Donderdag, 29 September 1855, Erf, EK LEK DE namens zijn ember 1853, a te melden pen staande en i Noordzijde traat, Cn.° 1 IMËIUNS te an den Heer als onher- tl)TS naar gerlijk Wet— 1853 des an Nassau aliek presen- met ©e- Zierikzee itraat aan de 209 kad. F vroeger de en gele- erikzec met srSglieden, 3, No.'1202. ei loop der Octoberop bepalen tijd van wijlen verknopen ;r Noordgou- lil. Bosch led. 90 Kil. ed. 90 Kil. 5 Bond, 14 'oortambacht Eb-ts in 7 Bond. kosl- lonirlanil aan de zoo- mbaclit dezer 112, 113, te pachten CLERCQ te ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE WSEN ABONNEERT S2CH: n Nederland, bij den Uilgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerikaj bij J. QUINTUS, te Albany, ABONNEfiKENTS-PRIJS i VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden, f 1,30, Franco per post in Nederland 1,30. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10, VERSCHIJNT Op Ma&ndag en Douderdag, ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 83 cents. De inzending der Adverteulien kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure» BUREAU: Zietiktee, Hoek van de SchuithaveaLett. B, No. 94. Brieven cn Ingezonden stukken Franco* No. 1005. Jaare. i Aariap" non kan zoo k afleveren, en fi aucn. »y waarde weduwe J. a zijnde van mij in de nooten aan rle bediening Voorgangster ft. t LINDE. No. 364. ISousseïine n en ffieuv- en VOOR- een jirobaat aan eetlust, pillen kunnen meest koude zich niet le uitspanningen, piju te vcr- iwen, zuiveren Iteilzameu in- geheele gestel, voor zwakke en duizelingen, gen, enz. ver- f\ 5.30/*23,80 - 13,90- 23,80 bekomen bij beker te Goes te 's Hertogen- •4 flolloway'S 3 terskonsï alst. Adres, lezos. iïric- Nieu ws tij d i n gen Londen, 23 Sopt. De Globe zegt, dat de onderhandelingen over de Russisch-Turksche kwes tie nog niet zijn gesloten en dat, ondanks de 6chünliare vastheid van Keizer Nicolaas, zekere voorstellen zullen worden gedaan, die hem op zjjne gevaarlijk baan welligt zullen tegen houden. Op den 20sten Sept. is te Saltaire, nabij Bradford in Yorkshire, eene fabriek ingewijd, wier groote omvang zelfs in Engeland verbazing wekt. Zij zal 1200 weefgetouwen bevatten, die tezamen eiken dag eene lengte geweven wollen stoffen van achttien Engelsche mijlen zullen kunnen leveren endoor eene stoommachine van 1200 paardenkrach ten zullen worden in beweging gebragt. Wanneer de fabriek in volle werking is, zal zij 4500 arbei ders bezigheid verschaffen. Ter inwijding van het gebouw, gaf de eigenaar in een der localen een gastmaal, alwaar te gelijker tijd 2500 van zijne werklieden, benevens 700 andere gasten, dus te zamen 3200 personen, nevens elkander aanzaten. Frazikfoi'4, 23 Sept. De Prins van Canino, neef van Keizer Napoleon, bevindt zich sedert cenigen tijd wederom in Homburg. De buitenge- meene groote sommen, welke hij in het voorgaan de jaar aan de Homburger bank gewonnen heeft moeten niet meer in het bezit zijn van den Prins, doch deels door mislukte speculatie!) in spoorweg- actiun aan de Parijsche beurs, deels door een on gelukkig spel aari de bank te Spa, waar zich den Prins den iaalsten tijd heeft opgehouden, weder in andere handen zijn overgegaan. De directie der Homburger bank heeft, naar men verzekert, den prins gecrediteerd voor 500,000 fr. tot aan de komst der gelden, welke hij uit Parijs verwacht. Eergisteren begon hij aan de bank weder zijn spel en wel even gelukkig als vroeger, daar hij op dien dag 50,000 fr won. De tegenwoordige herfstmis laat zich goed aanzien. In laken zijn zeer aanzienlijke aankoo- pen voor Amerika gedaan; ook naar leder is zeer veel vraag, welk laatste veroorzaakt wordt door de groote bezending laarzen en schoenen, welke door vele- Duitsche handelshuiten naar Australië, cn voornamelijk naar Californie, worden bewerk stelligd. ngen VAN DIS- P. na LCOÏti Brussel25 September. Het dagblad V Indé- jxndance van Luxemburg behelst een brief uit Billiam van den 8 dezermeldende, dat in den vorigen nacht eene wolvin met hare jongen in een schaapstal gedrongen is en drie en vijftig schapen gedood heeft heigeen als eene zeldzaam heid in dit jaargetijde beschouwd wordt. Wij nemen