Mo. m Donderdag, ®S November 1852. 9e» J&arg. ouderdom van )eder HERMA- in leven Ga. OFMAN, Hz. ie kennisgeving. oping Eiker zee. J. VAN DER HA' 3 te Brouwers- verzoeke van als Hypothe- ïer eu naar iet Burgerlijk gevolmagligd, 1852, des na te-kamer ■erzee, met in voorgcschre- Wetboek, aan eene Herberg, en Gevolgen ;gen te Scha- •zee, kadaster el alle de door oorende losse de Meestoof, i dien, slaande te van Eiker- 62 en 63. PH1LLPSE Dit 'ike; zijnde in- bekomen ten iris. VAN DER principaal op ten door de Wed. presenteren te r droog Blok* reders. ZIERIKZEESC MEN ABONNEERT ZïCHi In Nederland, bg den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, in Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, AEONNEMENTS-PRIJS t VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 tuaaudeu. 1,30. Franco per post in Nederland .••••»•••- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. 's Lands Budget. 's Lands Budget is een te gevvigtig punt voor 's volks belangen, dan dat hetzelve niet waardig zou zijn, daarop alle aandacht te vestigen. Daarin toch als behelzende cene raming van approximative Inkomsten en Uitgaven staat ons als in een helde ren spiegel voor oogen, welke lasten de natie gedurende een geheel jaar drukken,- welke de middelen zullen uitmaken, om dezelve zoo te dragen, dat men of niet later voor den dag komt met onzalige tekorten, of den gcldeiijken toestand als voldoende oordeelt. liet is dus allezins doelmatig te achten, dat, alvorens die door de Regering gepro jecteerde raming worde goed- of afgekeurd, eene speciale commissie uit de Leden der Tweede Kamer benoemd worde, die dezelve met allen ernst, bedaardheid en onzijdigheid wikt en weegt, en van hare bevinding een zoodanig verslag inlevert, als waarop de Vertegenwoordiging zich met grond kan verlaten, of althans kan strekken lot eenen gcordenden leiddraad, om nopens het Budget hare stem uit te brengen. Ook dit is nu weder het geval geweest; hel resultaat van welk onderzoek gevoegelijk kan zatnengetrokken worden daardoordat de posten, betreffende de Minisleriën van Binnen- en Builenlandsche ZakenMarine en Financiënde meeste aandacht der commissie getrokken hebben. liet is vooral omtrent het eerste en derdedat zij hebben opge merkt, dal men voor dezelve grootere posten heeft geplaatst, dan men daarvoor lot dus- deed. Dal vond vooral daarom af- ring, omdat men vreesde, dat men hij Regering uitging van het bekende be- usel in den handel: de winnende hand mild. Ihi daar vroeger mededeelingen wege het Gouvernement den staal onzer als zeer gunstig afmaalden, bekroop commissie de vrees, dat men in dier had geoordeeld: hebben wij nu de wat ruim, dan is er minder bezwaar, sommige posten met milder hand uit neheele gestel. fu trekken. Dit beginsel als zoodanig keurde let voor zwaUKcuien in den grond afdoch latere inzigten en duizelingen, ölerleii genoegzaam zien, dat die verhoogin- U8C"' gen niet aan zulke redeneringen ontleend van paren; maar veeleer daaraan, dat men meende, nu dat noodzakelijke te moeten 5^13 90^23^90 t'oc:l cu l°l stand brengen, wal men vroe- te bekomen bij gei' tot op beleren geldelijke» slaat verschoven ,ijk te Axel, liaden dat mitsdien de wezentlijke helau- des Rijks daarbij niet uit liet oog ver waren. I'.en ander, om der gevolgen wil, niet on— 'jk punt heeft de bijzondere aandacht liet is dit dat er voor den Mi- Jicn Balsem Geneesheer meen met roem en Rlicuma- schenkomst te H. Martin. G. van Weert. W. v. d. -Kamer, de Vries. J. Moonen. J, Maas. Martens. J. a. Klinger. C Bebelaar. H. Ochtman, Jr. Boone en Zoon. met voor- f 1,80. n een probaat aan eetlust, e pillen kunnen meest koude of niet te uitspanningen. pijn te uwen zuiveren een