No. 1001. Donderdag, 22 September 1855. 10e. Jaarg. Meuwslijdingen. 54. TROONREDE State n-Gene raai, Ja i eerie wijze bedden er *er opgevuld j pluimen wa- i ns afhaalt ae 'ETyRen, oan ■n. f 3,00. -3,00. en van hetl daaronder! bij Mej. de gement van Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE MEN ABONNEERT ZICH: fn Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Iu Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany* ABONNEMENTS-PRIJS i VOOR BEIDE UITGAVEN. Vóhr S taaanden, f 1.30. Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York* Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIEN'* 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 eentt. De inzending der Advsrtenliën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure* BUREAU: Zierikvee Hoek van de Schuithaven, Lett. B, No. 94. Brieven en Ingezonden stukken Franco, rekejö k- en Kan- iz. Ie Neu- Stad- en door tus- en en Roop- Arlikeien esii 'iTee i!e uil Mol- ie en IFfi'&a- kwaliteiten, le leveren,' ruim debiet accurate en e eene ruime RoomscSi- voorhanden in de borst, ny. Mijufvr. out wa: lihad, lat het haar T r hadden kankerachtige pogingen van erijdekle», en 70 ii moeten lijdcrcs be de ?a!f on bare wonden geniet, lij ZEN van f to.30/"23,50 - io.ÖO- 23,tO bekomen bij leker te Goes gen-op-Zoom te 's Hertogen- Holloivay'sj i. S. BRONS- en hel einde medewerking )BSE en G. il voorzeker deren wien jnd niet ge- zijn. Is stuit ieder chaflen. ij alle soliede iJJSS. benoo- r dezes. Parijs, 16 Sept. Eigenlijk staatkundig nieuws valt er heden niet le melden. De dagbladen ver genoegen ziel) met eenige redeneringen over de gevolgen der weigering van den Keizer van Rusland, om de gewijzigde Weener voorstellen aan te ne- inen. Maar al deze redeneringen steunen op meer of min gewaagde onderstellingen en gissingen. Elk dagblad wordt daarenboven door dezelfde bij zondere bedoeling gedreven, en uit zich dien ten gevolge op verschillende wijze. Het eene vaart uit tegen den autokraat van alle Russen, een an der daarentegen brandt van verontwaardiging legen de oude dweepzieke Turken, welke zich niet met dankbaarheid vervuld gevoelen jegens de vertegen woordigers der Westersche mogendheden, wegens de groote dienstdie zij aan Turkije bewezen hebben, door de gerekte redeneringen toonen dui delijk aan, dat er volslagen gebrek aan belangrijk nieuws heerscht. Wij zullen ons niet begeven iu deze zee van redeneriogen, maar liever afwach ten; welke resultaten de nieuwe diplomatische on derhandelingen tol het bewerken eener minzame schikking zullen opleveren. De grootste moeije- lijkheid schijnt ten dezen opzigle te zijn de staat van spanning en opgewondenheid, welke op dit oogenblik onder de Turksche bevolking heerscht. De herigten uit Konstantiriopel deelen dienaangaande talrijke bijzonderheden mede, welke, zoo zij niet overdreven zijn, wezentlijk gevaren voor de Fran ken van alle natiën opleveren. Zoo verhaalt men onder anderen dat de Sheik UI Islam, of het hoofd der geloovigen, betuigd heeft, dat hij niet voor het behoud der openbare rust konde instaan, in dien de Weener nota werd aangenomen; dat de Porte, zoo de vrede niet verbroken werd, de groot ste moeijelijkheid zoude hebben, om de ongeregel de troepen, die op de been zijn gekomen, naar huis te zenden en dat deze troepen wel eens hun Weg over Kunstanlinopel zouden willen nemen; de Grieksche bevolking in de dorpen aan den Ros- plioius moet in de grootste onrust verkeeren en ha re huizen versterkt hebben; de Engelschen en Fran- schen moeten gedurig van de slechte gezindheid der bevolking te lijden hebben en hun toostand werd met den dag neteliger. Waarschijnlijk zijn deze berigleu eenigzins overdreven; het valt echter- uiet te ontkennen, dat de houding van Frankrijk en Engeland in deze zaak hun invloed in het Oos ten zeer verzwakt heeft, zoodat de tot deze natie behoorende personen te midden van de opgewon- dene