jRIkZEESCIIE NIEUWSBODE Mo. 99S. Donderdag, I September 1855, flöe. Jaarg, hts, Nieuwstijdingen. MEW ABONNEERT ZICH; (u Nederland, brj den Uilgever. Bij rIüc Boekbandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Ainerika, bij J. QUINTUS, te Albany ABONWEMENTS-PRIJS r VOOR BEIDE DITO A VER. Voor 3 maanden. 1.30. Franco per posL in Nederland- 1.50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York, j Dollars 1,10. VERSCHIET Op Ma&ndag en Donderdag, ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere pliatsing S5 cents. De inzending der Adv?rleDliën kan geschieden tot baandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zicriktee Hoek van de SebuilbavenLett. B, No. 94. Brieven en Ingezonden stekken Franco» Cnbejerkte vrijliciil Is kwaad cn schadelijk. Onder alle de voorregleu, welke ons in eene welgeordende maatschappij kunnen len deel vallen, is er geen onschatbaarder, dan dat der vrijheidvrijheid in het Gods dienstige en Burgerlijke. Zonder deze is elke maatschappelijke toestand, hoe uitlok kend andersvan geene beteekenis of waarde. Welk genot lacht den slaaf on— vergald toe. hij het hooren van hel rinkelen zijner boeijen? Wat is de welvaart, die hem mag omringen wat zelfs de prachtige schepping met al hare aanlokkelijkheden, voor dengeiïen, wien de slavernij verbiedt cr het vrije gebruik en genot van te heb ben? Niet anders is dit in het maatschap pelijke leven. Welk genot kan het den onderdaan opleveren, dat hier en daar de handel bloeit, de nijverheid vele vruchten afwerpt, de schatkist als overvloeit, wanneer hij zich daarbij beroofd ziet van het gebruik dier voorregten, die voor den redelijken steeds naar meerdere kennis dorstenden geest aan al het andere waaide bijzetten? Onder de zoodanige tellen wij met regt de onwaardeerbare vrijheid, om onze denk beelden en gewaarwordingen aan anderen openbaar le maken, en, door onderlinge inededeeling van gedachten, in alles te ge raken lot de waarheid. liet geschiktste voertuig en middel daartoe is ongetwijfeld: de drukpers Ru men kan alzoo geen grootcr dam tegen alle geestontwikkeling zien op geworpen, clan belemmering van dat voertuig. Met regt is door de bekwaamste mannen en grootste Staatslieden betoogd, dat, met liet verlies daarvan, de eerste schrede is gedaan tot verlies van nationaliteit van een volk. Jammer, inderdaad, dat do mcnsch meestal van de heerlijksla voorregten en voortbreng selen, door eene onbeperkte vrijheid van genot, misbruik maakt, zoodal hij den grootstnu zegen doet verwandelen in groole schade, zoo niet in een vloek. Dat misbruik is, billijkerwijze, oorzaak geworden van be teugeling en inkrimping der bezeten voor regten, die wederom op bare beurt de wreede moeder is geworden vau despotiek verbod. Zoo is bet. behalve met vele andere za ken, ook gegaan inel de drukpers. Deze beeft in hare teugelloosheid de bechlsle banden der maatschappij verbroken, en venijn gezwadderd, waardoor meer offers geveld zijn, dan de pest afmaait. Het is treurig, op tg merken, dat men in onze dagen niet diep* genoog doordrongen is van het besef van dut misbruik; zoodat men gedachten uil, die gevaarlijk kunnen worden voor de rust des Lands. Wij zagen daarvan een treurig bewijs in bet laatste nummer van den 1,lsselbi.dewaarin men zich niet ontziel, de aanneming der wet van bet toeziglop de Kerkgenootschappen, als te bestempelen met een da capu der revolutie van 1830. Hoedanig men ook over die wel moge denkeu, als liberaal oT