Donderdag, 511 September 1852. koop ui idustrie, No. 901. De. Jaarg. TROONREDE. i selaars, Nieuwstijdingen. -dFt «ra ft rijft. SStattedilstvft. ;n. ÏRIKZEESOHE NIEUWSBODE 6 )UWER, Mr., EN YT. ÖDERS van Zie- de keuze van bij deze die betrekking, van f 30® uit en waartoe de Viool cn Blaas- dom op de- grondig onder- ;ste, met vracht- aan te melden 1852. CRANE burgemeester. OLËK, Gemeente Hein- iet daarbij he- IttAARO onende aldaar rieven. dadelijk op gi TAUS-IS-WS hij n-et primo e geven in het Brouwershaven. dorpen in Dui n zal geven. WELTERS. Dansmeester. MEK ABONNEERT ZICH: Jfu Nederland, bij den Uilgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, ia Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, ASSONNEMENTS-PRUS t VOOR BEIDE DITGAVEH. Voo! 3 maanden, f 1.30. Franco per post iu Nederland 1,30. Voor Noord-Amerika. Franco New-York- Dollars 1,10. verschijnt Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIES *- 10 Geut voor eiken regel, Zegeiregt voor iedere p-Gatsiug 35 ccu'ts. De inzending der Advertenties Kan geschieden lot Maandag cn Woensdag, voormiddag 11 ure* BUREAU: Sierikzee, Hoek van de Sti-huithavenLett. 3 No. O'S. Brieven cn Ingezonden stukken Franca* t-van-Clend ,1BBK ECHT. 1852—1853, ?r 1852. Augustus 1845. f 200onder het onderwijs Engelsclie ksclie Talen, Wiskunde, oway zijn het eu zweeren, lik dezer onwaar- ad heeft in ge- ndere soorten van ge- hebben in de ktijkj en wel me- aar scheen te zijn, t het nemen der elke alle andere onwaardeer.* klierziekten 5 13.30/*23,30 - 13,90- 23,90 te bekomen bij 'N Ie Tholen Hertogen- 44 Hollow ay's Heldore dagen beleven wij, door welke de zomer afscheid van ons neemt, nadat eeue over liet algemeen gewenschte inza meling van veld- en tuinvruchten het hart des zaaijers verkwikt heeft en verheugd, liet gewelf des hemels is effen eu onbewolkt, en wij zouden liet naauwelijks bemerken, dat de herfst zijn gebied heeft ingenomen indien niet de dagen korter werden en eene koude vochtigheid huiverige ochtenden en avonden verwekten. Eu, zoo effen als de hemel is daar hoven, zoo onbewolkt eu helder is de hoiizon van onzen staatkundigen hemel naar luide der troonrede, waarmede de Koning de zitting der Slalen-Geueraal heeft geopend. Wij herinneren er ons menigeen van vroeger jaren, waarhij het vaderlandlievend hart on willekeurig beklemde en eeue kille huivering door de leden joeg. Nu eens was de ver melding van de ontoereikendheid der ont vangsten, om de uilgaven te dekken,- dan weder, dat de gegroudsle berekeniugeu be schaamd waren door onvoorziene omstan digheden en een aanmerkelijk tekort hadden veroorzaakt; eindelijk, dat onze geldelijke toestand nieuwe opofferingen van de Natie vorderde eu zou moeten uitloopen op eeue vrijwillige leening, ons als in de natuur een natte wind, die op eens ontelbare bladeren afschudt eu eene woeste doorzigtigheid in liet geboomte te weeg brengtdie een schor geruisch veroorzaakt in hel geteisterd woud. En, hoe innig wij ons aan den heiligen geboortegrond gevoelden; hoe het steeds geliefd treden oor de nieuw Adres met den Timtner- -evraagdeen I met franco ihandelaar L. O ND een Jac. SMAL- P. de LOOZE. erbonden iiaauvv vereenigd met nut jimu. g doorluchtig Stamhuis, dat ons regeert,- locli konden vaak de besten eu edelsten zich niet. onthouden van een' staat van zaken eu eene wijze van beheer te bejammeren en te be schuldigen, die ons financieslelsel bragt lot op de grenzen van een algemeen gevreesd Staatsbankroet. Ja, eindelijk ging de ver kwisting en ongeordende uitgave van 's Lands gelden zoo schandelijk, dat daarover slechts ééne stem was die der afkeuring en verachting,- lot dat de Nalie, schier als één iu aandrong op hervorming en ver- Hoe geheel anders is het thans nu wij in de Troonrede de