Verscheidenheden. Lees hier! vraagt Men Eene Derde Meid, Mie wagen zaten is de eerste door den bliksem aan den schouder getroffen en de tweede aan een zijner handen. Van hetzelfde onweder dat ook hier en te Dalen woede zijn twee eikenboomen in laatste plaats getroffen. Leeuwarden, 5 Aug. Heden ochlend zijn van hier naar het dorp Dongjnm, bij Franeker, vertrokken de HH. officier van justitie, regter-com- missaris en subst. griffier l>jj de Arrond.-reglbank, vergezeld van de HH. Dr. A. Fryda enChir.M. B. Vos, ten einde aldaar het noodige onderzoek te doen naar een geval van vergiftiging van een kind van 15 maanden. De daderes, eeiie boeren meid van 18 jaren, heeft reeds hare schold beleden en tot reden van hare misdaad opgegeven, dat zij hooide daardoor ontslagen te worden van de op passing van hetkind.dat van de geboorte af steeds sukkelende was. Om haar misdadig opzet te vol voeren. had zij van het in de woning aanwezige muggenvergift (copalt met brandewijn) ccne zekere hoeveelheid, onder arrowroot vermengd, het kind toegediend. Ce bescit. is heden avond bereids ge vankelijk herwaarts overgehragt. Morgen ochtend zal de lijkschouwing van het kind plaats hebben. De zaak der vrouw uit ïiergum, die sedert den aanvang dezes jaars, onder de beschuldiging van haar 9 jarig zoontje door vergif te hebben om tiet leven gebragt, hier in hechtenis wordt gehouden, is dezer dagen naar den heer proc.-gen. bij het prov. geregtshof verzonden. Haar man. die, wegens medepligligheid aan deze misdaad, mede sedert dat tijdstip gevangen zat, is daarentegen op vrije voe len gesteld. Het Loo C Aug. Te Garderen heeft, naar men verneemt, gisteren avond ook een zwaar onweder plaats gehaden is de bliksem aldaar in eenen korenmolen geslagen, waardoor molen, schuur, houiberg eu 4 kalveren eene prooi der vlammen zijn geworden. GEMENGDK BEKIGTEN. De Tweede Kamer heeft met nadruk den Nadruk afgekeurd die reeds door de regering op verzoek van Napoleon goedgekeurd was hetwelk veel in druk heeft te weeg gebragt. In den Haag koopt een Loterij-zwendelaar Heele Loten op, welke met een Niet in de ofgeloopene Loterij zijn uitgekomen, zeker uit vrees dat er soms meer Loten van één Nommer in handen van du justitie zouden gera ken. Loterij is dus bedriegerij.Volgens de Goes- sche Courant, is er een dijk gelegd iiij Bath, van 1000 ellen lang en ISO ellen hoog in een lijd van 8 dagen. Voor overstrooming is er dus niet te vreezen al kwam er ecu tweede Zondvloed. Eene oude vrouw te Zutphen heeft haren 83ja- rigc-n echtgenoot met een hooivork in zijn neus gepriktdat de dood er op volgde, ter gelegenheid dat de man lag te slapen in het hooi. Te Dort mund is eene nakomelinge van Luther getrouwd met een gewezen pastoor uit Mechelen en te Zie- rikzee is er een zoon Abrahams besneden gewor den zoo onhandig dat het kind het zal besterven, althans zijn er reeds Christen-geneesheeren ter hulp geroepen. De wijnbuiken en de poterbuiken zien met angst de toekomst te gemuet de eerste ten gevolge der ziekte onder de druiven en de laatste ten gevolge der ziekte onder de aardappelen. Ook nadert de Cholera de Nederlandsche grenzen, en misschien een Fransch leger met haar. Prins Hendrik heeft zijn huwelijk bekend gemaakt aan de Yacht-Club Ie Rotterdam. Een dief aldaar is betrapt geworden op het oogenbiik dat hij een begin maakte met het boren bij de weduwe Welle. Haynau heeft de beurs te Amsterdam bezocht waar hij minzaam werd ontvangen. Nu, Amsterdamsche geldwolveu zijn ook geene Engel- sche brouwersknechten de eerste knielen voor dwingelanden en de laatste verachten hen. Een ontvanger te Zbetaalt f 95 uil en laat voor f 100 teekenen louter om de menschen maar te helpen dat