I,. Maandag, 2 Augustus 1852. No. 884. 8e. Jaarg. Sets voor de Boogschutters. oop: Nieuwstijdingen. fSwgélamï. z'j"! maand rdam g. 7 ure. 8 9 ia 42»/s 5 5 l> 7 9 a. 12 12'/2 rg. 4 6 Zoon^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MEN ABONNEERT ZICH: fu Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, la Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albanyf ABONNEMENTS-PRIJS t VOOR BEIDE U1TGA.VBN. tfooi 3 maanden. 1.30. Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERT ENTIEN- 10 Cent voor eiken regel. Zcgelregt voor iedere plaatsing 35 cent». 0« inzending der Advmtentiën Kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU; Zieiikiee, Koek van dc Schuithaven, Lett. B, No. 94. Brieven en Ingezouden stukkeu Franco. LEK be zoeke van g den 30 reop ile TENTJE, [Nd van Palen put, Kol en andeie lij II. aan- ERINSznl, lus 1852 Huize van Haamstede, se:3!<®JS en TU5V ijkonder vijlen JAN plaats '/al a AAKS5- een i a r t ij en loefje aan- met on- mwland Sl.-Anna- j hui dr'lie P*- JIT, groot id en loo- ventaris, ER. Me" >ij PAG HÉ n onfeilhaar borstkwalen. O verzeesche lecrslagtig en hem zoo it den dienst mi had men ch ten laatste zijn ontslag au 'llolloway bevindt, JZEN van 15.30 f 23,50 Niels is veranderlijker, dan de mode, en toch is er in het dagelijksche leven schier niets, dat meer algemeen gevolgd wordt. KIL vindt haar op zijne beurt gemakkelijk ol lastig, en toch schikken er zich verreweg de meésten naar. Men tueene echter niet, dat de mode zich alleen bepaalt tot de kleederdragt. Zij strekt haar gebied oneindig verder uil. Kr is mode iu huisraad, in meubelen, in lec tuur, in spijze en drank, in oefeningen eu spelen en waarin al niet meer? Zoo is er ook sedert eeuigeu tijd mode ontstaan in gymnastische oefeningenin yachtcluhhen en iu boogschieten. Geeue plaats zoo onbeduidend, die niet hare Boogschut- lerijeu telt. Geene, die niet op bepaalde tijden, als ware het een legerten strijde "nat, om te beproeven, of zijne geoefende ud hem niet tot Keizer kan maken, eu met de insignien er van omhangen te worden. Vooral heeft die liefhebberij ont wikkeling eu voedsel gekregen, sedert de koning bewijzen gal', dat bij gaarne niet illeou dezelve voorstond, maar haar op de krachtigste wijze aanmoedigde, door het uit schrijven van concjurs eu het ophangen vau aanzienlijke prijzen voor de meest geoefen- deu in het boogschieten, en zich daaren boven het Beschermheerschap liet welgeval len van alle vereenigingen, die die eer daartoe van tloogsldenzelveu verzochten. Menschen van den goeden ouden lijd hebben die beschermingzoowel als hel Boogschieten, met alle de aankleven er van, luide afgekeurdzoo niet bespottelijk en beneden de koninklijke waardigheid genoemd. 'Waarom deden zij dat? Omdat zij zelve, ooreerst, te oud waren, om er deel aan te nemen, eu leu anderen, omdat liet in bun nen krachtvollen lijd niet in de mode was. Een nieuw bewijs, welken invloed de mode oefent, en hoe men blindelings, zon der door le denkenzijn oordeel laat be palen eu uitbrengt over zaken eu omstan digheden oin welke haar billijkheid te beoordeelen uien niet op het regie stand punt staat. Wanneer men onbevangen den tijdgeest raadpleegt, dan zijn al die nieuwigheden alles behalve ontbloot van eencn dieperen ziu eu betere beduidenis, ja, zelfs zonder vrees en aarzeling hunne vijanden I niet vertrouwen afwachten. En is {het, uit dat gezigtspuut beschouwt, dan wel wen- schelijk, dat de zucht tot die oefening ver- flaauwl? Ja, moet men liet dan niet prijzen, dat de eerste burger van den staal, zijne onderdanen voorgaat in eene oefening, welke, als verdedigingsmiddel, zoozeer kan le slade komen Men voert ons welligt tegen, dat men iu onzen lijd geweer, kruid en lood heeft, en dat boog