ZIEBIKZEESGHE NIEUWSBODE. No. m Mmmdmg, 18 November 1852, Jaarffl. Loop Het nieuwe Keizerschap. Nieuwst ij c! i n gen gelegen in de het Oude land, n.os 88 en 332. Idoend bod voor n gedaan za| tden gepresen- nen ten Kantore enszand. tocïtelioorcn te bevragen bij LIGEN, G. DK UOODi, lotlcrdanBrie- azijn zijn ont- ieuvve Artikelen ■ns de nieuwste Ier - Kocden, s eenige nieuwe E3EFJ ABONNEERT ZICH: la Nederland, 1 ij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij JQUINTUS, te Albany, EERLINK, »e St.-Jansstraal, 314. OCHTMAN, jT, te soliede orenbelan: tgonooriigd deze angen diverse SiE SUFS voor zaam aanbevcell. 'aartensitlik, op sr 1S52, en te .A November ABONNENIENTS-FRIJS t VOOR BEIDE UïTGAVEH. Yoor 3 maanden, f 1,30. Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHXJHT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIE* 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor vdere phatsing 35 cents. De inzending der Advertentien kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure^ BUREAU: Zieiikiee Hoek yan de SchuilhavenLett. B, No. 94 Brieven ca Ingezonden stukken Franco,, «J der merk- algemeen gc- maag- en leverziek- tig welke ceui- en in de warme men tijd lijdendej zoo lioogen graad, au hopen. Hij had genecshecren etering van zijnen gon hij de pillen einige weken lijds PRIJZEN V! Zoo is het dan in de geschiedenis der Volken en Vorsten le beschouwen als een I fait accomplidat de Fransche Republiek I begraven en verwisseld is voor het weidsch 1 eo'.'cklinkend Keizerrijk. Wie den .gan elans- geschiedenis heeft nagegaan en van waardige gebeurtenissen nota genomen heeft, katt niet anders, dan verbaasd zijn, dat een zoo gering tal van jaren is voorbijge gaan sedert wij den legenwoordigen held der Fransche geschiedenis gekend hebbenals missende niet alleen zijne persoonlijke vrij heid, maar opgesloten en digt bewaakt in een' kerker, en hem nu aanschouwen als bekleed met betzelfde gezag van zijn1 berechten Bloedverwant, den eenmaal zoo Jgevierdcn. maar later door geheel Europa verachten Napoleon. l)e banvloek, dien de verbonden Mogend- iheden, als in naam van geheel Europa, over laatstgenoemden hebben uilgesproken, dat is, dat zij zich niet vergenoegden, om hem eerst vogelvrij le verklaren, en later lot op zijnen dood te verbannen naar het rots achtig Sint-Helena; maar ook daarenboven alle zijne afstammelingen vervallen verklaar den rail de toenmalige dynaslie, heeft 011- getwijleld niet dal gevolg gehad, hetwelk die Mogendheden er zich bij den afval des groolen overlieerschers er van voorstelden al thans, indien die banvloek gehandhaafd wordt of worden moet, dan zal bet voor de groole Mogendheden een veelbeduidend verschijnsel zijn, te lezen, dat de Fransche Senaat bodewijk Napoleon heeft uilgeroepen 7,75 ƒ15.30/"23,! 3,15 - 15,90- 23,0' j n te bekomen bj <le voorwaarden, op we Bergen-op-Zooni uder te's Hertogen 1 244Hollovmi wijzer der Jeu! renen ONDER rang. Op hen de Fransche la: ,eur gereflecteen tut Keizer der Fransclien, met vrijlating van hij die hooge waardigheid zal aanvaarden. Het is inlusschen welligt thans niet over bodig le achten, den volke nog eens te her inneren, wie hij in het oog ecnes Chrislon- VYijsgeers is geweest, wiens naam en titel en rang Louis Napoleon draagt, al ware het alleen, om het vroeger door ons behandeld spreekwoordde vrucht valt meestal niet ver van den stam. aan de bekwaam Die wijze dan, hel karakter van den mau nin- des gewelds beschrijvende, zegt van hem, dat hij zijne verheffing nog meer aan zijn karakter, dan aan zijne taleuten te danken had. llij bezat misschien geeue zeldzame hoedanigheden, welke hij niet door andere geëvenaard of over troffen werd. Zijne talenten, geaardheid en on tembare kracht van wil, boden steeds aan el kander de hand op eene wijze, in eenen toon cn sterkte van uitdrukking, die eenig ■leiding (nieiw 'n 'lem waren. Aan beleedigende sluursch- jj en den Boet beid wist hij den indruk le geven, alsof niemand zijne gunst verdiende, Hij geleek eene Godheid, die men verzoenen moest, het kostte, wat het wilde, wier ongenade 'Ie hoogste vloek was. Hij deelde weldaden uit, niet als uit zijn hart, maar uit zijne onbegrensde magt vloeijeude; hooge titels, Landgoederen, roof der overwonnenen, dui- 1'zenden waren le gering, schatten, millioenen! waar geeue SEEAAK nieuw te sticht! te Goes. C. E. CH1VA en FIKSCHE een huisgezin v ene BCRGEII ïeden de 30 ja" ir A. M. E- V) i'AN F. cc LOO?