Maandag13 September 1852. Nieuwstijdingen, Verscheidenheden. :v ZlERIkZËËSCHË NIEUWSBODE. MEN ABONNEERT ZICH: fu Nederland, bg den Uitgever. Brj alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, tn Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albanyr ABQNNEItëENTS-PRIJS VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden, «o. 1.30. Franco per post in Nederland1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York- Dollars 1,10, VERSCHIJNT Op Maandag cn Donderdag, ADVERT ENTSEN 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. Oe inzending der Adv:rteuliën Kan geschieden lot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zictikeee, Hoek van de Schuithaven, Lett. B, No. 94. Brieven cn Ingezonden stukken Frauco0 No. 896. 9e. Jaarg. 1 len. rlering gene- uit eeueu Sidney, in tember 1850, r ik van de getuige ziju, Le ma toen zes- mangkram- Ik beproefde ïiiige weinige haar geheel en meer van "l5.30/"23,50 15,90- 23,90 bekomen bij ekér te Goes, :e 's Hertogen- Holloivay's ID benoo- het Huis- uwers haven. J. de Loozy flïoogcveew, 7 Sept. Hoewel het niet zonder •voorbeeld is, dat enkele personen, welke eenen hoogen ouderdom mogen bereiken, nog lust en kracht hebben tot het verrigten van handen arbeid, gebeurt zulks echter zeldzaam, en daarom achten wij het vermelden waardig, dat een zeer oud man, genaamd H. 'tieerts, op 89 jarigen ouderdom voor eenige da gen onder de Gemeente Zweel» nog een sloot langs eenen schapendijk heeft uitgegraven, en als te genhanger daarvan kan dienen dat in het gehucht Aalden, mede onder Zweeloo gelegen een grijsaard woont, H. Mulder genaamd, die dagelijks nog gaat arbeiden in zijn boekweitenland, dal verre van zijne woning verwijderd is en dat hij zijne boekweit zelve maait, deze beide personen beoefenen op hun ne honge jaren bij voortduring den landbouw. In Drenthe zijn vele voorbeelden van krachtigen ouderdom 't welke zoo wel aan geregelde levens wijze als gezonde lucht moet worden toegeschreven. Wij herinneren ons te Beilen een mar. gekend te hebben die op den ouderdom van 80 jaren nog leer de rook en. 't Was een zonderling gezicht den ouden zijn klein pijpje, om welks steel een draadje gewonden was, met beide handen te zien vasthouden, als hij hetzelve in den mond had en vroeg men hem »h»e smaakt het pijpje, M. S.," zeide hij vrolijk: »o 'tzal wel leeren." An dij Sc 30 Aug. De dag van heden was in deze streek zeer bijzonder. De nacht was lief, stil warm met eene sterke daauw. Ten 3 ure lichtte het zwaar en ten 31/, ure donderde en regende het. Na 5 ure was het bedaard maar do lucht bleef zwanger van onweer want ten 9l/a uur viel er eene donderbui, gaande langs het W. naar het N. bij de grootste stilte. En ten 10l/s uur alweer eene donderbui in liet W., met veel regen overdo plaatsen Twisk, Opperdoes, Hoorn, Medemblik Wior.ingen en over de geheeje Zui derzee naar de Friesche kust toe. Na oio bui was liet zonderling. Een drukkende barometereon hooge (thermometer. Van 12 tot 1 ,/2 ure don— i derde liet letterlijk onophoudelijk vergezeld van felle bliksemschichten zonder regen. Toen ver toonde zich in het Z. W. eene verschrikkelijke onweersbui die eerst over Hoorn en «de J10Y.eng.e- noemde plaats met zeer veel geweld en stortregens i losbarstte en hier op dat oogenblik eene vreemde luchtgesteldheid