indifferentzulke taal toch noemen wij schandelijk niet alleen, maar hoonend en bcleedigend voor de Ver tegenwoordiging onzes volks, ja, geheel ge schikt, om misnoegen en oproer le verwekken. Zulke taal verdient beteugeld te worden, en, zoo wij ooit de ramp moeten beleven der pers-censuur, dan hebben wij zulks aan soortgelijk misbruik der pers alleen te wijten. Wij wenschen, dat wij voor het laatst lijksieraden zullen aangetroffen hebben, om het aannemen of verwerpen eener wet, van wege de booge Regering uitgegaan, in dag bladen die zich noemen liberaalen bet heil des volks ten doel hebben; want, door zulke middelen zullen de Journalisten wel nooit dat doel kunnen bereiken, en kunnen lot niets leiden dan tot hatelijke maatre gelen van de zijde der Regering die in haar volle regt is, als zij zulke taal niet straffeloos aanhoort. Laakbaarder oogmerk toch kan men niet hebben, dan, om zijn wrevel den toom te vieren, de taal des oproers te sprekenen de gemoederen op te wekken en aan te vuren tot het ontvlammen van hartslogten, die geene andere vruchten kunnen dragen, dan de orde en den vrede in den Lande uaar de hartader le tasten, en al de zege ningen des vrecles en der eeudragl te ver wisselen voor oorlog en twist. Niemand slaafs volgende, aan niemand verkochtnoch bezield met jalousie de metiervreezeu wij geene schecve tegen spraak of beoordeeling van ons geschrijf, en wenschen welmeeneud, dat onze opmerking althans anderen zal terughouden, 0111 soort gelijk misbruik van de drukpers te inaken. Aan eenige Hcercn kiezers te ii. In antwoord op de door U aangegeven en in n.° 993 van dit l!lad geplaatste vragen, diene Dat onder de voorregten, door de herziening der Grondwet verkregen, de vrije keuze, om jpstuurs- en Leden van andere Slaatsligchamen te benoemen, geen der minste is. De. geheels geest der wet ademt dan ook vol strekte vrijheid daaromtrent, en hel is ongetwijfeld niet alleen tegen de bedoeling des Gouvernemenls, maar zelfs strafbaar, in deze teedere en belang rijke zaak, kuiperijen te plegen, of opzettelijke onregelmatigheden te begaan. Het door UI. in uwe eerste vraag bedoeld 33" briefje, is ten eenenmaie van onwaarde; had bij de lel ling niet mogen in aanmerking komen, en, voor zooveel hetzelve beslissende» invloed heeft geoefend op de be noeming en Imikiezirig van een lid kan die be noeming door Gedeputeerde Staten vernietigd worden. Het voorbeeld van een Burgemeester in Gelder land, tegen wien zelfs regtsvervolging is ingesteld ter zake van knoeijerijen en verkrachting der vrije keuze, doel genoegzaam zien, welke de bedoeling des Gouvernemenls is, dat is: dal zij de «et tut waarheid, niet tot eene hersenschim wil maken. Hel behoeft dus naauwelijks gevraagd te worden, of Bestuursleden bij stemgeregtigden aanzoek mogen doen, om stemmen le w innen voor eenen gew iLien Can dida,it, of stemgeregtigden bij zich ter secretarie te ontbieden om in den geest van een Bestuur te werven en te lokken. Zulke handelingen verdienen de hoogste afkeuring niet alleen, maar belmoren openbaar be kend gemaakt te worden, aangezien niets meer, dan zulke indirecte kuiperijen, ons Staats hurgerregt on dermijnen en dreigen te vernietigen. Hel gaat daar mede gewoonlijk van kwaad tot erger, tot dat einde lijk alle kiezers tot machines zouden gemaakt worden. Tegen alle misbruik van magt, gezag en invloed op de kiezers kan niet te streng gewaakt worden, en, niets werkt daartoe krachtiger dan elke kuiperij aan het licht