n» No. 878. 8e. Jaars. Maandag12 1852, liet Arbeidsloon. geef den arbeider zijn loon. Nieuwstijdingen. MEN ABONNEERT ZICH; lu Nederland, bij den Uil gever Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, ia Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, ABONNEMENTS-PRIJS t VOOR BEIDE UITGAVEN. Voot 3 maanden. 1.30. Franco per post iu Nedeiland1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. verschijnt Op Maandag en Donderdag, ADVERT ENTIENs 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advsrlenliën kan geschieden Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure.» BUREAU: Zieiikzee Hoek van dc Schuilhaven, Lett. B, No. 94. Brieven cn Ingezonden stukken anco. in bij de gele- zalf en pil- valte Me et, te Lou- n cc» barer 1 vormde, gedurende laasle zeer k wreef zij Holioway's bet werd en 23,90 bij n-op-Zooro Herlogei)- Holloway'* lVerken edig ruim GWER- MEISJE DE LOOZE De zonier is tiaar. De schemering des lichls wijkt naauwclijks van den Hemel. Hel is, alsof de wisseling van dag en nacht heeft opgehouden, en alsof cr geen uur van rust meer is voor hen, die het land bebouwen of den landman bijstaan iu bel binnenza- melen van het geurig voedsel zijner runde ren en veestapel. Alles predikt, dat de lijd daar is, om door noesten arbeid le zorgen voor den volgenden winter, waarin liet krui pend gedierte ons ten voorgang is. Ja, aller handen zijn vlijtig en onverpoosd bezig, om niet slechts voor het brood van heden, maar nok voor dat van morgen de uitgerekte leden te reppen. Eu boe ook de hand over hand toenemende warmte begeerig doet uit zien naar den adem der Zuidewinden, die dc hitte des daags verzachten, of naar dunne wolkjes, die het sterke licht kunnen mati gen, de arbeider tart die ondragelijke hitte cn dal schier loodregt op licui stralend licht, oind.it de gedachte hem als een spook voor den geest slaatdat cvenzeker als thans het oog wandelt over den golvenden voor raad van rijjiende koornareu afgesneden weilanden cn veelkleurige zaailanden, even zeker de ti jd eens zal daar zijn, dal de zou zelfs midden op den dag hare weldadige dienst zal schijneu te weigerencn hare schuine stralen naauwclijks door de vochtige daoipen zullen kuuneu (h ingen, dat het winter zal zijn, winter in de natuur, winter in zijne woning, winter in zijn hart. Maar neen, immers, al kleven hovrozene dampen als stof le zaïnen tol sneeuw al preidl die witte mantel een kleed over hel naakte veld, de arbeider behoeft immers zoo ingstig niet op le zien tegen dieu dag? Zijne tvoning dekt hein toch voor de gure en lel nerpende slagen hij heeft immers gearbeid n den zomer en met de mieren brood ergaderd voor den winter? Verstij ven- Ie koude cn naar gebrek zal immers niet iaii zijn levensbeginsel knagen, want hij heelï ;cwerkt. vlijtig gezwoegd toen het voor hem lag was? Zóó ineent, zóó oordeelt men oppervlak- ig. En, jazóó moest hel ook zijn. En och is hot voor den arbeider, als stond er oor hem alleen niet geschreven «OHeerc. lij doel uwe milde hand open en verzadigt illes, wat er leeft." En vanwaar die wonderspreukige uitkomst ij, die aldus verwonderd vraagt, onderzoek lens wat de arbeider in liet beste, drukste ju knellundst werksaizoen voor zich en de lijnen iu dezen drukken tijd kan winnen. |n, als wij u dan naar waarheid verzekeren, lat er arbeiders in de stad onzer woning ia daar builen zijn, die des nachts