aanbood. Een zonderling natuur verschijnsel vertoonde zich aan ons oog, Het begon zacht te regenen maar er kwam vervolgens zoo veel drift en werking in de lucht dis niemand hier welligt ooit aanschouwde. Het zwerk woelde hevig dooreen daar de laagst hangende wolken als stofjes geweldig werden uitgestrooid verdeeld en met eene ongekende drift vaneenscheidden. Op! eenen geringen afstand werd het zwerk als door: een geweldig gedreven wind voortgestuwd ofschoon het beneden nog stil was. Ni die beweging liet zich de hagel die ook vooraf in de bui zigtbaar i wasmet een verschrikkelijk geweld los; hagel, v.elke in stukken ijs veranderde hier nooit zoo groot gezien van verschillenden vorm van allerlei gedaanten rond vierkant, hoekig, ovaal rond en puntig de moesten met zeer scherpe hoeken en ter grootte van een kievitseienkelen gelijk een hoenderei de meesten in het hart wit, niet ruig, maar doorschijnend vertoonende de meesten in het hart een hagelsteen van gewone grootte. (Velen hadden den vorrn zooals afgebeeld is in J. F. Mar tinet Catechismus der Natuur d. 1, blz. 118. .Zie verder Martinet over de nat. hist, van ons •vaderland p. 208 alwaar hagel wordt vermeld van ll/4 pond 5 Julij 1700 in de meijerij geval len, j). 280, f. 99 en 439. De jaren 1851 en 1852 hebben bijzonder veel overeenkomst met die «i/an 1779 en 1780 wat de winters, warmte en onweders betreft.) Hoewel er niet geweldig veel wind bij was rigtte hij groote schade aan daar alle ongedekte glasruiten, in het W. uitkomende verbrijzeld werden beloopende het getal tusschen de 300 en 400 en enkele nog te veld staande gewassen werden gekwetst. Ook de vruchtboomen leden veel zijnde de peren en appelen zwaar be schadigd. Het was een groot kwartier ontzettend weder. Allen waren als verwezen. Daarna was het bladstil regen, bliksem en donder tot 3 uren besloten met een knetterenden slag. Er was ook eene hoos bij. Het gevvigt was van de grootste stuk ken ijs Yj ned. ons velen van 3 4 lood. De wind wos 's morgens tot 11 ure Z. Z.-NV., daarna Z.-O., en ten iyt ure N.-W.; de thermometer van Fahrenheit teekende 74 gr. Na 4 ure was het weer lief, stil, warm, zijnde de lucht alleen maar bekoeld. Des avonds was het schitterend mooi helder weer. Ten half 12 ure dreef er we der eene bui langs het Z. naar het O. Middelburg 11 September. Wij hebben heden wederom onder de oogen gehad een valschen gulden, op het gezigt, bij naauwkeurige beschouwing voor ons althans niet van de echten te onderkennen. Slechts door den klank en het gewigt word het merkbaar. De klank is dof, en het gewigt verschilt om en bij een stuiverje zwaarder. Ook in de maand Julij hebben wij dergelijk stuk te zien gekregen waaraan echter, buiten de mindere wigt van om en bij drie stuiverjes eenige kleine onregelmatigheden in de bewerking waar te nemen waren. Ook nu, even als toen, hebben wij den raad gegeven dit stuk aan den comimissaris van policie ter hand te stellen. Wij maken hier melding van tot waar schuwing, te meer daar ons verhaald werd, dat ook dezen winter, bij de betaling aan het werkvolk van Loon voor werk eens of meermalen hetzelfde geval heeft plaats gehad. (Zeeuwsche Courant.) GEMENGDE BEIUGTEN. De Eerste Kamer heefteen lid verloren, vrijwillig, De preekstoel in de Kerk te Borger, is door den bliksem beschadigd. Een