kERMIS-YKIJERS, Verscheidenheden nTOagOSTDgBTB PRIJS-CQCJRANT Graanmarkt SEPTEMBER 1853. Jk Een Kelder te Huur, afstand (loon van ?ijn troon. Een zemel-boer Ie IJ^selmoode wordt verzocht zijne paarden niet moer lo weiden in eene anders weide, en wat minder bij de yrotiw van een ander te komen, want dat doen geen brave menschen. Gevonden Ie S. een Vos en een Uaas met een wit kopje in (vn leger. Ook Ie E. is een dito Haas ge schoten door een Kater. De dochter van een itaaldridder te St.-Maartensdijk zou gaarne Konin gin zijn, doch de schoolvorst is niet in de val te lukken. Aldaar zal de wilde kindermeid zich met de kermis maar behelpen met een onde kalant, hij gebrek aan nieuwe. Karei van de Tienge- nmten is met Loth en Jaantje naar de Amsterdam- sche kermis geweest, en nu vreest men voor een klein joodje. Een Vos te Slrijpn loert op een Hoentje, maar hij zal, met zijn staart tusschen de boenen, het op een loopen moeten zetten. liuben aldaar kan beter arresteren dan Jan en Teun, dat iji». zegt hij, jongens, en juist dreeft hij een jongen naar de kast, doch de deur was digt. Te Oud- diTj) is een schipper de deur uitgejaagd met een i '7cin( toen hij cle; rondte deed en geld ophaalde. 9n de Troonrede komt geen woord voor, over liet herstel van het geschokte nationaal gevoel, maar wel een wenk, dat er voor het departement \an oorlog, meergeld op de begrooting zal aange- M.iagt warden. Wij lezen in liet a Weekblad voor alle Standen' liet navolgende stuk dat in déze dageD «el eenige overweging verdient. De Cholera is eene weldadige Slem van waarschuwing. De ziekte, welke wij met den naam van cho lera bestempelen was reeds in de vroegste tijden der ons bekende geschiedenis eene gevreesde ziekte; want in het Oude Testament wordt zij reeds ge noemd als eene kwade ziekte. Zij kwam ook reeds in ons vaderland en in liuropa over het algemeen voor. Evenwel is de aziatische cholera die thans reeds herhaalde malen tot Europa is doorgedrongen, van vreemden oorsprong. In Ario is zij sints on heugelijke jaren bekend maar zij bleef lot enkele streken van dat werelddeel bepaald tot zij nu voor luim twintig jaren zich over andere werelddeelen uitbreidde en er groote verwoestingen aanrigtte. Het is algemeen bekenddat de geneesheeren deze gevreesde ziekte niet genoegzaam kennen, en, wat eigenlijk van meer belang is geene genees middelen voor iiaar bezitten welke vertrouwen verdienen. Doch des te beter kent men de oorzaken die de verspreiding dezer ziekte begunstigen en «ij zijn hier even als in do meeste ziekten bij uit nemendheid in staat, haar voor te komen. De oorzaken nu die de verspreiding en ont wikkeling der cholera begunstigen, zijn; onmatig heid onzindelijkheid en gebrek aan zuivere of versche lucht. Dat bij eene heerschende ziekte ook menschen worden getroffendie overigens zich aan geene onmatigheid of onzindelijkheid schuldig maken kan geene verwondering baren omdat zij zich aan de met smetstoffen enz. bezwangerde lucht niet kunnen onttrekken en de vatbaarheid in sommige gestellen zeer hoog is gestegen terwijl andere uit onvatbaarheid trots alle nadeeligc invloeden, niet worden getroffen; maar dat zijn uitzonderingen. Als wij nu de oorzaken nagaan, dan zullen «ij wel bespeuren dat de ziekte vooral onder de ar mere klassen der maatschappij voorkomt maar de meer gegoeden er toch geenszins van verschoond blijven want onmatigheid in spijs en drank en onzindelijkheid van woning en ligchaam treft men ook bij de hoogere standen wel degelijk aan. Overvluedige en uit vele geregten bestaande maal tijden, brasserijen lediggang, uitspattingen, nacht braken enz. behooren even zoozeer in de hoogere standen tehuis, als gebrek ongeregelde