eu pijlen mitsdien doelloos of overbodig zijn. Ook dit antwoord gaat niet op, althans het houdt niet iu alles steek immers niet, wanneer het oordeel van bevoegde, hoogst bekwame mannen bij ons meer geldt, dan oppervlakkig opgevatte eigen denkbeelden. En als wij U dan noemen den schepper der Noord-Amerikaausche vrijheid den groo- teu Franklinzoudt gij dan nog met grond uwe eigene nieeuiug, als de eenige ware durven doordrijven zonder vrees voor be schaming? Wel au, deze groote Staatsman en held schreef aan eenen Generaal-Majoor Ik weuschte, dat men, behalve het gewoon wapentuig, pieken kon invoeren, en ik zoude van eene nuttige strekking. Daarenboven is het ook in dezen weder 15,'JO-as.ito^aarheid bevonden, wat de wijste koning bekomen bij ere te Goes, 's Herlogen- Holloway's KKEBS- ISTEK te KIKECHT ite Krui mde: «er is niels uieuws onder de zon.' liet schieten met pijl en boog is van zeer oude dagteekeningen kan in tijden van eorlog en onrust met het beste gevolg als een krachtig wapen worden aangewend. De larvau, door het lezen der ge schiedenis, is welligt de eerste aauleidende norzaak geweest, welke den koning op het denkbeeld gebragt beeft, oiii zijn volk al spelende le vormen lot weerbare mannen, loonden, 29 Julij. Niet ver van Sheerness, waar gewoonlijk zes of acht van Hr. Ms. oorlogschepen liggen, is eergisteren ochtend de Britsche schooner Renown gestrand. Qnmiddelijk daarna begaven zich een aantal personen van Suuthend met pijlen ge wapend naar genoemd vaartuig. Deze lieden ver dreven de bemanning van het vaartuig en namen al wat onder hun bereik kwam in beslag. Zoodra deze omstandigheid ter kennis van den admiraal te Sheerness kwam, zond hij een der oorlogschepen met eene afdeeling mariniers af, om de schipbreu kelingen te beschermen; de aanvallers werden na tuurlijk verdreven en trokken naar Southend terug en hier werden twee hunner vaartuigen genomen. Men zou hebben mogen onderstellen, dat dit vol doende was, om hen van eiken verderen aanslag af te houden, doch dit was geenszins het geval; zij hervatteden tijdens de afwezigheid der stoom boot, die tot bescherming der aangevallenen was afgezonden, hun snood bedrijf, tot dat eindelijk nog eene stoomboot werd afgezonden, met eene afdeeling mariniers aan boord, om bij het wrak te blijven. de looze p ..ie, nu eenmaal liuune uetlrevenlieitl als boogschut leis behendigheid en kennende er nog boog eu pijlen bijvoegen. Dit waren goede wapenen, en men heeft niet wijselijk gehandeld, dat men ze heeft afgeschaft: 1." Omdat iemand even zeker met een boogals met een gewoon geweer kan schieten; 2." Hij kan vier pijlen wegschieten in den tijd, dat hij ééuen kogel laadt en weg schiet; 3." Hij wordt door den rook van zijne eigene zijde niet belet, het doel, op hetwelk hij schiet, te zien; 4." Een groote hoop pijlen, welken de vijand op zich ziet aankomen, verschrikt hem, en neemt zijne oplettendheid op hetgeen hem te doen staat weg f>.° Wanneer een pijl in iemands ligchaam zitten blijft, zoo houdt hein dit buiten den slag, totdat de pijl weder is uitgetrokken, on 6." Men kan overal gemakkelijker boog eu pijlen krijgen, dan geweer en ammunitie. Polydorus Virgiliwsprekende van een onzer veldslagen legen dc Franschen, ouder de regering van Edua'rd den derden, gewaagt van de groote verwarring.in welke de vij and gebragt werd door een wolk van pijlen, en besluit het is waarlijk le verwnude- »ren, dat zulk een groot en magtig leger «bijna alleen door dc Engelsche Boogschul- Iers overwonnen is. Zóó veel kan men «met dat soort vau wapenen uitvoeren."' Indien pijlen zóó veel kracht hadden, toen de krijgslieden harnassen en helmen droegenhoe veel meer kan er nu mede uitgevoerd worden, nu deze buiten gebruik Zoo ziet gij rfanvrienden