Engelschman heeft 300.000 p.st. bemagkt aan de Koningin. Aan slaande woensdag zullen te Scheveninge» de leden der Eerste Kamer hunne gaNen doen blijken, in 't badhuis. Gepensioneerd: een minister met f4000, en te Brouwershaven een diender, met f 104. Naar men zegt, is het nu vast bepaald, dat Na poleon Keizer zal worden, in December. Te Botterdam zullen de policie-agenten nieuwe hoofd deksels krijgen, doch hunne hoofden blijven zoo nis ze zijn, d. i. hol. Overleden te Wagenin- gen: een gepensioneerd generaal, oud 90 jaartjes. Die man heeft dus de Natie wat geld gekost. Om dat de Haring-en Vischdames op de Uollerdam- sche kermis veel attentie trokken, zoo zal de me vrouw des houtkoopers te Sehoonderloo een diré geven, waarop de hoofdschotel zijn zal een Baars van p. m. 150 oude ponden. Wordt te D. verwacht: het huwelijk van Tijs met Kee; het onschuldige kind leert nu al kofïij en thee wegen, \v3tmeer zij hare vragen van buiten kan voor het lidmaatschap. Tijs zegt, dat zij het hoofdstuk over het plukken van den verboden boom volkomen begrepen heeft, toen zij op Steenekamer in de slijk viel. Een oude jager te P. is onbekend met de jagt-wet, en zal nu geen akte nemen, weshalve hij dit jaar geen ha zen inzouten zal, tot spijl van zijne huishoudster en haar jong spruitje. Aldaar wordt verwacht, een treurzang over het afsterven van een kanarie vogel. Bij hetoprigten van een schalk op den nok der nieuwe kerk te M., had men veel omzigtigheid noodig, gelukkig dat Thomas Hoogvlugt, of de man der hoogste stads-poort, er bij was, want nu is de schalk slechls tweemaal gevallen zonder onge lukken. Eere dus, wie eere toekomtAldaar en elders, ziet men vele schippers, stuurlieden en matrozen, zoo als ze op zee moesten zijn, name lijk, niet lui. Een joodsche slagter aldaar heeft twee blaauwtjes geloopen, één te Gorinchem en één te Rotterdam. «Ja," zegt Andries, »de meis jes zijn zeer naauw, er moet maar niets aan mankeren 1?' Te Goudswaard is het aan den schoolmeester vergund, 6 weken alléén winkel te houden. Benoodigd te Puttershoek een paar klompen voor den policie-agent. Aldaar verkoopt een groot man ligt brood en heeren aardappelen. Eene jonge Gravin te IJsselmonde is nergen» meer in aanzien dan to Barendrecht. Bij het laatste onweder te 's Hertogenbosch, werd er bij een slager een schok waargenomen, waarvan eeti os dood zou kunnen blijven al was hij nog zoo dik. Ook eene mottige slagers-vrouw aldaar behoeft geene lekkere koffij meer in de Hal te geven, wel aan de arme vrouw die er om beentjes komt. Ook is Piet zetschipper geworden en Willem gaat vinken. Te Brielle moet Stansje weer naar den Helder, tot groote spijt van het kleine zwarte fouriertjemaar hij zal nu Wimpje van Oome Toon maar opzoeken. -De gerefor meerde jood te Numansdorp i9 gevonden te Nieu- wendijk, maar nu niet mei een Schelvisch te Zuid- Beijerland. Te Brielle krijgen de ledematen uit wijk C nooit geen bezoek van de leeraarser zijn er die reeds 9 jaren lidmaat zijn, en nog nimmer geen dominé gezien hebben, doch er is geen wijn iu den kelder. Lensveld, te Ooslvoorne, is nu door eene arme dienstmeid regtgezet, al zegt bij altijd dat niemand hem iets maken kan. In den Gemeenteraad van Groningen is dezer dagen door 5 Leden een belangrijk voorstel gedaan ter wijziging van het stelsel der stedelijke belastingen, op den vo Jgeu den voet: 1) De ihans geheven wordende plaatselijke belastingen niet meer tc heffen na den lsten Januarij 1854, iuvoege zulks tot dusverre is geschied. 