voeding, misbruik van sterke dranken zwelgerijen en nacht braken bij de mindere standen. Het is niet te ontkennen, dat de mingegoede zich geenszins zoo naauwkeurig in acht kan nemen, maar het is ook aan den anderen kant waar, dat hij daaraan gewoon is. Maar zeker is het, dat er in alle klassen der maatschappij wel meer onmatige en onzindelijke menschen bestaandan men oppervlakkig zou ge- loovcn; want men moetin dat opzigt de menschen niet tieoordeelen naar de wijze, waarop zij zich in liet openbaar voordoen. De cholera eischt in korten tijd velemaar onmatigheid en onzindelijkheid maken dagelijks slaglglT rs. Het is niet te denken dat men voor dc cholera een eigenlijk geneesmiddel zal vinden maar het is zeer verblijdend te weten dat men het niet behoeft, omdat men de middelen tol voorkoming bezit. Door matigheid en zindelijkheid kan de gevreesde cholera buiten de grensen worden gehoudenen zal in allen gevalle het getal harer offers zeer gering zijn; ja, voor de door haar aangetasten aal men dan hoogst waarschijnlijk ook een genees middel vinden dewijl hare kwaadatrdige natuur zal gebroken en verzacht worden. Matigheid in spijs en drankgeene raauwe vooral geene onrijpe vruchten en de eerste spaar zaam genoten geene koude dranken bij een ver hit ligchaameen matig gebruik van water en Vooral geene verslappende en slappe aftreksels van thee en koffij bovenal geen misbruik van sterke drankenreiniging van het ligchaam en vooral van het gelieele ligchaam gedurige verschooning van linnengoed en kleederen, die vooral droog moeten aangetrokken worden zindelijkheid in huis en op het bed schoone vloeren en blinkende meubelen; luchtigheid in de vertrekken die ech ter niet vóór zonsopgang noch na zonsondergang mogen opengezet worden en minder bij vochtig dan bij droog wedereen geregeld leven tijdig opslaan en naar bed gaangeene snoeperijen, geen overdaad; geen botvieren aan li irtstogten en drif ten in alles eene langzame haast en geregelde afwisseling van arbeid en rust ledige kroegen en vrolijke huiskamers. Ziedaar de middelen oin den gevreesd™ vijand builen de muren te houden en hem eenmaal geheel uit ons vaderland te ver drijven. Want de cholera is eene weldadige stem van waarschuwing tot matigheid en zindelijkheid en duardoor tot orde en gezondheidde welvaart en het gelul: van eenen staat en can zijne burgers. Met deze voorzorgen, niet tijdelijk, maar duur zaam gewapend, behoeven «ij geene vrees te koesteren, maar zullen gelegenheid hebben, ook hierin de vinger der Voorzienigheid dankbaar te erkennen. Dr. L. H. N. Tan te AMSTERDAM. Een dikke Koetsier met ongemakkelijke bakke baarden en ferme kuiten f 5,50. Een lange schrale Palfenier, een weinig loens ziende, anders een vro lijke snuiter ƒ3,00. Een in zijn vak bekwame Schilder van een goed voorkomen, 4,50. Een kaar senmaker naar den ouden stijl, met lange blaauwe jas, koite zwarte fluweelen broek, perfect vour eene oude baker ƒ2,80. Een luchtig Matroosje in zijn beste plunje, versch van Oust-lndië gekomen, ver langt eene extra mooije jonge meid en wil haar ge heel vrij houden 6. Een vlugge Brieven-besteller, keurig in het zwart ƒ4. Een knappe Kom-en- eischman, zal broodjes met worst medebrengen ƒ1. Een Schoolmeester deftig in het zwart met witte handschoenen en zakdoek ƒ4. Een eerlijke Zaak waarnemer, die weinig te doen heeft en overal toe te gebruiken is ƒ7. Een modieus gekleede Aan spreker, houdt veel van meisjes en een stevig glas wijn,/"2. Een Loodgieter, die goed op de snippers weet te passen en goed vol kan houën 2,50. Eeu Letterzetter, netjes in 't zwart gekleed 10. Een knappe Kok, die wel weet waar hij het liefst op getrakteerd wordt, keurig gekleed 5. Een zeer