Verscheidenheden. i. Schat der Geneeskracht Ouderkerk, a. J. IJssfx, 9 Aug. Tusschen Za- turdag on Zondag II. heeft, l>ij den landbouwer J. Noordegraaf, cone zeug elf jongen geworpen. Tien der zelve zijn goed geschapen, de elfde echter heeft een olifantskop met één vierkant oog in het midden, waarboven zich de staart bevindt. De bek bevindt zich midden onder den kop, terwijl uit het bovenste kakebeen twee landen uitsteken. De ponten zijn van hoorn voorzien en «enig zins naar boven opgetrokken. bardere», 11 Aug. Vreesselijk was de ramp •die in den avond van 6 dezer onze gemeente trof. lien hevig onweder barstteover haar los. De blik sem trof den molen en een woonhuis, die beiden daardoor in brand geraakten en twee nabijstuande bergen, waarvan -één gevuld was met Uoorn en eene schuur aanstaken. Door den or.vermoeiden ijver van onze inwoners, gelukte het, den brand gedeeltelijk meester te worden, toen eenigon van het nabijgelegene Slaverden, die Ier hulp gesneld waren, ons met de spuit van den Heer Kemper, daar aan deze gemeente alle middelen tot blusse.heu ontbreken, kwamen helpen en ens zoo liet werk hielpen voltooijen. De schade voor den molenaar J. Yan Zomeren is groot te noemen, daar hetgeen zich io de volgeladene schuur en hoornbergen bevond niet voor brandschade verzekerd was. Doch nog groeier voor dén landbouwer IJ. Nijhof, die van al zijn huisraad, kleederen en bouwgereedschap beio -fd geworden, en daardoor met zijne vrouw en vier kinderen in groote verlegenheid gebragt F. Winterswijk, 10 Aug. Dezer dagen is alhier een koornmoleu voltooid, die door togt in bewe ging wordt gebragt. Het is een houten gebouw van pirimidalen vorm, voorzien van kleppen die naar welgevallen geopend en gesloten kunnen wor den; de wind door die openingen spelendebrengt wind vleugelen in beweging, die met het rader werk in verband staan, en alzoo de sloenen voort drijven. Het model van dezen moten ij, uit Noord- Amerika gezonden door twee molenmakers, die daarmede aan hunnen vorigen baas oenen dienst willen bewijzen. Deze molen zal eer>t.laags in werking worden gesteld, zijnde de proefnemingen, zoo men zegt, naar wensch gelukt. Geesteren 12 Aug. Eonige dasen geleden werd ties nachts, tusschen 11 en 12 uren4 een TOjarige vrijer uitgenoodigd orn bij zijn 25jarige geliefde een bezoek te komen a(leggen daar zij, zoo hem berigt werd op hem zat te wachten. Eenige jonge lieden echter hadden voor hare deur een strik van touw gespannen, waarin onze oude vrijer gevangen werd terwijl hem in eene sloot oen koud had werd toegediend. Waarlijk een goe d middel, om zulke vurige oude vi ij eis te ver koelen. 's Gravenïsage, 12 Aug. Van de zijde van het Fransche gezantschap bij het Nederl. hof is bekend gemaakt, dat er aanstaanden Zondag', des middags ten 12 ure, in de kerk van Sf. Antonius en St. Lodewijk, gelegen aan den Boschkant, bij gelegenheid van het nationale feest van 15 Aue. een pleglig Te Deum zal worden gezongen. De Fransehen, die in de residentie wonen, zijn door den Franselien gezant uitgenoodigd, deze godsdienst- plegtigheid bij te wonen. Sedert eenigen lijd is te Amsterdam gesproken van eene vreesselijke ontdekking, die in een kerkelijk weeshuis, in de nabijheid dier stad, zoude zijn gedaan. Een opzigter of vader van dat gesticht zou eeni- go der aan zijn opzigt toevertrouwde kinderen, ge durende eenige jaren tot de gruwelijkste zonden hebben gedwongen of verleid. Wij