BOEREN-MECHT Verscheidenheden. Uit de hand te koop of te pachten: Kostschool voor Industrie, Er worden gevraagd, Timmerlieden en Metselaars, getuigden alien van diens vrees voor den beschuldigde en zijue vrouw, diens zu«ter, en vsu de herhaalde bedrei gingen dour Th. Kreiner jegens zijnen zwager v. Guijeu geuit. 'S (GsravenlEagC, 24 Sept. Meu verneemt, dat de hr. van Sonsbeeck eergisteren den koning vijn ontslag heeft ge vraagd als minister van builenlaudsche zaken en voor de zaken der R. K. Ecredicnst. Woensdag 11. zijn i>ij den Hoogcn Rand de ploidooijen ten einde gebragt in «Ie zaak van C. J. Ent-hoven tegwr de erfgenamen vau Z. M. koniug Willem li en in die van laatstgemeldeu legen L. 3. Enthoven en Co. tot vrij waring. Ju de eerste zaak werd de termijn van repliek door nir. Metman, en die van dupliek dour mr. Faber van Riemsdijk voorgedragen, -lei wijl in de andere zaak de termijn vau repliek door nir. Faber van hiemsdijk, en die v an dupliek door mr. Sclumncveld werd bepleit. Do Ilooge Raad heeft, gebruik mallende vau de bevoegdheid bij ait. 325, 2e lid, \an het Wetboek van Rur-g. Regtsv. omschreven, vau ambtswege de uicdedeeling Infyojen aan bet opeuhaar mill islet ie. De procuicur-gcueiaal zal den osleu October conlusie nemen. KlCU'fiSiZCCj 24 Sept. In de Zitting van des Ge meenteraad, gehouden 20 dezer, is ouder meer andere stuk ken het volgende behandeld: 1. De rekeuiug over het dienstjaar 1851 wordt, conform liet voorstel der commissie, die dezelve onderzocht heeft, goedgekeurd. 2. Gelezen eene missive van den Staatsraad, Commissaris 3es konings, houdende toezending vau afwijzeude bescluk- king op het verzoek vau mr. van Ysselsteyu, urn dispen satie als piocureur en gemeente ontvanger. 3. De in de vergadering vau 2 Augustus 11. benoemde commissie, omtrent onldokeue lurf-helasting door dc firma Bal. en comp.,, breugt rapport uit, houdende, dat er wer kelijk. te weinig belasting betaald is; «lat echter bier geenc vervolging ingevolge art. 94 van liet belastiugs-reglcjneut ke pas zal komen, daar er toch geen proces-ver haal is opgemaakt, en dat het door ileu controleur der stedelijke aniddeleu opgemaakt relaas niét 'behoorlijk is beëedigd oi geregistreerd, doch wordt iu overwegiug gegeven, of men jteeue actie zoude instellen tegen Gr. Woerde, die blijkbaar een veen-biljet had afgegeven, dat geheel Bezijden «Ie waar heid is. De voorzitter stelt voor., dit punt aan te houden en inmiddels de stukken hij de andere leden rond te zen- men. De lieer de Jonge stolt voor, dc zaak af te doen. «laar de onlddkeue belasting niet schijnt teruggekregen te k-unneu worden, naar zijn inzien (hetgeen hij echter ulieen als zijn personeel gevoelen wil aangemerkt hebben) heeft «le firma Bal zeer verkeerd gehandeld, en heeft zij zeer wel geweten dat te 'Vinkeveeu geene turf van de 1ste klasse 3de soort geveeud wordt. Hij is van gevoelen, dal «le controleur dit ook had behooren te weten, doch ziet geen nut in het vervolgen van den veenmau. De burge meester doet den "heer de Jonge opmerken, dat men eerst alle middelen van schikking beproefd 'heeft en dus het thans raadzaam is, de zaak te vervolgen; de keef Fokker geeft te kennen, dat het allernoodzakelijkst is de zaak verder te onderzoeken, daar, indien de zaa'k thans afgedaan wordt, men den schijn zoude aannemen, als of dc tegen de firma Sal en coujp. gemaakte bedenkiugeu boven twijfel, waren, en deie hem nog zeer los voorkomen, hij verzoekt dus de aanhouding, de keer de Jonge verzoekt de prioriteit voor aiju voorstel (dadelijke a'fdoening), hetzelve wordt afgestemd, en ölsnu besloten de stukken rond ie zenden en de zaak lot eene volgende vergadering aan te houden. GEMENGDE BERIGTEN. Zoo als altijd is dc Troonrede eene oude preek geweestliet gaat er medezoo als liet gaat met «en bejaard dorpspredikantdie moet alle week eene preek uitspreken en de koning ad le jaren eene Troon rede. Cats zou zeggen: »'t Is honig in den mond, en 't scheermes