welgemaakte inarqueur. «eet zelf goed te calamboreeren, is ook lid van de Matigheid 4,50. Een reusachtige Suikerbakker met zakken vol klontjes. f"2. Een Schoenmakertje Vetleer, die behalve een bogchel en een paar kromme boe nen, een knap uilzigt heeft, proper en in order 4. Een modige Snijdernaar den laatsten smaak aangedirkl75 cent. Een Kassiersknecht, met het air van een boekhouder, verlangt een deftige jufvrouw, die op goede wijn en wafelen trakteert ƒ6. Een Dansmeester, die zijn damelje belooft onder de hand ferm te dresseeren ia de mooiste passen, met gelakte laarzen en verder naar r»lo./8. EenKui- pertje vol van minnepijn, belooft zeer amusant te zijn /"2,50. Een buitengewoon knappe Schuiten voerder, die ouk wel in 't huwelijksbootje wil varen, als hij meteen op slag kan komen ƒ4. Een wel- gekleede Molenaar, is heel pleizierig en belooft zijn liefje, als hel wat laat mogt worden, haar tot den ochtend in den molen te bergen ƒ4,50. Een Parapluikoop, met blaauwe rok, glimmende knoopen pantalon met groote ruiten, een en ander tamelijk afgedragen, voor den spotprijs van f 1,50. Een Stokvisch-beuker, houdt van malsche visch en malscli vleesch. NB. kan heerlijk walsen 3,50. Een Modellen-maker, die alles kan fabriceeren, belooft de meisjes een pleizierige nacht, als zij maargoed afdokken f5. Een dikke Kastelein woont ver vatt de kermis en heeft dus weinig te ver zuimen r 8. Een «elgekleede Kruijer, die bijou- verhoopt nat weer, met zijn schoone zich in zijn pothuis wil behelpen 1,75. Een Tuinman, deftig in het Nankings, hij zal een mooije ruiker offreren aan de schoone, die Item tot geleider wenscht te hebben 3. Een kolosale Smid, helder en schoon houdt veel van wat goed smaakt f 2. Een Wiel- draaijer, zijnde een echte doorgaander, als hij wat op zak heeft, maar bij gebrek thans ieder avond voor 1 disponibel. Een Stuurman, die alle ha vens kan bezeilen, fatsoenlijk gekleed J 4,50. Een Wijnkoopersknecht, zoo mooi gekleed als zijn pa troon, hij zal een paar fijne halve fleschjes mede brengen 5. Een Koopman in potten en pannen, die met een oin de klandisie der lieve dienstmeisjes verzoekt 76 cent. Een Steenhouwer, weet zich met klare zonder suiker te behelpen en heeft aan 1'/, kan genoeg ƒ2,50. Een Korendrager, lang van postuur, zal zijn liefje op de kop door hel digtste gedrang sjouwen en verdere altenden be wijze» 3,50. Eeu Muziekant met èèn been min der dan een gewoon menseh, maar toch knap in zijn snort.1,50. Een Burgermannetje van den Overtoomschen wpg, houdt veel van gedroogde schol met bruin bier r"l,25. Een Chierurgijns-bediende, een eerste danser en zoender f 6,80. Een Heeren oppasser, die ook op meisjes kan passen f4. Een propere Kruidenierskoeclil met polkahaar, hij stot tert een beetje, anders wel bespraakt f3,75. Een Stoker van een stoomfabriek, helder geboend, en als een kapitein gekleed f2,50. Een Student, die slechts vijf maal gedropen heeft, gekleed als een professor, rutting met gouden knop f 10. Een soort van Paardendocter, die ook raad voor meisjes kwalen weet en wil toepassen f7. Eindelijk zijn nog veele welgevormde Vrijers voorhanden, die verlangd hebben niet specifiek in de Prijs-Courant Ie worden opgenomen; daaronder behooren eenige Kantoorbedienden, Practicijns-kler- ken, Winkelbedienden en nagenoeg 600 Ambachts lieden, diverse kleederdragten, prijzen naar kwaliteit. Mijnheer de Looze Ik verzoek u als de bestendige lezer van liet door u uitgegeven Blad in liet belar.g van elk wien het aangaat, in het eerstvolgend nummerde volgende vragen te plaatsenen dezelve daarna te beantwoorden Hebben de Leden van den Gemeente—raad te Oosterland zoo als ik gisteren in uw Blad las, goed of kwaad gehandeld, om