Z11RIKZËESCHE MEUW No. 875. Icn. Donderdag24 Junij 1852, 8e. Jaarg. >op, Nieuwstijdingen. gemengde-: berigten. .852des men op hot erstaan van •AN kerk. afslag vw. rest tot n VLAS. 1 Gemeente ebbende in gerekend ;antore van koopin», :ne Dam> Kciland, '«AM eene in MOLKN, en Erve, i venpolder, den Ei- n franco.) KING, in EnAAl, den 26 n de Her- luwerkerlr, le voren rn. Stoof, AVE. B*EN ABONNEERT ZICH: In NcderlaiaJ, brj den üilgever Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Noord-Amerika, bij J. QXJINTUS» te Albany, ABONNEMENTS-PRIJS t VOOR BEIDE UITGAVEE. ^ooi 3 maan len. 1.30» Franco per post in Nederland t 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERT ENTIEP; 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advsrtenliëü kan geschieden Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure- BUREAU: Zierikzee Hoek van de Schuithaven, Lelt. B, No. 94. Brieven en Ingezonden st^kksu anco. n onfeilbaar zwaarmoe- aaid, of wat ielke behebt leverziekte voortspruit) Derzelver als met den Zij zuiveren een vol- rider aan be svertering. ZEN van 5.30/"23,50 5,90- 23,90 ekomen bij Zierikzec s Hertogen Holloway9 werk franco te KERS- o brieven, iLOOZE dwgtlHttfr Londen, 17 Junij. Benige degen geleden ver scheen voor den lurd mayor der hoofdstad Maho met Abraham, een oude, leelijke bedelaar, en lili/a N., 23 jaren oud, docliler van een aanzien lijken inwoner der hoofdstad. Beiden werden door ,en aniblenaar van het genootschap lot wering der ledelarij begeleid. De mannelijke gevangene maakte en zeer ongurisligen indruk lange ongekamde luren bedekten zijn hoofd, en zijne klecding was in een zeer ellendigen toestand. Het meisje was schoon en een volmaakt tegenbeeld van het akelige icbepsel, dat door haar vergezeld en geliefkoosd werd. De ambtenaar had beiden gevangen geno men toon het meisje den bedelaar met zijn hond np den hoek eener straat gesteld, he n een verzoek- icluift op de borst gespeld on zich verwijderd had op den oogenblik, dat de voorbijgangers den be llelaar hunne aalmoezen overgaven. De lord-mayor gaf zijne verwondering daarover le kennen, dat heide personen als echtgenoolen hadden kunnen leien, gelijk de ambtenaar verzekerde, waarop de ambtenaar niet alleen wederom die verklaring her baalde, maar ook een brief vin den vader van liet meisje overhandigde, waardoor die daadzaak bevestigd w erd. De ongelukkige vader zeide daarin, lat bij, door zijne geboorte tol de hoogste stan den der zamenleving behoorende, in het jaar 1829 met eene dame uit dien stand huwde, en dat deze echt met twee dochters gezegend werd. De oudste, thans 23 jaren oud, (zijnde de gevangene) was bij bare grootouders opgevoed; toen deze overleden nas zij 10 jaren oud en kon zij zich niet aan het ouderlijke huis gewennen; zij ontvlugtte niet een gehuwd persoon, en, in weerwil van alle bemoei- jingen der policie, kon men haar niet op het spoor komen, tot dat er in de Times een ailikel voor kwam over eene jeugdige dame, welke in een werkhuis opgenomen war, en den naam van Eli sabeth Allen droeg. Daar de naam Allen in de familie te huis behoorde, begaf zich de ongeluk- ige moeder naar het weikhuisen vond daar onder genoemden naam werkelijk hare dochter in den ibarmelijksten toestand, als een gevolg van haren levenswandel. In het hospitaal gebragt en half genezen zijnde, maakte zij zich aan diefstal schul dig, leefde weder ecnige maanden op de vroeger beschrevene wijze, totdat een heer. met wien zij bekend was, haar aan de policie overleverde, welke baar naar hare ouders terughragt. Zij leidde van sf dat tijdstip een eenzaam leven vond echter weder gelegenheid om te ontvlugten, werd weder om op straat in gezelschap van het schuim der maatschappij aangetrolT n, nogmaals naar de ouder lijke woning leruggobrngt, genezen en gekleed waarop zij wederom ontvlugtte, en thans als ge- zellinne van don ouden blinde werd aangetroffen. Zij gaf zirli voor zijne vrouw uit, en drong op (le uitbetaling van het vermogen harer grootouders