ten twee re uil hunnen slaap gepord worden en iiverpoosd in de branrleiidsle hitte, bij eene [arige bete broods en een dronk water, tot cs avonds ten negen ure hunne afgezwoegde wemateu rekken om den voorraad van iccrder gezegeuden en ruimer bedeelden in o schuren le halen, cn daarvoor slechts ge nieten 80 cents, wij vragen het u 'n gemoede: wal kan de braafste, de vlijtigste, de eerlijkste uian daarvan opzamelen en besparen tegen den dag, waarop de nevelen der ontwolkte lucht eoue graauwe donker heid op zijn pad en in zijnen boezem ver spreiden zullen? Knnbij van zoo karig een loon zorgen, dat zijn huisheer hem, op zijue trouw gerust, in zijne woning laat zitten waarvan hi j dan de huur niet kan betalen? Wal kan hij zich van zulk karig loon voorraad van het ononlhecrlijkst deksel tegen dien gureu lijd aanschaffen? Welke cent kan hij daarvan afzonderen voor het spaarfonds der arbeidende klasse, opdat hij eeoigeu waarborg liebbe, dat de winter hem geen gebedeld brood doet eten? Waarlijk im mers hij kan het niet al bezit hij alle zedelijke goede hoedanigheden, al is hij de eergierigheid zelve. Wie zijt gij, die aldus uwe schuren op vult ten koste van liet zweel en bloed uwer minderen? Lagcheu daarom uwe rijke koorn- velden u uit hunne zware halmen met eenen mikten oogst toe Kuilt gij gerust op de inzameling er vuu ncderzien, gij, die tol zoo schandelijken prijs uwe velden hebt zien bedruppelen met bet zweel uwer arbeiders, die gij met zoo gierige hand vergolden hebt? Neen, gij kunt het niet, en al prangt en kwelt u in den winter liet gebrek en de behoefte niet van hen, die gij daarvoor ten deele door een ruimer billijk loonhad kunnen bewaren, beseft toch, dal het kwaad, dat gij daardoor sticht nederkomt op uwen eigen kop. Diezelfde arbeiders, die daardoor in den winter verarmd zijn, zullen 11 aanko pen om gebedeld brood. En zult en durft gij het hun dan weigeren? 01', meent gij uw snood bedrijl te kunnen vergoeden door to zeggen: het is beterdat zij 80 cents verdienendan niets, zij loopen anders ledig? Beseft gij dan niet, (lat, wanneer zij ledig loopen, zij ook minder voedsel uoodig hebben, en dat hel ligchaam, dal zoo uitgeput woidl, zou bezwijken zonder meerder voedsel, dan hetwelk de lediggangcr kun onderhouden? En knol gij zonder hunne handen het voedsel voor uw vee afmaaijen en in uwe schuien tassen? Maar, daarenboven, wie stelt u hierin aan tol regler over anderen in uwe eigene zaak? Of geldt alleen voor u niet het woord: een arbeider is zijn loon waard? Wee u, indien gij zoo verblind zijl en op zulke puinhoopen uw'voorspoed wilt bouwenBedenk, dat één aderngeblaas der Almagt den bliksem en den hagel kan gebieden, dal uwe veelbelovende akkers verschrompeld of verpletterd worden en dat al uwe verwachting in één uur een spel der winden kan worden. En daarom, indien gij zulke kaslijdigen niet over uw hoofd halen en gerust genieten wilt. wal zijn gunstig welbehagen u nog belooft, kom terug van uwe verkeerdheid en geef uwen arbeiders het loon, dat zij met hun werk verdienen. Of wilt gij alles alleen hebben van dc rijken en gegoedenDat is onbillijk, on - reglvaardig. Deze doen liicr veel, zeer veel. Menigeen van dezelve zamelt zelf geeiic vruchten van eigen akkers iu zijue schu ren. Maar gij, die dit doet, zijl nu verpligt om de armoede hij voorraad te weren, waar voor die rijken en gegoeden des winters zoo veel