bevolking iu geen benijdenswaardigen toestand verkeeren. terstond een JV geplaatst P. db LOOZE, Te Cunnersdorf is een ongehuwd vrouwsper soon in verzekerde bewaring genomen, beschuldigd en ook reeds bekend hebbende, dat zij haar kind, een meisje, terstond na de geboorte, voor de var kens heeft geworpen ener is bijgebleven, dat die beesten het verteerd hadden: zij had een oogenblik geweend en zich vervolgens weder aau haren arbeid begeven. De Belgische Moniteur bevat het volgende berigt: De archieven des rijks zijn verrijkt met een docu ment, dat een der merkwaardigste en zeldzaamste autographen en levens een historisch stuk van hooge waarde is, namelijk, de bekentenis van Balthazar Gérardmoordenaar van Willem den Zwjjger, Prins van Oranje, afgelegd onmiddellijk na zijne arestatie, op 10 Julij 1584. Dit stuk is geheel door den moordenaar geschreven, draagt zijne handteekening in dezen vorm: Balt Gérard, niet parafe en beslaat 2'/, pagina van het formaat, hetwelk men thans Pro Patria noemt. De eerste bladzijde bevat 62, de tweede 56 en de derde 21 regels. Het schrift is vast en neten naauwe- lijks treft men er een of twee ratures in. De moordenaar verhaalt zeer uitvoerig het door hem reeds 6 jaren te voren gevormde ontwerp om den Prins van Oranje te vermoorden eD alles wat hij heeft gedaan om de uitvoering er van te verze keren. De bekentenis van Balthazar Gérard, die nimmer tot eenige openbare verzameling behoord heeft, was onlangs in handen gekomen vaD den boekhandelaar Jacob te 's Gravenhage van wien de directeur van het Belgische archiefde Heer Gachard, het stuk heeft gekocht. Het zal du in onze groote nationale verzameling eene plaats be komen bij de fraaije collectiewelke men er ge vormd heeft van de brieven van Willem van O- ranje. ter opening DER TER Cr ADEKINO VAR DE OP 19 SEPTEMBER 1853. Vereenlgde Zitting; der belde Kamer*. Nadat de leden zich achtervolgens in de ver gaderzaal van de Tweede Kamer hadden vereenigd, wordt tegen 12'/. ure de vergadering door den heer mr. JA. Philipse geopend die door den heer griffier der Eerste Kamer een besluit van Z. M. den Koning dezer dagen genomen doet voor lezen waarbij hij mr. J, A. Philipse, benoemd wordt tot voorzitter der Eerste Kamergedurende de aanstaande zitting der Staten-Generaal. De voorzitter alzoo met het beleid der verga dering in de tegenwoordige vereenigde zitting be last zijnde benoemt eene commissie van 18 leden der beide kamers om Z. M. den koning bij Hoogst- deszelfs aankomst aan de vergaderzaal te ontvangen en in- en uitgeleide te doen. Ten 1 ure vervoe gen zich Hunne Excellentiën de ministers alsmede de leden van den raad van statein de vergaderzaal. Na een kort tijdsverloop, wordt de nadering van Z. M. den koning aangekondigd, die zich op de wijze, in het programma omschreven, naar het ge bouw der Staten-Generaal begeven heeft. De Koning, ter Vergaderzaal binnengeleid, plaatst zich op den Troon, en houdt de navolgende aan- d Mijne IIeer en 1 «Andermaal, na kort tijdsverloop, bevind Ik Mij in Uw midden. Met genoegen rigt Ik Mij tot vertegenwoordigers van een volk, hetwelk Mij de ondubbclzinnigste, de hartelijkste bewijzen geeft van genegenheid en gehechtheid. »Bij het hervatten Uwer gewone werkzaamheden, mag Ik U de verzekering herhalen, dat Ik de beste verstandhouding blijf bewaren met de overige Mo gendheden. In de laatste maanden ontving ik be wijzen van belangstelling, welke ik hoog waardeer. »De vredelievende staatkunde, door Mijne Re gering gevolgd, stelt in de gelegenheid geene poging te verzuimen, om het vrije handelsverkeer tusschen Nederland en andere staten uit te breiden. »De zee- en landmagt blijven, voor zooveel de beperktheid der middelen het toelaat, eervol aan hare roeping voldoen. »Onze sclieepsmagt vertoont zich in onderschei dene zeeën. Hierdoor worden betrekkingen onder houden en wordt cr steun verleend aan de na tionale vlag