Maandag22 Augustus 1855» Hen. ufflp No. 992. töe. Jaarg. VERLOTING van Bloemgewassen. v Nieuwstijdingen Verscheiden heden veel mogelijk ELSMAN. Izendc lijders verschillende ng do vele bhen hervij- en kracht en )ns land reeds n wij zouden ren noemen die er met geneeskracht nning daartoe ons uit er- hun gemoed, ingen ter u- V. KOSP in jarige rnaag- grafs gcbragt sje in Leerl ij- van lang- rtering zeer T te Culijns- L- an den heer f doods. De Purmerend Velen heeft te vergeefs verzwakking, moedigheid constipatie ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. MEN ABONNEERT ZICH: n ISfedcrland, bij den Uitgever. Bij fille Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albanyf ABONNEMENTS-FRï JS t VOOR BEIDE UITGAVE». Voor 3 maanden1.30. Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York» Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERT ENTIENï 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere pUatsiag 35 cents. De inzending der Advsrlcnlien kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ureo BUREAU; Zieiiktee Hoek van de Schuilhaven, Lelt. Q, No. Brieven cn Ingezonden stukken Franco» rdt verkocht 8 f 16 Engeler cu C. Klinger eu C° Welsch. d. Kalbfleiscli. Met dankbetuiging aan allen, die zoo in, als bui- Ion deze stad, in de Verloting van Rloemgewassen, ten behoeve van de Armenbewaarschool alhier, heb ben willen deel nemen en daartoe door hunnen invloed medewerken wordt bcrigtdat bij die Verloting gevallen zijn Pay zijn het en zweren, dezer on- ad heeft in idere soorteu anderselieide- iend hebben praktijk; en ongencesb* f, vereenigd tien geheeld, i getrotseerd, ij kei ijk voor JZEN van l5.30/~23,50 15,90- 23,90 bekomen Lij n-op-Zoom i 's Herlogen- Holloivay's i drijven KAPEL ich daartoe jTEU te 1. Prijs op n.° 86. 19. Pi ijs op 99. 2. 108. 20. n 12. 3. 128. 21. 9 51. 4. 143. 22. 9 115. 5. 161. 23. 9 9 91. 6. 110. 24. 9 9 73. 7. 88. 25. 9 15. 8. 222. 26. 9 9 9 m. 9. 204. 27. 9 14. 10. 116. 28. 9 9 6. 11. 212. 29. 9 90. 12. 9 r 118. 30. D 9 55. 13. 8. 31. 9 9 228. 14. 23. 32. D 9 37. 15. o 1. 33. 9 17. 16. 9 213. 34. 9 30. 17. 56. 35. 9 9 9 111. 18. 114. Zier ik zee Van woge de Directie 20 Augustus 1853. der Bewaarschool, P. J. ANDK/E, Secretaris. bij ven franco OGHT- rstond een !s ILeer- DE LOOZE Frankfort, 18 Augustus. Tlil regeringsblad van Hessen-Kassei bevat ccue wet, waarbij tie lijfstraf weder wordt ingevoerd voor de mannelijke personen van minstens 16 en voor personen vau het vrouwelijke geslacht van minstens 14 jaren, die zich aan diefstal, landloöperij en bedelarij hebben schuldig gemaakt; \oor «le personen van 14 of 16 tol 50 jaren, wauueer zij, bij hel plegen van <1 ie misdrij ven, een bijzonderen graad van zedcbedcif verraden; of wanneer hel misdrijf een gevolg is van eene harduckki ge weigering om le werken. De ligchamelijke straffen kunnen zelfs, onafhankelijk van de opsluiting, wor den toegepast, om dc veroordeeling te verzwaren. Te Warschau is de cholera uitgebroken. Rrussel, 17 Aug. Naar men verzekert hoeft de hertog van Brabant aan den burgemeester van Brussel eene som van 10,000 francs toegezonden, ten einde, ter gelegenheid van zijn huwelijk, eene uitdeeling van brood onder de behoefligen der stad te doen. Appelscha, 10 Aug. Aan een inwoner dezer gemeente werd voor ecnige dagen zijne vrouw door den dood ontrukt. Volgens algemeen gebruik, gingen de twee naaste buren naar het Gemeente huis, om de overledene aan te geven. 'I Geheugen der beide mannen schijnt echter niet vast te zijn geweest, of althans hen bedrogen te hebben, want ziet, spoedig ontdekt men, dat niet de overledene vrouw, maar de nog levende man, als overleden door ben was aangegeven. De fout werd daarop hersteld. Assen, 16 Aug. De berigten, aangaande den roggeoogst in deze provincie, die, door bet schoonste weder begunstigd, reeds ten einde loopt, luiden gunstig; de kwaliteit is uitmuntend en de kwanti teit, naar male de aren over het algemeen slechts dun stonden, voldoende, zoo door dikte, als hoe veelheid van korrels. De opbrengst van het stroo 'is echter verre beneden het