aan den riem Om diet be zuinigen verder voort te zettenzullen er drie nieuwe oorlogsschepen gemaakt worden. Oi die Marine heeft het hare óók ruim bijgehragt, om de Natie zoo bedelarm te inaken als zij nu is. Er wordt nergens meer gestolen dan in de eiken- bosschen ieder denktdie in den wijngaard werkt, mag van de vruchten proeven waarom de helft van het hout ook verbruikt wordt voor meubels zoo wel voor den grootsten als voor den kleinsten dief. Ook de commiezen le G. knoeijen met den molenaar te M. zoodanig, dat, toen zij onlangs een zegel dat niet gescheurd was in de bus von den bet voor een slokje door de vingers zagen. Benoodigd voor den ontvanger aldaargeld want met al zijne onreglvaardigheden wordt hij met den dag armer, terwijl zijn zoon maar blijft jagen zonder acte. TeZierikzee zullen ongeveer CO arme palingvisschers voor 14 dagen gepakhuisd worden wegens het visschen zonder acte. Zoo men zegt zullen de paarden in het vervolg ook aangegeven moeten worden bij den burgerlijken stand ten einde altijd een geboorte-acte te kunnen krijgen omdat de commiezen meerder verstand van ezels hebben dan van paarden. Ook zegt men zullen zij gebrand worden opdat de com miezen zouden kunnen zien tot welk een stand zij in de Maatschappij behooren. Voor de arron- dissements-regtbank te Zierikzee, heeft II. vrijdag «ene kar teregt gestaan om regterlijk onderzocht te worden of zij veerkrachtig was of niet. Naar men zegt, heeft can lJsselsteijii II. vrijdag zijn laatste karweitje gedaan als procureur, en zal nu zelf gaan ontvangen. Ook Jonkheer de Jouge is ten derden male eene veèr uit zijn staart getrok ken eerst is hij op stal gezet als district-commis saris toen als houtvester en nu als strandvonder. Gelukkig dat hij den aap binnen beeft. Te Zuidzande is liet bouwen van een nieuw huis aan besteed geworden voor 430 waaraan de arbei ders p. in. verdienen een kwartje daags, waarvoor 1 zij nog winketwaren moeten halen bij den broeder des aannemers. f)e koning heelt dus in de Troonrede wel mogen zeggen, dat de nijverheid zich gewenscht ontwikkelt. Gevangen bij llotterdam een Haas die scheel is op het oogenblik dat dc jagt open was terwijl de veldwachter, dunne Piet het ha zenpad koos. Te Middelburg blijven de meiden van mevrouw de Bruijn nog maar liefhebsters van dansen waar zij ook meerder aanleg voor hebben dan vour een kwezel. Eene gravin te ljssel- inonde vraagt nog twee boerenjongens het komt er niet op aan of ze bulten hebben of niet, want zij wordt at mooi oud en oude dames zien het minst naar den rug. Te Boinmcnede wordt er verlangd dat de oude turftonder gepensioneerd woidl daar de man ongeschikt wordt voor zijn vak. De man kan niet meer rammelen met de ton, zoudat de schippers er voordeel vau hebben en de burgers nadeel. Te 's Gravendeel beijvert een uiideVos en andere slimmers zieh om bet meest, om in aanmerking te komen voor ouderling tegen Nieuwejaar. Boerend is er goed mede want liet spreekwoord zegt om liet stileer likt de kat de kandideer. Te St.-Maartensdijk vreest men voor slecht kennis-vleescli daar Groenewege eene rotte koe geslagt beeft die afgekeurd is geworden. Dat nöiniiier elf in Zeelands Welvaren te Tholen te veel brandewijutjes zou geproefd hebben is onwaar, maar dat oud mal boven al, en nog een schueft als zwijnen gelegen hebben is waar. Ook heeft dien zelfden avond een kuiperszoon op een Vosje jagt gemaakt op 't kerkhof. Aangekomen aldaar rood Bartje uit Middelburg. Onder Se- rouskerke is een 2tjarig zottinnetje zoo mal dat zij zichzelf te koop aanbiedt zij zegt zelfdat zij niet veel kost maar anderen zeggen goedkoop, duurkoop. I3LT G33BQ3TD53ITZS STUZZBBT. Ineen berigt in de Haarlemsehe Courant van 20 Sept. 1832, van den Beider, wordt gemeld dat toen het eskader van daar naar zee zoude stevenen, liet anker van den Prins van Oranje onklaar was (alles is mogelijk). Of men nu bedoeld heeft, het onklaar anker le Vlissingen Vooraan in de dok haven toen de kominandant had voorgenomen om eerst een thee-dansant te geven en alzoo het getij liet verloopen en den volgenden dag de haven niet uit kon halenof er nu veel haast bij deze Exjieditie was, weten wij niet maar wel dat dit schip schandelijk ill den weg lagzoodat er twee groote schepen van haverij willende bin nen komen niet kondenen alzoo genoodzaakt waren om eene andere haven op te zoeken, lot grout nadeel van de stad Vlissingen en deszelfs inwoners. Wenschelijk ware het, dat van hooger hand hierin worde voorzien. Jan Rcgtuit. 