No. 88©. Maandag, 1© 1852. 8e. Jaars. Voltalligheid van het Ministerie. Nieuwstijdingen. all Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE HOEN ABONNEERT ZICH: n Nederland, bij den Uitgever Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-A merika, bij J. QUINTUS, te Albany, ABONNEMENTS-PRIJS t VOOR BEIDE ULTGAVBB. Voor 3 maanden. f 1.30. Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT O» Maandag en Donderdag. ADVERT ENTIEN 10 Cent voor eiken regel. Zegelregi voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advertent iëa Kan geschieden Maandag en Woensdag, voormiddag 11 nre.> BUREAU: Zieiikxee, Hoek van dc Schuilhaven, Lelt. 3, No. 94. Brieven en Ingezonden stekken franco. dc LQ0"E Zoo is dan eindelijk loch de gaping aan gevuld die er sedert geruimen tijd heeft plaats gehad. De onderscheidene vruchte loze aauzoekingen 0111 de vacerende por tefeuilles te aanvaarden heelt doen zien dat het voor velen eene niet zeer begeer lijke betrekking schijnt; althans, dat men liever dank zegt vnor de eer der verkiezing, dan zich hloot Ie stellen aan de vele onaange naamheden dier staatkundige betrekkingen. Wij hebben vroeger gezegd, dat wij het voor geen beilvoorspellend leeken hielden dat het Ministerie ten deele ontbonden werd, en wij hebben alsnog genu: reden, om daar van een woord terug te nemen. Ontegen zeggelijk loch is hel, dat de Minister Tlior- becke van Rosenthal, Sonsheek en van Bosse Vroeger getoond hebben dat zij den geest des lijds en dien des Volks waren toegedaan, en dat hunne handelingen en hunne vroegere staatkundige en maatschappelijke betrekkin gen die rigling volgden welke liet alge meen zoo vurig begeerde. Het is alzoo in dat opzigt niet te ontkennen dat er een stemmigheid van gevoelen en denken bij het vroeger Ministerie bestond. Het moge waar zijn, dat. gelijk in bet dagelijksche leven, de een sneller gaat, vuriger en voortvaren der is. dan de andere ofschoon zij dan loch eindelijk op dezelfde plaats vroeger of later aankomen zoo ook de eene Minister, wan neer het er op aankwam om zijne grond stellingen in toepassing lo brengen spoediger tot zijn doel naderde, dan de andere; maar over het algemeen waren zij allen hetzelfde systeem toegedaan, Kn dit zoo zijnde, be jammerden wij hel, dat het Ministerie van Justitie haren schalm uit die kelen wegnam, ten gevoige van de zeer onhctlsche bejege ning der 2e kamer en de weinige sympa thie die dezelve voor Z. li. scheen te ge voelen. Daardoor toch werd die eenstemmigheid voor hel vervolg in de waagschaal gesteld. Niet. dat wij, zoo als wij zeiden, meeuen, dat het ons Vaderland ontbreekt aan man nen die op eene waardige wijze de ledig geworden plaats zouden kunnen vervullen, ■naar de uitkomst heeft getoond, dal op verre na niet allen, die hel kunnenhet ook willen. lin nu, in hoe verre zon men zich mogen geslaagd achten, orn het Ministerie voltallig gemaakt te hebben door mannen van de - zelfde kleur, als welke hel MinisterieThor- becke tol dus verre gekenmerkt heeft Zal hel. behoud van laatstgenoemd Ministerie daardoor verzekerden bevestigd zijn? On willekeurig rijzon deze vragen in dit oogen- blik. Kil. zonder onberaden vooruit te loopeu, •of ongegrond oordeel te vellen gelooven wij hierop a priori toestemmend te kunnen antwoorden. Althans, naar hetgeen bekend is van den heer ForUncr van Dumbenoij mogen wij zeggen dut hij een man is van cencu standvastigen geest, onwrikbare grond beginselen en, daardoor alleen bestuurd, in zoo verre zijnen eigen weg gaat, dat geen ander hein van het zich voorgestelde doel zal albrengea, noch hij eenige daad zal verrig- tenwelke maar den schijn heeft, voor ie mand van zijne beginselen afstand te doen, of dezelve prijs tc geven aan de mccningen van