middelmatige. De aardappelen, hoezeer algemeen het loof door de ziekte is aangetast, leveren tot dus verre een goed beschot op; de stammen schudden voldoende en geven gezonde, smakelijke aardappelen; slechts en kelen zijn door de ziekte aangedaan. De boek weit staat uitmuntend. Ojk met de bijenteelt laat het zich niet ongunstig aanzien. Dezer dagen heeft zich in Limburg, met het ver zoek om aldaar tijdelijk te mogen verblijven, aangemeld, zekere zich uoemende Jean Babliste Chiesa, volgens op gave en spraak Italiaan van geboorte, omstreeks 26 jaren oud, zeggende een vlugteling te zijn ten gevolge der in zijn Vaderland geheerscht hebbende staalkundige gebeur tenissen, en, met terughouding van zijn paspoort, België te zijn uitgezet. Intusschen zoude deze persoon, naar luid van nadere inlichtingen, eigenlijk zijn genaamd Dan- dini Nemesiano; zeker heeft hij zich langen tijd laten door gaan onder den naam van graaf Daudini. In de inaand Mei 1852 moet hij Frankrijk hebben verlaten na fcich, ten nadeele eeuer Engelsche dame, van eene aanmerkelijke hoeveelheid edelgesteenten en een gouden zakuurwerk, roet juweelen omzet, te hebben metster gemaakt. Om niet bekende redenen schijnt hiervan echter geen officiële klagt gedaan te zijn. In dezelfde maand Mei 1852 is hij door de correctionele regtbank van Nismes [Frankrijk), bij verstek, wegens opligting, veroordeeld tot eene gevan genzetting van 5 jaren eu 500 fr. boete, en gesteld onder bet loezigt der hooge politie. Later le Luik aangekomen, genoegzaam, zoo het schijnt, van geld voorzien, heeft hij zich uiet alleen als de graaf Daudiui, drager eener pau selijke orde, voorgedaan, maar is hij er iu geslaagd bij eenige der voornaamste ingezetenen toegang en gelden ter leen te ontvangen; hij deed zich aldaar zeer vroom voor; liet op ongezetle tijden, legen betaling, zich kerken ope nen, gebeden doen co inissen lezen. Alle deze gedragin- geu hebben ten slotte de aandacht gaande gemaakt, en toen is geblekeu, dat hij een valschen naam en valschen titel voerde, dat zijn paspoort vervalscht was, eu dat hij ook geen regl had de bovengemelde decoratie te dragen. Uit dieu hoofde is hij, in liooger beroep, door het hof te Luik tot 6 maanden cellulaire opsluiting veroordeeld, die deu 27 Julij jl. is geëindigd met zijne verwijdering uit Belgie. Ilij licel't in Limburg verhaald, als liefheb ber de bouwkunst te beoefenen doch men houdt het er voor, dat hij bij een Ilaliaanseh vrijkorps heeft gediend en de zoon is van eenen werkman in diamanten en edel gesteenten. Hoe dit zij, hij doet zich zeer beschaafd voor, is met zorg en in het zwart gekleed, draagt een goudeii iiorologie, zilveren sporen met afgeschroefde halzen, ver lakte laarzen, eu öf een wit sloffen vest met gouden kuoo- pen, óf c*en donker gebloemd casimiren dito, met knoopen, die uit fijne steenen schijnen te zijn zameugcsleld. liet schijnt zijne gewoonte niet le zijn, om in een logement te gaan, hij neemt zijn intrek op gehuurde appartementen. Deze gevaailijke persoon nu wordt verondersteld zich naar een ander gedeelte van hel Rijk le hebben verwij derd, daar hij, met achterlating van ecnige klccdingsUik- ken, den 4 Aug. jl. zijne kamers te Maastricht verlaten, en men sedert niets meer van hem vernomen heeft. Zijn signalement wordt opgegeven als volgt: Jean Bapliste Chiesa zoon van Joseph en van Marie Dalgrain, geboren te Cassiua [Piemont,] gewezen luitenant of militair van minderen rang bij het Sardiniscbc leger, zonder woonplaats, lang 1 72 el, haar, wenkbrouwen cn baard zwart, oogeu bruin, neus gewoon, eenigzins breed, mond groot, kin eu aangezigt ovaal, voorhoold rond; spreekt Fransch met opvalleuden Italiaanschen tongval en is drager van een, door opligting le Maastricht verkre gen, gouden repetitie zak-nurwerk met dito uurwijzer en plaat. Door de arrontJ. regtbank te Maastricht is reglsingang met bevel van gevangenneming tegen hem verleend, ter zake van opligting en misbruik van vertrouwen. §t.