9e. Jaars. Belastingen. Laffectei -Knecht >s-Knecli Nieuwstijdingen. iMERINS, reside. ten verrueiie n rdag den 21 J;.[ in het Logeind to Zierikzee, pj. I. tie navolgi UAHTGRA» R. Tarwe. Kogge. Zjinergarst. Haver. Paartlenboonenl fs3iarige MecdtJ 2.jarige dito Kant gras, iclit tier Stad Zi.l erceelenbij plaJ ZIËRIKZEESCHE NIEUWSBODE. REEN ABONNEERT ZICH lü Nederland, bij den Uitgever. Dij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Tu Nöord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, ABONNEMEENTS-FRIJS i VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden, f 1.30. Franco per post in Nederland1,50. Voor Noord-Awerika. Franco New-York. Dollars 1,10, JONGE van de) ag den 22 Ju| e in de Berber verzoeke van zij ve.koopen; Tarwe. Rogge. Wintergarst, Zomergarst. Haver. Vlas. Erwten. Paarden boonen, Aardappelen. Mangel wortel. Lucern Klaver.) Jarige en 2jari- (Mende, onder iYieud verschijnt Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIES 10 Geut voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der AdvsrteDli'èn kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure# bureau: Zieriktee, Hoek van de Scbuithaven, Lett. B, No. 94 Brieven en Ingezonden stukkeu Franco, Het schijnt niet ondienstigHeeren iKiezers op te merkendatvoor zoo ver zij de aftredende Leden van den Ge meente-Raad op den 19 dezer irenschen te herkiezenhet niet voldoende isop 'het stembriefje in te vullen h.v. DE ZELF- HEEREN maar dat het verelschte is, iE NAMEN dier Heeren bejiaald uit te rukken. - j Wij hebben ons steeds beijverd het goede te Kerkondigen en te roemen, dat, zoo van de Hooge, lis Stads-regering mogt uitgaan en eiken stap van looruitgangdie lot bevordering van den alge- Jneenen of plaatselijken welvaart leiden kon toe- lejuicht. Wij hebben door die bewijzen van onpartijdig- ftcid en onvooringenomenheid daarom ook hot ver— oenezen door de zlnoeden Yoor pns dat het geen zucht is, om te n de» Heer Alin'|jiten ajs \e[S afkeuren wat dien naam ver at no. 209. drirj|ien|/ Zoo hebben wij hoogelijk goedgekeurd de af- cliafïiiig der belasting en accijns op eenige artikelen Is het geslagthout en andere middelen. Wij egrepen zeer wel dat aan eene kas geene aan de a hals, hel wel rikkelijk toenam, i g, beha Ivo een klit beha zoo bedorven w ie boven te komrierkelijke sommen kunnen onttrokken worden i' f van Ilollow! geheel gei tduriug volmaakt dc PB IJ ZEN van de ƒ7,75 f 13.3023 - 13.90- 23 ant te bekomen IIOLIJK le As louder te 's llerto; 244 Hotlm uier kwik ol tauwworm h cru HuidzielA primaire gclu umatismus. rkt floor een t etiqiiet niet \v de St. Gf.bï t het wapen e Siroop, Oic van do Levcrtr middelen vervat i lezer in eens gratis afge ide Depots 5. EÏETff en. angd aan (Soes tegen Ïigjlï mid to Zierik egen vast uk werken.) A VAN P- DB L0' onder een legenwigt daarvoor in de plaats le lellen. Doch zoo als het nu gesteld is, ont- iiazen wij niet dat onze verwachting niet alleen ovelijk is beschaamd, maar dat wij nu met eene iblicle kam geschoren worden. Eerst heette hetdat de genoemde belastingen accijnsen zouden opgeheven worden met het :gin dezes jaars later bij gemis aan approbatie het plan of reglementwerd dat verschoven op primo Mei, en r.u verneemt men dat, bij mis van de vereischte goedkeuringhet tijdstip invoering is bepaald op Januarij 1854. Dit mogt er door. De stads-regering kan die ge- rderde approbatie niet afpersen, maar moetde- Ite lijdeljjk afwachten. Doch het Gouvernement zoo het schijntpartij getrokken van de ist gedane aankondiging der stads-regering er., meenendedat de Burgerij met 1." Mei dezes rs ophield den Sledelijken accijns der bedoelde aslingschuldige voorwerpen te betalen, de kohieren Personele- en Grondbelasting naar die evenredig- verhoogd. Wij betalen dus alzoo van af Mei Istleden tot t.