heilzamen onder letter il van F. O. jaren oud, d: iIPEBS- -getrokken- iverti. Adres p|iS|e|. van Biiitenlandsclie Zaken weder eene van zes duizend gulden is uitgetrokken lafelqeld. Op liet tijdstip, waarop men het lang gebruikt wachtwoord: bezui- op alles van toepassing meende te n maken is de strijd over de toeken- fhig van dien post vrij algemeen en lievig loozE.geweest, en geëindigd met dcnzelven aan den toenmaligen Minister met meerderheid van stemmen te ontzeggen. En onder de genen die dat tafelgeld hebben afgestemd, telde men, ongeveer een jaar geleden, den zelfden man die nu Minister is van Bui- tenlaudsche Zaken en teil wiens behoeve de Regeriug nu die voordragt doet. Wij moe ten erkennen dat dit voor dien Minister geene gemakkelijke houding is althans, in dien hij bij het Volk wil doorgaan voor een man van consequentieEén van heiden toch, of hij moet, als Minister de voordragt der Regering omhelzende in zijn eigen voordeel het billijke eu regtmalige van het tafelgeld aanloonen eu in dat geval is hij inconse quent of hij moet, zichzelven in gevoelen gelijk blijvende tie voordragt afkeuren en aanloonen, dat de voordragt ten zijnen behoeve onbillijk is en niet behoort te wor den toegewezen. Zonder in de merites der zaak zelve in zóó ver te tredendat wij a priori liet voorgedragen tafelgeld verdedigen, ontveinzen wij echter niet, dat de toestand des Ministers jegens hooggeplaatste vreemden en Diplomaten alsmede de in zwang zijnde wijze van omgang niet de Gezanten der be vriende Mogendheden van dien aard zijn dat het in billijkheid niet te vergen is, dat al de uitgaven, daarvoor gevorderd, of uit deszelfs tractementof uit zijn privé beurs bestreden worden. En of, indien de Minister niet ongegrond die alleruativen wei gerten daardoor noodwendig eenen ande ren diplomatieken votm invoert, het volk en het vaderland goede vruchten daarvan dra gen zullen P wij voor ons betwijfelen liet zeer. Oude palen Ic verzetten zoo lang zij goede diensten doen keuren wij afen eenen anderen omgangvorm in te voeren dan waarbij uien zicli lot nu toe goed be vonden heeft, misprijzen wij evenzeer. Keil staatsman die met Buitenlanders van tijd lot tijd noodwendig in aanraking moet ko - men. behoort zich in vele opziglen affable hoffelijkvoorkomend cu welwillend voor te doen, en alles, behalve een misanthrope te zijn of te schijnen. Vele, zelfs de gewigligsle aangelegenheden, laten zich niet zelden beter onder eenen sniakclijkcn disch behandelen dan in de afgemeten taal der Diplomatic, op eene ambtelijke plaats. Van den incest gcwenschlen invloed zal, blijkens het Budget, onze financiële voor uitgang zijn op do Marine. In den legen- woordigen toestand vooral is liet zeer goed te keuren, dat men onze Marine niet niet bekrompene hand beslicre en regcle. Be trekkelijk weinig jaren vroeger hebben wij daarvan op eene kleine schaal hel noodzake lijke en het nuttige in nadruk ondervonden. Waar dezelve kan uitgebreid worden, daar achten wij dit zaak, en vooral, dal zulks plaats heb be in onze overzeesciie Bezittingen. Wij hopen alzoo, dal liet voorstel der Re gering, om onze Zeemagt aldaar te verster ken en het personeel met 400 manschappen te vermeerdereu, algemeencn bijval zal vin den, even als dal, om, bij den zich aldaar meer en meer uilbreidendeu koophandel, NIEUWSBODE. onze ontzag inboezemende vlag beschermend Ie doen wapperen in het vijfde werelddeel. Eindelijk geeft het Budget ook gegronde hoop op het aanleggen en daarstellen van menig werk van openbaar nut. Worden deze verwezenlijkt, en zulks kan geschieden zonder ons financie-vvezcn in het minst te schokken, dan zullen velen daardoor gebrood en 's Lands gelden op doelmatige wijze aan gewend