op den lfiden dezer niet in den Raad te verschijnen ten einde den nieuwen Burgemeester te iustalleeren, ten gevolge waarvan zulks niet is kunnen geschieden? Deze vraag wordt gedaan op deze redenering: In den regel moeten de Gemeenteraden zoo dit kanhandelen in den geest en overeenkomstig der denkwijze en het belang dergenen die hen gekozen hebben voor die betrekkiug. En als nu 99 van de 100 bepaald en openbaar zich verklaren tegen eenen benoemden Burgemeester kunnen zij dan geacht worden, in liet belang en den geest der Gemeente te handelen wanneer ook zij zich naar dien geest schikkenja mogen zij in eenen redelijken zin wel handelen tegen de uitgedrukte bedoeling hunner Constituantenen komen mitsdien al de onaangenaamheden, daardoor veroorzaakt, niet voor rekening van hen, die eenen ongewilden en ongeschikten Burgemeester aanbevolen en den Koning misleid hebben, die ongetwijfeld zulks niet zou gedaan hebben ware hij beter ingelicht ge weesten die welligt nog niet ongenegen zijn zou, om de gedane benoeming in te trekken wanneer hij door onzijdige eerlijke menschen op het ware standpunt werd geplaatstom grondig over de ontevredenheid en klagt der gemeente Oosterland te oordeeteo X. Mijnheer de Redacteur! Dat gij op de onlangs door u voorgestelde vragen geantwoord hebt in onze bedoeling, was ons regt aangenaam. Thans willen wij u het effect mededeelen, hetwelk dergelijke knoeijerijen en kuiperijen te weeg brengen wanneer een Bestuur op ongeoorloofde wijze in vloeit op de vrije keuze. Er moest en zou voor iemand gestemd worden die door zijn kortstondig verblijf in deze gemeente onbekend is met hare administrative eo financieele belangen die de wijsheid gebruikt heeft, om zich onzijdig Ie houden en bruikbaar schijnt voor de bedoelingenwelke de Raad beoogt. De invloed voor die keuze was zóó algemeen bekend, en werd zulk eene kracht toegekenddat vele kiezers, als wetende, dat zij toch de meer derheid niet halen koDden, verkozen, hunne stem briefjes in blanco in de bus te werpen. Jammer voorwaar dat die kiezers zoo slecht hun belang berekenden en zoo weinig goed gebruik maaklon van liet hun toegekend voorregten liever onver schilligheid aan den dag legden dan te pogen door eendragt contra mines aan te wenden. Van daardat van dc 80 stemgeregligden slechts 56 opgekomen zijneo daarvan afgetrokken 12 van onwaardeer in liet geheel slechts 44 geldige stemmen hij de opening gebleken zijn. Dergelijke handelwijze is ons uit uw antwoord gebleken, niet alleen laakbaar, maar strafbaar te zijn. En men vraagt alzoo hier te regt heeft men zich voor iemand bijzonder daarom welligt in de bres gesteld opdat het niet zou blijken althans geen punt van onderzoek worden, dat de stads- baten thans zoo veel meer bedragendan tevoren; en dat onder anderen de haven die vroeger nog geen 300 opbrngt thans meer dan liet dubbel daaiiau rendeert? hh"HH5BBM», J. I messgg Of inecnen de Edel Achtbarendat zulke zaken niet opgemerkt wordenof dat wij dom genoeg zijnom ons zoo maar blindelings om den tuin te lalen leiden Dan rekenen zij builen den waard waritalles wordt behoorlijk gadegeslagen en op- geteekend om ten bekwamen tijde Ie kunnen dienen waar het behoort. 