Wo. 902. Maandag, 4 Of852. 9e. Jaarg. seek inecht N ieu wstij d ingen BRÏELSCH ALLERLEI. Verscheidenheden. M. C. Bos» liambucq, oud Sollen oud Parel, oud 29 den Briel! van onder: een aisdeu r tel ijk lijden Me Eclitge- jilcrdom van OMAN. iden cn Be ls bijzondere ',RS van Zie- keuze van en l)ij deze betrekking f 3®© uit waartoe (le ■ol en Blaas- om op de- mdig onder mol vrachl- i te melden. 52. RANE emeester. BS-19AKS- j met primo [even in het ouiuershaten, ■pen in Vni- zal geven. MILTERS. Tsmeesler. d. ROMEIN, 9JSE9 Bruin Pluimstaart; rug bezorgd, AXBDSCME CK te Zie- oen wederom LKEitf ver- er gelegen- e abonneren, in de gunst bij voort- te be- voor zeker mid- Smilh in de as sedert jaren ligchaam gezwollen, Behalve en ziekenhuis, ilke gewoonlijk i alles te ver stelbaar. Toen welk wijnen, zoodat verkeerd. van 15,30/" 23,50 - 15,90- 23,90 bekomen bij te 's Hertogcn- 4 Hollow ay"1s Z1ËRIKZEESCHE NIEUWSBODE. RSESJ ABONNEERT ZICH; /n Nederland, bg den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren eri Postdirecteuren, ia Noord-Amerika, bij J. QEINTUS, te Albanyr ABOWNBMENTS-PRÏJS t VOOR BEIDE UITGAVEN» Voor 3 maanden. f 1.30, Franco per post in Nederland1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. verschïjnt Op Maandag cn Donderdag, ADVERT ENTÏENï 10 Ceut voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advsrteritièn Kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure« BUREAU: Zierikzee, Hoek van de SchuilhavenLett. B, No. 94. Brieven en Ingezonden sto.kkeu Franco* plaatst te letl. Z bij P. ut: LOOzlE. Parijs, 30 Sept. De bijzonderheden, wel ke omtrent het kornplot van Marseille mede gedeeld worden, blijven nog altijd zeer schaarsch. De Moniteur maakt melding van de arrestatie vau zekeren GaiHard, een der schuldigen. Het is opmerkelijk, dat Gaillard, Böckler en Loriol, welke tot dusver alleen hekend zijn van de in hechtenis genoine- uen, alie drie behooren lot de arbeiders in metaalwerk. Naar men verzekert, zijn tot dusver slechts 12 personen le Marseille in hechtenis genomen. Hel schijnt thans stel lig, dat niet het hooge gereglshof, maar liet hof van assises te Aix de zaak zal onder zoeken. Onder de stembriefjes bij de jongste verkiezingen te Parijs was er een, waarop de volgende woorden geschreven stonden: Indien bodewijk Napoleon zich tot Keizer laat benoemen, zal ik hem om het leven brengen, ik heb het gezworen." Rotterdam, 1 Ocl. Dezer dagen had al hier een treffend voorval plaats, dat zoowel getuigde van ouderlijke liefde en moed, als van vrouwelijke vinding. Een vroeger zeer welvarend gezin, bestaande uit uian, vrouw en 5 jeugdige kinderen, was allengs tot eene zoodanige armoede vervallen, dat er niets meer overig was. Alle voedsel ont brak en de kleinen niet langer met woor den te stillen zijnde, zeide de vrouw lot haren man, eenklaps heengaande, ik kom terstond terug, niet welende wal gebeuren zoude, was de man bijna tot vertwijfeling over het eenigzins lange toeven zijner echt genoot, toen hij haar op eens voor zicli zag met een voorschoot, waarin brood en ande re mondbehoeften, met welken voorraad de kinderen terstond gespijsd werden. De man echter was ongerust en sprak, ik hoop niet dat gij op eene oneerlijke of onedele wijze dit verkregen hebt. want alsdan zou ik het verfoeijen, neen manlief! antwoordde zij terwijl zij haar hoofd ontblootte, zie hier hel bewijs Zij miste haar fraai en lang