< geeue genegenheid, gcene vertrouwe- lijhheid, die een denkbeeld van gelijkheid had kunnen geven. In den huisselijken kring heeft men som tijds norsche, dwingende karakters, die men viert, en voor wie men heeft, omdat wrok, lerging en onbeschoftheid hun evenzeer ter dienste staan, terwijl een blik van luin welgevallen de geopende hemel schijnt. Zulk een karakter vertoonde Bonaparte op den troon en in het veld. Voortvarend, ruste loos, stout cn vurig; geestdrift, die, gelijk een electrieke schok zich mededeele aan de uiterste grenzen der lijn, die met hein in aanraking kwam. Zoo had een gansche krijgsrnagt, van den eersten Bevel hebber tot den laalsten soldaat, geen anderen wil, clan den zijnen. En, welk eene krijgs rnagt!.... soldaten, vlammende op buil en eeretcekeneuBevelhebbers met den roof van Europa, onverzadelijk door steeds ont vlamde begeerlijkheid. Met zulk een ge vaarte, door ééneu wil bewogen, verpletterde hij alles. En nu, indien de vrucht eens nabij den stam gevallen is, wij vragen het clan met grond: is er dan wel veel bevrediging te zoeken in de verklaring, dat het nieuwe Keizerrijk een waarborg is van vrede voor Europa? Wie zal dal iu ernst gelooven? Engeland althans, naar zijne operatiën te oordeelen, doet het niet; maar schijnt veeleer te vreezen voor een' vredebreukwaarin Napoleon III welligt trachten zal, al den smaad uit te wisschen, dien zijne Landge- nooten meermalen ter zee van de Engelschen ondervonden hebben. En, Nederland, wat zal dat van het Keizerschap te wachten hebben? Zal het neutraal blijven, of blijven kunnen? De wijze en bedachtzame zie toe en verlieze vooral niet uit het oog de gunstige en vermogende ligging onzer zee - boezems en rivieren,- opdat men ons ten minste niet overvalle als een dief in den nacht Arnhem, 11 Not. Spoedig zal A. Peek, oud 30 jaren arbeidergeboren en wonende te Culen- borg, voor het prov. geregtshof van Gelderland worden teregt gesteld (er zake van den moord aan zijne vrouw. S. dert lang leefden de echtgenooten Peek in onmin en vooral ontstond menigmaal huisselijke twist daarover dat de vrouw, tegen het verlangen van haren man veel naar hare moeder liep en lot haar in eene bij den man niet wel gevallige verstandhouding stond. Volgens geruch ten was daarbij het gedrag der vrouw wat ligtzin- nig. Op 27 July 11. was zij op nieuw bij hare moeder geweest. Reeds in den voormiddag viel daarop een hevige twist ten huize van Peek voor en kon men van buiten de hulpkreten der vrouw hooren. Men zag daarop de vrouw wederom naar hare moeder gaan én het is later in den namiddag omstreeks half zes ure, dat de mishandeling plaats had, welke, volgens de beschuldiging, hel leven aan vrouw Peek gekost heeft. Volgens hare ver klaring had haar echtgenoot haar toen voorgesteld om voor goed naar hare moeder te gaanen had den zij besloten van elkander te scheiden. Terwijl zij zich onledig hielden met wat huisraad te dce- Icn zou Peek haar tegen den grond hebben geslagen, ten gevolge waarvan zij daar cenigen tijd bewusteloos was blijven liggen. De buren hadden inmiddels moordgeschrei en hevigen twist in het huis van Peek gehoord cn van den weg had één hunner gezien dat vrouw Peck van haren man een slag had ontvangen. O ik was Peek naar buiten komen loopen met een geladen geweerhetwelk