No. «002. Maandag, 26 September 1855, n 1 I I Oe. Jaarg DE TROONREDE. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. rden. KEK ABOKKEEHT Z1C3, fn Nederland, brj den Uügever. Bij nlle Boekhandelaren en Posldirecteuren. Iu Noord-Amei ika, bij J. QUINTUS, te Albany, AZZONStëflSENTS-PRIJS t VOOR BEIDE ÜITGAVEB. Voor 3 maanden, f 1.30, Franco per post iu Nederland 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. HERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIE??1 10 Cent voor eiken regel- Zegetregt voor iedere plaatsing 35 cents. De tuïending der Advsrtentiëu kan geschieden tot Maandag en "Woensdag, voormiddag 11 ure* BUREAU: Zierikxee Hoek van dc SchuithavcöLett. 6, No. 94, Brieven en Ingezonden stukkeu Fraucoe rg. 8 u 30 tn« 11» m. 1 30 incognito vertoonde in Er is wel niemand die met eenige be langstelling den gang van 's lauds zaken en aangelegenheden gadeslaatdie niet niet gespannen verwachting uitzag naar de Troon rede door den Koning bij de opening der tweede kamer te houden vooral na de bui tengewone zitting der Staten-Generaal, ont staan door eene opgewondeaheid van ge moederen welke wensclielijk ware, nimmer plaats gehad te hebbenals diehelaas, eene klove heelt daargesteld tusschen on derdanen van denzelfden koning die deu- zelveu allen huldigen, vereeren en beminnen. Ook wij zageo met levendige belangstelling te gemoetwat ons, zoo als wij verwacht ten, door den koning zou worden aange kondigd als deszelfs gevoelen en bedoeling met de lot stand gebragle alom en wijd- bcsprokene wetevenzeer als wij eene ver zekering uit 's konings mond hoopten dut de politieke gevoelens en bedoelingen van liet Ministerie zoodanig waren dal de Natie daaromtrent volkomen gerust kon zijn dal liet programma dooi' hetzelve aangekondigd, geenszins in woorden bestond maar dat hel zou blijken door de in deze zitting aan te bieden wets ontwerpen dat hetzelve do Grondwet ongeschonden zou handhaven, of schoon het eene andere rigling zou volgen, dan die van het vorig Ministerie, maar toch in alles zich ten hoofddoel stellen eene mildeie opvalling en toepassing der Grondwet en dei' daarop steunende wettelijke bepalingen. In deze niet ongegronde verwachting heb ben wij ons zeer te leur gesteld gezien, en niels in de troonrede gevonden dan een dor dood en afgesleten formulier zoo als wij daaraan, twintig jaren geleden, helaas! gewoon waren. Vrede binnen en builen 's lands; vriend schappelijke verhouding tot eu met andere Stalentoenemende welvaart en bloei in handel eu landbouw over bet algemeen een goede oogst; eene guustige positie van 's lands finanliewezen en het vermeerderen en uitbreiden van middelen van commnni. calie eu wat van dien aard meer is op te noemenis met inilde taal verzekerd en hier en daar, zoo als wij meenente hoog opgevijzeld. Op de algemeene welvaart althans zon er vrij wat af te dingen zijn. Met moge waar zijn dat de groothandel nu en dan ge lukkige voordeelige slagen doetdat er zeer veel vaart is op Oost en West, en dat in sommige wouingen daardoor schallen in- vloeijen maar de kleinhandel kan met al les behalve met dien naam bestempeld worden eu verkeert zelfs in ecnon zeer kwijnenden staat. Dut hier en daarwaar de koning zich persoonlijk vertoont, uit liefde voor en als blijken van innige verknochtheid aan hein, schatten besteed worden en alles als in goud prijkt, wij weten, bel is waar, eu bet ver blijdt ons zulke liefdeblijken te ontwaren; maar, indien die zelfde kouing zich eens de grondwet angstig te kleinere steden eu dorpen en met een vbrscliend oog den toe stand zijner onderdanen daar gadesloeg I voorwaar, hij zou een vrij wal minder beha- gelijk en uitlokkend schouwspel zien. Daar zou hij toe ii emend en achteruitgangja, ver arming bespeuren bij de nijvere en arbei- bende klasse. Hij zou er hel gebrek in menige woning zien ingedrongen en op de vraag: van waar die achteruitgang, dat gebrek zou één antwoord aller mond onl- vloeijen te zware wigt en onregtvaardiire drukking van het Belasting- en Palentslelsel. Wij hadden ons mitsdien te regt gevleid, dal de koning de Natie zon verblijd heb ben niet de aankondiging van een nieuw beter en minder drukkend stelsel, waardoor de hoop verlevendigd zou wordendal men eindelijk regt zou laten