het volgende over uit de Gazelle des Tribunaux Een schrikkelijk en bloedig voorval heeft te Langrcs in Frankrijk plaats gehad in de kazerne der Urselinen bezet door eene compagnie genie soldaten. Donderdag 8 Sept. II. speelden twee sergeanten, Curia! Lucase en Merlin, in de cantine der kaserne met twee wapensmeden der compagnie met de kaart. Het was dien dag algemcone in spectie geweestzoodat het als het ware een feest dag was en de cantine meer dan gewoonlijk be zocht werd. Onder de bezoekers bevond zich ze kere Dalaigleoud 33 jaren een man van een oploopenden aard. Hij had bij den cantine-hou- der schulden, welke hij niet konde betalen, zoo dat hem wijn op crediet geweigerd werd. Hier uit ontstond geschil hetwelk door gewelddadigheid gevolgd werd, zoodat Delaigle een zijner kamera den in liet gezigt sloegomdat hij zich in het geschil gemeigd had. Op dit oogenblik verlieten de sergeanten Darial, I Lucase en Merlin hunne plaatsen om weldra de geruchtmakers in arrest te doen zetten. Delaigle bood eerst eenigen wederstand doch op de strenge vermaningen van den sergeant Merlin ging hij heen zeggende zich naar de policic-kamer te wil len begeven. Omtrent tien minuten later stond Merlin op, om naar zijn kwartier te gaan; duch op het oogenblik dat hij de cantine uittrad viel hij door een schot getroffen dood op den grond. Op hetzelfde oogenblik viel er een tweede schot hetwelk de vrouw van den cantine-houder trof die, na een hevig gekerm, spoedig den geest gaf. Onmiddelijk liep de sergeant Curial in de rigling van de schoten en hij zag een man, in zijn hemd en barrevoets welke op hem aanlegde. Hij had nog even lijd, om op zij te springen toen het schot afging zonder hem te treffen. De wacht kwam terstond aansnellen en de moordenaar, die niemand anders was dan Delaigle, vlugtte naar de opene plaats der kazerne. In plaats van zich naar de policie-kamer te begeven was hij drie geweren gaan halen en had ze geladen vervolgens had hij zijne schoenen uit gedaan om niet gehoord te worden waarna hij zich in den gang der cantine had geposteerd, bijna met de tromp van het geweer op de berst van den ongolukkigen sergeantzoodat hij dezen dadelijk doodelijk treffen kon vervolgens snelde hij naar het venster en bereikte de canline-houdsterwelke eene doodelijke wonde bekwam en weldra bezweek. Intusschen had het gerucht der scholen cn het alarm door de wacht veroorzaakt veel volk op de been gebragt. De compagnies-liommandant ver wittigde den plaatselijken kommandant die zich onmiddelijk naar het tooneel van de misdaad be gaf en den kapitein bevel gaf, om wanneer de moordenaar zich op herbaalde sommatie niet over gafmet vier man op hem te vuren en hem neder te leggen. Het was toen 11 ure des avonds; een hevig oriweder barstte los en de moordenaar, die zich achter een uitstekenden muur der opene plaats verscholen had scheen te gelijker tijd den bliksem en het geweervuur te trotseren. Hij poogde nog een slagtoffer te maken cn één zijner opper hoofden onder zijne slagen te doen vallen al wie hem naderde, met den dood bedreigende. Ein delijk na eenen wederstand welke drie kwartier geduurd had en ziende dat het hem onmogelijk geworden was zich verder te wreken plaatste hij de tromp van zijn geweer in den mond en maakte door zelfmoord een einde aan dit schrik kelijk tooneel. 's ©ravenliage 23 Sept. Op Donderdag, 15 dezer, is voor het Prov. Gereglshof alhier behan deld de zaak van A. Noltee, vroeger commissaris van het loodswezen te Brielle (thans voortvluglig); D. G. van Leeuwen, kantoorbediende en D. Bak ker, vroeger zeeloods aldaar. Aan de twee eerste beschuldigden was ten laste gelegd het stellen van naamteekeningen onder loods-certificaten, aan den laatsten het bedriegelijk gebruik van een zoodanig vervalscht certificaat. Het O. M. rrquireerde voor den eersten besch. op grond zijner afwezigheid, dat hij zoude worden verklaard wederspannig aan de wet, en voor de beide andere beschuldigden, eerloosvorklaring, geldboete en een confinement van 510 jaren. Voor deze beide Iaalsten is door den verdediger, mr. D. Polak Daniels beweerd, dat hunne handelingen ten deze deels onbewezen, deels niet