° Januarij 1854 juist het dubbel de quasi afgeschafte accijnsen want die ac- «scn worden eerst afgeschaft met 1854 en in- schen betalen wij van af 1.' Mei tot op 1854, of ze opgeheven waren, Dit is niet alleen 'illijk maar onregtvaardig. Dal heet eene dub- 8 belasting vorderen die niet schuldig is, en irvoor het misnoegen algemeen met grond is ewekt. De stads-regering moet bijgevolg, dunkt aan de Burgerij die schade der dubbele be ing hetzij door teruggave van het indebile be de hetzij door eenig ander middel vergoeden, et gebleken dat tegen de bedoeling der slads- 'ring de afschaffing harer belastingen kan afhan- van hoogere magt en mitsdien welligt nog aar wegblijven dan ook moet zij zorgen de Burgerij niet dubbel gevild worde. Of len wij hier en in geheel Nederland in ver ging tol de bevolking en welvaartniet meer cenig ander volk der wereld Zijn er nog voorbeelden genoeg van uitmergeling uil— Jdding en ontzetting van eigendommen om dat niet onregtvaardig te verdubbelen door eene 'ttige betaling van eene dubbele belasting? 'it het zuur gewonnen brood niet genoeg met He en zweet bedropen om de personele en dbelasling van Rijkswege niet meteen tiende ge- te verhoogen als of dit nog niet genoeg warezoo heb- ie Stalen onzer provincie in hare laatst ge- houdene zitting al weder op nieuw vastgesteld eene verhooging van zes opcenten op de grond- en personele belasting. Waar moet het met den nij- veren burger den zwoegenden arbeider heen indien de last der schattingen voortgaan moet zoo loodzwaar te drukken op vermoeide schouders, terwijl de rijken en gegoeden er naar evenredigheid geen derde van betalen Is het op die wijze geen zand strooijen in de oogen van het volk hetzelve met het begin eens jaars quasi te verblijden met de afschaffing van belastingen om hetzelve bij het eindigen van het jaar te doen ondervinden, dat het in plaats van verligt, juist dubbel zware lasten heeft gedragen. Het is de dure pligt der regering, te zorgen, dat aan dien toestand een einde worde gemaakt. Achttien gemeente-opcenten en nog eens zes daarenboven uit te schrijven om het gemis van eene belasting te dekken, die dagelijks nog betaald wordt, en waarvoor welligt velen zullen geëxecuteerd worden, welk bestuur mag dat vorderen Wie vroeger de belaste voorwerpen niet kon of wilde gebruiken, betaalde de accijnsen ten minste niet. Niemand kon er hem toe dwingen. Maar nu moet hij dezelve betalen, ook al heeft hij er geen genot of gebruik van. En in hoe verre de Provinciale Staten zich bij den Volke aangenaam gemaakt hebben, door nog eens eene belasting van zes opcenten op bet Personeel te heffen dit laten wij aan hun eigen gevoel over. Ware het niet verkieslijker geweest, eene jaar- lijksche subsidie van 4duizend gulden gedurende vier jaren te weigeren aan de stoomboot-onderne ming van Middelburg op Bergen-op-Zoom? Die onder neming toch is geheel voor particuliere rekening. Rendeert zij meerdan men heeft geraamdmen zal dat meerdere niet uitkeeren. De onderneming der stoomvaart van Zierikzeeop Rotterdam is ook voor particuliere rekening ondernomen. De uitslag was, vooraf berekend, twijfelachtig, zoo niet ge waagd en deze toch heeft geen cent uit de pro vinciale kas kunnen krijgen terwijl hare behoefte voor deze stad en eiland vrij wat grooter was dan die van Middelburg op Bergen-op-Zoom. Van waar dat in het oog loopend onderscheid, en waarom dan zoo maar f 16000 met de eeue hand wegge geven als men de Zeeuwen met de andere drukt met zes opcenten verhooging op de grond- en personele belasting, die niemand kan ontgaan, dan de armen en bedeelden Heet dat aller belang naar geweien behartigen? Wij laten dit ter beantwoording over aen de Pro vinciale Staten van Zeeland. Aangezien vele Bnrgers in den geest van boven bedoeld artikel spreken en die dubbele belasting zeer afkeuren ligt er hij den Uitgever dezes een Request gereed aan de Stads-Uegeringhoudende verzoek tot opheffing van dien dubbelen lest waarop de belanghebbenden hunne naarnteekening kunnen stellen. Het luidt als volgt: Ami BurgemeesterWethouders en Leden van den Gemeenteraad der Stad Zierikzee. Edel Achtb. Heeren! Met verschuldigden eerbied geven de ondergete kenden, allen inwoners dezer Stad, te kennen: dat zij, bij het ontvangen hunner