No. 875. 8c. Jaarg. Donderdag1 1852, Vooruitgang. JFimwIitijft. Nieuwstijdingen der ÏIjïS(>| ten, op Vrijd. Ion 4 urp \n 'r HOF', on rel lil Zl'ERIKZEESGHE EUWSBODE MEH ABONNEERT ZICH: /n Nederland, bij den Uilgever Bij alle Boekhandelaren eri Postdirecteuren. ku Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, ABONNEMENTS-PRIJS t VOOR BEIDE UITGAVEH. Voor 3 maanden, f 1.30, Franco per post in Nederland1,50. Voor No®rd-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10, VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERT ENTIEN 10 Cent voor eiken regel, Zegelregt voor iedere plaatsing 33 cents. De inzending der Ad v?r ten lien Kan geschieden Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure^ BUREAU: Zieiikiee Hoek van dc Schuilhaven, Lelt. B, No. 94, Brieven en Iugezouden stekken - anco. 10 (o| liet wachtwoord van onzen lijd wie hoort hel niet gaarne bezigen over zaken of inrigtingen. welke het algemeen nut of voor deel leu doel hebben Maar wie hoort vooral niet gaarne, dat uien rooruitgang ziet en ondervindt in zaken van maatschap pelijk, Lands, Gewestelijk of Plaatselijk Be stuur? Wie verheugt zich niet van heeler harte over elke rigting ten goede, tot hel betere daarin? Daar toch komen allen, die door die Besturen geregeerd worden, in het spel daar geldt hel ieders belang ieders regt. lin wie zou zich dan niet in dubbele mate verheugen over het voorgevallene, behandelde en bestolene in de openbare Raadsvergadering, den 2S dezer gehouden? Vroeger reeds mogten wij onzen lezers het aanlokkelijk vooruilzigt openen, dal de Regering dezer Stad het aanvankelijk zóó ver, door haar be leid cn riglige administratie van Stads finan cien, gebragt had, dat de gcheele schuld dier Stad, zonder onvoorziene rampen, met het einde van dit jaar zou aangezuiverd cn gekweten zijn maar, thans hebben wij eene nog blijdere mare te verkondigen. I)c Stadsraad heelt, namelijk, Ier genoem de zitting, eenparig besloten, dal niet 1." Januari 1853 zullen zijn afgeschaft de be lastingen op de boter, du rogge, hel ges/agt, het scheepsbeschuit, de zoelekoek. het hooi, de bouwmaterialen hel spek de reuzel verschcn- en zouten vise It, den tabak en llui- tenlanilsche spon- of baggerturf, bieren en azijnen, brandhout en d-i biljet gelden, lin dat als nieuwe belasting op dal tijdstip zal worden ingevoerd ecu hoofdelijke omslag. verdeeld 111 7 klassen van GO, 45, 30. 20 15 10 en 5, gegrond op het waar schijnlijk vermogen te staven door grond bezit, leefwijze, bezoldiging en huissclijke omstandigheden; terwijl hij. die geen f 500 inkomen heeft, daarvan zal zijn vrijgesteld. Ziet daar, lezers, dégelijke vooruitgang Ziet daar een greep gedaan, die Imogen lof verdient en waardig is, dankbaar erkend te worden Reeds dikwijls cn reeds voor zes a zeven jaren is op de billijkheid der af schaffing van sommige nu ingetrokken Be lastingen gewezenen aangedrongen. Men moet met ons de behoefte daarvan gevoeld hebben; en toch schenen alle plannen en voorstellen daartoe af te stuiten op beginselen van behoud? of waar op? genoeghet bleef althans bij het oude. Kn, zonder do invoering van eene nieuwe Gemeente-wet en zonder eene vrije verkiezing van Raads leden, gelooven wij niet, dal zoodanig besluit, als thans genomen is, zou in hel licht ge roepen geweest zijn. Boter, rogge en gcslagl waarlijk men had niet beter kunnen doen, dan die onontbeerlijke behoeften te ontheffen van den last, die velen