geeft dus op eene uitgaaf van f 40000 netto f 2000 ontvangst. Een klein diefje zal te Amsterdam eerstdaags gegeeseld wor den en de jonge diefjes te Zierikzee worden óók handig, doch die weten het nog al te onlloopen. Ook de minister van financiën is zoo wel eene serenade te Arnhem gebragt als de minister van Binnenlandschc Zaken omdat 's lands financiën een ongekenden bloei hebben bereikt. Te Spiers is een schip genaamd Willem II, van stapel ge- loopen voor Nederlandsche rekening. De Neder landsche scheepstimmerwerven hebben dus hun hoogste toppunt reeds bereikt. De soepketel te Middelburg zal dit jaar nog eene el grooter Worden gemaakt door het toenemen van werk. Te Brielle heeft de zoon van een Notaris met zijn presenthoed zich met de kermis zeer verdiën- stelijk gemaakt met het bedienen waarvoor hij dan ook botaalvrij was van drankwonder dat hij toch geen knecht wordtin een koffijhuis, waar hij beter aanleg voor heeft dan voor Notaris. Keetje uit de Voorstraat aldaarheeft met de ker mis zoo veel Fis gevangen dat zij nu geen Vis ineer zien kan of het zou in 't vervolg een klein Visje moeten zijn. Ook te Klaaswaal is men bevreesddat W. Schuttermet de Schevening- sche kermis een ongeluk gehad heeftomdat er reeds over haar trouwdag gesproken wordt. Te Hulst houden de groote hanzen de ambachtslieden op een stwilreepvoorname werken komen vreem delingen voor en voor keutelkarreweitjes zijn de burgers goed. Hand aan hand vermindert de wel vaart met de geestdrift voer Oranje dan ook in dat eertijds zoo welvarend plaatsje. Om de bur gerij wordt dan ouk niet beter gedacht dan wan neer zij gevild moet worden. »Die '1 onderst uit de kan begeer, die doet de val van 't deksel zeer," zegt de doininó te Zaamslag en \oelt dan tevens aan zijn neus onder het lezen van het lüde gebod. Een wetenschappelijk Belgisch blad deelt de volgende bijzonderheden mede: Meermalen was de Warmte stikkender dan dezen zomer, zonder dat dit voor de nienscllen, over het algemeen, noodlottige gevolgen had. In 1793 rezen do weerglazen te Parijs tut 39 Br.; in 1808 en in 1825 teekende de thermometer 36°/l0 graad. Thans is de zon in het teeken van de Kreeft. In zijne verhouding tot midden-Europa is zij in het maximum barer schiiinscliheid gekomen; hare stralen veroorzaken dus thans den hoogsteu graad van hitte, welke zij dit jaar moeten bereiken. Wel is waar, wordt de hitte verhoogd door den gestailigen oostenwind, die de wolken belet zich te vestigen en den regen weerhoudt. Op den 22e zal de zon het teeken der Kreeft verlaten eri in dat van den Leeuw overgaan, en ingevolge de dainpkrings-wctten zal de hitte moeten verminderen. In alle gevallen zal zij niet toenemen. Dn hitte welke dezen zomer heerscht, geeft een zeker belang aan de volgende opgaven van jaren, waarin het, volgens de geschiedschrijvers, buiten gewoon heet is geweest: In 879 vielen de maaijers, die het waagden om anders dan 's avond of 's nachts op het veld te komen, aldaar dood neder. In 990 en 994 verbrandde de oogst op het land waarvan een schrikkelijke hongersnood liet ge volg was. In het jaar 1000 droogden alle bronnen en kleine rivieren in üuitschland uit. De visscben stierven en verrotleden, hetwelk besmettelijke ziekten veroorzaakte. In 1022 stierven een onberekenbaar getal men schen en dieren van de hitie en gebrek aan waler. In 12G0 stierven bij den veldslag vari Bela, meer soldaten van de warmte dan door het zwaard. In 1276 en 1277 was er in Frankrijk, ten gevolge der hevige hitte, gebrek aan levensmiddelen en voeder voor het Vee. In 1303 en 1304 kon men de Seine, de Loire, den Rijn en den Donau droogvoets doorgaan. In 1393 en 1394 vielen de dieren ailerwege dood op de