hoofdhaar. Engeland bezit eeuen reus in het graafschap Kent, t.w. Eduard Cranson, 19 jaren oud, 7 voeten en 6 Eng. duimen lang, geboren te Woolwich Zijne ouders zijn zeer jkort van gestalte en zijne zusters ziju zelfs klein. zijn hof aan een reuzin, miss Mary Simmons, te Plaïs tolv, oud 20 jaar, lang 6 voelen 4 duimen, llan; geopende armen bevadeinen eene leng te van 81 duimen. Hare'middelste vingers zijn langer dan 6 duimen. Eerst sedert haar 15e jaar begon zij zoo zeer le groeijen, zij is zeer zedig en zelfs beschroomd tegenover hel publiek; zeer zelden verlaat zij baars Avaders woning. Men zegtdat het huwelijk nnsschen deze twee huitengemeeue personen weldra zul voltrokken worden. dwergachtig Die lange reus nu maakt Goes, 1 Oct. Zoo even begeeft zich de justitie naar Fort Bath, naar wij vernemen om onderzoek te doen naar de ongeregeld heden, die gisteren aldaar bij de indijkings- vverken hebben plaats gehad. De ontevre denheid der werklieden schijnt haren oor sprong te vinden in het verbod, om in dit ruwe weder te werken, waarop de lieer Dronkers (die niet zoo als de Zeeuwsche Courant meldt, zich heeft teruggetrokken) heelt aaugedrongen. Gemelde Heer Dron kers heeft zich dan ook gisteren van het werk verwijderd en naar Middelburg begeven. Zierikzee 30 Sjpt. Galignani's Messenger waarschuwt tegen zekeren Heer Dixon die in Fransehe en Duitsche (ook in Nederlandsche) dag bladen advertentiën heeft doen plaatsen waarbij voor eene, volgens voorgeven, te Londen bestaande Algemeene Ver ze her ings-Maatschappij, waarvan de in het prospectus vermelde raad van bestuur slechts gefingeerde namen bevat, agenten worden gevraagd, aan wie in Frankrijk 2- tot 6000 fr., in Duitsch- land 1000 tot 3000 thr., (in Nederland 1500 k 4000 guldens) honorarium toegezegd wordt. Aan hen die om een agentschap vragen stelt de Hr. Dixon de voorwaardedat zij eerstals waarborgal naar gelang van het toegezegde honorarium, 100, 50 of 25 p. st., waarvan zij natuurlijk niets meer zullen zien hem moeten toezenden. Zierikzee, 4 Oet. Op Zaturdag 11. bad iu de na bijheid dezer stad het volgend treffend ongeluk plaats In den morgen van dien dag, ten 9 ure, vertrok van hier de 77jarige grijsaard schipper G. van Dort met ziju beuitschip, bestemd naar Bergen-op-Zooui en behalve eene menigte koopmansgoederen, gelden en geldswaarde heb bende papieren, 20 a 23 passagiers in hebbende. Aan het oude Havenhoofd genaderd, werd hij in deu voortgang 2ijuer reis gedurende ruim een half uur verhinderd door het innemen van eenige arbeidslieden welke zich aldaar nog moesten ophouden ooi hunne daglooucn te outvaugen, zoodat toen het getal passagiers geklommen was- tot onge veer 32. Hoe schijnbaar onbeduidend dit oponthoud ook ware, zoo was liet toch de aaulcideude oorzaak van het naderend ongeluk vermits indien hetzelve niet had plaats gegre pen het beurtschip waarschijnlijk niet zou vervallen ziju op de zeebank gelegen bij liet uilgaan van liet vaarwater de Dorsman waarop, na een tijdsverloop van minder dan vier uren elf personen eeneu at'grijselijkeu dood von den omdat men alsdan vóór het plotseling verheffen van een' harden wind tot een storm, die bank iceds te boven zou ziju geweest. De tweede oorzaak was dat.de gezagvoer der, van Dordt misleid door tie donkere lucht en zwak heid van gezigt, tegen de meening zijner bij zich hebbende zonen aan, met zijn schip aanhield op eene bakenton welke juist