No. TWEE KNECHTS, Eene Hofstede, Een Droom. SSEEDE TE VES,DE, Openbare Verkooping, 1 1 Ni SMITS, «Duizendmaal dank, heer Baron! God vergelde het uIk kan u toch niets teruggeven. God be ware u bij de gezondheid l (Zij gaat heen en ontwaart in de achterstraat <1(3 kromme Liesebet.) Liesebet. »Goede morgen, Hanne! Al svat gesnapt?" Hunne. »Ja, twee dubbeltjes van een heer die medelijden had niet eene vrouw met zes onver zorgde schaapjes. Liesebet. «(m-f mij zijn adres?" Hannc. «Goed als gij mij een dubbeltje geeft. 3Één dubbeltje uitleggen en er twee voor in de plaats te krijgendat maakt toch eene goede verdienste." Liesebet. «Ziedaar een dubbeltje. Maar wat ik u zeggen wil loop spoedig, uw man wacht u in het Vosje met een verschrikkelijke» doist en men geeft daar niets op crediet. Hanne. «Hier is't adres. Het eerste huis inde Rozenstraat. Bloemen in de vensterbank. lien groote n hond in een sleepjapon en een dikke heer naast hem. .Och neen tèen groot heer in een slaap- japon en een dikken hond aan zijne zij. Och, ook niet. Ken dik heer in een hondenrok en een groote slaap.... Hoe is 'inu? Ik ben geheel aan't stotteren. Maar T is ook het zetfde, gij zuil het nu w el vinden. (?Öij verlaten elkander.) Baron. «Dat is tegenwoordig een doivelsch gebedel! Al weer een arm wijf." Liesebet. «Ach genadige heergeef toch iets aan •cenc arme, eerlijke weduwe met veertien bloeden van kinderen. De jongste is pas drie maanden en mijn man is al bijna twaalf jaar dood 1 Nog vijf minuten en dan heb ik in acht dagen geen stuk brood op de lippen -gehad en mijn goed slaat in de bank van leening, en ik heb niet om hot te lossen. Erbarm u over een huisgezin dat geen brood heeft en haast geen dak cfii zich tegen regen on wind te beschermen 1 Baron. Altijd hetzelfde vertelsel. Ziedaar een dubbeltje Liesebet (verontwaardigd):* Wat een dubbeltje"? Meen mijnheer Baron, dat gaat niet. Het host mij zelve meer EEM BEZOEK, aan den Pans gebragt door «lc we duwe van een A'ederlandsch Evangeliedienaar. Door haar zelve beschreven Ik begaf mij, eenige jaren geleden, na in gezel schap van mijnen neef, verscheidene landen van Europa bezocht te hebben, naar Italie's hoofdstad. Al spoedig na mijne komst te Rome, raakte ik in kennis met cenen, op kosten van den koning van Pillissen, aldaar aangpstelden en dienstdocndeii pre dikant. Met warme belangstelling in liet lot mij ner protestantsche geloofsgenooten bezield, had ons gesprek weldra hunnen toestand aldaar ten on derwerp. Ik vernam toen van dien achtingwaar- digen man, hoe hij vroeger in de ^gevangenis, bij zieken zijner geloofsbelijdenis geroepen, hun diep treurig lot door kleine versnaperingen, zoo als snuif, tabak/ enz., had getracht le verzachten; en hoe daaruit de gevolgtrekking gemaakt, of liever het voorwendsel gezocht was, hem den toegang tot de gevangenis te ontzeggen-, onder de valsche beschuldiging, dat hij daar proselieten wilde, maken. Zoodra was de protestantsche leeraar niet verwij derd, of men begon de gevangenen over te halen door allerlei schoonschijnende beloften, door het aanbieden van beter voedsel, ja, zelfs door sier en zesjarige vermindering van gevangenisstraf, zoo zij tot de zoogenoemde zaligmakende kerk wilden overgaan. Bleven zij evenwel standvastig weigeren, zoo onthield men hun bijna al het noodige en liet hun gebrek lijden, terwijl men hen op allerlei wijzen bemoeijelijkte. Wel begrijpende, hoe een op zich zei ven staande protestantsche leeraar, te midden ceuer roomse!)