stralen en wegen en de oogst verbrandde op het veld. In 1538 en drie volgende jaren, was het in Frankrijk zoo heel, dal men algemeen geloofde, dat menschen, dieren en planten, voor altijd ston- deu vernietigd te worden en inen den ondergang der wereld als kort aanslaande voorspelde. In 1556, 1615 en 1616 was de hitte in Fran krijk, Italië en de Nederlanden op sommige dagen ondragelijk, zoo ook in de jaren 1646, 1678 en 1700. In 1718 viel er volstrekt geen regen van half April tot October. De oogst verbrandde op het veld, de rivieren droogden op en alle openbare vermakelijkheden werden verboden. De wèerglazen leekenden 36 gr. Reaumur. In 1723, 1724 was de hitte al mede huilen- gewoon. In 1746 viel er gedurende den gcheelen zomer geen regen, eu de vruchten verzengden op de volden. In 1748, 1754, 1760, 1767, 1778 en 1788, zoo mede in 1811 was de zomer buitengewoon heet. lil 1818 bleven de schouwburgen in Parijs bij na eene maand gesloten. De warmte steeg tot 35 graden Reaumur. Terwijl men in 1830 in de straten van Parijs vocht, teekende de thermomeeler insgelijks 35 gra den, hetgeen almede het geval was gedurende de gevechten in de dagen van den 27 28 eu 29 Julij 1832. In 1835 was de hitte ook buitengewoon drukkend. De Seine was bijna droog. In 1849 in de maand Junij, tijdens de tweede verschijning der cholera, sleeg de Ihermometer tot 34 graden. IUÖESOHDEHE SÏXJZEE1T. Aan de Redactie van den Zic- rikseeschen Nieuwsbode. Men heeft goed kunnen vinden, te verspreiden, dat ik inzender ben van het ingeroudeü stuk aangaande de heeren -I. VogelsangP. Maasdam Gs. en U. van Uriel, Us., voorkomendein uwen veelgelezen wordenden Nieuwsbode, no. 872, van dezeu jarc. Aangezien die verspreiding leugentaal is, en mij voor allen willende regtvaardigen zoo nectn ik de vrijheid UEd. beleefd te verzoeken deze in uwEd. eerrrkomenden Nieuwsbode op Ie nemen eu (laat na op te geven of ik inzender van dat berigt ben opdat alle valsche aantijging, ten mijnen opzigte in deze gedaau worde gelogenstraft. Ik heb mij verpligl gcacbl, mij van dezen Haam Ie ont heffen eu meen hoewel geheel bij UEd. onbekend op uwe medewerking, ter liefde van de waarheid tc mogen rekenen. Met achting heb ik de eer te zijn, UEd. 1)V. Dienaar, Klaaswaal, D. ZINItWEG. 23 Julij 1832. Wij vet klaren pleglig, dat wij nimmer iets van dien heer lot plaatsing hebben ontvangen, dau de bovenstaan de Regtvaatdigiiig. fde Red.) In n.° 229 vau den Nieuwen Noord-Brabander, las ik onlangs eene zeer gunstige beoorilecliug der plaats gehad hebbende prijsuitdeeliug op de dag- eu kostschool te Empcl en Meeswijk met genoegen vernam ik den voor uitgang dier school evenwel verwonderde het mij ten hoogste dal de beiigtgever, den Heer \V. dk Bossesals dirccleur dier school doet voorkomen dit is bezijden de waarheid aangezien de Heer L. Barser het hoofd dier illrigting is, eu zulks na bekomen autorisatie vim liet Gemeente-Bestuur van Empei en Meeswijk eu vau Ge deputeerde Slaleu van Noerd-Brubaut. De fleer L. Basses verzwagerd met den Heer W. dk Bosses vroeger zijn kweekeliug heeft aan laatsgemelde de leiding der sehool opgedragen zoo mede de voeding en verzorging der elèves legen bepaald kostgeld, om rede de Heer Bresseiï, sedert bijoa een jaar gehuwd, een voor de zaak beter geschikter buis bewoond blijvende de Heer Basses steeds bet hoofd ofschoon onderling bepaald is en goedgevondendat beiden de zaak gemeenschappelijk aangaat de kosten zanten dragende en de winsten zamelt genietende; dat heide Heeren dit regt inziende, de duur zaamste genoegens van overeenstemming mogen smaken de fleer Bresseiï in het bijzonder moge indachtig zijn dat hij deu Heer Barser veel zeer veel dankbaarheid ver schuldigd is, iets dat ik ieder die de eer heelt persoonlijk met die Heeren bekend te zijn weetdat verder deze onder neming door Gods zegen, hij voortduring inoge bekroond worden eu bloerjcis mijn opregten weusch. 