moeijelijk drukte. Het hooi vrij te stellen, voorwaar, geene belasting was onredelijker. Van den- zelfden akker viervoudige schatting te vragen, eerst grond-, dan polderlastendaarna het hooi er op gewassen en dan de boter door dat voeder verkregen wij hebben die belasting altijd onregtvaardig. knellend ge noemd. liet eenige smeer, en krachten on derhoudende voedsel voor de arbeidende klasse, spek en reuzel, vrij te zien gesteld van allen impost wie juicht dit niet geheel en blijde toe? De tabak, de oorsprong der belasting waarvan mede behoort tot hel kwaad van den ouden tijd, en die zoo vaak cn ligt aanleiding gaf tot vexaloire hande lingen en bekeuringen ook daar, waar ken nelijk slechts een abuis plaats had, doch als sluikhandel beschouwd werd eene be lasting daarenbovenschier nergens elders geheven en die den Debilanten ongelooflijk veel ongerief en schade veroorzaakte; de bieren cn azijnen en brandhout en biljet- gelden allen ingrijpende in de uoodwen digheden des levens der arbeidende en an dere klassen, wij herhalen hel: de af schaffing van dit alles is eene waarachtige weldaad voor de Burgerij en voor den Lan- delijken Stand, die wekelijks onze markten bezoekt en zich nu op eens ziet ontslagen van de banden, welke de vrije circulatie en den handel sedert jaren bekneld hielden. liet kan niet anders, of dit moet ten gunstigste invloeijen op vermeerderd verlier, op ruimer aanvoer, op meerder productie, Niet minder keuren wij goed den in te voeren Hoofdelijken Omslag en de daarbij vastgestelde Classificatiewelke op de aan- nemelijkslc giouden rust. Reeds zeer lang toch beeft bet den uij veren met een talrijk gezin bedeeld huis vader geërgerd dat zoo menig ongehuwde en met ruimer inkomsten dan hij geze gend daarenboven alle lasten van zijne schouders zag afgewenteld daar het oude belastingstelsel hem daarom niet kou treden, omdat hij geen huisvader ol' zorgende moe der was. liet was hoogst onregtvaardig dut de man belast met de zorg voor de opvoeding en hel onderhoud van vijf, zes ol' meer kinderen alleen zes malen meer betaalde aan stedelijke lasten dan anderen, (lie. bij veel ruimer inkomen voor niemand hebben te zorgendan voor zichzelven. Het is te wenschen dal voortaan alle de znodanigen lot een equivalent in de hoogste klasse zullen aangeslagen worden, en alzoo eeuigcrmale vergoeden, hetgeen honderd an deren zorg en moeile en zweet heeft gekost. In naam der Burgerij brengen wij dei- Regering voor dit doorslaand bewijs barer zorg en ijver in de behartiging der belan gen van hare onderhoorigen onzen welge - meenden dank toe en wenschen dat zij onafgebroken zal voortgaan ten goede in CORCITC AXt. GEMENGDE BERIGTEN. Parijs, 25 Junij. Heden liep alhier het gerucht van eene oproerige beweging, welke te Belleville (eene der voorsteden van de hoofdstad) had plaats gegrepen. In de opschudding, zou het borstbeeld van den President door eenige werklieden zijn ver brijzeld, nadere bijzonderheden ontbreken echter nog. Parijs, 26 Junij. In langen tijd heeft in Frank rijk geene zoo algerneene rust guheerscht «als thans het geval is. Het is waar, dai alles aangewend wordt, om deze rust niet Ie storen. De kamer debatten worden op een kloosterachtige wijze ge heim gehouden en eerst 24- uren laterbehoorlijk verzachten afgekoeldzoo als de Hr. Biilanlt zegt, openhaar gemaakt. Pamfletten of al te openhartige buiten), dagbladen worden niet binnengelaten. Al te groote