toezegging lezen cener gewiglige voordragl hetrefl'ende de schulden van ons Rijkals een gevolg der ver zekering, dat de staat onzer geldmiddelen eemg anderm voordcelig is zijn gebied, terwi jl daarbij de grenzen van als ware het zich uitzeilen (tour vermenigvuldiging van veelsoortige mid delen van vervoerdoor spoorwegen en telegraphen. De mannelijke cn zelfstandige houding der Tweede Kamer omtrent de verwerping der wet op de di uk werken moge hij klein moedigen de vree; voor windgoblaas en dis harmonie met de Fransche.Rcpubliek hebben opgewektde Koning verzekert ons op de plegtigste wijze, dat de verstandhouding met de Mogendheden goed is; en dit zal dan wel ondanks de terugroeping van den J Franschen Gezant zóóveel te beduiden hebben, dat wij van die ligle ontvlamming geeue ontploffing te vreezen hebben. Trouwens ook in het ergste geval de President, die een goed geschiedkundige schijnt te zijn cn loont, zich zeer wel Ie herinneren de zegevierende en vernederende cataslroplien van zijn' heruchlen oom zal ook wel niet vergeten zijn wal Wim.em 11 als Kroonprins cn vertegenwoordigende den geest en het karakter onzer Natie, ge daan heeft hij Quatre-Bras en hoe held haftig Cha.isè zich heeft gekweten van zijn' moeijelijken last op de vermaarde Antwerp sclie Citadel. En, gelijk het met de eene aangelegen heid ouzes Rijks is zoo staal het met alles geschapen, wat onzen in- en uitwendigen toestand aangaat. Er mogen er zijn, die openlijk beweren, dat het tegenwoordig Ministerie niet berekend is voor de op zich genomen taak, en die liet betwijfelen, dat het afgeloopen zitting jaar der Staten-Generaal nuttig besleed is; of, dat het Ministerie scherp afsteekt hij den aan den dag gelegden ijver dier Staten,- wie, die niet willens de oogen sluit voor het vele goede, reeds lot staud gehragt, zal niet dankbaar erkennen, dat er een allezins gewenschte vooruitgang in onze Staatshuis houding plaats heeft, en dat wij alle reden hebben, de toekomst met vertrouwen en goede hoop te gemoet te gaan? Ja het moge waar zijn en, zeker, dit is niet te loochenen dat er nog veel te doen overblijft, eer de herziene Grond - wet waarheid isdal iseer aan liet ver - pligle hij het 5° additioneel artikel dier wet is voldaan, zooals wij dit onlangs opzettelijk breedvoerig aantoonden; doch, de Koning verzekert levens in zijne Rededat do in de vorige vergadering ingediende en niet afgedane ontwerpen van wet, op nieuw inel anderen aan du Staten-Generaal zullen wor den voorgelegd zoodat wij ook van dien kant met grond mogen vertrouwen, dat onze billijke verwachtingen niet langer zullen be schaamd worden. Iels slechts en het is gcene vitzucht, die ons daartoe leidt spijt onsniet te hebben mogen opmerken in de Troonrede, het i§de toezegging op de hervorming van ons Belastingstelsel, hetwelk den Koning dooi de Staten Generaal zeiven onverbloemd is voorgespiegeld als onregtvaardig, anti-sociaal en zedenbedervend terwijl daarover vele veelsoortige klagten door de Nalie zijn aan geheven, die onder dcrzelver knellenden last kwijnt cn verarmt. Waarom toch, in plaats van dat looden gewigt voortdurend op de schouders der arbeidende en uijverheidsklasse te leggen, hetzelve niet ovcrgebragl op die der ge goeden en milder bedeelden? Waarom niet beproefd, eene successiewet op nalatenschap pen in de regtc lijn, zooals Relgie ons daarin is voorgegaan, en wel alleen met het doel, om alle belastingen op de eerste levensbe hoeften te kunnen «'schaffen? Er mogen daarentegen bezwaren ingebragt werden; elke nieuwe wet heeft haren eigen- aardigen tegenstand; maar de vraag is: of het ondoenlijk onpractisch is? en dan zeggen wijgetuige Belg ie hier voor ons neen, nogmaals neen. Moglcn onze Vertegenwoordigers, die toonen, liet goede te willen, ook daarin