Nieuwstijdingen. KEN ABONNEERT ZICH: lii Nederland, bij den Uilgever Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, in Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, ABONKESSEKTS-FRIJS i voor beide uitgaven. Vooi 3 maanden. 1.30, Franco per post in Nederland - 1,30. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10, VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERT ENTIEN* 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt Voor iedere plaatsing 33 cents. De inzending der Advertentien kan geschieden ivl Maandag en Woensdag, voormiddag 11 urcc BUREAU: Zieiiktee, Hoek van dc Schuithaven, Lelt. B, No. 94. Brieven en Ingezonden stuk keu anco. Wij worden weder geroepen om op den 1 dezer onze stem uil te brengen voor de n te vallen plaats van een Lid der Tweede mer. Wij hebben, toen ons voor de eerste maal regt geschonken werdonweerhouden de inselen blootgelegd welke ons bezielden daardoor de voordragt geregtvaardigd ■genen, welke wij vermeenden als Can- laten te moeteu voorstellen, |)e uitslag heeft onloochenbaar getoond die beginseleu evenzeer door de kiezers emeen gehuldigd werden als zij loonden npathie te hebben voor de Candidaten. Wij zonden dus onze laak ditmaal kunnen ten vuor volbragt te hebben met de en- e verwijzing naar de nummers van dit gbladvóór de eerste stemming uitgege- iindien niet andere beweegredenen het s ten pligt stelden te toonendat wij idegaan met den loop des lijds cn dat wij oogen niet sluiten voor betgeen gebeurt, inmin als wij de daden cn handelingen ler vertegenwoordigers onopgemerkt laten. Maar er is nog ineer do omstandigheden de eerste stemmingen de tegenwoordige n niet dezelfde. liet toen en nu verschilt el van elk ander. Toen was de zucht het streven algemeen om alle de zooge- amde Behondstnannen te weren. Nu is ook wel zoo voor een groot gedeelte uir toen kwam de Behoudende partij rond voor hare grondstellingen en beginselen. i scharen zij zich onder eene andere ba- of zouden gaarne medevaren onder' ne andere vlag. Meer dan ooit echter wendt behoudende partij alle denkbare mid- lea cn intrigues aan om haren vorigen loed te herkrijgen zich in de tweede mer le doen binnensmokkelen en zoo ende zoomogelijk, allen de baan te doen imeu die niet van hare kleur zijn. liet is dus niet onnoodig maar integen- el pligt, eiken kiezer te herinneren aan ilgenewaarop bij bij het uitbrengen zij- r stem te Ietten heeft. Het beginsel dan waarvan elk moet uit- an is dit: dat men alle persoonlijke Con- leraliën moet ler zijde stellen dat in ten naam en geboorte, rijkdom en invloed lorden zijn welke buiten alle aanmerking men; want men vergele niet, dat men ii alle die hoedanigheden rijkelijk kan voor- iien daarom toch geheel ongeschikt zijn, i Lid van de tweede Kamer le worden, t geldt in dezen het Volken liet Volk leen; geene familien, geene uitsluitende oden. Met doel en de beweegoorzaak iet geheel draaijen om de spil van liet litiek rad des besluurs. Niet, dat wij tulen willendat genoemde qualiteileii, iven dc andere onmisbare vereischten, van ene waarde zijn, indien zij zich mei laatst— noemde in een Lid der tweede Kamer reenigen, maar zij mogen, op zichzelven women niet leiden tot het uil brengen «er keuzo op hen. Evenmin mag het zijii dal men een uitvallend Lid alleen daarom weder verkiest omdat men hem voor het oog der natie de krenking niet wil aandoen om hem bij cene opvolgende keuze voorbijgegaan te zien. De Vertegenwoordi ger die geloond heeftniet le staan op de hoogte van zijn tijddie 's Volks belangen niet getrouw en onafgebroken heeft behar tigd of zijne stem heeft verheven tegen da den ontwerpen en wellen van welke het Volk heil of vermindering van druk ver wacht, de zoodanige is het vertrouwen des Volks ten tweedemale onwaardig. Evenmin achten wij hem de eere onzer keuze waardig die meent een verdienstelijk werk te verrigten door het Gouvernement daarin te dwarsboomen dat hij zich aan kant legen alles, wat van ons tegenwoordig Ministerie uitgaat, en die meent eene wel daad aan het Volk te bewijzen indien hij alles aanwendt, om het deszelfs energie le ontnemen en alzoo in het eind te doen vallen Neen, zooals wij vroeger zeiden: onpar tijdigheid vastberadenheid onwrikbare politieke beginselen onmisbare kennis voor de moeijelijkc laak, welke hem wacht, goede Ironw en eerlijkheid en dit alles gepaard met eenen liberalen geest de man, die den toets dier eigenschappen kan door slaan, dat is de man onzer keuze. Wij gaan verder en vragen IWie was de man onzer kenze bij de eerste stemming? -2. Waarom? 