van den ouden tijd, dat hetgeen gij bevit en veracht, juist uw stokpaardje is, namelijk, eene vrucht van dien ouden tijd. Eu daarom hebt vrede met den tijdgeest en juicht de mode loe van het BOOGSCII5ETEN. Parijs, 27 Julij. Meer dan ooit is het woord kei- zerrijk in elks moud. Of men voor de invoering er van beducht is of die wenscht, is moeijeltjk te zeggen, maar zeker is het, dat men het algemeen eens is, dat het kei zerrijk op handen en onvermijdelijk is, en men beschouwt het zelfs als zeer twijfelachtig of men, om die staalkun dige verandering tot stand te brengen, wel zal wachten tot 2 Dec., een tijdstip, dat zoo lijk is aan herinneringen voor den President, zoodat men het er voor hield, dat Lodewijk Napoleou dezen dag voor de iu voering van het keizerrijk gekozen had. Met de invoering van hel keizerrijk staat bijna in on afscheidelijk verbaud het huwelijk van den Presideiit, zoo dat ook over deze zaak zeer veel gesproken wordt. Zal echler het huwelijk plaats hebben voor uf na de invoering van bet Keizerrijk? Zal de toekomstige Keizerin eene af stammelinge zijn van YVasa of Beauharnais? Dit is voor alsnog geheel onzeker. Voor liet oogenblik mag men dus slechts twee puoleu als zeker aaunemeu: zullen eerlang het Keizerrijk eu hel huwelijk hun beslag verkrijgen, wau- neer dit zal gebeuren en wie de uitverkorene bruid zalziju weet men niet. Men zegt, dat de Prins van Wasa zich verzet tegen het huwelijk zijuer dochter met den Presideut. pakketboot, welke gisteren omstreeks 4 ure des ochtends hier moest aankomen, is eerst ten ruim 9 ure gearriveerd. Men zag op bet dek een groot aantal gekwetste personen, die vooral aan het hoofd schenen gewond te ziju. Men vernam weldra, wat daarvan de oorzaak was. De trein welke gisteren avond ten 8 ure van Londeu was vertrok ken bevond zich op omstreeks 20 mijlen vau Dover; hij zou juist den van deze stad vertrokken trein kruisen toen deze laatste met een goederen trein in bolsiug kwam en waardoor een der wagens op het spoor geworpen werd. op welken de Londensche trein kwam aausnellen. De ont moeting van deze hindernis gaf aau den geheelea trein een hevigen schok en deed verscheiden wagens uit het spoor geraken. Ruirn vijftig reizigers zijn gekwetst, eenigen zelfs vrij ernstig; een hunner heeft een oog verloren. Niemand is op de plaats gedood maar ecu der machinisten verkeert in hopeloozen slaat. De meeste reizigers waren met de hoofden tegen elkander gestooten. Een had eene diepe snede naast den slaap vau het hoofd en een ander eene ernstiger wonde nog in het midden vau het voorhoofd. De hulp. per telegraaf ontboden was spoedig gekomen maar de trein kon eerst, nadat vier ureu met de verpleging der reizigers en met het ontruimen van heispoor wateu door- gebragt, de reis voortzetten. Frankfort, 27 Julij. De princes Carolina Frede- rika Fra ii ei sea Stephanie Amelia Cecilia, vau wier vermoe delijke aanstaande echtveihindtenis met deu Prins-President «Ier Frausche Republiek thans gesproken wordt, is deu 5deu Augustus 1833 geboren en spruit uit de Heitogelijke linie van Holsleiu Gottorp voort, daar haar vader, prins Gustaat Wasa, een nakomeling was vau Adolf Frederik hertog van Holst ei n Gottorp, die in 4743 tot troonopvol ger iu Zweden gekozen weid en den 5den April 1751 deu troon beklom. De andere linie van dat Huis zetelt op den troon van Rusland. De jonge prinses wordt als zeer schoon eu talentvol geroemd. Merkwaardig is het en welligt met bet huwelijksplan in verbaud staaude. dat de prinses, ofschoon reeds bijna negentien jaren oud, eerst voor drie weken belijdenis des gelools heeft afgelegd, en zich loen in den schoot der Roomsch-Katholijke Kerk heeft lalcu opnemen. ilrussel 9 28 Julij. Men wil thans weteri dat dc ministeriele