- katholieke bevolking, en onder een achterdochtig bestuur levende, niet gaarne aan eene, mij in vertrouwen medegedeelde zaak, ruchtbaarheid zou willen geven, zoo vond ik die toch te belangrijk, om er in te berusten, en meende ik in den geest van mijn waardiger», mij destijds kortelings ontvallenen echtgenoot te handelen, zoo ik mij dal betreurens waardig lot mijner geloofsgenooten zonder eenige inenschenvrees aantrok. Ik wenschte er alzoo den hoofdpersoon, den Paus zeiven, over te spreken, en verzocht dien tenge volge onzen Nederlandschen gezant, aan wicn ik door onzen toenmaligen Minister van Binnenland- sche Zaken meer bijzonder aanbevolen was, de be leefdheid te hebben, mij toelating bij Zijne Heiligheid tot een mondelingonderhoud te verschaffen; terwijl ik de redenen verzweeg, welke mij hiertoe noopten, te wel bewustdat ik alsdan van onzen roomsch- katholieken ambassadeur zeker op gcene medewer king tot bereiking van mijn oogmerk zou kunnen rekenen Zijne Excellentie scheen echter vooraf te willen weten, waarom ik toch zoo zeer op dat onderhoud bleef aandringen. Te veel hoveling, om zelf mij dat te vragenvervoegde hij zich hiertoe bij eenen mijner bekenden, die den graaf, onder anderen, ten antwoord gaf: «dat het den Paus zeker niet onaangenaam zoude wezen, als de vrouw van een- nen beroemden en algemeen gcachten Nederland schen protestontschen leeraar zoovele belangstelling in Zijne Heiligheid toonde, maar dat zij buiten dien ook eene onderdane van den door hem ver tegenwoordigden vorst was, aan welke, zonder 'grondige redenen, het verzoek van toelating moei- jelijk geweigerd kon worden.Zeer kort daarna onUing ik een op groot formaat, in het Italiaanse!) geschreven toegangsbewijs, waarin mij berigt werd, dat ik op den bepaalden tijd in liet Quirinaal het toenmalige verblijf van den Paus, tut den voet kus werd toegelaten. In het vernachte hofcostuum, bestaande in een zwart zijden kleed, en het haar met eenen achter afhangenden sluijer gekapt, be gaf ik mij, door mijnen, mede in het zwart ge- kleeden, neef, op den bepaalden lijd derwaarts. Daar het aan geenen vrouweuvoet vergund wordt, het binnenste van het paleis, zoolang zich de Paus daar bevindt, te betreden; en dit slechts bij gun stige uitzondering aan Hare Majesteit onze tegen woordige koningin-weduwe was toegestaan, moes ten wij ons vergenoegen de komst van den Hei ligen Vader af te wachten, alwaar wij door eenen ceremoniemeester ontvangen werden, die, even als de verschillende wachthebbende manschappen, al vorens zij ons rijtuig door de poort van het voor hofbinnenlieten, het mij' van wege P iu s IX toe - gezonden toegangsbewijs inzag en ons daarop eene plaats aan het boveneinde der zaal aanwees, waar door wij de eersten zouden zijn, die door Z. H. bij diens binnentreden opgemerkt moesten worden. De zaal werd allengs met belangstellenden ge vuld, waaronder ook eenige. vrouwen, die als ge bukt gingen onder den last eener menigte, Ier pauselijke wijding medegebragte paternosters, enz. Weldra was liet getal der zamengevloeiden tot wel 2 it 300 geklommen. Na eenig wachtens stond die Paus, zonder door iemand voorafgegaan te worden, eensklaps voor mij. 1) Het hoofd van den kerkdijken en wereldlijken vorst was gedekt met eenen rood vilten, met gouden koorden opgetoomdcri en met golvende, witte struis vederen versierden hoed, veel kleiner, dan de groote ronde, naar onze voormalige boerinnen-hoeden zwemende, die tot de kardinaals-costuum behooren. De pauselijke kleeding bestond uit een van voren openslaanden rooden mantel, waaronder eene blin kend wit satijnen en mede met rood ontzoomde tunica, waardoor 's Pausen gunstig voorkomen nog meer verhoogd werd; terwijl