worden. N ieuwsl ijd i is gen ©©ST-IKBIëBJ. Batavia, 28 September. Volgens liet Anjer- rapport van doorgezeilde schepen, van den 27 Aug., is liet Nederlandsche schip Amicitia, kapt. D. Crap Hellingman, den 26sten aldjar gepasseerd aan boord hebbende drie schipbreukelingen van het bij Christmas-Eiland verongelukte schip Vice-Admiraal Rijk, welke personen op dat eiland 56 dagen in de grootste ellende hadden doorgehragt. De drie geredde perso/ien hebben verklaard: dat zij op den 7den Maart I!., met voornoemd bark schip, heiaden met stukgoederen, var. Ramsgate zijn vertrokken, koers stellende naar Batavia. Dat de equipage van de Vice-Admiraal Rijk was zamengesteld uit negentien personen. Dat zij op den 27sten Junij jongstleden de reis tot op de hoogte van Christmas-Eiland, zonder on heilen, hebben voortgezet. Dat zij den avond van dien dag, ongeveer ten half acht ure, terwijl de opperstuurman de wacht overiam, om de zuid zijn over stag gegaan, zei lende het schip in goeden staat, met dik, buijig weder, naar gissing op twee en eene halve mijl bezuiden Christmas-Eiland; dat zij ten half tien ure, de lucht afgeschoond zijnde, dat eiland in gezigt kregen, noord ten oosten half oost, op een afstand naar gissing van drie mijlen; dat zij toen om de noord zijn over stag gegaan, en alle dienstdoende zeilen bij hadden, sturende noord; dat zij, na een half uur die rigting te hebben gevolgd, het meer genoemde eiland op eenen afstand van circa twee en een halve mijl ten noord-noordoosten van het schip hadden; onder welke omstandigheden de op perstuurman de wacht overgaf aan den kapitein, en volgens gebruik zich naar kooi begaf. Dat de opperstuurman omstreeks half vier ure in den morgen van den 28sten Junij ontwaakte, door liet geschreeuw van den tweeden stuurman: »er komt eene zware bui opzetten. Op je roer 1" Dat hij daarop naar het dek ijlde, land ontdekte en last gaf om de achterraas op te halen nadat die last met veel moeite zoo spoedig doenlijk ten uitvoer gebragt was vernam hij, dat het schip be reids gestooten had, waarop hij zich naar de zoo genaamde hel begaf on deze reeds vol water vond; vervolgens kapte hij de sjorrings der booten doch daar het schip hard begon te zinken vlugtic alle mnn naar en in de kleine sloep, welke in dedavids hing. Door den plotselingen lastwelke deze daar door ontving, vierde de voortalie af en 6loog de bout over kap zoodat de geheele equipage in zee stortte intusschen hadden de opperstuurman de eenige passagier en een man der equipage het ge luk, weder het dek te bereiken der hut welke middelerwijl aan stuk was geslagen. Dat rij alzoo tegen vier ure na don middag op de noordwest- punt van Christmas-Eiland strandden hier werd eene inde hut aanwezige vlag opgeslagen zonder gedurende de vier en dertig dagen welke rij op dat punt verbleven door een der verschillende schepen welke passeerden ontdekt te worden waarom zij besloten naar het zuidwestpunt van het eiland te gaan dat zij na eenen togt van acht dagen bereikten hier zetteden zij andermaal de vlag op waartoe zij twee dagen noodig hadden omdat zij in hunnen verzwakten toestand tegen de steile rotswanden moesteu opklimmen. Dat zij den 23sten Augustus op deze plaats rijn ontdekt en gered door den gezagvoerder D. Ciap Hellingman, van het Nederlandsche barkschip Amicitia, die hen aan boord opnam verpleegde en zaturdag den 28sten behouden tpr recde van Batavia aanbragt. Dat de omstandigheden volstrekt niet hebben toegelaten om iets hoegenaamds van de scheeps papieren of van de aan boord zijnde goederen te redden of te bergen, en dat de genoemde gered den gedurende hun verblijf op Christmas-Eiland niets hadden om in hunne behoeften te voorzien, dan de vogels