doen blijken van liunne goede gezindheid, om den volke te believen en hetzelve van overtollige lasten te ontheffen I Mogen zij in het alge meen krachtig en onverpoosd medewerken, om de blijde toekomst, die ons aanlacht, te verwezenlijkendan zal wij zeggen 't het Handelsblad na dan zal de geopende vergadering der Staten-Generaal eene scboone bladzi jde beslaan in de geschiedenis van het Grondwettig Nederland. ©wig#lïm¥. IdOHïden 23 Sept. De 67. Helena Chronicle van 14 Augustus behelst de roededeeling van een voorval, het welk in de maand Junij op de Congo rivier heeft plaats gegrepen. Op den 19den Junij, zoo verhaalt het blad terwijl de Brilsche oorlogschoener Dolphin op de Dongo rivier lag, trachtte eene Atnerikaausche brik, de May Adeline, de rivier op te varen, maar toen zij Shark's Point (een zeer gevaarlijk punt wegens de sterke stroomen) bereikte, raakte het vaartuig aan den grond, en zat bin nen weinige minuten door den stroom en de branding op hel strand. Aan boord van de Dolphin werd dadelijk opgemerkt in welk eene gevaarlijke positie dc brik verkeerde, onverwijld ving men aan de noodige toebereidselen te maken, ten einde hulp te bicden. Terwij! men zich daarmede onledig hield, gaf de gezagvoerder van het in nood verkeerend vaartuig last ecu noodsein te geven, vermits hij wel inzag, dat hij eu zijne bemanning niet in staat waren om, met hoop op eeuig gewenscht gevolg, te beproeven liet vaartuig vlot te brengen. Een half uur na den ramp was eene boot van den schoener, met ankers, enz. aan de zijde van het gesliandc schip, maar naardien Ie gelijkertijd de eb inviel, kon men alleen voorbereidende maatregelen nemen om het vaartuig den volgenden dag af te brengen. Tot aller verwondering was de rivier den volgenden dag overdekt met kano's, welke ieder bezet wa ren door 10 tot 40 inboorlingen, die allen, cn wel drie vierde gedeelte hunner met geweren gewapend waren. Ilun voorkomen liet geen twijfel ten aanzien hunner vijandige bedoelingen over. Er werd dadelijk van de schoener een stuk geschut aan boord van de brik gebragt. De Dolphin kwam middelerwijl nader bij om mede den verwacht wor denden aanval af te slaan. l)e inboorlingen schenen be sloten te hebben hunne prooi niet te laten ontnemen, zij begonnen een geweervuur op het gestraude vaartuig te openen, en maakten reeds toebereidselen om hot vaar tuig te enteren. Onder die omstandigheden opende de Dolphin een schrootvuur en zuiverde weidia het terrein van de digi opeengepakte aanvallers, wier aantal ongeveer 3000 bedroeg. Zoodia dit verligt was, trachtte men de brik af te brengen en werden alle pogingen daartoe in het werk gesteld, In den avond vail den 2G Junij ar riveerde het Brilsche ooilogstoomschip Firefly, hetwelk dadelijk booten ter adsistenlic uilzond. Geduiende den nacht keerden de inboorlingen, die in de bosschen gevlugt waren, terug, en losten eenigc geweerschoten op de brik, welke gcene schade veroorzaakten. Inden morgen van 21 keerden de inboorlingcu wederom terug, zij schenen leu tweeden male een aanval te willen doen, doch een schol van de Dolphin decrl hen gelukkigli]k uiteenstuiven. De branding raasde gedurende den dag vreeselijk, waardoor de moe ij el ijk heden en hel gevaar der noodzakelijk aan te wen den pogingen niet weinig verhoogd werden, zoodat de groote boot van de Dolphin in de branding geraakte en er een man gevaarlijk gewond werd. Daar het op den 2'2-steu noodzakelijk werd de brik geheel eu al te ligleu, werd de lading naar de Dolphin overgehra»t eu de Maty Adeline ruet veel moeite op dien dag al'gebragi. deeling in het dagblad la Patrie meldt, dat de re gering per telegraaf berigt had ontvangen dat den Sisten te Marseille een helsche machine in beslag was genomen. Deze machine, welke tegen het leven des