de bedoelde zeebank Ier vermijding aanduidde. Eu naau- v wel ijlt s dan ook hield, van Dórdt daarop aan ol het schip stootte onmiddelijk op die bank, «iet dal gevolg, dat hetzelve weldra een voet water iu had. Een korten lijd daarna kreeg het vaartuig een'tweeden schok eu ziet, meer dan de helft der diepte van den bodem stroomde vol water. Inmiddels stouil de zee zeer verbolgen gecu vaar tuig was er in het gezigt één uitgezonderd, dat hulp weigerde; liet anker werd uitgeworpen, waardoor de hoop ora vlot te geraken werd afgesneden en alzoo scheen alle uitzigt op redding henomen. l)e angst der passagiers en schepelingen klommen uiet ieder oogenblik velen waren radeloos en daardoor builen magie, reddingsmiddelen te beproeven. Na lang dobberen tussclien hoop cn vrees daagde eindelijk de stoombootStad Vlissingen op die zoodra zij de schipbreuk bespeurde, of zij bedwong hare stoomkracht cn ankerde in de nabijheid vau het meer eu meer zinkende schip, doch moest vertrekken zonder eenige hulp le heb ben kunnen aanbrengen. Inmiddels daagde mede ter redding op de Stoomboot Stad Zierikzee, die insgelijks dadelijk harén logt staakte en koers zette naar hét punt des gevaars. Er ziju geen woor den, zoo min als lof genoeg te vinden, om te vermelden hoe edel-en grootmoedig en menschlievend gezagvoerder en equi page cn bediende des Hofmeesters zicli gedragen cn gekweten hebben van de nioeijelijke taak, welke zij op zich genomen hadden. Genoeg zij het ie zeggen, want alle bijzonderheden zijn niet op Ie noemen dat alles, door hunne vereende krach ten, beproefd werd, om te redden, wat te redden' was, en dat als aan hun hoofd om strijd stond de brave, vlijtige, beschaafde hofmeesters-bediende, J. Middcaan welke bet dan ook vereeuigd gelukte negen menschenlevens door het uitzetten van booten eu andere hulpmiddelen vau een' anders gewissen dood te redden. Nog bleef er te redden over, de edelaardige bediende des hofmeesters wil nog eene andere kans wagen, om liet getal van geredden te vermeerderen maar ziet, een uitgeschoten rukwind en hoogs tij ge 11de golf slag belet h em, den afgemeten sprong juist te doen hij stort iu zee; goed en geoefend zwemmer zijnde, rekt hij het tienmaal opgeofferd leven zoolang mogelijk; maar vond na korten tijd zijn graf in <ie golven, achterlatende eene vrouw en vier kinderen, die, zoo iemand aanspraak hebben op de inensch lie veilde hulp hunner landgenooten. Ook Pieter Regoortmatroos op genoemde Boot. man en vader van negen kinderen, heeft zich in dezen van de loffelijksle zijde leereu kennen daar hij, om anderen te redden, bij den tweeden togt vau eene sloep der Boot naar liet wrak, met dezelve omsloeg, eu niet kunnende zwem men, zicli eenige minuten lang aan die boot vastklemde met dat gelukkig gevolg, dal dezelve weder kantelende, iu regtstandige rigting kwam, zoodat hij zich in dezelve wist le klemmeu en aangezien door het omslaan alle stuurtuid- delen uit dezelve verloren waren, heeft hij, eeue batik uit dezelve losrukkende, daarmede de dienst laten doen vau een riem, en is daarmede le Slaveriisse aangekomen. Ouder alle deze en veelsoortige hendeliugeu vond ook de grijze vau Dort, uitgeput door vermoeijenis, angst en kom mer over de getroffen ramp, in de armen zijnes zoons deu dood, eu moesten zijne kinderen, otn eigen leven te redden, hun vader op deu zinkenden bodem achterlaten. Meer, dan zij gedaan had, vermogt de