9de wil wordt gehouden voor de daad. Wij hebben deze stelling wel eens meer hooren opperen, doch er ons nooit mede kunnen veree- nigen. Diezelfde stelling echter wordt ten huidi- gen dage zoowel in kerkelijke als burgerlijke wetten in vele gevallen toegepast, als men iemand zoeken of hem plagen wil, of als er ietsbijrle halen is. Wij mogen onzen lezers derhalve de meJe- deeling der volgende daadzaak, die slechts weinige, dagen geleden in dc stad Delft heeft plaats gehad, niet onthouden, daar toch werd de stelling nile wil wordt gehouden voor de daad" van twee kanten zorgvuldig in acht genomen. Men wete dan vooreerst, dat het te Delftzoo wel als te 's Gravenhage, bij plaatselijke keur of verordening op eene boete van f 3 verboden is, vioerkieeden of tapijten des voormiddags na 10 ure uit te slaan of te kloppen. Tien ure is immers het uur waarop de-heertjes, grooten en kleintjes, zich pronkeiig uitgedost, naar hunne respective kantoren begeven? Voor den gewonen burger, voor den ambachtsman, die reeds lang voor dat uur hunne bezigheden ualo.pp.eii, komt het er minder op aan, ai worden zij al eens door dat kleeduitslaan in eene wolk van stof gehuld. Nu ter zake. Zeker dienstmeisje stond vooreen voornaam h-uis te Delft, des morgens op klokslag van 10 ure gereed om een vloerkleed, hetwelk zij zou ontrollen van de stof te ontlasten,* loen er een van die onmisbare wezens aankwam, door Vondel met den naam van rakkers van den Schout be stempeld, bij het Yolk dienders, en in meer ver fijnde taal (immers alles wordt verfijnd) aganten van policie genoemd worden. Nu dan, zulk een rakker diender of agent nadert het meisje en zegt haar: Ik bekeur u, het is 10 ure, dus gij hebt u heden nog te vervoegen bij mijnheer om drie gulden boete te betalen. Maar, was het antwoord, ik heb het kleed niet uitgeslagen, zie daar, het is niet eens ontrold. Datd...... niet, gij hadt den wil, om het te doen, en de wil wordt gehouden voor de daad. Denk aan wat ik u bevolen heb. Met deze woorden verwijderde zich de Spirre, om welligt weer elders iets dergelijks op te snorren. Het beangstigde meisje snelde naar haren lieer en verhaalde hem liet gebeurde. Deze scheen even zoo min als wij de stelling te hebben aangeno men, dat de wil voor de daad moot gehouden worden. Hij gaf haar diie enkele guldens en te vens het noodige onderrigt 1»oe zij daarmede han delen moest. Het schaap begaf zich nu, ofschoon niet zonder schroom en vrees naar den hopman der Spieren. Zij liet hem hare drie guldens zien, doch toen deze de hand er naar uitstak, om ze te ontvangen, trok zij spoedig de hare terug, stak ze in den zak en zeide met een schalksch spot tend maar tevens bevallig glimlachje: Mijnheer, de wil wordt gehouden voor de daad! E:i met deze woorden verwijderde zij zich Was dit niet practisch Wij hebben niet vernomen, dat men haar verder heeft bemoeijelijkt. Ein«leSyke aftreding van den minis ter van BSuitenlandsche Zaken. Eindelijk schijnt dan toch te oordeelen naar zijne verklaringen aan de Eerste Kamer het oogenblik gekomen te zijn, waarin ook de heer van Sonsbeeck zich aan de algemeene overtuiging heeft aangesloten, dat het hoog tijd is «in het welbegrepen belang des Lands" en zijner eige- ue waardigheid; plaats te maken voor dien meer bekwa men diplomaat," die ons beschermen moet tegen de vrees- selijke gevolgen waarmede dc gramschap van het Fransch gouvernement ons bedreigt, voor dè niet-aanneming door de