aan, hetwelk nog vrij aanzienlijk was. Vermits lie vader geen ander middel overbleef, wendde hij zich tot de Mendicity Society, om zijne dochter in een huis van correctie te krijgen. Nadat de lord-mayor van het bovengemelde ken nis bad genomen, veiklaardc hij dat hem nooit iets dergelijks was voorgekomen hij had nimmer kun nen gelooven dat een 23jarig meisje zoo diep zinken kon, als hij thans met eigen oogen aanschouwde. »Uoe Is het mogelijk, meisje," vroeg hij, »dal gij achting of genegenheid voor zulk een ellendig schepsel, als dien bedelaar, koesteren kunt?" nWall" anlvvoordc zij, nik voed achting en liefde voor hem, ik verlaat hem nooit; wij verstaan el kander zeer goed." Ik. gelooi," melkte de aniblenaar aan adat de groole voet waarop de bedelaar leven kan, de oorzaak is dat zij zooveel van den oude houdt want hij heeft jaren lang gebedeld en is wel in slaat haar alles le geven, wat hare luimen begeeren." Zij loochende dit niet. »Ik ga niet naar huis, ik wil niet naar huis, ik blijf bij hem I" riep het meisjp, dat met den bedelaar werd weggevoerd, terwijl de lord- mayor zich met den ongelukkigen vader over den verder te bewandelen weg onderhield. Londen, 18 Junij. Gisteren heeft de H 'rtog van Wellington zijn gewoon jaarlijksch gastmaal Ier gelegenheid der herinnering van den slag van Waterloo op Aspley House gegeven. Des och- lends reeds hadden de vertegenwoordigers der mo gendheden, die ten tijde van den slag met En geland verbonden waren, en een aantal pers men uit den hoogsten stand, den grijzen veldheer hunne hulde gebragt. Men herinnert zich niet, dal ooit zoovele personen op dezen gedenkdag den Hertog hebben bezocht. Het gastmaal werd bijgewoond door Prins Albert. Sedert het vorige jaar zijn 8 hoofd-offieieren die den slag van Waterloo bij woonden overleden. Londen, 29 Junij. Het voor een paar dagen uit New-York teruggekeerde kolossale ijzeren stoom schip Great Britain is door eene Australische stoomboot-maatschappij gekocht en zal den 21"lc° Augustus met 1000 passagiers naar Port Philip vertrekken; de prijzen van overtogt zijn 70, 40 en 25guiojes, naar gelang van de verschillende ka juiten. Onder liet dezer dagen uit Australië aange- bragte stofgoud bevindt zich een stuk massief goud Ier zwaarte van 27'/, pond. Aan de mijnen en wasscherijen wemelt hel van volk; bij die van Mout Alexander, onder anderen bevinden zich niet min der dan 40,000 personen. Weencn16 Junij. Men zegt, dat de ont werpen lot aanleg eener strafkolonie in Oostenrijk, reeds voltooid zijn. Zij zullen zoo spoedig moge lijk ten uitvier gebragt worden. Frankfort, 18 Junij. Hoe weinig men ook van krijgstoerustingen van Pruisson gewaar wordt, zeo is het toch eene daad/aak dat men met liet oog op mogelijke gebeurtenissen die uit het wes ten zouden kunnen opkomen ijverig aan de noo- dige voorbereiding arbeidt. Ook is reeds een groote voorraad buskruid en kogels naar de Rijnvestingen gezonden. Groningen 18 Junij. Naar men verneemt heeft gisteren namiddag in de nabijheid van FuX- liol hetwelk onlangs door zulk een hevigen brand werd geteisteid een treurig voorval plaatsgehad. Een visscher, met zijn knecht op het meer bezig zijnde te visschen en een onweder vergezeld van een gewelddadigen stortregen ziende opkomen begaf zich niet dien pers mn naar een in de na bijheid slaanden molen onr te schuilen. Naait- welijks daar gekomen sloeg de bliksem in den molen en doodde den visscher terwijl de knecht nog al belangrijke beleedigingen moet hebben ge kregen. Ook zou er in die streek een molen ten gevolge van het onweder afgebrand zijn. (Sinds meer dan 8 dagen is er schier dagelijks lievig on weder met geweldigen regen). 