anderen. Wat hij, door innige overtui ging voor goed, voor pligtmalig houdt, dat zet hij volstandig door. Die eigenschappen houden wij voor zeer goede. Ka als deze nu, ten aanzien van het staatkundige, in sympathie zijn niet die van het Ministerie, dan bestaat er alle gegrond hoop, om Ie kun nen zeggen, dat de keuze zeer gelukkig is. Ku wat den Heer Sirens Procureur-Ge neraal bij het Hof van Noordhraband, aan gaat van dezen is het in de eerste plaats aUemeen bekend dat hij sedert geruimen tijd de aanzienlijkste regterlijke betrekking met lof en eere bekleed heeftten andere, dat hij gedurende een reeks van jaren Lid heeft geweest van de tweede kamer, en der- dens, dal hij in laulslgemelde betrekking zich ten allen tijde heeft gekenmerkt als een zeer bezadigd liberaal. Zoo dit ergens in is ge bleken dan is hel in de verklaring, welke hij Ier tweede kamer aflegde voor het doen van een voorstel lot herziening der grond wet, welke door de bekende 9 mannen, ijverig, mannelijk en, trots allen wederstand, moedig werd begeerd zoo niet geëischt. Daarbij erkende hij niet alleen de nuttigheid, maar ook de noodzakelijkheid; verklaarde zich voor den tijdgeest: vooruitgangen betuigde wars te zijn van het systeem dat altijd maar het oude en het oude alleen behouden wil daarin tonnende in te stemmen met den onvcrgelelijken Cats, als hij zegt, dat wat niet vooruitgaat achteruitgaal en dat ook in de oude Grondwet onderscheidene wijzi gingen wenschelijk waren. Doch, hoe gema tigd en wijs hij ten dezen wilde handelen, blijkt, hem vereerend, daaruit, dat hij te vens wilde, dat men, bij het vooruitgaan behield wal goed en nuttig was, eri dat hij zijn heilig doelhel geluk van vorst cn volk, wenschte te hereiken door voor!durende en bezadigde ontwikkeling van alles wal tot dat doel leiden kan. Kn nu, een man van zulke kennis zulke beginselen zoo wikkend en bezadigd zoo liberaal maar gematigd tevens kunnen wij van de keuze van zoodanig iemand lot Minister van Justitie niet veel zeer veel goeds verwachten Niemand immers kan daaraan op goeden grond twijfelen? Dat iemand van zulk een stempel sympathie zal vinden bij zijne aniblgenootendaaraan kun nen wij evenmin één oogenblik aarzelen ge loof te slaan. Kn dat diezelfde sympathie hem bij de tweede kamer zal ten deel val len waarhij hij nog menig Lid zal aantref fen, die ten jare 1845 denzelfden staatkun digen loon aansloeg, ook daarop mogen wij vol verwachting hopenzoolang de kamer dezelfde gevoelens van 1845 huldigt, zoo lang de Heer Sirens zich onder dezelfde ba nier schaart, waaronder hij zich toen eervol onderscheidde en zich den warmen vriend dos konings en volks betoonde- ILonden, 13 Julij. Tc New-York is onlangs een schoenmaker gestorven in den ouderdom van 105 jaren. Er werd een geregtelijk onderzoek naar de oorzaak vau '/.ijlten dood ingesteld, en de jury verklaarde zeer oordeel kundig, dat de man van ouderdom gestorven was. Uit «le jongste nommers van liet Kaapsche dagblad Zuid-yé-frikacin blijkt, dat in de Kaapkolonie, on«ler de bevolking van Uollandselie afkomst, het tweede eeuwge tijde van de stichting der kolonie door Hullnndsehe volk planters en van de daarmede znruenganude invoeiing des Christendoms iii Zuid-Afrika. opzettelijk herdacht en opont- hjk gevierd i«. Den 6den April 1052 landden de eerste Hollanders onder aanvoering van v. Riebeek aan Afrika's zuidelijken uithoek, eti in 1685 werd hunne kleine Her vormde kerk-gemeenle vermeerderd door de aankomst van Fransche Hervormden, die om den geloove uit hun land waren geweken. Aau de Kaapstad werd op den Oden April jl. iu de Nederduiisehe Hervormde kerk door den Eerw. Heer Faurc eene feestrede gehouden, welke, later met bijvoegsels in druk uitgegeven, een overzigl van de