Nederlandsehe vertegenwoordiging van die zoo gelukkig door den heer van Sossbeeck teneinde gebragle onderhan delingen, die hem het Grootkruis der oide van het Legi oen van Eer mogt? verwerven. Een streelend bewijs al thans hoe zijne in Nederland miskende diplomatieke ta lenten door den President der Frausche Republiek op prijs gesteld en onderscheiden worden. De heer van Sonsbeeck wascht zijne handen in onschuld van de vele verwikke lingen die uit dezen vermeteleu stap der Tweede Kamer noodzakelijk volgen moeten, en tot welker outwarring de lang beloofde >meer bekwame diplomaat*9 thans ge roepen schijnt. Wij verheugen ons dat eindelijk dit besluit door den Minister genomen is, dat reeds sinds lang had behooren genomen en ten uitvoer gelegd te zrjn. De ongeschikt heid van den heer van Sonsbebck, om aan het hoofd oneer buitenlandscbe aangelegenheden te staan, is niet eerst nu, maar was lang gebleken eu bij herhaling, zoo iu als hui ten dc vertegenwoordiging, aangetoond. De (om geen har der woord te bezigen)althans zonderlinge miskenning door den heer van Sonsbkeck van de eigenaardige roeping on zer diplomatic, om vooral de handels- eu nijverheids-be langen van Nederland in het buitenland te behartigen en voor te staan eu om het uitbreiden en versterken, het ge makkelijk maken van ons verkeer met vreemde landen eu volken als een hoofd-onderwerp van de zorg en studie van unze ministers vau Buitenlandsche Zakeu te beschou wen, was reeds een sterk sprekcud bewijs, dat hij ayae taak en den aard zijner betrekking niet begreep. Wat de heer van Sonsbeeck als de roeping van eeneo minister van Buitenlandsche Zaken beschouwde en welke zegeningen voor het land onder zijn bestuur bezig waren te rjjpeu, is een geheim dat hij trouw bewaard heeft. Wij willen hierin niet met onbescheidene nieuwsgierigheid indringen; het land is, gelooven wij, zeer wel te vredeu het te laten berusten, bij de ondervinding der gekende eu geuoten vruchten der Sonbeeksche diplomatie, het verlangt niet naar meer. Terwijl wij deze nsch voortaan in vrede laten rusten, doet zich van zelf de vraag op, wie nu die»meer bekwa me diplomaat" is, waarmede de heer va* Sohsbeeck ons zcl,o laag getantaliseerd hceftf Wij hopen dat de tijden waarin meu Koninklijke keukenmeesters, doove kauonniers en wispelturige ex-raadshecren tot ministers van Buitenland sche Zakeu improviseerde, voorbij is. "Wg hopen, dat men iets meer zal eischeu, dan hetgeen sommigen wille*: ecu minister «die Fransch kent." In buitcnlaudscha bladen is de naam genoemd van het lid der Tweede Kamer, de heer van Züijlen van nyevelt. Wij nemen dien naam over zonder er aan te hechten, hoewel het feit, dat de heer van Züijlen zich op de specialiteit van staats- en volks- huishoudelijke internationale belangen toelegt, het niet on waarschijnlijk maakt, dat hij onder de eersten is, die in aanmerking komen. Er is echter in het noemen van den heer van Zuijlfn nog iets anders op te merken. De heer van Zuijlf.n behoort iu de Kamer tot de partij der hervor mers, tot de partij die het sterkst aan de partij van het behoud en den revolutionairen achteruitgang tegenover slaat. De publieke opinie voelt, dat het noodig is dat ele ment in het ministerie te versterken. Wij ziju niet van oordeel, dat zoogenaamde parlementaire mannen altijd de beste ministers ziju en dat uit de Kamers in den regelde vacante plaatsen in het ministerie moeten aangevuld wor den. Maar het heeft een vreemden schijn, wanneer men lot ministeriële betrekkingen onbekende personen ziet roe pen, terwijl men bekende en beproefde mannen in de ver tegenwoordiging bezit. De onlangsche benoeming van eenen minister van Oorlog die opeulijk beginselen liclgdt welke met deu geest van het bestuur en den letter en zin der Grondwet in lijnregten strijd zijn, heeft het vertrouwen op de eenheid van wezen en werking des Gou ver nemen ts ge- sehokt. Het opdragen der portefeuille van Justitie aan een' niet alleen in de parlementaire, maar