strafbaar waren, en dat, in ieder geval, hier geen bedriegelijk opzet of kwade trouw had plaats gehad. Het Hof heeft in zijne zitting van heden den eersten beschuldigde verklaard wederspannig aan de wet, en de twee laatste beschuldigden, op grond van het onbewezene der kwade trouw en van het bedriegelijk opzet, vrijgesproken. >s ©ravenliage, 26 Sept. Gedurende den gc- heelen afgeloopen nacht heeft hier en in de om streken een hevige storm of liever orkaan gewoed, die vooral heden morgen na zes ure uit het zuid westen en westen, vreeselijk was, en met eenige tusschenpoozen ook den geheelen dag heeft voort geduurd. Ten gevolge daarvan zijn vele daken en schoorsteenen af en omgewaaid en vele, waaronder zeer zware boomen, ontworteld. Zoo zijn er op het plein 10 it 12 boomen uit den grond gerukt, hetgeen ook iu het voorhout met verscheidene het geval geweest is, terw jjl nog vele andere boomen op verschillende plaatscu omhellen. In het bosch zijn evenzeer vele boomen omgewaaid, vooral aan de zeezijde was de kracht van den storm geducht. Bij de zwaar bewolkte lucht is het niet mogelijk ver iu zee le zien; de lucht hangt als 't ware op het water. Men kan ook niet bespeuren of er vaartuigen in liet gezigt zijn, die in gevaar ver- keeren. Eenige pinken hebben op strand slaande veel geleden; zeer weinigen zullen er zonder meer dere of mindere schade afkomen, zij staan zoo digt op elkander, dat zij niet dan met veel moeite los zullen geraken. De visschersboot van den heer Maas schijnt geheel weg. Elf groote en zeventien kleine badkoetsen van bet stedelijk badhuis zijn verbrijzeld; het controleur-buisje, de beide tent- koetsen en de paardenstal zijn op het strand weg gedreven. Gelukkig dat nog in tijds de noodige voorzorgen bij de zeebad-inrigting van den heer Maas zijn genomen, zoodat aldaar de schade aan de koetsen loegebragt betrekkelijk niet groot is le noemen. Een aantal boomen zijn ook langs den Scheve- nlngschen straatweg uit den groDd gerukt. Op de dunne Bieikade is heden ochtend een meisje van 15 jaren door den wind opgenomen en in het waler geworpen geworden. Tijdig toege schoten hulp redde het meisje echter van een an ders wissen dood. Te Schoonhoven is den 12den dezer de cholera uitgebroken in eene slaapstede, waarin bij gelegen heid der kermis een aantal vreemdelingen met draaiorgels, kunstenmakers, enz.was gehuisvest, die gedeeltelijk van Rotterdam derwaarts gekomen waren. Sedert zijn aldaar dagelijks, onder verschil lende standen, gevallen voorgekomen, welker getal thans op ongeveer 25 wordt gerekend, waarvan 11 k 12 sterfgevallen. Wij vernemen dat de cholera, die te Hazers- woude vrij hevig woedde, sedert een paar dagen aan het afnemen is. In ruim 14 dagen is hoofd zakelijk in een paar streken van het dorp ruim een 25tal personen bezweken. Schiedam, 26 Sept. De cholera neemt hier in hevigheid toe; op Zondag II. zijn er tot des mid dags 12 ure lijken hegraven. Rotterdam, 27 Sept. Gelukkig is iu deze stad de cholera aan het afnemen, zoodat er, Gode zij dank, minder slagtoffers vallen dan in de afgeloo pen week: II. Donderdag was het met het begraven zoo erg, dat de doodkisten met lijken midden op de straat stonden, omdat de stadswagens niet meer dan 13 of 14 lijken kunnen bevatten; ouder een toe vloed van meuschen werden 4 lijken te gelijk op eene berrie naar eene schuit gebragt om daarmede naar het graf te worden vervoerd. Xierikzee 27 Sept. Iu den avond van den 8 dezer is te Hildesheim de wegens brandstichting ter dood veroordeelde Schusslerdie reeds eenmaal zijne gevangenis was ontsnapt voor de tweede maal onlvlugt. Hij had zich weten le ontdoen van zijne boeijen en, toeo de cipier bij de avond ronde in zijn hok kwam stiet hij hem met ge weld op zij snelde het hok uit sloot liet achter zich digt eu ging zijns weegs. Op den 19 dezer was hij nog niet weder gevat. De kolonist Berends Robben bijgenaamd doctor Berend uit Ruitenbroek den 7 dezer te Osna- bruck wegens herhaalde brandstichting ter doch veroordeeld heeft zich in den nacht van den 13 14 daaraanvolgende mede aan de justitie ont trokken door zich niet behulp van een wollen deken in de gevangenis te verhangen. In