te brengen zonder eenige verschoo ning. Dan laten de knoeijers ten minste de over treding na om der schaudewille. En Heeren Gedeputeerde Staten zullen gaarne medewerken, om elke benoeming af le keuren en niet te bevesti gen voor welke bij de stemming knoeijerijen en kuiperijen zijn gepleegd. Wij gelooveti hiermede de gedane vragen vol doende beantwoord te hebben, en wachten de an dere, door UI. te doen, in. De Redactie. JFtEwfUijfe, Parijs 20 Aug. Een betreurenswaardig voor val maakt op dit oogenblik de gesprekken der Pa- rijzenaars uit. Adriane de N. had, tien jaren ge leden, in de badplaats Dieppe een jong Spaansch diplomaat leeren kennen en genegenheid voor hem opgevat. Deze betrekking werd afgebroken door een huwelijk waartoe men haar noodzaakte. Ver leden jaar nam de echtgenoot van Adriana de Graaf de een levendig en avontuurlijk rnensch. deel aan eene onderneming om de binnenlanden van Afrika te bereizen. Eenige maanden later keerden van de 41 reizigers niet meer, dan 4 naar Cadix terug de overigen hadden ouder de woeste Alrikaansche volksstammen het leven verloren. Adriane betreurde voegzamerwijze haren echtgenoot en kwam in de maand Dec. ji. Daar Parijs. Ook Don Manoel de Spanjaard, verscheen daar; hij beminde Adriane nog altijd met dezelfde drift en weldra was het voor de wereld geen geheim meer, dat hij de uitverkorene der jonge, schoone cn rijke weduwe was. De talrijke mededingers die sedert hare eerste verschijning te Parijs rondom haar had den gefladderd verwijderden zich. Hel geluk der minoenden scheen verzekerd te zijn. Plotseling werd als een uit een helderen hemel gevallen donderslag liet berigt gemeld dat de graaf niet dood was en benevens nog twee Engelschen ge- lukkiglijk aan de woede der Afrikanen was ont komen. Op denzelfden dag dat dit berigt in de dagbladen der hoofdstad werd gelezen vertrokken de minnende» naar een naburig stadje, huurden eene kamer en sloten zich op. Na verloop van een uur hoorde men twee pistoolschoten. Men snelde toe cn vond twee in hun bloed liggende lijken. Hetgeen het vreeselijke van deze zaak verhoogt is, dat de graaf wezenlijk dood is; men heeft daarvan onloochenbare bewijzen. Het berigt van zijne terugkomst was zoo als later bleek door een voormalig aanbidder van Adriane uit jaloezij verspreid. Na den storm, die in den nacht van Zondag op Maandag le Paulines woedde, begaf zich de abt Jouanneau aldaar, in zijn tuin. om een bijenkorf op te rigten, die door den feilen wind omgeslagen was. Naauwelijks had hij de korf echter aange raakt, of de bijen kwamen te voorschijn, en vie len den ongelukkige» geestelijken mei zulk eeri geweld aan, dal hij op de plaals dood bleef. Ie Genua hebben den 22sten eenige onne- regeldheden plaats gehad wegens de aldaar heer- schende duurte van levensmiddelen en voornamelijk van de granen. Verscheidene bakkerswinkels wer den uitgeplunderd. Het gelukte de gewapende magt echter spoedig om de orde te herstellen. JTVatfiitfortf» 27 Aug. [lit Gifhorn (Hannover) meldt men üd. 20 Aug. liet volgende. Eenige personen werden in de vorige week gewaar, dal van Brunswyk wijn zoude gesmokkeld worden. Z(j begaven zich derhalve gewapend en gekleed in uniform, gelijk de tolbeambten daar dragen, naar de grenzen, alwaar zij de smokkelaars aantroffen. Deze namen de vlngt, en de gewaande ambtenaars geraakten in het bezit van den wijn. Op hunne terugreis, terwijl zij vrolijk voorwaarts stapten, werden zij echter aangehouden door de wezentlijke