruik wordt gemaakt van dit middel. Zes in hevigen graad aan de cholera lijdende personen die de Haarl. olie hebben ingenomen zijn Ons bekend waarvan vijf hersteld zijn doch een is overleden niet aan de cholera maar bijna 14 dagen daar na aan de typhus. Twaalf droppels voor kinderen en twintig voor volwassenen schijnt eene goede maatstaf te zijn in zoo veel zoete melk gedaan als noodig is om den olie in te 6likken welke dosis men na verloop van een uur voor de tweede maal moet ingeven. Mogt dit eenvoudig middel waarlijk zoo nuttig bevonden worden en de hierboven genoemde voor beelden geene toevallige omstandigheden zijn. Zlerikzee29 Oct. Voor eenigen tijd werd gemeld (lat nabij Bagagem in Braziliëdoor eene slavin een zeer groote diamant is gevonden voor welken haren meester dadelijk f 120,000 was geboden, doch door dezen geweigerd. Men ver neemt thansdat deze kostbare 6leen door den Nederl. gerant te Rio-Janeireden lieer Wylep van den eigenaar is aangekocht voor de verbazende som van 33,250 Liv. st. of f543,000 Nederl. (ff.)' Zlerikzee, 30 Oct. De Hooge Regering heeft het gemeente-bestuur Tan Zlerikzee aangemaand om de f 20,000, welke voor ongeveer 30 jaren Zijne Majesteit Willem I aan de Stad voorgeschoten heeft, tot opbeuring der visscherij; doch het be stuur zal zien, met 25°/0 die zaak te vereffenen. Zlerikzee, 31 Oct. Volgens te Parijs in om loop zijnde geruchten, zou de Keizer besloten hebben, krachtige maatregelen te nemen in de Oosterscliu aangelegenheden. Een corps van 30,000 man zal naar Konstantinopel ingescheept worden. GEMEMÏUE BEKiGTEN. De oorlog Id het Oosten heeft eeD aanvang ge nomen, en het is te hoopen, dat ze niet uaar het Westee overkomt. Bij het departement van Oorlog in den Haag, is alles in gereedheid gebragt om zelfs de schutterij op te roepen, bij de minste noodzakelijkheid, in de onderstelling dat ieder nog zoo gek is, als de ridders van het brutalen kruis waren in 1830. Een kalf met vijf puoten, geboreo te Sommelsdyk. Zijue Majeateiten vrouw worden tu de resideulio verwacht om to overwin teren. Ahvcêr is een ontvanger ia beslag ge nomen, wegens te veel gestolen te hebben.Ook zal de minister van fluanclën tekening eu verant woording vragen van de Zierikzeesche visscherij om aae 20,000 te komen. Wegens het stelen van een klusje aardappelen, is een klein diefje ver oordeeld gewordcu tot zes maanden gevangeuis. Een burger uit het Luilekkerland is door den koning, van de galg naar 15 jaar tuchthuis ver wezen. Door zaakkenuers wordt de Keizeriü van Frankrijk verklaard, in geeu gezegeuden staat te ver koeren. Een varken verkocht te Meppel voor ƒ186. Aldaar zijn reeds gearriveeid, roillioenen wilde gatizen, dat als een voorteekeu wordt be schouwd van eeoco vroegen ea strengen winter.— Te Middelburg wordt er geeu roggebrood meer ge- bakkeo, maai teiuclbrood, ten gevolge vao bet ep handen zijnde St.-Nicolaasfeest. Aldaar hebben een paar winkeliers hun kopergewigt afgevijld, om ligle wigt le geven met oopen Jbgeu aan de in— slagers in 't klein. Hel zal dus noodig worden dat de ijkmeester wat minder uiet zijue vrouw loopt, e.n wat meerder de wigten niet alleen naziet, maar ze ook in de winkels ijkt. Ook te Zierikree, zegt men, is dat kunstje reeds voor lang uilgevonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1853 | | pagina 1