vernemen, dat dit gerucht zich, helaas! schijnt te bevestigen, dat er althans een geregielijk onderzoek begonnen is, en eene inhechtenisneming heeft plaats gehad. Middelburg, 15 Aug. In de vorige week werd alhier gevankelijk binnen gebragt, een dans meester zijnde (aan zijne spraak te hoorenj een Duitscher, beschuldigd van te Oostburg zich schul dig gemaakt te hebben aan het schenden der eer baarheid jegens zeer jeugdige meisjes. Volgens ge ruchten moet hij in den vorigen winter zich te Zie- rikzee en te Brouwershaven opgehouden hebben waar hij bi] de dames uit de eerste standen bij zonder in den smaak moet gevallen zijn. Goes, 12 Aug. Gisteren namiddag brak boven deze stad en omstreken een allerhevigst onweder los, vergezeld van zware stortregens en alleront- zettendste hagelbuijen. Men herinnert zich niet, hier ooit zulke groote hagelsteenen te hebben zien vallen, daar men er ter grootte van een duivenei waarnam, ja zelfs stukken ijs ter zwaarte van een half Ned. ons vond. Gelukkig, dat er op dat oo- genblik weinig wind was, daar de schade, zoo aan glasruiten, veldgewassen (hoewel deze grootendeels zijn binnen gehaald) enz., thans reeds aanzienlijk, alsdan onberekenbaar zoude geweest zijn. Bijzon derheden uit de .omstreken zijn ons op ditoogen blik nog onbekend. EM E i\ GüE KEK B GTE ft paren op 's rijks kosten zijn getrouwd met een bruidschat van 3900 francs en te Scheveningen heb ben 30 meisjes hard moeten loopun voor een paar kwartjes, om de Haagsche heeren wat te vermaken. Men zegt, dat er een paar hardloopsters door die pret reeds in een bedenkelijker! toestand Verkeeron. Eene weduwe te Parijs zal permissie krijgen om een degen Ie mogen dragen doch niet te gelijk met eene parapluie. Gcrritjo kent minder de mi litaire gebruiken dat Jurisje loopt boodschappen doen in zijn uniform van schutter-C.orporaal onder een regenscherm. Met zulke helden kan er ook iets ondernomen worden, wanneer er gevochten moet worden met water-chocolade en moppen. Te Bruinisse blijven de kindeis óók maar dom, terwijl de .schoolmonarch wijs wordt die denkt, even ais van Papering «Men moet al naar omstandigheden Met ij/er vlug en gloeijend smeden." Ook Jonkheer de Jonge met zwager Bad on Ghijbcn welen, dat va a Papering een vlug mensch is. Een opregt Vaderlander pruttelt in den 'a Graven— h.iagschen Nieuwsbode, omdat den minister Tlior- bceke meerder eer op zijne rei/en bewezen wordt, dan de K .nir.g ondervindt. Hij herinnert de Natie verder, wat zij aan het Huis van Oranje.verschul digd is! Ouder andere wordt het a. s. vrijdag 180 jaar dat de de Willen zijn vermoord geworden als wanneer het groene plekje in den Haag dan verlicht zal worden. In de residentie zijn giste ren gebeden ten Hemel opgezonden om het feest te Parijs toch vrolijk te doen afloopen. Wordt verwacht eene daling der efT-cten en eene rijzing der granen. Volgens de boekzaal der geleerde wereld, is de officier van justitie weder herbenoemd, als ouderling te Brielb*. Nu, zegt men, zal er nog een diender een vilder en een commies opgeschom meld wo«den om dien heer niet alléén te laten zitten. Wanneer er zulke schandalen plaats heb ben zoo als er met de kermis ten' huize van den kastelein B. aldaar hebben plaats gehad dan houdt üe justitie en j-olicie zich schuil het is ook beter te zitten dweepen onder een dopje, dan vechtende heeren in het pakhuis van den officier-ouderling te stoppen. Aldaar worden de