StoombootStad Zierikzee niet, en stevende deze alzoo, moede en mat van hulp betoon, niet verlies van eeu anker eu sloep, naar de plaats barer bestemming. Nog echter waren op den schipbreuk geleden bodem verscheiden raenschen overig, die door den feilen wiud en hooggaande zeeën niet hadden kunuen gered worden. Ter hunner hulpe snelde edelmoedig toe Pambreehi de eerdschipper alhier, die het mogt gelukken een negental der schipbreukelingen te redden. Ook steveude Mela pan der Ploegschipper alhier, tot hetzelfde doel naar de plaats des ongeluks, cn het gelukte dezen meH9chenvriend, door inspanning van ongelooflijke krachten en wagen van eigen vaartuig en leven, behouden in onze haven binHen le brengen de personen van Adriaau Suepvangers, wonende te Grootsundcrt, Cornelis Dirks, Come lis Nieuwlotwo nende te Ossendrecbt, en Mariuus de Noijer, wonende te Putte, in Noord-Braband, die, zonder zijne lusscbenkomst, een wisse prooi der golven zouden geworden ziju, eveuals door deze ramp elf personen, waaronder eén ingeteleue dezer stad, in den afgrond zijn verzwolgen. Heden middag ten 3 ure werd het wrak alhier op sleep touw binnen gebragt doch het geld dat er zich in be vonden heeft moet over boord gesukkeld zijn daar het vaartuig het onderste boven heef t gelegen. Zoo men zegt, racet één passagier, zijnde een Joorjer uit Noord-Braband. er eene som vau f 4000 bij verloren hebben. Verder vernemen wij, dat er op de Zeeuwsche stroomen verschillende vaartuigen op 11. zaturdag gezonken zijn. GEMENGDE BEIUGTEN Met al den vooruitgang is er in het volgende jaar weer maar benootligd ongeveer 72 millioen. Het zijn en bij ven dus al dootle vogeltjes, waar de Natie blijde mede gemaakt wordt. Prins Hendrik zal weldra bruidegom ziju. In Amerika is eene vrouw ten vijfden male ge trouwd en wel het laatst met haren eersten echtvriend, waarvan zij wettig gescheiden was. Te Heusdcu is er in naam des komngs water verkocht voor jenever. Bij gelegenheid der Neüzensche kermis heeft eeu der muzij- kanten zuo beschonken geweest, dat Zeeuwsch Kaatje ver klaarde dat hij onbekwaam was om te spelen, voor den dans. Te Groede heeft de knecht van den burgemeester zijn burgert egt veibeurd, omdat hij zijne kar voor geen 25 heeft willen verhuren aau eeu ridder vau de naald. Maarten aldaar heeft een bedevaart gedaan naar 't Hei lige Land en zal er nu nog eenige wagen naar liet heilige hart vau Treesje. Na eene echtvereeiiiging vau 14 jaren zal eeu naald ridder te Zuidzande, toch eindelijk den titel van vader kunnen voegen bij zijne andere be dieningen vau omroeper agent voor de landverhuizing eu directeur van een zauggezelschap. Gevonden in een bijenhok nabij Groede een vosharige gareelmaker die zoo hij zegt, niet gemist kan worden, omdat hij derader van de smids dochter wel eens geld leeut oui op reis te gaau. Het is maar 0111 de dubbeltjes le doen," zegf zeker Vosje le Wisseukcrke en hij propt de zangschool vol met kinderen. Aldaar laat een gek een haarsnijder komen van elders, zonder te bedenken, dat hoogmoed komt voorden val. Een heer te Sint-Aunaland bi engt schier dagelijks 10 a 20 maal een bezoek hij de dochter van een rentenier. Het begint in 'toog te loopeu» Ook te Brig- dauime is een rentenier op zwart zaad geraakt die heeft het zoo ver gebragt dat hij oor zijn dagelijks brood moet werken als een paard. Eene koekbakkers-dochter uit Goes, heeft ondervondendat die zoekt die