2) Daarvoor ouder de bij de wet vereisehte goedkeuring te heffen a. 15 opccnleu op de rijks grondbelastingen, op de ge bouwde eigendommen. 10 opcenten op dezelfde belasting, op de ongebouwde eigeadommen. b. 25 op tie rijks belasting op het personeel. c. 50 opcenten op de rijks belasting op wijn en ge distilleerd. d. eene plaatselijke directe belasting naar het inkomen. 3) Dc heffing en de surveillance op d?n wij» en het gedistilleerd op te dragen aan de rijks ambtenaren. 4) De commiezen cn verdere beambten dér stedelijke -belastingen, zoo gewone als buitengewone, voor zoo verre niet één of meer hunner in dienst dienen te worden be- houden tot adsistcnlie van de rijks ambtenaren bij sur veillance van de belasting op wijn en gedistilleerd, onder toekenning van eeu billijk wachtgeld, eervol te outslaari- 5) Aan eene commissie van zeven leden uit den Raad op te dragen, om met den meesten spoed de noodige re glementen op de invordering der te heffen belasting te con cipiëren naar dc volgende grondslagen: Ieder meerderjarig persoon, hoofd eens huisgezin» of op zichzelf slaande, wordt iu deze belasting Haar zgn iukomen belast, en wel zoo, dat dc belasting betaald wordt naar het iukomen, dat hij genoten heeft het jaar voorafgaande aan «lat waarin de belasting wordt geheven. Hij zal daartoe eene vrijwilligeaangifle doen aan Burge meester .en Wethouders. Bij die aangiftte zal hij den volgeuden maatstaf van berekening votgeu; Als inkomen wordt gerekend a. Reuten van effecten, losse kapitaleu, hypothe ken enz. huren van huizen, laudcrijen of van welke vaste goede ren ook. b. Tractemenlen, pensioenen, wachtgelden. c. Verdiensten van handels- en nijverheids-bedrijf, van eenig beroep of vnu eenige maatschappelijke betrekking, van welken aard ook. d. Alle overige inkomsten, van welken aard ook. Alleen van het netto provenu der inkomsten zal de belasting worden geheven, van bovenvermelde bruto iukom- steu zal de belastingschuldige kunnen aftrekken: a. Renten verschuldigd voor opgenomen kapitalen, hy potheken. b. Bureaukosten, zoo dezelve niet afzondcilijk worden vergoed. c. De kosleu eener fabrijk of trafijk. d. De rijks grond-en personele belasting met de opcen ten ten behoeve van't Rijk, de Provincie en dc Gemeente; vau huizen en gebouwen 5 pCt. van liet zuiver revenu voor jaarlijkseh onderhoud. e. Voor ieder minderjarig kind in de lsle klasse ƒ10, en zoo opklimmende in iedere klasse f 10 meer- f. De kosten, welke ouders jaarlijks besteden tot onder steuning van de gezinnen hunner op zichzelf slaande, niet meer in het ouderlijke huis wonende meerderjarige kinderen, met dien verstande, dat nimmer tweemalen van hetzelfde kapitaal worde betaald. De belastingschuldigen zullen zich aangeven in eene der volgende 15 klassen, en de belasting wordt omgeslagen naar volgenden maatstaf. Teu dien einde zal ieder een beschrijvingsbiljet ontvangen, hetwelk zal worden terug gehaald. 1. UI. Een inkom. v. 150—250, zal bet een. 2. a 8 8 251—400, 9 9 twee. 3. 9 8 9 9 401—550, 9 9 drie. 4. 9 9 9 B 551—900, 9 vijf. 5. 9 9 9 901—1350, 9 9 acht. 6. 8 9 8 1351—2000, B 9 l w an i f 7. X 9 9 2001—3000, 9 9 achttien. 