heethoofden tf al wat te veel leven maakt wordt naar Cayenne of Algiers gezonden. De bin- ncnl. dagbladen steken geheel en al in het dwang buis van de drukperswet van de teregtwijzingen en officiële kennisgevingen (of artikels van den Heer Communiqué zoo als men spottenderwijze zegt)zoodat zij er volstrekt niet aan denken kunnen, door al te groote vrijmoedigheid dezen of genen uit zijn slaap te wekken. Van waar zou dus de aanleiding tot opwekking kunnen komen? Wanneer deze toestand zal ophouden is moeijelijk te voorzien, maar wat is een slaap, die eeuwig duurt? En de dood kan toch voorzeker r.iet de normale toestand zijn voor eene natie als de Fran- schel Het moge een zeer ideale toestand zijn, dat in een land zich geene partijen meer verloonen maar het is zeker eene misselijke en gevaarlijke zaak wanneer zij zich in het geheel niet verloo nen kunnen. De Fransche vrijmetselaars zullen zegt men, te Parijs een tempel doen bouwen, in alle opzigten gelijk aan dien van Salomo. Een rapport is des wege reeds aan den grootmeester prins Murat in gediend. Te Lyon hebben ter zake der arrestatie van een drietal personen, te Croix Bousse, ongeregeld heden plaats gehad die door de ferme houding der troepen spoedig werden onderdrukt. ÜÜUIïetfJlatïV. Petersburg, 19 Junij. Naar men uit Kilisch meldt, is de cholera daar weder uitgebarsten en had reeds verscheidene slagtoflers gemaakt. Hainpeu, 26 Junij. Het proces tegen de Er ven en Weduwe van Mr. J. G. Bruse is ten na- deelu van gedaagden uitgesproken, onder korting echter van ƒ10,000 voor twee maanden verblijf aan boord: dus teruggaaf van f83,333,331/, met de rente. Cr....... 28 Julij. Het invorderen der belastingen schijnt al meer en meer door kracht van wapenen alhier ingevorderd te worden de ontvanger schijnt zeker te gelooven, dat hij geld kari halen waar het niet is. Onder anderen werd er voor eenige dagen een krijgsman ingelegerd hij eene arme we duwe die twee zoons in dienst had waarvan er twee dagen te voren een was overleden terwijl bij een man met een zwaar huisgezin die schier alles verteerd had daar hij sedert maanden zon Ier verdiensten had geweest, mede een krijgsman werd ingelegerd met bedreiging van den deurwaarder, om goed op te scheppen daar hij bij gebreke van dien, hem ii> handen van den regler zou moe ten overgeven om hein verder te vervolgen. (Ingezonden.) Urocele, 26 Junij. Het treurige verschijnsel der aardappelenziekte heeft zich hier ook alier- wege geopenbaard en op smnmige plaatsen zoo hevig en vernielend als wij, hel sedert 3 a k jaren gehad hebben. Met verslagenheid wordt alzoo «p dit zoo onmisbaar voedingsmiddel nedergezien, en de goede verwachting, welke het hier in onze lan den aanbood, geheel opgeheven, algemeen wordt het hier aan de menigvuldige regens, welke er da gelijks vallen toegeschreven en hierdoor de hoop eeningzins verlevendigd, dot, als dezelve mogten op houden het kwaad iu deszelfs loop zoude gestuit worden, Ingez De Tweede Kamer heeft hare goedkeuring ge geven om de oude Russische schuld groot 9 millioen te betalen mits zonder dankbetuiging. Het is iritusschen te hopen dat dit het laatste oneffentje zal 2ijn uit de vaderlijke regering van Wil! em I. De stad Deventer werd II. woensdag op het onverwachtst bezocht door den korft* g, en den volgenden dag door een geweldig onweuer. Ook te Zierikzee zal Zijne Majesteit eéns wezen of hij uit do lucht is komen vallen want zeker is het dat hij