en scheepvaart. »De ondervinding wijst meer en meer de nood zakelijkheid aan om den graad van geoefendheid der landmagt te verhoogen zoo wel door de mi liciens langer onder de wapens te houden als door vereenigingen van troepen. »De toestand der koloniën en bezittingen van het Rijk in andere werelddeelen is in het alge meen gunstig. »In de binnenlanden van Sumatra werd de rust gestoord doch met geringe krachts-ontwikkeling hersteld. «Even zoo is het te vertrouwen, dat aan ver nieuwde woelingen van Chinezen op Borneo weldra een einde zal worden gemaakt. »In de Molukken hebben tot Mijn leedwezen aard- en zeebevingen zware verwoestingen aange- rigt. Door de maatregelen van het bestuur en door de belangstelling van het algemeen is deze ramp aanmerkelijk gelenigd. »Aan het veel-omvatlend werk der verbetering van onze voornaamste rivieren werd met kracht gearbeid. Aanvankelijk zijn de uitkomsten voldoende. «Landbouw, fabriekwezen en nijverheid verkee ren in gunsligen toestand. De meer en meer op gewekte ondernemingsgeest der ingezetenen deed het oog vestigen op onderscheidene nieuwe werken waardoor de gemeenschap le water en te land zal worden bevorderd of nieuwe gronden ter ont ginning aan den landbouw zullen worden verstrekt. »Waar het algemeen belang het vereischtwordt de inspanning der ingezetenen door bijdragen van het rijk ondersteund. »De werken tot verbinding van Nederland met het buitenland erlangen meer en meer uitbreiding. De reeds Vropger goedgekeurde spoorwegeo naderen hunne voltooijing. Aanvragen tot nieuwe vergun ningen worden zoo veel mogelijk bevorderd. «Ook de electro-magnetische telegraaflijnen wor den bij voortduring vermeerderd en verbeterd. De onlangs voor rekening van bijzondere personen aangelegde lijn naar Engeland is voor onzen han del van groot gewigt. »Mogt men zich verheugen in het welslagen van de grootsche onderneming der droogmaking van het Haarlemmermeer riet minder verblijdend zijn de uitkomsten, aanvankelijk door den verkoop der blootgelegde gronden verkregen. »Voor zooveel men kan opmaken uit de berigten, welke nog slechts gedeeltelijk verzameld zijn, zal de oogst niet boven de middelmatigen te rekenen wezen. Ofschoon de bekommering hierdoor in den laatslen tijd bij sommigen ontstaan eenigzins overdreven moge schijnen heb Ik echter voorloo- pig maatregelen genomen om den invoer der eerste levensbehoeften reeds niet noemenswaardig be zwaard verder van belemmering te ontheffen. «Voorspoedig is ook dit jaar de toestand van handel scheepvaart en scheepsbouw. Deze takken van volkswelvaart gaan voort, zich uit te breiden. «De geldmiddelen des rijks zijn insgelijks in ge- wenschlen staat. De goede verwachtingen omtrent de uilkomsten van de dienst des vorigen jaars zijn niet teleurgesteld. Het laat zich aanzien dat ook de loopende dienst stof tot tevredenheid zal opleveren. «Onvoorziene omstandigheden hebben de volko- mene uitvoering verhinderd der wet tot rentever mindering. Nieuws voorstellen tot voortgezette del ging van 's lands schuld zullen weldra aan Uwe beraadslaging worden onderworpen. «Deze zitting zal, zoo ik vertrouw, en gelijk het de ernstige wenscli is mijner regering de gelegenheid schenken om belangrijke onderwerpen van wetgeving tot afdoening te brengen. «Ons aller streven zal zamenloopen in één doel: het welzjjn des lieven Vaderlandsonder den ze gen des Allerhoogsten met al onze krachten voor te slaan. «Ik verklaar deze zitting der staten-generaal ge opend." Na het houden van deze aanspraak verliet de Koning op de gewone wijze de zaaleu keerde Z. M. naar HDs. paleis terug. Zlcrlkzec, 21 Sept. Zijne Majesteit heeft tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd, Mgr. J. van Santen, aartsbisschop van Utrecht. Bij besluit van 15 dezer heeft Z. M. bepaald dat de reglen op deu invoer Vau granen, aardap pelen, enz. zijn verminderd als: aardappelen cents en tarwe en rogge cents