a- De aangenomen wel. Nieuwstijdingen. c CJ "P JÜs H 5 6-, ZIEBIK.ZËESGHE EUWSBODE. t MEPI ASONNEERT ZICH; tu Nederland, bg den Uitgever. Bi] alle Boekhandelaren eri Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, le Albany, by 2 ~-a 1 *2 - 2 ARONNEHSENTS-PRIJS i VOOR BEIDE U1TGAVEH. Voor 3 maandenf 1.30. Franco per post in Nederland 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York* Dollars 1,10, VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERT ENTIEN- 10 Ceut voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cent». De inzending der Adv?rtenlien kan geschieden tot Maandag en "Woensdag, voormiddag 11 ure« BUREAU; giciikiee Hoek van dc Schuilhaven, Lett. B, No. Brieven en Iugezouden stuikkeu Franco,, t O g *- 2 0) CC g cc e~. co a i G O c 3 S b lx - ft? 6® 2 s "O 02 £-2 is» II Zoo is dan het niet gespannen verwachting te gemoet geziene lot der wet, ter regeling van kerk genootschappen, beslist, en door de Tweede Kamer aangenomen. Het was te voorzien, dat de strijd er ever hevig en de discussion warm zouden zijn. Geen wonder, dat eene wet, die door den eerien ongrondwettig, van noodlottige «trekking en alle Igodsdienstvrijheid doodend; door oen anderen billijk, beschermend en de zaak der godsdienst ondersteu nende genoemd werd, heftige bestrijders en ver dedigers heeft gevonden. Maar genoeg: zij is aan genomen, althans door de Tweede Kamer. Het zal nu maar te bezien staan, of ouk de Eerste Kamer eenstemmig denkt met de meerderheid der Tweede. Wij voor ons gelooven het zoo weinig, dat het ons in gecnen deele zou bevreemden, in dien de wet schipbreuk leed op die rots. Reeds in meer, dan één geval hebben wij te prijzen ge had, dal de Eerste Kamer zich kenmerkt door eene l bezadigdheid, echte waardeering van haar waar en vvenschelijk standpunt, en door eenen ernstiger), diepen blik in de behoefte niet alleen van (lethe den, maar ook van de toekomst. Ook in dezen rekenen wij daarop ten volle, en houden ons ten minste a priori verzekerd dat de besproken net in de Eerste Kamer niet met dien wrevelzin en laakbare eenzijdigheid zal bediscussieerd worden, of aanleiding grven tot het voorstellen van wijzi gingen en amendementen, die aan de gcheele ka mer eene ruime stof leveren tot algemeen gelach, niet ongelijk aan een' persifïlrgc, zou als men dit in de Tweede Kamer heeft zien gebeuren. En, eens genomen, dat de Eerste Kamer ver wierp wat dan? niets gemakkelijker. Dan toch had de koning, het Ministerie gedaan, wat zij konden en vermogten. De vertegenwoordiging hoe dan ook, althans velen er van, op het krissen gekomen hoeft gestreden met alle mogelijke wapenen. De natie moet dus te vrede zijn. Tut het onmogelijke is niemand gehouden. Tegen eene verwerping door de Eerste Kamer kan niets wor den ingebragl: men moet dus berusten, en de zaken blijven, zoo als zij waren. Inliissclicf mag nren ziclr geluk wenechcn dat er weldra tijd en gelegenheid geboren zal zijn, om oog en oor Ie hebben voor andere zalven. De Tweede Kamer heeft gewigtiger roepingen dan over de kerkwet en het is te wenschen dat zij daar aan getrouw zijn cn de overige aangeboden wordende ontwerpen niet zal behandelen met eene köbere oppervlakkigheid. Wij denken hierbij onwillekeurig aan een ander, door die Kamer aangenomen ontwerp, betrekking hebbende tot plaatselijke verordeningen en onder anderen beslissende over het regt van intrede in de woningen der burgers. Steeds hebben wij de hoogste waarde gehecht aan persoonlijke vrijheid en onschendbaarheid van eigendommen. Elke wil lekeurige beschikking of verkorting daarvan ooernen wij eéne schennis die door niets kan opgewogen cn vergoed Worden. Bij de nieuwe goedgekeurde verordeningen achten wij naar ons inzien daar aan eene grove schennis gepleegd cn wij wenschen hartelijk dat de Eerste Kamer dit product van vlllgtige cn oppervlakkige bcoordeeling cn behar tiging rijpelijk zal wikken en wegen alvorens dezelve