aanslagbiljet ten, met bevreemding hebben ontwaard, dat op dezelve 18 opcenten slaan uitgetrokken voor deze Gemeente dat deze verhooging van aanslag onmiskenbaar haren oorsprong heeft in de veronderstelling bij het Gouvernement, dat die consumtieve middelen waren ontheven van alle stads-belastingenwelke door Uw E. A. zijn aangegeven, als niet meer zullende ontvangen worden na primo Mei dezes jaars; dat hel intusschen nu algemeen bekend is, dat de Hooge Regering hel afschaffen dier belastingen nog niet heeft goedgekeurdmaar dat het in wer king brengen daarvan eerst zal aanvangen met primo Januarij 1854; dat daardoor veroorzaakt wordtdat der Burgerij eene dubbele belasting is opgelegd die daarenbo ven verzwaard is door de dwangmiddelen, met welke zij kan worden ingewonnen dat het strijdig fis met de wettelijke verorde ningen op de comsumtietweevoudige opcenten te heffen, de Rijksbelastingen te boven gaande; terwijl door dien maatregel de Burgerij gedrukt wordt door een' last, die niet is te dragon. Redenen waarom de Adressanten zich tot Uw E. A. wenden, met verzoek, de noodige maatre gelen te nemen, ten einde hen binnen den kortst mogelijken tijd van bedoelde dubbele onbillijke en onwettige belasting te ontheffen. Hetwelk doende Aan de Redactie van de Provinciale Zeeuwse he Courant. Bet bevreemdt ons niet weinig, ons in een ar tikel der Provinciale Zeeuwsche Courant van den 12den dezer te hooren qualificeren als Bondgenoot van het tegenwoordig Ministerie en zulks om voor ons gewigtige redenen omdat wij in ons No. van den 4den dezer het ontwerp op het toozigt der kerkgenootschappen in het algemeen goedkeurden, en dat onze Confrere mitsdien alzoo wij de lof redenaars waren van dat ontwerp en daardoor den gewonen oppositie-toon verlaten hebben ons dit maal op dat terrein niet kan volgen. Wij antwoorden daaropdat wij alle Bondge nootschap met het tegenwoordig Ministerie ten stel ligste ontkenoen evenzeer als alle bijzondere gewigtige redenen onzer zoogenaamde lofspraak, omdat" wij ons nooit hopen te verlagen tot stem- machincs. Het is en bleek steeds ons beginsel te zijn), over alle regeringsdaden vrij uit zonder aanzien van Ministerie ons gevoelen te openbaren, en wij hebben het steeds laakbaar geachtzicil daarin te laten leiden door voor- of tegeningenomenheid met de personen waar uit hetzelve bestond. Wat het afgetreden Ministerie goeds of loffelijks verrigttehebben wij ten allen tijde erkend, ge prezen nooit bevit of verkleind doch wij zijn er nooit blinde aanhangers of bevangen volgelingen van geweestzoodat wij in dollen ijver, en om ons leedgevoel over deszelfs aftreding zoo krachtig mo gelijk uit te drukken, het nieuw Ministerie nooit be stempelden met den naam van vereende wraak. Wij houden dat Ministerie daarvoor niet; maar vragen onzen Confière op onze beurt of Aij'ook een Bondgenoot geweest is van het afgetreden Mi nisterie en of hij ook om voor hem gewigtige redenen, deszelfs loftrompetter is? Het is waar. de Gemeente-wet trad onder het Ministerie Thor- bccke in het licht en die wet is het vehicutum geweest van velen om Raadsleden te worden die het zonder dat welligt nooit zouden geworden zijn. Parijs, 14 Julij. Er is andermaal eeD aanslag op het leven des keizers beproeft). Men heeft aanvankelijk ge- tiacht het feil geheim te houden, maar het is desniette min algemeen bekend geworden, en komt op liet volgende neder e Twee dagen, nadat het komplot in de Opera Comique mislukt was, werd een man in hechtenis genomen, die zich op den weg, dien den keizer volgen moest, gepos teerd had, met het doel, om hem te vermoorden. Die man nam reeds een onder zijn kiel verborgen pistool in de hand, en haalde den haan over, toen een huurkoetsier, zoon van dcri concierge van een der ministerièn, de be weging van den moordenaar zag, zich on middel ij Ic op hem wierp, en er in slaagde, otn zich van heen meester te maken, waarna de schuldige onmiddellijk in handen der polieie werd overgeleverd. Den huurkoetsier gaf men het regt, om als belooning