19 Junij. Ten opzigte van het vermelde ongeluk te Fuxhol vernemen wij nader, dat er nog bij die gelegenheid een tweede persoon onder den watermolen getroffen is en thans nog in le vensgevaar verkeert. Zcllielm, 17 Junij. In deze streken hei ft zich onder het vee eene noodlottige ziekte geopenbaard, welke hier reeds verscheidene slagtoffers telde. Deze ziekte, welke bij de landlieden in dezen omtrek onder den naam van mierigheii bekend is, is niet aanstekend, doch vertoont zich liior het eene jaar meer, het andere jaar minder, en wel voornamelijk in de maanden Mei en Junij. Te ve geefs heeft men tot lieden op middelen gepeinsd, welke deze ziekte zouden kunnen voorkomen. De ondervin ding heeft echter geleerd, dat het rundvee, het welk op stal gevoederd wordt, uiterst zeldzaam door deze ziekte wordt aangetast. Sommigen geven als oorzaken der ziekte op het gebruik van na- deelige planten, welke in sommige weiden zich veelvuldig voordopn, vooral bij een ongunstig voor jaar; anderen verineenen de oorzaak derzelve te moeten toekennen aan de in of om de weide aan wezige eiken, elzen of ander houtgewasover het algemeen schrijft men het echler meer bepaald aan de grondsoort toe, waarop het vee zijn voedsel zoekt. Dit laatste gevoelen komt ons ook het aan- nemelijkste voor, in aanmerking nemende, dat zich de ziekte bijna uitsluitend op de lage veengronden, welke als weiden worden aangewend, openbaart. Als voorbehoedmiddel voor deze ziekte hebben sommige bekwame landbouwers, des voorjaars, als het vee in de weide gaat, hetzelve een stuk leem- aarde, ter grootte van een hoenderei met melk vermengd, één of tweemalen ingegeven, waardoor de voortgang des ongemaksindien het middel vroegtijdig genoeg wordt aangewend, volgens hunne getuigenis, bijna zeker gestuit wordt. Assen 16 Junij. In de zitting der arrond.- reglbank alhier had heden een voorval plaats, hetwelk in de geregtszalen misschien zonder voor beeld is. Een van elders overgekomen advokaat, de heer van Raerle van Arnhem (wiens naam vrij niet zouden meiden zoo de achting aan den advukatenstand verschuldigd ons daartoe niet noopte ten einde de verdenking op geen ander te doen vjllen) die wegens den aard der op het feit gestelde straffen niet kon worden toegelaten als vertegenwoordiger van den beklaagdemaar zich niettemin Lij herhaling veroorloofde het woord op te vatten heeft wegens stoornis der orde uit de zaal moeten worden verwijderd nadat de her haalde aanmaningen van den voorzitter om het stilzwijgen te bewaren geen ingang hadden ge vonden. Handelsblad Nijmegen, 20 Junij. Heden namiddag heeft zich alhier van het leven beroofd een 85jarige grijs aard zekere J. Reinold, gepensioneerd militair. Reeds sedert eenige dagen moet hij bij herhaling zijn verlangen om deze wereld vaarwel te zeggen kenbaar gemaakt en werkelijk de noodige orde op het beheer zijner zaken gesteld hebben. De onge lukkige had, gelijk men vermeende, niet geschertst, hebbende hij door ophanging zijn rampzalig voor nemen ten uitvoer gebragt. 's Gravenhage, 19 Junij. Onze Belgische Corres, ion lent meldt ons, dat de Ridder de Nicolai, van Stavelot, (Provincie Luik), een kapitaal van ruim een millioen franken verdeeld heeft onder de armste gemeenten van de 9 provinciën van Belgie. Dit kapitaal is gevestigd in renten op den staat. Dezelfde Correspondent berigt ons, dat in den nacht van den 6 op den 7 dezer, zekere Gatharina de Mol, oud 49 jaren, huisvrouw van P. van Hussel, wonende te Pepingen, bij Holle, door haren man is gedood. Ook een ander persoon, die tot dus verre neg niet is herkend, is mede het slagtoffer vin dien onverlaat geworden. De overheid zijne woning hebbende doen openen, vond de vrouw ver moord op het bed liggen, beide voelen afgehou wen. De vreemdeling lag in zijn bloed badende, met twee afgekapte Iieenen. De dader is aange houden en heeft alles bekend. Deze gruwelijke misdaad, schijnt een gevolg te wezen van een zoogenaamd idee fixebij een dor laatste twisten die hij met zijne vrouw had, liep hij haar telkens toe: »Ik zal u nog de voelen afkappen Li den nacht van den 6 op den 7 dezer legde de vrouw van dien onverlaat zich voor het laatste le bed. Haar man, zeker in een vlaag van razernij, vatte een kapmes en brogt haar een zoo geweldi gen slag op hel hoofd toe dat haar schedel half gekloofd was. De dood