ook in de niet- parlemeutaire wereld oubekeudcu regterlijken ambtenaar, is niet geschikt dat geschokt vertrouwen te herstclleu. Het is uoodig, dat het Gouvernemeut deze fout verbetere door thans de portefeuille van Buitenlandsche Zaken niet dan aan eenen bekenden coustitutionneleu naam toe te ver trouwen, die niet alleen diplomatiseren maar ook constilu- tionnecl mederegeren kan. En het is, gelooven wij, eeuc uiting van het besef dezer behoefte, bij voorgaande beuoc rningen te zeer miskend, die den naatn van den heer van Züijlen als een eerst geroepene aan het publiek yoor den geest brengt. ADVERTENTIES. Ondertrouwd W. P. BROUWER, Mz., en Omver kerk, 23 September 1852. E. SCHOO. BÜRGEMËESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzec dusver niet geslaagd in de keuze van oenen MlTBUKMEESTffiR roepen Gij deze andermaal op Sollicitanten naar die betrekking waaraan eene vaste Jaarwedde van f 30® uit de Gemeentekas is verhonden en waartoe de vereischlen rijn: het bespelen, van Viool en Blaas instrumentenmet de bekwaamheid, om op de zelve, benevens in de Zangkunstgrondig onder wijs te geven om zich ten spoedigste, met vracht vrije brieven bij den Burgemeester aan te meldeu. Zierikzee, den 17 September 1832. W. J. P. KROEF I)E CRANE Secretaris. Burgemeester, EEN HOORN-WIN1»MOLEN, met Gaanderij staande in de Gemeente Hein kenszand Provincie Zeelandmet daarbij be- lioorende circa 40 Ellen BOOMGAARD; te bevragen bij JAN RAAS wonende aldaar hetzij in persoon of met franco brieven. NB. Kunnende des verkiezende dadelijk opge- brnik komen. MOe ondergeteekende STAD9-BANS- MEE9TER berigtdat hij n et primo October zal beginnen les te geven in het iA.MïSSENffï terwijl hij één dag in de week te Brouwershaven, en één dag iu de week op de dorpen in Dui- eeland mede les In het dansen zal geven. Zierikzee, J. F. H. WELTERS. 27 Sept. 1852. Stads-Dansmeester. te SELZAETE, gelegen 30 minuten van Sas-van-Cend onder directie van CH.' CON. BEN. LIBBKECHT. Opening der School voor liet jaar 18321833, op Maandag den 27 September 1832. Deze School bestaat sedert den 1 Augustus 1845. Het jaarlijks Kostgeld bedraagt f 200onder welke som alles begrepen is, als: bet onderwijs in llollandsche, FranscheEngelsche Dnltsche, Latijnsche en Grleksche Talen, den Handel de Muzijk de Wiskunde, etc- etc. - De zalf en pillen van IKolloway zijn het beste middel tegen ettergezwellen aanbeijen eu zweeren. De weldadige uitkomsten welke hét gebruik dezer onwaar deerbare zolf en pillen zoo dikwijls gehad heeft in ge vallen van ettergezwellen, aanbeijen en andere soorten vao zweerenhebben tengevolge gehad dat onderscheidene ge nees- en heelkundigen zich daarvan bediend hebben in de hospitalen en bij derzelver bijzondere praktijk; en wel me nigmaal dan wanneer de lijder ongeneesbaar scheen te zijn, heeft de zalf van Hólloway, vereenigd met het nemen der pillen, de zwaarste wonden geheeld, welke alle andere middelen der kunst hadden getrotseerd. Dit onwaardeer baar middel is ook onvergelijkelijk voor klierziekten scheurbuik en huidziekten. DoosjcsPillen van ƒ0,90 ƒ2,10 ƒ3,30ƒ7,75 15.3023,50 Potjes Zalf van - 0,90 - 2,10 -3,30 - 8,15 - 15,90- 23,90 Zijn op franco aanvrage a Comptant te bekomen bij dc Wed. H. van RIJSSEL en ZOON te Tholen, J. STRAATMAN, Hoofd-depóthouder te'^sHerlogen- bosch, alsmede te Londen, Strand'244, H.olloivay's Etablissement om dadelijk In dienst te treden bekwaam in luin vak benoodigd voor de nieuw to stichten Meefabrijk to Goes. Adres met franco brieven liefst in persoon bij den Timmer man 1. P. MULLER, te Goes. t Er wordt zoo spoedig mogelijk gevraagd: een CJROSSIERS-HÏ5ECMT, het vak ten vollen verstaandeadres met franco brieven of in persoon bij den Bockhandelaar L. de FOUW, te Goes. Men vraagt TERSTOND een die zijn werk goed verstaat adres bij Jac. SMAL- LEGANGE, onder Ouwerkcrk. TE ZIERIKZEE TER DRUKKERIJ VAN P. de LOOZE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1852 | | pagina 2