's BoschEen vriend van waarheid en vooruitgang. 31 Julij 1832. Aan den Heer Wtllemse, te Scrootkerke. Mijnheer Meermalen hebben wij gesproken over het schan delijke van het afieggen eener valsche verklaring, onverschillig of zulks gedaan wordt in civiele- of strafzaken. Volgens uw gevoelen en teregtis niemand moer te mistrouwen in de Maatschappij, dan hij, die met Eeden spot en zich bereid ver klaart, om in do nietigste zaken eene valsche ver klaring af te leggen ten einde zich een gering voordeel toe te eigenen. Velen echter zijn zoo als gij weetniet genoeg met de strafwet bekend, om het gevaar te beseffen dat kan vooi tvloeijen uit het atleggen van eene valsche verklaring, waar door dan ook menigeen zich een onteerend vonnis op den hals heeft gehaald. Velen vermeenen dan ook datindien zij den moed bezitten om voor den Rcgter te zondigen tegen het negende gebod zij geen straf te vreezen hebben van den Wereld- schen Regter en de straf van den Hemelsclien Regter niet achten. Het moet don ook wel een verstokt zoodaar zijndie met voorbedachten rade zich daartoe bereid verklaartdaarom ware het te wenschen dat ieder met de strafwet ware bekend die voor den Regter eene verklaring moet afieggen; daarom ben ik zoo vrij u te verzoeken den heer N., te N.,die liet voornemen opgevat heeft, om eerstdaags eene valsche verklaring voor den Regter af te leggen de Artikelen 361 tot 366 van het Wetboek van Strafregt eens voor te lezen opdat de man zich later over zijne onwetendheid niet zou hebben te beklagen. Als altijd Duivcndijke, Uw toegenegen vriend, 6 Augustus 1852. Jan Regtuit. Mijnheer de Redacteur 1 In uw nommer van II. Donderdag komt een artikel voor, betreffende den Plaatselijken Ontvan ger. Daarin wordt betoogd, dat de Heer van Us- sclslcijn zelf zijn Onlvangersschap moest waarne men, en niet de Wethouder de Jonge, zijn voor- maligen zwager. Niets is dan ook meer strijdig met de Gemeente-wet dan dit; daarom moesten de Gedeputeerde Staten yan Zeeland zorgen dat er zulke knocijerijen geen plaats vonden, waartoe zij in de gelegenheid zijn zulks te weten, aangezien juist een Zierikzeenaar zitting heeft in dit Achtbaar Collegie, namelijk, Jonkeer J. F. S. Boeijedie van dit alles zoowel kennis draagt, als de geheele bevolking van Zierikzeemaar hij zal mogelijk denken, zooals het geheele familie-bestuur van Zie rikzee denktde man is zoovele jaren aan een gemakkelijk leven gewoon, en waarom het hem nu moeijelijk gemaakt 1 Velen echter zijn van een ander gevoelen, vermits zij meenen, dat, indien de Jonge de contanten niet in zijn piezel heeft, hij geen borg zou willen zijn, helweik zeer wel mo gelijk kan wezen, want de heeren de Jonge vallen wat wantrouwend, terwijl zij, even als velen, zich kunnen herinneren, waardoor den Achterstand zijn oorsprong gevonden heeft. Overigens mag de lieer van IJsselstein een braaf man wezen en een knap Ouderling zijn, maar voor Ontvanger is hij zoo min geschikt als Verdoorn voor Catechiseermeester. Vertrek der Beurtschepen. Woensdag den 11 Augustus 1852. Naar Gouda, Haarlem en Amsterdam, 'smorg. 