crisis zou eindigen door het intrekken vau het aangeboden ontslag door al de ministers, Gisteren is door tussclieukomst van den burgemeester dezer stad aan den heer Victor Hugo de uitnoodiging ge- zondeu om het Belgisch grondgebied te verlaten. De aan leiding hiertoe moet zijn de uitgave van ecu lang reeds aangekondigd pamphlet van den vermaarden schrijver. Hij zal binnen weinige dagen vertrekken. De generaal Mellinei dié sedert zijn ontslag uit deves ting Huy geen pensioen of ondersteuning der regering ge noot, is iu een aau armoede gicmenden toestand overleden. -Men schrijft uil Oslernle het volgende: De Britsche flEelder, 28 Julij. Ten gevolge der hevige en aan houdende warmte openbaart zich iu deze gemeente ouder de kinderen beneden het jaar eene ernstige ziekte die men, wanneer de cholera bestond ten opzigte van de ver schijnselen en derzetver loop, daaronder zoude kuunen rang- schikkeu. Eensklaps krijgen zij namelijk eene geweldige diarrhee, waarvoor hunne teedere gestellen spoedig bezwij ken. Reeds is een betrekkelijk groot getal zuigelingen het offer dezer verontrustende ziekte geworden. Wijk en Aalburg29 Julij. In den loop dezer week heelt de ziekte onder de aardappelen hier zulke vorderingen gemaaktdat nagenoeg alle Soorten zoowel late als vroege, door haar zijn aan getast in de laatste drie dagen zijn de bladen en stengels, zelfs van de weligst groeijende, geheel ver dord. Even als vorige jaren gevende zieke aardap pelen eenen walgelijken stank van zich. Ook boven Heusden zoowel als verder op in het benedenland, is het niet beter gesteld; vele akkers staan reeds dood en bladerloos. Gelukkig echter schijnt het bederf aan de knol nog maar gering te wezen; ten minste hoort men daarover minder klagen. Iu het dorp Feslinioz, iu Noordwallis, stierf onlangs een laudmau iu den ouderdom vau 105 jarendeze had bij zijne eerste vrouw 30, bij de tweede 10 en bij do derde 4 kinderen gehad. Zijn jougste zoor» was 81 jaren jonger dan de oudste. Het lijk werd door 800 nako melingen gevolgd, om dezen aartsvader naar het graf te brengen. Dordrecht23 Jul ij. In den gemeen te-raad te Oud- en Nieuw-Gastel had den 12deu dezer een voorval plaats, dat een ounangenamen indruk op hel publiek maakte. Het raadslid H. Bus, dat sedert September 1831 wettig ziltiug had, werd op last vau zijnen zwager, J. Mast boom die inmiddels tot burgemeester der gemeente be noemd was, dour de veld wachters van zijne zitplaats ver wijderd uit hooide dat lid naar de tnecuiug des burge meesters, niet als zoodanig met hem kon zitting hebben, als strijdig met art. 21 der gemeentewet, terwijl hel lid Bus beweerde dat hij niet uit zijne betrekkiug ontzet kou worden dau alleeu uit hoofde van waubedrijf. De Heer Bus heeft tegen hel hem aangedaan geweld geprotesteerd. Nleuwerkerk, 31 Juüj. Gisteren had eron der deze gemeente een druevig voorval plaals. J. Dijkerna, landman in deze gemeente, begaf zich nog des avonds ten half negen ure van nog drie personen vergezeld, tiaar zijn weiland, ten ein de het laatste hooi in te zamelen. Bij den af rid had men het ongeval, dat er een gedeelte hooi,niet twee jongelingen op hetzelve (volgens zeggen d"or het breken eener rong), naar beneden in de sloot stortte, met het treuuge gevolg, dat de johgsie, Jan De uw, oud lo jaren, onder den last in den modder bezweek: terwijl zijn broeder door groote krachtsinspanning nog gered werd. Groot was d<; deelneming iu de gemeente over dien knaap en met zijne bedroefde familie. G E :IS EIV GII li 55 E UIGT15 N Zijne Majesteit is te Arnhem strijdig met den volks smaak met sl raat liedekeus begroet geworden; eu te Wijk bij Duurstede «raq het stadhuis met bloemen behangen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1852 | | pagina 1