datgene te cischen, wat hij verlangde. Dc man verzocht toen, om als bediende in het huis des keizers opgenomen te worden; men neemt daar toe echter slechts lieden van zekere leDgte en dikte aan, en vermits de huurkoetsier aan die vereischten in geeuen deele voldeed, heeft men hem op eene andere wijze scha deloos gesteld. Antwerpen, 15 Jalij. De prijzen der granen zijn den 13 ter rnarkt van Brussel op hetzelfde bedrag ge bleven. Zonder den tegenspoed in de vorige week, door de zware onweders veroorzaakt, zou de daling, welke reeds aangevangen was, hebben aangehouden. Mw. Regula Egli van Flunteren is le Zurich overleden. Zij was haar man, Florion Egli, uit Graauwbunderland gevolgd, die van tweede luite nant in Fransche dienst zich tot kolonel had ver heven tijdens de veldtogten van Egijpte, Spanje, Rusland en Belgie. Hij sneuvelde met twee zonen te Waterloowaar zijne vrouw gewond werd. Te Parijs ontving zij in het hospitaal een bezoek van Keizer Alexander zij volgde Napoleon op St. He lena en begaf zich later naar Amerika, waar zij door de Bonapartisten werd ondersteund. Zij ein digde haar leven in het gasthuis te Zurich. Zij was moeder van 21 kinderen en bereikte den ou derdom van 92 jaren. EJeribzee 16 Julij. De giftmenger Hartung te Maagdenburg, die Ier dood veroordeeld is, heeft zich nadat zijn adres om gratie was verworpen, tot den Koning gewend met de bede om zijne straf te doen uitstellen tot dat hij eene opera waarvan hij het libretto geschreven heeft en de muzijk vervaardigd, voltooid zij, opdat hij dillen aandenken aan zijne kinderen mogt nalaten en te vens ook om hun een middel van bestaan te ver schaffen. 18 Julij. Bij de verkiezing van een Lid der Provinciale Staten van Zeeland heeft niemand de volstrekte meerderheid verkregenen zal er eene herstemming moeten plaats hebben tusschnn de Heeren Mrs. J. Moolenburgh, Hz. te Zonr.cmaire en H. A. van Adrichem te Zierikzee. Volgens het Journal des Debals, zou de Paus aan de Bisschoppen in Nederland hevel gegeven hebben, om vooreerst geen bezit van hunne zetels te nemen. Meu borïgt, dat Baron Dobbelhoff, do oostennjksche ge zant te 's Gravenhage, zieli sedert eenige dagen te XVee- neu bevindt, cu reeds zijne diplomatieke bezoeken heeft afgelegd. Volgens eeu schrijven liit die stad aaD de Frankf. Poslz. staat de reis van dien staatsman in verband met de aaugelegenheid der eeredienst. Te Luxemburg hebben dezer dagen op de graan markt ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De markt was wel voorzien, doeh tic aanvoerders hielden de prijzen hoog. De koopers wilden de landlieden dwingen hunne waar tot lflgeren prijs af te zetten; deze vertelleden zich daartegen er outslond ecu geweldig rumoer, dal spoedig zoo hoog liep, dat de polieie eu gendarmerie tusschen- beiden moesten komen, en eenige der belhamels in hech tenis werden genomen. Intusschen heeft het stedelijk bestuur reeds maatregelen genomen om de duurte van het graan te voorkomen. Daartoe zijn onder anderen reeds contracten met eeltige groote graanhandelaren gesloten. De Standaard behelst eenen brief van Er- zerum dd. 3 Julij, waarin wordt gemeldt, dat Perziü onder verschillende plagen diep geblikt gaat; te Teheran woeden overstroomingen en de cholera; te Ispahan komen groote zwermen sprinkhanen als uit den grond voort, terwijl Schiras en Cashan zuchten onder de gevolgen eener vreeselijke aard beving. Deze zou te Schiras aan meer, dan 12 a 15COO mensehen het leven hebben gekost, de ver pestende stank der opeengehoopte lijken moet eeno kwaadaardige ziekte ten gevolge hebben gehad, zelfs wordt van eene andere zijde gemeld, dat de stad Schiras geheel in eenen puinhoop is verkeerd. De Grondwet verzekert, dat de heer Lighten- velt aan den Raad van Ministers schriftelijk heeft te kennen gegeven, dat hij zich met het wetsont werp tot regeling van het loezigt op de onder scheidene kerkgenootschappen niet vereenigl; zelfs wil men, alt yd volgens dat blad, dat hem de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1853 | | pagina 1