3. Wie valt er met September aanstaande als zoodanig uil? en 4. Wie behoort en verdient thans de man onzer keuze le zijn ad 1. De man onzer keuze ten jare I 850 was mr. S. II. Anemaet, notaris le Som- melsdijk. En hoezeer de voordragt daartoe in dit Blad sympathie vond hij de kiezers, is middagklaar daaruit geblekendat die Hoer van de 886 kiezers 480 stemmen op zich verecnigde en alzoo eene overgroote meerderheid bekwam. II. Waarom. Ongetwijfeld in hel alge meen daarom omdat hij alle de hiervoren opgenoemde hoedanigheden en eigenschappen in zich vereenigt. en in het bijzonder, om dat hij één der krachtige ijsbrekers geweest is die dcu loon aangaven om onze voor malige gebrekkige Grondwet te herzien zich daarvoor veel getroosten geloond heeftdat hij doordrongen is van een echt liberalen geest, die zich niet liet bedwin gen door gnnsl of voordeel noch liet af schrikken door miskenning of achterstelling. III. Ten gevolge van art. 100 der kies wet heeft het lot bepaald dal. genoemde Heer Anemaet op den derden maandag der maand September e.k. aftreedt. IV. Gedurende den lijd zijner zitting heeft die Vertegenwoordiger geloond, gelronw gebleven le zijn aan dezelfde beginselen welke ons hem deed kiezen. Steeds gaf hij gehoor aan de stem zijner innige overtuiging; ondersteunde, waar deze er mede instemde, de bedoelingen en ontwerpen der Hooge Regering; waar zij dit niet deden, kwam hij met waardigheid uit voor zijne tegen- om niet denzoon met de Anemaet behoort overgeslelde zienswijze en heelt zich voor zoo ver wij althans welen nooit onttrokken, waar 't belang en de vermindering van de lasten des Volks betrof. Wij eindigen alzoo eenes lofredeuaars aan te slaan betuiging dat de Heer m.r S. 11. en verdient herkozen le worden als Lid der tweede Kamer van de Stalen-Generau! voor dit Kics-Dislrict. Londen, 29 Mei. Men zal zich herinneren dat er, eenigen tijd geleden, in de dagbladen veel ge schreven is over het verhaal van een stuurman der brik Renovation, daarop nederkomende, dat men van genoemd vaartuig, in April 1851. bij New- Foundland, tusschen de ijsbergen, twee schepen zou hebben gezien, welke tot de expeditie van sir John Franklin behoorden. Het gouvernement stelde hierin zoo veel belang, dat er aan de au toriteiten van New-Foundland verzocht werd, om een naauwkeurig onderzoek naar een en ander in te stellen. Het antwoord van die autoriteiten is thans ontvangen, daaruit blijkt, dat er hoegenaamd geen spoor van bedoelde schepen is kunnen ontdekt worden, voorts dat de bemanning der brik door de gedaante der ijsbergen zeer waarschijnlijk is misleid, want dat het bijna onmogelijk is, dat twee schepen van die grootte, als door don stuurman der brik is opgegeven, de kusten van New-Foundland zouden hebben kunnen passeren, zonder door de vele zeilschepen, die zicii, vooral in de maanden Maart en April, in menigte in die wateren bevin den, te zijn ontdekt. Zutphen» 27 Mei. Jn de algemeene vergade ring der vereeniging Redding door bezuiniging is uit het tweetal candidaten voor het Lidmaat schap der Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Heercn M.r J. P. P. baron van Zuijlen van Nijevelt en M.r G. A. Fokkerden eersten her kozen zoodat er geen kans meer bestaat, dat de Heer Fokker den Heer van Zuilen van Nijevelt zal vervangen in 's lands raadzaal, wat trouwens door het algemeen ook niet verlangd wordt. (Inges.) Arn^CEiB, 25 Mei. Men zal zich herinneren, dat II. J. Siepkens, burgemeester der gemeente Rosmalen, voor bet gerogt heeft gestaan ter zake van laster jegens bedienden der maréchaussee toen zij eene ca lange wilden doen over het wegnemen van vischnetten. Op de voorziening in cassatie heeft de Raad deze zaak naar het hof van Gelderland verwezen, vöor hetwelk zij heden is behandeld geworden. Het O. M. heeft de schuldig verklaring van den beklaagde gerequireerd en veroordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf en f 500 boete, benevens ontzegging gedurende 5 jaren van de regten vermeld bij art. 42 van liet Wetboek van Slrafregt. Arnhcna 30 Mei. Gisteren morgen werd ge vankelijk por spoortrein herwaarts uit Amsterdam overgebragt een vreemdeling die langs de Duitsche grenzen uit liet rijk moest worden verwijderd. Nabij hel