zijne, rijk met goud geborduurde, roode pantoffels den luister van dat kostbaar en smaakvolle costuum vermeerderden. (Vervolg hierna.) iGelukkig herkende ik deu Paus, doordien ik ee nige dagen vioegcr toevallig bij het paleis, aan de hein ter begeleiding dienende eerewacht bevel had hooren ge ven, dat deze, de daar wachtende pauselijke statiekoets, naar eenige kerken zou vergezellen, alwaar de heilige va der zijn godsdienst ging uitoefenen. Daar een kortere weg derwaarts ons bekend was, bereikten wij gelijktijdig met den paus, de deur der kerk St. Giovanni in Late- rano, welke eerst bij Z. II. aankomst geopend werd. Ons spoedig ouder het gevolg vermengende, gelukte het ons daardoor, met hetzelve de achter ons gesloten wor dende kerkdeur binnen te treden. Wij stonden toen voor verschillende altaren, vlak achter of naast den hij dezel. ve cenigen tijd geknield liggenden paus; terwijl wij de eenige vreemdelingen waren, welke die plegtigheid bij woonden. I1ÏÖ3301T332T3 3TUZZS3iT. Ieder weet bij ondervinding dat men soms won derlijk droomen kan, hetwelk veel ontslaat door het veel denken of leren over zekere duistere za ken. Waar men dan ook dezer dagen komt, zoo wel in de kerk, als in een kcfiijhuis zoo wel op sloornboolen, als in diligences, zoo wel op spoor wegen, als in trekschuiten, overal hoort men van nietsdan van het wets-ontwerpbetreffende de kerkgenootschappen spreken. Geen wonder derhalve, datna het hooren van zoo veel verschillende gevoelens en de krachtige discussiën die er in de Tweede Kamer worden gevoerd, men daarover wel eens droomen kan. Zoo ging het mij. ik heb dan den volgenden droom gedroomd Een dominé en een pastoor die getrouwe vrien den waren gingen eene weddingschap aandat wat de eene gemeente deed op raad van bunnen herder de andere het ook doen zou. Zoogezegd, zoo gedaan. Eerst zou de pastoor er de proef van nemen in tegenwoordigheid van den dominé. Het was zondag de pastoor kwam met een bos hooi onder den arm en gooide het voor den prièkssoel ncèr. Opgeklommen zijnde, zeide hij: ».Mijne lieve ge meente dat hooidat ge daar ziet is nog hooi van het overschot, dat de ezel heeft laten liggen, toen hij plaats moest maken voor Onze Lieve Vrouw; en die nu van dat hooi eet, zijn alle zijne zonden vergeven die hij gedaan heeft en die hij nog doen zal." En onu iddelijk viel da'gemeente op liet hooi aan en ieder peuzelde een weinig op tot zoo lang er geen hooitje meer le vinden was. Na afloop van die plegtigheid zeide de dominé: a Waarde collega gij hebt de weddingschap gewonnen, want niemand in mijne gemeente zou roggebrood willen eten als er geen spek bij waswat ik hen ook zou willen wijs maken." «Dat wil ik gelooven antwoordde de pastoor «maar ik heb u dal maar eens laten zien orn u te overtuigen wat men doen kan met menschen, die alles gelooven. Mogt liet dus in deze dagen van spanning tot ongere geldheden komen, wij als priesters alles op onze leeken vermogen. Laten wij dus zoo veel mogelijk zamen werken om de rust le bewaren; want is eenmaal het water over den dam geloopen dan kan men de gevolgen rdet berekenen." En na dat de dominé daartoe zijn woord gegeven had, werd ik wakker. 's Hertogenbosch, 19 Aug. 1853. O. ADVERTENTIE». Heden beviel van eene welgeschapene DOCHTER, A. dr ZAAIJERgeb. van de POLDER. Rloemendaal15 Augustus 1853. Heden beviel zeer voorspoedig van twee welgeschapene BoclitersW1LHELM1NA van 't HOFgeliefde Echlgenuole van Dreisciior, J. F. YERIvERKE. 