wedervaren aan eeue talrijke klasse van onderdanen die geduldig voortgaat der schatkist offers te brengen, ten prijs van zweet en ontbering terwijl de rijke, de gegoede, de ongehuwde, in dezelidc maatschappelijke voorregtcn dealen de, geen gulden van zijn vermogen opbrengt. Reeds was er eene wet ontworpen op hel armwezen eu op de ministeriële verantwoorde lijkheid de eerste vond zoo veel afkeuring, als de laatste bijval. Wij wenschten daarom,ge hoord te zullen hebben, dut in de dringende behoefte dier beide zou voorzien worden, vooral na het creëeren van een nieuw ministerie, dat zich verbond, zullen handhaven. Wij hebben uitgezien naar de gaping ia dc wettelijke verordening op het onderwijs en het regt der vergaderingen, ons sedert vijf jaren reeds hij art 5 addit. der grond wet beloofd doch van niets van dit alles gevvaagl de Troonrede. Hebben wij dus daarover niets te wachten? 01 ligt dal alles opgesloten in bet slot, hetwelk zegt, dat er belangrijke onderwerpen van wetgeving zullen afgedaan worden dan hebben wij er vrede mede anders is aller verwachting zeer beschaamd. Wat liet opheffen der belommerende be zwaren op den invoer der eerste levens middelen betreftdeze zijn te onbeduidend, om er zich over te verheugen. Veel beter ware de burger en arbeider gediend met een beletten uitvoer van beestiaien peul en tuinvruchten en aardappelen, welke uitvoer de eerste en naaslleideinie oorzaak der onge hoorde duurte van die eerste behoeften is. Daar door althans eet men, in weerwil van de hooge prijzenwelke voor hel rundvee en dc schapen besteed worden, in Engeland goed. kooper vleesch dan iu Nederland waar bel telken weke in schromelijke massa wordt uitgevoerd. En wat aangaat de betuiging der vrede lievende staal kunde tusschen Nederland en andere Staten in de Troonrede vervat hiermede strookt weinig de verklaring, dal de geoefendheid der landmagt behoort ver hoogd te worden door de miliciens langer onder dc wapens te houden en de troepen lo vereeuigen. Iu vroeger jaren zag men trekken door de miliciens naar hunne haard- sleden. De financieels toestand des Rijks moge gewenscht zijn de burger toch ondervindt er weinig of geen effect van althans men betaalt hier op do personele belasting on geveer 10 percent meer gedurende dit jaar, dan in het voorledene. Geen wonder dus, dat hier vrij wat meer kwijning, dan voor uitgang is te bespeuren en dal al bet lot stand gebrugl en hooggeroemde goede in geeucrlei opzigt invloeit op deu algemeenen bloei. De slotsom is derhalve niet zeer te roemen maar voor onze hoop en verwachting is de troon rede koud dor en schraal te noemen. Hel kan verkeeren, zegt Brederode, en hiermede zullen wij ons moeten paaijen. Eindelijk is de maat vol. Een volk komt maar tot eene zekere hoogte van kwijning en armoede; daarna oulslaat er reactie. Moge de Re gering dat oogeublik voorkomen, of zoo lang mogelijk vertragen opdat het volk niet on - gelijk worde aan bet te lang getergde lam, dal eindelijk zijne kracht doet kennen en zijne natuurlijke regteu herneemt jpmttsidklawfr» op die betuiging volgen een langer terug N ie o wstijcf i ngen ILosideia 22 Sept. Te New-Castle 2ijn eer gisteren 118 personen aan de cholera overleden. Uit Londen en Edinburg zijn geneesheeron ont boden om behulpzaam te wezen in het behan delen der zieken. Door het gouvernement zijn tenten gezonden in welke de behoeftige zieken uit hunne akelige woningen zullen worden over- gebragt. De Newark Advertiser zegt dat bij een on langs heerschend onweder het volgende zonderlinge voorval heeft plaats gehad. Een jong meisje stond voor een venster en in den tuin bevond zich een appelboompje. Een schitterende bliksemstraal schiet uit de wolken en men ontdekt een volmaakt beeld van den boom op het kind overgedrukt. Men meent te weten dat dit niet het eerste voorbeeld van dezen aard is. ILonrïcn, 23 Sept. In den tegenwoordigen staat der geldmarkt en der politieke wereld, wordt het streven der \an handenarbeid levende volksklassen near verhooging \an het arbeidsloon, met klim mende beangstheid gadegeslagen. Allerwege hebben tot dat doel vereenigingen van werklieden plaats, terwijl de werkgevers zich niet zoo gemakkelijk schijnen te kunnen vereenigen, om maatregelen daartegen le nemen. Reeds