landgoed Maricndaal eenige minuten nog \oor dat de trein te Arnhem en terwijl dezelve noi^ in vollen gang was wist de gearresteerde zijne geleiders te verschalken en sprong onverwachts van den waggon op den weg neder. Kik verwachtte dat hij eb»n lijk zou zijn doch mei evenveel ge noegen als bevreemding vernam men toen enkele oogenblikken daarna de locomotief terugkeerde, dat de vlugteling niet op den weg lag. Nadat mei: hem - allerwege bad nagespoord, is Ij ij onder het naburig dorp Oosterbeek aangehouden en ongedeerd in het huis van burgerlijke en militaire verzeke ring hier ter stede overgebragt. Men veronderstelt te regt, dat de man, die zoo roekeloos zijn leven waagde, redenen heeft, om tegen zijne terugkomst in zijn vaderland op te zien. Eüerilkzsec, 31 Mei. Zekere Rosalia van de Putle, dienstmeid te Heestert, Belgiëgjng naar de markt te Avelghem, toen zij onder weg aangerand werd door de nicht van haren meester Amelia Glabeke. Deze bragt haar drie slagen op het hoofd met een ijzeren spil uit eene kruiwagen toe, en wel met zulk eene hevigheid, dat het slagtoffer dood bleef liggen. De moordenares schijnt tot hare verfocijc- lijke daad aangedreven te zijn, door de vrees, dat haar oom een testament ten voordeele van zijne meid zou maken. Elerikzee, 1 Junij. Dezer dagen heeft de scheiding en verdeeling plaats gehad van de nala tenschap van koning Willem 11. Naar men verneemt is aan elk der erfgenamen eene som of voor eene waarde van f 742,000 toebedeeld en blijft nog een kapitaal van f 1,700,000 in het gemeen en onver deeld, om de interessen daarvan te doen strekken voor de uitbetaling van door HH. MM. Willem I cn II besproken jaargelden. Dit kapitaal werpt cene jaarlijksche rente af van f 80,000. Naar men verneemt zal de Stoomboot Stad Zicrikzee op Zondag G Junij aanstaande als wan neer zij dien dag heen en terug naar Rotterdam zal varen een gezelschap muzijkanten aan boord hebben dat bij afwisseling zich zal doen hooren, hetwelk ongetwijfeld voor alle passagiers hoogst aangenaam zal zijn daar dit en vooral in den avond een heerlijk effect maken zal terwijl het voor velen eene genoegelijke tijdkorting zal wezen. Het hof van assises van het departement der Seine heeft de weduwe Desus, 40 jaar oud, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, als zijnde schuldig bevonden aan den moord, wegens jaloezij van haren minnaar, die haar verlaten had. In de Belgische gemeenten is het signalement rond gezonden van een twaalfjarig kind zoon van den lieer de Grenus de Sturler, consul-generaal van België te Bern welk kind op den 2 Mei !e Genève is ontvreemd, zonder dat men eenig spoor der snoode opligtcrs heeft. De ontvreemding i? geschied door een heer, dien men ongeveer 05, en eene dame, die men omstreeks 35 jaren oud dacht, en die het kind in eene postchois mede voerden. Men schrijft uit Berlijn: Voor de criminele regtbank alhier werd met gesloten deuren, eene aanklagt behandeld, wegens aanranding van eer baarheid, waarbij dc beschuldigden l>t de hoogste stander, behoorden. De rijksgraaf v. M. werd lol 10 jaren tuchthuisstraf, de baron v. Z. M. en een twin tigtal anderen tot straffen van 56 jaren confine ment veroordeeld. GEMENGDE BE5V5GTENL De Eerste Kamer is wéér aan 't naturaliseren, dineren en souperen. Volgens de nalatenschap van Willem lï is het vak van koningen óók maar een slecht vak want hij heeft zoo veel tonnen niet nagelaten als hij millioenen van papa geor- ven heeft en die had het toch óók met 't ko ningen verdiend. Dusalle ambachten worden slecht Ojk te Wijk bij Duurstede is een ge schikt mensch voorzitter van den Raad hij is n.t. slijter in sterke dranken van welke artikelen de meeste voorzitters kleine of grootc cene gegronde kennis hebben, Behalve eene nieuwe bijbel ver taling staat er weder eene keuze te doen voor Leden van de Tweede Kamer. De oude stok slagen worden te Weenen woèr toegediend in do gevangenissen. Zoo komt alles weder tot het oude terug; en 't is goed ook: die niet hooren wil moet voelen Een schildersknecht in Engeland heeft eene erfenis ontvangen van G millioen guldens, en een nakomeling van koning Eduard van Schot land is er bevorderd lot grafdelver. Zijne Ma jesteit heeft het eerst Hoezee geroepen te Am sterdam bij het onthullen van Rembrandt; en te Zicrikzee zal hij zoo men zegt, óók hij het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1852 | | pagina 1