opofferen. Doet gij hel niet dan wacht ook u het loon daarvoor. Als gij het pauperisme, dus handelendein de hand werkt, dan konden wel eens uwe aldus ge woekerde garven de eerste zijnwaarnaar dat pauperisme de banden uitstrekte; want weet, datde nlgemeene verarming, die aldus voedsel krijgt, gelijk isaan het water, dat, wanneer het eenmaal eene plaats van door legt gevonden heeft, al zijn vermogen "(laar henen stuwt, waar het zich gemakkelijkst een weg gebaand ziet. Zoo stort, zegt van der Palm, door een eerst gering lek latei- het dijkgevaarle in, schuift weg of verzinkt, en de landstreek, die hel moest beveiligen, wordt eene prooi der alles vernielende gol ven. En daarom, nog eens: behartig, wien hel aangaat, uw eigen belang, en Parijs, 9 Julij. Lodewijk Napoleon is gisteren toen hij te Saint-Cloud eene ochtendwandeling deed, door twee mannen, die achter een boom verborgen waren aangevallen die twee schoten op hem gelost en dadelijk de vlugl genomen heb ben. Dc President hoeft eene ligte wond in den linker arm ontvangen. Men was de schuldigen nog niet op liet spoor. Roswinkel, 6 Jalij. In don nacht van den 30 Junij op 1 Julij hoeft te Roswinkel, gemeente Kmrnen (Drenthi), een vrcesselijk ongeval plaats gehad. Do rijksambtenaar van (iiildener bij wien door kwaadwilligen reeds tweemaal bij nacht de glazen in stukken geslagen waren zou men, naar het gerucht wilde, door buskruid laten opvliegen. Bovengenoemde nacht scheen daartoe bestemd. Men hoorde dan ook een vreesselijken slag als dien van een geweldig onwedcr. Dadelijk werd de noodklok geluid. Doch geen donder of bliksem was hiel van de oorzaak. De kwaadwilligen hadden den commies, die zijne pligten als mcnsch als burger cn als ambtenaar betrachtccne niet geringe massa bus kruid door het zoogenaamde gootgal in de keuken gelegd en dit door eene lont aangestoken zoodat de ontploffing binnen 's huis plaats had. Het ge horde dak is opgeiigtde muren en balken gesph- tende zolder en het houten beschut in brand geraakt en de vensters en liet meuiiilair letterlijk verbrijzeld. De mensehen zijn er echter met den schrik afgekomen. Den volgenden dag is de bur gemeester van Emmeti herwaarts gekomen, om de zaak nader te ondeizoeken, Lemmer, 3 Julij. In den namiddag van Za- liirdag jl. verliet ecu schip, met ongebluschte kalk geladen, onze haven, doch keerde al spoedig duaiiu lenig, wijl de schipper, nog niet ver in zee zijnde, ontdekte, een lek in zijn schip te licht en gek.egen. Dal ongebluschte kolk, wanneer ze met water in aan raking komt, schielijk brand kan veroorzaken, bleek ook nu, want niet longen tijd lag liet schip iu dc haven, of het stond in vlammen, zoodat de gcheele lading is verloren geraakt en het schip totaal is uitgebrand. Het w ei ken van de brand spuiten, begunstigd door w indstilte, is oorzaak geweest dat de brand zich niet aan het liavcnhoold noch aan andere in de haven liggende schepen heeft mede gedeeld. Assen, 9 Julij. Uit onderscheidene plaatsen dezer provincie berigt men ons, dat gisteren ochtend, tussclien 8 en 9 ure, bij eene heldere luchtgesteldheid een zonderling dof is opgemerkt, komende uit het noord-westen. Vele aibeiders, op het land werk zaam, werden eensklaps door schrik bevangen, terwijl men ditzelfde ook bij de dieren opmerk te, omdat zij, even als bij een onweJer, angstig rond liepen. Bij eenigen is het vermueden ontstaan, dat ergens een