hij aan een der getuigen heeft overgegeven om, zoo als hij zich uitdrukte, ongelukken voor te komen. Zijne vrouw was later gezien met een bebloed gezigt en klagende over hevige mishandeling, terwijl zij naar hare moeder ging. Drie dagen daarna is zij ziek geworden en eerst op 6 Aug. daarna is het voorval ter kennis zan de justitie gekomen. Dien dag is de lijderes ondervraagd en de beschuldigde in hechtenis genomen. Op 1 k Aug. daarna is zij onder verschijn selen van hevige schudding en ontsteking der her senen overleden. Zij was 29 jaren oudlaat één kind na en was 4 5 maanden zwanger. Mrsaislamï 6 Nov. In den nacht, tusschen den 3den en 4den dezer, had er in Kruisland, bij Ro- zendaal, een diefstal plaats, die zich kenmerkt door opmerkenswaardige stoutheid, Eene zeer geachte en tevens bemiddelde weduwe, wonende op eenige roeden afstands van het dorp, vlak aan den publiekcn weg, sliep met haar zestien jarig dienstmeisje, ieder afzonderlijk, in dezelfde ka mer. Het meisje, dat gedurende eenigen tijd gerit sel had gehoord, maar zich aanvankelijk verbeeldde het gekrab eener kat te hooren, welke poogde bin nen te komen, riep eindelijk, ongeveer tien ure des avonds, hare meesteres toe; »vrouw, hoort gij niets? Ik geloof, dat er volk aan het huis is." De vrouw springt dadelijk het bed uit, snelt naar den zolder trap, haren gebuur, die naast haar huis woont, om hulp roepende. Maar naauwelijks wa9 zij aan den zoldertrap, of men riep haar van uit de kamer toe: »zwijg en kom oogenblikkelijk terug, of het zal u leven kosten.'' De vrouw kwam aanstonds terug en zag, dat de boosdoeners reeds licht had den, terwijl haar vier of vijf manspersonen in eene gedoken houding met de handen voor het gezigt te gemoet kwamen. Een dezer nam haar bij den arm, zeggende, dat zij naar haar bed moest teruggaan en zich stil houden,. Zij gehoorzaamde bereidwillig en terwijl zij de anderen onderling over vertrworden hoorde spreken, ingeval zij gerucht maakte, stelde deze haar beleefdelijk gerust met de verzekering dat hij liet hoofd van hun gezelschap was en dat haar geen leed zou geschieden. Daarop vroeg men haar de sleutels van hare kast, met bevel haar geld te wijzen Zij gaf de sleutels over, maar zeide, dat ze toch geen geld bij haar zouden vinden, door dien zij niet meer, dan één gulden en eenige centen in huis had, en wees tegelijkertijd de plaats in het kabinet, waar dat geld te vinden was, er bijvoe gende, dat haar gouden sieraden zich daarbij be vonden. Hierop antwoordden de boosdoeners, dat zij niet om goud of zilver gekomen waren, maar alleen om geld, en dat het hun verwonderen zou dit bij haar niet te zullen aantreffen. De vrouw verzekerde geen geld meef in huis te hebben, legde hen breed voerig hare levenswijze uit, met eene kalmte en be daardheid, welke men zelfs by mannen, in derge lijke omstandigheden, zelden ontmoeten zou. Alsnu werden alle kisten en kasten, alle bergplaatsen en hoeken, zoo in de kamers, in den kelder, als op de zoldering, ten naauwkeurigste doorzochten door snuffeld; het linnengoed, kleedingstukken, enz. wer den uil liet kabinet genomen en op den vloer ge smeten. Ook aan het dienstmeisje vroegen zij her haaldelijk, of zij niet wist of er geld in huis was en waar het zich bevond? Doch deze verzekerde ook, nog nimmer eene som geld9, van eenig belang, in hnis gezien te hebben. Inlusschen vergastten zich de boosdoeners op al wat er aan spijze voorbanden was, en vergaten daarbij niet de Hesschen wijn te ledigen, die zij in den kelder vonden. Na zich om trent gedurende vier uren in hi t huis opgehouden, na alles opgegeten en ledig gedronken, en na zich het geld en goud toegeëigend tc hebben, vertrokken zij. Voor hun vertrek verzochten zij do vrouw van hare slaapplaats op te staan en de deur achter hen toe te grendelen, met nadrukkelijk bevel, om zich daarna dadelijk weder te bed le begeven en