8. 9 9 9 9 3001—4000, 9 9 vijfentwintig vijfendertig. 9. 9 9 e 9 4001—5500, 9 9 10. 9 9 9 9 5501—7500, 8 9 zesenveertig. 11. 8 9 9 8 7501—10,000, 8 9 zestig. 12. a 9 9 10,001—13,000, 8 9 tachtig. 13. 9 9 9 X 13,001—16,000, 8 9 honderd. 14. S 9 9 10.001—20,000, 9 8 hondertllw. 15. 8 20,001—24,000, X 9 honderdvee» t Die aangiften zullen door eene Raadscommissie van drie leden, aan Burgemeester en Wethouders toegevoegd, wer den beoordeeld. Zij die zich niet hebben aangegeven of zich naar het oor deel der commissie te laag hebben geklassificeerd, worden ambtshalve in die klasse geplaatst, waarin zij naar het oor deel der commissie behooren. Belastingschuldigen ambtshalve aangeslagen zijnde, kunnen biunen 14 dagen nadat zij liet aanslagbiljet hebben ont vangen, in appèl komen en hunne bezwaren bij de com missie indienen, en hun beweren met zoodanige bewijzen staven, als zij in hun belang vermecnen le behooreu, den eed alleen uitgezonderd. De omslag zal daarna door Burgemeester en Wethouders voorloopig vastgesteld, en gedureudc 3 weken ter inzage voor de belanghebbenden ter secretarie worden uedergelcgd (art. 264 gemeentewet). Daarna woidt dezelve door den Raad gearresteerd,, die tevens de reclames tegen de einduitspraak der commissie, en bet vastgestelde kohier van Burgemeester en Wethouders ontvangt en beslist (art. 265 gemeentewet.) Na de vaststelling van het kohier door den Raad, zullen de kohieren gedurende 14 dagen voor-ecu ieder ter inzage liggen ter secretarie, ten einde een ieder van de uitspraak van den Raad iu beroep kunne komen bij Geduputeerde Sla- ten (art. 265 gemeentewet). De Raad wijzigt daarna de kohieren overeenkomstig de uitspraken vau Gedeputeerde Stalen (art. 266 ge meentewet.! De belasting kan worden betaald iu 12 termijnen, naar aanleiding van art. 245 tier gemeentewet ten kantore van den Gemeente-ontvanger, met vrijlating aan iedereu belastingschuldige 01a meer dan een termijn te gelijk te betalen. Wij gelooven dat zij met volle regt hier vau mogen getuigen: Wij willen hel niet ontveinzen, en hebben ook niet ge poogd t« verbergen, dat aan eene inkomsten-belasting bezwa ren zijn verbonden. Integendeel, wij erkennen die, maar wij hebben beweerd eu kunnen liet bewijzen, dat de be zwaren uit tiet stedelijke acoijnsen-stelsel voor handel eu nijverheid voortvloeiende, veel drukkender, veel nadeeligcr zijn en weiken, dan ooit eene belasting op het inkomen kan werken; dat de invloed van dat stelsel op de zede lijkheid der bevolkiug oueiudig nadeeligcr is, dan die van eene directe belasliug naar hel iukomen. Wij willen iu ons voorstel de etkeude bezwaren van het laatstgenoemde stelsel zooveel mogelijk wegnemen,ou- ze voordragt strekte daartoe om haudcl en nijverheid vrij te maken, om eene billijke belasting op een zoo min mogelijk hinderlijke wijze te doen innen. Hopen wij dat dergelijk stelsel weldra algemeen moge worden aangenomen Vreemde Hympatiüën In eenen dezer dagen alhier ontvangen brief flit Chinaleest men het volgende: »Het gaat hier tegenwoordig al zeer wonderlijk te werk. Onlangs bezocht de Keizer een paar van de noordelijke provinciën des Hemelschen Rijks. Hij werd daar, vooral door de burgerklassen, zeer hartelijk ontvangen. Wat deed hij echter? Wel-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1852 | | pagina 1