18 Augustus 1853. Dienende of strekkende deze tot algemeene en bijzondere kennisgeving aan Familie Vrienden en Bekenden. Voor vier jaren beviel zij op denzelfden datum ook van Tweeling-Bochters. Heden overleed na eene ziekte van slechts 12 dagen onze zeer geliefde Zoon en Behuwd zoon C.' van LILLOin den ouderdom van 41 jaar en 8 maanden. Zwaar valt dit nieuwe ver lies voor zijne twee jongethans ouderlooze kinderen gelijk voor ons en de verdere betrek kingen. Stille berusting in 's Hoogsten wil zij onze troost benevens de herinnering aan de bij zondere achting, waarin de overledene bij alle bekenden mogt deelen zoo om zijné grondige kennis en vele verdiensten als dijkbaasals om zijn regtschapen en nederig kawkter. Gevoelig voor de treffende bewijzen van belang stelling en vriendschap bij des overledenen's ziekte ondervonden, achten wij het onzen pligt daarvoor onzen openlijken dank te betuigen. Burgh Wed. C. van LILLO, 15 Aug. 1853. en Wed. N. MOOLENBURGH. Het behaagde de Almagtige ïoor 17 maanden onze geliefde Dochter TOONTJE tot zich te nemen, (waarover wij nog in rouw ge dompeld zijn) terwijl ons ouderhart lieden mor gen ten 8 ure alwederom zwaar gewond werd door het afsterven onzer nog eenige geliefde Dochter LENA ten gevolge eener verouderde borstkwaal, in den ouderdom van 29 jaar 3 maanden en G dagen. Alleen de hoop op de betere toekomst van in de zalige gewesten overgevoerd te zijn en de troost van het Evangelie, lenigt onze smart. NTf.uwewcerk JOHANNES van den BOUT. den 19 Aug. 1853. JANNA SCHERPENISSE. De Notaris Mr. C. van der LEK de CLEKGQresiderende te Zierikzee, zal, up Maandag 29 Augustus 1853 ten verzoeke van de Hecien J. van der VLIET en J. HOCKE, Uz., als gemagtigden van den Heer B. de GLOP- PER publiek presenteren te verkoopen 's Morgens om 9 ure op de Hofstede van ge noemden Heer de GLOPPER nabij den Ouden Dijk, Gemeente Eltemeet Eenige Paarden 'Keel- ,4— Jen Vaarzen Ossen Hoklkellngen Varkens voorts Rijtuigen Boerenwagens Ploegen en andere EANBEOUWERS-GEREEB- SCHAl'PES. En 's namiddags om 3 ure in de Herberg van J. BERMAN op den Ouden Dijk onder Ellc- meeteene parlij TWEE- en DRIEJARIGE onder Ellemeet. De Notaris D. Q. de JONGE van der HALEN zal ten verzoeke van zijn Principaal, op Woensdag den 31 Augustus 1853, des middags ten 12 ure, in het Koffijhuis van B. H. HA1UNCK, te Zierikzee, publiek presente ren te verkoopen Eene aanzienlijke partij STRAATMESTlig gende buiten de Zuidhavenpourt en Westpoort der Slad Zierikzee. van allerhande GOEDEREN, in het VEN DUHUIS te Zierikzee, op Dingsdag den 30 Augus tus 1853, des namiddags ten 2 ure. De Notaris J. J. FERGKEN reside rende te Zuamslagzal, op Donderdar derr 15 September 1853 des namiddags ten j urein het Logement het V/apen van Zeeland te Zaamslagkrachlens daartoe bekomen regter lijke nragtiging, ten verzoeke van MARTINUi ROUW, Landman wonende te Zaamslag mits gaders de Meerderjarigen en Voogden over dj minderjarige Erfgenamen van wijlen diens Huis vrouw, JOHANNA de BRU1JNÈpubliek ver koopen: beslaande in WOONHUIS, SCHUUR en verdere O E- BOUWEN, met 7 bunders, TJÜIPIW 36 rol'de» 33 ellen MOFGROND, i&SPnlyl BOOMGAARDMOESTUIN, WEj. en BOUWEA.NO en ZIJKANT der Weg slaande en gelegen in den Polder Aan en Genderdijke, ge meente Zaamslag kadastraal sectie E n.08 77 78, 79, 81. 