zich stil te houden, zeggende, dat zij na verloop van een kwarlier uurs zouden terug komen. Dit gebeurde werkelijk: binnen een kwartier kwamen zij aan het huis terug. De vrouw dit hoorende, riep hen toe, dat zij, indien ze verlangden nogmaals binnen te komen, de deur zou openen doch zij gaven een ontkennend antwoord, er bijvoegende, dat zij haar mond maar moest houden en geen gerucht maken, want dat zij binnen een kwartier ander maal zouden terug komen. Zij kwamen echter niet meer terug, zoodat daarmede die netelige zaak was afgeloopen. Des morgens vond de vrouw wel alles verstrooid op den vloer liggen doch ont dekte dat cr niets was gebroken of vernield geene kleedingstukken of linnen ontvreemd, en dat zij dus alleen het weinige geld en de gouden sie raden hadden medegenomen, behalve een gouden ring, dien zij nog onder het linnen op den vloer vond. Van haren manie! hadden zij d.en gouden haak afgesneden zonder het laken te bederven. Uit een te Warschau uitgegeven werk over de cholera in Polen gedurende 1852 blijkt, dat in de hoofdstad van Polen van 8 Julij tot 6 Sept. 20,660 personen door die tiekle werden aangetast, van welke 4462 overleden. De bevolking van die slntl beloopt 161.000 zielen, zoodat op de 37 éea sterfgeval en op de 16 ééu ziektegeval zich had opgedaan. In het gebcole koningrijk beliep het aantal door de ziekte aangetasten van 24 Mei tot o Sept. 46,311, dat der overledenen 20,909. GEiHENGBE BEIUGTEN. Hoewel de rei van bezuiniging gesloten is, heeft de Nederlandsche gezant te Madrid f 2000 opslag gekregen. Of dit nu komt omdat de aaidappelen zoo duur zijn of, omdat het Spaansche gouver nement zoo prompt zijne schulden betaalt dat weet men niet. De vorst is reeds te Petersburg gearriveerd zoo vroeg en zoo streng als dit in eene groote eeuw liet geval is geweesten onze vorst is in den Haag geretourneerd om te overwinteren. Ook Napoleon III droomt nog altijd, om één maal zijn winterkwartier te betrekken op het Pa viljoen te Haarlem. Het weren der armoede is te Zierikzee thans zoo ver geweerd dat er nu reeds uitzigt bestaat dat de armoede dezen winti r het «on plus ultra zal bereikt hebben, sedert Ju lius Caesar de Nederlanden heeft ontdekt. De Paus heeft de Fransche troepen gezegend, die naar Frankrijk zijn teruggekeerd; en wie weet, wie er van die gezegenden zijn brood eenmaal zal moeten bedelen met een houten been een aap en een orgel. Omdat er van Haynau bijna bier is go- brouwen wil Oostenrijk niemand naar London stu ren, om Wellington te helpen begraven. Nu, de man zal toch wel bezorgd worden zoowei als het Blum is gedaan. Tc Hamburg zijn G02 sol licitanten naar liet baantje van scherpiegter en te Zierikzee komt er maar niemand opdagen voor stads-muzijkant. Welligt, dat ieder begrijpt dat hij er varen zou, zoo als er zoo velen zijn ge varen. Eerst vliegen de jonkers, gelijk een arend, boven de boorneu met hem hoogen dan laten ze hem vallen en vertrappen hem in 't slijk. Te Brielle is de nieuwe Callicot's-Fabryk ingewijd met een stillen trom. in dat stedeke is men dus wel achterhoudend met zaken, die bekend moesten zijn. Ook van de tentoonstelling van vee is er weinig meer bekend dan dat c!e burgemeester en andere voorname personen er tegenwoordig zijn geweest. Aldaar worden ambachtslieden van el- dors ontboden om eene Branderij en Brouwerij te repareren, terwijl de ingezetenen loopen zonder werk. Jammer, zegt men aldaar, dat Wimpje docd is want nu de Vlieger niet is opgegaan te Arnhem heeft men het te Vlaardingcm beproefd, waar het beter is gelukt. Een, by een di miné wonend dienstmeisje, waar vuur en licht moet ge spaard worden, zal nooit geen knorren meer krij gen als zij kan hooren, zien en zwijgen. Ge stolen in do Westwagenstraat te Rotterdam twee briefjes elk van f 1000, door de schoonmaakster.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1852 | | pagina 1