militairen gebruikt voor zakkendragers; zij moeten turf en aardappelen uit de schepen dragen, die van elders worden aan gevoerd. De turfdiagers worden daardoor niet al leen benadeeld maar de kooplieden óók een bur ger wordt dan ook nooit beter in zijne regten als Nederlander erkend, dan wanneer er een lek inde schatkist wordt ontdekt dat digt gemaakt moet werden. Een aardappelboer aldaar zoekt gele genheid om zijne meerderjarige dochters nog vóór dat ze grijs geworden zijn te verpassen aan een klerk bode of een ander geleerde: want, zegt hij, zij zijn veel te verstandig voor een lompen boer. Ook J.insje de schoen verkoopster heeft nu meer verbeelding van zich, dan voor 5 jaren toen haar man haar trouwde met een geleende jas. Idem de nieuwe meeFlijtêr te Dreischor is die nu zoo handig met de schalen als met het oog der schaar, dan zal er nog al stuifmeel vliegen. De baas en baasinne uit het Wapen van Zeeland te Groenen dijk hebben veel gemak van hunne tongen zij weten van ieder wat te zeggen, en likken elkander tot vervelens toe van de omstanders. Dat Guinee tot opzigter der slads-wei ken gebruikt wordt, is billijk, maar dat het oogluikend toegestaan wordt dat hij aandeel in het werk heeft, is schandalig. Geen wonder dus dat het H.iven-Hoofd door een smid is aangenomen geworden die zoo veel verstand van paalwerk heeft, als een beer van diamant slij pen. Men weet dan nu, waarom er niet gelet is geworden op de bepali ngen, in het bestek vermeld, n.l. dat niemand als aannemer zal toegelaten wor den die beschouwd wordt er geen kennis van te hebben. Maar, aannemer, opzigter en bouwmees ter zullen zijn: Vader, Z >on en Heiligen Geest amen. Ter gedachtenis van den geboortedag van wijlen Keizer Napoleon werd er gisteren te Parijs een zeer luisterrijk feest gevierd, terwijl er behoeftige Men vraagé in Utrecht: 1. Is een Ambtenaar van Justitie, wanneer hein ter kennis.se wordt gebragt, dal een Deurwaarder misbruik, heeft gemaukl van 2 blanco haudtcekcuiugeu hem voor y4 tol geheel andere einden toevertrouwd, door boven dezelve 2 valsche Aeten van Protest (bij art. 132 v. |j. Well), v. kooph. bedoeld) le stellen, en daarvoor 14,04 af te ncinéu, scrpligt die 7.aak. te onderzoeken enz. of die stil te laten berusten, le meer, wanneer er getuigen cu schriftelijke bewijzen zijn? 2. Is ecu dusdanig Ambtenaar ge.regtigt zulk eene aauklagte op verzoek van de aanklaagster terug te geven en wel omdat zulk een deurwaarder die daad voory*26o, bij coutiact heeft afgekocht? 3. Ileeft zulk eene aanklaagster het regt, wanneer die afkoop-prijs niet betaald wordt, dat feit nogmaals aan dien Ambtenaar ter keuuisse le brengen, wanneer er in liet afkoop-contract bedongen is, dat de aanklaagster b:j de niet voldoening der gelden liet regt heeft die aauklagte nogmaals te kunnen inleveren? 4. Is een Ambtenaar van Justitie, zulk eene tweede aauklagte benevens liet Autentieke afkoop-contract en de valsche neten van protest ontvangende, verpligt die zaak te vervolgen o. Is het met het Wetboek van Strafvordering over eenkomstig, dat men oni zich deswege regt te verschaffen, moet vervoegen aan den Heer Piocureur-Generaal, ja zelfs aan Zijne Excellentie den Minister van Justitie? 