het Nieuwsblad van Curacao, dd. 6 Aug. II., lezen wij het volgende omtrent de verwoesting van Cumana. Eene maand en elf dagen waren er verloopen, sedert de bevolking van Cumana zich onafhankelijk van het bestaande gouvernement van Venezuela, en voor een federatief bestuur bad verklaard. Het was den 15den Julij, de zon scheen helder en liet was een der schoonste dagen van de verzengde luchtstreek, de luisterrijke natuur scheen eene ge lukkige toekomst te voorspellen, een liefelijk windje matigde en verfrischte op eene aangename wijze de hitte van het jaargetijde. Het scheen, of de na tuur in haar prachtgewaad voor het laatst de be volking van Cumana op de bevalligste wijze wilde toelagehen, denzelfdcn dag, waarop zij onder de bouwvallen begraven zou worden. Niets konde doen voorzien, dat deze schoone laridstroek, welligt het schoonste gedeelte van Ve nezuela, binnen weinige uren door een verschrik kelijk ongeluk zou getroffen worden. Geen inwendig voorgevoel, die gewone voorbode van rampen, geen enkel verschijnsel in de naluur vertoonde ziel), dat de op handen zijnde ramp voorspelde. Het was in den namiddag, een kwartier over twee; de lie felijke zeewind, welke den geheelen dag gewaaid had, ging eensklaps liggen en eene lievige wind vlaag uit het Westen verving denzelven. Op het oogenblik, dat deze verandering in de weersgesteld heid plaats greep, deed zich een lievigen schok gevoelen, de grond beefde onder onze voelen en de gebouwen sidderden op hunne grondslagen. In het eerst gelcofde men, dat het een dier schokken was, welke men dikwijls in Cumana gevoelt, maar, na verloop van weinige sekonden, deed zich eene verschrikkelijk uitbarsting hooren: het scheen als of de aarde uil hare loopbaan gerukt werd, niets kon zich staande houden, alles werd door eene onweerstaanbare kracht neergeworpen. Te midden van dit ontzettende gedruisch hoorde men slechts het gekerm der bevolking, die om genade smeekte. Doch liet was reeds te laat, Cumana was reeds onder deszelfs bouwval bedolven! Eene dikke stofwolk verduisterde gedurende eenige minuten den dampkring, en toen dezelve verdween, vertoonde de geheele stad zich in een puinhoop herschapen aan ons gezigt. Op de pleinen en de straten ver toonden zich de menschen. die het ontkomen waren, met bloed en stof bedekt en door eenen doode- lijken angst bevangen, terwijl men van onder de bouwvallen het gekerm hoorde van degenen, die hunnen Iaalsten adem uitbliezen. Geene pen is in staat, naar waarheid den toe stand te beschrijven, waarin Cumana gedompeld werd; zelfs de opgewondeuste verbeeldingskracht kan zich iiaauwelijks een verschrikkelijker denk beeld voorstellen. In den grond waren eene me nigte scheuren onstaan. Do zee, die bij het begin der aardbeving eenige ellen van den oever geweken was, keerde daarna met geweld terug en bedekte meer, dan honderd elleu iu den geheelen omtrek der stad met hare wateren. Er ontstonden eensklaps verscheidene bronnen cn de Mauzanares, die door de stad loopt, verhief zich in hetzelfde oogenblik verscheidene vocteu boven hateu stand. Geen enkel publiek gebouw iu de stad is blij ven bestaan; de drie kerken en even zoovele ka pellen, de kazerne der veteranen en artillerie, het hospitaal van liefdadigheid en dat der inelaat- Sclico, het tolhuis, het gouvernementshuis, het collegia, de brug, het fort St. Aatonio, het cole- cio, dat, nog niet eens voltooid was, al deze ge bouwen zijn in puinhoopen veranderd. Ook een aantal particuliere gebouwen zijn geheel en al in gestort, andere ten halve en ieder oogenblik drei gende geheel in te storten, terwijl de overige allen zoodanig uit hun verhand en evenwigt zijn gerukt, dat zij noodzakelijk moeten worden neer gehaald. Het aantal slagtoffers kan nog niet met zeker heid bepaald worden, doch het zal niet minder, dan 600 bedragen; er is gsene familie, die geen ver lies le beweencn heeft. De waarde der verwoeste eigendommen kan op eenige inilioenen geschat worden in één woord; Cumana bestaat niet meer. De oorzaak waardoor een groot gedeelte der bevolking tijd gehad heeft zich te kunnen redden,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1853 | | pagina 1