welke zij vingen en onbereid moes ten verslinden, benevens het zoete water, hetwelk daar door de aanhoudende regens voorhanden was. Wijders verklaarden de drie gemelde personen, dat gedurende de reis alle mogelijke naarstigheid en toezigt zijn aangewend, zoowei door den gezag hebber als door ieder man der equipage, en dat 3lzoo liet verlies van schip en lading aan geene andere dan de hiervoren beschrevene omstandigheden kan worden geweten." Nadat deze beriglen ontvangen waren, ontstond het vermoeden, dat zich op Christmas-Eiland, be halve de door de Amicitia geredden, nog andera schepelingen, afkomstig van het verongelukte koop vaardijschip, konden ophoudendientengevolge is Zr. Ms. stoomschip Samarang, onder bevel van den luitenant-ter-zee 1ste klasse J. J. Wicliers, door den schout-bij-nacht, kommandant van Zr. Ms. zeemagt in O. I. en Inspecteur der marine onmiddellijk dcrwaaits gezonden, tot het instellen van een naauwkeurig onderzoek. Die last, met de meeste zorg en ijver ten uitvoer gebragt, heeft tot uilkomst gehad, dat men geen enkel spoor, zelfs van de aanwezigheid van menschen, heeft bespeurd, en ook niets van een vuur heeft ontwaard. Ten overvloede zijn nog kanonschoten gelost tot het wekken der aandacht in het hoogst onwaarschijnlijke geval, dat zich menschen in het hooge en bijna ondoordringbare binnenland mogten ophouden. De Samarang had gedurende de reis harde koel- ten en hooge zee, eveneens bij het herhaald stoo- men langs en oponthoud bij het eiland, hetwelk na 1etmaal is verlaten toen de kommanderende officier de stellige overtuiging had verkregen, dat er niets meer te verrigten viel. Franïsfort 11 Nov. Omtrent de Duitsche Tol-aangeicgenheden is het op dit oogonblik neder geheel stil. De hoop op eene schikking schijnt nog niet opgegeven te zijn. Indien zulks werkelijk het geval mogt wezen, dan heeft de vrees voor het Fransche Keizerrijk daartoe In t hare, in ruime mate, bijgedragen. De toerustingen in Engeland zijn overigens wel van dien aard, dat ook de be zorgdheid der Duitsche Mogendheden moet toe nemen bij het naderen van het tijdstipdat een Napoleon weder den Franschen troon beklimt, en die, in weerwil van zijne verklaring, dal hij den vrede wil, toch wel uit eigene eerzucht, of om die der Fransche natie te bevredigen, te eenigec tijd, er toe kon overgaan, om in het voetspoor van zijn grooten voorganger te treden, floods wordt de mogelijkheid daarvan in de Pruisische en Oostenrijksche dagbladen besproken en zelfs be weerd, dat het Frankrijk niet vrij staat het Kei zerrijk weder te herstellen, dan alleen met de uitdrukkelijke toestemming der mogendheden, die de Weener traktaten van 1815 mede onderteekend hebben. Deze zullen nu wel hunne toestemming niet weigeren; maar, naar men roden heeft te gelooven, daaraan voorwaarden verbinden die vecl- ligl door Frankrijk en diens nieuwen Keizers konden beschouwd worden als niet strookende met de on afhankelijkheid ecner groote natie; voorwaarden die echter van de zijde der groote mogendheden voor zeer noodig kunnen worden gehouden, ter verzekering van den Europeschen vrede. Deze meening hoort men thans vrij algemeen in onze staatkundige kringen uiten. Frankfort, 12 Nov. De yzeren geldkasten zijn uitmuntende middelen om voorwerpen van waarde tegen brand en dieven te beveiligen zij kunnen echter ook wel in doodkisten veranderen. Bij een VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere pUat6ing 35 ceuta. [ie inzending der Adv^rtenliën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 urej BUREAU: Zierikzee Iloek van de SciiuitliavenLelt. B, No. 94 Brieven en Ingezonden stakkeu Franco»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1852 | | pagina 1