6. Wanneer ook deze geen gevolg geven wat dan te doen 7. Beslaat er in liet Wetboek van Slrafregt geen artikel, waarbij legen zoo jets straf bedreigd wordt? HII. llegisgcle-rdeu worden verzocht die vragen door middel dezer couiant te beautwooiden. (Kamper Courant.) Wie aal den lieer Herman van §onsbecck vervangen Non omnia pos sum us onirics ieder is niet voor alles berekend" dit is eene even oude als ware spreuk. Men kan in liet eene vak zeer bekwaam zijn en voor het andere volkomen ongeschikt. Plaatst den bekwaamste» arls voor do Balie of den Uuudigsteu icgtsgeleerde aan het ziekbed zij zullen heide een zeer droevig figuur maken. Nog- tnus is het in ons land eene soort van erfzonde gebleven, om iemand die den roep van bekwaamheid heeft voor elk vak berekend te houden. Men vergeet, dat liet veld van wetenschap eu kennis onmetelijk is, en dat elk bij - zonder onderdeel een geheel menscheuleven eischt om er eeuigermate mede bekend te worden. Juist de groote out- wikkcliug der uieuwee beschaving heeft verdeeling van arbeid die vruchtbare bron van vooruitgang noodzakelijk gemaakt. Men doet volstrekt verkeerd, een ander deel van den algemeeucn arbeid le aanvaarden dau waartoe men zich door aanleg eu studie geroepen voelde. Teleurstelling voor zichz'dveu en voor anderen zal de biltere vrucht zijn van onberaden pogingen om zijne krachten aan een auder vak te wijden dan waarin zij geoefend zijn. De loopbaan van deu heer van Sonsbeeck bevestigt op nieuw deze welbekende maar daarom uiet altijd opgevolgde waarheid. Hij was bekend als een zeer bekwaam jurist, en had zich in dat vak welverdienden roein verworven. Verplaatst op het terrein ecucr woelige staatkunde, eu heiast met de regeling onzer internationale betrekkingen, is hij verre beneden de verwachting gebleven. Ten on- regie zon men den anders verdienstelijken man hard vallen. Wij welen dat geene eerzucht hem geprikkeld liecfl om zich op den voorgrond te stellen eu v-icli op te dringen, en vooral, dat geene eigenbaat hein heeft geleid. Toen hij geroepen werd hoeft li ij aau de dringende stem dor vaderlandsliefde gehoor gegeven op een oog en blik toen de vorming van een ministerie met vele moeijehjkheden gepaard ging, en niet langer zonder schade voor de pu blieke zaak achterwege kon blijveu. Welligt hebben an dereu, meer dan hij zelf zijne krachten te hoog geschat, maar men zou onbillijk zijn, zoo men bet hem tot een grief wilde rekenen die moeijelijke taak aanvaard te hebben Er behoort tot een minister van Builenlandsche Zaken meer dan de bekwaamheid van een geleerde er behoort een bijzondere aanleg, een zekere tact, benevens veel kalmte en standvastigheid van karakter toe. Wien den taaie wel eens is te beurt gevallen van onderhandelaar te zijn voor geschil voerende partijen of alleenlijk maar om de iuzigleu van verschillende personen op één'zelfde punt tot eenstem migheid le brengen weet boe inoeijehjk liet is niet af te wijken van een voorafgestelde!) regel. De zucht lot schik king verlokt zoo spoedig tot afwijking men wordt zoo ligtelijk medegcsieepL in deu gezigtskring van partij, indien men geene kracht en geene zelfstandigheid genoeg heeft don anderen in zijn eigen kring te trekken. De man van stu die is voor die taak meestal minder berekend, daudeinau, die zich in de praktijk eu in het werkelijke leven heeft geoefend. De lieer vau Sonsbeeck was een man van diepe en veel zijdige studie, maar wij meenen dat het gemis aau eene practische loopbaan veel heeft toegedragenom hein op het staatkundig tooneel vooral voor de rol die hij op zich nam misplaatst te doen zijn. In tusschen is liet, na liet gebeurde aan geenen