volgde onmiddelijk. Ver volgens hakte hij de beide voeten van zijn slagt offer af. Daarmede was echter zijne woede niet gekoeld. Iemand echter klopte op de deur van zijn huis en een beschonken man wenscht binnen gelaten le worden. Van Hassel grijpt een hooivork eo opent de deur. Zoodra de onbekende binnen treedt, brengt hij dezen een zoo hevigen slag toe dat hij achterover redervalt. Hij neemt vervolgens zijn kapmes en bewerkt op dit tweede slagtoffer dezelfde verminking, welke zijne vrouw heeft on dergaan. Na dezen dubbelen moord steekl hij den kagchcl aan en werpt er de vosten zijner vrouw in, als ook hare klompen. Dil gedaan hebbende verlaat hij in den vroegen morgen zijne woning, ten einde zich naar zijne zuster, in eene naburige gemeente te begeven, welke hij in geen dertien jaren ge zien had. Aan deze verhaalt hij op de koelbloe- digste wijze, dat hij zijne vrouw en nog eenen man had afgemaakt, en daar die zuster aan zijn verhaal geen geloof hechtte, noodigde hij haar uit om met hem te gaan. heigeen zij echter weigerde, doch hare dochter medegaf. Te Pepingen aange komen werd de moordenaar aangehouden en be kende aan de regterlijke ovciheid zijne euveldaden. Hij is op een kar gekneveld en gebonden naar lirussel overgebragt. fZondagsll.) 's Gravenhage 20 Junij. In den loop der volgende week zullende afdeelingen van de Tweede Kamer der Sta'.en-Generaal aanvangen met het onderzoek van het ontwerp van wet nopens liet armbestuur. Men verzekert, dat het voornemen beslaat, dat ontwerp nog in den loop der tegen woordige zitting van de Slaten-Generaal ten einde te brengen. 's Gravenhage, 21 Junij. Men houdt hier de benoeming van den Heer M.r M. II. Godefroi tot minister van justitie, thans voor zeker. Tllsslngen19 Junij. Heden echtend om half acht ure, liet Zr. Ms. fregat de Prins van Oranje komm. kapt. ter zee Bijl do Vroe het anker voor deze stad vallen na eene zeldzaam voorspoedige reis van New-York naar hier in den lijd van achttien dagen. De geheele bemanning is welvarende. Het beste en zekerste middel om iemand lief en leed le doen weten en onbekend le blijven kan in het schrijven van naamlooze brieven gevon den worden. Het volgende diene ten bewijze Onlangs ontving een Burgemeester een zoodanig briefje van een hem onbekenden zoogenaamde* vriend van Rwaarin Z. E. A. werd aange maand om maar spoedig voor zijne betrekking te bedanken. De Sloot, is ulo dood, werd als oorzaak zijner niet herbenoeming opgegeven. Zou dit waarheid zijn Me/1 zegt dal aldaar ie mand naar die betrekking solliciteert welke vroe ger lid van den Gemeente-raad is geweest maar zoozeer de achting en het vertrouwen der kiezers heeft genoten dat thans een a ider meer regl- schapen man, met liijna algemeene keuzedeszclfs plaats bekleedt. Er zijn geruchten en niet zon der grond in omloop dat eerstgenoemde reeds voor de betrekking van Burgemeester zou zijn voor gedragen Zou dit wel aangenaam bjj de meeste en achtingswaardigste Ingezetenen zijn De veld wachter van die plaats dient sommige burgers in de heibergen wel eens tot last, vooral als Schie dam hem meester is; maar dit gebeurt zeer zelden, want hij bezit nog al eenige kracht om hem te kunnen wederstaan. Aldaar wordt de Post van architect voor dorpswerken gedempte slootcn nieuwe woonhuizen enz. gratis waargenomen do >r een belangstellend kindervriend. Die man is toch in alles knap 1 Benoemd een h '(leverancier vail kinderspeelgoed en naar een minister van justitie wordt nog gezocht. Te Kampen hebben g asmaaijers gemaaid op de maat van liet stedelijk muz.ijk. - Ook te Ooslburg zullen er met ker mis tamcuse feesten gegeven worden: in een wa- twdigt Cissino Bal en partijen in soort Vrijdag d laraanvolgende vergadering van eenige leden der ex-harmonie doch hun muzijk zal niet eerder her leven dan bij het herkiezen van Leden van den Raad want ilati zal er wel weder een kluifje overschieten; Ziturlag ringrijden Zondag groole

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1852 | | pagina 1