-Maartensdijk19 Augustus, Heden liad alhier eene groole plegtigheid plaats. He nieuw benoemde Burgemeester, den E. A. Heer Casembroot werd allerluisterrijkst ingehaald. Des namiddags ten 2 ure arriveerde Z. Ed. te Stavenissestapte af bij van Oost, in het kolïijhuis de Leeuw, en gebruikte aldaar het dinée. Ten half vier ure vertrok Z. Ed. naar St.-Maartcns'dijkaan de grens van Sta venisse stond eene Eerevvaclit klaar om Z. Ed. af te halen, en aan de Stoof wachtte de Harmonie van Tholen vergezeld van vlaggendragerswelke Z. Ed. onder liet uitvoeren van muzijkstukken begeleide tot aan het stadhuis te St.-Maartensdijk, waarZ. Ed. door de leden van den Ilaad werd ontvan gen en verwelkomt. Daarna begaf Z. Ed.zich naar zijne woningalwaar de Harmonie nog eenige stukken uitvoerde. Des avonds ten negen ure bezocht Z. Ed. vele ingezetenen van St.-Maartensdijk c-n kwam ook bij E. Nuom, alwaar zich eenige meisjes hadden bijeenverzameld welke toepasselijke liederen zongen ter eere van Z. Ed. hierop werd door de Onderwijzer, welke zich aldaar ook bevond, een aanspraak gehouden welke door Z. Ed, werd beantwoord en zijne tevredenheid betuigd. Geheel het dorp was doelmatig verlicht en versierd, terwijl er een prachtig vuurwerk werd ont stoken. Zlerikzee, 22 Aug. Naar men verneemt zal de Weleerwaarde heer Ds. van Altena, Predikant te Hoofdplaat, vroeger K. C. Pastoor, de Predik beurt op aanstaanden Woensdag avond in de kleine Kerk alhier waarnemen. Bij de stemming voor een lid van de Prov. Staten van Zeeland in het hoofdkiesdistrict Goes, ter vervanging van den heer mr. J. J. van Dein- se, heeft niemand de volstrekte meerderheid ver kregen en moet op den 'disten dezer eene her- Stemming plaats hebben tusschen den heer O. Ver hagen, die 113 stemmen op zich had vereenigd en Dr. R. B. van den Bosch, die 94 stemmen ver kreeg. Er waren 467 stemmen uitgebragt, waar van 23 van onwaarde werden verklaard. Op den 18den is het Amerikaansche fregat schip Eduiina, kapt. 3. G. Broughton, uit Helle- voetsluis naar New-York vertrokken aan boord hebbende 170 landverhuizers waarvan 50 Nederlan ders en de overigen Duitschers zijn. Op den 24sten Augustus zal voor het prov, geregtshof van Gelderland te Arnhem teregt staan de heer S. P. Langendam, van Nijmegen, ter zake van het des bewust gebruik maken van vervalschte aanslagbilletten voor patent-regt tot slaving van kiesbevoegdheid, in hooger beroep eener beschikking van den gemeenteraad te Nijmegen, aan de arr. regtbank aldaar overgelegd. De verdediging zal worden waargenomen door den heer Mr. H. P. G. M. de Man, advocaat te Nij megen; er zijn, naar men zegt, 27 getuigen te gen den beschuldigde gedaagd. Betreffende de ondernomen expeditie van Sir Bonham naar Nanking verneemt men o. a. nog het volgende: Sir Bonham volbragt zijn togt op het stoomschip Hermes. Den 27 April kwam hij voor Nanking ten anker. Nadat de insurgenten met liet doel van den togt waren bekend gemaakt, voer de heer Meadows, een Engelsch zendeling, die bij de expeditie behoorde, aan wal, en werd bij den bevelhebber van het fort gebragt; deze noemde hem broeder en geleidde hem naar den secretaris van staat en den vorst van het Noorden, welke den heer Meadows de tien geboden liet opzeggen en hem beloofde, den volgenden dag aan boord te komen; dit deed hij ook werkelijk cn noodigde toen Sir Bonham uit tot een bezoek aan land. De laatste vond het echter raadzamer, geen be zoek te Nanking af te leggen, daar men dit als eene schending der onzijdigheid tegenover de kei zerlijken zou kunnen beschouwen. Eenige Engel sche officieren maakten evenwel van de uitnoodiging gebruik en vereerden den secretaris van staat een Enge'lschen bijbel, eene Chinesche bijbelvertaling en de ontleedkunde van Mac Cowan. De bezoeken aan boord duurden steeds voort, en het schip ver anderde als het ware in eene markt; de ekwipage trok dan ook ruimschoots partij hiervan; Chinesche twechands zwaarden, op de zeeroovers buit gemaakt, werden met 33 dollars betaald en een koppel ge wone pistolen met 80 d. Voor parapluies en pa rasols gaf men zelfs 13 dollars, terwijl de Chine zen het genoegen, om door een verrekijker te zien, met gouden ringen en sieraden beloonden. Zij