redelij ken twijfel meer onderhevig of hij zal zijn ontslag ne men. Dit is noqdig voor zijne eigene waardigheid even als voor die der regering. Welk eene houding zou hij heb ben tegenover deu Frauscheu gezant indien hij voorstelde, nadat een eenmaal gestolen convenu door de wetgevende magt is verworpen op nieuwe grondslagen de onder han delingen op nieuw te openen Dit is ondenkbaar. Wij hebben bij eene vorige gelegenheid reeds op de waar schijnlijkheid zijner aftreding opmerkzaam gemaakt, en op de omstandigheid dat hij door de beuocming van deu heer Sirens tot minister van justitie een geschikten plaats vervanger in zijne betrekking van minister der Koomsch- Katholieke eeredieust had verkregen. De kouiug is dus aau geene bclemerende consideratie!) gebonden eu ten eeneu- rnale vrij iu zijne keuze vau een anderen minister van bui lenlandsche zaken. Nu reeds vraagt men: op wien zal die keuze zich ves tigen Niemand weet hel eu waarschijulijk do regering zelve niet. Wij moeten het, helaas, bekenuen. dat wij zeer arm zijn iu bekwame diplomaten en zij, die hooge be trekkingen in dat vak bckleeden zijn ongenegen hunne aangename en voordceligc posten te verlaten voor de wis selvallige kansen en dc beslommeringen van liet minister schap. Ook in dit opzigt lijden wij nog onder de onge lukkige keuzen van de regering van Willem I. Zij die destijds benoemd werden zonder eenige opleiding te heb ben genoten, alleen, omdat zij van hooge geboorte waren, of de teleurstelling ondervonden van bij een ofliciersexamcu te worden afgewezen maar sedert, zonder iets uit te voe ren, allengs iu rang zijn opgeklommen zullen ook thans volkomen onbruikbaar worden bevonden. Dc enkele be kwame mannen zijn tc goed geplaatst of te vreemd aan de tegenwoordige regcriugsbegiitseleu, om met lioop op goeden uitslag hun bet ambt van mioister te kunnen op dragen. Men aal thans even als toen de heer van Sonsbeeck benoemd werd, wel weder zijne toevlugt moeten nemen tot iemand, die eigenlijk in het diplomatische vak niet le huis behoort. Kiest men nu een jong man van ijver en be kwaamheid, die zich met de noodige veerkracht aan de zaak wijden kan welligt kan men dan spoedig bemerken van eene gelukkige keus te hebben gedaan. Wij hebben hoo rei) gewagen vau den heer Zuylen van Nyevelt lid der tweede kamer. Hoezeer persoonlijk met dien vertegen woordiger onbekend meenen wij toch grond te hebben om hem te houden voor een man vau talent en geestkracht, en daarbij iu den bloei zijner jaren. Ecu zoodanige kan zich ligtelijk iu eene nieuwe rigting verplaatsen, een nieuw vak van studie aangrijpen en een nieuw tooneel van han- deliug innemen. Dit voorregt mist men op rijperen ],.cf tijd. Op zekere jaren zou men den geest moeten pijnigt" om een nieuwen weg iu te slaan eene nieuwe plooi te neincn. Men heelt de ervaring voor zich, als men oiale^ is, maar alleen de ervaring vau hetgeen men sedert loopbaan heeft opgedaan. Het is zeldzaam als men jc,J nieuws aanleert. Wil men dus inderdaad voortreffelijke mannen aanlcwee leen, van welke liet vaderland iets goeds heelt te hopen* men wende zich tot de jeugd waar ruanne# van ervarin ontbreken. Men bedenkedat Jan de Wilt, de groote' staatsman van zijnen tijd, op 28jarigen leeftijd zijne grootsch I taak aanvaardde en dat Huig de Groot nog jonger van jaren eene schitterende rol vervulde. Men durve ook hier te lande eens af le wijken van den ouden sleur om allo wijsheid bij do ouden van dagen te zoeken men zal ziel, somwijlen vergissen maar men zal ook zeer voortref, lelijke mannen kunnen aankweekeri. Uit dit oogpunt zou het welligt eene zeer gelukkig proef kunne:) zijn den heer /.uylcn van Nyevelt tot mi- li i.ster van bnitenlandsche zaken te benoemen. Stoomboot-Dienst TUSSCHEN m DAGEN EN UREN VAN VERTREK IN DE MAANü Augustus 1S52. Van Eierikzee: Woensd. 