82, 83, 83b"84, 84"is en 93; om door den Kooper in gebruik te worden aan vaard de Bouwlanden met liet rooien van dent Oogst 1854 en het overige met den 1 Mei van dat jaar. Nadere informaliën te bekomen ten kantore van genoemden Notaris. **- 1 1 -1 De ondergeleekende aangemoedigd door den goeden Verkoopberigt alzoo een iegelijk dat hij zijn verblijf alhier nog met acht dagen zal verlengen. Hij verwacht door de vele nieuwe Artikelen welke hij er heeft bij ontvangen aan een ieders keus te zullen kunnen voldoen en zich door geen minder debiet vereerd te zien. Intusschcn een ieder voor de gunst en het ge schonken vertrouwen beleefdelijk bedankende en zich verder beleefdelijk blijvende aanbevelen. Met achting UEd. Dvv. Dienaar, P. de ROO v. ERP. V. F V, Parijs19 vangen wordt gedaan om te gelukt zijne het slranu ge naar Engelani de aanzienlij! Weinige dag' rligd, dat ied begunstigde I geheele famili' SSezïgtkunilige en ESaillenslijpcr van Kottea-nlaiii, zal de vrijheid nemen, het geëerde Publiek met do Kermis le Goes en le Zierikzee, te bezoeken, met een aanzienlijk Assortiment fijne Bag- en Avondbrillen Enrgztetten voor Heeren en Dames; voorts eene fraaije Collectie Cilinrlerr- Glazem van de schoonste vinding dienende om de liciiIslralen te concentreren voor Concave Convexe en voor de Cataract. Brillen en bril lenglazen van gemelden Opticus worden van Heeren Deskundigen aanbevolen, als volgt: Den Heer VADER, Doctor te Wissekeike, in Noord- Beveland provincie Zeeland den Heer W. van EliDEN Stads-Clrirurgijri le Z.ilt-Bornmcl in Gelderland en den Heer VERLEGH, Stads Heci en Verloskundige te Breda. Hrj noodigt uit alle lijders van oogziekten van verschillenden aard lot het zien zijner ©lazen om diegenen die het weldadig licht wenschen te blijven genieten behulpzaam le zijn waarover Heeren Deskundigen getuigenis kunnen geven; hij is len allen tijde bereid zich aan een onderzoek zijner Glazen en van zijne Kunde te onderwerpen, en is te ontbie den in eene Kraam op de Kermis. Wecnen, I dat bij een I J voor 1853 d scbaalregtcn 50 lepta per graansoorten Brieven lukkige land heeft verlore meenlevrijhei de gemeentel circulaire va ncnlandsche meestérs) go op te roeper daar de regc gereedheid 1' verzekert m gemeenlc-ov worden op r opgemaakt, and'cring op zers bctoone He {villen van Efollow hebben menigeen genezen, welke behebt waren met scheurbuik en huid ziekten. De scheurbuik, ringworm en andere diergelijke ziekten komen voort uit een onzuiver bedorven bloed, en het eenige zekere middel, dezelve te geuezen, bestaat in het gebruik der pillen en zalf van Hollo way. Dage lijks bobben er genezingen plaats door dit uitmuntend middel, bc-twelk buitengewoon het bloed zuivert, bet ligchaam versterkt en de gezondheid terug roept. Het zelve is ook even zeker in het genezen van kankerach tige zweren, oude wonden en kliergezwellen, en een ie der, daar mede behebt zijnde, behoort daarvan gebruik te maken. Door bet vermcerdeid Debiet zijn de PRIJZEN van heden af de volgende DoosjesPillen van fO, 90 f 2,10 f3,30/7,'75 f 13,30/"23.30 Potjes Zalf van - 0,90 - 2,10 -3,30 -8,13 - lo,90- 23,90 Zijn op franco aanvrage a Coroptant te bekomen bij deu heer J. P. VERLINDEN te Bergen-op-Zoom J. STRAATMAN, Hoofd-depolhouder te 's Ilertogen- bosch, alsmede te LondenStrand 244 Holloivay's Etablissement. het TIMMEREN en METSELEN verstaande, terstond benoodigd hij C' EVERSDIJK te Cats. TE ZIEItlKZEE TEK DRUKKERIJ VAN P. be LCOZE Ersisscl i zonderheden welke te Le ons nu mme Het is de z bezig met I huis, waarir eerst de an; boord en tc I wat er to r I gekomen rie j Linnen of i verschrikt r deren broed roepen. Te reeds weggr verminkte I bloed in (1 denaar was Nnatiweli of hij vati I man had ge hij de mis een heviger too, zoodat moet zich steld, daar met den v ncn van b onderslellei bevlekt, cc opteriglcn. dat hij dc toen twee met het ki verder hoe ongelukkig deel der h Toen de Gent kwan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1853 | | pagina 2