belijden de Christelijke godsdienst, en vernielen alle afgodsbeelden. Hun aanvoerder noemt zich den jongeren broeder van Jezus, en onttrekt zich bij na geheel aan zijne volgelingen. Zij gekloven, dat de hemel hen over hunne vijanden zal doen zege vieren en beschouwen hunne geledene nederlagen als een straf voor vroegere onlregtvaardigheden. Met zelfverheffing gewagen zij van de uitbreiding hunner grootsche onderneming, en wijzen op het geringe aantal manschappen, dat zij nog voor wei nige jaren in fiun leger telden, terwijl zij thans de keizerlijke soldaten doen sidderen. Hunne ze- dekundige wetten komen veel overeen inet de tien geboden, doch men kan niet ontkennen, dat zij zich aan verregaande wreedheid jegens hunne vij anden hebben schuldig gemaakt. De vreemdelingen behandelen zij zeer voorkomend en zij leggen steeds de verklaring af, de handelsbetrekkingen met hen te willen onderhouden; van den opiumhandel ech ter willen zij niets weten. GEMENGDE BERIGTEN. In de Tweede Kamer worden thans zulke fa- meuse discussiën gevoerd, dat onze volksvertegen woordigers nog handgemeen zullen worden. Ook de heer Boeije, ons manneke, verslijt meer aan zijne tong, dan de ƒ2000 per jaar bedragen; zijn mond staat ook niet stil, waardoor hij den naam gekregen heeft van: de Cicero onzer dagen. Aanstaande Zondag wordt het jarig, dat Olden- barneveld gevangen werd genomen, en 9 maanden daarna werd li ij onthoofd, voor zijne trouwe dien sten dien hij den lande had bewezen.Naar men zegt, moet bij de regering het plan opgekomen zijn, om de verdere regeling der kerkgenootschappen uit te stellen tot een kalmer tijdstip. De minister Lightenvelt, zal de wijk nemen naar Zwitzerland, tot zoo lang de bisschoppen in werkelijken dienst zijn. In Belgie is het de bevolking vergund op Zaturdag ook ossenvleesch te mogen eten; en in Nederland zal de smalle gemeente poardcii- vleesch aanbevolen worden. Reeds moet er spraak zijn om met de nationale soepkokerijen en in de weeshuizen er proef van te nemen. Volgens geruchten zullen er op het Loo, in navolging van Brussel, óók stierengevechten in het vervolg gehou den worden, en gaat zulks door, dan zal de ac cijns op het geslagt afgeschaft worden, daar anders de commiezen proces-verbaal tegen Zijne Majesteit zouden opmaken, wegens hot dooden van onver- accijnsde runderen. Te Brouwershaven geldt het water thans 2 cents den emmer, en te Zie— rikzee, bij Piet en Kcè, 4 cents het glaasje. Kaatje te Hellevoet wordt opgelegd voor machi nist, cn weet reeds zeer goed met den cilinder om te gaan. »0, wat was het goedje aanvallig," zeide de secretaris tegen den burgemeester, toen zij de nachllijst nazagen uit de bordeelen te Q. Te Piershil wordt ieder gewaarscliud, om goed rekening te houden met J. B. De wilden baas te Oud-Boijerland, vreest voor de miltziekte bij ééne zijner duifjes. Te K. D. is den omslag gemaakt: de rijken moeten beslissen en de armeu moeten het missen. Aldaar wordt er ook al op zijn Zierikzcesch gehandeld schurkestreken vindt men in vele zaken al ware het maar met de brandspuit. Te Z. heeft een agent zich laten omkoopen voor een rijksdaalder, om een klein diefje te laten passeren. Aan het Sas is een aanslag gedaan van een half brood bij een vletter, en het zoutsmukkelen wordt thans geperinitcerd met drie zakjes te gelijk. De tong van de vrouw van een timmerman te Goes, is nog niet genezen, al is zij naar Domburg geweest in het bad; zij blijft maar even lnr.gr en wil maar niet stil blijven liggen. Te Krabbendijke is een zwarte krul- lebol op den hol geweest, achter eene meid met gouden slingers aan: Dus woèrgaas Kaft, nu opgelet, Of slcekje krijgt u in hel net. HET KOST MIJ ZELVE MEER! (Toonecl op straal.) Hanne. «Ach, mijnheer de Baron neom mij niet kwalijk, dat ik zoo vrijpostig ben, maar geef mij iels. Ik ben eene arme ongelukkige vrouw met zes onnoozele wormen van kindertjes, en mijn man i* ziek en kan niets verdienen en ik heb nu in langen tijd niets warms gegeten.{De baron geeft twee dubbeltjes.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1853 | | pagina 1