met haar zegel van goedkeuring te be stempelen. Vooral is liet af te bidden dat de Eerste Kamer zich niet zal laten medeslepen en paaijen door het argument dat de wet maar provisioneel is, en dus later kan gewijzigdveranderd of in getrokken worden. Eene ondervinding van meer, dan veertig jaren heeft op maar al te treurige wijze cn tot aanmerkelijke schade geleerd wat wij van dat provisioneel te wachten hebben en hoe men er nooit, dan in den hoogstel) nood toe komt om soortgelijke provisioneeltjes in te trekken en buiten werking te stellen. Men denke slechts aan de zoogenoemde zevenkinderen-wetdie ook oorspronkelijk zelfs lijdelijk was, maar die, of schoon dadelijk na 1813 hadden moeten vernie- I tigd worden eerst krachteloos is gemaaktnadat zij den lande vele duizende gulden heeft gekost. En daarom zie men toch toe dat twee zulke al les omvattende maatschappelijke waarborgen niet ligtvaardig den ingezetenen ontnemevooral bedenkende, dat men van zoodanige wet het schan delijkst misbruik kan maken. Dat men wijders allereerst de hand sla aan de verbe tering van het Belastingstelsel, dat zoo onregtvaardig is als onregelmatig en knellend drukt; opdat men hier en elders niet meer de onteerende dwangmiddelen zie gebruiken om het met bloed en tranen gewonnen karig loon grootendeels ten offer te brengen aan de schatkist na afpersing van die offers door gar- nisaires Wij bevalen daar zoo even een naauwkeurig wikken en wegen aan van wetten hiermede len doel hebbende eene juiste omschiijving en bepaalde strekking der wet aan te geven opdat dezelve niet ontaarde in willekeurige toepassing zoo als zulks het geval is met de wet op de inlegering bij be lastingschuldigen. Deze wet toch heeft alleen ten doel onwiliigen te treffen niet de armen en die genen die niet kunnen betalen dan om het brood uit eigen mond en dien hunner kinderen te nemen. Wat toch moet de Buitenlander, die zoo ligt vaardig op onze natie schimpt, zeggen, als hij hoort, dat er in eene kleine stad 20 garnisaires noodig zijn, om de uitgeschreven staatslasten bij de bur gers door dwang in te winnen? Moet hij dan de Nederlanders niet of beschuldigen van schandelij- lijken onwil, of de Regering van het toepassen van barbaarsche maatregelen bij burgers, die wel wil len, maar niet kunnen betalen? Waarlijk, indien één der Ministers of van de Volksvertegenwoordigers er slechts éénmaal onder vinding van gehad hadden, zij zouden zich wat meer haasten een einde aan een' stand van belasting stelsel te maken, dat zeer verbittert, tegen het Gouvernement inneemt, en eene der naaste oorza ken is, van de verderfelijke landverhuizingen. Dat men zich toch in de/en spiegele en het spoor betrede van Engeland en Belgie, en alle levens* benoödigdheden on t heffe van dksoortige belasting; in plaats van, zoo als nu hieirte Zierikz.ee, tien percent verhoogd personeel te betalen ter tegemoet koming in eene afgeschafte belasting, die echter nog dagelijks betaald wordt. Dat noemen wij schan delijk; dat is eene der redenen van den wreveligen zin, die zich meermalen, vooral vóór 18^-8, bij de Natie heeft geopenbaard, en later gevaar loopt, zich te manifesteeren op eene wijze, die het zal doen berouwen, dat men het volk onregtvaardig vilt. In de dagen van spanning en wrijving vooral, die wij thans beleven, is het meer, dan lijd, geen meer brandstoffen aan te brengen bij ligt ontvlamde boezems. Men moge meenen, dat nu de alge- meene brand fcgebluscht D, wij houden het er niet voor. De helft der bevolking is niet in rust, de uit komst zal hel heren. En daarom, indien men vrede en orde wil blijven zien beerschen in den lande, dat men dan bij andere natiën ter school ga, om te leeren, waardoor men sympathie wekt bij een volk. Zie men, hoe Engeland w«èr onlangs eene belasting van vijf ten honderd van de waaide, als inkomend regt op de viseh heeft afgeschaft, al leen ter gunste van het volk, en handele men naar dien