per mud. Als eene voorzeker hoogst zeldzame bijzonderheid vermelden wij dat in het Nederl. Israëlietisch oude- tnanueu- en vrouwen-huis te Amsterdam den 11 dezer des avonds ten li ure, is overledeu, Mozes Zwart, oud 86, en een half uur later zijne vrouw Naatje de Vries, oud 83 jaren gehuwd geweest sedert 1801 welk echt paar sedert 1846 in genoemd gesticht werd verpleegd alwaar het in 1831 zijne gouden bruiloft vierde. Gedu rende de 32 jaren van hunnen echt waren zij dus slechts een half uur geseheiden. Bij de wet van 31 Aug. 1853 (Staatsblad No. 83) zijn de plaatselijke besturen bevoegd ver klaard, in hunne verordeningen den last tot het binnentreden der woningen van de ingezetenen te verstrekken, indien zulks voor de nakoming van eenig voorschrift tot handhaving van de openbare rust of veiligheid, of tot bescherming van het le ven of de gezondheid van personen, wordt vereischt. De minister van binnenl. zaken geeft bij schrij ven van 12 dezer het verlangen te kennen, om inzage te bekomen van de plaatselijke verordenin gen, welke naar aanleiding der gemelde wet zullen wordeD vastgesteld, en worden de gemeente-bestu ren in deze provincie uitgenoodigd, om de vorde ringen, welke dien ten gevolge worden vastgesteld in duplo aan Gedep. Staten in te zenden. M I II GEHEUGDE BEItlGTEN. Volgens de Troonrede staat de Koning in de beste verstandhouding met de overige Mogendheden, doch het wordt noodig, zegt de koning iets verder, dat de miliciens langer in dienst worden gehouden, meerder geoefend worden en er troepen-vereeniging worden vermeerderd. De aartsbisschop van Utrecht heeft Z. M. te Utrecht wezen begroeten, is zeer minzaam door den koning ontvangen, en zal nog permissie krijgen om te Utrecht te mogen wonen. Het Staatsblad no. 102 bepaald reeds de wet, dat de bisschoppen hunne functiën kunnen uitoe fenen; dat de klokken mogen luiden of niet en met welk uniform er korte broeken mogen gedra gen worden. Te Londen worden er fondsen op geduikeld, om de fondamenten van den toren van Babel op te sporen; en te Nineve is het graf van Jonas gevonden, benevens den staart van een wal- visch. Ook is het vermiste Engelsch hondje alhier teruggevondenonder een kool. De meid uit de sociëteit kan haar water niet houden, wan neer zij om vuur gaat, en moet gerepareerd worden. Te Omtnerschans hebben 19 zonen van het zelfde vaderland, gerebelleerd van den honger. Zijne Majesteit is te Utrecht, op kosten der bur gers, plegtig ontvangen. De grootste pampoen uit Frankrijk, hebben deciloijens le Parijs öók in statie rondgedragen, wegende 137 pond. Napoleon gaat geregeld voort zijn vloot te versterken, reeds bestaat zij uit fc 500 schepen van oorlog, waaronder 50 van linie. In Luxemburg zijn de ministers, door deD Koning-groothertog, eervol ontslagen. Mozes Zwart, oud 86 jaren, is in één uur met zijn Naatje overleden, te Amsterdam. De Koningin van Engeland is aan het zalm visschen en aan 't jagen. Te Purmerend is Koning David bekroond. Ton gevolge van den tafeldans, is een franseh heer in correspondentie geraakt, met do ziel der wereld. In Gelderland zijn op sommige plaatsen do daggelden verhoogd, met 10 en 15 cents. Te Berlijn komen er handen te kort om laarzen, kleê- ren eh meubelen te maken, bestemd naar Australië, en in Nederland wordt er nng niet aangedacht. De krijgstoerustingen in Turkije hebben reeds 120 millioen piasters gekost, en er is nog geen schot gedaan. De prins van Oranje zal een oog in 't zeil gaan houden op de Turken, met Zijner Ma- jesteits Zeehond. Naar 't blaauwe huis te Dordt, zal een rentenier uit Wolpltaarsdijk eerstdaags cours zetten, lot weinig spijt der bevolking. De vuile vogelaarster in de Peperstraat, zou beter doen, haar boel schoen le houden, dan dag en nacht op straat ieder over den hekel te halen. Te Hellevoet wil do burgemeester maar geeo WKÊtÊB^m

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1853 | | pagina 1