geschiedenis der Ilollaiidsche Gereformeerde kerk iu Zuid- Afrika geeft. Zelfs te Pieterinauritzburg, dc hoofdstad der jeugdige volkplanting in Natal, is de 6de April 1652 openllijk herdacht. Dien eigen dag kwamen de Gerefor meerde en andere ingezetenen aldaar iu het Hervormde kerkgebouw zaaien, bij gebreke vau eeu eigen godsdieusl- leeraar (zijnde eerst later de beroepen leeraar dier gemeen te, een jeugdig kweekeling der Utrechtsche hoogcschool, nat» de.Kaapstad aangekomen} traden eenige aanzienlijke gemeente-leden op, cn heriuneideu hunne hoorders den dag, waarop beschaving en christendom onder Ncêrlauds vlag den voet op Zuid-Afrika's strand zetteden, en waar op de grondslag gelegd werd der Zuid-Afrikaansche Hcr- vorintie kerk, die in 1665 uit slechts ééue gemeente van 14 leden met éénen leeraar bestaande, tegenwoordig 50 kerken en 25- tot 30,000 leden met 39 leeraren telde. Deze cijfer* gaven dan de sprekers aauiciding, om, overeen komstig het verzoek van het hooge kerkbestuur, hunne hoorders aan te sporen, mildelijk bij te dragen lot liet fonds ter oprigting eener theologische kweekschool, leu einde voortaan ruimer en zomler van Europa afhankelijk te zijn iij de behoefte aau godsdicuslleerareo zoude kunnen wor den ooixieu. Parijs, 13 Julij. Naar luid van Ireriglcn uit Rou- aanheeft men alle hoop, dat het ongeluk met tic stoomboot van dc Bouile komende met 700 passagiers, geen enkel meuschenlevcu heeft gekost. Parys, 15 Julij. Men houdt zich hier tegen woordig meer bezig met de hitteen niet eetie voorspelling betreffende het einde der Wereld, dan wel met de politiek. Wat die voor spelling betreft, moet men weten dat de helft van deze stad die zich de hoofdplaats der beschaving noemt, hevig verschrikt is door eene aankondiging in sommige dagbladen, dat wij op het plint staan van een zondvloed, welligt van het einde der we reld. De hitte neemt steeds toe. Te St.-Denis moe ten zich eenige gevallen van sporadische cholera hebben vertoond. Groningen, 15 Juli]. De meening, dat het op den 8-non dezer waargenomen geraas door een' vuur bol is veroorzaakt, en dat daarbij tevens een rnele- oor-steenval heeft plaats gevonden, schijnt zicli meer en meer te bevestigen. Turners wij hebben verno men, dat twee weiklieden, die le Nieuwolda op een buis weikzaam waren, ttisschen Wagenborgen en Woldendurp, een voorwerp door het luchtruim zagen bewegen van eene eivormige gedaante, het welk een' willen staart achter zich liet. Dit ligchaam zagen zij barsten en met zulk een geweld op de aarde ondervallen, dat de grond er van dreunde. Uit Dalen schrijft men, dat onderscheidene personen een stuk vuur, in de gedaante van een' afgestomp te.!! kegel, door het luchtruim naar de aarde hebben zien nedervallen. Ook eldeis zoude men ligchamen op de aarde hebben zien nederkomen. Het is hoogst waarschijnlijk, dat er op verschillende plaatsen me- teoor-steeuen zijn gu*allen, en wenschelijk voorzeker, dat men deze opspoort en zoo ze reeds zijn of nog worden gevonden, dat zij nanr het Museum alhier worden verzonden, of aan een deskundigen worden ter hand gesteld en er nader berigt van worde gegeven. Sneek, 13 Julij. Verleden Zalurdag namiddag ten 2 ure, begaf ziel» in het naburige dorp Tirns, een boeren knecht met het overige werkvolk gezond en wel naar het veld om te hooijen. De warmte van dien dag, bij onvoor- ziglig drinken misschien, schijnt inlusschen geweldig op hem gewerkt te hebben, want 3 uren later, leu 5 ure namelijk, gaf hij, onder hevigen strijd, den geest. Eeu soortgelijk geval heeft, naar wij vernemen, Donderdag bevo rens te Oudega plaats gehad. IVifaastriclkitj 14 Julij. In den nacht van 11 op 12 dezer sloop iu de gemeente Ambij te 12 ure, een man de schuur van zekeren Ilichen