vindt, cn heeft fe Tholen een zwaiten draak vast gekregen zonder te be denken dat het al geen goud is wat er blinkt. De liefde is wonderlijk in haar werkenzong rood Heintje toen hij met rood Bartje te Tholen op het Bal kwam. Soort zoekt soort! De jongste smids-zoon te Philipslaud is zoo kwistig met zijne kwartjes dat hij er nog zonder zn! raken. Te Zuidland is het jongeutje van een kas telein over de meid vari den timmerman gevallen nadat hij haar eerst een fiksche kcmiiskoek had gekocht en haar fatsoenlijk had t' huis gebragt. Iemand uit Dordt, die te Klaaswaal zijn geld moet komen verteren heeft kermis gehauden te Oud-Beijerland met eene boeren-dieustmeid doch aleer zij van stee gingen moest hij nog 5 leenen. Zulke renteniers laten die maar te Dordt blijven. De veldwachter te S., heeft jegens het hoofd van het bestuur, het negende gebod zoo zeer geschonden dat hij door Zijn Edel Achtbare met open deuren zoodanig ten toon is gesteld dat ieder hem nu kent. Nu, zegt men, ligt Joost aan de beurt, voor het schenden van het achtste gebod. Aldaar is tot sluiting der kermis ten toonesle gevoerd Groote Jan en zijn hofnar, met Arij uiopnous en een rijks-ontvanger op eeue kraamvisite, of twist over den Zierikzeesehen Nieuwsbode. Jufvrouw Kruikje al daar is weder bevallen zoodat Hippelcpip weder uit 't bakeren kan gaan. Te B. iade kapitein zonder pensioen aan den dijk gejaagd weshalve hei varkensmesteu gedaan zal zijn. Het is toch niet mooi ziju dikheid die zoo vele getrouwe dienstjaren heeft ziju paspoort zoo maar te geven zonder pensioen. Te Brielle zijn onlangs op de Vischmarkt 19 hoewel kleine, doch springlevende tongen verkocht voor 21 centen. Aldaar zullen, nu de donkere avonden beginnen, de dames uit zeker hoekhuis hun vroeger bedrijf weder kunnen voortzetten, met de sleutelgaten der huisdeuren met baspijpen, stukjes kurk en ander tuig te verstoppen, zoodat zeker heer, zoo die wat laat le huis komt, er niet binnen kan komen en ergens anders moet gaan overnachten. Als de kastelein uit het Leeuwtje des nachls gaat visschen, wordt hij door zyne dikke, maar niet vette wederhelft geadsisteerd. Het helaas', vergrootcn der armschool aangeno men zijnde door een afschaffer-metselaar, die het timmerwerk heeft gegund aan een dito mr. tim merman liet verwen san een dito verwer het ijzerwerk aan een dito mr. smid, en het loodgie- terswerk aan een dito loodgieter, terwijl aan een eerste beminnaar van het Schiedamsche vocht, het leggen van 1800 \ierk. Ned. ellen keisteenen op het maarland is aanbesteed. Aardappelen duur en slecht en epn onverdra- gelijke stank komende uit de aardappel-stroop-fabrijk. Wanneer de kapitein der Genie de moeite wilde nemen om des avonds eens even op de markt le komen, dan zou ZijnEd. Gestr. zich kunnen over tuigen van het slechte licht der lantaarns vo<»r de Hoofdwacht terwijl Willem na achten 24 lurven voor een dubbeltje geeft. Vacant: een honderdtal plaatsen in de Calicot- Fabrijk, tegen een goed weekgeld. Verloren eene oude dame, die zich ten allen tijde onziglbaar kan maken. Onlangs hebben onderscheidene dagbladen eenon brief medegedeeld van den onderwijzer B. Kleinen- berg waarin deze al te voorbarig en partijdig eene ongunstige schets gaf van den toestand als onderwijzer in de Kaapkolonie. Ken brief van zij nen medereisgenoot deu ouderwijzer J. Zoer, ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1852 | | pagina 1