18 'siuorg. 3'/2ure. Vrijdag 20 4'/s Zondag 22 Ö'/g Woensd. 23 91/, Vrijdag 27 p 11 Zondag 29 'suam. 12!/s Van Rotterdam: Dingsd. 17'smorg. 6 ur< Don dei d. 19 a 7 s Zalurdag 21 9 s Dingsd. 24 'smidd. 12 n Donderd. 26 'snaai. 12 Zaturdag 28 'sniorg. 4 o Dingsd. 31 0 ADVERTENTIES KS31 Pr» J* SCHNEIDER spreekt zeer gunstig over de geneeskracht der GoMbergersche Kct.- tingen, iu zijne vei handeling over de Electric/ teil. «Het rheumatismus is eene ziekte, die reet: «sedert ciiensclien weten zeer ver verspreid e «reeds bij de oudste Geneesheeren bekend wa «Zij heerscl.it in alle landen, ouder elke heme «streek, in liet Noorden zoowel als in het Zuidc «ja zelfs in de heete keerkringsgewesteii," ztjl Dr. S. en gaat dar. voort te hew ij/en, dat mn voor het bekend worden van het electro galvh nisrnus geen krachtig middel daartegen geked heeft. Hij spreekt van den magneet, die men at genezing van verschillende ligctiamelijke kwapn aangewend heeft; van Frans Mesner, die. op /et einde der vorige eeuw zooveel opziens in Weeen en Parijs daarmede maakte; van het elecro gal vanische rotatie werktuig waarmede grote ibfa*-' neeskundigen zich lang onledig hielden oio! het «eindelijk den Heer Goldberger gelukte eo Elec- «tro Magnetische Ketting uit te video, die «aan de verwachtingen, welke uien vanzulk een «middel kon vormen, geheel beantwoorde." Deze Verhandeling van Dr. S., die ztir interes sant is, wordt in onderstaande Depóts er Gold» bergersche Kettingen gratis afgegie», onder den titel van de Galvano Electrische Kettingen an Gold— berge. De Echte Kettingen worden voor f 1,80 2,70 3,60 en 5,40 verkocht. Amsterdam, Verkoophuis. Bergen-op-Zoom, d. Pouwels. C. H. Veraart. Goes, C, Vrceke, Goes, J. Bonweiü. Middelburg, J. C. Kries. Tho'en, T. J, iilaas. Zierikzce, C. vau Scliaik, en verder in alle steden des Rijks* Dc pillen van Mol Ho way zijn ecu voortref felijk middel iu gevallen van gebrek aau spijsvertering eu bedorvene maag. Eene officiers weduwe, te Southampton woonachtig, welke ondeischeidene jaren in Indie haar verblijf gehouden had, was aldaar zoo hevig lijdende aan leverkwaal alsook aau gebrekkige spijsvertering, dat zij bijna geen voedsel kon gebruiken, waardoor zij zoodanig verzwaktedal zij naar een geraamte geleek en aanhou dend zen li w hoofdpijnen had. Bij hare terugkomst iu En geland begon zij de pillen vau Holloway le gebruiken, waarop zij binnen zes weken reeds verbetering van haren toestand gevoelde, en thans bevindt zij ziclt in eenen staal vau volmaakte gezondheid. Door het vermeerderd Debiet zijn de PRIJZEN van beden af de volgende DoosjesPillen van ƒ0,90 ƒ2,10 ƒ3,307,75 13.3023,50 Potjes Zalf van 0,90 - 2,10 -3,30 - 8,13 - 13,90- 23,90 Zijn op franco aanvrage h Comptant te bekomen bij den Heer J.W. VERBEEK VROLIJK, te Axel J. STRAATMAN, Hoofd-depólhouder te 's Ilerlogen- bosch, alsmede te LondenStrand 244 Holloivay's E lablis sa rn ent TE ZIERIKZKE, TER DRUKKERIJ VAN P. üe LQOZfc

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1852 | | pagina 2