maatstaf. Mogen deze wenken niet te vergeefs gegeven zijn en de billijke vorderingen der natie niet lan ger in den wind geslagen worden. Amerika vertrokken, ongerekend de passagiers der e'erste klasse, die niet onder de voorschriften der emigratiewet vallen. Naar Australië liggen, alleen te Liverpool, 53 schepen in lading. De wetgevende magt van New-Jersey heeft de dronkaards gelijk gesteld met de krankzinnigen en verklaard, dat eerstgenoemden niet in slaat zijn hun vermogen te beheeren. Aan den dronkaard wordt, lot op zijne betering, een voogd toegevoegd en ieder herbergier, die hem sterken drank ver koopt, wordt slrengelijk gestraft. De Liverpool Nail geeft een extract van een brief waarin gemeld wordt, dat op de lersche kust bij Bellmullet eene flesch gevonden is met eigen handig schrijven van sir John Franklin, van de maand Mei II., waarin hij berigt gaf dat hij zich opeen eiland bevond, waarvan de inboorlingen hem niet wilden laten vertrekken. jptntsdklsw&r» In de Deutsche Reichs Zeit. leest men het volgende, niet onbelangrijke berigt. Toen, voor eenige dagen, de Keurvorst van Hessen, (die zich thans, zoo als men weet, te Scheveningen be vindt) met den spoortrein te Giessen aankwam en er met zijn adjudant, den heer v. Heinroth, in het stationsgebouw op en neder ging, bevond zich daar o. a. ook een vreemdeling, die een ci- gaar rookte. Toen deze nu ook, na de verschij ning van den Keurvorst, nog rustig bleef doorroo- ken, trad de heer v. Heinroth op hem toe en maakte hein er op indachtig, dat Z. K. H. de Keurvorst van Hessen geen liefhebber van het tabaksrooken was. Maar de vreemde toonde ook toen nog niet den geringsten lust, ora zich dezen wenk ten nutte te maken, zei, dat er daar ner gens een verbod tegen het reuken was aangeplakt, dat hij zich overigens ook op geen Keurhessisch station bevond, en dat, eindelijk, ook niets hem er voor instond, dal de bedoelde persoon werke lijk de Keurvorst was. Van beide zijden bleef men nu heen en weder wandelen, de vreemde al tijd met den brandenden cigaar in den mond. De beleedigde adjudant had echter daarbij de on- voorzigtigheid, van, om zijn gebieder zooveelmoge- lijk legen den gevreesden tabaksdamp te bescher men, den overmoedigen rooker herhaaldelijk op zijde te duwen, of hem zelfs welzoo in 'l voor bijgaan beleedigende woorden toe te voegen. Eens klaps echter blijft de vreemde staan, plaatst zich tegenover den adjudant, slaakt een oogenblik zij ne geurige uilspanning en maakt zich bekend als officier in Fraasche dienst en pair van Frank rijk, terwijl hij in éénen adem van den heer v. Heinroth genoegdoening voor den hem aangedanen hoon vraagt. Laatstgenoemde verklaarde zich daartoe bereid; het tweegevecht vond plaats; de adjudant, die natuurlijk het eerste schot had, miste zijne tegenpartij, en wérd nu door dezen op de plaats doodgeschoten. De berigtgever der Deutsche Reichsz. wit wel niet voor al de bij zonderheden van dit verhaal instaan, ma ar verklaart het in de hoofdzaak, met name het sneuvelen van den heer v. Heinroth, voor echt. Londen, 23 Aug. Van 1 tot 22 Aug. zijn uit Liverpool 98'r9 landverhuizers naar Noord- Tilburg, 21 Aug. Sedert meer dan 100 jaren, alllians sedert onheugelijke lijden, bestaat bij eene alhier gevestigde broederschap de gewoonte, oui op liet leest van O. L, Vrouw eene bedevaart naar de Prnissische Krvelaar te doen, om aldaar met vele geloovigen uit Pruisen Belgie en N. D. Lan den dat feest te vieren. De gewoonte bestaat dat alle gewijde voorwerpen, het zij van goud en zilvervaandels, enz. bij de terugkomst op Ne- derlandsch gebied worden ingepakt, ten einde tot generlei stoornis aanleiding le geven. Laaslleden week keerde de processie aldus terugtoen alle voorwerpen plotseling door do Rijks-ambtenaren le Vierlingsbeek werden in beslag genomen en onder behoorlijke bedekking naar tiet grenskantoor te Boxmeer zijn overgebragt. Het mogt echter den weleerw. lieer