Presidents zoude aangewend worden bestond uit vier groote vuurmonden en 250 gewone geweer kogels. Zij waren in het geheel met 1500 kogels geladen. De ontwerpers van dit komplot waren ge vangen genomen en de justitie was met al de vertak kingen bekend. Meerdere bijzonderheden worden voor alsnog niet medegedeeld. Wij zullen vermoe delijk nadere bijzondei heden dienaangaande verne men. De President zal le Marseille aankomen. Te Avignon is dc President gisteren namiddag G ure aangekomen. Heden ten 10* ure heeft hij het de partement Vauclus verlaten. Frankfort, 25 Sept. Ren onlangs te Brunswijk overleden meester schoenmaker heeft, hij uitersten wil cc'ri aanzienlijk legaat vermaakt aan dat Pruis* sische bataljon hetwelk in 1848 het eerst geweigerd heeft tegen het volk op le rukken; kan dit niet ont dekt worden dan moet het aan nader aangewezen personen, soldaten, uitbetaald worden. Verder hoeft hij bepaald, dat met de levering van de tot zijne lijkstatie benoodigde zaken alleen democraten begun stigd zouden worden, en geene andere personen, dan democraten hem naar het graf mogten dragen. Dat mag consequentie in politieke opinie heeten. Parijs, 25 Sept. Hel voorname nieuws van den dag is de ontdekking van een komplot, van welks be staan de minister van polieie reeds sedert verscheidene dagen was onderrigt. Ten minste een ofliciële mede- Ssieck, 2k Sept. In het begin der maand Augustus 11. vertoefdegedurende ongeveer drie weken, alhier in een logement, eene reeds bejaarde vrouw, met name Christina Watjes Pruiksma of Pruisma, zich ook noemende wed. van den Berg. Zij was vergezeld van een nog jeugdig mansper soon en een lfejarig meisje, hetwelk zij voor hare dochter uitgaf,- zij kwamen van Groningen, volgens haar voorgeven, otn eene aanzienlijke erfenis (on geveer 25,000) te ontvangen. De vrouw «och lezen of schrijven kunnende, had den haar ver— gezellenden manspersoon mede genomen, om haar als zaakwaarnemer van dienst te zijn. Hij had reeds ongeveer een jaar bij haar gewoond, en zij leefde van hetgeen hij haar verschafte. Ook in Leeuwarden had zij onder liet zelfde voorgeven eenigen tijd vertoefd en op kosten van een ander geleefd. Kin del ijk kreeg men kwaad vermoeden en gaf, ofschoon zij reeds eenige dagen vertrokken was hiervan kennis aan den commissaris van polieie. Deze ontdekte al spoedig, dat die vrouw, om in hare pogingen (e slagen brieven had doen schrijven, welke afkomstig moesten zijn van kantooregt.ers en notarissen en allen betrekking hodden op die voorgewende erfenis. Z j beitel zen oproepingen, om op een of anderen dag hier of daar die géiden le komen ontvangen. In sommige brieven heette het dat de betaling spoedig zoude Volgen, terwijl weder in anderen eene opgave werd gevonden der baar toekomende roerende goederen. Ook de schrijver dier brieven werd opgespoord. Zij zelve bezorgde ze o de postkantoren en wist op deze wijze ligtgeloovige lieden tot hare stag to iters' te maken en heeft aldus o. a. iemand te Leeuwarden voor een aardig sommetje opgeügt. Kr werd bevel tot hare gevangenneming gege ven, en zij werd daarop dezer dagen door don veldwachter te Wester borg, in Groningen gear resteerd en heden herwaarts ovcrgebragl, Doze zaak herinnert ons aan eene gelijksoortige, welke voor diie jaren, in liet arroud. Maastricht, plaats vond, en waarvan de nadere?, insgelijks eene GOjarisc vrouw was, die destijds gear resteer;!, cn tot lOjarige gevangenisstraf veroordeeld werd. Eflea'flksec, 2S Sept. Men las dezer dogen de volgende correspondentie uit Etnbden, in de Prov. Gr. Ct., betreffende twee vonnissen uitgesproken tloor dn gezworenen le Hildesheim in zaken, bijna te afschuwelijk, om er geloof aan te slaan. Te -•

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1852 | | pagina 1