nu ontwaart men de nadeeligste gevolgen van deze omwenteling in de nijverheids-wereld, zoo als de Times het noemt. Voor aanbestedingen of specuUtien zijn geene prijsberekeningen meer te maken. Het bouwen van een huis kost reeds elf por cent meer dan vroe ger, en indien het werkvolk op nog meerdere ver hooging van loon blijft aandringen, zal dit in ge lijke mate vermeerderen. JFriut&tijff. Parijs, 19 September. Men verzekert, dat een .ipollu-ker van Agen (Lot et Garonnij, de Heer Mcnigault, een middel heeft uitgevonden, om liet meel jaren lang goed te houden en het koren tegen de insecten le beveiligen. Men voegl er L>ij, dat deze scheikundige jarcu lang besteed heeft, cm tot dit belangrijk resultaat le geraken. Berlijn, 20 September. Aan den landdag van Saksen-VVeimar zijn voorstellen aangeboden tot het weder-invoeren der stokslagen, strenge tuchthuis- en doodstraf. De discussie is verdaagd en aan de c immissie voor reglerlijke wetgeving zijn de voor stellen lot onderzoek verzonden. Van 18 lot 19 dezer zijn 13 personen door do cholera aangetast en 27 overleden. u, Brussel15 September, Voor eenigen tijd werd eene staatscommissie belast met de herziening der bestaande wetsbepalingen op de bedelarij. Zij beeft thans haar verslag uitgebragt en eene nieuwe wettelijke regeling dezer geheele aangelegenheid voorgesteld, waarvan liet volgende de hoofdtrekken zijn. De gestichten voor bedelaars en landloopers zullen zoo ingcrigt worden dat liet verblijf in dezelve eene tuchtiging wordt en het afschrikkende eener straf heeft. Niemand zal er in opgenomen worden dan die daartoe geregtelijk veroordeeld K Bedelen en landloopen zullen alleen strafbaar zijn wanneer zij hebbelijkheden zijn geworden of met andere in het strafwetboek opgenoemde umstandigheden van verzwarenden aard gepaard gaan. Met de andere kehoeftigen zullen de gemeentebesturen handelen, zoo als zij dienstig oordeelen. Du gemeente besturen of liever de armbesturen blijven belast met de Losten van het onderhoud der armen maar zullen ook alleen bevoegd zijn om de personen, wier onderhoud teu hunnen laste komt, naar eeriig liefdadig gesticht te zenden; zij zullen de kosten der opsluiting van veroordeelde bedelaars alleen dan le drogen hebbenwanneer zij naar het oordeel der hooge overheid niet genoegzaam aan hunne verpligling jegens de behoeftige» zullen hebben voldaan. Verder stelt de commissie de oprigtipg voor van provinciale godshuizen en w il zij de besteding van armen bij landlieden die in Vlaan deren zeer gebruikelijk is, aangemoedigd hebben. Het gronddenkbeeld der commissie ismeer vrijheid in de geregelde armenzorg te brengen. Ver mindering der groute kusten waardoor thans vele gemeenten gedrukt worden zou het eerste gevolg zijn van de verwezenlijking V3ti haar plan. Brussel, 20 Sept. Op onderscheiden punten der stad Brugge zijn opruijendo geschriften aange plakt; inzonderheid werden daartoe de behoeftige wijken gekozen. Grcm&ngen, 19 Sept. Alhier circuleert thans onder de werklieden en arbeiders een adres aan den Koning, waarin, met aanvoering van gronden en cijfers, eerbiedig van Z. M. wordt verzocht, dat Z. M. maatregelen moge doen beramen omtrent uit voeren, waardoor wordt te gemoet gekomen in den hoogen nood, die thans ton aanzien van de voe dingsmiddelen op de arbeicfetfde klasse zoo zeer drukt. Reeds eenige hóndefde personen hebben dit adres onderteckend. ©eventer, 21 September. Gisteren in den laten avond uuUtoi d er brand in de woning van den bakker van der Meij, in de^naburige gemeente Gurssel. De brand schijnt dadelijk met groote hevigheid uitgebroken te zyn. Het huis, de schuur, waarin eenige duizenden ponden eek of rum be* waard werd, co de hooiberg zijn door de vlammen vernield en naar men zegt is niets gered. Maar het treurigst van alles is, dat deze ramp ook twee rnenschenlevens gekost heeft en wel van een zoon des huizes, een veertien jarigen knaap, die er in omgekomen iseu van deu eigenaar zeiven, die wel levend uit liet huis is geraakt, maar zoo met brandsvonden bedektdat hij den volgenden morgen overleden is. De weduwe, op eens van Woning man en kind beroofd is diep te beklagen en haar ongeluk wekt algemeene deelneming.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1853 | | pagina 1