4 ure. ADVERTENTIES. Heden overleed tot onze diepste droef heid, ons geliefde jongste kind, ruim 6 maanden oud. ScHUDDEBEURS H. van VEEN. 7 Augustus 1852. J. van VEEN, gob. van Vebkk. Eenige kennisgeving. KSsr3 De Directie der van ouds gereno- meerde Meestoof Ie Brielle. brengt ter kennis van bet belanghebbend publiek, dat de reedliuren in de gezegde Sloof merkelijk zijn verminderd, en er belangrijke r.ieuwe schikkingen omtrent het be reiden der Mee in dezelve Stoof zijn gemaakt alles in liet belang der eigenaren van de Mee. Die van deze gunstige gelegenheid wil gebruik maken, adressere zich ten spoedigste aan den Boek houder derzelve Stoof, J. van der MINNE, to Brielle. DiEW-CAITEUCIIE Voor rekening van de ondergeteckenden ligt in lossing: liet Engelsche Brikschip John A Ann, kapitein RUTHERFORD; tot liet doen van leve- ranciën recommanderen zij zich aan hunne geëerde begunsligers. J. C. BAL en C.° Schipper JAN MOLEGRAAFF maakt aan zijne geëerde Stad- en Landgenooten bekend dat hij "voornemens is om op Vrijdag 13 Augustus aanstaande 's morgens om 6 ure ter gelegenheid der ROTTE IIRAM- 8C1IE KERMIS, een plaizierreis naar Hotter— dam te doen; de vracht is bepaald op f 1,50 per persoon heen en terug de Terugreis geschiedt op Maandag 16 Augustus, des 's morgens 8 ure. De Passagiers kunnen, gedurende hun verblijf te Rotterdam, aan boord logeren. Re pillen van Holloway zijn een zeker ge neesmiddel voor aamborstigheid en zwaren hoest. Til de koude, natte en mistige jaargetijden is de hoest en het vatten zau koude meer algemeen dan in elk auder tijd stip, en de aamborstigen lijden alsdan ook merkelijk meer. Daarom boude men wel in het oog dat de pillen vau Hol loway de zwaarste aandoeningen van dien aard genezen. Men heeft dezelven beproefd onder verschilleude omstan digheden en in verschilleude luchtstreken, maar altijd bovendien het beste middel te zijn dat met mogelijkheid kan gebruikt worden. De bijzondere eigenschappen die zij bezitten zijn, dat zij de borst verligten, de vrije adem- haliog bevorderen en aldus eene heilzame werking op de long hebben. Door het vermeerderd Debiet zijn de PRIJZEN van heden af de volgende DoosjesPillen van ƒ0,90 ƒ2,10 ƒ3,30ƒ7,75 15,3<^23,50 Potjes Zalf van - 0,90 - 2,10 -3,30 - 8,15 - 15,90- 23,90 Zijn op franco aanvrage i Comptant te bekomen bij den heer J. P. VERLINDEN te Bergen-op-Zoom, J. STRAATMAN, Hoofd-depóthouder te's Iiertogen- bosch, alsmede te Londen, Strand 244 Holloway's Etablissament. Terstond of met November aanstaandeeen bekwame BKOODBAKKERS-KNECHT. Adres bij J. de DEKEN te Goes. Brieven franco. goed kunnende naa{jen en met de Wasch om gaan, met November aanstaande benoodigd bij Mevrouw MOENS. TE ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN P. DE LOOZE Vooi Frai Vooi Londen9 6 deu vau I£ngels< De gemalin Nepal werd onr door de kinderpc overstelpt van hoeren en geloei helooningen voo (l.i aren boven wei tilers gebragt. stand der Konin en de Koning der deze ömstai neesheeren den r naar de heilige beroemde mann velen van daar aanzienlijke bek den kunnen wc men. Deze ra a schap had dit als beroemde ?i «lig hij het bof t>oning bleef nc komst. Het lev maar de pokken ren acbtergelate tiing haar niet dat zij geheel Toen de kwaal hare kamenier dat zich nu vai hare oogen tert schrikkelijke!) in «ui narn vergift hebben eene sik althans tot op jeen tegengift c was de Koning vernam dat h«: de kamer binne hij het liefkoost woede. Hij vei neesheeren en df le nemen jegen ontbood hij de Daresschold I jelasttedat tig gegeeseld en tonden afgesned lelijk volbragt r 'oege gestralle i wend voorbeeld llritsclie gebied I ian de Goden schuldigde hen !«'n 12,000 geil •000 gallons me li bedreigde In vegens de opzei >aarop beval hi lo le Katmandi 'is gouden wor j cliied deed h 'bl laden en tr< oemden tempel oden beelden 21 erden nu de k waarste kalibe lahadtir gaf als oowel eenige d duik bevangen "den uit gul| rengen en niet isten ter neder v oen besluiten anon-salvo's c Milten de gwdi t aU heilig bi

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1852 | | pagina 2