13, Eenige kiezers en geahonneerden. i Rotterdam 19 §ept. Tarwe. Met zeer geringen aanvoer en willigere stem ming, gaf aanleiding, dat er 50 a 60 cents per intui hooger Ie bedingen was. Nieuwe, de pnikste partijtjes f 13, f 13,75, de mindere f 12,50, f 12,80, afwijkende f 11,20, f 12,30. Jarige, puike klusjes van f 12,75, f 13,50. Bogge. Van nieuwe was de aanvoer zeer gering, de lioogtc der prijzen voor die soort gaf geene aanleiding voor verdere verhoogiug van prijs, en als voreu verkocht: puike klusjes f9,50, f9,80, mindere f 8,80, f9,40. Ja rige komt niet meer voor. Gerst. Nieuwe als voren grif te plaatsen. Winter, puike zakmaat f6,40, f6,50. Zomer, de puike zakmaat 15,90, f 6j mindere soorten f5,40, f 5,80. Meekrappen werd lieden in alle gewassen nog al wat vertoond. Voortdurend echter houden de hooge vraagprij zen groote omzettingen legeD. Voor Racijn is de koop lust op den tegen woord igen hoogen prijs klein. i) unjrritjlie (^^fitni) fe GEBOREX 13 Sopt, Eene dochter van J. Dane en J. de Vos. Een zoon van G. Pape en H. C. Krakeel. 14 dito. Eene dochter van G. H. Hoes en A. G. Herman. 16 dito. Een zoon vau J. An theunisse en J. Niessc. Eene dochter van A. van Schelven en J. van de Stolpe. Eeu zoon van P. Bockling en K. E. Weiand. 17 dito. Eene dochter van J. P. Reuseu en J. Polderman. Eene dochter van C. Mazurc en M. de Lignij. 18 dito. Eene dochter van P. Schoenmakers en A. Sies. Eene dochter van A. J. Bastiaause eu A. Smits. OVERLEDEN 13 Sept, J. Lïjhaart oud 17 dagen (zoonl. J, Schallens oud 59 jaren huisvrouw van P. Graij. - 14 dito. J. G. Horrevoets oud 6 maanden (zoon). - 15 dito. N. C. Pleijte oud 49 jaren on goh. dochter. 16 dilo. P. Krijger oud 37 jaren huisvrouw vau A. J. van Hoven. 17 dito. F. Dames, oud 35 jaren, huisvrouw van L. Mark. 18 dito. J. Meijlman, oud bijna 90 jaren wed. van J. Legemale. 19 dito. F. de Haze, oud 79 jaren, wed. vau J. Hendrikse. Levculoos aangegeven 17 Sept. Eene dochter van J. J. Meijer en J. Lokker. ADVERTENTIE!*. STOOSIBOOT - DIENST MIDDELBURG, Z1ERIKZEE EN BERGEN-OP-ZOOM, eenevens de tüsschen liggende plaatsen, als: WolphaartsdijkCatsclie Veer, Sas van Goes en Gorlshoek. AFVAAHT-TTHBI?. van JHibklbiirg: Vrijd. 23 ,suam.l2 u 30 m. Zoud. 25 'srnorg. 3Q Diugsd. 27 430^ vatt fifrgen: Zaturd. 24,smorg. 8 u 30 ra. Maand. 26 11 s Woeusd. 28 'suain. 1 30 lie plllenvan Holioway ziju zeer aaubevelcns» waardig in geval van zware hoofdpijnen, zwakke en ze nuwachtige gesteilen, duizeling enz. Mej. Driuwater, te Liverpool (Castelsircet) woonachtig, was sedert geruitueu tijd ziekelijk geweest, lijdende .doorgaans aan zware hoofd pijnen, een zeuuwaclitig en zwak gestel, eu dikwijls aau duizelingen onderhevig zijnde, die haar telkens deden nedervallen. Zij volgde sliptelijk de haar voorgeschreveoe geneesmiddelen, doch haar toestand verbeterde zich niet. Eindelijk begon zij de pillen van Holioway te gebruiken, welk voortreffelijk geueesmiddcl hare maag en geheel haar gestel binnen korten tijd versterkte en hare hoofd pijnen deed verdwijnen, zoodat zij zich thans volmaakt wel bevindt. DoosjesPilleo van f0,90 f 2,10 ƒ3,30/7,75 15,30/-23,50 Potjes Zalf van - 0,90 - 2,10 -3,30 - 8,15 - 15,90- 23,90 Zijn op franco aanvrage k Comptant te bekomen bij B. van ASI'EREN VERVENNE, Apotheker te Goes t den heer J. P. VERLINDEN te Bergen-op-Zoon» J. STRAATMAN, Hoofd-depóthouder te*s Hertogen- bosch. alsmede te Londen, Strand 244, Holioway* Etablissement. zeer geschikt lot liet bergen van AARDAPPE LEN bij J. BAL o|i de Appelmarkt. T E ZIER1KZEK, TEU DRUKKERIJ VAN P. db LOOZE. lendooi kondigd a met de to besprokene zekering i de politie het Minisk daarom! rei liet prograi geenszins het zou b te bieden Grondwet schoon he dan die va alles zich opvalling der daarop In deze ben wij 01 uiels in d dor dood wij daaraa gewoon w; Vrede bi schappelijk Stalen tc handel en eeu goede 's lands fin en uitbreid calie en v noemen i hier en da opgevijzeld Op de a vrij wat af •zijn dal lukkige zeer veel v in somtnigi vloeijen r les bohalv worden ei kwijnenden i)at hier persoonlijk blijken van schatten bc prijkt, wij blijdt ons maar, indii

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1853 | | pagina 2