tolbeambten, welke hun niet alleen den wijn af namen, maar bovendien nog aan den regler over leverden. Lnik, 30 Augustus. Tengevolge van de duur te van liet brood hebben hier gisteren avond ee nige volksoploopen plaals gehad. Er werden hier en daar glasruiten in geworpen en bij eenige wa pensmeden wapens weggenomen, waarna er op som mige punten bloedige botsingen met de gewapen de magt plaats hadden, die er evenwel in slaag de, om de orde te herstellen. Hel graan is te Londen 4 a 3 shillings per quarter gerezen. "WSysraem, 24 Aug. Sedert eenige dagen maakt eene spookgeschiedenis op hel keikhof der- prote stanten alhier, het onderwerp van allo gesprekken uit, en heeft bij de tegenwoordige spanning tus- schen de protestantsche en roomsch-kalholijke be volking eene geduchte sensatie verwekt. Zie hier den hoofdzakelijken inhoud dier historie: Eene protestantsche vrouw tot de gegoede burger klasse behoorende was voor eenige dagen gestor ven en werd op genoemd kerkhof, dat naast het ttoomsch-katholijk kerkhof gelegen is en daarvan slechts door eene lieg of heining is afgescheiden begraven weinige dagen daarna werden des nachts op meer genoemd kerkhof schrikbarende gezigten en zoogenaamde geestverschijningen waargenomen, die zich aldaar telkens op nieuw vertoonden en onder de bevolking zoo veel schrik verspreidden dal nie mand in de nabijheid van het kerkhof zich meer durfde wagen. Die gezigten en verschijningen ver toonden oogenschijnlijk vurige of vlammende doods hoofden en hagelwitte geesten in de gedaanten van katten die zich heen en weer naar allerlei rig— tingen over hel kerkhof bewogen. Allerlei sprook jes werden betrekkelijk die spokerijen onder de be volking in omloop gebragtonder anderen verhaalde men dat de ziel van de overledene vrouw in het graf geen rust had rnaar ook daar nog door den satan geplaagd en vervolgd werd dat die helvorst. op liet kerkhof hare gepijnigde ziel wilde vangen, doch dal zulks in de nabijheid van een roomse!) ka'holijk kerkhot niet gemakkelijk ging, enz. enz. Dat deze sprookjes bij eene ligtgeloovige en ver schrokken menigte veel geloof vonden behoeft naau welijks gezegd te worden algemeen had men dan ook medelijden met de arme geplaagde ziel der goede overledene vrouw en werden te haren be hoeve vele geiteden ten hemel gezonden. Een wak ker en onverschrokken mulenaarsgezel echter kwam op zekeren av .nd tot het besluit hel kerkhof te gaan bezoeken en te zien of alles wat hij had vernomen overeenkomstig de waarheid n asmet eenen dikken knuppel gewapend begaf hij zich in den donker geheel alleen derwaarts naauwelijks is hij aan het kerkhof genaderd of ziet, een doods hoofd (<chedel) met vurige oogen en vlainmenden mond, beweegt z»ch been en weer voor zijne oogen en wordt door eene witte gedaante achtervolgd. Koelbloedig begeeft hij zich nader bij en is voor nemens de spoken door middel van zijnen knuppel te verdrijven te dien einde begeeft hij zich mid den op het kerkhof doch eer hij zijn voornemen kon volvoeren struikelde hij over een ijzerdraad die even boven den grond dwars over tiet kerkhof gespannen was, terwijl van achter eene nabij-taande heg schielijk een man te verschijn kwam, die uit al zijne magt op den loop ging de molenaarsgezel liet de spoken op de plaats en achtervolgde dien man; nabij zijne woning greep en herkende hij hem en deed hem vry onzacht'lol straf voor zijne spo- MMII

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1853 | | pagina 1