binnen, waarin de knecht sliep; op het hoorcu van geraas werd deze wakker en zag iels zweven. Spoedig bemerkte hij, dat een inan een lucifer aanstak die even spoedig door de togt uitging; die bewerking werd herhaald en nu zag hij den vreem deling daarm«je naderen, kennelijk met het doel om zijne legerstee iu brand te steken. De knecht sprong op en ver volgde den vreemdeling, die het op een loopen zette onder eeu vervaarlijk hulpgeschrei.De knecht intussehen deu hond losgelaten hebbendevond men op diens geblaf deu vlugleling plat op deu buik in een stuk korenland liggen. Hij werd natuurlijk gearresteerd en naar hier overgebragt. Amsterdam, 17 Julij. Eergisteren namiddag is een verschrikkelijk onweder, van geweldige don derslagen vergezeld, boven het dorp Katwijk uitge barsten. Men heeft daarbij opgemerkt, dat het wa ter, hetwelk bijslroomen nederviel, eenen ongewonen graad van warmte vertoonde. Ook te 's Bosch viel een zware regen, met on weder vergezeld, waardoor het weerglas, dat in de schaduw 91 gr. Fahrenheit teeketide, tot 78 gr. daalde. Ook in verscheidene andere gedeelten des lands heeft het eergisteren zwaar geregend. Hier en daar was zelfs de hagelslag zeer sterk, in de omstreken van Vianen is het te velde staande vlas door den hagel plat geslagen. Utrecht, 14 Julij. Gisteren is alhier een tweejarig kind uit eeu kinderwagentje gestolen. De deelneming met het lot van kind en ouders is algemeen. Maar evenzeer wordt de verontwaardiging gedeeld, dat de kermis met al hare ellende ook nog zulke afschuwelijke misdrijven moei niet zich brengen. Het kan echter naauwelijks bevreemden, als men zien moet, aan welke mishandelingen onder het oog des sladsbestuurs, zeer jonge kinderen worden prijs gegeven, die als voorwerpen vau medelijden op orgels als auderzius worden rondgesleepf, of springen, dansen eu zingen moeten onder eeue verzengende Julij-hiüc. Arnhem ii Julij. De Staats-Courant van giste ren doet eindelijk de bestaande onzekerheid nopens de miuisteiiële crisis ophouden. Bij besluit van 10 dezer heeft Z. M. aangenomen met den loden dezer, het laatstelijk bij adres vau 7 Mei jl.. aangeboden verzoek om ontslag als miuisler vau oorlog, van den gene/aal majoor Jhr. J. F. van Speuglér <n het bij adres van 7 Mei jl. aangeboden verzoek om ontslag van Jlir. Mr. II. Nedermeijer van Rosenthal, als minister van justitie, levens belast met het bestuur vau liet departement voor «le zaken van de hervormde en andere eeie«!ie::.sten met dankbetuiging voor de gewigtige door hen iu die betrek king bewezeue diensten; eu met ingang van datzelfde tijdstip tot minister van oorlog benoemd den geucraal- majoor bij den staf van het leger baron Forstuer van Dambeuoy, thans chef van het topografisch bureau bij het departement van oorlog; en tol minister var» j nstit ie, Mr. IV H. Slreusthans procureur-generaal bij het Ptov. Gereglshof iu Noord-Btabaud. Voorts is bepaald dat het bestuur van het departement voor tie zaken der hervormde, eu andere eeredienstcu met ingang van «len loden dezer maand voorloopt» zal zijn opgedragen aau deu minister van financiën, Mr. P. P. van Bosse. BEct Loo, 1 o Julij. Gisteren zijn de nieuw be noemde ministers van oorlog er» justitie alhier aau het groote Logement afgestapt en na iu hamlet» van M. «Ier» koning «leu eed te iiehbeu afgelegd naar de resideu- lie teruggekeerd, on» hunne hooge betrekking te aanvaarden. 's Gr&venhage, 16 Julij. Dc Minister van Justitie heelt ter kennis van de daarbij belangheb benden gebragt, dat zijne gewone audiëntiën zui len worden gehouden des Dingsdags van iedere week, des middags len 12 ure, waarmede zal wor den aangevangen den 27sten der thans loopende maand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1852 | | pagina 1