V. E. gelukken, na lang opont houd en nadat alles behoorlijk was getaxeerd om, onder behoorlijke borgstelling naar wij mee nen van f GöO.waarvoor zich een nolabel in gezeten van Boxmeer wel wilde verpligtente worden ontslagen. Wij willen gaarne toegeven, dat deze aanhaling wettig was en dat alle ambtenaren wel I i gt sedert meer, dan 100 jaren hun pügt verzuimd hebben maar dan kunnen wij toch geenszins onopgemerkt laten dat het tijdstip, om dit verzuim te herstel len, al zeer ongelukkig gekozen isnu men in Limburg juist over kerkelijke geschillen zoo zeer gespannen is. Dergelijke misslagen kunnen de be staande ongunstige stemming slechts verhoogen. Amsterdam, 26 Aug. Gelijk bekend is, heeft de Raad dezer stad besloten, een kostbaar geschenk in zilver te doen aan 7.- K. H. Prins Hendrik, bij gelegenheid van H. D. huwelijk. Uit het behandelde in de zitting van den Ge meenteraad, op Woensdag 17 dezer, blijkt, dat bij missive aan 7. K. H. audiëntie is gevraagd lot het aanbieden van hel geschenk, doch dat, waarschijnlijk ten gevolge van het opgekomen vertrek des Prin sen, het antwoord nog niet is ingekomen, en dat er denkelijk een langen lijd verloopen zal, voor en aleer de gevraagde audiëntie verleend zal worden. Moet niet, dit lezende, elk Amsterdammer in zijn gevoel geschokt worden, eerstens, dat de huwelijks- verbindtenis gesloten is geworden, zonder dat men er in Amsterdam iets van gezien heeft; ten andere dat, nadat de stadsschuld met 12,000 is vermeer derd, omdat de hoofdstad van N ederland aan Z.K. H. een blijk van hulde wilde geven, het Hooge Echt paar geen oogenblik heeft kunnen vinden, om de hoofdstad des Rijks met eene visite te vereeren; en ten derde, nu de Commissie audiëntie verzoekt, om het geschenk over te brengen (hetgeen toch algemeen, en dus ook bij het Hooge echtpaar be kend was) HH. KK. HH., zonder zich om de Commissie te bekreunen, naar Luxembnrg vertrok ken zijn zoo dat men niet eens de gunst of het genoegen heeft mogen smaken dat kostbare ge schenk te kunnen overhandigen. Is dat wellevend? Waarlijk, wij beklagen de goede stad Amster dam dat zij te 's Hage zoo weinig in tel is." Zoo spreekt de Y- en Amstelbode. Maar zoude men niet eene andere, veel edeler verklaring dezer handelwijs des Prinsen kunnen geven? Wetende, hoe Amsterdam met schulden is heiaden, dat er zelfs dé allereerste levensbehoeften op de onge- hoordste wijze zijn belast kon men ligt bereke nen dat dergelijke kostelijke geschenken de ge meente met nieuwe schulden moeten bezwaren die in de gevolgen op de arme burgers moeten verhaald worden. Als zulke gedachten den Prins bezielen, is bij hoog le prijzen dat hij naar dat zilverwerk niet omziet. Kerkwerve29 Aug. Heden moglen w ij ons verblijden in de inwijding van een geheel nieuw School-lokaal in deze Gemeenle waartoe de mid delen geheel buiten bezwaar der Ingezetenen waren verkregen door een subsidie van 's Rijkswege van f 800 en uit de provinciale fondsen len bedrage van f 1000. Onder gepaste toespraak zoo van liet plaatselijk Bestuur als van den lieer Schoolopziener, werd hetzelve aan den verdienstelijken Onderwijzer overgedragen en aan de schoolkinderen bij die gelegenheid eenige ververschingen uitgereikt, waar mede deze eenvoudige plcgtighcid eindigde. Zlerikzce, 27 Aug. Te Nieuw Beijerland is len zeven ure de korenmolen, toebehoorende aan A. de Kievit, door liet onweder getroffen, zoodat eene wiek bijna verbrijzeld en tie staart gespron gen is. De daardoor veroorzaakte brand is geluk kig gestuit. Omstreeks ten aclil ure in den morgen viel een vuurklomp op een ijzeren kagchelpijp, staande op den schoorsteen van den logementhouder van Eek tc Streefkerk, en vervolgens in het rieten dak eener groote schuur van don Heer Götte, zeer nabij zijne woning, welke oogenblikkelijk in volle vlam stond. De brand heeft zich bepaald hij het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1853 | | pagina 1