kruidmagazijn zoude gesprongen zijn, terwij 1 anderen het voor eene aardbeving houden. Belang stellend ziet men nadere berigten hieromtrent te gemoet. Kampen 7 Julij. Eene jonge dochter uit Assen, die te Srnilde als dienstmeid woonde, zich iu staat van zwangerschap bevond cn uit dieu hoofde hare dienst moest verlaten, ging voorleden zaturdag naar de ouderlijke woning, alwaar men haar niet wilde innemen. Zij begaf zich dienten gevolge terug naar de Srnilde alwaar men den- zelfden dag haar lijk in eene sloot heeft gevonden. Hoezeer men er geen bewijs voor heeftbestaat er noglaris vermoeden voor, dal de ongelukkige geen uitweg ziende en door wanhoop verbijsterd, een einde aan haar leven heeft gemaakt. Maastricht, 9 Julij. Volgens geruchten, hier verspreid, zou een commies ter recherche jl. Maan dag te St. Pieter deerlijk zijn mishandeld. De justi tie doet onderzoek. 's Gravcnliage, 9 Julij. Rij het passeren van den tweeden spoortrein van den Rijn-spoorweg, had jl. Zaturdag aan den Vleutenschen weg liet vol gende ongeluk plaats: Nadat de wachter den weg met eenen ketting had afgesloten kwamen twee boeren op eenen wagen aanrijden; zij konden liet paard, dat door den aankomenden trein geschrok ken was, niet bedwingen; het sprong over den ketting, deze brak en de wagen geraakte tusschen de rails, juist toon de locomotief cr inocst pas seren. Do wagen weid verpletterd, de oudste der boeren, een man van omstreeks 89 jaren, gedoot, door vermorseling zijner beenen en eene belang rijke hoofdwond, en den andereu boer werden de voeten voor de helft afgesneden, zoodat men de helft der schoenen, met de halve voeten en teenen er in op den weg terugvond. Niettoger,staande deze laatste man eene nog al belangrijke hoofdwonde heeft bekomen, meent men aan zijue herstelling niet geheel le mogen wanhopen. De trein was inmiddels doorgegaan en had geene hindernis be komen. Breskens 8 Julij. Heden morgen, omstreeks 7 uie, arriveerde alhier Z. K. H. don Kroonprins der Nederlanden. Onmiddclijk uo de aankomst be gaf hij zicli met IJ.I). gevolg per rijtuig naar liet fort trederik Ueudiiken bezigtigde aldaar de wer ken. Vervolgens reed Z. K. H. naar liet fort Wil lem de Eerste, nam ook dit in «ogenschouw en trok daarop door naar Groede alwaar Z. ié. H., bij afwezigheid van den lieer Burgemeester, eenigen tijd hij den In-er Cats vei toefde. Vervolgans is Z. K. H. naar Sluis en Aardentiiirg gereden en over O.'Stburg en Sclinondijke des avonds ten zes me le Breskens terug gekomen. 11 een open tij- tuig gezeten reed Z. K. H. Bieskuns door, groette een ieder zeer minzaam en scheen een welgevallen te llébhen in de menigte van jong en oud die zijn rijtuig voor- en naliepen en mei viaggen in de baud Z. K. H. naai de sloep geleidde die iu de haven reeds op Z. K. li. lag te wachten. Ondereen driewerf herhaald: lioerah I stapte Z. R. H. iu de sloep. De juichende menigte geleidde Z. K. H. i,u nog tot a in het uitende punt der haven en spoedig bereikte Z. K. H. Int stoomjagt, dat vei volgens naar Neuzen stevende. Alom wappeide dien dag te Breskens de diie- kleurige vlag, en dat niet op verzoek of op bevel van hoogor hand neen I geheel uit eigen bewe ging uit liefde voor Oranje 1 Ji, iedere vlag, welke dien dag le Breskens wapperde wilde als liet waie Z. K. 11. toeroepen; Kroonprins'. Be

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1852 | | pagina 1