dit jaar nog komt doch beter ware het dat hij na Nieuwejaar kwam op een maandag, 's morgens ten 11 ure, en afstapte in de soepknkerij dan zou hij zien wat hij nog nooit gpzien heeft. Te Breda hebben de artil leristen met de infanteristen slaags geweest en te Maina eene bende vrouwen met 60 gendarmen, die op de vlugt zijn gedreven benevens een generaal, na vooraf zijn baard te zijn uitgetrokken door de dames. De ex-minister van Oorlog Toef is de eeuwige vrede ingegaan waardoor f 5900 per jaar uitgewonnen wordt doch drie ministers slaan weder gepensioneerd te worden zoodat het daar mede gaat als met de man in de fabel die zoo schrikkelijk door wespen gestoken werd; alshij cr één dood deed kwamen er wel drie in de plaats. O,'k onder do bloedzuigers ibFrankrijk heerscht eene gevaarlijke ziekte, waaraan er velen bezwijken. Het verkiezingswerk is thans afgeloopen, doch gelukkig zonder vechten, hoewel op sommige plaat sen het weinig gescheeld heeft. Het getal kie zers voor leden der Tweede Kamer bedraagt 73,000, of 2pet. der geheeld bevolking. Een fransch generaal wil van vak veranderen en priester worden, het is dus gemakkelijk als men van alles wal weet. »Geen pot zoo scheef of er past een deksel op," roepen de jongens te Brielle, wanneer zij de dochter van een kastelein met een tuinmans zoon zien wandelen, terwijl de kastelein en vrouw dol van vreugde zijn, nu zij weldra grootvader en grootmoeder zullen worden. Een slager aldaar doet zich nu reeds veel voorstaan op de bruidschat van ƒ500 van zijn meisje, velen echter wenschen dat die windzak zijne vingers er niet blaauw aan tellen zal. Een verpestei.de slank geeft aldaar een Wiezebron van zich af, en toch zal een meisje het wagen er zich bij te baden. Bij de eerste wethouder te B.-siuis, staat een kleine spion op den uitkijk voor nichte Maaike, om te zien of er niemand op komt dagen, want zij is al over de dertig. Te G. gelijkt dekan- tonregter meer op een handiet dan op een regter, hij presenteert do menschen schappen, gooit zo do deur uit en smijt ze do slukken achterna. Do dochter van S. te Put'ershoekis zoo handig iu het koek stelen, of zij hij Bunberg instructie ge kregen had, doch zij kan zo nog zoo gaauw niet weg pikken als haar kameraad ze oppeuzelt. Te Breda is een meisje van Neuzen (iet raam van haar logement uitgestapt, om geen afscheid te nemen \an den logementhouder, waarover do man zoo boos is als een Heer. Aldaar is eeno nieuwe S »cieteit geopend, waarin de Bals op de gewone wij/.e zullen gegeven worden, doch do heeren zullen verzocht worden hunne h.ij nuetten af en de dames hunne klompen nit to doen. Een scheerders vrouw te Brouwershaven, die vroeger altijd ziekelijk was, vermeent dat de knecht van den doctor haar beter kan helpen, dan den doctor zelve, en laat dan ook den knecht roepen indien /ij hem noodig hoeft en den haas niet meer. Een commies-poertier laat den ganschen nacht de poort open, om dat hij te lui is om op te staan, docli hij was met de Orcischorsche kermis r iet te lui, om de hoeren, die de eene poort binnen kww.e 1 om de andere poort uit te rijden, hel krente'r >od, wijn en a! wat belasting moet betalen, uit de wa gens te kraan wen en voor gorden p ijs te verklaren. Te Groede is de wederhelft van Aususliuus ge canoniseerd, terwijl zijne kar voor geen ƒ25 meer si huns is, hetwelk veel moeite ten gevolge heeft

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1852 | | pagina 1